Haagsche Brieven. arme kinderen, de zuigelingen sterven van gebrek, want de moeders hebben geen voedsel voor hen, daar zij zelf verhongerd zijn" Sirjansland, 12 Maart. Hedenmiddag, toen de zoon van den landbouwer J. Bal met een voer aardappelen naar de Staart reed, had hij bij 't huiswaarts rijden het ongeluk, dat één der paarden voor den wagen struikelde, zoodat zij van boven van den dijk naar beneden rolden, terwijl de wagen op de paarden neerkwam. Behalve eenige averij aan tuig enz., zijn voer man en paarden met den schrik er af gekomen. Goes, 11 Maart. De beide weesmeisjes zijn verrukt over de vriendelijke ontvangst door H. M. de Koningin. De Koningin informeerde, of ze dat nu werkelijk zelf gemaakt hadden, en zeide dat zij er heel dikwijls gebruik van hoopte te maken. Toen de audiëntie was afgeloopen, drukte H. M. zoowel den beiden weesjes als hare geleidster, mej. ten Cate, de hand. Wijlen de heer B. Yermande, in leven burgemeester van Heinkenszand, heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. Kerk en aan de Diaconie aldaar elk f 1000, f 500 aan de armen der Christel. Geref. en f 300 aan de Diaconie der R.-K. aldaar. Te Dordrecht is opgerioht een Zuidelijke Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfaren- gezelschappen voor de provinciën Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland. Onze stad genoot, de heer A. Quakkelaar, is tot bestuurslid gekozen. - De heer C. E. van Koetsveld Cz. te Goes is benoemd tot essayeur ter standplaats Schoonhoven, met ingang van 18 Maart a.s. Middelburg, 12 Maart. In een hedenavond gehouden vergadering van de anti-revolutionaire Mesvereeniging Nederland" en Oranje" alhier zijn tot afgevaardigden naar de dezer dagen te houden deputaten-vergadering der anti-rev. partij gekozen de heeren P. Dieleman, F. Keulemans, C. Yerhage en W. A. de Rijcke. Tot bestuurslid der kiesvereeniging werd met groote meerderheid gekozen eerstgenoemde heer, die de benoeming aannam. Vlissingen, 11 Maart. In de jongste raads vergadering kwam een voorstel in van Burgem. en Weth. in zake verzoek van sommige agënten alhier, tot verhooging hunner jaarwedde. Dit voorstel ging echter den heer Bos niet ver genoeg, hij brak een lans voor alle agenten die immers een drukken dienst hebben en haast geen Zondagsrust, en een groote verant woordelijkheid dragendit werd door den heer Rottier beaamd, die een warm woord in hun belang sprak. De heer Bos stelde voor," om voortaan (te beginnen met 1 Jan. j.l.) aan de agenten uit te keeren jaarlijks f 650, f 600 en f 550, resp. voor die van de le, 2e en 3e klasse. Dit voorstel werd aangenomen met 6 stemmen tegen 5 stemmen. Yóór stemden de heeren Bos, Alten, Rottier, Winkelman, Gewin én v. d. Meer. Tegen de heeren Geelhoed, v. Uije Pieterse, Delvoye, Chevalier en Loois. Afwezig waren de heeren Yerkuijl Quakkelaar, Wibaut, v. Raalte en Kalbfleisch. De tegenstemmers zullen ook wel voor verhooging zijn geweest, doch meer in den geest van Burgem. en Weth. Yan de oude wallen en vesten dezer gemeente is door de uitbreiding der stad niet veel meer over. Nu zal het laatste overblijfsel, en wél het deel in de nabijheid der Ruiterstraat, weldra moeten verdwijnen, waarmede dan, gedeeltelijk althans, de aangrenzende vest zal worden gedempt. Een klein deel der vest blijft dan nog over, dat binnenkort ook wel zal verdwijnen. Yan Ylissing's vestingwerken, die in de geschiedenis des Yaderlands algemeen bekend zijn, zal dan bijna elk spoor verdwenen zijn. Terneuzen, 11 Maart. Te Sluiskil onder déze gemeente is men begonnen met de voor bereidende werkzaamheden, noodig voor de verbreeding en verbetering van het kanaal