ZIERIKZEM11E NIEUWSBODE, Dinsdag 19 Klaart 1901. HEEREN-H0EDEN, (Zierilizeesche RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. Algemeen Overzicht. jaiEUWSTOPIHGEIi. Uit Stad m Provincis. Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANÜ. No. 7514. Directeur A. «T. DE IjOOZKi A. FRANKEL. J. WAALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan I3 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woen8dag8 en Vrijdaga middaga 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbêLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels T'ö ets. Elke regel meer 10 ets. model löOl. Magazijn Poststraat. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de le helft van Maart 1901. 1. Mej. C. N. Vis, Haamstede. Het door den Engelschen censor doorgelaten oorlogsnieuws uit Zuid-Afrika is de vorige week uiterst schaarsch geweest, en bepaalde zich tot de vermelding van het op verschillende punten opblazen en leegplunderen van eenige treinen door de Boeren; tot de mededeeling, dat De "Wet, van wien men na zijn terugtocht uit de Kaapkolonie naar den Oranje-Vrijstaat, het spoor was kwijt geraakt, Senekal bereikt had, en tot het bericht, dat de groote opsnijder French door den aanhoudenden regen werd opgehouden zijn marschroute te vervolgen. Dat is ten naastenbij in korte woorden het voor naamste oorlogsnieuws. Veilig kan men echter aannemen, dat hoe kariger de Engelschen zijn met hun oorlogstijdingen, des te gunstiger staat de krijgskans voor de Boeren. Men houde wel in het oog, dat lord Kitchener slechts dat seint, wat dienstig is om bij het Engelsche publiek den moed er in te houden, zoodat men er wel aan doet niet te veel waarde te hechten aan de oorlogstelegrammenmaar meer aandacht te schenken aan de officieele verlieslijsten, die van wege de Engelsche regeering gepubliceerd, een thermometer zijn voor den stand van zaken. Gaf het Britsche gouvernement aan de natie de werkelijkheid te aanschouwen, het geduld der Engelschen, hoe taai ook, zou nu zeker totaal zijn uitgeput, en plaats gemaakt hebben voor een volslagen moedeloosheid, zoowel wegens den langen duur van den oorlog, die thans reeds bijkans anderhalf jaar aan den gang is, als wegens de kostbare offers aan menschenlevens en geld. Want de feitelijke toestand in Zuid-Afrika is blijkbaar deze, dat Louis Botha niet door de Engelsche colonnes omsingeld is, maar zich in het Noorden van Transvaal volkomen vrij beweegt; dat De la Rey de sterke stellingen van de Magaliesbergen bezet houdt, dat De Wet in den Oranje-Vrijstaat aan de Engelschen geen rust laat en de communicatielijnen bedreigt, en dat Brand, Hertzog en andere Boerencomman- danten in de Kaapkolonie met niet minder goed gevolg den guerilla voeren. Vermoedelijk zijn de gerioge resultatendie de Engelschen sedert de verovering en bezetting van Bloem fontein, Johannesburg en Pretoria bereikt hebben, dan ook thans de voorname redenen voor hen om met den opperbevelhebber der Boeren te onderhandelen. De Engelsche regeering toch, eindelijk inziende dat ondanks haar uiterste krachtsinspanning de guerillakrijg door de Boeren nog lang, en niet tot haar voordeel, kan worden volgehouden, bovendien verschrikt door den goddelijken bondgenoot, die in de te Kaapstad zich uitbreidende pest voor de Boeren is komen opdagen, wil aan den haar uitputtenden strijd een - einde maken, en stelt om een en ander voor waarden, die nog al verschillen van den vroegeren harden eLch van onvoorwaardelijke onderwerping. Des te meer is zij tot