/miik/nsiiii NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Februari 1901. HEEREN-H0EDEN, Eerste Blad. RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDlilGEiï. (Z ieri li zeesche Courant), Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste 1AARGANG. Ba. 7498. Directeur A. «T. DB LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. model 1901. Magazijn Poststraat. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de Rijks directe belastingen op de kohieren tot den loopenden, voor 1 de personeéle belasting tot den laatstverloopen dienst be- i hoorende in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van het geen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 2 Februari 1901. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griflier. Het huwelijksfeest onzer Koningin in Zierikzee. Het was een voor dit jaargetijde bij uit nemendheid prachtige Februaridag. Het zonnetje brak al vroeg door, en zoude ons, ware het geen feestdag geweest, reeds al in een aan gename stemming gebracht hebben. Hoeveel te meer thans, nu de blijde dag was aangebroken, waarop onze geëerbiedigde Vorstin zich met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, thans Prins Hendrik der Nederlanden, in den echt zou begeven. Reeds eenige dagen van te voren kon men aan de étalages der winkels bespeuren, dat er iets feestelijks in de lucht zat. Vele van deze toch waren smaakvol met bloemen, groen en oranje versierd, in het midden waarvan de borstbeelden of photographiën van het hooge Bruidspaar prijkten. Wij waren juist bezig de vlag uit ons venster te steken, toen het bimbam der klokken, en de tonen van het carillon aan de bewoners van onze gemeente verkondigden, dat Zierikzee zich opmaakte het huwelijksfeest van onze populaire Koningin te vieren. En jawel, het duurde niet lang, of het bekende harmonie-gezelschap «Kunst en Eer", onder de voortreffelijke leiding van den heer Klimmerboom, trok met volle muziek door de straten van ons stadje. Na afloop van dezen wandeltocht verzamelde zich de feest commissie in de raadszaal van ons eerbiedwaardig Stadhuis, waar zij door den eere-voorzitter, den heer Ch. W. Vermeys, werd toegesproken. Tegen 10 uur togen wij naar de Nieuwe Kerk om de feestrede te hooren. Het groote kerk gebouw, dat voor een ieder toegankelijk was gesteld, was stampend vol. Geen plaatsje was onbezet. Alle standenalle richtingenalle gezindten waren er vertegenwoordigd. Toen de feestcommissie van uit de consistoriekamer met haar eere-voorzitter en den feestredenaar de kerk binnentrad, speelde het orgel de nationale volks liederen. Na het orgelspel, dat verdienstelijk ten gehoore werd gebracht, hief een mannenkoor, dat door den heer Klimmerboom gedirigeerd werd, het Oranjelied aan. Schoon klonk door de gewelven dit met veel gloed gezongen lied. Nauw waren de laatste tonen er van weg gestorven, of de feestredenaar, de heer J. A. d<> Bruyne, begon zijn rede. Spreker gaf een historisch overzicht van ons Stamhuis Oranje, daarbij tot uitgangspunt kiezend Prins Willem I, den grondlegger van onze nationale onafhanke lijkheid, stond even stil bij de achtereenvolgende Stadhouderswaaronder een eerste plaats innam Frederik Hendrikaan wiens naam onafscheidelijk verbonden is de gouden eeuw van onze geschiedenis, en Willem III, de Stadhouder-Koning, in wien de ster van het Oranjehuis hoog reesmaar met wien de mannelijke linie ten grave daalde. Na de Fransche overheersching keerde het Oranjehuis in Koning Willem I in Nederland terug. Weer was het een Willem IH, die de laatste mannelijke erf genaam van Zijn stam was, daar hem het treurig lot was beschoren al zijn drie zonen grafwaarts te moeten dragen. Hoe verheugd was daarom het Nederl. volk, toen den grijzen Vorst uit zijn tweede huwelijk een dochter werd geboren. Met welke angstvalligheid volgde men niet de ontwikkeling van dat jonge leven, waar- bestaat uit 1 aaD heil van een geheel volk eens ten nauwste zou verbonden zijnEn toen in 1887 de Grondwet werd herzien, toen was daarvan één der niet minst belangrijke redenen de wensch om de opvolging vanHaar en Haar nakome lingen buiten allen twijfel zeker te stellen. Aan het Tweede Kamerlid Mr. Farncombe Sanders komt de eer toe door zijn onderzoekingen een belangrijke bijdrage tot de oplossing dier kwestie gegeven te hebben. «Welke is