miiikziisnii NIEUWSBODE. Donderdag 7 Maart 1901. (Z ierikzeesche C o u r a n t). HALFYASTENMARKT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDI9IGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7509. J. DE LOOZE. Directeur J\. Redacteuren: j A" WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1 3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden, Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche Halfvasten- markt op Donderdag; den 14 Maart ek. alhier zal gehouden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het Kraanplein en het Havenplein. Zierikzee, den 5 Maart 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1°.-Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.'-Secretaris. Menigeen, die de vorige week de Renter- telegram men over den oorlogstoestand in Znid-Afrika las, dacht bij zich zeiven niet anders, of de zaak der Boeren is nu een totaal verlorene. Zelfs de groote dagbladen ten onzent, die zich anders niet gauw van hun stuk laten brengen, verkeerden onder den. indruk van de dagelijksche depêches, waarin boudweg verklaard werd, dat Louis Botha, door French in het nauw gebracht, met lord Kitchener, den bekenden men8chenslachter en lijkenschender, over de voorwaarden der overgave onderhandelde, ja, dat hij zich zelfs reeds had overgegeven. De berichten werden opgesmukt met een nauwkeurige opsom ming van den door de Engelschen gemaakten oorlogsbuit: zooveel kanonnen, zooveel amunitie, zooveeljpaarden, zooveel vee enz. En wat De Wet in de Kaapkolonie betreft, het heette, dat deze door de Engelsche colonnes van alle kanten zóó was ingesloten, dat zijn terugtocht naar den Oranje-Vrijstaat was afgesneden, en dat elk oogenblik zijn gevangenneming kon verwacht worden. En wat is nu gebleken? Dat men om een parlementair resultaat te verkrijgen en een economisch voordeel te behalen, opzettelijk valsche oorlogsberichten de wereld had ingezonden. En hiertoe had zich geleend Reuter. Want Louis Botha moge, wat wij wegens gemis aan betrouw bare gegevens nog niet beoordeelen kunnen, lang of kort in de knel hebben gezeten, onderhandeld over een capitulatie heeft deze dappere Boeren generaal, (lie vermoedelijk, om zich met Viljoen te vereenigen, zich thans in de richting van Middelburg beweegt, stellig niet. Ware hij toch in werkelijkheid hierover met lord Kitchener aan het onderhandelen geweest, dan zou deze, een praalhans eerste klasse, zich wel gehaast hebben het naar Engeland te seinen. Ook blijkt het, dat de oorlogsbuit niet in het een of ander gevecht veroverd is geworden, maar dat die uit den grond, waarin hij door de Boeren was weggeborgen, door Engelsche verkenners is opgedolven. Ten aanzien van De Wet verkeeren wij nog in het onzekere, waar hij zich bevindt. De laatste Engelsche berichten, afkomstig van lord Kitchener, melden, dat hij zich weer naar den Oranje-Vrijstaat heeft begeven. Waar of niet waar, vaststaat, dat hij Plumer en de andere Engelsche generaals, die hem reeds in het door hen gespannen net gevangen waanden, opnieuw heeft weten te ver schalken. Op één positief voordeel, dat de Boeren behaald hebben, en dat bepaald grooter zal wezen, dan de Engelschen zelve vérmeiden, kunnen wij wijzen. Zij hebben namelijk, volgens Britsche opgave, 80 man van Kitchener's Fightings Scouts gevangen genomen en 20 man buiten gevecht gesteld. Natuurlijk zullen zij deze wel weer los laten, na hen van hun paarden, geweren en militaire uitrusting ontlast te hebben, 't Is wel jammer, dat de Boeren de krijgsgevangenen, die zij maken, uit hoofde, dat zij geen leeftocht kunnen missen, telkens weer in vrijheid moeten stellen. Hadden zij allen, die hun in den loop van dezen oorlog in handen zijn gevallen, kunnen vasthouden, dan zouden zij zoowel door het ver bazende aantal gevangenen, alsook om den hoogen stand van velen dezer, de Engelschen wel genood zaakt hebbenhetzij tot een uitwisseling van gevangenen, hetzij tot andere concessies. In het Engelsche Parlement heeft de Ier Dillon een motie ingediend, waarin onder afkeuring van de