/IllllkZIISIIII NIEUWSBODE, Dinsdag 12 Febrnari 1901. HEEREN-H0EDEN, (Zierilizeesclie Courant), J. DE GRAAF C*. BEKENDMAKING. Belasting op de Honden. Schoolkindervo8ding. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. Ho. 7499. Directeur A. J. DE LOOZB. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbéLnkel, Havenpark 348, Zierikzee. RECLAMES. 15 regels T'S cts. Elke regel meer 15 cts. model 1901. Magazijn Poststraat. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werkals: Visitekaartjes, Huwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art 1 der Verordening op de invordering eener belasting op de honden in deze gemeente; maken bekend dat, aanvangende den 15 Februari a.s., aan de huizen der ingezetenen eene beschrijving zal worden gedaan, tot verzekering van de richtige invordering dier belasting en herinneren de belastingschuldigen, die bij de beschrijving mochten xgn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen veertien dagen na die beschrijving ten kantore van den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aangifte te doen. Voorts herinneren zy een ieder aan zijne verplichting om by de beschrijving alle noodige opgaven en inlichtingen te geven. Zierikzee, den 11 Februari 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wij waren Vrijdag door den waarnemenden president van het Comité van Schoolkinder voeding, den heer Hogerland, in de gelegenheid gesteld in het gebouw der Armenbewaarschool een zeventigtal kleintjes van beiderlei kunne te zien middagmalen. Aan twee lange tafels gezeten aten die kleuters, al koutend en met vergenoegde gezichtjes smaakvol hun bordjes rijst op, bediend door eonige jonge dames, die vol toewijding het werk der barmhartigheid verrichtten. De aanblik trof ons. Onwillekeurig maakten wij vergelijkingen tusschen het heden en het verleden. Wjj dachten aan den tijd terug, waarin in ons land voor het eerst de noodzakelijkheid van Schoolkindervoeding bepleit werd. Wat felle oppositie was er toen: »Het is een socialistisch beginsel", wierp men algemeen tegen, adat op den bodem van hen geteeld is, die de maatschappelijke orde willen omverwerpen". En met dit argument was de Schoolkinder voeding doodgedrukt. Alsof het er iets toe doet, op welken grond een schoone gedachte ontkiemd is. Je prends mon bien, oü je le trouve, zegt de Franschman. (Ik neem het goede, waar ik het vind). En dit is ook onze leus. Naar aanleiding van de opvoering, die aan staanden Woensdagavond ten behoeve der Sehoolkinder voeding in de Concertzaal alhier zal gehouden worden, was tot ons het verzoek gericht daarop de aandacht der ingezetenen te vestigen. Neen, antwoorden wij, wij zullen meer doen, wij zullen aan Schoolkindervoeding een hoofd artikel wijden, daar wij met volle overtuiging het heilzame er van inzien. Wij deelden ons voornemen mede aan een zeer geacht ingezetene, een man met een helder verstand en een juist oordeel. Uit het gesprek, dat toen volgde, bleek tot onze groote teleur stelling, dat deze niet aan onze zijde stond, maar een besliste tegenstander van Scboolkinder- voeding was. Met des te meer aandacht luisterden wij naar de bedenkingen, die hij in het midden bracht. Zij konden echter onze ge voelens niet aan het wankelen brengen, integen deel, zij versterkten ons zelfs in deze. Wat werd toch door hem in hoofdzaak daar tegen aangevoerd? »Gij zult", zeide hij, »de onberaden huwe lijken van menschen, die geen gezin kunnen onderhouden, bevorderen. Zij zullen denken, wel, voor de hongerige magen van onze even- tueele kinderen zal gedurende den moeielijksten tijd van het jaar het Comité van Schoollander voeding wel zorg dragen. Bovendien zult gij, nu gij den voet op het gevaarlijke pad van Schoolkindervoeding gezet hebt, van lieverlede in die richting verder worden voortgedreven, en alras verplicht wezen om die kinderen, die in een schamel of versleten plunje ter schole komen, van behoorlijke kleeding en goed schoeisel te voorzien". Onze wederlegging kwam hierop neer. Het huwelijk is een goddelijke instelling, die niet enkel bestaat voor hen, die er steeds zeker van zijn vrouw en kinderen behoorlijk te kun nen onderhouden, maar voor alle menschen, afgescheiden van hun