Kleermaker, Een Huis Dienst Zierikzee-Rotterdam ADVERTENTIEN. TOONEELUITVOERING De Heer A. H. PINOT Jr. van Kaapstad, Maatschappij „TOT HUT VAN 'T ALGEMEEH". Lezing op Zaterdag 23 Februari e.k., in de Concert zaal, des avonds te 8 uur. Spreker van het Hoofdbe stuur: de Heer G. J. BIELEMAN uit Vorden. Onderwerp: Onderling Landbouwcrediet. Toegang voor niet-inwoners van Zierikzee vrij. HET BESTUUR. AAKBlSfEDIWG slotsom was gekomen, is de veroordeeling dus terecht geschied, en zij mocht door de wijze waarop thans gratie is verleend, niet den schijn doen ontstaan alsof zij nu anders oordeelde. Men zal wellicht vragen, waarom het middel, dat het strafwetboek aan de hand doet, de voorwaardelijke invrijheidstelling, niet is toe gepast, om het verschil te doen uitkomen. Daartoe is echter noodig dat drie vierden van den straftijd zijn verstreken, wat met de tot 11 en 12 jaren gevangenisstraf veroordeelden nog niet het geval is. Wellicht bestaat er echter, nu deze straffen tot 8- en 9-jarige zijn verminderd, over eenigen tijd aanleiding om de nu verleende gratie door de voorwaardelijke vrijlating aan te vullen. Liberale Unie. In de Zaterdag 1.1. te Amsterdam gehouden vergadering der Liberale Unie was bericht in gekomen, dat Middelburg en Arnhem zich van de Unie hadden afgescheiden. De voorzitter, de heer Smidt, deelde mede, dat het geheele bestuur, óók de nieuw gekozen bestuursleden, was afgetreden, en dus 12 nieuwe bestuursleden moesten gekozen worden. De pogingen, ter vergadering aangewend, om het bestuur te bewegen op zijn besluit terug te komen en dus aan te blijven, faalden. Uit 12 dubbeltallen, door het bestuur ingediend, werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heerén J. A. Bouman te 's Gravenhage, S. A. Róodhuijzen te Enkhuizen, S. C. Schillemans te Zütfen, Mr. R. Macalester Loup te 's Graven hage, Mr. A. C. Crena de Jongh te Dordrecht, Mr, R. v. d. Werk te Amsterdam, Dr. Ruysch te 's Gravenhage, Mr. Smeenge te Amsterdam, Mr. Marchant te Deventer, van Dorp te Rotterdam, Rops te Hoorn en prof. van Hamel te Amsterdam. j AFLEVERING VAN MILICIENS. I Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeente dezer provincie zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren, hierna vermeld: Op Maandag 4 Maart te Tholen in het voor portaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, de manschappen der gemeente in St.-Philipsland en Tholen en die der gemeenten IersekeKapelleKattendijkeKloetinge Krabbendijke, Kruiningen, Rilland Bath, Schore, Waarde en Wemeldinge. Op Woensdag 6 Maart te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, de manschappen, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld uit de gemeenten in Walcheren en Zuid-Beveland. Op Donderdag 7 Maart te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche Spoorboot, die te 6 uren van Zierikzee zal afvaren, de manschappen, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld uit de gemeenten in Schouwen, Duiveland St.