de beteekenis", zegt hij, «van de vrouwelijke successie Dat het Oude Huis wordt voortgezet in het nieuwe, dat, zooals de Beiersehe Grondwet het juist uitdrukt, de vrouw opvolgt, als ware zij een man. Do Kroon wordt niet overgebracht in een vreemd Huis, maar het bestaande Vorstenhuis leeft voort in de descendenten (nakomelingen) der vrouw, die de dochter van dat Vorstenhuis was, en gaat op Haar descendenten over, maar j niet op andere leden van dat vreemde Huis, j die niet van Haar afstammen. Dit is de juridische beteekenis van het erfrecht door de vrouw", j Maar het heeft, verklaart Spreker, ook een moreele beteekenis. Welke, zoo vraagt hij, is de zedelijke kracht van de vrouwelijke opvolging? Waarom zal het volk de successie van een 1 Prinses van Oranje zoo gaarne aanvaarden? Omdat het gevoelt, dat in Hare afstammelingen j nog een sprankje stroomt van hetzelfde Nas- sauwsche bloed, dat eens voor onze vrijheid het groote hart deed kloppen van dien Prins van Oranje, zoo vrij en onverveert, die zijn: geheele leven ten beste heeft gegeven om de j teedere plant van onze nationale onafhankelijk heid vasten wortel te doen schieten, en haar met Zijn hartebloed heeft gedrenkt. Welnu, waar dan op dezen dag het huwelijk onzer beminde Koningin ons de hoop doet koesteren, dat de Oranjestam weer op nieuw loten zal voortbrengen, dat het bloed van den grooten Zwijger nog in een nieuw Vorstenhuis Orauje-Mecklenburg zal voortstroomen, daar is reden te over om dien dag tot een blijden feestdag voor het Nederl. volk te maken. Bij de vreugde, die het Nederl. volk gevoelde op het bericht van de verloving zijner Koningin, werd evenwel angstig de vraag gedaan: wie is toch die vreemdeling, die onze geliefde Koningin thans als zijn bruid komt opeischen. En het gaf een gevoel van verademing, wanneer de bladen ons veel goeds van hem vertelden, hoe de jonge Hertog uit een land kwam, het land van Fritz Reuter, welks natuur en bewoners veel overeenkomst vertoonen met het onze, zoodat hij ook onzen volksaard te beter zou kunnen begrijpen, hoe hij zich bemind had gemaakt niet alleen bij zijn krijgsmakkers, maar ook bij zijn landslieden hoe hij niet zijn hoogste idealen vond in het militaire levenmaar veeleer in de landhuishoud kunde, in het landleven in de bosschen en velden. Zij naam klonk ons bekend, en wekte de herinnering op aan de Prins Hendrik onzer 1 gouden eeuw, of aan den anderen Prins Hendrik der Nederlanden, den oom zijner Bruid, die zich onvermoeid had gewijd aan de belangen 1 van zeevaart, handel en nijverheid, en wiens naam in de Prins Hendrik-Stichting voortleeft. En nu hij, losgemaakt uit het Duitsche Staats- 1 verbaud, Nederlander geworden, ons als land- genoot tegemoet komt, daar roepen' ook wij Nederlanders hem een hartelijk welkom in ons i midden toe, en zijn bereid hem dankbaar te 1 steunen in al wat hij ter bevordering van de stoffelijke en geestelijke ontwikkeling van zijn nieuw vaderland wenscht ter hand te nemen, i Maar wat wij bovenal van hem hopen, dat is, dat hij Haar gelukkig make, die de oogappel is geworden van het Nederl. volk. Onze natie j heeft haar zien opgroeien van kind tot jonk- J vrouw, en heeft gezien, dat, eer Zij zich de j kroon op het hoofd mocht drukken, van Haar veel arbeid is gevorderd. Onder de liefderijke, maar tevens strenge leiding van Haar ver standige Moeder, heeft Zij van leermeesters in allerlei vakken onderwijs ontvangen, en veel 1 meer moeten leeren en werken, dan van de andere dochters van Haar volk geëischt wordt Zij heeft zich de kennis van een man, van een staatsman moeten verwerven. 1 En toen de kinder- en meisjesjaren voorbij waren, en Zij zelve de Koningskroon droeg, toen begon reeds met haar achttiende jaar voor Haar een taak, waarvoor vele mannen eerst op rijperen leeftijd berekend zouden zijn: dagelijks met Haar ministers de zaken van staat en volk overleggen, dikwijls eigen wenschen opofferen, nu en dan echter, waar Zij meende, dat recht en waarheid het van Haar vorderden, pal staan voor hoogere belangen. Heeft niet geheel Europa's vasteland Haar toegejuicht, toen Zij, de eenige Souvereine onder Europa's vorsten, de «Gelderland" naar Zuid-Afrika's kust deed zenden, en den eerwaardigen President der Zuid-Afrikaanscke republiek het eerst van allen op Frankrijk's bodem een welkomstwoord toe riep? Zij