bestaansmiddelen. In de echtverbintenis bereikt de mensch zijn natuur lijke bestemming, zijn doel op aarde. Is het dus uit een religieus oogpunt tot welken eere- dienst men ook behoore plicht het huwelijk zooveel mogelijk te bevorderen, van een moreel standpunt beschouwd bestaat die verplichting in niet mindere mate. Immers de echt is de dam tegen de vaak verderfelijke verleiding, waaraaD de volwassene jeugd blootstaat, en waar hij gevestigd wordt op den reinen grond- grondslag eener innige overeenstemming en warme genegenheid, is hij het vaste bolwerk tegen elke uitspatting. Dit geldt voor alle standen, voor alle klassen der maatschappij. Wat nu de bewering betreft, dat door School kindervoeding onberaden huwelijken in de hand zullen worden gewerkt, zij is een losse onder stelling, die allen grond mist. In ernst toch zal niemand gaan trouwen, omdat hij het vooruit zicht heeft, dat aan zijn kinderen in spe, zoodra zij schoolplichtig zijn, driemaal 's weeks een warm middagmaal zal verschaft worden. En al mocht, wat wij niet gelooven, zich een excep tioneel geval voordoen, dan nog mag dit geen beletsel wezen een zaak van zóó groot nut en zóó dringende noodzakelijkheid na te laten. En nuttig, ja noodzakelijk is Schoolkinder voeding, nu nog meer dan vroeger, nu de wet de ouders verplicht hun kinderen ter schole te zenden, en deze thans niet meer in de gelegen heid zijn, om, als zij te huis geen of geen voldoend voedsel ontvangen, zichzelven op de een of andere wijze dat te verschaffen. Wij zullen, teneinde het heilzame van School kindervoeding duidelijk in het licht te stellen, eenige sprekende, vaak voorkomende gevallen aanvoeren. Het gewone, meest eenvoudige gevaldat zich voordoet, is, dat de verdiensten van vader of moeder ontoereikend zijn voor de stoffelijke opvoe.ding der kinderen. Het voedsel wordt zoo karig mogelijk toegediend. De kinderen zien er bleek, mager en lusteloos uit. Zij gaan naar school om geestelijk voedsel te verzamelen, om hun hoofd, hun hersenen in te spannen, terwijl hun maag o zoo leeg is. Is het te verwonderen, dat zulke kinderen achterlijk blijven, niet in staat in zich op te nemen, wat door hun onderwijzers hun geleerd wordtl En nu een geval van tegenovergestelden aard, dat de vader een flink weekloon verdient, maar het grootste deel er van in de kroegen verbrast, in plaats van dit aan het huisgezin te besteden. Moeten nu die arme kinderen, die het ongeluk hebben een zóó ontaarden vader te bezitten, en, als het schooluur geslagen is, hongerig op de schoolbanken plaats nemen, niet aan het noodige voedsel worden geholpen, opdat het onderwijs voor hen kan vruchten dragen? Een ander geval, dat ook vaak voorkomt. Iemand, die een talrijk gezin heeft, werkt als knecht bij een baas, verdient een loon, waarvan hij zelfs bij een zuinig beheer de kosten van zijn huishouding ampertjes kan bestrijden. De baas heeft op zeker tijdstip geen werk meer, en geeft daarom zijn knecht tijdelijk gedaan. Is het nu niet hard voor den werkeloozen vader, dat hij zijn kinderen in de koude winterdagen naar I school moet zenden, zonder hun een warmen maaltijd te kunnen geven? En ten slotte een alledaagsch geval. Iemand l sterft, zijn vrouw als weduwe met zooveel en zooveel kinderen achterlatende. Zij is daardoor in de noodzakelijkheid gebracht, teneinde in de behoeften van het gezin te kunnen voorzien, zich als werkvrouw dagelijks te verhuren. Des avonds ten acht of negen ure keert zij vermoeid huiswaarts, en moet dan nog van het verdiende geld voor haar kinderen, die reikhalzend naar moeder verlangen, het een of ander gereed maken. Is het nu niet verschrikkelijk, dat deze kinderen, waaronder er zijn, die de school bezoeken, gedurende den geheelen dag van warm voedsel verstoken zijn? Op grond van al deze gevallen, die wij nog met tallooze kunnen aanvullen, noodigen wij de ingezetenen van deze gemeente uit om het Comité voor Schoolkindervoeding in zijn wel dadig streven krachtig te steunen, opdat het niet alleen zijn schoone taak kan blijven ver vullen, maar deze nog in dien zin uitbreiden, dat dagelijks aan die kinderen, waarvan de ouders öf noodlijdend zijn, öf in gebreke blijven hun plichten te betrachten, warm voedsel kan verstrekt