-Philipsland Noord-Beveland Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Geschenk van President Kriiger. De kostbare inktkoker, welke H. M. de Koningin bij gelegenheid van haar huwelijk namens president Krüger zal worden aangeboden, bevat niet een gravure van de Gelderland", maar dit historisch geworden schip onzer marine is geheel in zilver en in alle bizonderheden van tuigage, bewapening, enz., in miniatuur voorgesteld, varende op een zilveren zee. Uit de baren verrijzen'twee koningskronen, vormende de deksels van de beide inktkokers, en tusschen die sierlijke dekseltjes is op Óen cartouche het wapen der Zuid-Afrikaansche Republiek gegra veerd. Het geheel rust op een voetstuk. Bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen, Prins Hendrik en den Hertog-Regent van Mecklenburg aan Amsterdam. Het programma is hoofdzakelijk vastgesteld als volgt: Dinsdag 5 Maart: Intocht der Koninklijke Familie ten 11 uur 30 min. aan het Weesper- poortstation. Vandaar naar het Paleis, langs Singelgracht, enz. Woensdag 6 Maart: Bezoek aan het Rijks museum van 23f ure. Rijtoer van 3.15 tot 4 uur Dam, om het Monument, Rokin, Spui, enz. Donderdag 7 MaartBezoek van de tentoon stelling in het Gem. Museum van 2 tot 2.45 ure. Rijtoer van 2.45 tot 3.30 ure Paulus Potterstraat, enz. Bezoek aan het Concertgebouw ten 8.30 ure, Dam, om het Monument, Rokin, enz. ijdag 8 Maart: Bezoek aan de Marinewerf van 11.15 tot 12 ure, vervolgens rijtoer door Katten burgerstraat enz., terug naar het Paleis; van 2 tot 2.45 ure bezoek aan het Stadhuis rijtoer van 2.45 tot 3.30 ure O.-Z. Voor burgwal enz., door Mozes- en Aaronstraat naar het Paleis. Een Boerinnetje uit den Achterhoek bij de beeltenis van het Vorstelijk Bruidspaar. Ze meugen zeggen wat ze wille Ik vin et wol ien oarig poar. Ze stoan zoo etoatig en zoo stille Recht as twee keersen bie mekoar. Heur runde aarm rust ien de ziene Hie kiekt zoo vinnig voor zich uut. As of ie zegt 't Is noe de miene 't Is oe vorstin maar 't is mien brouid. Ons lieve, blunde Keuninginne Die lacht maar of ze zeggen wol, •Kiek" Den is mien noe krek noa 't zinne Dèn is 't noe dien ik hebben wol. Ien dag of vief noa «Lieve Vrouwe" Zoo as 'k wol van mien voader heur. Dan gaat dat paartje samen trouwe Dan kump de golden koetse veur. Noel Willemientje mot et weten Ien heur ploats war 'k nog nie van zins Had 'k óók zoo goed den kost veur 't eten Te trouwen mit zoo'n vremden Prins. En dan zoo gauw Wat za 'k oe zeggen, Z' is old en wies genogt en moet 't Moar mit zich zeivers euverleggen, Wat da ze doet of nie en doet. Hie mot öok schrik'liek rieke wieze Zoo as 'k wol van mien voader heur Zien weuning of dan wol »Paleize" Doar leupt rondum ien graachte veur. Moar 't is mien tóch nie best noa 't zinne, Dat trouwen 'k hef et meuglik mis. Moar 't liekt mien of ons' Keuninginne Dan zóó toch niet van ons meer is. Ik kan dat zoo niet duud'lyk moaken Moar 'k hol zoo biester veul van hoar, Die »vremde Prins" 't zijn niet mien zoak, Moar 'k bin jaloersch van urn zie doar. Ien dag of wat noa «Lieve Vrouwe", As ze ien de golden koetse zit, Dan zal héél Neêrlaand feest goan houwe Maar ik ik woacht er nog wat mit. 