onmenschelijke wijze, waarop de Engel se!) en den oorlog in Zuid-Afrika voeren, aan- ge I rongen werd den Boeren voorwaarden aan te Lieden, die mannen van eer konden aannemen. De Minister van Oorlog, het Engelsche leger verdedigend, durfde met een stalen gezicht ver klaren, dat de oorlog humaan gevoerd werd, dat de vrouwen en kinderen tot eigen welzijn in kampen vereenigd werden en daar op staatskosten fevoed; dat zij volkomen vrij in hun bewegingen onden blijven of weggaan, gelijk zij verkozen. Het laatste vooral is een brutale leugen, want de vrouw, die beproeft het kamp te verlaten, wordt door de bajonetten der soldaten teruggedreven. Met 91 tegen 243 stemmen werd Dillon's motie verworpen. Is het goed, dat in het Parlement een stem als Dillon opgaat, van meer beteekenis is de volgende resolutie van de Nationale Liberale Federatie •Deze vergadering spreekt als haar diepgevoelde over tuiging uit, dat de lange voortzetting van den oorlog in Zuid-Afrika, welke ter wille van verkiezingsdoeleinden in September jj. werd verklaard over te ziju, is toe te schrijven aan de politiek, die onvoorwaardelijke overgave eischt en aan gebrek aan kennis, doorzicht en oordeel bij de regeering, die nimmer de Boeren op nadrukkelijke wijze de militaire overmacht van Groot-Britanje heeft getoond, noch de oorlog zoo gevoerd, dat zy de Boeren er toe kon brengen de wapenen neer te leggen •Deze vergadering bejammert bitter de slachting, aan gericht onder duizenden dappere mannen aan beide zijden •Het verschrikkelijk verlies aan menschenlevens tengevolge van ziekte, in geen geringe mate toe te schryven aan de schandelijke tekortkomingen in de sanitaire- en hospitaal- mrichting voor onze strijdmachten; en »De enorme geldverspilling in werkelijke uitgaven voor den oorlog, in verwoesting van grondgebied en in de econo mische verwikkelingen, die onvermijdelijk moeten volgen. De vergadering doet een beroep op de regeering, om terstond na; staking der vijandelijkheden aan te kondigen en ten uitvoer te leggen een politiek tot regeling der Zuid- Afribaansche kwestie, die gelijke rechten zal verzekeren aan de blanke rassen, rechtvaardige en menschelijke behandeling der inboorlingen, tn zulk een mate van zelfregeering als met eere kan worden aanvaard door een dapper en fier volk". Deze resolutie is een bewijs, dat in Engeland een kentering is gekomen in de publieke opinie, al gaat zij nog mank aan deze zwakheid, dat men aan de regeering den plicht eener onmiddellijke staking der vijandelijkheden niet durft voor oogen stellen. De Koning is inmiddels in Duitschland geweest om zijn zieke zuster te bezoeken. In Frankfort a/M. ontmoette hij den Duitschen Keizerdie van Cronberg af met hem per slede naar Friedrichshof reed, waar de dochter van wijlen Victoria haar residentie heeft. In Berlijn is de Engelsche Koning niet geweest. Ware de huidige gezindheid der Duitsche natie niet bepaald vijandig jegens Engeland, dan zoude Keizer Wilhelm II onge twijfeld zijn oom hebben uitgenoodigd een uit stapje naar de Pruisische hoofdstad te maken, en deze zou, nu hij toch éénmaal in Duitschland is, niet geaarzeld hebben daarvan gebruik te m%ken. De verhooging van de invoerrechten op de granen, waartoe de Duitsche Regeering in beginsel besloten heeft, zal in de allereerste plaats de arbeidende en neringdoende bevolking treffen, die het brood duurder zal moeten betalen, en in de tweede plaats zal zij den uitvoerhandel der Russische granen zoo goed als onmogelijk maken. De verhouding van den Duitschen adelaar tot den Russischen ijsbeer, die toch al reeds vrij koel is om de lieve lonkjes, welke Germania en Brit- tannia elkaar toewerpen, zal er dientengevolge niet op verbeteren. En het zoude wel eens kunnen gebeuren, dat Rusland uit weerwraak zijn grenzen voor den invoer van Duitsche producten sloot. Brazilië heeft zijn consul te Oporto, Don José Caiman genaamd, teruggeroepen. Aan die terugroeping is het volgende geschiedenis!e ver bonden. Don Jozé heeft een ongehuwde dochter en die heet Donna Rosa. Donna Rosa schijnt