ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 April 1901. HEEREN-H0EDEN, (Zierikzeesche Cou ra n t 57ste JAARGANG. No. 7622. Eerste Blad. B R I C H T. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. HEUWSTIJD1MGEI1. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. DirecteurA. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiïünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Op Maandag aal, wegen» het JPaaschfeett, de Sfieuwtbode niet worden uitgegeven. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 155 cts. model looi. Magazijn Posistraai. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkalsVisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, SigarenzakjesBanketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Nederland. Numansdorp, 5 April. Alhier is eene afdeeling van den Nederlandschen Werkmansbond opgericht met aanvankelijk 44 leden. De heer D. de Klerk, daartoe aangezocht door het bestuur der Liberale Kiesvereeniging alhier, zal binnenkort eene politieke rede komen houden. De heer De Klerk heeft de candidatuur voor de Tweede Kamer in dit district aangenomen. Zierikzee, 6 April. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Oranjepolder, de heer C. Crucq te Arnemuidentot plaatsvervangend dijkgraaf van dien polder, de heer B. Franse te Arnemuiden; tot gezworen van den Zuid-Kraaijertpolder, de heer N. A. Remijn te Nieuwdorptot dijkgraaf van de polders van Oude-Tonge, de heer J. van Schouwen aldaartot gezworen van den polder Oostplaat-Flakkee, de heer L. M. Born te Middelharnistot gezworen van den polder de Westplaat-FJakkee, de heer J. Slis J.Az. te Sommelsdijk. Bij kon. besluit is A. C. Laurent-Cochelet erkend en toegelaten als consul van Frankrijk te Rotterdam, voor Noord-Brabant, Zuid-Holland, Limburg en Zeeland. Te Colijnsplaat kwam Woensdagmorgen een ingezetene tot de ontdekking, dat één of meer personen gedurende zijne afwezigheid zich toegang hadden weten te verschaffen tot zijne woning en zijn spaarpotje, ten bedrage van f 460, twee bankbiljetten van f 60 en een van f 40, hadden meegenomen, alsmede eene schuld bekentenis van f150, natuurlijk van geen waarde voor den dief. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Te Koewacht zijn voor gemeenteraadslid (vac. O. L. Perseijn) candidaat gesteld de heeren J. Kipn, Th. Perseijn en E. de Yleeschouwer. De stemming is bepaald op 16 April a.s. In een drietal gemeenten van Zeeuwsch- Ylaanderen IJzendijke, Hoofdplaat en Bier vliet heerschen mazelen en diphtheritis in zóó hevige mate, dat de scholen voor meer dan de helft ontvolkt zijn. Renesse, 5 April. Half deze maand zullen twee huisgezinnen, bestaande uit 12 personen, deze gemeente verlaten om zich in de Nieuwe Wereld metterwoon te vestigen. Door in Amerika sinds eenige jaren wonende familieleden is hen meermalen een betere toekomst voorgespiegeld, ja zelfs verzekerd. Op de kiezerslijsten in deze gemeente komen voor 106 namen van kiezers voor leden der Staten-Generaal en de Provincie, en 99 voor leden van den Gemeenteraad. Het aantal kiezers voor de Staten bedraagt te Noordwelle 67 voor leden van den Raad 58terwijl te Serooskerke 25 kiezers zijn voor de Staten en den Gemeenteraad. St.-Filipsland, 4 April. Yoor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn tot eandidaten gesteld de heeren Th. Boudeling en P. van Dijke. Scherpenisse, 4 April. Een 18-jarig jongeling, die te Tholen de Normaallessen bezoekt, ging Woensdagavond met een boerenknecht den polder in, om in een weide eenige jonge paarden wat koren te brengen. Eerstgenoemde kwam in aanraking met één der diereu, en kreeg met één der achterpooten een slag in het aangezicht. De boerenknecht, bijgestaan door nog een paar jongelieden, die juist in den omtrek waren hebben, de wonden uitgewasschen met slootwater, en hem vervolgens naar de ouderlijke woning gebracht. De genees kundige, die inmiddels geroepen was, heeft de wonden genaaid. De toestand is bevredigend. Woensdagavond kwam de dokter alhier met een rijtuig van zijn patiëntenbezoek huis waarts. Ongeveer jsijn woning genaderd, schrikte het paard, en kwam terecht in de sloot. De dokter wist er nog juist vroeg genoeg uit te springen om den val niet mede te maken, doch de voerman kon dat niet voorkomen, en geraakte in de sloot. Ongelukken kwamen niet voor, alleen het rijtuig was nog al gehavend. St.