kent Haar plicht. De edele gedachte, die Zij met overtuiging bij Haar inhuldiging uit- sprak«een Oranje kan nooit genoeg doen j voor het Nederlandsche volk", zal voor Haar i een prikkel blijven om steeds al Haar krachten aan dat volk te wijden. Zij zal dit blijven doen als Gade, later, naar wij hopen, als Moeder, j wanneer Haar de nieuwe taak zal opgelegd worden om Haar kinderen voor hun hooge bestemming op te voeden, hen op te kweeken i in het bewustzijn van hun plicht en in de liefde voor hun volk. Dit is het, Jwaarom deze dag niet alleen tot feestviering bestemd mag zijn, I waarom ook andere gedachten aan het heden en de toekomst onzen geest moeten bezig houden, waarom het gepast was, dat ook hier een enkel hoog ernstig woord werd gesproken, een taak, die door Spreker gaarne werd aanvaard. En wanneer nu dezen morgen in onze residentie die twee levens voor goed aan elkander zullen verbonden worden, wanneer daar straks de prediker op die vereeniging Gods zegen zal afsmeeken, dan kloppen ook onze harten een oogenblik sneller, dan gaat er ook over onze 1 lippen een bede voor hun geluk, dan leggen j ook wij in onze harten in stilte de gelofte af om aan Haar en Hare kinderen te blijven j houw en trouw in lief en leed tot onzen laatsten ademtocht. In gespannen aandacht luisterde het auditorium j naar deze rede, die eenvoudig voorgedragen, en overal goed hoorbaar, èn om haar gehalt- vollen inhoud èn om haar fraaien vorm een diepen indruk maakte. Volkomen in overeen stemming met het slot van deze rede was de «Bede voor het Vorstelijk Bruidspaar", die door het mannenkoor werd aangeheven. Statig plechtig klonk die bede door het ruim der kerk. Tot slot zong hetzelfde mannenkoor nog «Onze Nationale Driekleur", waarvan de uitvoering uitnemend slaagde. En hiermede was de plechtig heid in de kerk afgeloopen. Jammer vinden wij het, dat er niet gecollecteerd is geworden. Men had op dezen dag van vreugde toch op zijn minst mogen denken aan onze stamgenooten, 1 aan onze broeders en zusters in Zuid-Afrika, 1 die strijden en lijden voor hun vaderland. Wij houden ons overtuigd, dat velen bij deze gelegen- j heid gaarne hun penninkske voor dit doel geofferd hadden. j Ten 11£ uur werden de kinderen van al de lagere scholen zonder onderscheid van stand of richting onthaald op chocolade en krentenkoeken. Wat een genot die kleintjes in de versierde schoollokalen te zien smullen! Wat straalden hun levendige oogen van vreugde! zij kraaiden 1 het uit van dolle pret. i Ook de armen zouden het weten, dat het heden een nationale feestdag was. Zij hadden reeds een dag te voren twintig kop steenkolen ontvangenen werden nu in het Hervormd Diaconie-Verplegingshuis bedeeld met brood en spek. j En nu naar de parade. Daar komen zij aan, I de schutters met roffelende trom, en allen in den pas. Voorop natuurlijk een troep opge- j schoten jongens. Op het Havenplein wordt halt gehouden. Een oogenblik wachtend, en daar verschijnt de commandant Mr. v. d. Lek de Clercq. De muziek speelt het Wilhelmus van Nassauwen. Kort daarop betreden Burgemeester en Wethouders het paradeplein, de Burgemeester ter eere van dezen dag in ambtsgewaad. 1 Wederom speelt de muziek. En nu vangt de parade aan, die door Mr. Ridder van Rappard gecommandeerd wordt. De troepen, nadat zij door den kommandant geïnspecteerd waren defileerden met de muziek aan de spits, voor de civiele en militaire autoriteiten. Hierop werd een tocht door de stad gemaakt. Op het parade plein teruggekeerd, werd de schutterij afgedankt. Heel Zierikzee was uitgeloopen om het militaire schouwspel bij te wonen. Om drie uur was het Matiuée Musicale op het Havenplein, gegeven door «Kunst en Eer". Dit harmonie-gezelschap zorgde er den geheelen dag voor de vroolijke stemming onder de bevolking gaande te houden. En nu, na den inwendigen mensch versterkt te hebben, want ook de maag van een redacteur laat haar rechten gelden, naar de Concertzaal, waarbegeleid door seraphine-orgel en op geluisterd noor Bengaalsche verlichting, groepen levende beelden werden voorgesteld. Al de drie voorstellingen waren zóó druk bezocht, dat men er zat als haring op elkander gepakt. Men drong en vocht als het ware om binnen te komen, en een plaatsje te veroveren. Wij zullen de verschillende tableaux hier niet bespreken. Het zij voldoende te zeggen, dat aan