/Illtlk/IISIIII 1VIEEWSB0DE. Zaterdag 30 Haart 1001. HEEREN-H0EDEN, (Z ieri Is. zeesche C o u r a n t Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7519. DirecteurA. J. DE EOOZE. Redacteuren A. FHANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. .Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. Ingezonden jukken en berichten van correspondenten te adresseeren a de Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. an A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. model 190L Magazijn Poststraai. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. j enz. Net werk, tót de laagste prijzen. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe j Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier 1 der Personeele belasting dezer gemeente over het belasting- I jaar 1901, No. 1, (wijk A), dat op heden aan den heer Ont- vanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. i Zierikzee, den 27 Maart 4901. j Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Nederland. Amsterdam, 27 Maart. Zondagavond was de heer Allard, wijnhandelaar, Willemsparkweg 85, met zijn vrouw een paar uurtjes uitgegaan, j De gaskraan was dichtgedraaid, de deur op slot gedaan en met een gerust hart vertrokken ze. Tegen twaalf uur keerden ze huiswaarts, en toen ze hun woning naderden, schrikten ze geweldigin de achterkamer brandde licht 1 Zij snelden toe en vonden de voordeur geopend en binnenkomend, zagen zij alles in de grootste wanorde: de toonbanklade was opengebroken, in de achterkamer was alles overhoop gehaald en, wat het ergste was alle geldswaarde was verdwenen. Dieven hadden, blijkbaar wetende dat het echtpaar de deur was uitgegaan en bekend met de inrichting der woning, de voor deur met een valschen sleutel geopend, waren de achterkamer binnengegaan, hadden daar het gaslicht aangestoken en vervolgens een linnenkast opengebroken, waarin de heer Allard een ijzeren loetje met zijn effecten en geld had geborgen en dit er uitgehaald. Intusschen had een hunner met een beitel de toonbanklade geforceerd en deze ook naar de achterkamer gebracht. Daar hadden de onwelkome bezoekers den buit bij elkaar gepakt, waarop ze kalmpjes en onge hinderd waren vertrokken, zonder ook maar één dubbeltje achter te laten. In het geheel hebben ze gestolen voor een waarde van ongeveer f 2100 aan effecten en f 600 a f 700 aan contant geld. Yoor den heer Allard een zware slag, omdat hij nu zoowel zijn spaar penningen als zijn bedrijfskapitaal kwijt is. Wel kent hij de nummers van de gestolen effecten en heeft de politie zich gisteren gehaast deze te publiceeren, maar de waarschijnlijkheid dat de d io ven binnenkort zullen trachten die stukken J te gt Ide te maken is niet groot, en de contanten kan Jiij wel als verloren beschouwen. Politie en justitie hebben de zaak ter hand genomen, doch voorloopig is er van de dieven geen spoor. 's Gravenhage, 28 Maart. Tweede Kamer). Aan de orde was in de eerste plaats het wetsontwerp tot herhaalde verlenging van den duur der werking van de wet van 1892, houdende voorziening der tijdelijke versterking van de Nationale Militie (7e lichting). De heer Kuyper betoogde dat dit wetje samenhangt met de ministrieele crisis. Wil de regeering voor gaan met de legerorganisatie dan is dit wetje begrijpelijk, maar doet zij dit niet, dan is 't onverklaarbaar, want in laatst bedoeld geval treft haar 't verwijt dat zij hier middelen voor landsdefensie vraagt, die volgens haar eigen beweringen dat op de bestaande wijze 'fcland niet voldoende verdedigbaar is, onvoldoende zijn. Ook vroeg spreker waarom Minister Eland niet bij de behandeling van dat wetsvoorstel in de Kamer was, zooals toch het parlementair gebruik medebrengt, en spreker verbaasde er zich over dat er reeds 14 dagen zijn verloopen nadat de regeering schorsing van het debat over de Legerwetten vroeg om tijd tot overwegen te hebben, zonder dat de Kamer iets naders heeft gehoord. De Minister Pierson antwoordde, dat gewichtige redenen hem weerhielden thans inlichtingen daaromtrent te geven, maar hij koesterde de hoop binnen korten tijd in de gelegenheid te zullen zijn mededeelingen te kunnen doen omtrent de crisis. Nadat de Minister van