Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. ADVEBTENTIEH. BEKENDMAKING. dood is gestorven, is absoluut onmogelijk. Dat het kind door iemand tou gevonden en daar begraven zou zijn, ook dat denkbeeld is uitgesloten. Het slachtoffer is daar begraven door zijn moordenaar; evenals het vaststaat, dat-beklaagde is de ontvoerder. Dat hij den knaap mede heeft genomen om hem te dooden, gelooft het O. M. niet, wel dat hij het heelt gedaan onder den drang der omstandigheden na het geen er vermoedelijk, bijna zeker, met het kind was voorgevallen. Dat beklaagde is een gedegenereerde, verklaarde het O. M. niet aan te nemen, dat is niet aangetoond. Juist uit de wijze waarop beklaagde met den knaap Endlich heeft gehandeld, is duidelijk gebleken, dat hij volkomen wist wat hij deed en volkomen toerekenbaar is. Immers toen hij bemerkte, dat hij bespied werd, liet hij het knaapje alleen staan. Wettig en overtuigend bewezen achtende hetgeen teu laste is gelegd, vorderde het O. M. 9 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, jhr. mr. W. M. de Brauw, .wees op de groote rol, welke in deze zaak door kinderen werd gespeeld. Hij hecht aan die verhalen niets. Voorts wees hij op de gunstige'verklaring, welke de deskundigen en anderen aangaande den beklaagde hebben gegeven. In het juridische gedeelte van zjjn pleidooi betwistte pleiter de beschuldiging van onttrekken aan de feitelijke heerschappij der ouders, waar het kind reeds aan de heerschappij onttrokken was toen het vry op straat liep. Dat het kind op tjjd thuis moest komen, behoefde de beklaagde niet te weten. Noch in zake het knaapje Van Wezel, noch in zake het knaapje Endlich acht pleiter het ten laste gelegde opzet bewezen. Pleiter was van oordeel, dat beklaagde van beide feiten zal moeten worden vrijgesproken. De uitslag wordt later medegedeeld. BOTER WET. Met 1 April is in werking getreden de nieuwe wet van 9 Juli 4900 {Staatsblad no. 412), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel". Volgens deze wet »is boter het vetartikel, waarin geen andere vetbestanddeelen voorkomen dan die van melk afkomstig zijn" en is «marga- rine" (welk woord in de wet in plaats van het woord »8urrogaat" der wet van 4899 gebezigd wordt) «de op boter gelijkende waar, welke dienen kan om haar te vervangen en welke vetbestanddeelen bevat, die niet van melk afkomstig zijn". Het woord i>margarine" moet op de verpakking of anders op de waar zelve voorkomen. Waar margarine bereid, opgeslagen, vervoerd of ver kocht wórdt, moet dit blijken uit opschriften; op markten uit borden, met duidelijk zichtbare letters. Wordt tevens boter verkocht, dan moet een afscheiding aanwezig zijn door een duidelijk zichtbaar schot, waarop bet woord «margarine". Wie binnen twee jaren tweemalen is veroor deeld wegens het overtreden der genoemde en verder in de nieuwe wet voorkomende bepalingen, mag geen boter en margarine meer gelijktijdig in dezelfde verkoopplaats hebben zonder uit drukkelijke machtiging van den minister. Tot handhaving der wet worden boter- inspecteurs en -adviseurs aangesteld, die, evenals de andere ambtenaren met de opsporing van overtredingen belast, van 7 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, Zaterdags 14 uur, toegang hebben tot de verkoopplaateen en ten allen tijde tot de vervoermiddelen en bewaarplaatsen van openbare middelen van vervoer. Zij mogen monsters nemen, welke worden vergoed, iqdien zij bij onderzoek blijken boter te zijn. De belanghebbende mag die monsters ook met zijn oigen zegel voorzien. De monsters worden onderzocht