ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Maart 1901. HEEREN-H0EDEN, (Zierilizeesclie C o u r a n t). Eerste Blad. J. DE GRAAF Cz. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 0N Provincie, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7510. Directeur i A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote lette)' wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit RECLAMES. 1—5 regels T'ö cts. Elke regel meer IS cts. model lQOl. Magazijn Poststraat. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkalsVisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Nationale Militie. Oproeping van verlofgangers der Zee militie voor de lichting 1899. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Brengt ter kennis van de belanghebbenden: dat by Koninklijk besluit van 4 Januari 1901, No. 5, is bepaald, dat krachtens artikel 153bis der Militiewet, dit jaar voor den tyd van vij f weken in werkelijken dienst moeten worden opgeroepen de verlofgangers, behoorende tot de lichting 1899 der Zeemilitie. dat de Minister van Marine op grond van het bovenstaande heeft bepaald, dat die opkomst in werkelijken dienst zal plaats hebben voor de miliciens, ingedeeld voor gemeenten uit de provincie Zeeland, op 2, 3 en 4 April a.s.; gezien de daarop betrekking hebbende circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 18 Februari j.I., A No. 613, 3e afd. N. M. (Prov. blad No. 29); Roept bij dezen op de tot deze gemeente behoorende xee- miliciens-verlofgangers der lichting 1899, om, overeenkom stig het bepaalde, op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken orders is vermeld, tegenwoordig te ziju en wei op 4, April a.s.: Nicolaas Antonie Beije en Frederik Berwald, beiden te Zierikzee, die moeten opkomen, de eerste te Hél- levoetduis aan boord van Hr. Ms. «Reinier Claeszens" en de tweede te Willemsoord, aan boord van Hr. Ms. ïMarnix". Zij behooren zich op den voor hen bepaalden datum voor zooveel dit mogelyk is te 12 uur des middags aan te melden, gekleed in de by hun vertrek met onbepaald verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederenzoomede van hunne zakboekjes, met dien verstande, dat zij zich daartoe slechts dan den vorigen dag op reis moeten begeven, wanneer de plaats van bestemming niet binnen één dag kan worden bereikt. De milicien, die wegéns ziekte verhinderd is, zich op den bepaalden datum ter opgeroepen plaatse te bevinden, behoort zich onverwijld na zijn herstel aan boord van het Wacht schip aldaar aan te melden. Voorts wordt ter kennis gebracht van hem, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, dat by by latere opkomst zooveel langer ia dienst zal wor den gehouden en die niet aan de oproeping voldoet, volgens art. 145 der Militiewet, als deserteur zal worden behandeld, tenzy hij, om andere reden dan ziekte, buiten staat zijnde aan zijne oproeping te voldoen, overlegt een deugdelijk bewys of dergelyke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven, terwijl hij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, verplicht is over te leggen een ongezegeld, door een bevoegd geneeskundige afgegeven getuigschrift. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. ZiKMKZCT, den 8 Maart 1901. Do Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMELJ& ■•dMPland. 's-Gravenhage, 5 Maart. De bleekersknecht P., die zich nog steeds in voorloopige bewariDg bevond, verdacht de hand te hebben gehad in het verdwijnen van het knaapje Yan Wezel, wiens lijkje indertijd in de duinen is ontdekt, is thans, naar men verneemt, door de rechtbank alhier buiten vervolging en op vrije voeten gesteld. Rotterdam, 6 Maart. Aan den Groenendaal no. 9 achter de Marinierskazerne heeft gisteren avond een bloedig drama plaats gehad. Aldaar bevindt zich het logement en bierhuis van den 55-jarigen N. van Heusden, welke zaak nogal eens bezocht wordt door den 28-jarigen marinier 4e kl. P. J. van de Wolf, dienende aan boord van Hr. Ms. Buffel" gestationneerd te Hellevoetsluis. Gisterennamiddag hadden Wolf en zijn zuster met den kastelein enkele bierhuizen op de Hoogstraat en Oost-Pottebakkerssteeg bezocht, waarna zij alle drie om 6 uur terugkeerden naar het zaakje op den Groenendaal. Yolgens