vrede geneigd, omdat zij met hel oog op den toestand en de reeds uit- gebrokene verwikkelingen in China haar handen vrij wil hebben. De Boeren zullen echter wel zoo verstandig wezen het oor niet te leenen aan voorwaarden, waardoor zij als vrij volk van den aardbodem verdwijnen, maar met Engeland alleen vrede sluiten op den grondslag van onafhanke lijkheid der beide Republieken. Het concert tusschen de verbondene staten in China dat wegens de heerlijke tonen van beschaving en verlichting zoo welluidend klonk, is door den dissonant van de hebzucht jammerlijk verbroken. Japan maakt groote krijgstoerustingen, vermoedelijk wijl Rusland bezig is Mantsjourije op te slokken. Of Japan aan den geweldigen kolossus zijn prooi wil ontrukken, dan wel, of deze staat op een andere wijze, b. v. door bezit te nemen van Korea, zich schadeloos wil stellen, zal de toekomst leeren. Duitschland ziet met leede oogen, dat zijn oostelijke buur een zoo grooten hap neemt van de Chineesche taart, en daar het met Rusland in geen vijandschap wil leven, zoo zou het gaarne zien, als Japan de kastanjes uit het vuur haalde. De rijkskanselier Yon Biilow noemde in zijn rede, waarin hij het opnieuw aangevraagde crediet voor den oorlog in China in den Rijksdag verdedigde, Japan op vleiende wijze een groote Mogendheid, die haar positie in het verre Oosten door intelligentie verworven had. In elk geval zal, wanneer do andere staten in China nemen, wat van hun gading is, de Duitsche adelaar wel zorgen, dat hij niet met ledigen bek huiswaarts vliegt. In het verbond, dat een tijd geleden Duitschland met Groot-Brittannië sloot, is een paragraaf, die daarop doelt. Waar wat te rooven valt, kan natuurlijk Engeland geen belangstellend toe schouwer wezen. En om ook wat buit te kunnen machtig worden, moet dit rijk zijn handen, die door den Zuid-Afrikaanschen oorlog gebonden zijn, vrij hebben. Daarbij komt nog, dat Engeland met zijn aartsvijand Rusland in een ernstig conflict is over een strook gronds bij Tientsin, dat reeds zóó hoog gestegen is, dat de Russische troepen verschansingen hebben opgeworpen om de door hen beweerde rechten desnoods gewapenderhand te verdedigenterwijl de Engelsche soldaten met de bajonet op het geweer gereed staan om den betwisten grond te ver overen. Wat de vredesonderhandelingen met China betreft, deze zijn nog altijd in vollen gang. Eenige mandarijnen hebben reeds tot hoogeren roem van onze westersche beschaving hun hoofd op het blok moeten leggen; van meerdere langstaarten worden nog de gewaar deerde hoofden geëischt. Het gezantenkwartier zal aanmerkelijk uitgebreid en geducht versterkt wordenzoodat in Peking een anti-nationale vesting zal verrijzen, die yoor stad en staat een voortdurend gevaar zal opleveren. De verbondene staten zullen voor de kosten van de door hen gemaakte krijgstoerustingen behoorlijk worden schadeloos gesteld. En elk deelnemer aan het concert zal wel voor zijne belanglooze moeite I onder den een of anderen vorm een fliuken lap I gronds krijgen. In Parijs is een anti-duelbond opgericht, dien j wij met sympathie begroeten, te meer omdat j hij, nu generaal de la Roque en prins de Broglie I zich aan het hoofd er van geplaatst hebben, levensvatbaarheid bezit. Niet meer met de wapenenmaar door een raad van eer zal j voortaan elk privaatgeschil, dat tusschen de leden er van ontstaan mocht, beslist worden, i Het duel tusschen Déroulède en Buffet, die door eerstgenoemde betiteld was met de minder vleiende benaming van dvorstelijke leugenaar", is