ZIIRIkZILSUII NIEUWSBODE. Donderdag 14 Februari 1901. (Zierik.zeesche VLOEDPLANKEN. AlgemeflB Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. Be. 7500. Directeur A. T. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhéinkei,, Havenpark 348, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot j helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. I Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden bij hoojfe vloedent f 0,50 per uur, en bij schouwittgf f 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zijn by den Gemeentebouwmeester te bekomen. den 11 Februari 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Dertigduizend man zal Engeland opnieuw naar Zuid-Afrika zenden, teneinde aan den noodkreet van Lord Kitchener om meer troepen gehoor te geven. Of het gelukken zal het toegezegde getal bijeen te verkrijgen, is aan redelijken twijfel onderhevig. Maar zelfs indien men hierin mocht slagen, dan zullen die 30,000 soldatenpakjes aan de Boeren hoogst welkom zijn, want het is te voorzien, dat zij, die er ingestoken worden, on geoefend als zij zijn, voor niets anders deugen dan om door de Boeren van hun militaire uit rusting te worden ontlast. En dit werkje is aan onze stamverwanten best toevertrouwd. Door de ervaring geleerd hebben zij er slag van gekregen. Want gevangenen kunnen zij wel maken, maar niet behouden, omdat zij geen toereikend voedsel voor hen hebben, en zelve leven van hetgeen zij op hun vijanden buit maken. Voordat echter de gevangenen worden losgelaten, treedt één der Boeren in hun midden, en spreekt hen in vloeiend Engelsch toe. Hij brengt hun aan het verstand, dat de zaak der Boeren een gerechte is, want dat zij strijden voor huis en haard, voor vaderland en vrijheid, en dat de hunne een onrechtvaardige is, omdat de Engelschen een volk willen over weldigen, dat hun niets in den weg heeft gelegd, en een land veroveren, dat hun niet toekomt. Dat is zeer slim van de Boeren. Want het kan niet anders, of zulk een toespraak moet indruk makenen breektwanneer de vrijgelaten gevangenen in de gelederen van hun strijdmakkers terugkeeren, voor een groot deel hun vechtkraeht tegen de Boeren Deze zijn de vorige week weer vrij gelukkig geweest in hun krijgsver richtingen. Te Modderfontein hebben zij 7 officieren en 220 man gevangen genomen; en tevens een kanon buitgemaakt. Dat zijn tenminste weer 220 geweren met de noodige ammunitie. Zeer bruikbaar materiaal in de handen van de Boeren. Een Engelsche colonne, die tot ontzet der om singelde wapenbroeders aanrukte, werd door de Boeren teruggeslagen. Bij Vlakfontein hebben zij zich meester gemaakt van een posttrein, de postzakken geledigd, en de Engelsche reizigers van hun bagage en alle overtollige zaken bevrijd. Bij Kriigersdorp hebben zij een Engelsch garnizoen gevangen genomen, waarvan wij tot ons leed wezen nog niet de getalsterkte kunnen opgeven. Ook zeggen de Engelschen, dat de Boeren onder aanvoering van kolonel Blake het Portugeesche grondgebied zijn binnengevallenteneinde de gevangene Boeren in de Delagoabaai te ontzetten. Maar dat kan wel een praatje van de Engelschen wezen, waarvan de toeleg met het oog op de aanwezigheid van Portugal's Koning in Engeland nog al duidelijk is. Kitchener heeft een gecombineerde beweging van zeven Engelsche colonnes, elk onder aan voering van een Engelschen generaal, gelast, met het oogmerk het Oosten van Transvaal van Boeren te zuiveren. De gecombineerde beweging is een mislukte onderneming. Zij heeft niets uit gehaald. De Boeren trekken natuurlijk voor de overmacht terug, om later op een andere plaats, misschien wel in den rug aes vijands, weer te verschijnen. Generaal