'k Wol geerne meè dien Hertog priezen, Ook wol van um goan holden. Wis, Moar eerst eerst mot ie 't mien bewiezen, Hie Willemientje weerdig is. Ik zeg nog iens 't zjjn niet mien zoaken Wat dèn of genen in um ziet, As hie heur wol gelukkig moaken, Dan meug 'k um liejen, aanders niet. Apeldoorn, Februari 1901. L. C. STEENHUIZEN. Een nieuw goudland. Sir Martin Conway, een natuurvorscher, die Zuid-Amerika bereisd heeft, rapporteert, dat hij in Peru en Bolivia verscheidene rivieren ontdekt heeft, waarin het zand zóó rijk is aan goud, dat de landen een ernstige concurrentie kunnen opleveren voor Transvaal, Klondyke en Australië. In één der Peruaansche provincies, Sandia, ontdekte men tweehonderd-negentig bekkens en men vermoedt, dat in de provincie Carabaya er minstens evenveel zijn. Van alle onontgonnen landen zou deze landstreek in de Andes het rijkst aan goud zijn. V isscherij -Berichten. Bruinisse, 16 Febr. 1901. Mosselen. Deze week zijn verzonden: naar Antwerpen 560 ton, prijs f 2,25 f 2,75 per ton; naar Mechelen 250 ton, prijs f 1,90 per tonnaar Parijs voor de markt 850 balen, f 2,75 voor 1ste soort, f 2,25 voor 2de soort, per baal; naar de markt te Londen 455 balen, lste soort, prijs f 2,50 per baalnaar Huil, Grimsby en Birmingham 250 balen, 2de soort, prijs f 2,25 per baal, alles franco boord Rotterdam naar Holland 150 balen, prijs f 2 hier op de haven te ontvangen f 1,70 tot f2; per ton, met veel minder vraag, door de vorst en sneeuw. "Wilken. Achtduizend stuks opgekocht voor Brusselprijs 40 cent per honderd stuks. Ingezonden Stukken. Een prettig tramreisje. Vrijdag, volgende op den trouwdag der Koningin, had ik eene hoogst onaangename tramreis. De tram, die te 6,15 uur uit Rotterdam moest vertrekken, vertrok meer dan een kwartier te laat. In 't wachtlokaal vertoeven was onmogelijk, en wijl het te klein was voor 't aantal reizigers, en omdat het er zoo hoogst onzindelijk uitzag. Die onzindelijkheid kenmerkte ook de waggons. Ik moest 't kussen eerst omkeeren, om allerlei onreinheden te verwijderen, vóór ik plaats durfde nemen, en de vloer, bah Te Numansdorp hoorde ik eerst aan de haven, dat de boot er niet waszelfs niet eens in 't gezicht was. De chef liet één der waggons uitrangeeren en wij mochten in den weldra ijskouden waggon op de boot wachten. Toen twee uren later de tram uit Zuid-Beierland terug keerde, en de boot nog niet in 't zicht was, waren de vijf reizigers voor Zijpe wel genoodzaakt, wilden ze den nacht niet in den waggon doorbrengen, in Numansdorp logies te zoeken. De logementhouder maakte zooveel bezwaren, dat vier der reizigers naar Rotterdam terugkeerden, daar pas om twaalf uur aankwamen, en er bleven logeeren. Den volgenden morgen vertrok de tram weer een half uur te laat, maar de boot bracht ons nu behouden te Zijpe. Die boot was bij 't Dinteloordsche Sas blijven liggen den vorigen avond; het was evenwel niet mistig. Van telephoneeren naar Zierikzee was geen sprak* geweest; de kabel was gebroken. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij heeft my, toen ik om vergoeding der logeerkosten vroeg, geantwoord, dat hier force majeure in 't spel was, en mij de gemaakte onkosten niet teruggegeven. Deze onaangename reis, hare min prettige gevolgen, en de niet zeer vriendelijke behandeling, die mijn pupil in het begin van Januari te Rotterdam aan de tram ondervond, zijn nu juist niet geschikt, om mij aangenaam jegens de tram te stemmen. Ik zou haast ieder aanraden, alleen bij lichte maan, met heldere lucht, en eenen stoffer gewapend, de avondreiB met de tram te doen. De Schouwsche tram echter een woord van lof. Die rijdt op tijd, en is niet onzindelijk. Z. S. TELEGRAMMEN. 