ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Februari 1901. HEEREN-H0EDEN, (Zierik.zeesche C o u r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. j. de graaf Cz. heuwstTjdihgew. Uit Stad bh ProviwciB. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANS. 5, 7504. ülreoteur A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore vah A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhönkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. t)6StSia.t llit vaa ^en bibliothecaris ter lezing uitgegeven ruim 900 boekdeelen, een bewijs, dat de op richting aan de gestelde verwachting beantwoordt. De heer J. J. Crucq uit deze gemeente is, bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, station Dordrecht, benoemd tot len adsistent. model 1901. Magazijn Postsiraai. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, j Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. ■adaHand. Amsterdam, 20 Febr. Naar men verneemt, zijn door een maatschappij in de V. S. van Noord-Amerika een twaalftal uit de Z.-A. Republiek gebannen Hollanders, die aan een gedeelte van den oorlog hebben deelgenomen, geëngageerd voor een rondreis van zes maanden in verschillende steden van dat land, teneinde door voorstellingen een denkbeeld te geven van de wijze van oorlogvoeren der Boeren. Bedoelde personen vertoeven thans alhier. Bergen-op-Zoom, 21 Febr. Tijdens het Carnaval heeft de »Unie" Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer j alhier, een wedstrijd uitgeschreven. Er waren 4 mededingende groepen en 8 j mededingende personen. Op de Groote Markt kwamen de groepen voor de jury; het was een alleraardigst effect, al die praalwagens te zien voorbijgaan. De uitslag was als volgt le prijs, groep ïBeleg en ontzet van Leiden"; 2e prijs, groep Concert Africain"3e prijs, groep ïPaul Kruger". le prijs, persoonlijk x> Zigeunerin" 2e prijs, persoonlijk dExcentrieke Clown"3e prijs, persoonlijk »Ridder". Middelharnis. Met ingang van 16 Februari is de kommies 3de klasse bij 's Rijks belastingen, A, M. J, van der Linden, verplaatst van hier naar Goedereede. Zierikzee, 22 Febr. Het Evangelisatiegebouw was gisterenavond schaarsch bezocht. Toch was het der moeite waard den heer A. H. Pinot Jr. te hooren, en zijn lichtbeelden te zien vertoonen. Te Middelburg is Woensdagavond een 14-jarige bakkersknecht, die zich op het brooze ijs der vest nabij de Langevielebrug begaf, daardoor gezakt. Met veel moeite werd hij gered. Met het ijs kwam Donderdagmiddag aldaar ook in aanraking een os, die zijn geleider ont snapt was en van den steilen kant in de kade sprong. Lang duurde het eer het dier uit zijne netelige positie was gered. De heeren P. F. Fruytier te Hontenisse, P. J. Wortman te Zaamslag, D. J. Oggel te Axel en A. Moerdijk te Zuiddorpe hebben zich vereenigd tot een comité, met het doel concessie aan te vragen voor een stoomtram, loopende vanaf Hontenisse over Hengstdijk, Rapenburg, Zaamslag. Axel, Zuiddorpe naar Selzaete (België). Aan de gemeentebesturen en polders, die in dezen bi langhebbenden zijnwerden bereids aanvragen gezonden om subsidie gedurende 10 jaren. Nieuwerkerk, 22 Febr. De koning is dood. Leve de koning! Nog slechts drie dagen waren er verloopen sedert de begrafenis van onzen burgemeester, of reeds werden op lijsten, die openlijk circuleerden, handteekeningen verzameld voor twee candidaten, nl. voor de heeren Jacs. Bouman Fz. en P. B. v. Poortvliet. Of die haast naar den zin of met den wil van deze heeren werd aan den dag gelegd, betwijfelen wij met recht, doch hunne ijveraars trachtten elkander voor te zijn en vliegen af te vangen. Stavenisse, 21 Febr. Eenige jaren geleden werd door de Vereeniging »Nut en Genoegen" alhier de Volksbibliotheek »Elk wat wils" op gericht; ze telt thans meer dan 400 nummers. In het laatste jaar werden er volgens het ver- Scherpenisse, 21 Febr. Heden vertoonde de heer Nuijtens uit Hengelo in 't schoolgebouw alhier zijn lichtbeelden. Zoowel met de kinder voorstelling als die der volwassenen was het lokaal goed bezet. De heer N. boeide de aan wezigen, zoowel door zijn schoone beelden, als door zijn degelijke woorden. Hij wist zijn toehoorders eerst te doen meeleven met de strijdende Boeren en daarna met het leven, strijden en lijden van Jezus. Een en ander werd afgewisseld door 't zingen van godsdienstige liederen. St.