meer neiging voor het ernstig kloosterleven te gevoelen, dan voor de wereldsche genietingen. Of die neiging bij haar kunstmatig is opgewekt, dan wel of die bij haar uit het hart is opgeweld, kunnen wij niet beoordeelen. Het doet er trouwens ook niet toe, daar Donna Rosa de dertig gepasseerd, meerderjarig is, en dus geacht kan worden met oordeel des onderscheids te handelen. Op zekeren dag nu, toen zij met hare ouders zich op straat bevond, kwamen onverwachts een twaalftal in het zwart gekleede heeren opduiken, waaronder ook een redacteur van een dagblad, die Donna Rosa pakten, teneinde haar in een gereedstaand rijtuig naar het klooster te brengen. Donna Rosa, die van de beraamde ontvoering afwist, liet zich gewillig pakken, maar de ouders, die daarmede niet ingenomen schenen, schreeuwden met al de kracht hunner longen moord en brand. Op dat vervaarlijk geschreeuw kwam veel volk toe- geloopen, en de ridders in de zwarte kleedij moesten de schoone Donna loslaten, die hierop zoetjes met de ouders huiswaarts keerde. De Braziliaansche regeering heeft in deze historie aanleiding gevonden haar consul terug te roepen. De Transvaalsch - Engelsche nerlaq. Londen, 4 Maart. Yolgens bericht uit Kaapstad schijnen de verschillende Boerencom- mando's het voorbeeld van generaal De Wet te volgen. Reeds vóór enkele dagen is een commando van 400 man, dat zich ten noorden van Colesberg bevond, tusschen Petrusville en Philipstown de Oranjerivier weder overgetrokken, hoewel de colonnes onder Bethune en Hang der Boeren dicht op de hielen zaten. Men meent, dat deze strijdmacht zich op het oogenblik met die van De Wet, Hertzog en Brand in het zuidwesten van den Vrijstaat moet hebben ver eenigd. Ook in het oosten van de Kolonie is een Boerencommando er in geslaagd weder terug te vallen in den Vrijstaat. Amerika. Er bestaan al zeer vreemde broodwinningen op de wereld, ook die van zich te laten overrijden. Hiervan kwam onlangs de bekende Amerikaan- sche millionair Vanderbilt op de hoogte. Vroeger, als hij met zijn automobiel uitreed, gebeurde het maar hoogst zelden, dat hij niet iemand aan of overreden had, hetgeen hij natuurlijk aan zijn eigen onhandigheid of onbekwaamheid in het sturen wijtte. Om dan onaangenaamheden en quaesties te voorkomen, trachtte hij altijd terstond door geld de slacht offers, die echter nooit ernstig verwond waren, schadeloos te stellen, maar toen hij langzamerhand het besturen bijzonder goed machtig was en toch hoe langer hoe meer ongelukken ver oorzaakte, ging hem een licht op en hij stelde een onderzoek in, waarvan het resultaat bleek te zijn, dat hij reeds geruimen tijd de dupe was geweest van eene vereeniging van lieden, die er zich op toelegden zich door den millionair te laten aanrijden. Toen hij niet meer betaalde, was het ook met de vereeniging gedaan. Italië. "Z. ÏI. Paus Leo XIH heeft Zaterdag (2 Maart) zijn 91 en geboortedag gevierd. Ter gelegenheid van dien dag en van den verjaardag zijner kroning ontving de Paus Zaterdag de Kardinalen. In antwoord op hunne gelukwenschen hield de H. Vader eene toespraak, waarin hij den stand der beschaving schetste en met lof gewaagde van de rol, die Frankrijk daarbij speelt. De beschaving wordt echter door te veel ernstige bezwaren bedreigd. Het zou een ramp wezen voor den godsdienst en het vaderland, indien een dreigende storm ernstige pogingen deed mislukken of schoone verwachtingen ver dwijnen. Rusland. In het /Poolsche dorp Grocholetz heeft een gegoede landbouwer, 88 jaar oud, bruiloft gehouden met een jong blozend boerinnetje van 48 jaar. Met groote praal werd het huwelijk gevierd. Onder de 200 genoodigden waren aanwezig 41 zonen uit vóórhuwelijken van den gelukkigen bruidegom, van wie de oudste 60, de jongste 41 zomers telde; 63 kleinkinderen, 39 achterkleinkinderen, 21 achter achterkleinkinderen en dan nog 4 kleuters van een 5de generatie. Jammer genoeg hebben de wittebroodsweken voor het jonge paar maar kort geduurd. Twee dagen na de bruiloft is de echtgenoot tot onoverkomelijk verdriet van zijn weduwe