ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1$ Maart 1901. I i (Zierik.zeesche O o u r a n t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. to Notaris VAN NOUHUYS te Brou- wershaven zalVrijdag 22 Haart te 10 urenaan het Plateau aldaar, openbaar verkoopen Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7513. reot< Directeur a. j. DE LOOZE. Redacteuren: A" FRANKEL' WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark .348, Zierikzee. O* Transvaalseh - Engelsche oorlog. Volgens het Parijsche Journal heeft dr. Leyds in een onderhoud verklaard, dat een bezoek van president Krüger aan Rusland geheel van den wensch des Tsaren zou afhangen. De president blijft vol hoop op-den goeden afloop. Het is natuurlijk mogelijk zeide dr. Leyds volgens het blad verder dat De Wet en Botha eens omsingeld en verpletterd worden, maar er bestaat voorloopig geen reden om ite gelooven dat zij niet meer ontsnappen kunnen, zooals zij al bijna een jaar lang gedaan hebben. Wat vredesvoorwaarden betrof, daar moesten de strijdenden over beschikkenmaar de Engelschen behoeven niet op de onvoorwaarde lijke overgave te rekenen. De voorstellen van Courtney en andere pro-Boers zouden stellig den grondslag kunnen vormen voor een vergelijk, maar de Boeren zullen niet als slaven onder handelen, doch als strijders met het geweer op den schouder. Wat er ook gebeure Zuid-Afrika zal voortaan Afrikaansch zijn en niet Engelsch. Er^s nu nooit versmelting der beide rassen mew mogelijk. Ten slotte zoude dr. Leyds zijn ondervrager een aantal kaarten getoond hebben, door de Boeren buitgemaakt, gedateerd 1897, waaruit blijkt, dat het Engelsche ministerie van oorlog toen reeds zorgvuldige plannen voor een inval in Transvaal had beraamd en dus den oorlog met voorbedachten rade had begonnen. Londen, 13 Maart. Een bizondere zitting van het Kabinet, in alle haast bijeengeroepen, werd hedenmorgen gehouden. Naar men zegt, was een der redenen van de bijeenkomst de stand der onderhandelingen tusschen Kitchener en Botha. Uit de ambtelijke verliezenlijat blijkt, dat op den 8en een ernstig gevecht geleverd is te Jagersfontein, waarin de Engelschen drie dooden verloren en veel gewonden. Central News verneemt uit Pretoria, dat de Boeren op den spoorweg bij Balmoral aanrukten, nadat een goederentrein door een ontploffing vernield was. Acht Engelsche soldaten hielden twee uren lang de Boeren tegen, maar konden niet beletten dat zij den trein plunderden en het escorte van 40 man gevangen namen, dezen ontsnapten later. Een Engelsch officier werd gewond, en drie man sneuvelden. Nadat de Boeren den trein geplunderd en verbrand hadden, werden zij achtervolgd, waarbij 14 Boeren gedood en ettelijke gewond werden. De correspondent van de Standard te Pretoria, die French vergezelt, vat de Engelsche krijgs verrichtingen in het oosten van Transvaal aldus samenDeze uitgestrekte, vroeger tamelijk volkrijke streek, die de voorraadschuur vormde van de Boeren, is thans tot een woestenij gemaakt, er is geen voedsel meer te vinden en geen vee. Afrika. Het aantal gevallen van pest is te Kaapstad reeds tot bij de 70 gestegen. De ratten verlaten de besmette stad en de voorsteden. Een derde gedeelte van Kaapstad wordt door de regeering tijdelijk ontvolkt, ten einde er een grondigen schoonmaak te kunnen houden. Het wegtrekken der ratten verhoogt inmiddels het gevaar voor verspreiding der ziekte verder in de Kaapkolonie in hooge mate. In Natal is men zeer bevreesd voor het pestgevaar, dat uit de Kaapkolonie dreigt. Het gemeentebestuur van Durban heeft eene premie van 30 centimes uitgeloofd voor eiken ingeleverden rattenkop. De werklooze uitgewekenen van de Transvaal- sche goudmijnen leggen zich nu met grooten ijver op het voordeehge beroep van rattenvanger toe. Kaapstad, 14 Maart. De pest breidt zich steeds uit; heden kwamen weder 12 gevallen voor. Van regeeringswege is een