GentTerneuzen. Daar vele huizen langs het kanaal gebouwd zijn, heeft men deze alle moeten onteigenen. Een geheele rij woningen, waaronder er zelfs zijn, welke eerst het vorige jaar gebouwd waren, is men thans aan het afbreken. Het dorp zal daardoor een geheel ander aanzien krijgen, want voor het geld, voor de ont eigening ontvangen, worden in den polder nieuwe huizen gebouwd. Met 1 April a.s. moet alles opgeruimd zijn. Biervliet. Gideon den Dekker en Jacoba Corn. Pot vierden Dinsdag hun 50-jarige echt- vereeniging. De buren deden de driekleur wapperen en de Harmonie bracht 's avonds een serenade. Daar het hier een behoeftig echtpaar gold, kwamen de muzikanten niet met leege handen. Ze schonken aan de feestvierenden twee tul banden, terwijl de voorzitter, de heer De Bats, een aanzienlijke gift overreikte. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 12 Maart. Door den notaris J. Franse werden heden alhier publiek verkocht, de volgende onroerende goederen in deze gemëénte, als I. Het woon- en winkelhuis en erf indePost- straat, bewoond door den heer A. J. Willemsen, voor f 1575 2. het woonhuis, pakhuis en erf in de Yerre- nieuwstraat, in woon en gebruik geweest bij Wijlen den heer J. Enzlin en het woonhuis en erf daarnaast, bewoond door de weduwe Logmans, voor f 3372; 3. het pakhuis en erf aan de Nieuwe Haven, in huur bij den heer M. Enzliu, voor f 735 4. het onverhuurde pakhuis er erf in den Hem, voor f 145 5. het woon- en winkelhuis en erf in de Sint- Domusstraat, bewoond door de gez. van 't Hof, voor f 1900 6. het woonhuis en erf in het Lange Grocnen- daal, bewoond door de weduwe Oberts, voor f 250 7. het woonhuis en erf in de Molenstraat, be woond door vrouw de Jong, voor f 130. De heer Buitendijk is begonnen met den bouw der nieuwe school bij het proefstation te Goes. Hieruit volgt dat de Minister de aanneming heeft goedgekeurd. De aannemingssom is f 16648. De oude pastorie te Hoedekenskerke, bestaande in woonhuis en tuin, groot 503 c.A., is gekocht door de heeren Eckhardt en Den Dekker, voor f 1790. Onkosten 8|- procent. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse, 12 Maart. In de hedenmorgen alhier gehouden vergadering van de afdeeling Tholen der Zeeuwsche Maatsch. van Landbouw en Yeeteelt werd rekening en verantwoording gedaan over 1900. De inkomsten bedroegen f 851.445, de uitgaven f 539.20, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 312.245 Als afgevaardigden naar de vergaderingen van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren L. J. Dorst en J. van Gorssel, en als hunne plaatsvervangers de heeren N. Polderman en J. Wagemaker. Ingekomen was een verzoek van eenige landbouwers-veehouders uit Oud- Yosmeer c. a., met het verzoek steun te ver- leenen aan een adres aan het hoofdbestuur der Maatschappij, teneinde te trachten de noodige maatregelen te treffen, om in het eiland en wel te Oud-Yosmeer een 2e provincialen veearts te krijgen. Gebrek aan communicatie, aan een telegraafkantoor te Scherpenisse, waar de eenige titularis gevestigd is, de slechte wegen, het verwacht worden (helaas!) van het niet tot stand komen van den geprojecteerden stoomtram door het eiland, ziedaar, vele redenen om te trachten in den vétérinairen dienst aldaar te voorzien. Met algemeene stemmen (1 blanco) werd besloten den noodigen steun te verleenen. Yerder werd door den secretaris voorlezing gedaan van het verslag over 1900, ingediend bij het hoofdbestuur, in zake Landbouw en Yeeteelt op het eiland Tholen, waarin de over leden secretaris der afdeeling, de heer A. J. de "Witt AndrieBsen verdienstelijk werd herdacht. Het aantal leden, dat thans 286 bedraagt, bleef