Binnenlandsche Zaken het voorstel had verdedigd en de heer Kuyper bij repliek zijn bezwaren had volgehouden, daarbij constateerende dat hoewel nu toch blijkt dat de crisis slechts één minister raakt, en de crisis reeds 14 dagen duurt, het ministerie mededeelingen aan de Kamer onthoudt, werd het ontwerp aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. Daarna werd het debat over de woningwet Bij de paragraaf betreffende de uitbreiding van bebouwde gemeentekommen opperden de heeren v. KarnebeekLohman en Yan de Yelde bezwaren tegen de onvoldoende waar borgen voor grondeigenaren en zij vreesden partijdige beslissingen. De Minister van Binnenl. Zaken bestreed dit ten sterkste, betoogende dat de belangen van de grondeigenaren veeleer meer gewaarborgd worden. Ter verhooging van die waarborgen vulde de Minister het betrekkelijke artikel aan met de bepaling dat belanghebbenden binnen een maand ook in beroep kunnen komen tegen het verleenen van goedkeuring door Ged. Staten op raadsbesluiten tot reserveering van gronden. De Minister ham over een amendement- Mackay hiertoe strekkende dat voor aanleg van parken geheele onteigening van het geheele terrein noodig is. Een amendement-Pijnappel om behalve straten en pleinen ook grachten in de uit breidingsplannen op te nemen, waardoor gronden mogen worden gereserveerd, werd aangenomen met 40 tegen 26 stemmen. Overgenomen werd door de Regeering een amendement om ook de raadsbesluiten ter inzage te leggen en te publiceeren. 's-Hertogenbosch, 27 Maart. Ter bevordering der konijnenteelt, die een bron van welvaart voor den kleinen man is op vele dorpen in Brabant, heeft zich gevormd een Noordbrabantsche Reuzenkonijnenbond, die zich voorstelt, door aanschaffing van raskonijnen en het houden van een jaarlijksche tentoonstelling, dezen tak van bestaan uit te breiden. De vereeniging is gevestigd te Gestel, en typisch is het zeker, dat geen contributie van de leden wordt gevorderd, maar levering van één konijn 'sjaars ten voordeele der kas't is er mee als met de boerinnen op de 's-Hertogenbossche markt, die gaarne eenige appelen of groenten toe willen geven, liever dan één cent van de gevraagde som af te staan, alsof de toegift niet evenzeer kapitaal vertegen woordigde. Numansdorp, 28 Maart. De overkapping van het station aan de haven alhier, voor de Rotterdamsche tram, met de aansluiting van Zeeland en Willemstad, is nu geheel in orde. 's Avonds, als de veerbooten aankomen, wordt het station en de ruimte onder de overkapping electrisch verlicht. Flakkee. Bij kon. besl. zijn benoemd met ingang van 9 April: tot burgemeester van Den Bommel de heer P. van Weel G.Gz., secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Dirksland de heer J. Zaaijer Pz. Zierikzee, 29 Maart. Het Middelburgsche Dames-comité ontving voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren, en voor de Boeren-krijgsgevangenen te St.-Helena en Ceylon weer tal van giften in geld, consumtie- artikelen, kleedingsstukken en verdere benoodigd- heden. De jongste opgave er van vult 3J kolom der Middelburgsche Courant. Yan heinde en verre, uit binnen- en buitenland stroomen de gaven toe. Wij ^kunnen, met het oog op de beperktheid van onze ruimte, deze opgave tot ons leedwezen niet overnemen, en bepalen ons daarom slechts tot de mededeeling van het totale bedrag der tot dusver ontvangene geldelijke giften. Dit is f 19667,90J. Het dames-comité, dat allen lof verdient eon zoo edele taak op zich genomen te hebben, niet minder voor den ijver, waarmede het dit vervult, bericht, dat het gaarne meerdere goederen en geldelijke giften voor de vrouwen en kinderen der gevangen Boeren en voor de krijgsgevan genen te Simonstad, St.-Helena en Ceylon in ontvangst neemt. Voor de 5000 krijgsgevangenen te Ceylon worden voornamelijk gevraagdver sterkende middelen voor herstellende zieken, goede sterke rokkenoverhemdentabak, vuurhoutjes en schoolkaarten voor de school. Yoor de 4600 j krijgsgevangenen te St.-Helena wordt gevraagd tabak, kleeding, vooral broeken is vrij noodig. Levensmiddelen en geldelijke giften worden ge vraagd voor de vrouwen der gevangen Boeren in Zuid-Afrika. Lid van het Middelburgsche comité is mej. H. Mulock Houwer alhier, aan wie men voor de krijgsgevangen Boeren en de hongerlijdende vrouwen en kinderen der krijgsgevangenen geld of goederen zenden kan. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Tholen, de heer H. de Groot te Giessendam. Tot lid van den raad te 's-Heerenhoek is met 47 stemmen gekozen de heer J. B. G. Werri, terwijl 40 stemmen waren uitgebracht op den heer W. Rijk. Men schrijft uit Sas van Gent: Niet ten onrechte wordt onze gemeente nu reeds de Zeeuwsche fabriekstad genoemd. Want, waar vóór enkele jaren in Sas van Gent slechts een drietal fabrieksgebouwen te vinden waren, is dat getal nu reeds aanmerkelijk gestegen. De voornaamste der hier bestaande industrieën is stellig de spiegelglasfabricage. Deze industrie wordt dan ook nergens in Nederland gevonden. Ook de arsenicum- of goudfabriek is een belangrijke tak van nijverheid. De verffabriek, die voor eenige jaren slechts uit een paar houten keetjes bestond, wordt nu uitgebreid, voor welk doel terrein van boomen en stronken is ontdaan. Deze industrie schijnt zich dus ook in welvaart te verheugen. Eindelijk de «Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek", die verleden jaar hare eerste campagne begon. Deze campagne heeft een zeer gunstig verloop gehad, en is den aandeelhouders bizonder meegevallen. Weldra ook zal de nu in aanbouw zijnde mouterij haar werk kunnen beginnen, zoodat Sas van Gent in de laatste twee jaren met een vijftal nieuwe, belangrijke takken van nijverheid is verrijkt. Dan nog de reeds bestaande suikerfabriek (Malotaux), de bloemmeelfabriek en de cementfabriek. Sas van Gent mag dus wel één der wel varendste, zoo niet de welvarendste van de Zeeuwsche gemeenten genoemd worden. En deze welvaart zou zich nog beter kunnen ont- i wikkelen, wanneer Sas van Gent een tram had. MiddCt.) Op 28 dezer werd te Breda de jaarlijksche Algeraeene i Vergadering van aandeelhouders der Zuider-Hypotheekbank gehouden, waarin verslag werd uitgebracht over het 2de boekjaar. Wij ontleenen aan dat verslag het navolgende: Gesloten werden in 1900 103 leeningen tot een gezamenlijk I bedrag van f 1.195.490,— makende met het bedrag der in 1899 gesloten leeningen, ad - 1.245.795, Hierop werd afgelost tot ult°. December 1899 f 337.52,— en gedurende 1900 - 348.403,11 f 2.441.285,- 418.155,11 Zoodat het saldo der leeningen op 31 Dec. 1900 bedroeg f 2.023.129,89 Tot 31 December 1899 was in omloop aan 3»/, en 4 pandbrieven voor een bedrag van f 1.126.700,— gedurende 1900 vermeerderde die omloop met - 829.500, Zoodat op 31 Dec. 1900 in omloop was 1.956.200, In weerwil van de sterke stijging van den rentestandaard gedurende 1900, behoefde de Bank niet over te gaan tot de uitgifte van een hooger rentetype van pandbrieven. Op voorstel van het Bestuur werd besloten van het winst saldo, ad ƒ.18.139.055, te bestemmen voor afschrijvingen f 8.046,27, "waaronder is begrepen het geheele nadeelige koersverschil op de in 1900 uitgegeven pandbrieven, ad f 6.343,72 en het resteerende, ad f 5.092,785, aan te wenden als volgt: Overboeking op reserve f 741,75 Uitkeering van een dividend van 4 percent - 4000,— Bedrijfsbelasting - 400, 1 Blijft onverdeeld - 251,035 Samen f 5092,786 De vergadering benoemde als commissaris, in de plaats van den heer mr. J. de Bergh, den heer J. A. Zip, bankier te Middelburg; terwijl de aftredende commissarissen, de heeren mr. J. C. van der Lek de Clercq, J. M. Ingen Housz- I Bootz en E. E. M. C. Laane, allen werden herbenoemd. i Nieuwerkerk, 28 Maart. De aangekon- digde uitvoering van het gezelschap Carlée in de zaal van het logement »de Meebaal" was i ten gevolge van het ongunstige weder (sneeuw- 1 jacht) slecht bezocht; De enkele aanwezigen echter, voor wie het gezelschap toch werkte, i waren ten zeerste voldaan over hetgeen ze te hooren kregen. 1 Dreischor. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Liberale Kiesvereeniging alhier, hield j.l. "Woensdag de heer J. A. de Bruyne, leeraar aan de II. B. S. te Zierikzee, een poli tieke rede. Het bestuur had eenige stellingen ontworpen, die door den spreker op 'voor ieder duidelijke wijze werden uiteengezet. Bij de eerste stelling: volgens de wet zijn wij kiezers, wij moeten kiezen, ging spreker de verande ringen na, die in den loop der tijden het kiesrecht en de wijze van kiezen ondergingen. De tweede stelling was: wie kiest, begint eischen te stellen. In hoofdzaak wordt van den candidaat verwacht, dat hij instemme met de beginselen der liberale partijin détails kan dit niet altijd van hem gevergd worden. Yer- volgens werden nog besproken het beginsel vrijheid, het anti-militairisme, bescherming van de zwakken tegen ruw geweld, het vrijhandel stelsel, de opheffing van indirecte belastingen op de eerste levensbehoeften, de instelling van landbouwcrediet. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot debat. Niemand der aanwezigen meldde zich daartoe aan, waarna de spreker dank betuigde voor de belangstellingdié zeker wel wat grooter kon geweest zijn. St.-Filipsland, 28 Maart. Dinsdag 2 April zal alhier een verkiezing plaats hebben voor lid van den Gemeenteraad (vacature C. O. van Nieuwenhuizen). Oud-Vossemeer. Door den raad dezer gemeente is het bedrag als hoofdelijke omslag te heffen over 1901 bepaald op f 3300. Op de lijst voor kiezers voor 1901 komen in deze gemeente 217 namen voor. Deze week werd in tegenwoordigheid van den leverancier, den heer Bikkers te Rotterdam, de nieuwe brandspuit beproefd, die als «aanjager" voornamelijk dienst zal moeten doenvan buiten de kom der gemeente werd over een lengte van ongeveer 300 M. het water in den kring van het dorp gebracht. Het nette werktuig voldeed aan de gestelde eischen en voorziet in een dringende behoefte. Goes, 28 Maart. Dc kiezerslijsten voor dit jaar tellen 872 namen of 25 minder dan in 't afgeloopen jaar. In zijn kwaliteit van directeur van het Rijkslandbouwproefatation is dr. Swaving benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter. 28 Maart. Bellengerinkel van arre- sleden klonk door de straten! '"Wie heeft dat meer beleefd? Aanbestedingen, Verknopingen enz. Stavenisse, 28 Maart. Door het gemeente bestuur alhier is bij onderbandsche aanbesteding de levering van 250 M3 gewone onderhoudsgrint gegund aan den heer A. J. Yerstraate alhier ad f 1.90 per M3. Met algemeene stemmen hebben de ingelanden van het waterschap «Scherpenisse" besloten, de hoofdwegen van den polder over een tijdvak van 5 jaren te begrinten. Daartoe zijn de polderlasten over 720 H.A. gedurende een tijdvak van 5 jaren met f 2.50 per H.A. verhoogd. Bij loting is beslist aan den West- kerkscheweg te beginnen. Landbouw en Veeteelt. Oosterland. Als iets zeldzaams dient ver melding, dat binnen een tijdsverloop van 14 dagen door onzen oudsten dorpsgenoot, den heer H. Verhoek, veearts, vier kalfkoeien, 2 alhier, 1 te Nieuwerkerk en [1 te Bruinisse, van de zoo gevreesde moerziekte met gunstige resul- j taten zijn behandeld. Voor dergelijke ziekte, die in den tegenwoordigen tijd vrij algemeen voorkomt, durven wij onzen ruim 87-jarigen ouden veearts, die, hetzij bij dag of bij nacht, te allen tijde voor een ieder gereed staat, aan allen aanbevelen. I Wissekerke, 28 Maart. Tot bewijs dat ons j eiland niet ontbloot is van uitmuntend vee j dient, dat door den heer C. de Kam alhier op j de 1.1. gehouden tentoonstelling te Rotterdam een door hem gefokte kalfkoe werd geëxposeerd^ die als zoodanig den 2en prijs (f 40) werd toe gekend. Dit zeldzaam schoone exemplaar is i voor Spanje aangekocht voor een som van f 290. Biervliet. Een niet alledaagsche vruchtbaar heid vertoonde deze week de veestal van Ver- planke. Één der koeien kwam met drie levende .kalveren voor den dag. Moeder en drie zonen zijn welvarend. KERKNIEUWS. Biervliet. Met tien stemmen is Woensdag de kerkeraad, tot het beroepingswerk 'van predikanten en het benoemen van diakenen en ouderlingen, weer voor tien jaar bestendigd tien kiezers namen aan de stemming deel. Dit voorjaar zijn de namiddag-predikbeurten op Zondag weer ingevoerd, nadat ze ongeveer vijf jaren geleden waren gestaakt. Beroepen bij de Geref. Gem. te Koude- kerke ds. J. H. Koers te Molenaarsgraaf. ONDERWIJS^ Tot onderwijzer aan een bizondere school te Oud-Beierland is benoemd de heer Yogelaar te Dinteloord. Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot leden der commissie, belast met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1