yiinik/iisni i NIEUWSBODE. Donderdag 21 Februari 1901. ■It (Z ieri Isl zeesche C o u r a n t), NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provinci». Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7503. Dlrootoui* t A. J. DE IjOOZE. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbënkel, Havenpark 348, Zierikzee. D« Tramwaalsch - Engelsche oorlog. Kaapstad, 17 Febr. De tegenwoordigheid van Christiaan De Wet op het grondgebied van Kaapkolonie wekt groote geestdrift bij de Afrikaners, die zich waarschijnlijk in massa bij hem zullen voegen, indien hij er opnieuw in mocht slagen aan de Engelschen te ontkomen. Londen, 18 Febr. Volgens berichten van particuliere zijde heeft de overschrijding van de fjorlijn ten westen van Philipstown, door De et met 2 3000 man, reeds Vrijdagmorgen vroeg plaats gevonden op ongeveer 5 K.M. ten noorden van Houtkraal. De Engelsche strijdmacht onder kolonel Crabbe, komende van Houtkraal, geraakte bij het aanbreken van den dag, op 3 K.M. ten westen van de spoorlijn ongeveer, slaags met de Boeren, die zich schenen te bewegen in de richting van Britstown. De Engelschen openden het vuur uit twee 42-ponderselk oogenblik zag men de Boeren zich in verschillende richtingen verspreiden naarmate de bommen tusschen hun gelederen vielen, doch zij stelden hun geschut niet in werking. Men meent dit te moeten toeschrijven aan de komst van den gepantserden trein uit noordelijke richting, die onverwijld het vuur opende uit 2 marinestukken van 12 pond. De door de Engelschen op De Wet vermeesterde trein moet bestaan uit 9 wageos, door ossen getrokken, 1 ambulancewagen en amunitiewagens op veerenwelke laatste 100,000 patronen bevatten en een groote hoeveelheid ammunitie voor snelvuurgeschut. 20 Boeren werden gevangengenomen, meeren- deels in lompen gehuld, terwijl de meesten ook schoeisel ontbeerden. Zij verkeerden in beklagens- waardigen toestand. De hoofdmacht werd onver wijld achternagezet door de colonnes Crabbe en Plumer. 16 Febr. Men verneemt uit goede bron, dat de pogingen tot insluiting van de strijdmacht van generaal De Wet, in het noordwesten van Kaapkolonie, niet geslaagd zijn, voor één deel tengevolge van de mobiliteit der Boeren, voor een ander deel door de hevige regens, welke generaal Hamilton beletten de Oranjerivier over te trekken om met zijn strijdmacht mede te werken. Lord Kitchener bericht uit het Engelsche hoofdkwartier te Pretoria, aan het departement van oorlog, van Maandag jongstl., dat De Wet in noordelijke richting optrekkende werd gemeld en dat hij nu ten westen van Hopetown moet zijn (aan de Oranjerivier, halfweg den spoorweg De AarKimberley), terwijl hij vermoedelijk een dubbele zwenking zal maken in zuidwes telijke richting, in verband waarmede de Engelsche troepen zich gereed houden. Tusschen Yereeniging en Johannesburg is Maandagmorgen een trein tot ontsporing gebracht: de Boeren werden teruggedreven voordat zij zich van veel konden meester maken. De ver liezen aan Engelsche zijde waren 1 man gedood en 1 licht gewond. Met onafgebroken regelmaat brengen week aan week de Engelsche transportschepen hun ladingen invaliden van Zuid-Afrika naar huis. Nauwelijks is de »Oratava" te Southampton aangekomen of reeds wordt weder de aankomst van de »Manila" in 't vooruitzicht gesteld. The Times verneemt uit Kaapstad, dat De Wet er in geslaagd is tien ossenwagens over den Kimberley-spoorweg te brengen. De Boeren- commandanten, die in verschillende deelen van de Kaapkolonie optreden, blijken door renboden in geregelde gemeenschap met elkaar te staan zoo krijgen Kruitzinger en Scheepers in het Murraysburgsche