/IllllkZIISIIII NIEUWSBODE. Donderdag 28 Haart 1901. (Z ierikzeesohe C o u r a n t). G A S P R BJ S. ■HEUlWSTIJMMGEilL Uit Stad 6H Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f (10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7518. DirecteurA. J. DE LOOZB. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot defl Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FsaNKEi, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij Raadsbesluit van heden, de prijs van het Gas, uit de Gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1901, oorspronkelijk bepaald op zeven en een halve cent per kub. Meter, met ingang van 1 April e.k. is verlaagd met één cent per kub. Meter, en derhalve nader bepaald op zes ©n oen halve cent per kub. Meter. Zierikzee, den 25 Maart 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester.. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch -Engelsche oorlog. Londen» 25 Maart. Volgens berichten van particuliere zijde uit Dundee (in het noorden van Natal) hebben de Boeren Zaterdag aan de Bloedrivier bij het station Scbeepersnek een convooi met levensmiddelen aangevallen, bestemd voor generaal French, waarbij de Engelschen 1 doode en 4 gewonden zouden hebben gekregen. Verdere bijzonderheden ontbreken, doch de Engelsche genie heeft een noodbrug moeten leggen over de rivier. Generaal De la Rey treed in het westen van Transvaal opnieuw zeer actief op, van de Magaliesbergen af tot meer zuid-oostelijk tusschen Naauwpoort en Krügersdorp, waar telkens Britsche convooien worden aangevallen, veelal met succes. De Engelsche colonne onder generaal Campbell, die op weg is van Vrede in het noord-oosten van Oranje-Vrijstaat naar het oosten van Transvaal, heeft 10 dagen vertraging onder vonden door den hoogen waterstand van de Kliprivier en door de entiritus onder zijn In het posten van Kaapkolonie doen de Boeren zich ook weder geldenzij zijn waar genomen in den omtrek van Cradock en te Dwergfontein hebben zij een kamp bezet, dat de Engelschen op hun nadering hebben moeten ontruimen. Het aantal der Boerengevangenen, met uitzondering van hen, die nog in de republieken gevangen worden gehouden, bedroeg op 9 dezer 17,096. In het Lagerhuis zeide Chamberlain, dat de vredesonderhandelingen nu gesloten zijn. De regeering blijft bij haar vroeger uitgesproken meening; zij is niet voornemens, de onder handelingen te heropenen. 26 Maart. Van Kitchener is uit Pretoria het volgende telegram ontvangen, gedagteekend 29 (26 Maart De kolonne van Babington heeft 1500 Boeren onder De la Rey aangevallen, ten Z.-W. van Venstersdorp, hen op de vlucht gejaagd, en hen snel vervolgd; hij maakte daardoor een konvooi buit en twee stukken veldgeschut met 320 projectielen, een pompom en zes maxims met 15.000 patronen, 160 geweren, 53 wagens en 24 karretjes. Ook vielen 140 gevangenen hem in handen. De verliezen der Engelschen zijn gering, maar veel Boeren zijn gesneuveld of gewond. De Times verneemt uit Johannesburg, dat de Boeren een trein hebben doen springen tusschen Heidelberg en Stander ton. De Standard verneemt uit Kaapstad, dat de Maleiers voortgaan zich te verzetten tegen de met de handhaving van den openbaren gezond heidsdienst belaste autoriteiten en de maatregelen tegen de pest, zelfs de verwijdering der lijken van slachtoffers der ziekte. Een talrijke politie macht moet de beambten van den gezondheids dienst ter zijde staan bij hun werk. De Standard zegt, dat te Pretoria verluidt, dat De Wet een poging doet om zich met Botha benoorden Middelburg te vereenigen. Hetzelfde blad heeft een telegram uit Durban, dat een Boerenmacht, aangevoerd door een Engelschman, kudden vee in Zoeloeland heeft buitgemaakt. De Boeren hebben een versterkte stelling op den Inhlasatjeberg bezet. (Deze berg ligt op de grens van Zoeloeland en Transvaal, Z.