MIDDELBURG -ZIERIKZEE. ADVERTENTIE!!. Concertzaal ZIERIKZEE. Dezelfde Voorstelling le Brouwershaven dat zij waren aangevallen en tegen wie respec tievelijk 4 en 1 maand gevangenisstraf was geëischt, zijn "Woensdag door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 3 maanden en tot 1 maand. KEBKNIETWS. Beroepen bij de Geref. gemeente te Oost en West-Souburg de cand. G, F. Kerkhof te Rotterdam. Aan ds. A. Weder te Culemburg is toezegging van beroep gedaan naar de Ned. Herv. gemeente te Haamstede. Dreischor. Gekozen als notabele der Ned. Herv. Gem. de heer P. Klompe alhier. O N D E R W IJ S. St.-Filipsland, 20 Maart. Als no. 2 der voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Hendrik-Ido-Ambacht is geplaatst de heer J. v. d. Velde, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school in de kom der gemeente alhier. Biervliet. De heer H. F. Hoevenagel, vaandrig en tijdelijk onderwijzer aan school A, is als onderwijzer benoemd te 's-Gravezande in Zuid-Holland. Oud-Vossemeer. Door de commissie tot wering van sohoolverzuim is tot voorzitter benoemd de heer M. A. Vermet, arts, en na herhaalde stemming tot secretaris de heer G. M. van den Ende, hoofd der school. Te Ridderkerk hebben dr. Schouten en 902 mede-onderteekenaars, allen meerderjarige in gezetenen dier gemeente, een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt de verplichting tot vaccinatie van schoolkinderen af te schaden. Benoemd tot inspecteur van den land bouw de heer P. B. Löhnis te 's-Gravenhage, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur van het middelbaar onderwijs. Benoemd tot inspecteur van het middel baar onderwijs, in het bijzonder belast met het toezicht op de landbouwscholen, de heer P. van Hoek te 's-Hertogenbosch, met toekenning van eervol ontslag als Rijkslandbouwleeraar. Voor de betrekking van onderwijzer aan de eerlang te Amersfoort te openen ambachts school hebben zich aangemeld voor timmeren 78, smeden 32, schilderen 29 en teekenen 23 sollicitanten. Tot de le klasse der R. N. L. te Goes zijn toegelaten 10 leerlingen, n.l. de vrouwelijke L. Ph. Philipse van Wolfaartsdijk, J. S. Meijers van Nisse, D. P. Paul van 's-Gravenpolder, P. Kole van Krabbendijke, A. Glerum en E. S. Verburg van Goes: en de mannelijke C. J. de Jonge van Ierseke, A. D. P. Dominicus van Kruiningen, I. Harmsen en H. P. de Pree van I Goes. Één moést worden afgewezen. Voor 4 viel het toelatingsexamen voor de R. N. L. samen met dat der R. K. te Middeldurg, zij gaven aan dat laatste de voorkeur en kunnen dus tot de N. L. niet worden toegelaten. Nog gaf de »Tay" met de stoomfluit nood signalen en enkele loodsbooten gingen naar de plaats des onheils, maar kwamen te laat om alle opvarenden van de »Tay" te redden. Des morgens ging ook een sleepboot naar de ree, die hare hulp bij het reddingswerk verleende. Vier der opvarenden van het Engelsche schip werden gered, door hen uit de masten te halen, in welker toppen zij een toevluchtsoord hadden Poat en Telegrafie. Met ingang van 1 April wordt overgeplaatst naar het postkantoor te Vlissingen mej. C. van Linschoten, thans klerk aan het post- en telegraafkantoor te Breskens. Een verschrikkelijke scheepsramp. In den nacht van Woensdag op Donderdag, te half één uur ongeveer, heeft op de reede van Vlissingen een ontzettend ongeluk plaats gehad. Daar lag het Engelsche stoomschip »Tay", een vrachtboot, op weg van Antwerpen naar Londen, voor anker. Het Duitsche stoomschip Chemnitz", varende van Sydney naar Antwerpen, wilde binnenloopen, en