rechtstreeks bevelen van De Wet. Deze laatste moet, alvorens de kolonie binnen te trekken, verboden hebben buit te makendesondanks ontvangen de Kaapsche Boeren hem slecht, omdat zij gelooven dat de inval alleen gedaan wordt om hen te straffen. Yeel volgelingen van De Wet moeten wegge- loopen zijn ten zuiden van de Oranjerivier, zij waren meerendeels met Lee-Metfords gewapend. Men zegt, dat de Boeren-commandant Fourie, alvorens zich aan te sluiten bij De Wet, 6000 Lee-Metford-patronen en 1200 pompom-projec- tielen ten zuiden van de Oranjerivier heeft opgegraven. Zoo hebben de Boeren overal voorraadschuren en nestjes". Sedert zijne komst in de Kaapkolonie blijkt De Wet overigens in het geheel al weder 87 Engelschen gevangen gemaakt te hebben, waar onder verscheidene cavaleristen, die, na sgeplukt" te zijn, weder werden vrijgelaten. China. De hongersnood in de Chineesche provinciën Shensi en Shansi is een van de ergste, die in de jongste tijden zijn voorgekomen. Men schat, dat tweederden der bevolking gebrek lijden. Drie achtereenvolgende mislukkingen van den oogst en hongersnood in vorige seizoenen hadden de menschen reeds tot den bedelstaf gebracht; dit jaar heeft hun toestand snel verergerd. Yolgens mededeeling van prins Ching aan den gezant der Yereenigde Staten zijn zelfs eenige hongerigen er toe gebracht, menschenvleesch te eten en worden vrouwen en kinderen verkocht. Kindermoord komt dagelijks voorde ouders worden krankzinnig door het geroep der kleinen om eten. Yoorbeelden worden ér van verteld hoe mannen aan meer bevoorrechten het voedsel uit de handen grissen. De kinderen zijn als geraamten, bedekt met vel. Niettemin^zijn zij een gewoon voedingsmiddel en als zij er niet meer zijn, zal de honger de ongelukkigen tot verwoede menscheneters maken. Een gewone bedreiging issKoop mijn land of ik zal u dooden". Een ander dreigt»Geef mij een stuk brood, of ik hang mij in uw deur op". In wilde troepen jagen mannen en vrouwen door de straten. NietB wat eetbaar is ontgaat hunzij vechten verwoed om het weinige dat ze vinden. De aanwezigheid van het hof te Shensi ver ergert den toestand nogwant dat geeft op zijn minst 25,000 monden meer te vullen! En niettegenstaande deze ellende wordt maar voortgeoorloogd. Peking, 18 Febr. Het corps diplomatique kwam hedenmorgen bijeen om het antwoord van China betreffende de bestraffing van schuldige ambtenaren te overwegen. De gezanten waren van oordeel, dat het antwoord onbevredigend is en besloten hun oorspronkelijke eischen te handhaven. Aan de Morning Post wordt uit Peking bericht, dat de door generaal-veldmaarschalk Yon Waldersee voorbereide expeditie, Zaterdag a.s. Peking zal verlaten. Troepencontingenten van alle mogendheden, behalve Rusland en de Yereenigde Staten, aan welke het bepaald ver boden is, zullen aan de expeditie deelnemen. Amerika. Te San Francisco is een moordaanslag gepleegd op den beroemden acteur Coquelin, die daar met Sarah Bernhardt gastvoorstellingen geeft. Toen Coquelin den schouwburg binnentrad voor eene repetitie, snelde een man, met een mes gewapend, op hem toe, klaarblijkelijk met het plan hem te doorsteken. Men kon den aanvaller echter nog intijds vastgrijpen. De man klaarblijkelijk een krankzinnige verklaarde, dat hij Coquelin wilde dooden, omdat deze »een moordaanslag op President Mac Kinley wilde plegen". Hij is naar een gesticht gebracht. Rusland. Bij Jekaterinoslaf reed een landbouwer met zijn wagen over de steppen naar huis, toen hij een vrouw ontmoette, die dik in allerlei kleeren en lappen was gestoken en een huilend kind op den arm droeg. De vrouw smeekte den voerman haar met