's-Gravenliage, 18 Februari. Excursie naar het Atjehsche landschap Sama- langa. De expeditie is door Samalanga naar Pensagan opgerukt, zonder tegenstand te ont moeten. De Pretendent-Sultan is gevlucht in de richting van de Gayoelanden, wordt door de maré chaussee opgespoord. De bevelhebber is met zijn staf, hulpwapens en landingsdivisie teruggekeerd. De infanterie blijft patrouilleeren. Rotterdam, 18 Februari. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel fl03/8, kalm. Binnenlandsche Tarwe f 4.50 a f 7.40. Rogge f 4.75 a f 5.40. Winter eer s t f 6.50 f7. Zomergerst f 6.50 f7. Chevalier gerst f7.25 f8. Haver f 2.10 a f 3.40. Witte Boonen f8 f 11. Bruine Boonen f5 è- f8.10. Erwten f 6 f 8.25. Kanariezaad f 5.50 f 7.50. Vlas. Op het land algemeene vraag, flink opgeruimd. Aanvoer op de markt 10815 steen blauw ad 40—52 stuivers; 1954 steen wit, ad 4014 stuivers; 1700 steen Groninger, ad 40 46 stuivers; 800 steen geel, ad 4649 stuivers. Alles verkocht. L ij n z a a d. Kleine aanvoer, f 11.50 a f 12.50. Ajuin. Aanvoer klein, geen markt gemaakt. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 3.50 f 3.70. Flakkeesche jammen f 2.50 A f 3. Schiedam16 Febr. Moutwijnnoteering distillateurs f 10. 365ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. 5de klasse. Prijs van f 70, No. 1307. NIETEN. 12612 12933 14858 17040 VERBETERING. In de vorige opgaaf staat no. 12618 niet, moet zijn f 70. Yereenigde Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij en. en tusschengelegen plaatsen v.v. Februari. Van ZierikzeeVan Rotterdam Dinsd. 19 'sm. f9,45 u. Woens. 20 *7, Dond. 21 Vrijdag 22 Zaterd. 23 Zond. 24 Maand. 25 7,30 f8,— §8,30» f9,— §8,30 Dinsd. 19'sm.§10,u. Woens. 20 f10, Dond. 21 *10, Vrijdag 22 §10, Zaterd. 23 f10, Zond. 24 §10,30» Maand. 25 f 10,30 Dienst per »Sehelde I". Schelde H". f »Stad Zierikzee". Geboren JOHANNES, Zoon van J. ZANDEE en W. A. VAN NIEUWENHUIZE St.-Annaland, 15 Februari 1901. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze hartelijk geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer Jan van Dijke, in den ouderdom van bijna 70 jaren. Zierikzee, 15 Februari 1901. Wed. J. VAN DIJKE—Baak, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Met diepen weemoed vervuld, is het ons eene behoefteopenlijk hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen betreurden Patroon, den Heer JAN VAN DIJKE den beminlijken man, die ons steeds met de meeste welwillendheid behandelde en als vriend met raad en daad bijstond. De herinnering aan hem zal ons nimmer verlaten. De gezamenlijke Werklieden. *.k* Heden overleed na een langdurig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader LEENDERT DE WAAL, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Zierikzee, 16 Februari 1901. Namens de Familie Wed. L. DE WAALde Jonge, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader, J. VAN DEN HOEK, in den ouderdom van ruim 61 jaar. Brouwershaven, 17 Februari 1901. Uit aller naam, D. VAN DEN HOEK. Heden overleed na een kortstondig lijden tot onze diepe droefheid, onze geliefde ZuBter Dina Heijboer, in den ouderdom van 79 jaar en 2 maanden. St.