kwam met de »Tay" in aanraking, met het ongelukkig gevolg, dat laatstgenoemd vaartuig binnen vjjf minuten zonk. De loodsbooten redden drie man der equipage, van wie een, een jongen, op den tocht naar den wal, overleed tengevolge van de doorgestane ellende. Een vierde man, de stoker Queerminster, werd gered door een boot der Chemnitz", aan boord van dat vaartuig opgenomen en zette daarmede de reis voort. De beide te Vlissingen levend aan wal gebrachten zijn de eerste stuurman Dixon en de matroos Ambrose. De stuurman, hoewel hij veel doorstaan heeft, bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel en loopt zelfs door de stad, doch de matroos is zwaar gekneusd opgenomen en kan niet gaan hij werd naar het hospitaal gebracht. De overige personen, die aan boord waren, •en dadelijk na de aanvaring naar het dek snelden, zijn allen verdronken, ook de kapitein. Eén man werd dood uit den mast gehaald. De lijken zijn nog niet gevonden; ze zijn waarschijnlijk door stroom en wind zeewaarts gevoerd. Onder de dooden bevinden zich twee vrouwen, de echtgenoote en de dochter van een machinist, die, nu enkele dagen geleden, te Antwerpen verdronken is en wiens begrafenis door de vrouwen was bijgewoond. De geredden hebben van half één tot bij zessen in wind en koude in de masten gezeten de ellende, die zij hebben doorstaan, is dus allervreeBelijkst geweest. De Chemnitz" had even vóór de aanvaring juist een rivierloods uit Antwerpen aan boord gekregen, nadat de zeeloods het vaartuig had verlaten. Aan boord van de »Tay" bevond zich geen loods. MiddCt Ingezonden Stokken. Mynheer de RedakteurI Mag ik nog éénmaal u lastig vallen voor een woord van repliek aan den Haagschen-briefschryver? Al dadelijk zij met blijdschap geconstateerd, dat de toon van dit laatste schryven gunstig afsteekt bij dien in den vorigen brief, terwijl ik ook mijn dank betuig voor het onderwys in de hoogere politiek: men is nooit te oud om te leeren. In één opzicht ben ik echter teleurgesteld. Uw brief schrijver handhaaft de beschuldiging van obstructionisme der anti-rev. partij ook nii de stemming over het amende ment—van Giise, al geeft hij er nu een geheel anderen schijn aan. In zijn eerste schrijven beweerde hij, dat het doel «natuurlijk moest zijn zoo weinig mogelijk door deze regeering te laten tot stand brengen, daar anders de reden van bestaan van een anti-liberaal bewind ver zwakt wordt". Nu echter beschouwt bij het als een soort constitutioneele usance, als een middel, door alle partijen op ham- tijd gebruikt. Wanneer echter de feiten, in verband met de af gelegde verklaringen, het tegendeel toonen, insinueert men dan niet? Leest men nu het waardeerend oordeel over het huidige ministerie (zie Standaard van 11 Maart); als men in 't zelfde nummer de verklaring vindt, dat het noodlottig voor de a.-r. partij zou zijn, indien ze zich den weg der ambitie laat opdringenzoo men kennis neemt van het ongeveinsde leedwezen, door anti-rev. organen betuigd over den val der legerwetten, mag men dan de gewraakte beschuldiging nog volhouden? Zoo ja, gevoelt men dan niet een sterke neiging om het spreekwoord van den waard en zijn gasten toe te passen? Want de feiten zyn immers niet in tegenspraak met de aangehaalde verklaringen. Laat ik ze zoo kort mogelijk memoreeren. Een groot deel der anti-rev. partij ziet meer heil voor de verdediging onzer erve in een zoogenaamd volksleger met korten oefeningstijd, dan in een klein leger, zooals nu, met lange oefening. Het wetsvoorstel—Eland scheen