-Annaland. Door den dijkraad van den calamiteusen Suzannapolder werd in zijn deze week gehouden vergadering behandeld en vast gesteld de begrooting dienst 1901/1902 en wel in ontvangst op f 3242.085 en in uitgaaf op f 12015.985De kosten van zeewering en oever verdediging werden geraamd op f 9875.575. Yerder werd ter vervulling der vacature, ontstaan in het bestuur, door het overlijden van het lidden heer H. Polderman, een voordracht van drie personen opgemaakt, en daarop geplaatst de heeren H. Scherpenisse, A. van Luijk Cz. Sr. en J. Polderman Cz. Oud-Vossemeer. Aan een arm ingezetene dez* gemeente, dijkwerker van beroep, werd door den burgemeester vergunning gegeven bij de ingezetenen met een inteekenhjst rond te gaan, teneinde in het bezit te komen van een vletboot, die bij zijn werk onmisbaar is, daar de zijne onbruikbaar was geworden. Ruim f 70 werd hem gegeven, waardoor hij ruim in de gelegenheid is gesteld een bruikbaar vaartuig te krijgen. Lente in aantocht Yorige week een ongekende hoeveelheid sneeuw voor den tijd van het jaar, en Dinsdag 1.1. werd ons door den boerenknecht A. Boogerd de eerste meikever getoond, die hij in de vlucht had gevangen. Wissekerke4 April. Alhier is een gymnastiek-vereeniging opgericht onder leiding van den heer Snijder. Deze week werd aan »Ylietepolder" met gunstig succes het eerste der vijf te zinken stukken", tot verdediging van den onderzeeschen oever van dien polder, gezonken door den heer J. de Bree. Goes, 4 April. De heer Joh. Pilaar, thans 2e luit. bij de d.d. schutterij, is benoémd tot kapitein-commandant van dat corps. Rilland-Bath, 4 April. Tot lid van den gemeenteraad alhier werd heden gekozen de heer W. Griep. Breskens. Het Nieuwsblad, dat nu reeds gedurende ruim 9 jaren bij den drukker uitgever, den heer Dieleman alhier verscheen, is met April in grooter formaat onder den titel van Breskensche Courant verschenen. Het Dubbel Weekblad, orgaan van den heer Yorsterman van Oyen te Aardenburg, dat nu eenigen tijd in twee helften verscheen, zal in 't vervolg 's Yrijdags weder in zijn geheel worden uitgegeven. Aanbestedingen, Yerkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris J. Franse is op den 6den April 1901 voor mej. de wed. en erven C. Kik Kz. te Nieuwerkerk verkocht: een woonhuis en erve te Nieuwerkerk, voor f 600 03 Aren 27 c.A. tuin aldaar, voor f 37597 Aren 10 c.A. tiendvrij bouwland aan den Roek- lootschen dijk aldaar, voor f 1000 per 40 Aren 33 c.A. Stavenisse, 4 April. L.l. Donderdagavond werd alhier aanbesteed door den heer P. L. Yerstraate het bouwen van 8 steenen varkens hokken op een afgesloten erf, ter vervanging van de verschillende houten hokken, die zich daar thans bevinden, welke verandering uit een gezondheidsoogpunt zeer zeker een groote ver betering mag genoemd worden. De begrooting was f 497,94$. Inschrijvers waren de heeren L. Heijboer, "Poortvliet, a f 519,45, L. B. v. Pageé a f 500 en D. Dane a f436,50. (De beide laatste wonen alhier). Den minsten inschrijver is het werk gegund. Landbouw en Veeteelt. Zeer talrijk was de opkomst bij de voordracht van den heer De Greeff te Goes over het snoeien van aalbessenstruiken en vruchtboomenook vakmannen waren •pgekomen. Met het oog op de groote verzending naar het buitenland was de wijze van snoeien van hessen- en frambozenstruiken wel waard nauw keurig hekeken te worden. De heer De Greeff houdt, met het oog op de prijzen, meer van appel- en perenboomen dan van bessen. Maar als ondervrucht zijn deze toch zeer gewenscht. Bemesting met korten stalmest is het best