ZIERIKZEESCHEf§ Mi l WSBODE. Donderdag 11 April 1901. Eerste Blad. Verkiezing Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN- Uit Stad bh Provincie. (Zierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7523. Dlreoteur a. t. DE looze. Redacteuren: j J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. fnankel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. voor een lid van de Provinciale Staten van Zeeland. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 6 April j.l., no. 2 (Prov. blad no. 47) in verband met artikel 51 der Kieswet en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk besluit van 26 Februari 1897 (Stbl. no. 69) gewijzigd bij het Koninklijk besluit van 9 Januari 1901 (Stbl. no. 25); maakt bekend: dat de "verkiezing: van een lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Zierikzee zal plaats hebben op Dinsdag: den 23 April e.k., en dat op dien dag: van des voormiddag:» -tot de» namiddag:» 4 uur bij hem, als Burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, de bij artikel 51 der Kieswet bedoelde op gaven van oandidaten kunnen worden in geleverd, waarvoor de formulieren van af heden ter Secretarie verkrijgbaar zyn. Zierikzee, den 9 April 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag:'den IS April e.k., des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 9 April 1901. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeöling van [ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth. om onder zekere bepalingen over te Stan tot het begrinden van een gedeelte Kadeweg en oereweg; en tot het benoemen van 13 inwoners der gemeente, tevens kiezer3 in het district, tot leden en plaats- verv. leden der stembureaux. Benoeming van leden der stembureaux voor de verkiezing van een lid der Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Zierikzee; enz. Heeft de Engelsche opperbevelhebber, Lord Kitchener, in den strijd, dien hij in Zuid-Afrika voert om de Boeren tot onderwerping aan de Britsche opperheerschappij te brengen, een vast plan de campagne Ziet hier een vraag, die reeds meermalen bij ons is opgekomen. Een goed veldheer toch heeft een krijgsplan, dat door hem ontworpen, in den krijgsraad wordt besproken, en vervolgens coüte qui coüte ten uitvoer wordt gelegd. Kaar welk plan nu worden de Engelsche operaties in Zuid-Afrika geleid? Inderdaad, wij weten het niet, en zijn geneigd aan te nemen, dat de Engelsche krijgsoperaties planloos, stelsel loos zijn. Eenigszins verklaarbaar ware dit. De Boeren toch voeren een guerilla-taktiek, ver mijden een geregeld gevecht, bepalen zich tot kleine schermutselingen, zijn nu hier, dan daar, bevinden zich beden in het front, en daarentegen morgen in den rug van den vijand. Bespeuren zjj immers, dat zij gevaar loopen door de Tom- mies omsingeld of overvleugeld te worden, dan lossen zij zich als geheel, als commando op, sluipen man voor man, elk den weg volgend, dien hij het veiligst acht, door de vijandelijke liniën heen, en herzamelen zich op een door hen van te voren afgesproken plek. Dat maakt natuurlijk aan de Engelschen de uitvoering van een welberaamd krijgsplan hoogst moeilijk, zooal niet onmogelijk. Dientengevolge is vermoedelijk de opperbevelhebber zelf ten einde raad, hoe den guerilla-oorlog tot een goed einde te brengen. En onder deze omstandigheden baart het dan ook niet de minste verwondering, dat Kitchener, hoe wreed en bloeddorstig ook van aard, vurig naar vrede verlangt. De door hem in het werk gestelde poging daartoe is daarvan een duidelijk bewijs. "Wel heeft men in Engeland beweerd, dat van Louis Botha de eerste stap tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen is uit gegaan, maar dit is blijkens den volgenden brief van Louis Botha aau Lord Kitchener geheel bezijden de waarheid. Lager vau den Commandant-Generaal, 13 Febr. 1901. Aan Z.Exc. Generaal Lord Kitchener, Opperbevelhebber der Britsche strijdmachten in Zuid-Afrika. Excellentie 1 Met betrekking tot de mondelinge boodschap door m(j van Uwe Excellentie ontvangen, heb ik de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat niemand meer dan ik een einde aan deze bloedige worsteling verlang te maken, en ook dat ik het op hoogen prijs zoude stellen Uwe Excellentie te ont moeten met het oog op een gedachtenwisseling over de mogelijkheid om voorwaarden te ontwerpen, die daartoe kunnen leiden. Wat aangaat de plaats van samenkomst, zonde ik willen voorstellen Middelburg of een plek daar in de buurt. Natuurlijk verwacht ik van Uwe Excellentie, dat mij en eenige leden van mijn staf een vrijgeleide worde verstrekt door uwe linie's en tevens een veilige terugreis onmiddellijk na ons onderhoud. Indien de opgegeven plaats Uwer Excellence's goedkeuring wegdraagt, zoude het mij aangenaam zijn ten minste zes dagen te voren in kennis gesteld te worden van de juiste plaats en het tijdstip der ontmoeting door Uwe Excellentie vastgesteld. Ik heb de eer te zijn, Van Uwe Exc. de gehoorzame dienaar, (w. g.) LOUIS BOTHA, Commandant-Generaal. Een koopman in Liverpool heeft 100 pond sterling uitgeloofd ter uitdeeling aan het Engelsche eskadron, dat De Wet mocht gevangen nemen. De som op zich zelve is in verhouding tot de vangst, die men zou doen, een luttel bedrag, maar het feit, dat men een prijs stelt op de gevangenneming van De Wet, is een kostelijke bijdrage voor de geschiedenis. In de Kaapkolonie heeft een Boerencommando onder aanvoering van Scheepers een afdeeling Engelsche soldaten overrompeld en gevangen genomen. Zij zullen natuurlijk wel weer vrij gelaten zijn, nadat men hen eerst behoorlijk verlicht heeft. Bij Majoeba hebben de Boeren een trein vermeesterd, en nadat zij den inhoud er van hadden geledigd, hebben zij hem in volle vaart laten loopen tegen een aankomenden trein, waarin Britsche troepen zaten. Volgens Engelsche berichten, die niet altijd betrouwbaar zijn, zijn deze er met den schrik van afgekomen. In Duitschland heeft Wilhelm H, de Redenaar, dien wij zoo noemen in tegenstelling met onzen Willem I, den Zwijger, tot de leden van het Pruisisch Heerenhuis, die hem met zijn behoud kwamen gelukwenschen, een rede gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat hij volstrekt niet meer droevig gestemd is. Het zal voor het Duitsche volk een pak van het hart zijn'geweest, toen het zwart op wit las, dat zijn Heer en Gebieder niet meer slecht gebuid was. In China is de toestand vrij wel dezelfde. De verbondene staten denken er nog niet aan Peking te doen ontruimen. Hunne afgezanten zijn nog steeds ijverig in de weer de vredes voorwaarden vast te stellen. Elke staat zal natuurlijk een behoorlijke schadeloosstelling in geld ontvangen. Zoo heeft de Nederlandsche Regeering voor het ongevraagd zenden van oorlogsschepen uit Indië naar China 100.000 pond sterling schadevergoeding gevorderd. Wij kunnen het voor dat bagatel best doen. De koppen-eisch is tot groote vreugde van tal van Chineesche ambtenaren, die iederen dag naar hun hoofd voelden, of het nog op den romp stond, tot vier gereduceerd. Ten aanzien van Mantschourije heeft China, zwichtend voor de protesten der Mogendheden, geweigerd met Rusland de befaamde overeenkomst te sluiten. De ijsbeer legt zich daarbij kalmpjes neer, maar zal, zoolang de