Brabant is tot opperbevelhebber in de Kaapkolonie benoemd. De krijgstaktiekdie hier gevolgd wordt, schijnt deze te wezen: Uit het Noorden trekken Engelsche troepen, aan beid': zijden geflankeerd door cavalerie, de Kaap- kol o iie binnen, alles voor zich uitdrijvende, wat op nun weg ligt. Uit het Zuiden verrichten de Kaapsche vrijwilligers hetzelfde werk, met dien verstande, dat zij naar het Noorden oprukken. Zoodoende geraken de Boeren, die de stoutheid gehad hebben in de Kaapkolonie te vallen, ten slotte tu8schen twee vuren, en worden èf dood geschoten, óf gevangengenomen, wanneer zij zich willen overgeven. Fraaie taktiek op het papier Alhoewel Groot-Brittaimië 30,000 ge- wapenden naar Zuid-Afrika zal zenden, begint niettemin in dit Rijk zich al meer en meer het verlangen naar vrede te openbaren. Zelfs worden reeds van invloedrijke zijde de voorwaarden genoemd, waarop die te verkrijgen zijn, voor waarden, die wel voor de Boeren onaannemelijk zijn, maar die dan toch hemelsbreed verschillen van de aanvankelijke eischen, die gesteld zijn geworden. Engeland zal nog wel wat toe schietelijker worden. Edward VII, die als Prins van Wales mede den schandelijken oorlog heeft uitgelokt, zal zich genoodzaakt zien als Koning een vrede te sluiten, waarbij Engeland niets gewonnen, maar veel verloren heeft. De Boeren blijven eischen onafhankelijkheid voor Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, en amnestie voor de opstandelingen in de Kaapkolonie. Inwilligen of doorvechten zal het alternatief wezen, waarvoor Groot-Brittannië geplaatst wordt. En daar het ten slotte het laatste niet meer zal kunnen, zal het zich genoopt gevoelen het eerste te doen. Lord Roberts is ridder geworden van de Zwarte Adelaar. De Duitsche Keizer, die zich al meer en meer van het Duitsche volk vervreemdt, dte op en top Engelschman geworden is, heeft, nu hij tot veldmaarschalk van het Engelsche leger benoemd is, zijn wapenbroeder, Lord Roberts, den wolf in schapenvacht, den Zuid-Afrikaanschen brandstichter, den moordenaar van Cordua, deze hooge Pruisische onderscheiding waardig gekeurd. Het geheele Duitsche volk, dat wegens den onrechtvaardigen oorlog, die het machtig Engeland tegen het kleine Boerenvolk voert, op de Regeering van dit Rijk fel gebeten is, en zijn sympathie voor onze dappere stamverwanten niet onder stoelen en banken steekt, is wegens de verheffing van den gehaten Lord Roberts tot ridder van de Zwarte Adelaardiep verontwaardigd. In de bladen van allerlei richting uit zich die verontwaar diging. Van de Kreutszeitung af, het meest conservatieve orgaan, tot de Vorivcirts toe, het blad der socialisten. Onomwonden wordt 's Keizers gedrag allerwege afgekeurd. Wilhelm II speelt hoog spel. Niet als constitutioneel Vorst, maar als alleenheerscher treedt hij op, ruw verkrachtend den duidelijken volkswil. De tijd kan komen, dat ook hem zal geleerd worden, dat het volk er niet is ten behoeve van den Vorst, maar dat deze bestaat ter wille van het volk. In België heeft naar aanleiding van een groot aantal verzoekschriftenwaarin aangedrongen werd. dat België met betrekking tot den Zuid- Afrikaanschen oorlog stappen tot arbitrage zou doen, de volksvertegenwoordiging op voorstel van Jansen met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin deze petities verwezen werden naar den Minister van Buitenlandsche Zaken. Ook werd in die motie de bizondere aandacht van den Minister op die verzoekschriften gevestigd. Koning Leopold, die evenals de gewezen Prins van Wales, veel van Parijs houdt, en met dezen daarom steeds zeer bevriend was, alhoewel in de vriendschappelijke verhouding wegens de zaak Sipido in den laatsten