Raadszitting van 29 Maart 1,1. te Wissenkerke. ADVERTENTIEN. eene urn voor den dag gekomen, ongetwijfeld van hoogen ouderdom. Het voorwerp is gedeponeerd in de oudheidskamer der gemeente. Vlissingen. Het adres in zake minimum loon en maximum arbeidstijd, dat eerstdaags aan den raad der gemeente zal worden gezonden, gaat uit van een 12-tal werklieden-vereenigingen, t. w.de afdeelingen van den Metaalbewerkers- bond, Timmerliedenbond, Scbildersbond, Bakkers- gezeÜenbond, Metselaarsbond, de Socialisten- vereeniging, Patrimonium, de R.-K. Volksbond, de vak-afdeeling, St. Eloy en vereeniging Gelijke plichten, gelijke rechten. Benoemd tot hoofdmachinist 4 e klasse der Kon. Ned. Marine de hoofdmaohinist 2e klasse A.'H. de Bats nu gedetacheerd bij de Kon. Marine de Schelde te Vlissingen voor het toezicht op den bouw der werktuigen en ketels van het Gouvernementsschip »Kwartel". Aanbestedingen, Verfeoopingen enz. Scherpenisse, 31 Maart. Bij de Zaterdag alhier gehouden aanbesteding tot herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1902, van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken aan de waterkeering alhier, waren ingekomen de volgende biljetten L. van de Velde te Bruinisse, voor f 5677 J. Schepens te Rozendaal, voor f 5300J. de Jonge te Middelburg, voor f 5220S. Guliker te Tholen, voor f 5169C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor f 5160; G. Bolier Gz. te Scherpenisse, voor f 5148 W. Dekker te Veere, voor f 5100J. Duijnhouwer te Scherpenisse, voor f 5060V. C. P. Bolier te Scherpenisse, voor f 4984. De begrooting bedroeg f 5174,25. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. Landbouw en Veeteelt. De beetwortelsuikerfabriek te Gorinchem heeft voor f 9.25 per 1000 K.G. reeds zooveel contracten afgesloten, dat zij al hare agenten heeft aangeschreven geen verbintenissen meer aan te gaan. Nieuwerkerk, 30 Maart. De stierenvereeni- ging Veeteelt" te Kapelle in Duiveland is door aankoop in het bezit gekomen van den stier »Nobel", een zeldzaam schoon dier, dat op de Rotterdamsche Tentoonstelling den eersten, prijs behaalde van de éénjarige stieren. Een woord van lof mogen we niet onthouden aan de ondernemende mannen, die geen moeite en kosten ontzien om in het bezit te komen van goed fokmateriaal. KERKNIEUWS. Bedankt 70or het beroep naar de Geref. Gem. te Ooltgensplaat door ds. J. A. Mulder te Cockengen. De inwijding der Ned. Herv. Kerk te Philippine zal op 2den Paaschdag des namiddags plaats hebben. Met 28 tegen 20 stemmen besjoten de stemgerechtigde leden der Herv. Gemeente te Schoondïjke om het beroepingswerk van het kiescollege voor de eertvolgende 10 jaar over te dragen aan den kerkeraad. Stavenisse. Benoemd tot Pr esident-Kerk voogd der Ned. Herv. Gem. (vac. J. Roozeraond) de heer M. van Luijk. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Herv. Kerk te Oosterland: Goede Vrijdag, 's Avonds zeven ure: dr. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: Goede Vrijdag. Geen dienst. Herv. Kerk te Sirjansland Goede Vrijdag, 's Avonds zeven ureLeeskerk, D. Hanse, ouderling Herv. Kerk te Dreischor: Goede Vrijdag, 's Avonds zeven uurds. Burger. O N D E B W IJ S. Bij het op 30 Maart te Breda gehouden examen voor nuttige handwerken slaagde o. a. mej. E. J. Rijnberg van Tholen. Deze examens zijn aldaar afgeloopen66 pCt. der geëxamineerden is geslaagd. Rijks-normaallessen te Goes. Bevorderd van de le kl. naar de 2e kl. 3 vrouwelijke en 10 mannelijke leerlingenniet bevorderd 2 vrouwelijke en 2 mannelijke; van de 2e kl. naar de 3e kl. 3 vrouwelijke en 10 mannelijke; niet bevorderd 6 vrouwelijke en 1 mannelijke; van de 3e kl. naar de 4 kl. 5 vrouwelijke en 6 mannelijke; niet bevorderd 3 vrouwelijke en 3 mannelijke. Övergangs-examen B. A. S. te Goes. Bevorderd van de le kl. naar de 2e kl. 27 niet bevorderd 6 leerlingenvan de 2e kl. naar de 3e kl. 11niet bevorderd 5 leerlingen. Tot de Rijks-Normaalschool te Tholen zijn nog