daar voor kans te bieden. Natuurlijk moest er dan een over gangstoestand zyn, omdat het verscheidene jaren zou duren, eer zoo'n volksleger compleet is. Om dien overgang mogelijk te maken, werden de amendementen—Kuyper ingediend. Met geen ander doel. Als uw briefschrijver nu zegt: dr. K. wilde eens toonen, dat hij, professor in de theologie, ook wel militaire wetten maken kan enz., is dat dan geen personilateit? Zulk een wapen wondt meer hem, die het hanteert, dan den tegenstander. Immers, de meeste Kamerleden zullen bij verschillende wetsontwerpen als dilettanten moeten optreden. Krijgen deze dilettanten nu te veel te zeggen en speelt PREDIK.: in onderstaande Gemeenten van Zondag 24 Da Gerei. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Easelink. Gat. Zondag 5b. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. hall tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman van Zonnemaire. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Couvée van Eikerzee. Herv. Kerk te Henesse: 'g Nam. twee ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 'g Voorm. half tien ure: ds. v. Krevelen. Geref. Kerk te Haamstede; 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 'g Nam. twee ureds. Couvée. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Eikerzee: 'g Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'g Voorm. half tien ure: ds. Geerling. (Bed. H. Avondra.); 'i nam. twee ure: Idem. (Nabetrachting). Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sNam. twee ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure; ds. Raman van Scharendyke. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'gVoorm. half tien ure: ds. Nauta. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ureds. Burger. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'g Voorm. half tien ure: ds. Kunst. BEURTEN Schouwen en Duiyeland. Maart 19 01. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ure: ds. van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: ds. Boone van Terneuzen. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: de heer van der Vlugttheol. cand.; 'snam. twee ure: dr. Smit. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Burger van Dreischor. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ureds. Waardenburg's nam. twee ure: Idem. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vyf ure: ds. v. Bueren. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ureLeeskerk. Evangelisatie Zierikzee: Zaterdagavond half negen urebidstond. Zondag, 's Voorm. tien urede heer Weltevreden 's nam. vyf ureKinderkerk's avonds acht urede heer Welte vreden. Evangelisatie Brouwershaven: 'sVoorm. half elf ure: Zondagschool; 'savonds zes ure: de heer Plomp. Evangelisatie Zonnemaire: 'sNam. twee ure: de heer Plomp; 'snam. half vier ure: Zondagsschool. er een voor ceremoniemeester, volgens het Handelsblad zoodat hij zelfs zijn tegenstanders biologeert, zou dat dan niet kunnen wezen, omdat de deskundigen verdeeld zyn en niet krachtig genoeg optreden om het debat te beheerscnen Op goeden grond meen ik te mogen blyven bij mijne meening, dat de houding der anti-rev. partij tegenover dit ministerie welwillend is geweest; dat hare critiek op de regeerings-ontwerpen steeds opbouwend, niet afbrekend was. Getuige nu weer de woningwet. Ééne uitzondering blijf ik maken. Bij de leerplichtwet, dat is waar, heeft de anti-rev. partij de regeering heftig bestreden. Daarvan behoeft onze Ear tij echter nog geen spijt te hebben. Integendeel, ik oud mij overtuigd, dat ook in onze omgeving nu velen zouden willen, dat de anti-revolutionaire partij toen haar zin gekregen had. Met vriendelyke dank voor de plaatsing, Uw Dw. Dr., Zierikzee, 21 Maart 1901. D. MULDER. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 22 Maart. Tweede Kamer. De volgende week wordt de tijdelijke verlenging van de Drankwet ter behandeling verwacht. Art. 9 der Woningwet, dat de verhuurders van woningen met drie of minder woonvertrekken verplicht hiervan opgave te doen aan het gemeente bestuur, is met 40 tegen 31 stemmen aangenomen, nadat verschillende amendementen verworpen waren. Art. 12, dat regelt de indiening van bezwaarschriften tegen ongeschikte woningen door drie of meer meerderjarige ingezetenen, is met 41 tegen 22 stemmen aangenomen, nadat het amendement van Van Karnebeek verworpen was om de bevoegdheid hiertoe te beperken. Geslaagd voor de acte handwerken te 's-Gravenhage, de dames C. P. Yorstheuvel La Brand, T. de Moor en C. Rietdijk, leerlingen der R. N. L. te Zierikzee. Middelburg, 22 Maart. De rechtbank behandelde heden de strafzaak van den Belgischen zeeloods te Vlissingen, die met zulk een noodlottig gevolg een schot loste op zijn dochter. Een talrijke schare, waaronder honderden uit Vlissingen, waren in de rechtszaal aanwezige Nadat de ondervraging was afgeloopen, gedurende welke beklaagde dikwerf schreide, eischte de officier van justitie drie jaar gevangenis straf met aftrek van de tien weken voorarrest. De pleiter, mr. Dieleman, vroeg vrijspraak, en mitsdien onmiddellijke invrijheidstelling. De zitting werd geschorst, en de rechtbank beraadslaagde in raadkamer. Na twee uur werd zij heropend. De president deelde mede, dat de rechtbank besloten had de uitspraak te bepalen op Dinsdag 2 April, en voorts op grond van art. 227 Wet boek van Strafvordering de onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde te gelasten. Op deze woorden volgde een aanhoudend oorver- doovend hoera uit honderden Vlissingsche kelen, wat de voorzitter noopte te dreigen de rechts zaal te zullen ontruimen, wat evenwel, daar men in massa de rechtszaal verliet, onnoodig bleek. 3 Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 23 7,30 Zondag 24 7,30 Maand. 25 7,30 Dinsd. 26 7,30 Woen8.27 7,30 28 7,30 Dond. Vrijdag29 7,30 3,— 3 3,— 3,— 3 Van Zierikzee Zaterd. 23 Zondag 24 Maand. 25 Dinsd. 26 Woens.27 Dond. 28 'smorg. 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 i,30 Vrijdag 29 7,50 'smidd. 3, 3, 3, 3 3,— 3,- M1BKTBEBICHTEN. Zierikzee, 21 Maart. De aanvoer van de meeste artikelen was vrij goed, doch de meeste konden tegen de lage prijzen niet afgeven. Tarwe f 5.25 f 6.75chevaliergerst f 4.75 f 5.10; wintergerst f 4 a f 4.25; zomergerst f 3.75 a f 4; rogge f 4.50 a f 5 haver f 2.75 a f 3.25erwten (kleine) f 7 f 8 kroonerwten f 8 a f 8.25 bruine boonen f 5.50 f 7. Middelburg, 21 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren tamelijk groot, en, met uitzondering van witte boonen, waarnaar weder vraag was, doch lager konden worden gekocht, bleven prijzen van alle andere artikelen onveranderd. De noteering is als volgtPuike nieuwe tarwe f 6.40 a f 6.50, enkel daarboven; rogge tot f 5.75 aangebodenwintergerst f 4.50 f 4.60 naar kwaliteitzomer dito f 4.25 a f 4.30 naar deugdvoor Walch. witte boonen werd in puike kwaliteit f 11.50 a f 11.60 betaald; ronde bruine boonen en lange dito f 8 a f 8.25 naar deugdpaardenboonen op f 6.50 gehouden groene kookerwten f 8.75 a f 9 kroonerwten f9 a f 9.25koolzaad tot f 12 geveild. BRIEVENBUS. Het ingezondene stuk uit geplaatst worden, wanneer de schrijver er van zijn naam bij de Redactie bekend maakt. Kerkwerve. Gelden voor de weduwen en weezen van gevallen Boeren worden in ont vangst genomen door mej. H. Mulock Houwer te Zierikzee. BrinioUw brief in ons volgend nommer. 