toestand van onrust in Mant schourije duurt, zijn troepen daaruit niet terug trekken. Aan dien toestand zullen de Russen wel een big vend karakter weten te geven. J'y suis, j'y reste (ik ben er, ik blijf er) denkt de Czar. En wie zal er hem uitjagen? In Toulon zal tusschen Italianen en Franschen een groot verbroederingsfeest gevierd Wofden, dat tien dagen zal duren. De President der Republiek, Loubet, zal bij zijn komst te Toulon door het Italiaansch eskader, dat onder bevel staat van den Hertog van Genua, op hartelijke wijze begroet worden. Wij zien in die begroeting niets anders dan de hoffelijkheid van een nabuur, die in goede verstandhouding met Frankrijk wenscht te leven, en geen veronderstelde poging om tusschen beide staten een nauwe aansluiting tot stand te brengen. Een dergelijke aansluiting zou trouwens in tegenspraak zijn met het karakter van het drievoudig verbond. En er is geen enkele aanwijzing, waaruit men met eenigen grond zou kunnen opmaken dat Italië zich aan dat drievoudig verbond wil onttrekken. Opmerking verdient, dat het Russisch eskader, dat zich reeds te Toulon bevond, uit Petersburg onverwacht bevel heeft ontvangen de haven te verlaten. Men verdiept zich in de oorzaak tot dit bevel. Vermoedelijk is men in de Russische regeeringskringen op Frankrijk ontevreden wegens zijn niet meegaande houding ten opzichte van Mantschourije. Rusland wil door den Franschen bondgenoot steeds op zijn wenken bediend worden, maar heeft tot dusverre alleen met mooie woorden en fraaie beloften die diensten beloond. Door een daad heeft het nog geen blijk gegeven, dat het de alliantie niet eenzijdig opvat. Misschien begint men dit in Frankrijk in te zien. Zwitserland heeft Vittorio Jaffeieen anarchist, die verdacht wordt van medeplichtig heid aan den door Bresci gepleegden moord op Koning Humbert I, aan de Italiaansche Regeering uitgeleverd. De onderhandelingen hierover hebben lang geduurd, wijl Zwitserland geen politieke misdadigers uitlevert. Het Hooggerechtshof in Zwitserland heeft de uitlevering echter toe gestaan, omdat het van het beginsel uitgaat, dat het gepleegde feit en de medeplichtigheid daaraan geen staatkundige misdaden, maar commune-delicten zijn. Nederland. Amsterdam, 7 April. Hedenochtend heeft een kantoorbediende van den heer Poort, assuradeur, en wonende in de Plantage-Kerklaan, een paar revolverschoten gelost op het dienst meisje van den heer Poort, Trijntje Kooiman. Het meisje heeft een kogel in den rechterarm gekregen en ligt nu in het Israëlitisch Ziekenhuis. Trijntje is 20 jaren oud, hoort te Halfweg- Haarlem thuis en kwam begin Maart bij de familie Poort in dienst. De 23-jarige kantoor bediende, Jacob van Ded, vatte liefde voor haar op en hield om verkeering bij haar aan. Trijntje's ouders maakten echter bezwaar, omdat de jongeman geene voldoende middelen had om eene vrouw te onderhouden. Dit deelde Trijntje hem vanochtend mede. Kort daarop maakte Van Ded zich meester van het pistool van den heer Poort, die officier bij onze schutterij is, laadde het wapen met 4 patronen, die hij in een taschje vond, zocht Trijntje op, greep haar vast en loste drie schoten. Twee kogels drongen in het hout van het beschot, de derde trof eerst de hand van het meisje en drong daarna in haar arm. Schreeuwende ontvluchtte Trijntje, liep de straat op, en snelde binnen bij een apotheker aan den overkant, die de wond gewasschen en verbonden heeft. Van Ded koos het hazenpad. De heer Poort, met den heer Van Kesteren, directeur van het panorama, in een rijtuig gezeten, kwam zijn bediende voorbij in de Prinsenlaan, zag wel dat hij blootshoofd