algemeene inenting Amerika. De jonge Cornelius Van der Bilt, die een jaar geleden door zijn vader onterft werd, daar hij, de neiging van zijn hart volgend, een arm meisje arm, altijd van het Yan der Bilt- standpunt huwde, dat slechts over 3 millioen gulden beschikken kon, kreeg, door zijn vader slechts met 't hem wettig toekomende erfdeel weggezonden, van zijn jongeren broer een geschenk van 12 millioen. Hij dacht natuurlijk tot den bedelstaf gebracht te zijn en meende, dat hij nu een handwerk moest gaan uitoefenen om zijn leven niet in het armenhuis te eindigen. Hij werd technicus en trok spoedig door zijn uitvindingen de aandacht van zijn collega's tot zich. Daarbij liet hij niet na reclame voor zich zelf te maken, terwijl hij in zijn werkplaats met het schootsvel voor en in zijn werkpakje bezig was. Nu heeft hij bewezen, dat er werkelijk een gave tot het doen van practische uitvindingen in hem schuilthij heeft een locomotief ketel geconstrueerd, waarvan het gebruik een belang rijke besparing aan stoom en kolen ten gevolge zal hebben. Op een der spoorweglijnen van zijn broeder is de ketel reeds in gebruik en de jeugdige Croesus hoopt hem spoedig op alle locomotieven in het land in gebruik te zien en zoo door zijn eigen werkzaamheid een deel der verloren mülioenen terug te krijgen. Hongarije. Vier-en-dertig jaar lang stond dag aan dag een zekere Kowicz te bedelen vóór een der voornaamste hotels van Buda-Pest. Nu is hij gestorven en hebben zijn bloedverwanten in het krot, waar hij woonde, voor meer dan een half millioen aan waarde ontdekt. Men kanjjzich hun blijde verrassing denken, maar ook hun teleur stelling, toen er een testament voor den dag kwam, waarbij de vaderlandslievende bedelaar zijn fortuin aan de stad Presburg naliet ter stichting van een Hongaarsche hoogeschool. Zij betwisten natuurlijk de geldigheid van het testament en zijn daarover met de stad Presburg in een proces gewikkeld. Engeland. Londen, 44 Maart. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de civiele lijst van koning Edward door het Parlement waarschijnlijk zal worden vastgesteld op 900.000 pond sterling, terwijl de koningin 100.000 pond sterling zou krijgen. Ouiischland. Maandag is het telegrafisch en telefonisch verkeer in de Rijnprovincie en "Westfalen en elders in Duitschland door zware sneeuwbuien ernstig gestoord. Te München-Gladbach waren er van de 700 telefoonleidingen 604 vernield, te Krefeld waren er van de 1800 maar een 100 te gebruiken, enz. De genezing van de wonden des Keizers vordert zoo regelmatig, dat de Keizer zijn werkkamer weder kan opzoeken. "Weiland zal na afloop van de instructie tegen hem éenige weken in een krankzinnigen gesticht opgesloten worden, opdat uitgemaakt kan worden of men hem werkelijk zijn daad niet kan toerekenen. Tengevolge van het gebeurde te Bremen, zal de veiligheidsdienst om den Keizer aan merkelijk versterkt worden, en zullen hem voortaan ambtenaren van de Berlijnsche politie op zijn reizen vergezellen. Yroeger was dit alleen het geval als de plaatselijke overheids personen in andere steden, die de Keizer bezocht, hulp van de Berlijnsche politie verlangden. Ook zal de afzetting van straten enz. bij het uitrijden van den Keizer nog verscherpt worden. Deze maatregelen komen eenigszins als een verrassing, daar kort tevoren, blijkbaar op inspiratie uit hofkringen, tegen de groote ontplooiing van politie bij het uitrijden van den Keizer bezwaar was gemaakt, omdat juist daardoor de aandacht van eventueele boosdoeners op den Keizer gevestigd wordt, en hun de wegen, waar hij langs komt, worden aangewezen, zoodat minder politie meer veiligheid zou verschaffen. BelgiS. Brussel, 13 Maart. Bij kon. besluit is de heer Yan der Yelde ontslagen als staatssecretaris van den Congostaat en benoemd tot minister van dien Staat en verbonden aan den dienst van den Koning. Brussel, 14 Maart. Tot dusver hebben 