-Annaland. In de deze week gehouden vergadering van den dijkraad van den calamiteusen Suzannapolder werd beëedigd en geïnstalleerd de nieuw benoemde vertegenwoordiger, de heer H. Scherpenisse. Tevens werd vastgesteld het bedrag van het dijkgeschot, door dezen polder voor den dienst 1901/1902 op te brengen, a i f 1581.27. De bijdragen der aangrenzende polders werden bepaald op f 1367.815t. w. van den polder Annavosdijk f 103.84; Breedenvliet f 269.975 Oudeland met Ra vensoord f 994. j Verder werden behandeld de omschrijvingen der gewone en buitengewone werken. Het bedrag der gewone werken is f 396.09 en der buitengewone werken f 9379.485. De buitengewone werken bestaan uit het vervangen van het rijsbeslag met steenbezetting tusschen de dijkpalen 02 door glooiing van zuilenbazalt met verhooging van den buitenberm. Door H. M. de Koningin is een bedrag van f 75 gegeven aan schipper Adr. van Schouwen alhier, ter tegemoetkoming in de kosten van het aanschaffen van een ander vaartuig, ter vervanging van dat, hetwelk in December j.l. tengevolge van een storm op den St.-Philip- landschen wal gestrand en daardoor totaal onbruikbaar is geworden. Oud-Vossemeer. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht de heer J. Hoog kamer, oud-geneesheer, Woensdag 1.1. zijn 80sten geboortedag. De jubilaris legde 12 April 1843 het examen voor geneesheer te Middelburg af en was sedert werkzaam te Cadzand en Hoek en te dezer plaatse, tot dat hij in Januari 1898 zijn functie neerlegde. Tot lid van het college van zetters ïs benoemd de heer C. W. Snijder, in plaats van het op 30 Januari 1.1. overleden lid, den heer J. Duijnhouwer. St.-Filipsland, 22 Febr. Het in den loop van het vorige jaar alhier opgerichte kolenfonds liet deze week bekend maken, dat de kolen nu verkrijgbaar zijn tegen f 1 per H.L. Te hopen is het, dat de kwaliteit stijgt in verhouding dat de prijs daalt, dan zal gewis in het fonds meer dere belangstelling getoond worden dan tot nu het geval was; terwijl de particuliere steen kolenhandelaars, willen zij blijven concurreeren, rekening zullen moeten gaan houden met hetgeen het fonds tracht te doen om den verbruikers tegen den minst mogelijken prijs goede kolen te leveren. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature de heer J. J. Geense), zal plaats hebben op Dinsdag 5 Maart a.s. Vlissingen, 21 Febr. Heden is officieel bericht ontvangen dat de koning van Engeland aanstaanden Zondagnamiddag met het koninklijk jacht 3> Victoria and Albert", kommandant admiraal Fullerton, alhier zal aankomen. Z. M. vertrekt met den gewonen trein van 6,45 nam., in welken trein een salonrijtuig zal zijn geplaatst, naar Duitschland. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 21 Febr. In het »Huis van Nassau" werd heden de aangekondigde Tentoon stelling van Zaaigranen gehouden, uitgeschreven door de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging ^Landbouwbelang". De jury, bestaande uit de heeren J. E. Mulock Houwer van Zierikzee, S. J. de Rijke van Sirjansland en Job van der Have van Ouwerkerk, kende de volgende prijzen toe: In'zeudingen van Handelaars: Kortloof-Erwten, le prys, van den Bosch Co., Goes. 2e prij9, Labrya Pilaar, Goes. Kroon-Erwten. le prys, J. W. Romeyn, Ouwerkerk. 2e prys, Labryn Pilaar, Goes. Middenloof-Erwten. 2e prys, J. W. Romeyn, Ouwerkerk. Schokkers. 2e prys, Labryn So Pilaar, Goes. Chevaliergerst. Niet toegekend. Zomergerst. le prys, Labryn Pilaar, Goes. 2e prys, van den Bosch Co., Goes. Probstei-Haver, le prijs, van den Bosch Co., Goes. 2e prijs, Lahiyn en Pilaar, Goes. New-Market Haver. 