was, maar vermoedde geen kwaad. In de buurt zijner woning een massa volk ziende, stapte hij uit, vernam wat er gebeurd was, bracht in zijn rijtuig het meisje naar het gasthuis, en ging vervolgens aangifte van het voorval doen bij de politie. Een onderzoek bracht aan 't licht dat Van Ded even bij zijne moeder thuis was geweest, doch zeggende: »Ik moet weg", spoedig ver trokken was zonder geld op zak. Hij heeft zich naar Haarlem begeven en zich daar in handen der politie gesteld, ten einde raad. De kogel is vanmiddag uit den arm getrokken en het meisje is reeds door den commissaris van politie, mr. Van Raalte, verhoord. 's-Gravenhage, 8 April, Vóór de terugkomst van de Tweede Kamer is van de regeering de indiening te verwachten van eene nota van wijzigingen van sommige nog niet afgedane artikelen van het wetsontwerp tot wijziging der militiewet. De bedoeling is daarom terstond op den dag der bijeenkomst van de Kamer, Dinsdag 16 dezer, 2 uur, de interpellatie-Troelstra omtrent het aftreden van minister Eland en de voornemens der regeering ten aanzien der legerwetten, te behandelen en na afloop daarvan, doch niet vóór een volgeuden dag, de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der militiewet te hervatten. Rotterdam, 8 April. Gisterenavond ruim 11 uren werd er op het politiebureau in de Witte de Withstraat mededeeling gedaan, dat er even te voren, tusschen de Witte de With- en de Zwarte Paardenstraat, een militair in den Schiedamschen singel was geraakt. De politie is daarop terstond ter plaatse gaan dreggen, met het gevolg dat de militair, die bewusteloos was, uit het water werd opgehaald. Naar het Ziekenhuis overgebracht, bleek hij reeds over leden te zijn. In den loop van den dag is het lijk herkend als dat van den hospitaal-geëmployeerde A. B. M., uit Delft. Hij laat een weduwe met G kinderen na. Het verdrinken van dezen man geeft de politie aanleiding om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Zijn uniformpet is n.l. op den wal aan den huizenkant gevondenhet lijk was aan het hoofd verwond en een opgespoorde getuige* beweert een man hard te hebben zien wegloopen, de Zwarte Paardenstraat in, dadelijk nadat de militair te water was geraakt. Rozendaal, 8 April. De uit België ver bannen Antwerpsche leider der socialisten J. Fabrio is opgepakt en het land uitgezet, nadat het de politie ter oore was gekomen, dat Belgische socialisten ten huize van Fabrie alhier geheime bijeenkomsten hielden. Fabrie is nu naar Parijs gevlucht. Zierikzee, 9 April. Gisteren, den 2den Paasch- dag, is aan den Westhoek een lijk aangespoeld van een manspersoon, dat in verregaanden staat van ontbinding reeds verkeerde. De verdronkene werd herkend te zijn een ingezetene uit Colijnsplaat, en is op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. 10 April. Het hoog ernstig karakter van het des namiddags in de Nieuwe Kerk gegeven orgelconcert had ons uitteraard ernstig gestemd. Maar niets is op deze wereld blijvend van duur. Onze stemming dus ook niet. Zij ging om des avonds in de concertzaal, toen wij de tooneel- uitvoering van de welbekende Rederijkers- vereeniging Concordia" bijwoonden, waar wij iets geheel anders te zien en te hooren kregen. Gegeven werd namelijk Politiezaken", een zeer aardig, geestig blijspel in vier bedrijven, dat uitmuntend gespeeld werd, zoodat de heeren Joh. F. A. Theewis, C. H. J. Mommaas, P. J. Ochtman, J. A. van der Valk, F. P. J. Bal, Joh. A. Zevenboom, A. W. A. Bal en A. Theewis, die de heerenrollen vertolkten, en de dames E. G. H. IJzerman, W. C. Bal, S. W. Bal en A. J. Ochtman, die de damesrollen vervulden, aller