stationair. Behandeld werd een ingekomen schrijven van het Hoofdbestuur der Maatschappij, waarin het kennis gaf, dat er f 500 disponibel wordt gesteld voor 6 cursussen, ter uitbreiding en bevordering van de paardenkennis. Gaarne wil de afdeeling ook hiervan gebruik maken, zoodat er besloten werd liefhebbers hiervoor op te roepen, per advertentie in een plaatselijk blad, zich aan te melden vóór 1 April'a.s. bij den secretaris der afdeeling. Alsnog werd er besloten f 50 uit de kas der afdeeling te ver leenen als subsidie aan de tentoonstelling te Middelburg in zake de buitengewone keuring van paarden en rundvee in den loop van den zomer te houden. Prov. blad no. 35 bevat den uitslag der in het voorjaar van 1901 gehouden hengsten- keuringen. Goedgekeurd zijn o. a. de volgende hengsten In Schouwen en Duiveland: »Gaspard" van F. Koopman Cz. te Nieuwerkerk, »Donald" van L. Koopman Pz. te Nieuwerkerk en Archer" van de associatie Clydesdale" te Zierikzee. In Tholen en St.-Philipsland»Mouton" van J. P. Looyen te Nieuw-Yossemeer, »Rex H" van J. Hage Jz. te Scherpenisse en Frits" van Chr. Hartog te Scherpenisse. In Zuid-Beveland »Réflecteur" van »De Wilhelminapolder" te Kattendijke, »Majoor" van B. Bonte te Rilland-Bath, Cherbourg" van Augs. Goossens te Rilland-Bath en Gamin" en Gendarme" van Ch. G. Harison te Rilland-Bath. Afgekeurd zijn o. a. de volgende hengsten In Tholen en St.-PhilipslandCarat" van M. P. Groenewégen te St.-Maartensdijk. In Zuid-Beveland »Gar$on" van de associatie Zuid-Beveland" te Goes, »Picquart" van A. M. Peman Kakebeeke te Goes en x>Signeur" van J. van 't Westeinde te Kruiningen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 13 Maart. Krachtens bevel van den kantonrechter alhier zijn heden naar het huis van bewaring overgebracht de beide gebroeders De M., timmerlieden te Ellemeet, verdacht van meineed in zake eener jachtover- treding. Deze personen zijn in dezelfde zaak reeds vroeger gearresteerd en later vrijgelaten, met schorsing der zaak tot hedentoen deze opnieuw behandeld werd en zij evenals de veldwachters hunne verklaringen bleven volhouden. Door de arr.-rechtbank te Middelburg is heden o. a. veroordeeld W. M., 55 j., hoofd der school te Philippine, en wel ter zake van beleediging van een ambtenaar, tot eene geld boete van f 25, subs. 5 dagen hechtenis. De Hooge Raad deed Maandag 1.1. uitspraak in de bekende zaak tegen J. L. A. de L., broodbakkersknecht, tevens administrateur en mede-redacteur van een socialistisch blad te Middelburg, wegens smaadschrift ten opzichte van een notaris te IJzendijke, door de rechtbank te Middelburg tot een maand, maar door het hof tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Beklaagde had, zooals destijds bij de behandeling voor de rechtbank te Middelburg is medegedeeld, opgegeven te hebben gehandeld in 't algemeen belang. Die verdediging was op onvoldoende motieven door rechtbank en hof gepasseerd. Mitsdien had de advokaat-generaal geconcludeerd tot verwijziging der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. De Hooge Raad echter vereenigde zich niet met deze conclusie en verwierp het cassatie beroep. De raad van tucht te Amsterdam, deze week uitspraak doende in de zaak van de stranding van het Nederl. schroefstoomschip »Holland" op het Noorderhoofd bij den Rotterdamschen Waterweg, 28 Februari 4901, sprak als zijn oordeel uit, dat de schipbreuk en het verlies van menschenlevens niet is te wijten aan eenige daad of nalatigheid van den gezagvoerder W. N. van der Poll, en sprak hem mitsdien vrij. Geruimen tijd zal nog voorbijgaan, eer de zaak-Mutsaers (moord te Tilburg) voor de open bare terechtzitting zal komen. Het dossier is zeer omvangrijk. Naar gemeld wordt, zullen een 60-tal getuigen in deze zaak opgeroepen worden. KEK K N I E U W S. Beroepén bij de Herv. Gem. te Kralingen, ds. J. van Melle te Sluis. Beroepen bij de Herv. Gem. te Arne- inuiden, ds. H. L. A. Feijkes te Marken. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Stellendam, door ds. J. v. d. Bergen te Biezelinge. Serooskerke (S.) Het recht tot beroeping van predikanten en benoeming van ouderlingen en diakenen, sedert onheuglijke jaren door stemgerechtigde lidmaten uitgeoefend, is bij de Zondag 4 0 Maart plaats gehad hebbende stemming daaromtrent overgegaan op den kerkeraad. Nieuwerkerk, 42 Maart. Bij de gisteren gehouden tienjaarhjksche stemming is met 20 stemmen vóór tegen één stem tegen uit gemaakt, dat in de eerstvolgende tien jaren de tegenwoordige toestand, n.l. de aanwezigheid van een kiescollege, gehandhaafd blijft. Oosterland. Herkozen tot leden van het kiescollege de heeren Jacob Beije, M. Hendrikse en D. van der Graaf. Gekozen tot lid ter vervanging van den heer P. Boot de heer Jan de Weeze. O N P E B W IJ 8. Rijksnormaallessen te Zierikzee. Admissie-examen 6 en 13 Maart 1901. Voorbereidende klasse. Toegelaten: N. Bijloo, J. E. van Splunder, W. J. Smalheer, M. J. de Jonge, Joh. A. Vooren, Abr. Houtkamp, W. Nieuwdorp en F. O. van den Berg. Afgewezen: Een. Eerste klasse. Toegelaten: L. J. Klompe, W. M. Smits, J. S. van der Have, Josina C. D. de Groot, A. D. Vijverberg, W. P. M. Bakker, Jh. E. Rademaker, P. 0. Timmerman, J. M. A»rnoudse, N. B. van Schelven (voorwaardelijk), M. J. Deuzeman en J. M. Straub (voorwaardelijk). Afgewezen twee. Op de voordracht voor onderwijzer te Beverwijk komt als no. 2 voor de heer J. v. d. Yelde te Sirjansland. Yoor het toelatings-examen tot de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg hebben zich 69 candidaten aangemeld. Op de voordracht voor onderwijzer aan sohool no. 4 te Haarlemmermeer komt o.a. voor de heer J. Yijverberg te Bruinisse. Oosterland. De leerplichtwet veroorzaakt veel ongerief aan de bevolking van het platte land. Dit is ook hier het geval. Yoor den arbeidersstand is zij daarenboven een groot geldelijk nadeel. Yolgens de nu uit die wet voortvloeiende bepalingen moet elk kind, dat geen zes schooljaren achter zich heeft en de vijfde klasse nog niet gepasseerd is, naar school. Yele kinderen hier, die den leeftijd van 42 en 43 jaren bereikt hebben, vallen in die categorie. Op initiatief van het gemeentebestuur ligt nu ten gemeentehuize alhier voor belanghebbenden een request ter teekening, gericht aan Hare Majesteit de Koningin, waarbij Haar verzocht wordt aan de ouders of verzorgers van die kinderen eenige tegemoetkoming toe te kennen, of hen wel van die wet te willen vrijstellen. Biervliet. Yoor de betrekking van hoofd der school, met acte Fransche taal, zijn 44 sollicitatiën ingekomen. Drie mededingers zijn uit de omgeving, waaronder één aan de school reeds werkzaam. De jaarwedde bedraagt 4000 gulden, na twee jaar dienst 4400 gulden. 's-Gravenhage, 9 Maart 1901. Stil, erg stil is het geweest in de afgeloopen week in het Haagje. De hoofdstad vierde feest, en al de nattigheid en driesterigheid en kou hebben niet kunnen verhinderen, dat iedereen sléchts oog had voor Amsterdam, voor de jonge Majesteit aan de zijde van Haar Gemaal. Natuurlijk dat de officiëele wereld naar de Amstelstad was getrokken, maar ook vele officieuze en doodgewone menschen hebben te Amsterdam de scliade ingehaald, omdat zij hier niets gezien hadden, of wel hebben nog eens de pret dunnetjes overgedaan. De Ministers konden hun gewoon werk schier niet doen, daar er bijna geen tijd voor