-O. van Vrijheid). Volgens berichten uit particuliere bron zijn bij het gevecht van Hartebeestfontein nabij Klerksdorp betrokken geweest de Lichte Cavalerie en de Yeomanry, deel uitmakende van de strijd macht onder generaal Methuen, terwijl men meent dat de Boeren onder bevel stonden van generaal De la Rey. Tot dusver zijn door het departement van oorlog geen nadere bijzonder heden openbaar gemaakt. De echtgenoote van den heer Wolmarans bracht aan den heer Krüger de groeten zijner vrouw over, met aansporing om moed te houden, overtuigd, als »tante Sanue" was, dat aalles recht zal kom". De oorlog in China. New-York, 23 Maart. Volgens een telegram van heden uit Washington aan de New-York Timesis de Russisch-Chineesche overeenkomst betreifende Mantsjoerije door China verworpen. Er is alle reden om aan te nemen, dat de nota's, welke nu tusschen de mogendheden gewisseld worden, gericht zijn tegen de verwerving van Mantsjoerije door Rusland, met het doel verdere pogingen van Rusland om het verdrag met China alsnog te verzekeren, te doen mislukken. Het is zeker, dat de pressie van de Europeesche hoofd steden uitgeoefend, China heeft gebracht tot de verwerping van het verdrag, Amerika. Zes jaren getrouwd en dan pas terug van de huwelijksreis in dat echt Amerikaansche geval verkeert een echtpaar te Buffalo, de heer en mevrouw Sigourney. Het paartje nam, na de huwelijksvoltrekking in 1895, afscheid voor zes jaren van verwanten en vrienden en thans is het, na een reis door Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Oosten rijk, Rusland, Turkije, Egypte, Japan, China, Perzië, Indië, Australië, Patagonië, Chili, Ecuador, eindelijk te Buffalo teruggekeerd, om zijn jong huishouden te beginnen. Engeland. Een geacht landman te Lowmoor, bij Brad ford, ontving onlangs bezoek van een vreemd man, die hem vroeg, of hij hem een huis ten geschenke mocht geven. De brave man en zijn vrouw waren natuurlijk zeer verbaasd. Maar de bezoeker herinnerde hun dat zij zeven jaren geleden een zieke man, die bij hunne deur bewusteloos neerviel, in hun huis hadden opgenomen en verpleegd. alk ben die man", zeide hij, aen ik heb een huis te Shipton, dat ik op uw naam wil laten overschrijven, want gij hebt mij toen het leven gered." Het geschenk, dat een waarde heeft vao f 9600, werd aanvaard. De gever, die kanker aan de lever heeft, had onlangs van een specialiteit te Londen vernomen', dat er geen hoop meer voor hem is, en hij wilde nu nog deze schuld der dankbaarheid afdoen. België. De vorige week kwam een vrouwtje met groote gejaagdheid een politiebureau te Brussel binnenvliegen en vertelde daar met horten en stooten, dat in een huis tegenover het hare een man zich had opgehangen. Zijn raam stond open en zij had hem stokstijf aan den muur zien hangen. Een inspecteur ging terstond naar het aan gewezen adres, vond den sleutel in het slot van de deur van de bewuste kamer, trad binnen en bevond zich in tegenwoordigheid van een rentenier, die aan een koord hangende, geen teeken van leven gaf. De politieman klom zonder tijd te verliezen op een stoel en waB op het punt 't koord door te snijden, toen hij een geweldigen trap kreeg en met stoel en al omrolde. Daarop klonk het uit den mond van den gehangene stommerd, wil je me soms den ruggegraat doen breken?" De inspecteur, die nooit voor dezen geweten