ooggetuigen was de marinier toen min of meer beschonken. Om halfacht ongeveer werden de kastelein en de marinier na een woordentwist handgemeen en nam de kastelein een vervaarlijk broodmes uit de kast, waarmede hij zijn tegenpartij te lijf ging- De zuster van Wolf wilde nog een bloedbad voorkomen, doch kreeg een messteek in den linkerbovenarm, waarop zij moest wijken, van welke gelegenheid do kastelein gebruik maakte het broodmes in den buik van den marinier te steken met groote kracht, waarop hij het mes wegwierp en do straat opvluchtte. Op het kermen van het slachtoffer kwamen de buren te hulp en waarschuwden de politie, waarna dr. W. Mees de eerste hulp verleende aan de beide slachtoffers, en Wolf per rader brancard naar het ziekenhuis werd overgebracht. Op aanwijzing van een knaap, die den dader gevolgd was, werd deze later in een bierhuis aan de Oost-PottebakkerBsteeg gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat. Het broodmes met bloed bevlekt werd door de politie in beslag genomen. Van het bierhuis, een vunzig krot, waarvan de buren onophoudelijk hinder en overlast ondervonden, werden tijdens den twist eenige ruiten ingetrapt. Dordrecht, 7 Maart. Gisterenochtend is in de Noord bij deze gemeente de Goesche boot ïAdmiraal de Ruijter" in aanvaring gekomen met de sleepboot Vooruitgang", die een boot met arbeiders op sleeptouw had. De aanvaring had niet veel om 't lijf, maar van de arbeiders, die op beide booten oversprongen, is er één verdronken. Numansdorp, 6 Maart. In deze gemeente circuleert een adres aan de Eerste Kamer, waarin deze, met het oog op de beslissingen, die de Tweede Kamer nam betreffende het dienen van den eenigen zoon en van de grootste helft der zoons, verzocht wordt het wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie niet aan te nemen. Den Bommel. De in deze gemeente gehouden collecte voor de verdreven vrouwen en kinderen van gevangen genomon Boeren in Transvaal heeft f 61,35 opgebracht. Zierikzee, 7 Maart. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door mededeeling eener vertaling van een plakkaat, tijdens den jongsten 1 opstand in China door de Boksers" (oproer- lingen) verspreid: Foochow, prov. Foekien (China), 1 Oct. 1900. De Goden, onder wier hoede de «Boksers" staan, eene zeer oprechte en eenstemmige vereeniging, roepen u op, de vreemdelingen het land uit te jagen Welke verontrusten het Rijk van den Zoon des Hemels Welke de mannen omkoopen om hun eed te verbreken, en de vrouwen om echtbreuk te plegen Laat ons allen deze demonen uit het land verdry ven; Laat ons allen de spoorwegen verwoesten en de I telegraafpalen vernietigen Biovenal laat ons de stoomschepen doen zinken; Zulks zal het hart van het groote Frankrijk van koude doen verstyven; Dit zal de Engelschen en de Russen in het stof doen byten En zal ons tot den eeuwigen dage gelukkig maken; Het elegante Rijk der Dinastie vaD den grooten Ching. Een origineele afdruk van dit plakkaat, op Chineesch papier en met Chineesche letter gedrukt, waarvan slechts enkele exemplaren bestaan is te bezichtigen bij den heer J. Unger alhier. Bij Kon. besluit is een pensioen verleend van f 840 aan M. E. Hoffmans, wed. J. A. Fokker, penningmeester van het bestuur der visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Bij kon. besluit is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren eerepenniDg voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan M. G. Binkhorst, klerk bij de stoomvaartmaatschapij Zeeland" te Ylissingen, wegens de met gevaar voor eigen leven verichte redding van een vrouw uit het water nabij de zeesluis aan het De Ruyterplein aldaar, op 45 September 4900. Bruinisse, 6 Maart. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met ingang van 12 Febr. aan den heer A. J. de Koek en aan den heer G. H. Yleugels Schutter eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer. Aan laatstgenoemden heer met ingang van 4 Maart. Tot gemeente-geneesheer werd alsnu benoemd de heer P. J. de Koek, op een jaar wedde van f 350, waarvoor de volgende werk zaamheden te verrichten zijn4 de doodschouw 2°. viermaal jaarlijks kostelooze vaccinatie 3°. zoo noodig, die, welke voortvloeien uit de wetgeving op de besmettelijke ziekten. Voor den tijd van 4 jaar wordt aan de heer M. Krijger, voor f 25, met ingang van 4 Mei, verhuurd het voormalig telegraafkantoor, om daarin zondagsschool te houden. Aan den heer A. Onderdijk wordt voor den tijd van2 jaren voor f 52 per jaar verhuurd het woonhuis, annex genoemd kantoor. De voor waarden bleven dezelfde als vroeger. Het primitief kohier voor de belasting op de honden voor den dienst 4901 met 40 honden, wordt vastgesteld op een bedrag van f 120. Aan de onlangs alhier opgerichte afdeeling uer Yolks weer baarheid wordt voor hare ver gaderingen de conferentie-kamer voor f 10 's jaars beschikbaar gesteld met vrij gebruik des noodig van vuur en licht. Na discussie in comité-generaal, voor zooveel noodig, daar geen publiek meer aanwezig was, werd medegedeeld, dat een aangeslagene in den Hoofdelijken Omslag van de 21e naar de 22e klasse was overgebracht. Scherpenisse, 7 Maart. Door bemiddeling van eenige dames alhier heeft de gemeente veldwachter P. Jobse de som van f 50,34 gecollecteerd ten behoeve van de noodlijdenden in Zuid-Afrika. In navolging van vele plaatsen in ons land is ook alhier een weerbaarheidscorps opgericht, onder den naam van »Prins Hendrik der Nederlanden", aanvankelijk tellende 45 leden. Het hoofd der gemeente heeft voor dat doel de bewaarschool afgestaan, om er de eerste oefe ningen in te houden. St.-Annaland. J.I. Dinsdag overleed alhier op bijna 81-jarigen leeftijd, de heer Hugo 1 Polderman, die gedurende circa 30 jaren onaf gebroken lid van den raad en 28 jaar weth. dezer gemeente is geweest. Bovendien was hij sinds 4878 lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Suzannapolder en van 48741899 gezworene van ons waterschap, voor welke Jlaatste betrekking hij bij zijn periodieke aftreding door zijn hoogen ouderdom niet meer in aanmerking kon komen. Tevens heeft hij ongeveer 30 jaar de Ned. Herv. Kerk als ouderling gediend. Begaafd met een helder inzicht in de ver schillende zaken, heeft hij al deze betrekkingen met de meeste ambitie en goeden wil vervuld, en was hij door zijn groote ondervinding vaak een vraagbaak voor de verschillende besturen. Zijn heengaan is dan ook een groot verlies, dat moeielijk zal worden aangevuld. Zijn nagedachtenis zal zeker in dankbare herinnering gehouden worden. Door Ingelanden van het waterschap St.-Annaland is met algemeene stemmen besloten op het verzoek van den heer H. Nieveen te Lemmer om een subsidie voor den ontworpen stoomtramweg op het eiland Tholen, afwijzend te beschikken, omdat geen der polders in het plan is begrepen. Ook door den dijkraad van den calamiteusen Suzannapolder is een dergelijke beslissing genomen. Oud-Vossemeer. Deze week werd de laatste vergadering gehouden der vereeniging Een dracht" het bestuur, bestaande uit de heeren G. J. de Graaff, F. J. Ampt, M. A. Douw en F. W. O. Wiskerke, werd herkozen; uit de gedane rekening bleek, dat er bleef een goed slot van f 8,65. De heer M. E. Pruijssen hield een belangwekkende lezing over »De Denen in Walcheren". Door de firma A. Bikkers Zoon te Rotterdam werd deze week voor onze gemeente afgeleverd een nieuwe brandspuiteen prachtig stuk werk, dat, naar wij hopen, bij eventueele brand zijn goede diensten zal bewijzen. Woensdagavond werd ten huize van den heer M. J. Ampt een uitvoering gegeven door »Oud-Yosmeers Zang- en Muziekvereeniging" de verschillende zang- en muzieknummers werden met aandacht aangehoord, terwijl eenige voor drachten een en ander afwisselden aan leiders en uitvoerders komt zeker een woord van lof toe. Het stoomgemaal de »Drie groote Polders" te Oud-Yossemeer bewijst eindelijk zijn diensten aan de ingelanden ziju thans lijsten uitgereikt, die de hoogte-ligging der verschillende perceelen aangevenalle gronden zijn verdeeld in vier klassen en wel ten 4°. de landerijen, die lager liggen dan 90 c.M. A. P.2°. 90 c.M. tot 30 c.M. A. P.; 3°. 30 c.M. A. P. tot 40 c.M. A. P. en 4°. die hooger liggen dan 40 c.M. -f- A. P. De aanslag per H.A. zal zich voor die klassen verhouden als de cijfers 8, 7, 6 en 5. Wissenkerke, 7 Maart. De heden gehouden voordracht over Volksweerbaarheid door kapitein Geill van Middelburg werd met succes bekroond. 