de Koningin overbleef om stukken te teekenen, en de Kamerleden moesten ook al, in of buiten functie, meedoen in de hoofdstad. Hoe de Tweede Kamer dan ook nog moed genoeg heeft gehad om de behandeling der legerwetten voort te zetten, is eigenlijk een raadsel. Ik geloof eigenlijk dat zij het maar deed om den volke te doen blijken hoe ernstig zij het opneemt met 's lands zaken en niet aarzelt voort te werken, terwijl het //hart des lands" feestviert. Maar met dat al heeft die week bitter weinig resultaten opgeleverd, tenminste als men de lange, vervelende, onaardige rede voeringen niet als resultaten wil aangemerkt zien. Ongetwijfeld geldt de nu behandelde quaestie, contingent en oefeningstijd, het allergewichtigste van deze legerwetten. Maar nu kenmerkt zich de discussie door 't gemis aan eenige warmte en door een grooten omhaal van woorden, waarvan de kern heel moeielijk is te raden. Het is net alsof niemand precies durft uitkomen voor hetgeen hij eigenlijk wil. De militaristen trachten aan te toonen, dat hunne voorstellen uitsluitend bedoelen de veerkracht zonder overbelasting van 'tvolk. De zoogenaamde anti-militaristen of die althans vroeger zoo beschouwd werden doen hun best om te bewijzen, dat zij, stemmende voor krachtiger middelen om het militaire leven van het volk te ontwikkelen, eigenlijk toch blijven in hun lijn en in de goede richting. En de Minister van Oorlog, die zijn stelsel heeft te verdedigen, doet dit op een toon zoo egaal, zoo weinig impassio- neerend, dat men telkens zich afvraagt: doet hij het maar, omdat hij er nu eenmaal voor staat. De oppositie speelt verstoppertje, de regeerings- gezinden draaien er om heen, en de amendementen, hoe veelvuldig ook, zijn voor den toeschouwer niet in hun ware beteekenis te vatten. Zoo ont wierp de leider der anti-revolutionairen, dr. Kuyper, een heele regeling, die hij met meesterschap verdedigde, maar die toch meer den indruk gaf dat hij eens toonen wilde, hoe hij, professor in de theologie en prediker van ambt, net zoo goed studie kon maken van militaire aangelegenheden en eigenlijk voor Minister van Oorlog in de wieg was gelegd. De wezenlijke, innerlijke waarde van zijn stelsel boven dat van den Minister vermocht hij niet in 't licht te stellen. Vooroefeningen noemt hij de militaire voorbereiding der jongelui, voordat ze in dienst treden, en hij wil daarvan alles geregeld hebben in bijzonderheden. De Minister spreekt van eischen van militaire be kwaamheid en lichaams-geoefendheid, waaraan de loteling moet voldoen om in den militairen dienst verlichting te krijgen. Volgens den Minister kost het stelsel-Kuyper veel en bindt het te veel. Wanneer deze brief gedrukt wordt,J) zal de be slissing wel gevallen zijn. Worden de amende- menten-Kuyper aangenomen, dan is het zeer twijfelachtig, of de Minister er in zal berusten. Worden ze verworpen, dan heeft de anti-rev. partij, of althans haar leidey een mooie reden om tegen de wet te stemmen. Het moet in elk geval betreurd worden, dat dr. Kuyper ook nu weer op het allerlaatste oogenblik komt aan dragen met geheele regelingen. Het moge ge tuigen van zijn werkkracht en intellect, het geeft den doodsteek aan alle voorbereiding van den parlementairen arbeid. Wat baten maandenlange onderzoekingen, als ten slotte pas een nieuw stelsel wordt voorgesteld. Bij de Ongevallen-wet bestond er nog eenige reden voor, zoodat toen de leider der anti-revolutionairen van te voren had aangekondigd, dat hij zou optreden met zijn bemiddelings-voorstel. Maar nu bestond die reden niet. De denkbeelden thans ontwikkeld, behoorden in het voorbereidend stadium te zijn uiteengezet, en, zoo ze niet tot overleg