2e prijs, J. W. Romeijn, Ouwerkerk. Bruine Boonen le prijs, Labrijn Pilaar, Goes. 2e prys, van den Bo«ch Co., Goes. Witte Boonen. le prijs, S. J. de Ryke, Sir-Jansland. le prijs, van den Bosch Co. Goes. ■Lijnzaad 2e prys, S. J. de Rijke, Sir-Jansland. Inzendingen van Landbouwers: Kortloof Erwten. Niet toegekend. Kroon Erwten. Niet ingezonden. Middenloof-Erwten. Niet ingezonden. Schokkers Niet ingezonden. Chevaliergerst. le prijsniet toegekend. 2e prys, D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. 3e prijs, A. A. Vis, Noordgouwe. Zomergerst. Niet ingezonden. Probstei-Haver. 2e prijs, L. Vis, Noordgouwe. New Market Haver. N>et ingezonden. Bruine Hoonen. 2e prij«, J. M. Klompe, Dreischor. Witte Boonen. Niet ingezonden. Lijnzaad Niet ingezonden. Schouwen, 22 Febr. Tengevolge van het afwisselende dooiweer en den vrij sterken vorst begint het gezaaide winterkoren zoo rood te worden, dat zeer vele landbonwers vreezeu, dat dit koren bevroren zal zijn. De ajuin ruimt slechts langzaam op. Nog vele gevulde hoopen van dit product ziet men op de landerijen liggen. Zeer weinig in aantal waren de belanghebben den en belangstellenden bij de voordracht van den heer Koert, zuivel-consulent, in »de Prins van Oranje" te Goes. Het waren dan ook grootendeels bekende zaken, die de spreker mededeelde, maar de boeren doen, of hun die zaken niet aangaan en daarom is het verstandig ze telkens weer onder hunne aan dacht te brengen. Het aanleggen van melklijsten, het aankoopen van een' goeden stamboekstier met goeden lichaamsbouw, het achtgeven op het vetgehalte der melk, doelmatige voeding en verpleging van het vee, krachtvoedermiddelen, de z. g. voedertabellen en voederrantsoenen, werden duidelijk behandeld. In het aanst. voorjaar zal door den zuivel- consulent voor de boerendochters, in de afdeeling Heinkenszand, een cursus worden gegeven in zuivelbereiding. Hij hoopt, dat velen daaraan zullen deelnemen. Groot is evenwel de vrees, dat velen nederig genoeg zullen zijn om te meenen, dat zij die zaken beter weten dan de knapste zuivel-consulent. Op Vrijdag den 15den Maart zal in ï>De Prins van Oranje" te Goes een vergadering worden gehouden van de Vereeniging van land bouwers, die suikerbieten verbouwen. Ook te Arnemuiden en te Breskens hebben de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. gemeente met groote meerderheid van stemmen beslist, dat het beroepings- en benoemingswerk voor de eerstvolgende 10 jaren aan den kerkeraad blijft RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde Donderdag het hooger beroep van de Groote, die door de rechtbank van Zierikzee veroordeeld was wegens medeplichtigheid aan brandstichting. Dadelijk uitspraak doendesprak het hof beklaagde vrij, en gaf last hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Beklaagde, die ter terechtzitting in eerste instantie had bekend, dat hij geweten had, dat een door hem aangewezen persoon den braad had gesticht, doch die als getuige in de zaak tegen dien vermoedelijken dader onder eede die bekentenis had herroepen, bleef ook heden bij die herroeping volhouden, aanvoerende, dat hij tot zijn bekentenis was gekomen door pressie van den rechter-commissaris, maar vooral van den cipier in het huis van bewaring in de gemeente zijner inwoning. Drie jaar geleden heeft de goud- en zilver smid Soesman-Wolf te Bergen-op-Zoom aangifte gedaan, dat bij hem des nachts was ingebroken en een groot aantal gouden voorwerpen waren gestolen. Soesman was verzekerd bij de Neder- landsche Lloyd te Amsterdam. Deze weigerde de schade, die op f 4380 geschat was, te betalen; vandaar proces. Nu heeft de rechtbank te Breda beslist, dat Soesman alsnog een eed zal moeten afleggen, dat de waarde van het gestolene, waarvan een gedeelte in België is opgespoord, het boven staande bedrag bedraagt. Aan de rechtbank te Middelburg is door het Belgische loodspersoneel te Vlissingen een adres gezonden, voorzien van een tweehonderdtal handteekeningenwaarbij de clementie van die rechtbank wordt ingeroepen voor den loods A. J. M., die den 5en Januari j.l. zijn 24*jarige dochter door een revolverkogel verwondde, en die als een oppassend huisvader en een goedaardig man bekend staat. KERKNIEUW S. Oud-Vossemeer. Bij de stemming, of voortaan het kiescollege of wel de