Z1ERIKZEES4M NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Maart 1901. HEEREN-H0EDEN, (25 ieri li zeesclxe O o u. r a n t Dit nummer twee bladen. bestaat uit Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post jf 1,60. Noord-AmeritaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7516. Directeur! A. «r. DE LOOZEi. Redacteuren: j A" F™EL. J. WAALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en "Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FfiaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ë» cts. Élke regel meer IS cts. model 1901. Magazijn Poststraat. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, als: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, EnveloppenAdressenBriefhoofden Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER van Zirrtk7.hr brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandags den 25 Maart e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden. Zierikzee, den 22 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van begrootings- posten; tot beschikking over den post voor Ontv. en Uitg. der gemeentebegrootingen voor 1900 en 1901; tot nadere bepaling der jaarlijksche toelage aan de Commissie tot wering van Schoolverzuim; tot wijziging der Ver ordeningen op de heffing en invordering der belasting op d* honden; tot het begrinden van een gedeelte Kadeweg en Hoereweg, en tot verlaging van den prys van het gas. Benoemingen van een lid in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, van een lid in de Plaatselijke Schoolcommissie en van een lid der Commissie tot wentig van Schoolverzuim, enz. Nederland. Amsterdam, 21 Maart. Aan mr. S. A. Vening Meinesz is met ingang van 1 April, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van deze gemeente, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. 's-Gravenhage, 20 Maart. Het zeer ongunstige weder deed heden bij de aankomst van H. M. J de Koningin en Prins Hendrik alhier, zijn invloed gelden, zoodat in de Rijnstraat, in de omgeving van het Staatsspoorstation en langs den weg geen talrijker menigte geschaard stond, dan gewoonlijk de terugkomst der Koningin afwacht, j Precies op den vastgestelden tijd, om 12 uur 2 min. (locale tijd), hield de trein stand voor den Koninklijken wachtsalon. Het Koninklijk Paar werd door H. M. de Koningin-Moeder op het perron verwelkomd. Vlug stapte de Koningin uit en Moeder en Dochter omhelsden elkander meermalen. Daarna trad Prins Hendrik op Koningin Emma toe en deed zijn omhelzing volgen door een handkus. De Koningin en de Prins, die het tenue droeg van schout-bij-nacht, onderhielden zich nog eenige oogenblikken met enkele aanwezige leden der Hofhouding, den burgemeester en den gouver neur der residentie, die tot ontvangst van het Koninklijk Echtpaar aanwezig waren. De Vorstelijke Personen reden in geopend galarijtuig, toegejuicht door 't volk, naar het Paleis in het Lange Voorhout. Da vurende hoera's weerklonken uit de menigte, toen het rijtuig met de Koninklijke familie het voorplein van het Paleis opreed. Op de stoep werden Zij ontvangen door den Hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. mr. Van Weede. De Vorstelijke Personen verschenen niet op het voorbalcon. Naast de vlag, die er dagelijks wappert, werd ter eere van H. M. de standaarddriekleur Alleen Prins Hendrik zal de volgende week naar Schwerin gaan ter bijwoning van de aanvaarding der regeering door den jongen Hertog van Mecklenburg. In Mei denkt het Koninklijk Echtpaar zijn feestelijke intocht binnen Schwerin te doen. De ten vorigen jare in sommige garni zoensplaatsen genomen proef met een nieuwe regeling van de rations levensmiddelen zal op meer uitgebreide sohaal, doch eenigszins gewijzigd, worden voortgezet. Gedurende Mei en Juni e.k. zal bij Wijze van proef, éénmaal per week een ration gort worden verstrekt. De benoodigde gort zal worden verstrekt uit de militaire magazijnen van levensmiddelen, terwijl de kaas door de zorg van den toezienden chef van de genoemde magazijnen moet worden aangeschaft. Installatie Tan Prins