overleden. Een blad uit Beval in Estland behelst de volgende bizonderheden over een eigenaardig soort van godsdienstwaanzin, die zich bij het landvolk in die streken vertoont. Eiken avond komen de geloovigen ten huize van een voorganger bijeen. Terwijl deze gebeden prevelt, wentelen de hoorders zich in het stof en huilen en snikken onophoudelijk op hartbrekende wijze. Zij leveren een jammerlijk schouwspel op. Bij de meesten, de vrouwen vooral, zijn de oogen door het vele huilen en het liggen in stof en vuil vuurrood ontstoken. Sommigen zijn al stekeblind. Door bovenmatige overspanning van de zenuwen zijn vele boerinnen suf of idioot gewordenwerken doen zij niet meer, alleen maar bidden en weenen. Deze sectarische beweging, die een geheele bevolking dreigt te demoraliseeren, moet voortdurend toenemen. België. Brussel, 3 Maart, Bij gelegenheid van haar vertrek naar Utrecht, richtte de Belgische delegatie van het Nationaal Comité voor Transvaal een schrijven aan de Koningin van Nederland, waarin Haar hulde wordt gebracht voor Hare houding ten opzichte van Krüger en Haar gesmeekt wordt het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van het hof van arbitrage. Leeuwarden, 4 Maart. De verhouding tusschen de aannemers en timmerbazen met de gezellen wordt gespannen. Na het besluit van eerstgenoemden om het loon voor de volgende drie jaren op een maximum van 47 cent per uur en den namiddagsohaftijd van 42 tot 4^ uur te bepalen, hebben de gezellen een druk bezochte vergadering gehouden, waarin is besloten, aan de vereenigde patroons een schrijven te zenden, met verzoek, de door hen gemaakte bepalingen vóór Vrijdag 8 Maart a.s. in de Leeuw. Ct. te herroepen, bij gebreke waarvan j zij de patroons voor de gevolgen verantwoordelijk stellen, onder mededeeliog voorts, dat zij met 1 ingaDg van 4-April a.s. den 42-urigen arbeidsdag j met een arbeidsloon van 48 cent per uur wenschen te zien ingevoerd. Haarlem, 4 Maart. Zaterdagavond is in een 1 vlaag van verstandsverbijstering een ,31-jarige verpleegde in het gesticht St.-Joannes de Deo te Haarlem uit een raam op de derde verdieping gesprongen. Gisteren overleed hij aan de gevolgen. Oostzaan, 4 Maart. Alhier werd bij een veehouder onlangs plotseling al het op stal staand vee ziek. Na eenige dagen stierf een der koeien en moesten andere dieren worden afgemaakt, na een verschrikkelijk lijden uitgestaan te hebben. De door den heer Schaap ontboden rijksveearts, de heer Hannema van Zaandam, constateerde na onderzoek dat vergiftiging plaats gevonden had door middel van loodwit in het drinkwater. Alleen door boos opzet kon dit vergift in het water zijn geraakt. Het vermoeden bestaat dat een wraakzuchtig persoon in den nacht van 26 op 27 Januari op het 1 erf van bedoelden veehouder geweest is. In het in den koestal aanwezige vat zou het loodwit geworpen zijn. De zaak is, naar de Zaaril. i Ct. meldt, bij de justitie aanhangig gemaakt. I Rotterdam, 4 Maart. Gisterenmiddag halfvier i heeft in pand 454 aan den Crooswijkscheweg j een treurig ongeluk plaats gehad. De 46-jarige dienstbode P. A. van Es was op den zolder van dat pand bezig met het afschuieren van kleeren, in de nabijheid van het zolderluik, dat niet door een boom gesloten was. Vermoedelijk heeft ze tegen het luik willen leunen, met het i ongelukkig gevolg, dat het luik openging en j het meisje van een hoogte van 8 meter op j straat stortte. Zwaar gekneusd werd de onge- lukkige opgenomen en per brancard naar het Ziekenhuis gebracht, waar ze kort daarna overleed. Toen de effectenhandelaar B. gisterenmiddag op zijn kantoor aan de Wijnstraat rustig zat te werken, werd hij plotseling verrast door een geweerkogel, die door de ruiten drong en die hem rakeling langs het hoofd ging. Vermoedelijk waren onhandige schutters bezig zich te oefenen in het schijfschieten. Zaterdagavond 8 uur is bij het afladen van koeien uit een stoomboot aan de Oosterkade, de te Middelburg wonende 53-jarige matroos Franciscus Driessens door een dezer beesten tegen den linkerenkel getrapt, dat dit lichaamsdeel brak. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht en daar opgenomen. Bij de gehouden inschrijving voor de 3 pCts. leening voor 3 millioen gulden dezer gemeente, is ingeschreven voor ruim 34 millioen gulden. Het plaatselijk Hogerhuis-Comité had tegen hedenavond eene vergadering uitgeschreven in het Verkooplokaal op het Oostveatplein. Als sprekers traden op de heeren L. M. Hermans van Amsterdam, ds. A. v. d. Heide van Engelum en Kempe Hogerhuis. De heer Hermans besprak het verloop der Hogerhuis-agitatie en maande aan tot volhouden dier agitatie tot er recht zal zijn gedaan. Ds. v. d. Heide betoogde dat de zaak-Hogerhuis niet een rechfs-kwestie is, maar een machts- kwestie en bepleitte dè onschuld der gebroeders. Kempe Hogerhuis, een rustige, tamelijk stevige type, met een vrij blozend, groot gelaat, ver klaarde met groote rustigheid Ik ben onschuldig veroordeeld. Hij deed hierna het verhaal van den inbraak, de inhechtenisneming, betoogde de onschuld zijns broeders, sprak van zijne oude moeder en wederom volmaakt rustig klonk ten slotte zijne vraag: Zou ik het wagen hier voor u te staan en voor mijn onschuld te spreken, als ik schuldig was Er was geestdrift in de zaal. Den Bommel, 1 Maart. Heden avond had hier eene buitengewone vergadering plaats van de Muziek vereniging »Kunst en Genot". Deze vergadering, belegd met het doel om aan de donateurs dier vereeniging eene beleefdheid te bewijzen, werd ditmaal niet zooals met vorige vergaderingen het geval geweest was in één der lokalen van de openbare school gehouden, maar ter wille van de gezelligheid, in het sociteitslokaal. Daar dit lokaal er zich evenwel minder goed toe leent, om daarin een uitvoering van hoornmuziek te doen plaats hebben, besloot de heer J. Kleeuwens, directeur van genoemde vereeniging, van het geven van een z.g. muziekavond af te zien en in plaats daarvan eenige gedichten voor te dragen. Tot algeraeene tevredenheid nu kweet de heer KI. zich van die moeielijke taak. De wijze, waarop de verschillende nummers van het met zorg samengestelde programma door hem werden voorgedragen, getuigde van groote begaafdheid en ernstige studie. Hoe hartelyk werd er gelachen bij zyne luimige voordrachten, maar hoe stil was het publiek als hy iets van meer ernstigen aard voordroeg. Dit kon men o.a. opmerken bij het voordragen van een door hem zeiven vervaardigd gedicht »de Poolreiziger", waarin met gevoelvolle woorden geschetst werd eerst het afscheid dat een zoon, die naar de Noordpool vertrekt, van zijne ouders neemt, daarna hoe die ouders gedurende zijne afwezigheid tusschen hoop en vrees geslingerd worden en ten slotte zijne terug komst. Veel byval verwierf ook »Een Koffiepraatje", een gedicht van een geheel ander genre, waarin hij op geestige wyze een oude vrouw en haar nichtje in Bommelsch dialect de nieuwtjes van den dag laat bespreken. Maar ook de verzen van anderen vonden in spreker een talentvol vertolker. Wij althans hebben genoten by zijne voordracht van dat juweeltje van Marie Boddaert »In de Smidse" en van het zoo diep gevoelde vers van P. Visser •Verlangen". Naar onze meening gelukte het Spreker bijzonder goed de schoonheden van dit, ook wat den vorm betreft, zoo keurig gedicht te doen uitkomen. De heer Kleeuwens kan er dan ook van overtuigd zyn, dat hij aan de donateurs zijner vereeniging een genotvollen avond heeft verschaft en dat de hartelyke woorden, waar mede de heer P. v. Weel Gzn. hem bedankte, het gevoelen weergaven van alle aanwezigen. Zierikzee, 6 Maart. De vrijzinnige Kies verenigingen Arnhem" te Arnhem en »Eendracht maakt Macht" te Middelburg verzonden heden eene oproeping aan alle vrijzinnig-democratische verenigingen en personen in ons Vaderland tot het bijwonen eener vergadering te Utrecht op 47 Maart e.k., des voormiddags te 44 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar. Deze oproeping, onderteekend door meer dan 450 personen in den lande uit alle provinciën en uit alle groepen der samenleving, wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1