worden. De Transvaalech - Engelsche oorlog. i Kaapstad, 8 Febr. Alhier zijn twee gevallen van builenpest voorgekomendeze gevallen worden echter niet van hoogst ernstigen aard geoordeeld. Londen, 8 Febr. Volgens bericht uit Johannes burg heeft de plaatselijke gouverneur van die stad bekend gemaakt, dat voortaan, zoodra een sirene in een der mijnen ten zuiden der stad, drie stooten geeft, alle burgers onmiddellijk zich in hun huizen moeten begeven, onverschillig, j waar zij zich op dat oogenblik bevinden en dat zij bun woningen niet zullen mogen verlaten, voordat daarvoor verlof zal zijn gegeven. Zij, die dit bevel overtreden, zullen gestraft worden met den dood door fusileeren. Lord Kitchener seint uit Pretoria van Donderdag j.l. het volgende »Een colonne vernietigde de voorraden te Petrusberg en bracht 3500 paarden en runderen mede, zonder eenig verlies te lijden. De "Wet wordt nog immer ten noorden van Smithfield gemeld, trekkende in oostelijke richting. Een deel van de strijdmacht, die de spoorlijn overtrok bij Pompi Siding (aan de spoorlijn halfweg BloemfonteinNorvalspont) is nu op weg naar Philippolis (ten westen der spoorlijn, nabij de Kaapkolonie). Generaal Methuen meldt uit Lillifontein (ten oosten van Vrijburg), dat hij de Boeren aldaar uiteendreef en zich meester maakte van 12 wagens en 200 stuks vee. De colonne onder generaal French bevindt zich te Ermelo. (Het departement van oorlog voegt hieraan toe, dat door een vergissingdertelegraafbeambten, De Wet dezer dagen gemeld werd zich ten noorden van Thabanchu te bevinden). Krugersdorp, 2 Febr. Een strijdmacht van ongeveer 1500 Boeren heeft Woensdag 30 Jan. een krachtigen aanval gedaan op een voorpost, hoofdzakelijk bestaande uit South Wales Borderers, bij Modderfontein (32 K.M. ten zuiden van hier). Herhaaldelijk werden de Boeren door het kleine garnizoen, welks watertoevoer door de Boeren was afgesneden, afgeslagen, doch hoe moedig het ook stand hield, werd het toch tegen den avond van Donderdag 31 gedwongen, zich over te geven aan de veel sterkere strijdmacht der Boeren. Aan Engelsche zijde vielen 9 officieren en minderen, die gedood werden, terwijl er 17 1 gewond werden. Het is onmogelijk de Boeren- I verliezen te schatten, doch zij worden van alle j zijden zwaar genoemd. De Engelschen demon teerden hun maxim-kanon voordat zij zich l overgaven. Rusland. Een geweldige brand heeft in de Russische petroleumstad Bakoe, aan de Kaspische zee, groote verwoesting en verlies van mensohen- levens veroorzaakt. De brand brak uit in het magazijn van de Kaspische en Zwarte zee-Maatschappijen", dat ongeveer 6 millioen put petroleum bevatte en weldra sloegen de vlammen over naar andere magazijnen met een voorraad van 12 millioen pud. Men deed alle moeite om den brand te stuiten maar ondertusschen vloeide de brandende petroleum weg en verscheidene arbeiderswoningen werden door dien vlammenstroom vernield. Er kwamen ook vele menschen om het leven. Men vond reeds 20 verkoolde lichamen en ruim 50 menschen bekwamen ernstige brandwonden. Vierhonderd gezinnen hebben door den brand alles verloren wat zij bezaten. De brand, Woensdagavond uitgebroken, woedde Vrijdag nog steeds voort, Maar men hoopte dien avond de vlammen meester te zijn als er niet weder nieuwe ontploffingen kwamen. Het aantal dooden wordt door de Rossya op niet minder dan 500 geschat. Dat cijfer zal waarschijnlijk wel overdreven blijken; maar de ramp is niettemin schrikbarend groot. De brand in de naphtabewaarplaatsen te Bakoe is bedwongen. Verbrand zijn tien huizen en vijf magazijnen, waar 35 millioen pond naphtha was opgeslagen. De schade wordt begroot op 6.000.000 roebel. Negen lijken zijn verkoold gevonden; 150 personen bekwamen brandwonden. Van hen zijn reeds zes bezweken. Ongeveer 100 personen, die naar den brand waren komen zien, worden vermist. Zij zijn waarschijnlijk omgekomen. Er worden pogingen gedaan om de van alles beroofde bevolking huisvesting te geven. Het opruimings- werk van de puinhoopen is met spoed ter hand genomen. België. Een politie-agent te Antwerpen, die wegens wangedrag sedert 1 Februari uit den dienst ontslagen was, heeft Vrijdagmorgen te tien uur zijn onmiddellijken chef, den onder-commissaris