Hendrik als Lid Tan den Baad Tan State. Aan de zuidzijde van het Binnenhof te 's-Gravenhage bewogen zich Donderdagochtend vele toeschouwers, in afwachting, dat H. M. de Koningin aan de vergaderzaal van den Raad van State zou aankomen. H. M. en Z. K. H. gezeten in een livrei-rijtuig met rooden bok, stapten even half twaalf af aan den vleugel die voert naar de vergaderzaal van den Ministerraad, gevolgd door eenige leden der Hofhouding. De Militaire wacht, dienst doende in het gebouw der Tweede Kamer, stond in groot tenue buiten in het geweer. Het Koninklijk Echtpaar werd aan den ingang van de vestibule ontvangen door staatsraden mr. Heijdenrijck en jhr. Humalda v. Eysinga in commissie met den waarnemenden secretaris van den Raad van State, mr. A. J. Graaf van Randwijck daartoe benoemd. De Koningin droeg een donkergroen pluche kleedde Prins de kleine tenue van Schout-bij-nacht. Alle leden wagen in de groote vergaderzaal tegenwoordig, behalve de staatsraden generaal Den Beer Poortugael en mr. Moltzer, die om gezondheidsredenen buitenslands zijn, zoomede de referendarissen, uitgenomen baron De Yos van Steenwijk, en de commiezen van staat. Onmiddellijk na het binnentreden van het Koninklijk Paar, nam de plechtigheid onder leiding van H. M. als voorzitster van het Staatscollege een aanvang. Nadat H. M. den presidialen stoel ingenomen had, heeft Zij H. D. Gemaal met een aanspraak geïnstalleerd. De geïnstalleerde beantwoordde deze toespraak. De vice-president van den Raad van State jhr. mr. Schorer, wenschte namens den Raad H. M. en Z. K. H. daarna uit naam van den Raad geluk met H. D.'s eerste verschijning in den Raad van State. Ten 11 u. 50 min. was de plechtigheid geëindigd. Numansdorp, 21 Maart. De directie der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij heeft, op verzoek der «Vereeniging tot het verkrijgen van een beter post- en personenvervoer voor Oost- Flakkee", te Ooltgensplaat, besloten, het tarief per tramboot van daar naar deze gemeente te verlagen. Bij den aanvang van den zomerdienst wordt dit tarief gelijkgesteld met dat voor het traject "WillemstadNumansdorp. Zierikzee, 21 Maart. Gisterenavond maakten wij op het onverwacht kennis met het gezelschap «Carlée" van Brussel, dat in de Concertzaal alhier optrad. Wij zeggen »op het onverwacht", want er was weinig, te weinig publiciteit aan gegeven en vandaar was ook de opkomst gering. Tot ons genoegen vernemen wij echter (zie advertentie), dat genoemd gezelschap op aan staanden Zondagavond in de Concertzaal een Grande Soirée Musicale, Vocale et Litteraire zal geven. Natuurlijk werd gisterenavond het rijke programma niet afgewerkt, met het oog op het geringe aantal van het publiek, doch wat wij te zien en te hooren kregen op verschillend gebied, doet ons met vrijmoedigheid een bezoek op aanstaanden Zondagavond aan deze soirée aanbevelen.. Bij kon. besluit is aan A. C. Bolle alhier, ingedeeld bij het 3e reg. infanterie, ontheffing van den werkelijken dienst verleend tot 1 Maart 1903. Tegen 1 Mei 1901 zijn in Zeeland de hieronder genoemde kommiezen bij 's rijks belastingen verplaatst: J. J. Pannekoek van Ellewoutsdijk naar Hulst; P. J. van den Hoek van Sas van Gent naar EllewoutsdijkM. T. E. Nederhand van Ylissingen (haven) tijdelijk naar HoedekenskerkeD. Sloof van Krabbendijke (tijdelijk) naar Sluis; R. de Boer van Yeldzigt naar RenesseM. D. J. H. van den Brink van Hontenisse naar Yeldzigt; R. Huisman van Kauter (tijdelijk) naar Hontenisse en J. J. de Vuijst van Vlissingen (haven) naar Kauter. De drie eerstgenoemde zjjn kommiezen 3e kl., de andere 4e kl. Bij kon. besluit is met iugang van 1 Mei a.s.: 1°. aan den commissaris der loodsen te Maassluis, A. Stolk, op zijn verzoek eervol ontslag verleend; 2°. in zijne plaats benoemd M. M. Lourens, thans als zoodanig te Hoek van Holland en te Hoek van Holland de adj. commissaris J. J. van Heuvelen, gezagvoerder ter koopvaardij. Bevorderd zijn tot opziener tweede klasse bij de visseherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen J. J. Sipsma en J. G. Haeck