ZIERIKZEMM NIEUWSBODE. Zaterdag 16 Februari 1901. Tweede Blad. (Z ieri Is. zeesche C o u r a n t Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post ƒ.1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAAR6ANS- No. 7501. Directeur A. «r. DE! LOOZE. A. FRAÏJKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkel, Havenpark 348, Zierikzee. HEUWSTiJpmGEaa. De Tranevaalsch - Engelache oorlog. Eene nadere lezing der pas in Engeland ver schenen bundels Zuid-Afrikaansche stukken doet daarin niet veel nieuws meer ontdekken. Het zijn feitelijk twee bundels. De eerste bevat de brieven van Lord Roberts aan den Minister van Oorlog tot zijn terugkeer naar Europa, de tweede is uitsluitend gewijd aan het werk van het leger in Natal, het ontzet van Ladysmith en de operaties tegen de Boeren, die den spoorweg naar Komatipoort hielden. Meermalen maken die stukken den indruk van brieven van verontschuldiging. Zoo bijv. waar Lord Roberts uitweidt over de uit gestrektheid van het land, waarover de operaties moeten verdeeld wordeneen gebied zoo groot als FrankrijkDuitschland en Oostenrijk te zamen genomen. Het Britsche publiek had zich geene voorstelling gemaakt van deze uit gestrektheid en de Regeering evenmin. En ofschoon de soldaten geprezen worden, was de transportdienst allerellendigst, alleen goed genoeg voor vredestijd. Daardoor kon de moed der soldaten niet tot zijn recht komen. "Wat Lord Roberts daarover schrijft is eigenlijk eene doorloopende beschuldiging van het Ministerie van Oorlog. Hetzelfde geldt van de kaarten, die verstrekt werden en die een positief gevaar waren, en vag de kanonnen, die niet aan het doel beant woordden. Wat de Boeren betreft, deze overtreffen schrijft generaal Hunter de Britten in bewegelijkheid. Hunne plaatselijke kennis en hun vermogen om snel zich te bewegen, hun meesterschap over de drie talen in Zuid-Afrika in gebruik, terwijl de Britten er slechts één kenden, het feit dat zij van alle mannen en vrouwen berichten krijgen, dat ze geen uniform dragen en daardoor het eene oogenblik vreedzame pachters schijnen en het volgende actieve vijanden worden, hun geheime toevoer van wapens, ammunitie en proviand, hun gehardheid, hun kennis van paarden en handigheid in zake het transport, met alle hulpmiddelen des lands ten gunste, dat zijn allen voordeelen, die de Boeren hebben. Aan bijna niemand wordt iets ernstigs verweten, ofschoon iedereen uit de feiten kan nagaan dat er tal van fouten en vergissingen moeten gemaakt zijn, en de algemeene indruk die deze brieven achterlaten is derhalve dat ze meer moeten dienen om elkeen zooveel mogelijk te zuiveren en vrij te pleiten en het Britsche publiek wijs te maken dat eigenlijk alles zoo goed was als het onder de omstandigheden slechts zijn kon, dan op de gebreken te wijzen en de schuld te werpen op de schouders waar ze behoort. Yan dit standpunt beschouwd zijn ze meer belang wekkend dan bevredigend. Toch is het niet kwaad, dat men thans eindelijk een officieel verbaal bezit, met eenigen houvast althans, van de verschillende voorvallen, waardoor Lord Roberts' veldtocht zich heeft gekenmerkt. Kaapstad, 12 Febr. In het noorden van de Kolonie heerscht groote agitatie, in verband met de overtrekking van de Oranjerivier door generaal De Wet met een sterk commando; alle garni zoenen en posten zijn aanzienlijk versterkt en een groot aantal kleine kolonnes trèkt het land af, met het doel De Wet in zijn opmarsch te stuiten, door gemeenschappelijke bewegingen op groote schaal. Onder de Boeren-krijgsgevangenendie getracht hebben aan boord van een visschersschuit van Sint-Helena te vluchten, bevond zich ook een zekere Eloff, die in bloedverwantschap staat tot president Krüger. Kleine troepen Boeren zijn gelegerd rond de Engelsche legerkampen ten noorden van Kroonstad en de Boeren houden nu Leeuwkop bezet, van waaruit zij -Engelbrechtsdrift aan de Yaalrivier beheerschen. Elke beweging van de Britsche troepenmacht wordt bespionneerd, doch tot dusver hebben de Boeren het niet gewaagd een aanval te doen op de sterke posten. Piet De Wet en Paul Botha, afgevaardigdeü van de Yredescommissie, zijn alhier aangekomen met het doel den steun te verwerven van den Afrikaanderbond voor de door hen ondernomen campagne ten gunste van de beëindiging van den oorlog. Durban, 13 Febr. Enkele Boeren trekken rond tusschen Standerton en Greylingstad en richten van tijd tot tijd schade aan den spoor weg aan, maar onthouden zich van vechten. Generaal French viel verleden week met succes het Boerenlager te Ermelo aanmen zegt, dat 40 man van den vijand zijn gesneuveld, twee honderd gevangen genomen en veel vee is buit gemaakt. Het blijkt, dat de Boeren het vee van het Boschveld hadden bijeengebracht in het lager, maar generaal French rukte hun te snel voor waarts. 