niet doorgegaan. Beide heeren verschenen gewapend ter kampplaats, maar daar hun voornemen door alle bladen was uitgebazuind, kon de politie haar maatregelen nemen om het duel te beletten. Misschien lag dit ook wel in de bedoeling van deze twee dapperen. In Frankrijks hoofdstad hebben de gedele geerden van de comité's voor de onafhanke lijkheid der Boeren uit alle landen der be schaafde wereld een vergadering gehouden waarin besloten werd aan de regeeringen en parlementen een protest te richten tegen den roofoorlog, dien Engeland in Zuid-Afrika opzettelijk heeft uitgelokt, en tegen de barbaarsche wijze, waarop dit rijk dien oorlog voert. Men zal hiertoe in een uitvoerige memorie de feiten verzamelen, die het overtuigend bewijs zullen leveren, dat de manier, waarop de oorlog tegen de Boeren gevoerd is, een schending is van de rechten en plichten in den oorlog. Het doel, dat men met deze memorie beoogt, zal er niet door bereikt worden, want de regeeringen zullen haar, na er inzage van genomen te hebben, ter zijde leggen. Maar voor de historie zal zij een gedenkwaardige bijdrage vormen. Het nageslacht zal er uit lezen, hoe geraffineerd slecht en afschuwelijk wreed de huidige Engelsche natie jegens een klein maar dapper volk gehandeld heeft, dat om zijn groote deugden als een schitterend voorbeeld voor andere volken kan gesteld worden. Het parlementslid Redmond heeft in het Engelsche Lagerhuis voorgesteld om de aan de Katholieke Kerk vijandige clausule in den eed, dien de Koning bij het aanvaarden der regeering heeft afgelegd, en waaraan terecht velen van alle belijdenissen aanstoot hebben genomen, te schrappen. In de vrouwenvereeniging Women's Emi gration Association" heeft het werktuig van de Rhodeskliek, Lord Chamberlain, het woord gevoerd. Hij stelde in uitzicht, dat de oorlog in Zuid-Afrika spoedig zal gedaan zijn, en dan zouden 10.000 Engelschen van het mannelijk geslacht naar Zuid-Afrika gezonden worden om de verlaten gronden in bezit te nemen. Natuur lijk zullen de Britsche heeren der schepping behoefte hebben aan een gelijk aantal Britsche levensgezellinnen, aan wie men het emigreeren naar Transvaal en Oranje-Vrijstaat hoogst gemakkelijk zal maken. Ter bevordering van dit staatkundig en sociaal belang, stelt hij zich voor een maatschappij met aandeelen in het leven te roepen. Met dergelijke voorspiegelingen aan trouwlustige dames, tracht de Engelsche Minister der Zuid-Afrikaanschen oorlog populair te maken. Maar wij zijn nog zoover niet. Schiet eerst den beer en verkoop dan zijn huid. Zoolang de Boeren nog niet onderworpen zijn, 1 kan men over hun land niet beschikken. In de rede, die Von Bülow in den Duitschen Rijksdag voor het aangevraagd crediet ten behoeve van den oorlog in China hield, ver- j klaarde hij, dat de Keizer den Chineeschen verzoeningsgezant, Prins Tsjung, eerst zal ont vangen, nadat de vrede met China geteekend is. Met phrasen, als»wij zoeken een plaats in de zon en willen niet gedrongen worden in de schaduw", wist hij de meerderheid voor de door de regeering gevolgde politiek jegens het buiten land te winnen. De tijd zal leeren, in hoeverre die politiek, die in lijnrechten strijd is met den volkswil, al of niet voor het Duitsche Rijk en zijn dynastie schadelijk is. Do Transvaalsch - Engelsche oorloge 1 Londen, 15 Maart. Lord Kitchener seint aan het departement van oorlog uit Pretoria, van Donderdag, dat hem mededeeling is geworden, dat generaal De Wet Senekal bereikt heeft. Senekal ligt ten oosten van de spoorlijn BloemfonteinKroonstad op ongeveer gelijken afstand van deze beide steden. 