-Annaland, 17 Februari 1901. Wed. J. HEIJBOER—de Jager. Wed. S. J. EVE RAERS—Heijboer. Eenige en algemeene kennisgeving Op 15 dezer overleed te IJselstein, onze geliefde Zuster KAATJE GOEMANS, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Dreischor, 18 Februari 1901. P. GOEMANS. J. H. GOEMANS. Voor de vele blijken van belangstelling, ODdervonden na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader betuigen wij bij deze onzen innigen dank. Zierikzee, 18 Februari 1901. Uit aller naam, Wed. B. J. VERMUNT—Axer. Voor de vele blijken van belangstelling gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden EchtgenootVaderBehuwd- en Grootvader ondervonden, betuigen wij onzen liartelijken dank. Ouwerkerk, 19 Februari 1901. Wed. J. VAN DE VELDE—Jansens. Voor de deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn Oom, betuig ik mijn dank. Bruinisse, 18 Februari 1901. P. J. KOENE. De Heer en Mevrouw VON FABER Noordhoek Hegt betuigen hiermede hun' harte- lijken dank voor de ondervonden belangstelling bij de geboorte van hunne Dochter. Kraamvisites worden afgewacht Donderdag 21 Februari, 35 uur. Ondergeteekende geeft door deze kennis, dat hij zich met 1 Maart a.s. te Oud-Vossemeer als zal vestigen ten huize van den Heer P. ROM- BOUTS. Door hem zal ook gecastreerd worden. A. YAN DE SANDE. SjjHC** De ondergeteekende geeft bij deze kennis, dat hij zich alhier heeft ge vestigd als hopende de gunst en het vertrouwen zich waardig te maken. Bruinisse, Februari 1901. P. J. KOENE. te St.-Maartensdijk, op Woensdag 20 Febr. 1901, bij den Heer M. Polderman. Aanvang 7 uur 'savondt. gekleed in het oorlogscostuum van Afrikaander Boer, hoopt aanst. Donderdag den 21 Februari te Zierikzee en Vrijdag den 22 Februari te Brouwershaven, in het lokaal van den Heer Weltevreden, belangrijke mededeelingen te doen over Zuid-Afrika en den Oorlog, met opheldering door ruim 60 Lichtbeelden in de natuurlijke photografische kleuren. Deur open ten 6-, aanvang ten ure. Toegang f 0.25. Departement Zierikzee der Dreischor (/Ons Belang". op Zaterdag 23 Februari 1901, voormiddags 11 ure, bij Hanse, van nog 23.000 K.G. zuivere Chili- Salpetervan 15 k 16 Stikstof, te leveren franco voor den wal in de haven te Dreischor, t. w. In de eerste dagen van Maart a.s. 10.500 K.G. Omstreeks 1 Mei a.s12.500 Aanbiedingen worden ingewacht uiterlijk met de vroegpost op den dag der aanbesteding, bij den Secretaris der Landbouw-Vereeniginff, SNOÏÏCK. Het BESTUUR van den Polder VIERBANNEN VAN DUIVELAND" zal' trachten aan to "bestedeni De levering van 2Z00 M3. Pruisische Onderhoudsgrint voor den wal, zuiver gewasschen en gehord, waarvan de biggelen niet grooter dan 3 - en niet kleiner dan één cM. in middellijn zijn. De levering moet geschieden vóór den 10 Juni 1901 en wel 1400 M3. te Stevensluis, onder Nieuwerkerk, bij het Stoomgemaal en 800 M3. aan den zeedijk onder Ouwerkerk, tegenover de Willemsbrug. Inschrijvingen worden vóór of op den 27 Februari ingewacht bij den waarnemenden Dijkgraaf te Ouwerkerkbij wien tevens inlichtingen te verkrijgen zijn. Ouwerkerk, den 12 Februari 1901. B. GILJAM, wd. Dijkgraaf. J. VAN DER VLIET Cz., Ontv.-Griffier. Te kuur gevraagd met Tuin. j «MMMF Brieven lett. B, aan het Papiermagazijn van R. W. J. OCHTMAN, I WËÊT naast 's Landskamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 2