had, dat een doode kon spreken, raakte zoo van streek, dat hij wegliep om zijn chef te waarschuwen. Deze ging dadelijk mee en vond den rentenier nog aldoor aan het touw bengelen. alk ben niet dood", zeide hij, amaar lijd aan een zenuw ziekte en om te genezen hang ik mij van tijd tot tijd op door middel van een pas uitgevonden kunstrijk toestel. Er zijn menschen, die zich opknoopen om dood te gaan, ik knoop mij op om te leven. Dat is toch niet in strijd met de wet, mijnheer de commissaris Deze antwoordde bevestigend, maar gaf den rentenier den raad, vóór hij zich in het vervolg zou ophangen, eerst zijn raam dicht te doen. Vóór eenige dagen had de koningin het ongeluk, bij haar terugkeer naar het slot Laeken, juist bij de scherpe ombuiging der Avenue de la Reine en de straat tDeux Pont een ouden man aan te rijden en zwaar te verwonden. De koningin had zich daarop persoonlijk aan de lijdenssponde van den verongelukte begeven en hem beloofd, in geval het niet goed mocht afloopen, voor zijne familie zorg te dragen. De oude man is thans gestorven, schrijft de corres pondent van een Duitscb blad, en daardoor ziet de justitie zich genoodzaakt eene vervolging in te stellen tegen den koninklijken koetsier, en daarmede ook tegen de koningin, wegens het veroorzaken van den dood van een mensch door onvoorzichtigheid. De Belgische wet stelt n.l. de heerschappen mede aansprakelijk voor de in den dienst begane misslagen hunner dienaren, en zelfs de generositeit der koningin tegenover de familie van den gestorvene kan ten slotte het ingrijpen der justitie niet verhinderen. In elk geval zal tegen den bestuurder van den wagen een aanklacht worden ingediend. De koningin heeft aan de familie 40,000 frcs. ter beschikking gesteld. Nederland. Amsterdam, 25 Maart. Inval bij Lammetje Zondag). Zaterdagnacht is ingebroken in de fabriek van de firma Dankelman in de Bilder- dijkstraat en voor eene waarde van ongeveer f 350 aan vrouwen-kleedingstukken ontvreemd. De dieven hadden een kar bij zich om de groote partij goederen te vervoeren. Een voor bijganger had hun bewegingen, die zijn aandacht trokken, op een afstand gadegeslagen en de politie gewaarschuwd. Het gevolg was, dat de kerels op bedekte wijze werden gevolgd door een paar agenten in burgerkleeren, die zagen, dat zij met den buit verdwenen in bet befaamde logement van Lammetje Zondag (thans in de Sint-Annastraateen dwarsstraat van de Warmoesstraat, gevestigd. Er werden nog meer politiemannen gehaald, en toen er een voldoend aantal aanwezig was, werd het dievenhol om singeld (het huis heeft ook uitgangen in enkele zijsteegjes van de Sint-Annastraat), waarna een inval in het logement werd gedaan. De gestolen goederen werden in beslag genomen en de aan wezige logés een vijftal benevens Lammetje en haar man in hechtenis genomen. Van het gebeurde is kennis gegeven aan de Justitie, die dadelijk het onderzoek in deze zaak aanving. Bij heden gehouden herstemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tusschen de heeren C. H. den Hertog (lib.) en Henri Polak (8oe.