tijd een verkoeling is gekomen, zal eerstdaags wederom aan Frankrijks hoofdstad een bezoek brengen, teneinde de automobielen-tentoonstelling, en wat daarmede samenhangt, in oogenschouw te nemen. De regeering werd in Italië geïnterpelleerd over den moord op Koning Humbert gepleegd. Men verlangde, dat tegen het anarchisme krachtiger zou te velde getrokken worden, en dat de doodstraf weer zou worden ingevoerd. De Minister antwoordde, dat de Italiaansche politie zich met de buiten landsche politie in verbinding had gesteld, om gezamenlijk tegen de anarchisten te kunnen ageeren. Ons dunkt, dat dit reeds vroeger had moeten gebeuren. Ook is in dit rijk een ministeriëele crisis uitgebroken. Wegens de ontbinding van de Kamer van Arbeid te Genua werd door de Kamer een voor de regeering ongunstige motie aan genomen, waarin het Ministerie Saracco aanleiding vond de portefeuilles ter beschikking van den Koning te stellen. I Lourenco Marques, 11 Febr. De Boeren j hebben de grens van Swaziland overschreden en zijn doorgedrongen op Engelsch grondgebied. Men meent, dat het doel is nabij Kosi wapenen j en ammunitie in ontvangst te nemen, die aldaar ontscheept zullen worden door een Oostenrijksch stoomschip, zoodat Engelsche en Portugeesche 1 mMinneerbooten de baai van Sint-Lucia bewaken, ten einde een landing te voorkomen. 42 Febr. Het koorts-seizoen eischt dit jaar ongewoon vele offers. Er zijn een groot aantal zieken, terwijl onder voorname Engelsche ingezetenen reeds vele sterfgevallen zijn voor gekomen. De meerderheid der ambtenaren lijdt aan koorts en het hospitaalschip is bijna vol. Kitchener seint uit Pretoria, dat French een konvooi van 50 wagens en 15 karren genomen heeftbovendien maakte hij 45 Boeren gevangen, China. Peking, 11 Febr. Officieel wordt meegedeeld, dat de keizerin de hervormings-politiek in samenwerking met den keizer heeft aangenomen. De verkoop van de bij de plundering gestolen voorwerpen duurt voort. Engeland, Londen, 11 Febr. Onder toezicht van Koning Edward maakt men de meest uitgebreide toe bereidselen voor eene buitengewoon plechtige Parlements-opening op Donderdag a.s. Met den meesten nadruk laat Minister Chamberlain tegenspreken, dat hij met leden der liberale partij besprekingen aanknoopte over eene vredelievende oplossing in Zuid-Afrika. Men denkt ook Diet aan de terugroeping van Sir Alfred Milner. Vöor en na blijft de RegeeriDg echter van eene vreedzame oplossing niet dag over het in-droevige geval. Gisteren was de ongelukkige man jarig, een treurige dag in deze omstandigheden. Maar Zaterdag is er als 't ware een wonder geschied. In den vroegen morgen, toen de man nog lusteloos en als verdoofd te bed lag, was zijn vrouw in de huiskamer met de kachel bezig. Plotseling schoot de kachelpijp los, viel en verbrijzelde een glazen stolp van een klokje. Het gaf een geweldigen slag en op hetzelfde oogenblik, opgeschrikt door het geraas, vloog de zieke het bed uit en riep met een krachtige, heldere stem, zijn gewone stem van vroeger; »wat gebeurt hier!" Maar het merkwaardigst is, dat de man sedert dat oogenblik weer geheel de oude is. Hij kan zich weer tot in de kleinste bijzonder heden alles herinneren wat er op den dag kort vóór het ongeluk gebeurde, zelfs nog welk telegram hij te bestellen had, maar van hetgeen er na dien tijd gebeurd is, daarvan heeft hij niet de minste herinnering. Zijn gedachten zijn op het oogenblik van zijn val blijven stilstaan en gaan nu weer geregeld verder, even alsof hij al die vijf maanden in een diepen slaap had De Transwaalsch - Engelsche oorlog. Kaapstad, 10 Febr. Sir Alfred Milner heeft, ter gelegenheid van de door hem over de j burgerwacht in tegenwoordigheid van een zeer j talrijke menigte gehouden revue, den officieren i verzocht gansch hun invloed aan te wenden om de dienstnemingen te doen toenemen en hij voegde er bij, dat men den staat van zaken niet j al te optimistisch moet opnemen, daar de j bevolking van Kaapkolonie het optreden der Boeren te luchtig opneemt. j Kolonel Schermlancker heeft verklaard aan de kiezers, dat het Parlement, in verband met den staat van beleg, niet vóór September zal bijeenkomen, omdat er zich onder de leden ver dachten bevinden. 