de ver- tooners en vertoonsters een daverend applaus ten deel viel, zoodat zij, die deze voorstellingen gearrangeerd hebben, de streelende voldoening kunnen smaken het talrijk opgekomen publiek aangenaam en passend te hebben beziggehouden. Inmiddels was het concert op het Havenplein, dat het onvermoeide Muziekgezelschap «Kunst en Eer" gaf, reeds begonnen. Een groote menigte volks was op de been om van dit concert te genieten en de illuminatie te bezichtigen. Het feestterrein was met vetglaasjes en lampions, de muziektent met gas verlicht. Yan de gebouwen, waarvan de illuminatie een schitterend effect had, muntten uit dat der Rechtbank, en de woning van den heer mr. van der Lek de Clercq. Nadat het concert was afgeloopen, maakte «Kunst en Eer", omzwermd door de feest vierende massa, een fakkeltocht door de stad. Op het Havenplein teruggekeerd, werd het vuurwerk ontstoken, waarvan het slotstuk, voor stellend het Koninklijk Paar, een donderend gejuich onder de toeschouwers deed opgaan. Met een bal, onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis, werd deze nationale feest dag, die, voor zoover we weten, door geen wanklank gestoord is geworden, besloten. Aan het Feestcomité een woord van hulde voor de uitnemende wijze, waarop het zich van zijn taak gekweten heeft. En hiermede zouden wij dit feestverslag kunnen besluiten, ware het niet, dat wij nog te vermelden hadden, dat namens de burgerij door den Burgemeester een telegraphische geluk- wensch aan Hare Majesteit is gezonden. Vaderland. Apeldoorn, 6 Febr. De vroegere ver trekken van H. M. de Koningin-Moeder, gelegen in den vleugel van het paleis op 'tLoo aan de zijde van het park, beneden, zijn thans alle rijk en smaakvol ingericht voor Hertog Hendrik, in stijl Louis XIV. Van den dag van het vertrek van H.H. M.M. tot heden is als 't ware een leger van werk lieden bezig geweest, een en ander in orde te maken, zoo ook de vestibule, die geheel in denzelfden stijl is gerestaureerd. Het idee is, langzamerhand het geheele paleis weer in te richten in den geest van den oorspronkelijken bouwmeester Garot. De verschillende werkzaamheden geschieden onder toezicht van den intendant der Koninklijke paleizen, jhr. Hoeufft. H. M. de Koningin blijft dezelfde vertrekken bewonen, die Zij vroeger reeds in gebruik had, eertijds bewoond door Koning Willem IH, den rechter-bovenvleugel. Vandaag zullen op Het Loo aankomen 12 paarden, toebehoorende aan den a. s. Prins-Gemaal. Door het zangkoor dat het Hooge Echtpaar alhier zal toezingen, zijn in studie genomen Gezang 224, woorden van Nicolaas Beets Psalm 33 en 150, en Gezang 72 en 171. Het zangkoor bestaat uit 57 dames en 34 heeren. Utrecht, 5 Febr. De echtelieden G., wonende aan den Nicolaasweg alhier, gingen gisteren morgen te zamen op reis, teneinde eene elders wonende bloedverwante te gaan bezoeken, die, naar het heette, ernstig ongesteld zou zijn. Gelukkig bleek dit laatste nog al erg overdreven, althans zij gaven hun aanvankelijk voornemen om daar te blijven op en keerden gisterenavond omstreeks 8 ure veel opgewekter terug. Vooral bij de vrouw scheen dit het geval te wezen, hetgeen hieruit zou kunuen worden afgeleid, dat zij op weg naar huis haar man een dubbeltje in de hand stopte. Zooals zij zeide moest hij daarvoor maar een borreltje nemen, dan zou zij intusschen naar huis gaan en voor de koffie zorgen. Weinig vermoedende wat hem boven het hoofd hing en niet weinig verbaasd over deze plotselinge gulheid zijner vrouw, maakte hij gretig van de verkregen vergunning gebruik en was weldra in een der kroegjes verdwenen. Ongeveer een uur daarna thuis komende, wachtte hem echter een onaangename verrassing. Van zijne afwezigheid had namelijk vrouwlief handig gebruik gemaakt om de woning leeg te halen en met hare zes kinderen elders haar intrek te nemen. Het zevende kind, een jongen van 15 jaren, had zijn verlangen te kennen gegeven bij vader te blijven en wachtte in het bijna ledige huis diens terugkomst af. Zooals thans bleek, was de reis een voorwendsel geweest om den kinderen gelegenheid te geven den boel te kunnen wegdragen. Naar men beweert maakt de man nog al misbruik van sterken drank en heeft de vrouw daarin aan leiding gevonden den raad harer reeds groote kinderen te volgen en hem te verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1