Cz., thans derde" klasse. Dinsdagavond is de schroefstoomboot van de «Rotterdamsche Trammaatschappij", varende tu8schen Numansdorp en Zijpe, na eerst een zwarte ton te hebben aangevaren, op een zand plaat geloopen, en heeft daar twee uren vast gezeten. In plaats van te tien uur kwamen de passagiers eerst te half één te Zijpe aan. De schok bij de stranding was vrij hevig. Averij werd, voor zoover bekend, niet toegebracht. Na een diensttijd van ruim 50 jaar, heeft de heer H. van de Kreke, adjunct-commies der lste klasse ter Provinciale Griffie van Zeeland, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd en verkregen. Bij het jongste te Bergen-op-Zoom gehouden examen zijn o.a. geslaagdvoor sergeant-majoor de sergeanten De Blonde en Nieuwland en bij dat voor sergeant d.d. luitenant te velde de sergeanten Simons, Verhage en Jentink, allen onderofficieren van het 2e bataljon, 3e regiment infanterie te Middelburg. 22 Maart. Wij ontvingen van de Ned. Vereeni- ging tot bescherming van Dieren een vlugschrift over «Vogel-Bescherming", vrij naar het Duitsch vertaald door den heer J. W. M. van der Kun te 's-Gravenhage. Hierin wordt behandeld de practische zijde van de vogelbescherming voor zoover betreft het verschaffen van nestgelegen heid aan de vogels en alles wat de zoogenaamde »Van Berlepsche Nestkasten" betreft. Deze nestkasten zijn voor Nederland verkrijgbaar bij P. Sluis, Amsterdam, N.-Z. Voorburgwal 258. De prijs er van is zeer billijk. Bruinisse, 22 Maart. Het was een aangename avond, de muziekavond aan de kunstlievende leden van de Yereeniging «Excelsior" aangeboden. Een talrijk publiek vulde de conferentie-kamer om van de flink uitgevoerde muziek te genieten. De voordrachten, waarin verschillende dames en heeren met succes optraden, gaven het grootste genoegen, zoodat de aanwezigen zich uitstekend amuseerden. Bij voortduring geven de werkende leden van «Excelsior" blijk, zich met ijver op de beoefening der muziek toe te leggen, zoodat deze Yereeniging hoe langer hoe meer haren naam eer aandoet. Door eene firma uit Rotterdam werd de meisjesvereeniging »Tabitha" aangenaam verrast door de toezending van eene aanzienlijke partij restanten. Onnoodig te zeggen, dat deze gave met groote blijdschap ontvangen werd en den minder bedeelden in onze gemeente weer ten goede zal komen. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Oud-Vossemeer. Men deelt ons mede, dat door onvoldoende werking van de motor, die het water uit de polders Broek- en Rooland in die van Oud-Vossemeer moet werken, deze machine is afgekeurd en dus door eene nieuwe zal moeten vervangen worden. Naar het gerucht wil zou het hotel van den heer P. A. Tholenaar, »Au chasseur reposant", door verkoop in andere handen overgaan. Goes, 21 Maart. De 78-jarige heer Hedel, oud-directeur van het gasthuis, van zijn gewone namiddagwandeling thuis komende, vermaande zijn hospita om toch voor hare ongesteldheid een dokter te ontbieden. Dit gezegd hebbende, viel hij achterover en was een lijk. Tot besluit der wintervermakelijkheden gaf Dinsdagavond de gymnastiekvereniging »Volbarding" een goede geslaagde soirée voor hare leden eü geïntroduceerden. Driemaal zijn de werkende leden dezen winter voor de leden opgetreden en ieder maal hebben zij door het uitvoeren van een afwisselend program getoond, dat «Volharding" een goeden naam heeft onder de zuster-vereenigingen. De begrooting voor het aanstaande dienst jaar voor den polder de Breede Watering bewesten Ierseke bedraagt f 121219,62^, waar onder ruim f 15000 voor onvoorziene uitgaven. Om te voorzien in de behoefte van kasgeld werd besloten tijdelijk, voor 4 maanden, f 10000 op te nemen. Aangenomen werd een voorstel om zoo noodig in rechten op te treden tegen den aannemer der werken aan den polder in het afgeloopen jaar. Aanbestedingen, Verknopingen enz. St.