Vermeiren, met een revolver doodgeschoten. Het drama greep plaats in het bureau van politie, op het oogenblik, dat Vermeiren binnen trad. De moordenaar werd onmiddellijk aan gehouden. Nederland. Amsterdam, 9 Febr. Gisterenavond is hier een moordaanslag gepleegd. In de Sint-Jacobstraat woont zekere H. Potters, werkzaam in de machineloods van den Hollandschen spoor, een man van 43 jaar. Potters is gehuwd, en heeft vier kinderen, maar leeft sedert eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw. Haar plaats werd zoo nu en dan ingenomen door een zekere Geertje K., met wie hij zeer intiem omging. Deze vrouw kwam hem gisterenavond bezoeken. Potters, die blijkbaar plannen had zich met zijn vrouw te verzoenen, en weer met haar te gaan samenwonen, vroeg Geertje, of zij een bewijs wilde teekenen, dat hun omgang steeds in eer en deugd was geweeBt. Toen de vrouw dit weigerde, greep Potter een revolver, loste eenige schoten, en verwondde haar ernstig aan het hoofd. De dader, die beweert zichzelf te hebben willen dooden, en slechts bij ongeluk de vrouw te hebben getroffen, is gegrepen. De getroffene is hedenmiddag overleden. Rotterdam, 9 Febr. In Januari van dit jaar kwam een jeugdig, in het noordwestelijk deel der stad wonend, echtpaar, tot de minder aangename ontdekking, dat een brutale inbreker, zeker met behulp van een valschen sleutel, zich toegang tot zijn woning had verschaft en tal van gouden en zilveren voorwerpen had ont vreemd. En wat het mooiste van het geval was op de tafel had hij een briefje achtergelaten, meldend, dat hij het gestolene bij dien en dien opkooper had beleend. Yolgde aangifte door manlief, die niets van het gevalletje begreep. En ziet, in Februari verdween op even geheim zinnige wijze zijn trouwpak. Alweer de geschiedenis van het brieve. De politie kwamen deze dief stallen toch verdacht voor en dientengevolge werd de vrouw des huizes aan een streng ver hoor onderworpen. Zij viel door de mand en bekende zelf èn het goud en zilver èn het trouwpak van haar man versjacherd te hebben. De briefjes had zij zelf geschreven en zij had haar man aangifte van het gebeurde laten doen, wèl slim, omdat zij dan geen gevaar liep voor valsche aangifte geknipt te worden. De man was geheel te goeder trouw en wist er niets van, dat zijn vrouw hem bij den neus had gehad. Een 21-jarige varensgezel alhier was Donderdagmiddag met een kattekop bezig vreugdeschoten te lossen aan boord van een stoombootje, liggende in reparatie in de Kous. Bij het laden voor het tweede sohot ontplofte de lading, vermoedelijk doordat er een stuk vuur van het eerBte schot afkomstig in den vuurmond achtergebleven was. Hierdoor werd de rechterhand van den man verbrijzeld en kreeg hij ernstige brandwonden aan het hoofd, tengevolge waarvan hij het gebruik van zijn rechteroog zal moeten missen. Naar het Zieken huis gebracht, is daar de hand onmiddellijk af gezet moeten worden. Den Bommel. J.l. "Woensdagavond hield de i muziekvereeniging aKunst en Genot" een buitengewone vergadering. De heer Kleeuwens, directeur, opende haar, en zeide, dat tot zijn leedwezen de opkomst heel gering was. Dit nam echter niet weg, dat de avond zeer was. Voornoemde heer K. droeg verscheidene stukjes voor, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Een en ander werd afgewisseld door een phonograaf (fabrikaat van den WelEd. heer Ph. Hakkert Jr., Rotterdam). Dat ook dit in den geest viel, bleek uit de vele toejuichingen. Dezer dagen waagden 3 kinderen van een arbeider uit deze gemeente zich op het ijs. Het bleek echter, dat het ijs niet op hen had gerekend, want weldra kwamen zij in een onvriendelijke aanraking met het water. Gelukkig had de oudste het bewustzijn zijn reisgenooten te helpen, en opgetogen van vreugde??? keerden zij huiswaarts, met een nat pak, en hevig verschrikt. Dirksland, 8 Fe"br. De gemeenteraad heeft heden met algemeene stemmen tot secretaris dezer gemeente benoemd den heer J. Rooij, ambtenaar ter secretarie alhier. Met den benoemde hadden Burgem. en Weth. aanbevolen den heer J. M. Breur, boekhouder-correspondent van de Maatsohappij tot Nut van 't Algemeen, vroeger ambtenaar ter secretarie alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1