toegelaten tot de 2e klasse 9 vr. en 4 mann. aspirantenA. de Korte, J. C. van Dijk, E.. C. M. van de Schaaf, M. S. Bal, J. D. Duijnhouwer, K. Suurland, M. F. Gebraad, E. Larooij en L. E. C. van As. C. A. Steketee, W. de Korte, D. J. Duijnhouwer en W. L. van Nieuwenhuijzen. Tot de 3e klasse 3 vr. en 3 mann.E. P. Kwaak, H. P. van Gorsel en J. van Rooijen. P. A. de Haan, J. C. Meerman en G. van den Hoek. Tot de 4e klasse 4 vr. en 4 mann.C. J. Rijnberg. J. L. van Houdt, P. J. Quakkelaar, C. J. van 't Hof en A. Scherpenisse. Afgewezen voor de 2de klasse 2 mann. en voor de 4de klasse 1 vr. aspirant. Visscherij-Berichteii. Gedurende den loop van het jaar 1900 werden te Bruinisse aangevoerd en uitgezaaid 6,000,000 Zeeuwsche oesterste weten 4,000,000 eerste soort van f 46 tot f 20, 2,000,000 tweede soort ad f 7 tot f 10 en 2,000,000 derde soort ad f 3 tot f 4 per 1000 stuks. Yan de eerste werden verkocht voor consumptie 2,500,000 ad f 36 tot f 45 en van de tweede soort 1,000,000 ad f18 tot f 23 de 1000 stuks. Yan de derde soort had nog geen aflevering Het aangevoerde mosselzaad bedroeg in 1900, totaal 20.000 tonnen, gemiddeld ad f 0,80 per ton, terwijl het uitgevoerde aantal tonnen mosselen ditmaal bedraagt 140,000 tonnen ad f 1,70 per ton. Aanwezig 9 leden; afwezig de heeren D. de Regt Mz. en W. J. Vader *an 's-Gravenpolder. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen, betrekking hebbende op het verhandelde in de vergadering van i Maart, gelezen en goedgekeurd. Is ingekomen 1°. een schrijven van dhr. Van Overbeeke, ondernemer van een omnibusdienst van Goes op Wolfertsdyk, waarin wordt bedankt voor de toegezegde subsidie van f 25 'sjaars; 2°. van de plaatselijke schoolcommissie eon beredeneerd verslag over den toestand van 't onderwijs, wat den leden als naar gewoonte ter inzage zal worden toegezonden. Hierop wordt de openbare vergadering geschorst. Bij heropening deelt de voorzitter mede, dat nog is ingekomen een adres van verschillende ingezetenen van Camperland, waarin verzocht wordt om een steenen voetpad aan den Veerweg, welk adres in zijn geheel wordt voorgelezen. Burgem. en Weth zijn volkomen overtuigd van den onhoudbaren toestand, waarin dat voetpad nu verkeerd en zullen alles in het werk stellen, ora hierin dit voorjaar nog verbetering aan te brengen, door het dempen der kuilen, het onder één Ujn brengen van genoemd pad en het begrinten daarvan, doch vertrouwen, dat de raad overtuigd zal zijn, dat de gemeentefondsen niet veroorloven over te gaan tot bestrating; voorzitter deelt mede, dat tot demping der kuilen noodig zou zijn 149 M3. grond, die zouden kunnen worden aangebracht door het afgraven van slooten en afval van den Veerweg. Zonder stemming of hoofdelijke omvraag wordt besloten op het adres afwijzend te beschikken. Nog is ingekomen een adres van de Ned. Herv. Gemeente, behelzende het verzoek om gedurende het opbreken van de hulpkerk en het opbouwen van een nieuwe des Zondags gebruik te mogen maken van de openbare school tot het houden der godsdienstoefeningen, wat voorwaardelijk wordt toegestaan. Daarna wordt toegestemd in de verandering van een artikel in het reglement van de commissie tot wering van schoolverzuim, wat door den heer Commissaris der Koningin was strijdig geacht. De voorzitter deelt nog mede, dat alle benoemde leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim hunne benoeming hebben aangenomen; ook nog, dat de grasetting aan de wegen en zijkanten verpacht zijn en belangrijk minder opbrachten dan het vorig jaar. Nog is ingekomen een schrijven van de gemeente Brouwershaven, met verzoek, om adhaesie te verleenen aan een adres, dat verzonden zal worden aan de Tweede Kamer om verbetering van het «Hellegat". Op de vraag van den voorzitter, of Wissenkerke hierbij belang zou kunnen hebben, wordt hierop door den heer Schippers geantwoord, dat eene verbetermg de schippers hier zeer zoude kunnen batenwaarop wordt besloten