door twee van elkander afzonderlijk werkende scheikundigen, door den minister benoemd. Den belanghebbende wordt op zijn verzoek de daarbij gevolgde methode medegedeeld. Op overtreding is een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een boete tot f 300 gesteld, met verdubbeling bij herhaling binnen 2 jaren en ook bij vervoer naar buitenland of koloniën. Geen vervolging geschiedt tegen degenen, die te goeder trouw margarine voor boter vervoeren, opslaan of verkoopen, mits zij de namen van afzender enz. noemen. Bij her baalde veroordeeling wordt openbaarmaking van bet vonnis bij rechterlijke uitspraak op kosten van den veroordeelde gelast. Ned. Zuid-Afr. Premieloterij. De hoofdprijs (f 14.200) is gevallen op no. 10328, die van f 3550 op no. 733 en die van f 1420 op no. 14253. Voor de Boeren. Middelburg in het begin van dit jaar f 902.80 gezonden is en een sedert ontvangen bedrag van f 25 nog geen bestemming heeft gekregen. Nog een ziekelijk-godsdienstige secte. Te Utrecht, en wel in dat gedeelte der stad meer bekend onder den naam van Lombok, heeft zich sedert kort een godsdienstige secte gevormd, zich noemende «De stam van Juda". De vereeniging, die ruim 30 leden zoowel mannen als vrouwen telt, wordt geleid door een gewezen smid, bijgestaan door een daartoe uitverkoren jonge vrouw, die als profetes optreedt. De vergaderingen worden eiken Zondag- en Maandagavond gehouden in de vroegere werk plaats van den leider en zijn ook toegankelijk voor nog niet toegetreden leden. Zoodra de profetes echter voelt, dat de H. Geest op haar nederdaalt en zij daardoor in profetische extase geraakt of een der andere broeders of zusters een visioen krijgt, worden de oningewijden ver zocht zich te verwijderen; weigeren dezen, dan wordt de vergadering geschorst of gesloten. Tot heden gaat alles nog ordelijk toe, doch hoelang zal dit nog duren, daar het geheim zinnige, dat de lieden omzweeft, steeds meer nieuwsgierigen trekt. Voor zoover is kunneD blijken bepaalt de secte, bij haar godsdienstoefeningen, zich uit sluitend tot het Oude Testament en doen de profetieën, welke er worden gedaan, sterk aan het orakel van Delphi denken. Het doel en streven der secte is nog niet duidelijk gebleken, doch zal wel spoedig aan het licht komen. De kindermoord te Tilburg;. Uit goede bron verneemt de 'sB. Ct., dat de Tilburgsche moordzaak, tegen den beklaagde M., voor de rechtbank te Breda zéér waar schijnlijk zal dienen in de tweede helft van Mei. Een zeereis vol wederwaardigheden. Zooals men weet, heeft indertijd onze schilderes Thérèse Schwartze het portret van den over leden generaal Joubert, door haar geschilderd, belangeloos afgestaan onder voorwaarde, dat de opbrengst der inschrijvingen geheel ten bate van de Boeren-krijgsge vangenen zou komen. Deze inschrijvingen hebben, dank zij ook de persoonlijke bemoeiingen der schilderes, in het geheel f 40087.40 opgebracht. Hiervan is aan consul De "Waal te Kaapstad overgemaakt f 9459.60, terwijl aan het Dames-comité te Hoe een zeereis door verschillende omstandig heden gevaarlijk en moeite vol kan worden gemaakt, bewijst de volgende zaak, die thans voor het Admiraliteitshof te Londen behandeld is. De ,/Westernland", een stoomschip van 5994 bruto registerton, van de /,Société Anonyme de Navigation Beige Américains", vertrok 15 Dec. van Hamburg naar New-York met 336 passagiers en een bemanning van 124 koppen. Op 17 Dee., toen het schip zich 117 mijl bewesten de Bishop Rock bevond, werd het eensklaps hulpeloos ge maakt doordat de schroefas brak en de schroef verloren werd. Onmiddellijk werden noodseinen geheschen en op 18 December, nadat het schip gedurende 27 uren eerst bij Z.Z.W.