11 Febr. De regeering besloot aan de mogendheden kennis te geven, dat de haven van Kaapstad is besmet wegens pest. Heden zijn nog drie gevallen voorgekomen. Er wordt een tijdelijk militair hospitaal opgericht. In het geheel zijn tot dusver 10 veronder stelde pestgevallen voorgekomen, waarvan één bij een blanke en de overige bij inboorlingen. Er worden krachtige maatregelen genomen om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan; ratten en muizen worden uitgeroeid. Het was de sterfte onder deze knaagdieren, die het eerst achterdocht wekte en tot de ont dekking van de pest leidde. Durban, 10 Febr. Hier is bericht ontvangen dat de Boeren weer een trein uit het spoor hebben laten loopen bij Ylaklaagte, den dag na het eerste ongeval bij Ylakfontein. Een trein met spoorwegwerkers en een trein met militaire voorraden zijn ook in die buurt vernield. Servië. Bood van ex-koning Milan. Milan, vroeger koning van Servië, is Maan dagmiddag op bijna 47-jarigen leeftijd te Weenen overleden aan longontstekingdie ontstaan was uit de influenza, welke hem vier weken geleden had aangetast. Het heet, dat hij zich van zijn hopeloozen toestand tot het laatste oogenblik niets bewust was en dat de dood hem verraste. Toch schijnt hij een afscheidsbrief geschreven te hebben aan zijn zoon, koning Alexander, die, evenals ex-koningin Nathalie, in kennis is gesteld met Milan's overlijden. Op zijn verzoek, zal het stoffelijk overschot van den vroegeren koning van Servië worden ter aarde besteld in het klooster Kruschedol bij Peterwardein, op Oostenrijksch grondgebied. Met Milan is een man heengegaan, om wien niet veel tranen zullen vloeien, want noch als koning, noch als mensch heeft hij ooit sympathie kunnen wekken. Zijn buitengewone geestesgaven heeft hij altijd gebruikt tot het bereiken van materiëele voordeelen of genietingen, soms van het minste allooi. Milan volgde in 1868 zijn vader, die ver moord was, als Koning van Servië op. Zijn regeering kenmerkte zich door aanhoudende binnenlandsche oorlogen, waarin hij menigmaal zelf de hand had. In Mei 1892 deed Milan afstand van al zijn waardigheden en rechten tegen betaling van 3 millioen francs. Hij leidde daarna te Parijs een losbandig leven en werd herhaaldelijk door koning Alexander teruggeroepen om dezen te helpen in den strijd tegen de radicalen. In 1898 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van het Servische leger. In 1899 werd door Knezewich een aanslag gepleegd op zjjn leven, waarvan Milan misbruik maakte, om de voornaamste radicale leiders in de gevangenis te doen werpen. Tengevolge van het huwelijk van zijn zoon met Draga Maschin in 4900 raakte hij ge brouilleerd met koniDg Alexander en sedert dien woonde hij te Weenen. Amsterdam, 11 Febr. In het begin van September van het vorige jaar had een telegram besteller hier ter stede, zekere A., het ongeluk met zijn rijwiel een leelijken val te doen. De gevolgen van dien val waren zeer ernstig: hij moest naar huis gebracht worden en kwam niet weer op zijn verhaal. Hij was en bleef geheel versuft, zijn geheugen was geheel weg, hij kon niet meer geregeld denken en wist zich niets meer te herinneren. Dat duurde zoo weken en weken. Steeds zat hij maar in zijn woning in de Dapperstraat voor zich uit te staren, onbewust van hetgeen er om hem heen gebeurde. Zijn collega's kwamen hem af en toe eens opzoeken, maar hij herkende ze ternauwernood. De dokters zagen het geval hopeloos in's mans vrouw en zijn aardige, jonge kinderen treurden dag aan Hij zal nu waarschijnlijk weer zijn dienst kunnen hervatten aan het telegraafkantoor, waar dit hoogst merkwaardig geval natuurlijk druk besproken wordt. 