8TOOHBOOTDIB1V8T Maart. AMSTERDAMSCHE TIJD. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot(tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getele grafeerd. Weekmarkt te Zierikzee, 21 Maart 1901. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,42^, f 0,57£ en f 0,60 de 5 Hectogram. Kip-EierenDe Kip-Eieren zijn verkocht voor 0,60, f 0,75, f 0,80 en f 0,85 per 25 stuks. Eend-Eieren De Eend-Eieren zijn verkocht voor f 0,92 en f 1, Eben-Haëzer. Woensdag 27 Maart aanst. hopen onze geliefde Ouders CORNELIS DEN BOER en WILLEMINA BOOT hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Kerkwerve, 22 Maart 1901. Hunne dankbare Kinderen. Bevallen van een Meisje, ADRIANA VAN DER LINDE—van Hoeve. Dreischor, 20 Maart 1901. Heden overleed plotseling te St.-Annaland, mijn geliefde Echtgenoot de Heer Adriaan Cornelia Greep, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Middelburg, 18 Maart 1901. Wed. A. C. GREEPBierens. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling te mijnen huize, mijn geliefde Schoonzoon, de Heer Adriaan Cornelis Greep, in den ouderdom van ruim 60 jaar. St.-Annaland, 18 Maart 1901. A. J. BIERENS Senior. Heden overleed, na een kortstondig lijden van slechts vijf dagen, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Grootmoeder MAATJE BAL, geb. Stoutjesdijk, in den ouderdom van 69 jaar en ruim 10 maanden. Nieuwerkerk, 20 Maart 1901. W. BAL, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed na een kortstondig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader en Broeder J. JAN SE, in den ouderdom van 64 jaren. Zierikzee, 22 Maart 1901. Uit aller naam, Wed. J. JANSETromper. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overigden van onzen waarden Vader, Behuwd- en Grootvader den Heer DANKER VAN DER KREKE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 22 Maart 1901. J. VAN DER KREKE. Th. VAN DER KREKE—Adriaanse en Kinderen. JOHANNA CORNELIA VAN DER KREKE J.Cd. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwd vader den Heer C. BRUIJNZEEL, betuigen wij onzen harte lijken dank. Rotterdam, 23 Maart 1901. M, C. BRUIJNZEEL—de Haas. S. J. BRUIJNZEEL. W. BRUIJNZEEL Cz. C. BRUIJNZEEL Jr. A. BRUIJNZEEL—Lels. Mr. J. P. BRUIJNZEEL. S. W. BRUIJNZEEL. M. E. BRUIJNZEEL. Voor de vele bewijzen van belangstelling, I zoo van hier als van elders ontvangen bij ge- legenheid van onze 35-jarige Echtvereeniging, I betuigen wij onzen hartelijken dank. Breskens, Maart 1901. J. VAN DE WALLE en Echtgenoote. Dank aan allen, voor de betoonde be- langstelling op 16 dezer ontvangen. Nieuwerkerk. JAN VAN DER HAVE. Zondagavond 24 Maart 1901, om 8 uur GROOTE VOLKSVOORSTELLING te geven door het Specialiteiten-Gezelschap CARLEÉ van den ALCAZAR te Brussel, bestaande uit Dames en Heeren. Nog extra geëngageerd: den heer GASTON L. Ed. ERE- YIJRCHS, die een voordracht zal houden over Den toestand in Transvaal. Orkest onder Directie van M. COHEN. Prijzen der plaatsen le Rang: 50 cents; 2e Rang: 25 cents. N.B. PlaatsbesprekiDg in het lokaal a 10 ets. extra. Ook a.s. Dinsdag 26 Maart i in het Hotel Kloet, i Bij de Voorstelling Bal na. I den heer COHEN. Muziek door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2