haar kleine op te nemen, daar zij van vermoeienis niet verder kon. De medelijdende boer was dadelijk daartoe bereid, en de vrouw klom met haar kind achter in den wagen. Cnder het rijden draaide de voerman zich eens om en bemerkte tot zijn schrik, dat van onder den doek, die de vrouw om haar kin droeg, een vlok baardhaar te voorschijn kwam. Aanstonds begrij pende dat hij met een vermomden bandiet te maken had, liet hij als bij ongeluk zijn zweep vallen en verzocht zijn passagier de zweep even op te rapen, daar hij zijn paarden niet durfde loslaten. De gewaande vrouw sprong morrend van den wagen, maar onmiddellijk begon de boer de paarden zoo hard met de leidsels te ranselen, dat zij in galop voortvlogen en de bandiet ze voor 't nakijken had. Onderweg stiet'ue boer nog op een paar verdacht uitziende kerels, die op den kameraad van daar even schenen te wachten, maar toen zij hem niet op den wagen zagen, dezen ongemoeid lieten passeeren. Toen de boer bij zijn thuiskomst, het kind, dat nu zoo stil als een muisje was, nader bekeek, zag hij, dat hij een groote pop voor zich had, die van binnen kon opgewonden worden en dan het gehuil van een kind nabootste. Reuter meldt uit Petersburg, dat dezer een jonge man, de zoon van een lid der i geheime staatkundige politie, zelfmoord gepleegd I heeft om niet gedwongen te worden tot een aanslag op het leven van den Czaar, waartoe hij door een groep samenzweerders was aan gewezen. Yóór zijn dood zou hij een bekentenis afgelegd hebben tengevolge waarvan de politie de hand kon leggen op een aantal samenzweerders. Meer en meer bizonderheden worden er bekend over de ellende, waaraan de bevolking van noordelijk Rusland ten prooi is. Doode visch en mengsel, bestaande uit wilde wortelen en boomschors, maken het dagelijksch voedsel uit. In weerwil van de vlijmende koude, hebben de meeste slechts enkele hoogstnoodige lappen tot kleeding. Niet te verwonderen is het, dat de bevolking razend snel afneemt. België. Brussel, 18 Febr. Tot dusver hebben 356 Belgische gemeenten met 2,691,000 inwoners zich uitgesproken ten gunste van een scheids rechterlijke beslissing in den oorlog tusschen Engeland en de Boeren. President Krüger zal het Belgische comité voor Transvaal den 14den Maart te Utrecht ontvangen en bij die gelegenheid zal den president het kostbare album worden aangeboden, bevattende het adres van het Belgische volk, ondersteund door 605 vereeni- gingen en dragende 27000 handteekeningen, waarvoor de deelneming gesloten wordt heden over een week. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de woning van dr. Leyds, den vertegen woordiger van Transvaal in Europa, in de rue de Florence. Uit de slaapkamer van mevrouw Leyds is een koffer gestolen, bevattende een weinig linnengoed en diplomatieke brieven. Waarschijnlijk hebben de dieven zich met valsche sleutels toegang weten te verschaffen tot de legatie. Gisterenmorgen is de koffer, ledig, drijvende gevonden in het kanaal van Charleroi op het grondgebied van Cureghem. De commissaris van politie in de 6de afdeeling heeft een streng onderzoek ingesteld, doch tot dusver is er geen enkele aanwijzing verkregen. In de Belgische Kamer is door den sooiali8tischen afgevaardigde Jules Destrée een voorstel tot herstel van rechterlijke dwalingen door billijke schadevergoeding aan onschuldig in hechtenis genomenen of veroordeelden inge diend, dat van verschillende zijden o.a. ook van cleriale instemming vindt. Antwerpen, 18 Febr. In een brief aan het comité tot hulp voor Transvaal betuigt Krüger in naam van de twee republieken zijn hartelijken dank voor de pogingen, die van Belgische