13 Febr. Met het oog op de groote uit breiding van typhus in geheel Zuid-Afrika hebben de gemeentebesturen zich tot de regeering gericht om uitbreiding van hun sanitaire bevoegd heden. Piet De Wet, die zich thans alhier ophoudt, tracht den Afrikaanderbond te bewegen, den Boeren definitief mede te deelen, dat' zij geen steun van den Bond hebben te wachten. Piet De Wet schrijft den inval in de Kaapkolonie en het voortzetten van den tegenstand grootendeels toe aan de redevoeringen, op het Afrikaander congres te Worcester gehouden. De Boeren werden daardoor in de meening gebracht, dat de Hollanders zich bij hen zouden aansluiten, hetgeen zij niet gedaan hebben. De correspondent van de Daily Mail meldt uit Lissabon, dat hij uit goede bron bevestiging geven kan, van een juist tusschen Engeland en Portugal gesloten geheim verdrag. Portugal zal Engeland bijspringen met soldaten. Een Portugeesche troepenmacht zal desgevraagd in Zuid-Afrika verbindingspunten bewaken, opdat de Engelsche soldaten, die thans op die punten in bezetting liggen, naar de gevechtslinie kunnen worden gezonden. De Daily Mail vindt dit wel wat kras en gelooft, dat deze Portugeesche hulp moeilijk anders verleend kan worden dan op de spoorlijn Lourenzo-Marques—Pretoria. Reeds heeft de Portugeesche regeeriug de meest strikte bevelen naar Lourenzo-Marques gezonden om de Boeren-vluchtelingen aldaar streng te bewaken en zoonoodig geweld te gebruiken bij het minste verzet, totdat de twee Portugeesche oorlogsschepen, de aZaire" en de »Benguella" zullen zijn aangekomen, om hen naar Portugal over te brengen. Dit streng bevel is gegeven naar aanleiding van den inval der Boeren op Pörtugeesch gebied, welken inval men dacht dat ten doel zou hebben de Boeren-vluchtelingen (gevangenen) teLourenzo- Marques te verlossen. Londen, 14 Febr. Aan een veertigtal onder officieren en minderen van de yeomanry zijn de hun toegekende belooningen en medailles weder ontnomen, in verband met de afkeurenswaardige houding der betrokkenen tegenover de Boeren. Amerika. Mej. Alta Rockefeller, dochter van den bekenden petroleum-millionair en zelf eigenares van een 10-tal millioenen dollars, heeft zich verloofd met een armen schoolmeester, den heej Prentice, met wien zij in een Zondagsschool hal kennis gemaakt. Uit New-York wordt gemeld, dat president Mac Kinley aan een nierziekte lijdt en slechts nog een korten tijd te leven heeft. Zijn eerste ambtsrede zal hij niet, zooals vroeger in de open lucht, maar in het Capitool houden. Een gruwelijke statistiek is door de Tribune van Minneapolis openbaar gemaakt. In 't jaar 1900 zijn diensvolgens 115 personen in de Yereenigde Staten door medeburgers eigenmachtig van het leven beroofd, zooals de bekende uitdrukking luidt: gelyncht. In zestien jaar tijds is dit met 2583 personen het geval i geweest, een gemiddeld getal dus van 161 's jaars. Het laagst was het aantal in 1899. Yerreweg de meeste slachtoffers vielen in de zuidelijke Staten en men weet welke martelingen er soms mee gepaard gingen. I Een zekere Anton Hauslian uit New-York, I die met vrouw en kind, die hij in een kinder- wagen voortrijdt, een reis door Europa onder- neemt, is te Hamburg aangekomen. Hij verliet 12 Sept. 1899 Weenen en reed met zijn kinder- i wagen door Oostenrijk, Rusland en Duitschland, bezocht België en Nederland en ging vervolgens naar Frankrijk, waar hij eenigen tijd op de tentoonstelling te Parijs doorgebracht heeft. Van daar begaf hij zich naar Calais en ging 6 Nov. naar Groot-Brittannië scheep. Hij bezocht toen Engeland en Schotland en kwam over Huil aan boord van de »Esperanza" te Hamburg aan. Yan Hamburg zal de heer Hauslian het eerst naar Rostock reizen en van daar naar Kopen hagen daarna begeeft hij zich naar Stockholm om Zweden en Noorwegen te bezoeken, dan gaat de reis verder door Rusland en wel naar Kieuwdan naar Servië, Bulgarije, Bosnië, Turkije