-wind in noord oostelijke richting en later bij N.W.-wind in zuidoostelijke richting had rondgedreven, kwam een stoomschip in 't gezicht, dat op de „Western- land" aanhield. Het was de „Somerhill", een vrachtboot van 2885 bruto registerton, met 23 koppen bemand en van Newport News naar Ipswich bestemd met een lading maïs; zij had reeds veel slecht weer gehad en eenige slagzijde over bakboord bekomen. De gezagvoerder van de Westernland" verzocht op sleeptouw genomen te worden, en de gezag voerder van de //Somerhill" beloofde zijn best te zullen doenhet weer was goed, zonder ongelukken werd een sleeptros vastgemaakt en in den na middag van 19 December passeerden de schepen Lizard, waar de „Westernland" aan Lloyds sein- station seinde, om van Southampton sleepbooten uit te zenden ter assistentie. Niets zou belet hebben om de „Westernland" in de haven van Falmouth op een veilige ankerplaats te brengen, maar de gezagvoerder stond er sterk op naar Southampton gebracht te worden en aangezien de hulp van sleepbooten was aangevraagd, werd de sleeptocht naar laatstgenoemde haven voortgezet. In den vroegen ochtend van 20 December bevonden beide schepen zich ongeveer 15 mijl ten Z.O. van Start roint, toen een visschers- vaartuig de „Ocean Ranger", de „Somerhill" aan stuurboord passeerde, maar dan plotseling van koers veranderde, dwars op de sleeptros liep, met het gevolg, dat zij met den stuurboordsboeg van de „Westernland" in botsing kwam, zwaar beschadigd werd en eenige oogenblikken later met al haar opvarenden in de diepte zonk, zonder dat iemand gered kon worden. Ofschoon de machines van de „Somerhill" on middellijk 8top gezet en haar roerhand stuurboord gelegd werd, werd de sleeptros door de botsing zoo sterk aangezet, dat de groote mast van de „Somerhill", waaraan de tros was vastgemaakt, bij het dek afbrak, met donderend geraas naar beneden kwam en schade toebracht aan dek, reelings en een van de winchen. Om de zaak nog erger te maken, stak nu ook een hevige storm op, de zee werd ruw en ofschoon een nieuwe verbinding tusschen de schepen werd Staat van de hoeveelheid Meekrap, bereid in de onderstaande Meekrapfabrieken, gedurende de teelt 4900. Benaming der Meekrapfabriek. l)e Eensgezindheid Galatheesche Dijksche Meestoof Fortuna De Zon Kruislandsche Welvaart De Eendragt De Hoop De Kapel De Nijverheid De Eendragt De Onderneming De Onverwacht De Eendragt De oude Meestoof De Wassende Maan St.-Annaland. Den Bommel. S.-Filipsland. Goes. Kruisland. Nieuwdorp. Nieuwetonge. Nieuwerkerk. Oosterland. Ouddorp. Oudetonge. Oudvosmeer. Zonneraaire. Onberooide. 5323 1891 3999 7703 13204 9461 13172 16363 Racijn. 20000 4506 6058 7668 2687 4972 15429 11342 1331 604 513 338 1548 1555 2200 2429 412 2393 1702 1032 gemaakt, bleek het voor de „Somerhill" ondoenlijk den kop van het schip, die naar 't N.W. was afgevallen, weer in den koers te brengen, zoodat zij den ganschen dag niets anders uitrichten kon dan als zware sleep te dienen voor de „Western land" en haar aldus belette zoo snel te lijwaart 1 af te drijven, als zij anders gedaan zou hebben, i Was de sleeptros gebroken, dan zou de „Western land" naar alle waarschijnlijkheid op strand gedreven en totaal verongelukt zijn. Dat de 460 menschen aan boord van de „Westernland" zoowel als de 23 opvarenden van de „Somerhill" zich allesbehalve op hun gemak j gevoelden, laat zich gemakkelijk begrijpen. Maar de toestand zou nog erger worden. Des avonds, toen