aan te raden is den grond niet om te woelen, teneinde de wortels niet te beschadigen. De struiken moeten minstens anderhalven meter uit elkander staankunstmest is goed, alleen ongezuiverd calizout is schadelijk. Spreker raadde aan de struiken op stam te snoeien, waartegen, zooals later bleek, velen bezwaar hebben, omdat bij hevigen wind de boompjes licht omwaaien, de struiken niet. Vermenig vuldigen heeft plaats door stekken. De jonge boompjes mogen niet te hoog opschietennadeelig is het ook er te veel hout in te laten. Zwarte bessen en kruisbessen dragen aan éénjarig, roode en witte bessen aan twee jarig hout. Daarop dient bij het snoeien gelet. In den zomer moeten de lang uitgroeiende takken worden ingekort. Oude struiken dienen korter gesnoeid, waar door zij langzaam verhoogd worden. Aalbessen- struiken kunnen bij goede behandeling tot 15 jaar voordeel afwerpen. Frambozen dienen geleid langs ijzerdraad, zij moeten staan op een warme plaats in goed gemesten grond. Middelen tegen het insect, dat de vruchten aantast, zijn nog niet bekend. Ook het snoeien en de behandeling der hoog- stammige vruchtboomen werd behandeld, of liever werd herhaald, wat vroeger daaromtrent De houttwijgen met dunne knoppen moeten ingekort om de vruchttwijgen met dikkere knoppen te bevoordeelen. Vooral het snoeien van jonge boomen is een zaak van gewicht oudere boomen eischen minder zorg. Het plukken der vruchten kan niet te voorzichtig plaats hebben. In Juni moet de zomersnoei plaats hebben, In de bijeenkomst der afdeeling Hein- kenszand van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw zijn gekozen tot afgevaardigden naar de vergadering van het hoofdbestuur de heeren C. Zuid weg te Wolfaartsdijk en M. Boogaert te 'a-Heer Arendskerke; plaatsvervangers De Jonge te Kloetinge en De Bokx te Goes. De zuivel-cursus zal na Paschen een aanvang nemen eerst was bepaald Januari. Iu 't najaar zal gelegenheid gegeven worden een cursus te volgen in kennis van het paard, f 50 werd uitgetrokken voor de keuring op de tentoonstelling te Middelburg. De heer D. Gelderman, hoofd der school te Tiel en 't Waal, bericht omtrent de uitkomsten bij zijne kippen verkregen, door voedering met het ook in ons blad geannonceerde Harry's Poultry-Meal"Door voedering met »Harry's Poultry-Meal" kan men grooter voordeel van de kippen behalenik krijg, niettegenstaande nat en koud, winderig Maarts weer tot 16 eieren per dag van 20 kippen. De heer A. Dobbelaar te 's-Heer Arendskerke schrijftEerst wilden mijn kippen uit onge woonte het Harry's Poultry-Meal" niet zoo gaarne eten, thans gaat dit beter, en bemerk ze er ontzettend van leggen. Men meldt ons uit Tholen De beteekenis van het gebruik van kunst meststoffen in ons eiland wordt jaar op jaar grooter. Door de verschillende Dorpsvereenigingen werd in dit voorjaar voor eerste aankoop aan geschaft 621200 K.G. superphosphaat, 52300 K.G. ammon.-superph., 96250 K.G. chili-salp., 22900 K.G. peru-guano en 12100 K.G. zwavel zure ammoniak. Dit bedrag mag toch zeker wel beduidend genoemd worden. Nieuwerkerk, 4 April. Yoor de heden alhier gehouden keuring van stieren waren aangevoerd uit de omliggende gemeenten en deze gemeente negen stuks zes-jarige stieren en drie stieren van twee drie jaar. Door zwaarte muntten vooral uit de dieren van de heeren M. Krepel te Bruinisse, De Rijke te Sirjansland en J. v. d. Have te Oosterland. Cortgene, 4 April. In een heden alhier bij den heer De Regt gehouden vergadering der afdeeling Noord-Beveland van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw werd besloten om f 25 toe te staan voor de te Middelburg te houden keurtentoonstelling. Hoofdplaat. Het tarief der bestaande weeg brug is gewijzigd. Het weeggeld is met een derde verlaagd; in plaats van 7 en een halve cent per duizend kilo gewicht wordt voortaan 5 cent betaald. Die verlaging door den onder nemer, het raadslid, den heer Ego, staat in verband met een op te riohten tweede fairbank door een vereeniging van bietenhouders. KERKNIEUW! Aangenomen het beroep naar de Herv. G«m. te Arnemuiden door ds. H. L. A. Feijkes te Marken. Deze vacature heeft ruim 26 jaren bestaan. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Zaamslag, ds. J. Homburg te Biervliet. Ds. S. Sijpkens, sedert 4857 predikant bij de Geref. Gemeente te Delfzijl, en op twee collega's na de oudste der dienstdoende predi kanten in de Geref. Kerken, hoopt 13 dezer zijn 50-jarig ambtsjubileum te vieren, en den volgenden dag dit kerkelijk te herdenken. PREDIKBEURTEN. Herv. Kerk te Kerkwerva: le Paaschdag's Voorm. half tien ureds. Blankert. (Be diening H. Avondmaal). 2e 's Voorna, half tien ure ds. Blankert. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 2e Paaschdag: 's Voorm. half tien ure: ds. Kunst. O N P E B W IJ S. Yoor de examens der hoogere burgerscholen in Zeeland hebben zich aangemeld 29 eandidaten, en wel 15 van de R. H. B. S. te Middelburg, 11 van de H. B. S. te Goes en 3 van de H. B. S. te Zierikzee. St.-Maartensdijk. De gemeenteraad heeft bepaald, dat de verloftijd tot het verrichten van werkzaamheden in het landbouwbedrijf door schoolplichtige kinderen zal ingaan de eerste volle week in September. De duur van dit verlof is, zooals men weet, 6 weken. Aan de commissie tot wering van schoolverzuim wordt door de gemeente verstrekt het gebruik van een lokaal met vuur en licht, benevens het noodige materiëel. Eind- en overgangs-examen der Ambachtsschool te Goes. Het diploma voor smid werd uitgereikt aan P. Bakker, M. Dominicus en I. Adriaansedat voor timmeren aan C. Bruggeman. 2 leerlingen smid konden het diploma dit jaar niet ont vangen. Yervolgens werden een aantal jongelui naar hoogere klassen bevorderd. De voorzitter, de heer Coomans, sprak de ontslagen leerlingen warm toe en hoopte, dat zij goede rente zullen trekken van het onderwijs, dat zij hier hebben ontvangen. De heer burgemeester sprak zijn hartelijken dank uit jegens het bestuur en de onderwijzers voor wat zij in het belang der school deden. Post en Telegrafie. De telefonisten mej. C. J. v. d. Linde te Middelburg en E. Weenink te Goes zijn over geplaatst naar Utrecht. De commies der telegraphie 3e kl. P. Böckling van "Waalwijk naar Ylissingen de telegrafist A. M. Lambregtse van YliBsingen naar Rotterdamde klerk der postergen en telegrafie le kl. A. Maat van Middelburg (telegraafkantoor) naar Ylissingen (telegraaf kantoor) de klerken der postergen en telegraphie 2e kl. F. J. A. Yillée van Goes (telegraaf kantoor) naar Middelburg (telegraafkantoor); M. J. Kruithof van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Goes (telegraafkantoor) en A. A. K. Hoeve, tijdelijk te Ylissingen (telegraafkantoor) naar Rotterdam (telegraafkantoor). Stavenisse. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier werden in de eerste 3 maanden van dit jaar verhandeld 866 berichten, n.l. 392 ontvangen en 474 verzonden. In 1900 waren deze cgfers 628, 288 en 340 en in 1899 bedroegen zjj 488, 243 en 245. Scherpenisse. Aan het hulpkantoor alhier is gedurende de maand Maart met 29 inlagen een bedrag van f 4578,23 ingelegd, terwijl in 7 keer f 162 is terugbetaald. Tegen 1 Mei zijn benoemd tot brieven gaarders te Wolfaartsdijk de heer L. Been hakker, thans postbode aldaar, en te St.-Phi- lipsland de heer J. Kunst, thanB als zoodanig te Poortvliet. St.-Annaland. Eindelijk is er toch voor deze gemeente een verbetering in den postdienst gekomen. Thans vertrekt des namiddags de post, die om 4 uur aankomt, reeds 20 min. later en was het dus onmogelijk de brieven, die met die post aankomen, onmiddellijk te beantwoorden. Te beginnen met 5 dezer vertrekt hij nu echter om 2.50 nam. waardoor aansluiting wordt gekregen op den trampostdienst van 4.50 van Stavenisse. Op Zondagen blijft die dienst echter even slecht, omdat de dienst van dio dagen ongewijzigd blijft. Op Zon- en feestdagen hebben we hier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1