zijde in 't werk zijn gesteld tot onderstand van de zieken en gekwetsten. De Belgisch-Duitsche ambulance is voor talrijke menschen in Zuid- Afrika tot grooten zegen geweest. Krüger zal er het Belgische volk altijd erkentelijk voor blijven. Nederland. Leiden, 18 Febr. Sedert eenige dagen wordt hier ter stede vermist een ruim 20-jarig jong- mensch, D. geheeten, die inwoonde bij twee tantes, bejaarde dames, aan den Zijlsingel. Tijdelijk was hij werkzaam geweest aan het Ethnografisch Museum, doch nu sedert geruimen tijd buiten betrekking. Hij ging zeer gedrukt onder het denkbeeld ten koste te leven van zijn tantes, die het zelve niet te ruim hebben, doch niettemin hem hoogst liefderijk behandelden. Haar woning verliet hij stil. Men vreest, dat de jonge man zich van het leven heeft beroofd, te meer daar hij zich meermalen in dien zin heeft uitgelaten en hij in den laatsten tijd zeer aan zwaarmoedigheid leed. 's-Grayenhttg;©, 19 Febr. Tweede Kamer). De heer Drucker vroeg en verkreeg verlof naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad in take openbare slacht huizen later tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat eenige vragen te richten omtrent hetgeen thans in deze te doen staat. By het daarna voortgezet debat over de motie - Van Raalte voor verbetering en meer stelselmatige inrichting van ons consulaatwezen, deelde de heer Mees meer de beschouwingen van den Minister de Beaufort dan het betoog van den voorsteller, die z. i. trouwens geen juist beeld heeft gegeven van de door hem gewenschte organisatie. Spreker wees daarbij nog op de raoeielykheid van stelseimatige be vordering van consuls. Toch vreesde htf van verwerping van de motie nadeelige gevolgen en daarom adviseerde spreker tot schorsing van de discussie over de motie, opdat de consulaire examencommissie inmiddels duidelijk kan formuleeren wat zij wilde in den vorm van een wet of een Kon. besluit. De heer Schaper had geen bepaald bezwaar tegen de motie, omdat ook hij wil medewerken tot verbetering. Maar i tegenover uitbreiding van de beroepsconsuls ten bate van handel en industrie moet staan inkrimping van het I diplomatencorps. Met de 3 4 ton, thans besteed aan onze j diplomaten, die z. i. onzen handel niet kunnen bevorderen, zou men een behoorlijke uitbreiding van het aantal beroeps- I consuls kunnen verkrijgen. I De heer Fokker betoogde, dat het Ministerie van Buitenl. Zaken moet zijn de tusschenpersoon voor handel door een inlichtingsdienst, terwijl ook een handelsmuseum nuttig zou kunnen werken. De heer van Bylandt (Apeldoorn) was evenals de heer Mees voor 't formuleeren door de examencommissie van de menschen in een vasten vorm. Waar zooveel andere belangen behartiging vorderen begrijpt spr. dat de heer Schaper niet slechts staatshulp voor handel en indnstrie wenscht toe te staan. De heer Harte wenschte meer nut te trekken van het Consulair Korps voor den handel door een middelstelsel tusschen beiden te verkrijgen door versterking van den consulairen dienst aan het departement. De heer Van Raalte betoogde, dat de motie bedoelt den wensch uit te spreken, dat de sleur eindige en een speciaal onderzoek worde ingesteld van R^geeringswege. De Minister de Beaufort verklaarde een wetsontwerp te zullen indienen betreffende «exploration consulaire" en de consulaire examencommissie te zullen nitnoodigen hare denk beelden in den vorm eener weGvoordracht te formuleeren. Op voorstel van den heer Mees werd met 47 tegen 14 stemmen alsnu besloten de behandeling der motie—Van Raalte te schorsen. Het algemeen debat over de legerwetten is daarop aan- Bergen-op-Zoom, 19 Febr. Sedert 