1 Generaal French rapporteert, in toevoeging aan zijn reeds vroeger medegedeelde getallen, dat er in het zuid-oosten van Transvaal 46 Boeren gedood en gewond zijn, terwijl er 146 zijn gevangengenomen of zich hebben overgegeven. Bovendien zijn vermeesterd 200 geweren, 3700 patronen, 2400 paarden, 120 muildieren, 370 trekossen, 2500 stuks hoornvee en 400 karren en wagens. Het weder is nog vochtig, waardoor de bewegingen der colonnes vertraging onder vinden. 1 Volgens den correspondent van de Matin te Londen, heeft het ministerie van oorlog last gegeven om tot nader order geen krijgsgevangen Boeren meer naar St.-Helena of Ceylon te zenden. Ook zullen de Boeren, die bij de laatste gevechten in Transvaal gepakt zijn, voorloopig niet naar Kaapstad opgezonden worden, maar te Standerton en Volksrust worden bewaakt, j De nieuwe Boeren-krijgsgevangenen, voor wie op St.-Helena en Ceylon geen plaats meer is, zullen naar Britsch-Indië worden overgebracht. Door de Britsche Regeering zijn 7 nieuwe transportschepen uitgerust om tusschen 20 en 23 dezer weer 5200 man naar Zuid-Afrika over te brengen. I Uit New-Orleans vertrokken heilige onzijdigheid 1 weer 1000 paarden. Uit Rome wordt aan de Daily Mail geseind, dat 1000 Italianen in de laatste drie dagen van Milaan naar Antwerpen zijn vertrokken. Zij zijn aangeworven voor Zuid-Afrika. De Italiaansche politie houdt er nog 300 in arrest, omdat deze 1 geen paspoorten hebben. j De correspondent van de Standard te Durban meldt bizonderheden over het fusileeren van vijf man, onder wie twee Engelschen, Mac Laughlin en Boyd, te Wolmaransstad, op bevel van De la Rey. Een krijgsraad had hen wegens 1 landverraad tot den kogel veroordeeld, maar niemand geloofde dat het doodvonnis zou uit- j gevoerd worden. De Engelschen beweren, dat de terechtstelling een wraakneming zou zijn voor de nederlaag van de Boeren te Harte- beestfontein. Amerika. Te New-Orleans is een New-Yorksch jacht aangekomen met een groote hoeveelheid goud in staven aan boord, welke schat vijftig jaren geleden door zeeroovers werd begraven op een eiland aan de Oostkust van Afrika. Een gewezen zeeroover deelde het geheim van dien schat mede aan den heer Spenny, en deze is toen naar het aangeduide eiland gegaan om het goud te halen. De heer Spenny beweert, dat er op het eiland Nightingale een nog veel grooter schat ligt verborgen, maar de plaats daarvan weet hij niet. De Amerikaansche stad Cloversport, I Kentucky, is door brand nagenoeg geheel vernield. De schade is 600,000 dollars. 300 menschen zijn dakloos in het koude weder. Engeland. Een jonge dame te QueenstownHodges j genaamd, doofstom geboren en thans achttien jaarheeft verleden Zondagochtend plotseling de spraak ontvangen, nadat zij even plotseling den len dezer het gehoor gekregen had. Zij was in een doofstommen-inrichting te Dublin BelgiS. Dezen zomer wordt te Ostende een congres van zee-hygiène gehouden. Te dezer gelegenheid wordt eene internationale tentoonstelling van gezondheidsleer, veiligheid ter zee en visscherij- wezen ingericht, in AugustusSeptember, met den steun van het gemeentebestuur. Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, heeft den titel van Hoog Beschermer der tentoonstelling en van het congres aanvaard. Eere-prijzen van de regeering, de provincie en de stad zullen voor de verschillende in te richten wedstrijden toe gewezen worden. De belanghebbenden kunnen het programma-reglement bekomen in het algemeen Secretariaat, Witte Nonnenstraat 18, Ostende. Ii«d.rland. 