's-Gravenhage, 42 Febr. De uitslag der aanbesteding van twee torpedobooten aan het departement van marine is dat de maatschappij »Feyenoord" te Rotterdam inschreef voor f 306.800 en de maatschappij »de Schelde" te Ylissingen voor f 297.000. Met ingang van 15 dezer is de invoer van Nederlandsch melkvee langs de Clinge (dorp) weder geoorloofd. Tweede Kamer). Bij de hervatting der werkzaamheden werd door den voorzitter buide gebracht aan de nagedachtenis van de achtens waardige Koningin Yictoria, constitutioneele Yorstin bij uitnemendheid. Hij verzoekt der Regeering de hulde dezer Kamer aan het Engelsche Gouvernement over te brengen, waartoe de Minister van Buitenlandsche Zaken zich bereid verklaarde, daarbij gewagende van den diepen indruk, dien. het overlijden in de gansche wereld maakte. Volgens een ooggetuige waren er alhier op den huwelijksdag van H. M. de Koningin lieden, die met een ladder rondliepen. Yoor een kwartje mocht men dan door middel van die ladder in een boom klimmen. Verscheidene personen profiteerden van dit zonderlinge aan bod, dat hun een hooge en droge zitplaats ver leende, niet anders denkende of voor hun kwartje mochten zij na den voorbijgang van den stoet weder door middel van de ladder uit den boom. Maar dit viel geheel anders uit. Want als er een boom geheel en al vol was, legde de slimme koopman de ladder over zijn schouder, stapte naar een anderen boom, waarin dan alweer voor een kwartje toegang was. Hoe de lui uit de hoornen zouden komen, ja, dat moesten zij zelf weten! Op den dag van het huwelijk onzer Koningin zijn aan het Rijks-telegraafkantoor alhier 2000 telegrammen ontvangen, die voor H. M. bestemd waren. Botterdam, 11 Febr. Onze groote tooneel- speler Willem van Zuylen is in den afgeloopen nacht overleden. Hij werd op 3 April 1847 te 's Hage geboren en bereikte alzoo den leeftijd van bijna 54 jaar. Eene chronische nierziekte maakte een einde aan zijn veelbewogen leven. In 1855, dus op 8-jarigen leeftijd, betrad hij voor het eerst het tooneel, terwijl hij voor het laatst op 30 Jan. 1.1, te 's Hage optrad in het i tooneelspel »Groote Dagen", i Zijne begrafenis zal Donderdagmiddag te half i twee ure met groote plechtigheid plaats hebben. In de vestibule van den Grooten Schouwburg i in de Aert van- Nesstraat, die in een chapelle ardente herschapen wordt met katafalk waarop de lijkbaar wordt neergezet, zullen alsdan toe spraken worden gehouden en een treurmarsch van Mendelssohn worden uitgevoerd. Daarna wordt het lijk op Crooswijk ter aarde besteld. Dordrecht, 11 Febr. Gisterenavond half zeven had op de rivier onder den Zwijndrechtschen wal een hevige aanvaring plaats tusschen het ijzeren aakschip »Zeemeeuw", schipper P. Ver meulen uit St. Maartensdijk, van Duitschland naar België en geladen met steenkolen,* en een sleepkaan van Gutjahr, gesleept door de sleep boot President Octave Pennoy". De aanvaring had met zulk een geweldige kracht plaats, dat de »Zeemeeuw" direct zonk. Aan boord van de »Zeemeeuw" waren 3 personen, schipper, vrouw en knecht, die zich in de roeiboot, bij het schip

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1