41 dezer wordt hier vermist de 14-jarige knaap Y. Het vermoeden, dat hij naar familie te Steenbergen zou gegaan zijn, is gebleken onjuist te zijn. Tot dusver zijn alle pogingen tot ontdekking vruchteloos gebleven. Zierikzee, 18 Febr. Door de algemeene vergadering der Liberale Kiesvereeniging werden Maandagavond ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van Jhr. Röell en door de periodieke aftreding van den heer Huson, tot bestuursleden gekozen de heeren mr. D. van der Yliet en J. Lammers. Mede op de door het bestuur ingediende voordracht stonden de heeren P. O. Olivier en J. W. Vorst- beuvel La Brand. De rekening, die in ontvangst f 66,50 en in uitgaaf f 87,86 bedroeg, zoodat er een nadeelig saldo is van f 21,36, werd, nadat de kwitantiën door een commissie geveri fieerd warenzonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het tekort van het vorig jaar bedroeg f 49. Tot dekking van het dit jaar verminderd passief, en tot stijving van de kas, gaf de waarnemende voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, den leden in overweging hun jaar- lijksche bijdragen vrijwillig te verhoogen. De lezers zullen wel uit een advertentie, geplaatst in ons vorig nummer, ook voorkomende in het nummer van heden, bespeurd hebben, dat aanstaanden Zaterdagavond de heer G. J. Bieleman in de Concertzaal voor het departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing zal houden over Onderling-Land- bouwcrediet". Yoor niet-inwoners van Zierikzee is de toegang tot deze lering vrij. Maar ook zij, die alhier wonen, kunnen deze lezing bijwonen, mits zij zich door een lid van het departement laten introduceeren. Door het gemeentebestuur van Zaamslag en het bestuur van den polder ïZaamslag" is besloten voor gezamenlijke rekening de vier hoofdwegen van een keibestrating te voorzien. Nog in deze maand zal de aanbesteding gehouden worden. De ramingssom ia f 81.070. Brouwershaven, 20 Febr. Naar wij met genoegen vernemen, zal de Rederijkerskamer Jacob Cats" alhier, op 26 dezer wederom een uitvoering geven, met welwillende medewerking van eenige dames en heeren. De in studie zijnde stukken zijn »Menschenhaat en Berouw" en »De muzikale Huisknecht". Ellemeet. Door den raad dezer gemeente en die van Duivendijke en Eikerzee is, ingevolge de verzekerde subsidie van het Rijk en de Provincie, besloten tot den aanleg van een haven aan de Kloosternol. Dat ook in dat deel van Schouwen een haven een dringende behoefte is, zal wel niemand betwijfelen, als men weet, dat landbouwers soms zeer ver hunne landbouwproducten moeten vervoeren, eer zij aan de eerste losplaats zijn. Sirjansland, 20 Febr. Toen Zondag de beurtschipper Th. Barendrecht, van Rotterdam komende naar Stevensluis, in het zoogenaamde Krommegat kwam, werd zijn schip, door den sterken wind voortgedreven doordat het uit geworpen anker niet vasthield, zóó hoog op de slikken geplaatst, dat er alleen bij bizonder veel water kans is, om er af te geraken. Naar wij vernemen, zijn zij begonnen om door lossing over den dijk, het schip vlot te krijgen. Bruinisse, 19 Febr. Gisteren werd alhier de algemeene vergadering gehouden van den Kolenbond »de Yoorzorg". Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat het ledental van 213 tot 254 geklommen was. In het vorige jaar werd ingeslagen 9942 H.L. steenkolen, terwijl 84531 H.L. werd afgeleverd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Th. de Koning als voorzitter en Jb. Goudzwaard en Jb. de Waal als leden. Yoor 1901 werd aangenomen het lossen door W. Zoeter en het vervoer door J. van Zuidland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1