en Italië. Van daar worden Spanje en Portugal bezocht, om dan door Frankrijk en Zwitserland naar Oostenrijk terug te keeren. De geheele reis zal 2 jaar duren. Hij verdient het^ noodige geld door den verkoop van geïllustreerde briefkaarten, die hem, zijn familie in den kinderwagen voortduwend, voorstellen. Als hij de reis binnen twee jaar aflegt, krijgt hij van de New-York Herald f 6000 belooning. I In den'^taat Minnesota wordt nu eene j wet ingevoerd, waarbij op straffe van zware boeten het huwelijk van krankzinnigen en lijders aan tering of andere erfelijke ziekten wordt verboden. Vóór het sluiten van een huwelijk I wordt een attest van een geneeskundige vereischt. De wet bepaalt verder, dat vrouwen boven de 45 jaren niet meer mogen trouwen. Voor de mannen wordt geen leeftijd bepaald. Spanje. j Madrid, 13 Febr. Gisterenavond is het rijtuig I van den minister van onderwijs met steenen gebombardeerd en het kwam op verschillende plaatsen opnieuw tot ernstige conflicten tusschen J de politie en de rustverstoorders. Herhaaldelijk moest de politie samenscholingen uiteendrijven, waarbij o. a. een groot aantal lantaarns vernield werden. De bereden gendarmes houden de Puerta del Sol bezet. De straten zijn met zand bestrooid. De regeering heeft besloten, dat de orde heden tot eiken prijs moet hersteld worden en te dien einde haar maatregelen genomen. De oproerige beweging neemt in het geheele land toe. Te Madrid is de staat van beleg afgekondigd en een militair bewind is ingevoerd. Te Valencia en te Santander hadden oproerige bewegingen plaats. In laatstgenoemde stad werden de poorten van een monniken klooster opengeloopen en dit met alles wat er in was in brand gestoken. De monniken wisten te ontvluchten. Ook op andere kloosters en het paleis van den bisschop werden aanvallen gedaan. 14 Febr. In den afgeloopen nacht zijn een honderd-tal arrestatiën gedaan. De belang rijkste punten der stad zijn door soldaten bezet. Italië. De plunderaars van Koning Umberto's graf hebben de kroon en den ridderketen, toen zij bevonden dat die niet echt goud, maar slechts namaaksels van zink waren, weggeworpen. Beide voorwerpen werden in een kuil bij den toren van Leo IV teruggevonden. I Twee metselaarsknechts zijn gevat onder j verdenking van den diefstal. Engeland. Londen, 14 Febr. Met buitengewone pracht en praal is het Parlement heden geopend bij prachtig weder. De koninklijke stoet verliet Buckingham-Paleis om halftwee en kwam om 2 uur aan het Parlementsgebouw aan. De koning en de koningin werden door een menschenmassa, langs den geheelen opgesteld, toegejuicht, van het paleis af tót Westminster toe. Op den troon waren zetels geplaatst voor den Koning en de Koningin. Z. M. nam zittende den eed van trouw van de Parlementsleden af, die uit naam van alle leden door den lord-kanselier werd afgelegd. Daarop las de Koning met eene heldere en duidelijke stem eene toespraak voor, waarin hij verklaarde, dat de betrekkingen met andere Mogendheden van vriendschappelijken aard zijn. De oorlog in Zuid-Afrika (verklaarde de Koning) is nog niet geëindigd, doch de hoofdsteden en de voornaamste verbindingslijnen zijn in onze macht, terwijl de genomen maatregelen de hoop geven de vijandelijke bewegingen afdoende te bestrijden. De verliezen aan menscherilevens en de uitgaven der sohatkist betreurende, moet echter de poging tot geheele onderwerping worden voortgezet. De Troonrede spreekt verder de noodzakelijk heid uit van nog meerdere uitgaven voor leger en vloot en die betrekkelijk de civiele lijst des Konings. Een ernstig ongeluk heeft Dinsdagavond op den electri8chen tramweg te Liverpool plaats gehad. De draden door sneeuw belast bogen naar beneden, een van de palen kon de drukking niet weerstaan, brak en viel op de bovengrondsche geleiding. De draden kwamen naar beneden. Een ontzettende hoeveelheid elektriciteit spatte naar alle richtingen heen in vonken als vuisten zoo dik. Het was juist zeer druk op straat. De ontzette wandelaars konden zich niet zoo gauw bergen of een twaalftal hunner raakten verward in de draden, vielen en lagen krimpend en gillend op den grond. Die hen verlossen wilden, werden zoodra zij in aanraking kwamen met de lichamen van de ongelukkigen door vreeselijke schokken weggeslingerd. Door middel van touwen en planken kou men hen eindelijk