lof verdienen voor den genoegelijken avond, dien zij door hun verdienstelijk spel aan de talrijk opgekomenen verschaft hebben. Allen toch amuseerden zich. De lach week niet van de wangen. Ook het Zierikzeesche Strijkorkest droeg door de schoone voordracht van de welgekozene muzieknummers niet weinig bij tot verhooging van het genoegen op dezen avond gesmaakt. Met een bal, dat tot half vier duurde, eindigde de welgeslaagde uitvoering. Het be stuur heeft eer van zijn werk. Wij wenschen het tooneelgezelschap toe, dat het op dezen weg moge voortgaan, en in bloei toenemen. Naar aanleiding van de in dit no. voor komende bekendmaking betreffende de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Zierikzee, moet voor deze verkiezing, bij eventueele stemming, nog van de oude kiezerslijsten, die tot 45 Mei a.8. van kracht blijven, gebruik worden gemaakt. Zij, die zich in dit jaar voor plaatsing op de kiezerslijsten hebben aangemeld, zijn derhalve voor deze verkiezing nog uitgesloten. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskust verlichting te Westerschouwen gedurende Maart 1901, Als naar gewoonte handhaafde Maart haar renommé helaas 1 niet van de beste soort. In 18 regendagen bij 40 aftappingen werd 40,7 m.M. water verzameld, waaronder de gevallen sneeuw in 41- en de gevallen hagel in .3 dagen. Vorst werd nog 7 malen genoteerd. Nevel heerschte er 46, mist 42 malen. Onweder en wel vrij krachtig kwam 2 malen voor. Donder hoorde men eens. De luchtsgesteldheid was als volgt: 40 maal helder, 5 maal licht bewolkt, 14 maal bewolkt. 44 maal buiig en 20 maal betrokken. De windkracht varieerde volgenderwijze Noord 5 maal, N.-O. 42 maal, Oost 44 maal, Z.-O. 2 maal, Zuid 8 maal, Z.-W. 6 maal, West 12 maal en N.-W. 4 maal. De wind sloeg 11 malen door tot marszeilskoelte. Met ingang van 4 Mei e.k. zijn verplaatst de commiezen bij 's Rijks-belastingen W. Bouma van Stampersgat naar Zevenaar, terwijl H. K. de Ronde, die eerst naar zijn oude standplaats Millingen terugkeerde, ook naar Zevenaar wordt verplaatst. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn verplaatst de kommiezen 3e klasse bij 's rijks belastingen D. J. Jansen van Rotterdam (tijdelijk) naar St.-Maartensdijk en C. Fortuin van St.-Maartens- dijk naar Schiedam. Uit Colijnsplaat schrijft men De ontvreemde spaarpot, waarvan in ons vorig nommer sprake was, is terecht. Op aanwijzing van den dader zelf heeft men een bankbiljet ad f 60 gevonden in den moestuin, een tweede idem onder den dekslaaf van het plankier, terwijl het biljet van f 40 bij den persoon zelf werd gevonden. Tevens heeft hij ook nog een, volgens zijn zeggen, medeplichtige aangewezen. Aan de heeren H. P. den Bouwmeester c. s. te Middelburg is door Gedep. Staten dezer Provincie vergunning verleend tot het leggen van spoorstaven ip of op openbare wegen ten dienste van een tramdien st van Domburg naar Westkapelle v. v. in aansluiting met den tram- dienst MiddelburgDomburg, waarvoor reeds vroeger vergunning werd verleend. Nieuwerkerk, 9 April. Naar wij vernemen, zal a.s. Donderdag 44 dezer, de nieuwbenoemde burgemeester dezer gemeente, de heer Jac. Bouman Fz., in handen van den Commissaris der Koningin in Zeeland den eed afleggen. Des namiddags te zeven ure ongeveer kan hij in de kom van het dorp gearriveerd zijn, waar hij in een buitengewone openbare zitting van den gemeenteraad zal worden geïnstalleerd. Volgens het verlangen van Z.EdelAchtb. zal alle open baar vreugdebetoon worden achterwege gelaten met het oog op den rouw wegens het overlijden van Z.EdelAchtb. vader.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1