hadden kunnen leiden, ware de beslissing nu zeer eenvoudig geweest. Men fluisterde dan ook in de Kamer van //obstruc- tionisme" van de zijde van dr. Kuyper, een middel, dat uitstekend kan gehailteerd worden in verband met de aanstaande verkiezingen. Het hoofddoel van obstructionisten in de tegen woordige omstandigheden, moet natuurlijk zijn om zoo weinig mogelijk meer door deze Regeering te laten tot stand brengen, daar anders de reden van bestaan van een anti-liberaal bewind verzwakt wordt. Indien het waar is, dat de thans voor gestelde nieuwe subsidiënwet voor onderwijs doeleinden een voor een liberale Regeering te meegaande tint vertoont wat intusscnen onzer zijds wordt ontkend, omdat men die wet voorstelt als een noodzakelijk gevolg van de zoogenaamde pacificatiewet en de leerplichtwet dan is het zeer de vraag, of de tegenwoordige anti-liberalen in de Kamer bereid zullen bevonden worden die wet nog vóór de verkiezingen af te doen. Zij zullen dan wel voor de bijzondere scholen meer subsidiën krijgen, maar geven tevens een wapen uit de hand om met succès bij de stembus tegen de liberalen te ijveren. Als verkregen wordt onder liberaal bewind, wat men verlangen kan, waarom dan van Gouvernement te veranderen? De oppositie tegen de voorgedragen wijziging der Schoolwet begint zich dan ook reeds meer te ontwikkelen. Toen het ontwerp was ingediend, waarop zoo lang was gewacht, en dat de Regeering stellig beloofd had, kon men aanvankelijk in de katholieke en anti-revolutionaire bladen in stemming en dankbaarheid lezen. Maar nu beginnen reeds de hekken te worden verhangen. Men beweert, dat het ontwerp lang niet ver genoeg gaat, dat de subsidiën veel belangrijker moesten worden, ja men oppert reeds het plan om allo onderwijzers-traktementen, dus ook van alle bij zondere scholen, maar door het Rijk te laten betalen. Dit is wel een geschikt middel om dit ontwerp tot na de verkiezingen uit te stellen, en aldus een lokvink te hebben om de kiezers tc winnen voor een clericale meerderheid en een clericaal Kabinet. Maar het bewijst opnieuw, hoe verkeerd de pacificatiewet, dat pronkjuweel van een anti revolutionair bewind, heeft gewerkt. Eenmaal op den weg der subsidieering van de bijzondere scholen, kan men niet meer terug, wordt men voortgestuwd door de rechterzijde. Wat had Heemskerk toch gelijk, toen hij 't geld weigerende, zeide, dat anders //het mooie er af was" van het bijzonder onderwijs. En we zijn er nog niet! Als 't avond of morgen de onderwijzers van alle kerkelijke en onkerkelijke scholen uit 's Rijks Schatkist worden betaald, bestaat er eigenlijk geen enkele reden meer om de schoolgebouwen ook niet uit die zelfde bron te doen betalen. Want, zal men redeneeren, als wettelijke maat regelen door Staatsgeld bevorderd hebben den lust voor het bijzonder onderwijs, dan is de wetgever ook verplicht door Staatsgeld de gelegenheid te openen om dat grooter aantal leerlingen te bergen. Er is dus geen enkele reden om te blijven stilstaan. De Staat zal de bijzondere scholen bekostigen en ten slotte ook gedwongen worden de openbare femeentescholen voor zijn rekening te nemen, edereen, die een school wil stichten, zal dan zeker zjjn van zijn bestaan, en de Staat zal voor onnoemelijk hooge eischen komen te staan, daar Het amendement-Kuyper (getuigschrift voor voor oefeningen) is verworpen. Door den Minister van Oorlog is uit naam van de Regeering schorsing van de beraadslaging gevraagd, nadat het amendement-Van Gilse, strekkende om den diensttijd bij de onbereden corpsen op ten hoogste 8>/i maand te bepalen, door de Kamer was aangenomen. Redactie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2