uit hun electrische banden verlossen. Een oude man haalde men dood van onder de draden te voorschijn. Juist toen het ongeluk gebeurde, reed een vrachtkar voorbij. Het paard werd door een draad getroffen, het viel, de koetsier sprong van den bok om zijn beest op te helpen, maar even raakte hij het aan, of een volle e.lectrische lading, door het lichaam van het dier heengaande, trof hem in de borst en dood viel hij neder. Ook een meisje is doodelijk getroffen en 42 andere personen verkeeren in Zulk een onheil lijkt een waarschuwing om niet al te veel te dwepen met de electrische trams-met bovengrondsche leiding. Dezer dagen vermiste een juwelier uit Sheffield een waarde van 600 pond sterling aan kleinodieën, terwijl tevens een bediende ver dwenen was, zoodat men dezen verdacht. Daar de voortvluchtige over Huil naar Hamburg was vertrokken, reisde de zoon van den bestolene over Vlissingen, een korteren weg, en kwam enkele uren vóór den bediende te Hamburg aan. Daar werd de dief gearresteerd en nog in het bezit der kostbaarheden bevonden. Duitschland. De manifestatiën ten gunste der Boeren worden zóó talrijk in Duischland, dat de regeering er zich ongerust over begint te maken. Te Dortmunt is zulk eene vergadering verboden, onder voor wendsel dat zij een voor Engeland beleedigend karakter zou dragen. België. In het Park te Brussel zijn weder door een aantal beeldende kunstenaars sneeuwbeelden gemaakt van allerlei aard een »sneeuwsalon", dat veel bezichtigd en bewonderd wordt. Daar vindt men onder de groepen ook een, voorstellende de jonge koningin der Nederlanden, die met een vorstelijk handgebaar den eer- waardigen president Krüger beschermtvoorts burgemeester Buis, die een paar Siameesche olifanten bestuurt, een reusachtig grooten swal- visch van Jonas", Cyrano de Bergerac, koning Leopold op een automobiel, enz. Het huwelijk der Koningin. Zooals bekend, wenschen de beide Spoorweg maatschappijen aan H. M. de Koningin en den Prins-Gemaal als huwelijksgeschenk een Konink lijken trein aan te bieden. Deze trein zal bestaan uit vier waggons, twee prachtrijtuigen en twee Gedurende het verblijf van het Hooge Echt paar te Amsterdam zal Hun de teekening van den trein worden aangeboden. De trein zelf zal niet binnen de twee jaar gereed zjjn. Het geschenk der Amsterdamsche dames aan H. M. de Koningin bestaat uit een verguld ameublement, een sopha, twee fauteuils, vier tabourets met lage leuning en zes voetbankjes. De bekleeding wordt geheel door dames met de hand gewerkt in langen gobelinsteek op fijn stramien, waarop het patroon een bouquet te voren in aquarel geteekend is. In een fijn witlederen koffertje zal een album aan H. M. worden aangeboden, waarin de namen zijn vermeld van de dames, die aan dit geschenk medegewerkt hebben. In de salons van een zes tal dames te Amsterdam wordt geregeld aan de bekleeding gearbeid. De kosten van dit geschenk worden betaald uit bijdragen die, in groote en kleine sommen, alle door vrouwen zijn gestort; en wel in zoo ruime mate dat de uitvoering grootscker is dan de oorspronkelijke plannen waren. Met zekerheid wordt gemeld, dat het Harer Majesteits plan is, dit ameublement te doen plaatsen in een harer particuliere vertrekken in het Paleis op den Dam. De Nederlandsche kerk te St.-Petersburg schonk, ter gelegenheid van 't huwelijk, behalve 5000 rbl. aan 't Blauwe Kruis" en 5000 rbl. aan 't curatorium van 't te Tsarskoje Selo te stichten hospitaal voor tuberculeuze kinderen, nog 2000 rbl. aan 't Witte Kruis", 2000 rbl. aan de »Yereeniging tot ondersteuning van jonge vrouwelijke arbeiders", 1000 rbl. aan de Vereeniging tot verpleging van krankzinnigen", 500 rbl. aan de stedelijke volksgaarkeuken, 1000 rbl. aan de »Yereeniging tot bestrijding van drankmisbruik", 500 rbl. aan een »Yer- eeniging voor goedkoope spijsinrichtingen". Deze drie laatstgenoemde giften werden gegeven, opdat op den huwelijksdag der Koningin de armen van St.-Petersburg gratis gespijzigd zouden worden. Ten slotte gaf de kerk nog 1000 rbl. aan den prefect, ter verdeeling onder de armen. Op last van H. M. de Koningin zal een herinnering8-medaille aan haar huwelijks voltrekking worden geslagen, bestemd om te worden geschonken aan hen, die tot den luister van het feest in hooge mate hebben bijgedragen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1