dat door Burgera. en Weth. een adres van adhaesie aan adressanten zal worden toegezonden. Na omvraag wordt de vergadering door den voorzitter WITTE HAGE. LIBERALE UNTIE. Zaterdag 1.1. werd te Amsterdam de algemeene vergade ring van bovengenoemde Unie gehouden. De voorzitter, dr. Ruysch, opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij het een gelukkig verschijnsel noemde, dat zich in eigen kring de overtuiging openbaart, dat samenwerking en eendrachtig pal staan voor de liberale beginselen thans meer dan ooit plicht is. Van verschillende zijden wordt bij de aanstaande ver kiezingen de liberale partij ernstig bedreigd. Terwyl de Roomsche staatspartij, met haar machtige organisatie en onuitputbare hulpbronnen, zich krachtig voor den strijd voorbereidt en de sociaal-democratie een deel van hen, die vroeger aan onze zijde stonden, tot zich trekt, sluit de christelijk-historische partij zich nauwer aan bij de aoti-revolutionairen, hetgeen duidelijk blijkt, vooral in Friesland. Men zou meenen dat onder dergelijke omstandigheden het geen tijd is ora twistappels onder eigen troepen te werpen of om uiteen te stuiven. Toch dacht niet ieder zoo. Het bestuur is heengegaan, omdat wij weigerden een op dit oogenblik onbereikbaar ideaal, ons inziens ten nadeele van de totstandkoming der meest noodzakelijke hervor mingen, tot strijdleus voor de volgende verkiezingen aan te 15 aangesloten vereenigingen met 3200 leden volgden en zoo bleven wij over als een zwaar beproefd leger. Doch nog altijd bleven 51 kiesvereenigingen met 7300 leden, benevens 360 buitengewone leden, den bond getrouw. Bovendien is te verwachten, dat een deel van hen, die ons verlieten, zal terugkeeren, wanneer zy ervaren dat de practische politiek, die wij volgen, voor eene overwinning veel beter is dan voor het oogenblik althans onbereikbare idealen. Anderen, die met de tegenwoordige leiders van den Vrijzinnig-Democratischen Bond voor de sociaal-democraten in het strijdperk treden tegen de liberalen, zullen niet weder- keeren, doch dit valt niet te betreurenwanneer wij zien hoe deze afglijden langs het hellend vlak der politiek naar de sociaal-democratie. Samenwerken met hen zou zijn bedenkelijke zijde hebben. Toch is dezerzijds lang en ernstig getracht eene scheiding te voorkomen, zoowel omdat wij verdeeldheid onder de vooruitstrevend liberalen noodlottig achten, als omdat wij meenden, vooral aan den vooravond der verkiezingen, schouder aan schouder te moeten staan voor de handhaving onzer beginselen. Intusschen zullen wij, nu de scheiding toch is tot stand gekomen, het volle licht laten vallen op de op ons programma voorkomende sociale hervormingen, overtuigd dat deze zoo spoedig mogelijk tot stand moeten komen. Oplossing der sociale vraagstukken en regeling der strijd krachten is voor het oogenblik meer van belang dan agitatie voor grondwetsherziening om te komen tot kieswetuitbreiding, al verliezen wy dit ideaal geenszins uit bet oog. Welk punt op ons program op den voorgrond komt, moet worden overgelaten aan onze afgevaardigden ter Staten- Generaal. Bij het stellen van candidaten zullen wij zoeken onder de besten, die instemmen met het hervormingsprogram. Bij aller medewerking zal de Liberale Unie dezen zomer met vernieuwde kracht op den voorgrond kunnen treden en blijven wat zij behoort te zyn: het middelpunt voor alle vooruitstrevende liberalen. Na deze rede deelde de secretaris mede, dat 15 kies vereenigingen zich hadden afgescheiden. Aan de orde was thans een voorstel van het bestuur, strekkende dat de aanstaande candidaten der bij de Liberale Unie aangesloten kiesvereenigingen hunne instemming zullen betuigen moeten met de strekking der hervorming, in het program opgenomen. De voorzitter lichtte met een kort woord die strekking toe, als hierin gelegen dat door de mandatarissen naar de Tweede Kamer niet met punt voor punt en woord voor woord, doch met de ziel van het program instemming