de „Westernland" na groote moeite weer in een positie was gebracht om den sleeptocht te kunnen voortzetten, richtte de sleeptros aan de blokken en luiken waaraan zij vastgemaakt was, groote schade aan en beschadigde het dek zoodanig, dat men verplicht was de tros te kappen. Gelukkig kon de „Westernland" in de West Bay bij Portland Bill het anker laten vallen en hield dit, maar de „Somerhill", die het eveneens beproefde, slaagde daarin niet door een gebrek aan het ankerspil, dreef achterwaarts, kwam tweemaal met de „Westernland" in botsing, waardoor beide schepen schade opliepen en om de maat vol te meten, geraakte de ankerketting van de „Westernland" in de schroef van de „Somerhill" verward. Hoe gevaarlijk de toestand van de twee schepen was, blijkt wel uit het feit, dat de kustwacht het vuurpijltoestel en de reddingsbooten gereed hield om hulp te bieden. Gelukkig echter verschenen juist op dit critieke oogenblik de twee krachtige sleepbooten „Ajax" en „Neptune" ter plaatse. Eerst sleepten zij „de Somerhill" klaar van de „Westernland", waarbij beide stoomschepen nogmaals met elkaar in aanvaring kwamen, ver volgens namen zij de „Westernland" op sleeptouw en brachten haar behouden te Southampton binnen. De „Somerhill" bereikte, na eerst eenige reparatiën verricht te hebben, onder eigen stoom haar bestemming. Zooals boven gezegd, diende deze zaak voor het Admiraliteitshof. De „Somerhill" eischte bergloon van de „Westernland", de twee sleep booten eischten bergloon èn van de „Somerhill" èn van de „Westernland", terwijl de „Western land" van de „Somerhill" vergoeding eisehte voor de schade, in de verschillende botsingen met dit schip bekomen. De president van het Hof, sir F. Jeune, achtte, na een breedvoerige uiteenzetting der feiten, de eischen van de „Westernland" en de sleepbooten tegen de „Somerhill" niet voor inwilliging vatbaar; maar kende voor de aan de „Westernland" ver leende hulp aan de „Somerhill" 8372 pd. st. (f 100,464) en aan de sleepbooten 2000 pd. st. (f 24,000) bergloon toe. De „Westernland" had met haar lading een waarde van 173,000 pd. st. (f 2,076,000). De waarde van de „Somerhill" was met vracht en lading 30,533 pd. st. (f 366,636). De „Westernland", die nu nog een eisch voor schadevergoeding van de „Ocean Ranger" te wachten heeft, gaat van deze uitspraak in hooger beroep. ZÏERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. f 120, alles mager vee; biggen f9 a f 44, paarden f 40 a f 140. Nuchtere kalveren, fok- f 12 a f 18, slacht- f 7 a f 12. De handel in vette runderen was bijzonder goed, vooral in die uit het spoelingdistrict, waar van de beste tot 2 cent boven noteering werden verkocht. Vette kalveren alleen in de puikste soorten met vluggen omzet. Nuchtere kalveren en biggen werdén zeer duur verkocht. Doordat voor het buitenland bijna niets werd aangekocht, was de handel in kalf koeien van geen beteekenis. Het gure weder in aanmerking nemende, werden de versche koeien zeer duur verkocht. N.B. Onder de hoeveelheid Onberoofde zijn ook gemaakte Krappen en Gemeenen. In de Fabriek »De Kapel" te Nieuwerkerk gemaakt. de in enkele Fabrieken klaar- van de Mul 1514 Kilo Overstampte April. Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 3. 15 voorm. 2,31 8, 9 nam. 3, 0 8,17 4. Do. 1.40 v. voorm. 3, 5 8,41 nam. 3,31 8,45 5. 17 voorm. 3,41 9,14 nam. 4, 4 9,17 6. 18 voorm. 4,10 9,45 9,49 nam. 4,32 7. Zo. 19 Yoorm. 4,40 10,17 nam. 5, 2 10,20 8. 20 voorm. 5, 7 10,47 nam. 5,29 10,54' 9. 21 voorm. 5,41 11,21 nam. 5,59 11,35 10. 22 voorm. 