-dem.), is eerstgenoemde gekozen met 1876 van de 3459 uitgebrachte geldige stemmenop laatstgenoemde waren 1583 stemmen uitgebracht. Haarlem, 25 Maart. Een onzer meest bekende bloemisten, de heer D., is het slachtoffer geworden van den eisch die Amerika schijnt te stellen aan personen die uit een met pest besmette haven daar aan land willen komen. Hij heeft zich voor te débarqueeren te New-York aan boord laten inenten en was reeds den volgenden dag niet lekker. De onpasselijkheid nam toe, zijn arm begon te zwellen en zijn toestand werd van dien aard, dat hij besloot zoo spoedig mogelijk de terugreis te aanvaarden. Hij is doodziek thuisgekomen en bloed vergiftiging werd door deskundigen geconstateerd. Niettegenstaande de toestand nog altijd zeer ernstig is, schijnt toch het gevaar geweken, maar de er vroeger als een reus uitziende man in een geraamte gelijk geworden. Kotterdara22 Maart. Een somber drama is hedennacht, of in den vroegen morgen van heden afgespeeld in een woning aan den Oostzeedijk 229 op den hoek van de Schoutenstraat. Het benedengedeelte van dit pand en de eerste verdieping zijn in gebruik bij de firma De Roos Overeijnder, archi tecten, terwijl de tweede verdieping, voor en achter, bewoond werd door den 65-jarigen commies bij de telegraphie A. G. Begeer en diens 60-jarige zuster. De toegang tot hun woning bevindt zich in de Schoutenstraat. Zooals gewoonlijk kwam in den loop van den morgen de schoonmaakster om het dagelijksch huiswerk te verrichten, doch ondanks haar herhaald bellen werd haar ditmaal de deur niet open gedaan. Niet weinig daarover verbaasd en een ongeluk vreezend, waarschuwde zij de benedenburen, door wier tusschenkomst men zich van uit de eerste ver dieping toegang verschafte tot de woning van Begeer. Maar wie beschrijft aller ontsteltenis toen men in het slaapvertrek van juffrouw Begeer een vreeselijk bloedbad vond aangericht? Daar lag de juffrouw, waarschijnlijk in den slaap over varen, in haar bed, roodgekleurd van het bloed, dat haar in stroomen uit den hals gevloeid was. Met een vlijmscherp broodmes was haar het hoofd na genoeg van den romp gescheiden. En niet ver van haar af, op den grond, lag haar broeder, in een breeden bloedplas, het hoofd doorschoten met een kogel uit de revolver, die hij vast in de hand omklemd hield. Blijkbaar heeft Begeer zijn zuster om het leven gebracht en daarna de hand aan zichzelven geslagen. Over de aanleiding daartoe verdiept men zich in gissingen, daar broeder en zuster in de beste harmonie leefden en van financiëele zorgen niets bekend is. Tegen Mei had Begeer ontslag uit 's-Rijks dienst en pensioen aangevraagd. Hedenmiddag 2 uur kwam de justitie met den rechter commissaris in strafzaken een onderzoek in loco instellen en werd van de lijken der ongelukkigen een photografische opname gemaakt. De afdeelings-commissaris van politie, de heer L. J. C. Vuijk, was bij het onderzoek tegenwoordig. De lijken zullen, ter gerechtelijke schouwing, naar de sectiekamer van het Ziekenhuis worden overgebracht. In de buurt heeft het drama groote ontsteltenis veroor zaakt. Men vermoedt dat de daad door Begeer in een vlaag van waanzin is volbracht, daar een broeder van hem onlangs, wegens gekrenkte geestvermogens, in een krankzinnigen gesticht moest worden opgenomen, alwaar hij is overleden. Dinsdagochtend zijn de Jijken van den heer en mej. Begeer ter aarde besteld. Te half één vertrok de stoet van het Ziekenhuis langs het telegraafkantoor naar Crooswyk. Vijf kransen bedekten de baar, waaronder er waren van zijne collega's, van de vereeniging »De Eendracht, waarvan de overledene lid was, en een van het kantoor van Amster dam. Aan de groeve werd door den heer J. de Regt, commies by de telegraphie, met een treffend woord het leven van den op zoo treurige wyze gestorven collega her dacht. Een der familieleden bedankte voor de eer, de beide overledenen aangedaan. Breda, 25 Maart. De Gemeenteraad heeft den prijs van het gas, die in het vorige jaar wegens de hooge steenkolenprijzen, op 6 cts. per kub. Meter was gesteld, weder op 5 cts. teruggebracht. Ziex-ilfzee, 27 Maart. Ten