385 Belgische gemeenten, vertegenwoordigend meer dan 3 millioen Belgen, zich verklaard ten gunste van een scheidsrechterlijke beslissing in den Transvaalsch-Engelschen oorlog. korps f 15 en bij een bereden korps f 30 stort ten behoeve van 's ryks schatkist. Ook mag een milicien zich voor eigen rekening geheel of ten deele van kleeding en uitrusting 1 voorzien, mits die in goed bruikbaren staat en voor den dienst geschikt en de bovenkleeding overeenkomstig de vastgestelde modellen zij; deze kleeding blijft eigendom van den belang- 1 hebbende. Een milicien, die kleeding- of uitrus tingsstukken of eenig ander rijksgoed verwaarloost, zoek maakt of vervreemdt, wordt aan een inhouding op de soldij onderworpen, ten bedrage van de helft van zijn soldij. Zij, die zich aan dronkenschap schuldig maken, kunnen o.a. met gelijke inhouding op hun soldij worden gestraft, gedurende minstens een maand en ten hoogste drie maanden na het einde der laatste straf voor dronkenschap. NEERBOSCH. Het bestuur der weesinrichting te Neerbosch heeft een circulaire om steun rondgezonden, die het een »noodkreet" noemt. De financieele toestand van de stichting van den heer Yan 't Lindenhout is thans zoo treurig geworden, dat men op den bestaanden voet eenvoudig niet zal kunnen doorwerken. Reeds is het getal weezen, dat verzorgd wordt, terug gebracht op 550, dus ongeveer de helft van wat het geweest is. Het bestuur doet dienaangaande de volgende mededeelingen De vaste goederen, alle in eigen gebruik, zijn belast met een hypotheekschuld van f 92,000. De erfenissen en legaten, tot een belangrijk cijfer, zijn alle met vruchtgebruik belast. Een som van f 120,500 is daarop aan de inrichting ter leen verstrekt. De verdere posten van het actief betreffen de verschillende inventarissen van de huizen en de werkplaatsen; ten slotte een post van p.l.m. f 35,000 uit verschillende hoofden, om te ontvangen in den loop van 4901. Tegenover deze p.l.m. f 35,000 staan de crediteuren, te zamen voor p.l.m. f78,500 wegens loopende renteassurantiepremie, salarissen, kassierleverantiën voor het onderhoud der weezen en voor de werkplaatsen. Deze schuld aan crediteuren loopt in hoofdzaak over de laatste twee jaren. De inkomsten hebben de uitgaven niet gedekt en in het loopende jaar, sinds 1 April, zijn de inkomsten niet hooger dan in gelijk tijdvak van 1899. En inmiddels heeft de exploitatie weder 8 maanden geloopen. Op heden verkeert Neerbosch dus in oogen- blikkelijken nood. Ontsnapt Tan St.-Helena. j Een Parijsche politiecommissaris werd Maandag morgen gewaarschuwd, dat agenten op een bank j slapende hadden gevonden een ouden man met langen, witten baard, die de nationale kleeder dracht der Boeren droeg, doch wiens kleeren aan flarden hingen en met vuil bedekt waren. De commissaris begaf zich naar den politiepost, waarheen men den onbekende had gebracht en j bevond zich tegenover een man van ongeveer 60-jarigen leeftijd, groot, met verstandig en energiek gelaat. Hij wilde hem ondervragen, doch de vreemdeling beduidde hem, dat hij geen 1 Fransch kende. De commissaris liet toen een hoteltolk halen, die er met moeite in slaagde, met den Boer een gesprek aan te knoopen. Deze vertelde eerst, dat hij sedert drie dagen niets gegeten had. Men gaf hem soep, die hij gretig opdronk. Daarna verhaalde hij het volgende Eigenaar van een hoeve in de omstreken van Pretoria, had hij van het begin van den oorlog 1 af, dienst gedaan in het leger van generaal Cronjé en deelgenomen aan verscheidene veld- had, kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn en vluchtte snel. Den geheelen volgenden dag bleef hij ver scholen in een boschje. 