zal worden betuigd. Het voorstel van het hoofdbestuur werd hierop bij acclamatie aangenomen. De heer De Kanter verklaarde hierop de benoeming als bestuurslid gaarne te aanvaarden. Daarop is de openbare vergadering gesloten. De vermiste Wieringers. Yan de vier in Januari vermiste Wieringers, die toen met een ijsschots zijn afgedreven, is er Woensdag een gevonden in de Sloot, een vaar water bij Wieringen. Deze heet Jan Kraan. Het lijk was goed herkenbaar, en daar het horloge stond op 9 uur 5 minuten, vermoedt men, dat zij slechts lf uur op 't ijs hebben rondgedreven, daar zij omstreek 7|- uur 's morgens zijn vertrokken. Steenkolen in Limburg. Naar wordt gemeld, zijn thans bij de boringen, die tusschen Bocholtz en Oirsbach, onder leiding van den heer E. Flas, plaats hebben, steenkolen gevonden. Op een diepte van 440 M. was de laag steenkolen 1.40 M. en op de diepte van 160 M. was de laag 1 M. Ook zou binnenkort weder te Simpelveld een begin met de boringen worden gemaakt. DE KOUDE. Lawinen, overstroomingen, aardbevingen enz., ziedaar de natuurverschijnselen, die de winter en het begin der lente van anno 1901 Europa heeft gebracht. Het dorp Simplon is reeds dagen lang ten gevolge van een lawine van alle verkeer met de buitenwereld afgesnedenin het dorp heerscbt eene doodsche stilte, slechts afgebroken door het leven van lawines en den klank van toren klokjes, die tot een gemeenschappelijk gebed roepen. En nog dreigen de gevaren boven den Simplon en de Splügen. Bij de zoogenaamde Schwarze Hütte op den Splügen zijn Zondag drie houthakkers door een lawine overvallen en gedood. In het Engadin heeft een geweldige lawine de straat een K.M. bedekt en de huizen verwoest, waarbij twee personen gedood en twaalf zwaar gewond zijn. Van verscheidene andere lawines wordt melding gemaakt. Uit Karlsruhe komen een reeks berichten over een aardbeving. Verscheiden schokken werden te Waldkirch, Schönau, Maulburg, Sulzburg en Muhlhausen gevoeld. Te Maulburg duurde de schok 10 seconden, hij ging vergezeld met een hevig geruisch als van een storm daarop volgde een donderende knal. Huizen en voorwerpen kwamen in beweging. Yan de reeds gemelde overstroomingen in boven-Indië heeft die van Cologna het meeste onheil veroorzaakt. De Gua rees geweldig, tot zij over eene breedte van 150 M. de dijken doorbrak. Met 4 M. hoogé golven vloog het water de stad binnen, alles meesleurend en vernietigend, wat niet spijkervast stond. De huizen bij den dijk werden weggespoeld, uit twee daarvan konden de bewoners zich redden, in het derde verdronk een kind, in het vierde waren twee man van de brandweer juist bezig de bewoners te redden, toen met vreeselijk donderend gekraak het huis instortte en allen twee vrouwen, moeder en dochter, en vier mannen, waaronder de dappere brandweermannen begroef. Den geheelen nacht bestond het gevaar, dat het 2200 inwoners tellende stadje zou worden verwoest, tot eindelijk de telegraphisch opgeroepen genietroepen de gaten in den dijk weer hadden Prof. Jager, sedert eenigen tijd een waardig concurrent van den beroemden Falb, profeteert een natten en frisschen zomer in geheel Europa. De sneeuwvallen, die uit de Vereenigde Staten worden gemeld, zullen den golfstroom kouder maken en wij moeten, naar het schijnt, daarvan drie maanden lang de koude gevolgen ondervinden. In het Zuiden van Noord-Amerika woedde een wervelstorm, die in Alabama 400 dooden en 1000 gewonden maakte. Weervoorspelling voor April. Opnieuw geeft de meteoroloog te Chillon profecieën over het weer voor de maand April en wij willen ze hier meedeelen, omdat zijn voorspelling voor Maart, Welke wij ongeveer een maand geleden gaven, bijna volledig is uitgekomen, voor wat de critieke periode van 22, 23 en 24 Maart met sneeuw betreft, die hij aankondigde, zelfs tot in bijzonderheden voor ons land, zij het ook met 24 è- 48 uren vertraging. Onze weerkundige belooft voor April Yan 1 tot 6 April depressies, die oploopen van het zuidwesten over de Britsche eilanden en de Noordzee. Wind West tot Zuid-West. Weder koud, slecht, sneeuwig. De 5de is een critieke dag met N.