-Maartensdy k. Het vervoer der benoodigde grint (ongeveer 1300 M3.) van de haven naar de wegen, 't welk de vorige week door 't bestuur van het waterschap voor de inschrijvingssom van f 1,20 per M3. niet gegund werd aan de voerlieden alhier, is thans door genoemd bestuur onderhands aanbesteed voor f 1,05 per M3. aan den voerman C. Quaak van Scherpenisse, die zich daarvoor aanbood. Voor het tot en met 31 Dec. 1903 uit voeren van baggérwërk tot onderhoud der diepte in en vóór den mond van den Rotterdamschen Waterweg te Hoek-van-Holland en in het Scheur en de doorgraving met bijbehoorende werkzaam heden, was het minst ingeschreven door den heer K. L. Kalis Wz. te Sliedrecht, voor f 343,700. Landbouw en Veeteelt. St.-Filipsland, 20 Maart. In den Ouden-, Henrietta- en Kramerspolder zullen dit voorjaar gezamenlijk ruim 300 gemeten peeën uitgezaaid worden. Sommelsdiik. Voor de gemeenten Som- melsdijkMiddelharnis is een boerenleenbank opgericht, waarbij zich 50 leden hebben aange sloten. Het is te betreuren, dat zich maar weinig groote landbouwers hebben lateninschrij ven. Hoe meer gegoeden lid worden van de bank, hoe krachtiger zij kan werken. De lust om ajuin te telen zal dit jaar op Zuid-Beveland wel niet groot zijn. Verschillende landbouwers hebben nog honderden, enkelen duizenden hectoliters liggen, waarmee ze geen raad weten. Sommigen van Ierseke gaven laatst een partijtje mee met den beurtschipper op Rotterdam, die ze maar «op goed geluk af' moest zien te verkoopen. Dit was hem dan nog gelukt, maar voor 25 cents per hecto liter. Enkelen willen nog een proef nemen om hun voorraad ajuin als veevoeder te doen dienen de meesten zullen ze naar den mesthoop brengen. De Bond van Suikerfabrikanten schrijft aan het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Landbouwers die suikerbieten verbouwen, dal het onmogelijk is aan haar verzoek, om eenhoogeren prijs voor de beetwortelen vast te stellen, te voldoen. De Vereeniging vroeg 50 centen per 1000 K.G. meer voor eiken termijn. Moest de bietenprijs nu nog vastgesteld worden, dan zou deze zelfs niet zoo hoog zijn gesteld als thans, daar de suikerprijzen vooral voor de najaars-levering achteruitloopenaldus schrijft de Bond aan de Vereeniging. Men schrijft uit Roosendaal aan het HM. In een alhier gehouden vergadering van aan deelhouders der beetwortelsuikerfabrieken Janssen, Van Weel, Smits Cie. te Roosendaal en van de fabriek «Groenendijk" te Oosterhout is be sloten beide fabrieken op te heffen en gezamenlijk te Oud-Beierland een groote fabriek op te richten, onder den naam Zuid-Hollandsche Beetwortel suikerfabriek". Beide fabrieken zullen nu bun laatste campagne ingaan. Door een landbouwer te Colijnsplaat is eene vierjarige merrie verkocht voor den on- gehoorden prijs van f 737,50. In Italië is het vorige jaar een proef genomen met het uitzaaien van bieten, maar door gemis aan de noodige kennis van hen, die met de werkzaamheden waren belast, voor een groot deel mislukt, hoewel de resultaten van dien aard waren, dat men aan het welslagen der proef, onder, gunstiger omstandigheden, niet behoeft te twijfeleneen zeer hoog suiker gehalte werd verkregen uit de bieten, die werden geteeld. Zijn wij wel ingelicht, dan is door tussehenkom8t van één der fabrikanten in beet wortelsuiker te Bergen-op-Zoom reeds een des kundige aangewezen, die in Italië de leiding zal nemen, terwijl dan tevens uit de streken, waar de bietenteelt reeds sedert jaren wordt uitgeoefend, een dertigtal personen zullen worden uitgezonden, om voor den uitzaai en de eerste behandeling te zorgen. Volgens verkregen mededeelingen zouden tot deze ook een aantal personen béhooren uit het eiland Tholen. RECHTSZAKEN. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, werd door Staatsraad mr. Huber rapport uitgebracht over het beroep van den gemeenteraad van Middelburg tegen een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien Raad, houdende niet-eervol ontslag van Th. J. Pas, onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar. De koninklijke beslissing wordt later mede- Pietje en Eokeltje P., van Blija, die, door angst gedreven, er toe kwamen politie en justitie op een dwaalspoor te brengen, door te beweren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1