440 personen zijn als lid toegetreden, zoodat men hier gelukkig een vereeniging meer kan tellen, en wel ééne, die onder de nuttigste kan geteld worden onder de weinige, waarop onze gemeente zich beroepen kan. Middelburg, 7 Maart Alhier brak heden nacht te 2 ure een felle brand uit in een perceel in de Sint-Janstraat, hoek Zusterstraat, bewoond door den slager C. Lauer. Binnen weinige oogenblikken stond alles in lichte laaie. Te 4 ure was de slagerswinkel met twee aangrenzende huizen en een perceel met dranknering van den herbergier Jansen totaal afgebrand. Ook al het huisraad van de bewoners ging in de vuurzee verloren. De slapende bewoners hadden nauwelijks den tijd om in nachtgewaad de brandende perceelen te ontvluchten. De brandweer was wel spoedig ter plaatse, maar aan blusschen viel bijna niet te denken. De slachtoffers, wier bezittingen zoo eensklaps in vlammen opgingen, hebben bij menschlievende buren voorloopig een gastvrij dak gevonden. De oorzaak ligt totaal in het duister. Het verbrande was geassureerd. Een kind van één der boven bewoners werd eerst vermist, doch naderhand bleek, dat de ouders hun wicht nog tijdig, zij het dan door de vlammen heen, in veiligheid hadden kunnen brengen. Een ernstig ongeluk gebeurde Woensdag middag alhier bij de verbouwing van de kazerne in de Noordstraat. Een zware trap sloeg om, terwijl een fourier er op afdaalde. Twee metselaars, die onder den trap werkzaam waren, werden zwaar gek west opgenomen. Eén hunner had een schedelbreuk en werd naar het gasthuis vervoerd. De andere, een Ylissinger, werd vooral aan den voet gewond. Deze werd kort daarna naar Vlissingen getransporteerd. Heden waren de slachtoffers redelijk wel. Aanbestedingen, Verkoopineen enz. Stavenisse. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed de levering van 250 M3. gewone onderhoudsgrint. Inschrijvers waren de heeren W. Hocke, Sliedrecht, f 2,30J. Geleijnse, Den Bommel, f 2,43JP. Moerland alhier, a f 2,40 en A. J. Yerstraate alhier, k f 2,05 per M3. De gunning werd aangehouden. St.-Annaland. Ten overstaan van notaris Yan Seters werden alhier verkocht de volgende onroerende goederen van de erven wijlen C. Pape, allen zeer gunstig gelegen in deze gemeente: 4. Een hoeQe, bestaande in huis, schuur, erf en bouwland aan den Molendijk, groot 27 A. 90 c.A., aan Jb. Moerland Janz. te St.- Annaland, voor f 3830 2. een perceel weiland, groot 82 Aren, aan P. Hage te St.-Maartensdijk, voor f 4080 per 39 A. 24 c.A. 3. een perceel bouwland, groot 38 A. 40 c.A., aan L. Heijboer te St.-Annaland, voor f 4035 per 39 A. 24 e.A. 4. een dito, groot 58 A. 24 c.A., voor f 4020 per 39 A. 24 c.A., aan Matheus Heijboer Wz. te St.-Annaland 5. een dito, groot 64 A. 30 c.A., aan Adr. Rijnberg Wz. te St.-Annaland, voor f 1440 per 39 A. 24 c.A. 6. een perceel weiland, groot 74 A. 50 c.A., aan C. Prinse te St.-Annaland, voor f 1040 per 39 A. 24 c.A. Onkosten, behalve gelag en bodeloon, 8 pCt. van de koopsom. Te Westdorpe werd heden namiddag door burgem. en weth. onder nadere goedkeuring aanbesteedhet maken van 2893 M. keibestrating in de Molenverkorting en het aansluitende Biezenstraatje. Minste inschrijver was de heer J. Jansen te Terneuzen, voor f 28.519. Vlissingen, 6 Maart. Hedenmiddag te 2 uren had ten raadhuize alhier de inschrijving plaats voor de le, 2e en 3e keuze van staan plaatsen ter gelegenheid van de jaarmarkt. Er waren 22 biljetten ingeleverd. Yoor stoomcarrousels, waarvoor een minimum was vastgesteld van f 4000, werd ingeschreven ad f 700 en f 581, waarvoor de plaatsen echter niet gegund werden. Yoorts werd ingeschreven voor scheepjes- molens, een panorama, een wassenbeeldenspel, photographietenten, poffertjes-, wafel- en andere kramen en verdere inrichtingen, waarvoor de biedingen varieerden van f 5 tot f 426.25. De geheele opbrengst is voorloopig f 607.25, tegen f 2118 in 1900, Landbouw en Veeteelt, In de vergadering der vereeniging tot veredeling van het paardenras in het eiland Tholen, j.I. Woensdag te Poortvliet gehouden, werd door den secretaris rekening en verantwoording gedaan over 'tjaar 1900. De ontvangsten bleken te bedragen f 369,53 en de uitgaven f 28,53, zoodat het goed slot bedraagt f 341, terwijl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1