6,13 nam. 6,30 0, 3 Tijd van H.W. te Dordrecht 3,15 u. later. L.W. 5,30 Zeety dingen. Zieriky.ee Vertrokken: 2 April. «Teresa", kapt. Ketley, van Pruisen naar Londen. Aangekomen: 3 April. «Enterprise", kapt. Brown, van Lon den naar Dordrechtzette de reis voort. MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 1 April. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 226 koeien, 20 nuchtere kalveren, 43 vette varkens en 567 biggen. Met het oog op 't aanstaand wei-seizoen was er ditmaal nog al vraag naar daarvoor benoodigde artikelen. De prijzen bleven vrij gelijk. Biggen echter stijgend. Graskalveren stug. Boter onver anderd. Eieren brachten iets meer op. Zware kalf koeien f 470 a f 190, melkkoeien f 140 a f 150, kalfvaarzen f 140 a f 160, guiste vaarzen f 90 a f 100, 2^-jarige ossen f 150 a f 160, 1 ^-jarige ossen f 100 a f 120, pinken f 50 a f 60, graskalveren f 40 a f 50, nuchtere kalveren f 11 a f 13, vette varkens f 0.21 a f 0.24 per K.G., biggen f7 a f 12. Botterdam, 2 April. Op de veemarkt waren aangevoerd: 40 paarden, 1041 magere en 778 vette runderen, 236 vette en 607 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, 4 varkens, 300 biggen. Koeien en ossen 22 tot 33 ct., stieren 25 tot 29 ct., kalveren 38 tot 55 ct. per kilo. Melkkoeien f 130 a f 220, kalf koeien f 150 f 200, stieren f 56 f 165, vaarzen f 40 a STOOMBOOT DIENST April. N.B. Doiiderd. 4 Vrijdag 5 ♦Zaterdag 6 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsche tijd. 's m. 7,30 7,30 'sm. 8,45 8,45 'sm. 9, 9,— Dinsdag 9 Woensdag 10 7,30 7,30 8,45 8,45 9,— 9, Vee vervoerd. Ondertrouwd ADRIAAN OUDESLUIJS en CATHALINA DEN ENGELSMAN. ScHERPENISSE, St.-Annaland April 1901. Heden overleed te Wissenkerke, tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer Leendert Jacobus Boone, in den ouderdom van 71 jaren en 5 maanden. Zïerikzee, 30 Maart 1901. P. J. BOONE. C. J. BOONE—Kalis. Rouwbezoeken kunnen niet afgewacht worden. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zïerikzee, 3 April 4901. Uit aller naam, Wed. J. VAN DER LINDEN— Groeneveld de Kater. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Behuwdbroeder en Vriend, betuigen wij onzen hartelijken dank. 3 April 1901. W. GROENEVELD DE KATER. R. GROENEVELD DE KATER. A. GROENEVELD DE KATER-Hooke. CH. GROENEVELD DE KATER. E. J. P. GROENEVELD DE KATER— v. d. Maas. J. B. SCHOO. C. SCHOO— Groeneveld de Kater. S 2 S. J. GROENEVELD DE KATER. Wed. C. HOCHEvan Ree. Voor de vele bewijzen van deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden ZoonBroeder en Behuwdbroeder ondervondenbetuigen wijinzonderheid zijn Patroonsde Reeren HOGERHEIJDE en JONG- MANS en verder Personeel der Fabriek, onzen hartelijken dank. Zïerikzee, 3 April 1901. Uit aller naam, A. MOLEGRAAF. Tot voorkoming van misverstand achten de ondergeteekenden het wenschelijk in herinnering te brengen 1 1°. dat de Heer W. J. RENSEN sinds 15 November 1900 in geenerlei betrekking meer staat tot de Nutsspaarbank alhier, opgericht in 1819 en kantoor houdende in de Meelstraat, naast het Postkantoor; 2°. dat aan de inleggers, die hunne gelden terug verlangende uitbetaling daarvan geschiedt op dezelfde wijze als sedert jaren gebruikelijk is. Zïerikzee, 30 Maart 1901. Commissarissen der Nutsspaarbank: Jhr. Mr. M. J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Voorzitter. Mr. H. C. MOOLENBURGHSecretaris. Mr. J. P. CAU, Thesaurier. J. FRANSE. M. COUVÉE. Jhr. Mr. J. W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET. M. C. MULOCK HOUWER. Dr. H. GOEMANS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 3