huize van mej. de wed. Kanaar trad voor het departement Zierikzee der Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid als spreker Maandag avond op dr. O. von Faber, die tot onderwerp had gekozen »Eenige belangrijke consumptie-artikelen, hunne bereiding, enz." In zijn inleiding toonde spreker aan, dat veel in onze maatschappij vervalscht wordt. Zoo wordt er meer soda ver kocht, waarin geen spoor soda aanwezig is, dan or.vervalschte soda. Met de voedings- en genotmiddelen is dit ook het geval. Niet te verwonderen, daar hiermede grootere winsten te behalen zijn. Een goede contróle op de verbruiks-artikelen is daarom broodnoodig. De grootere en vele kleinere steden hebben meestal van gemeentewege aangestelde scheikundigen, die zich bezighouden met de keuring o. a. van de voedings middelen. Het publiek moet in de gelegenheid gesteld worden de gekochte waar te laten onderzoeken, om zekerheid te hebben, dat ze niet bedot worden; zij echter, die een onder zoek verlangen, moeten tevens opgeven, waar ze het ter onderzoek aangeboden artikel gekocht hebben. Ook handelaars kunnen de door hen te verkoopen waren laten onderzoeken, zoo zij zich onder voortdurende contróle willen stellen, eu den scheikundige het recht geven op elk oogenblik hun winkels of magazijn binnen te treden om monsters te nemen, 't Is sprekers overtuiging, dat indien niet alleen de fabrikanten maar vooral ook de leveranciers hun waar onder contróle verkochten, ze daardoor een gezonderen toestand in het leven zullen roepen. Na deze inleiding werd een korte beschrijving gegeven van de cacao, in het licht gesteld, van waar zij komt, en aangetoond, hoe zij bereid wordt. Tusschen cacaopoeder en poederchocolade bestaat een breed verschil. Door de vraag naar goedkoope producten zyn de fabrikanten er toe overgegaan om onder den naam van poederchocolade in den handel te brengen een mengsel van cacaopoeder met meel. De goedkoopere prijs van poederchocolade boven cacao poeder levert echter geen voordeel op, vooral niet voor degenen, die aan haar voedende waarde vasthouden. De cacao, die onze cacao-fabrikanten in gesloten bussen in den handel brengen, kan den proef doorstaan. Poederchocolade wordt op gewicht verkocht, zoodat, nadat de fabrikant er het noodige meel en kleursel bij heeft gedaan, het den leverancier vrij staat dat spelletje nog eens te herhalen. Even wat aan stippen met wat kaneelolie is een goedkoop middel om er wat geur aan te geven. Oude bruine boonen, die voor de consumptie ongeschikt zijn, zelfs kastanjes en eikels worden tot poederchocolade, niet tot cacao, verwerkt. Nadat spreker nog eenigen tijd over de cacao had uitgeweid, ging spreker over tot de behandeling van de boter, toonde aan haar bereiding, haar bestanddeelen, en de wijze, waarop zij vervalscht wordt. (Kunstboter). Prima kwaliteit margarine is volgens spreker een artikel, dat dikwijls ver boven gewone boerenboter staat. Menigeen, die de fabricage er van zag, zou zijn vooroordeel daartegen afleggen. Voor iemand, die niet de hoogste markt voor natuurboter kan betalen, is het verstandiger prima kunstboter te gebruiken, dan minderwaardige natuurboter, waarbij hij nog zeer dikwijls groote kans loopt margarine te krijgen, terwijl hij voor natuurboter betaalt. Het zoogenoemd méleeren kunnen ook de boeren. Zij vergeten daarbij vaak zelfs geheel de natuurboter. Een margarinefabrikant verzekerde hem, spreker eens, dat de boertjes de grootste afnemers van zijn fabrieken zyn. Een voor alle klassen der maatschappij gewichtig consumtie-artikel is de koemelk, waarvan de verschillende voedende