kerkeraad het beroepen van predikanten en het benoemen van kerkeraads- leden zal uitoefenen, werden uitgebracht 75 stem men. Yoor den kerkeraad verklaarden zich 44 stem men, terwijl het kiescollege 29 stemmen verwierf. Eerstgenoemd college zal dus voor de tien eerst volgende jaren in de rechten van het tot heden door het kiescollege uitgeoefende functies treden. O N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwijzer te Oudelande de heer G. Hooze te Zonnemaire. De districtsschoolopzieners in Zeeland hebben aan de colleges van het dagelijksch bestuur in hunne districten een ontwerp gezonden eener verordening tot regeling van het herhalings onder wps. Op een schoolbevolking van 400 leer lingen zijn te Muntendam door den arrond.- schoolopziener reeds 90 aanmaningen verzonden. Een der eerste ontving één der leden v&n de commissie tot wering van schoolverzuim. Door den raad der gemeente Ambt- Vollenhove is bepaald, dat ieder lid der commissie tot wering van schoolverzuim 50 ct. presentie geld per vergadering zal ontvangen, terwijl de secretaris der commissie f 10 per jaar zal ver krijgen voor bureaukosten enz. Het volgende naïeve briefje ontving een schoolhoofd in den Gelderschen Achterhoek »De kinderen zijn de vorige week in huis geweest om reden, dat het slecht weer was. En een paar dagen hadden we geen brood in huis en zoo kon ik ze toch niet naar school sturen zonder brood, en ook niet om het weer. Dit brieve moet u dan den schoolopziener maar ter hand stellen, dan behoeft hij ons geen brief te sturen uit Zutfen. Laat hij ons maar brood geven. En Berendtje heeft ook haast geen kleed aan 't lijf. Hij moest haar maar liever een nieuw geven". Biervliet. De heer Hoestra vertrekt als hoofd der school naar Utrecht op 45 Maart. Bedraagt het tractement nu f 1200, Gedep. Staten hebben een vermindering tot f 1000 goedgekeurd. Na twee jaren dienst wordt een verhooging van f 100 toegekend. Nevens de gewone leervakken wordt ook onderwijs in de Fransche taal gegeven. Poet en Telegrafie. Met 1 Maart wordt van het postkantoor te Hengelo naar Vlissingen overgeplaatst de commies der posterijen J. J. Blankert. Aanbestedingen, Ver koop lagen enz. Aan het Gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg werd heden (Vrijdag) aanbesteed I Het onderhouden van - en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1902. (Raming f 2460). Er waren zes biljetten ingekomen. De laagste inschrijver is J. de Buck te Middelburg, voor f 2504. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Toen ik nog jong was, en bij meester op school ging, was het in den winter, als straten en pleinen met een sneeuwwit, donzig tapijt bedekt waren, mijn hoogste genot om met de andere jongenB van de klasse mij te verlustigen in het werpen van sneeuwballen. Wij splitsten ons dan in twee partijen, namen op een behoorlijken afstand tegenover elkander plaats, en trachtten met de door ons tot een lossen bal samengedrukte sneeuw elkander zooveel mogelijk te raken. Dit was een gezonde lichaamsoefening, j en een gepaste ontspanning, waartegen slechts een kniesoor bezwaren kon hebben. Thans schijnt dit voorheen zoo onschuldig spel van aard veranderd te wezen, en een wijziging ondergaan te hebben, zoowel in de personen, die er zich aan overgeven, als in hen, die onvrijwillig het doelwit er van worden. Het zijn toch niet meer alleen knapen, die met sneeuwballen werpen, maar het zijn volwassene, flink opgeschotene jongens, die op den hoek van de een of andere nauwe straat geposteerd tal van voorbijgangers, bij voorkeur vrouwen en meisjes, pogen te j treffen. Het zijn geen losse, onschadelijke sneeuwballen meer, die tot projectiel dienen, maar het zijn stevige samengeperste sneeuw- 1 ballen, die als zij doel treffen, vaak leelijk kunnen aankomen. Hierdoor is het schuldeloos jongensspel ontaard in baldadigheid. Ik gun aan de jeugd gaarne haar genietingen, maar zou toch met het oog op het schromelijk misbruik, dat ouderen er van maken, het wensohelijk achten, dat de heilige Hermandad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1