-W. windhooge drukking boven de Middel- landsche Zee. Van 6 tot 16 April, in welke periode de beide Paaschdagen begrepen zijn, hooge druk boven het Westen van Europa; weder: mooi, warm, veranderlijke wind. Yan 16 tot 30 April slechte periode voor West- Europa. Waarschijnlijk hevige winden te land en ter zee. 19, 20, 21 en vooral 22 en 23 April schijnen data van sterke atmosferische afwisseling te moeten zijn. Den 19den bestaat er kans op een hevigen Zuid-Westerstorm over Engeland, het Kanaal, Nederland en Duitschland. Regen achtig in de Alpen. Den 20sten hevige depressie boven het Zuiden van Ierland aan den ingang van het Kanaal van St. George; Zuid-Westènwind boven Midden- Frankrijk. 22 en 23 zijn critieke dagen van hevigen wind uit het Zuid-Westen over West- Europa. Den 24sten dalen de depressies boven het vasteland van Europa. Tot den 30sten wind uit het Noorden tot het Noord-Oosten. Op den 30sten kans op een sterke depressie, die over het vaste land gaat, om 2 Mei boven de Noordzee en Denemarken haar hoogtepunt te bereiken. T E L E G R A H ME N. 's-Gravenhage, 1 April. De Hooge Raad heeft afgewezen het verzoek om revisie van den persoon, die veroordeeld was wegens wederspannigheid in de wachtkamer te Brouwershaven. Rotterdam, 1 April. GRANEN. Buitenlandsche vast. Meel f 10.75 vast. Binnenlandsche Tarwe f 4.75 a f 7.50. Rogge f 4.25 a f 5.25. Winter- gerst f 5.70 a f 6.50. Zomergerst f 6 a f 6.75. Chevaliergerst f 7.25 a f 8. Haver f 2.25 a f 3.70. Witte Boonen f 8 k f 11. Bruine Boonen f 5 a f 7.50. Erwten f6.50 a f 8.75. Canariezaad f 5.50 f 7. Vim. Op het land vraag naar alle soorten. Op de markt was de aanvoer 11256 steen blauw ad 38—50 stuivers2520 steen wit ad 3540 stuivers1500 steen Groninger ad 3844 stuiversgrootendeels verkocht. Lijnzaad. Tamelijke aanvoer, f 11 f 12.50. Aardappelen en Kaas. Geen aanvoer. VEE. Aanvoer 424 Runderen, 64, 58, 50 ct., traag. 287 Kalveren, 100, 90, 76 ct. 99 Schapen, 66, 56 ct., vlug. 452 Varkens, 50, 49, 48 ct., lichte 48, 46 ct., traage handel. Yereenigde Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappijen. en tussc hengelegen plaatsen v.v. Van Zierikzee April. Dinsd. Woens. Dond. Vrijdag Zaterd. Zond. Maand. 2'sm. f9,u. 3 *9,30 4 §10, 5 f7,— 6 *7,30» Van Rotterdam Dinsd. 2'sm. *11,u. f8,- Woens. Dond. Vrijdag Zaterd. Zond. Maand. fll, *11,30 §11,30» fll,30» §11,30 Dienst per »Schelde I". »Schelde n". f »Stad Zierikzee". Den 3 April hopen onze ge liefde Ouders A. VAN NIEUWLAND en J. Jb. JANSE hunne 12J-jarige Echtvereeniging te herdenken. Rotterdam, Pleretstraat No. 11. Hunne dankbare Kinderen. Den 5dcn April a.s. hopen LEENDERT VIJVERBERG en JANNA VAN DUKE hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Oosterland, 2 April 1901. Hunne dankbare Familie. Zoo de Jleere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders JACOB DEN ENGELSMAN en ADRIANA GOEDEGEBUURE den 5d" April hunne 40-jarige Echt vereeniging te herdenKen. St.-Annaland. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Ondertrouwd HENDRIK BERREVOETS Az. en ELIZABETH FONTEINE Wd. Kerkwerve, 29 Maart 1901. Ondertrouwd G. O. SNEEP Wz. en C. M. VAN DUKE Ad. Ossendrecht, 1 April 1901. St.-Filipsland, Getrouwd: C. E. NARDTEN, le Luitenant der Normaal-Schietschool, en L. C. F. MONOD DE FROIDEVILLE, die, ook namens wederzijdsche Familie, har telijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. 's-Gravenhage, 28 Maart 4901. Voorspoedig bevallen v&n een Meisje, W. J. BRABERde Feiter. Renesse, 31 Maart 1904. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze veelgeliefde Dochter en Zuster, Marina Johanna, I in den nog jeugdigen leeftijd van 21 jaar en 7 maanden. Oosterland, 29 Maart 1901. D. VIERGEVER. J. VIERGEVER-de Vin, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2