's-Gravenhage, 16 Maart. In verband met de zaak der Boeren zijn alhier aangekomen in het Hotel des Indes" de heeren Henri de Rochefort, hoofdredacteur van de Intransigeant te Parijs, Ch. Roger, redacteur van dat blad en Roche, lid der Fransche Kamer. Zij dejeuneerden heden bij dr. Muller, Consul- generaal van den Oranje-Vrijstaat, met wien zij verschillende besprekingen hebben te voeren. Misschien gaan zij later naar President Krüger te Utrecht. De Minister van Oorlog heeft thans zijn ontslag-aanvrage uit zijn ambt aan Hare Majesteit de Koningin ingezonden. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat den Minister van Oorlog met eenigen aandrang zal worden verzocht niet reeds thans heen te gaan, doch gedurende de overblijvende maanden dezer zittingsperiode de loopende zaken te blijven afdoen. Gouda, 16 Maart. Op een kantoor allner werd van tijd tot tijd geld vermist, dan een kwartje, dan weer wat meer, totdat eindelijk het geheele bedrag f 286 bedroeg. De politie, hiervan in kennis gesteld, trachtte den dader op te sporen, dit ging evenwel niet gemakkelijk; met volharding ging zij te werk en had de voldoening, dat zij tamelijk vlug op de hoogte kwamdat een jongmensch en nog drie kameraden meer verteerden, dan zij verdienden, dus het vermoeden kreeg, dat dat jonge mensch daar niet vreemd aan was. Na een nauwkeurig onderzoek gelukte het den dader tot bekentenis te brengen, en nu bleek, dat hij, niet tevreden met het gestolene, ook nog een brandbrief had geschreven aan een geacht ingezetene alhier, om een bedrag van f 600 te deponeeren bij het Houtmansmonument. Deze brief was geschreven op papier van het eerstgenoemd kantoor en juist daardoor werd de dader gesnapt. Zierikzee, 18 Maart. Na een tienjarige rust is het Zierikzeesche Mannenkoor wederom ont waakt. L.l. Vrijdagavond hield het met ongeveer 30 werkende leden, onder directie van onzen gunstig bekenden musicus, den heer Klimmerboom, zijn eerste repetitie. Mogen velen zich genoopt voelen zich als werkend lid aan te sluiten, of als contribuëerend lid van zijn sympathie te doen blijken. Van wege de Gratis-Tabak verschaffing van wege den heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp zijn sedert 7 Februari aan 1020 mannen, verpleegden in verschillende gestiohten, tien ons tabak gezonden. In onze provincie behoorden daartoe de ver pleegden in: het St. Cornelia Liefdehuis en het Herv. Diaconie-Verplegingshuis te Zierikzee, De Koenjerie te Noordgouwe, het Godshuis te Veere, het Oude Mannenhuis te Tholen, »Vredelust" te Ierseke, het Gasthuis te Vlissingen en het Oude mannen en vrouwenhuis te Middelburg. Sedert 3 Maart 1896 werd verstrekt aan de »Prins Hendrik"-stichting 3016,2 kilogram makende met de bovengenoemde 1020 K.G. samen 4636,2 K.G. Zij, die sympathiseeren met dit liefdewerk van den heer Van Zanten, kunnen hem steunen op verschillende manieren, bijv. door het verzamelen en opzenden van sigarenpuntjes, gebroken sigaren, tabak in eiken vorm, het plaatsen van zakguil- lotines, het schenken van giften in geld, het bij de puntjes voegen van eenige schoone couranten, die mede ten bate der kas verkocht worden, en het opwekken van ondernemers van vervoer middelen om de geschonken tabak etc. gratis te vervoeren. Bij den direoteur van deze courant, den heer A. J. de Looze, hoek Schuithayen, ligt ter inzage de lijst der premie-verdeeling onder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1