bestanddeelen door spreker achtereenvolgens werden behandeld. Contróle op de melk is noodig, vooral in deze gemeente. Te betreuren is het, dat particulieren niet vaker de door hen gekochte melk tot onderzoek aanbieden. Zy toch kunnen door te weigeren melk van minder goede samenstelling te koopen, een grooten invloed oefenen op de kwaliteit der melk, die hier verkocht wordt. Spreker stelt de oorzaken in het licht, die de melk onbruikbaar, ja zelfs gevaarlijk kunnen maken. Nu is de melk ongetwijfeld één der uitstekendste voedingsmiddelen, vooral voor het kind, doch ook voor volwassenen, en bovendien in verhouding tot andere voedingsmiddelen, vooral tot vleesch, een goedkoop voedingsmiddel. Melk is de grondstof voor de boter en kaas bereiding, die juist voor ons land zulke gewichtige productie- artikelen zijn. Maar zal nu de melk dat alles kunnen zijn, dan moet zij ook van gezonde dieren, zuiver en onvervalscht zonder fouten zijn, en is toezicht op de te verkoopen melk van overwegend belang. Er zijn in 't algemeen vrij wat oor zaken, waardoor de melk besmet en ernstig vervuild is geworden, zoodat zij gevaarlijk is als voedingsmiddel voor kind en volwassene, zonder dat van opzettelijk bedrog of vervalsching sprake is. Voor onzen gezondheidstoestand zijn die besmetting en vervuiling ernstiger dan het verlies aan voedingswaarde, dat de melk ondergaat door afroomen of vervalscheu met water, als dat water zuiver is, wat bijna nooit het geval zal zyn. Maar ook het vervoer van melk in opene emmers kan een bron van besmetting en vervuiling woiden. Die het vuil gezien heeft, dat zich bij het centri fugeeren van melk uit de melk afscheidt, zal spreker's inzicht deelen. En de illussie van velen, gelegen in het drinken van melk, warm van de koe, of direct uit de stad, zal dan ook wel ernstig geknakt zijn. Bovendien kan met de melk bedrog gepleegd worden, wat vaak voorkomt. Het meest komen voor het afroomen en het toevoegen van water(is onzuiver water toegevoegd, dan kan dit de oorzaak van typhus worden). Keuring van de melk acht spreker dringend noodig. Eeu zeldzaam voorkomende vervalsching van melk werd door hem nog verhaald, n.l. het toevoegen van stijfsel om verdunde melk weder een dikachtige consistentie te geven. Voor een gezond mensch is het onttrekken van room van melk, het verdunnen met water, het aandikken met stijfsel niet nadeelig, maar er worden nog zoovele andere bestanddeelen aan toegevoegd, waarvan dit niet kan gezegd worden, zooals verschillende conserveeringsmiddelen, (soda, boorzuur enz., om de melk langer zoet te houden en slecht water). Een geregelde contróle op de hoedanigheid der melk is in hooge mate gewenscht. De interessante, nuttige lezing, die door tal van belang wekkende monsters en proeven werd opgehelderd, werd door het auditorium, waaronder ook eenige dames, met groote oplettendheid gevolgd. Een welgemeend applaus der vergadering, en een hartelijke dankbetuiging van den voorzitter, den heer Ch. W. Vermeys, waren dan ook het welverdiende loon voor deze leerzame voordracht. De redactie ontving uit Arnhem een betrouwbaar schrijven van iemand, die jarenlang in Schouwen gewoond heeft, en er zich over beklaagt, dat de heer Weltevreden ons eiland bewoners bij zijn openbare vertooning aldaar zoo zwart heeft afgeschilderd. Het verslag van de Nieuwe Amhemsche Courant bevestigt de ons gedane mededoeling ten volle. In den aanhef er van staat toch het volgende aDe heer Weltevreden gaf gisterenavond voor een stampvolle zaal een voorstelling met een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1