's Avonds ging hij weer op weg en bereikte spoedig de kust. Hij slaagde er in, aan boord te komen van een Duitsch koopvaardijschip, waar hij zich verborg in de bergplaats voor kolen. De Boer bevond zich daar 2 dagen, toen de scheepskok hem achter zakken steenkolen vond zitten. De vluchteling smeekte hem, hem niet aan de Engelschen uit te leveren. De kok was een brave kerel. Hij stelde hem gerust, beloofde hem, met niemand over zijn aanwezigheid aan boord te zullen spreken, zoolang er gevaar was en deelde hem mede, dat het schip den volgenden dag het anker zou lichten. Een week lang bracht de kok den grijsaard voedsel. Op een morgen deelde hij hem mede, dat hij den kapitein zou waarsohuwen. Deze liet den Boer bij zich komen, liet hem zijn ontvluchting vertellen en zeide hem, dat hij hem aan boord wilde houden tot Cherbourg, waar het schip verscheidene dagen zou blijven. Nadat men te Cherbourg was aangekomen, gaf de kapitein zijn passagier eenig geld en ried hem aan, naar Parijs te gaan, waar hij wellicht menschen zou vinden, die voor hem zouden zorgen. De arme drommel maakte de reis te voet en Zondag 1.1. kwam hij uitgehongerd en uitgeput van vermoeienis te Parijs aan. Hij zocht tevergeefs naar het Transvaalsche consulaat, dwaalde op goed geluk af door de stad en viel 's avonds in slaap op de bank, waar de agenten hem vonden. De Boer heet Frans Deplessis, is te Pretoria geboren en is 61 jaar oud. Eben-Haëzer. leven D© miliciens. j Ten behoeve van de miliciens, die dit jaar worden ingelijfd, zijn zeer gewichtige maatregelen genomen voor wat hun kleeding betreft. Zij worden n.l. voor 's rijks rekening van kleeding en uitrusting voorzien, terwijl het onderhoud daarvan mede voor 's rijks rekening geschiedt. De verstrekte zaken blijven 's rijks Ami een miliciendie uitsluitend nieuwe kleeding enz. wenscht te ontvangen, kan zulks worden vergund, mits hij bij een onbereden Te Paardeberg werd hij krijgsgevangen gemaakt en zoo spoedig mogelijk ingescheept j naar St.-Helena. Zoodra hij op het eiland was aangekomen, i besloot hij, het kostte wat het wilde, te ontvluchten. Hij slaagde er in, een stuk hoefijzer machtig te worden, dat hij zorgvuldig verborg, lederen nacht, terwijl zijn medegevangenen sliepen, krabde hij den grond op met het doel, een gang te graven, waardóór hij zou kunnen ontkomen, 's Morgens bedekte hij het gat, dat spoedig grooter werd, met takken en dorre bladeren en geen oogenblik kregen de bewakers argwaan. Na drie maanden van taaien arbeid kwam de gang uit buiten het omheinde kamp. Op zekeren nacht, nadat hij een kleinen zak gevuld had met levensmiddelen, welke hij met groote moeite had bijeengebracht, kroop de moedige grijsaard op zijn buik door zijn tunnel. Op het oogenblik, dat hij het einde bereikte, bemerkte hij op eenige passen van den uitgang een schildwacht. Hij wachtte geduldig, tot deze zich verwijderd Zoo de Heer wil en zij hopen onze geliefde Ouders: PIETER DE HAAN MARTHINA KASPER den 24 Maart a.s. hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- I en Kleinkinderen, MAATJE VAN AS—de Haan. MATHEUS. JACOBA. JOHANNIS. En zijn Pleegzoon, JOHANNIS KASPER en Echtgenoote. Bevallen van een levenloozen Zoon, M. DE FEIJTEREchtgenoote van JAC. v. d. VALK. Zierikzee, 12 Maart 1901. Hartelijken dank, bij het huwelijk ondervonden van B. FONDSE en E. B. JUIJN, aan familie en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad. Zierikzee. Marseille. Door mijn overhaast vertrek naar Java niet in de gelegenheid zijnde van mijne familieleden, vrienden en kennissen persoonlijk afscheid te nemen, roep ik langs dezen weg hun een hartelijk vaarwel toe. Tevens betuig ik mijn welgemeenden dank aan diegenen, bij wie ik steeds, tijdens mijn verblijf in Holland, een vriendelijke ontvangst genoot. Noordwelle. A. FRANKEN Lz. I als: groote partij eikenhouten Deelen van ver schillende lengte en zwaarte, Hekdam- en BeschoeiingpalenBrugliggers, greenenhouten Dekdeelen, Mast, Giek, Steng, dubbele Lier, 2 ijzeren Pompen, compleet Ankerspil, zware en lichte Kettingen, alsmede groote partij Brandhout.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1