ZIERIKZEESCHE MEI WMJOIIK. Donderdag 7 Februari 1901. (ZJierilizeesclie C o u r a n t), BEKENDMAKING. De verbetering van bet Hellegat. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sa Provincie. ■Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7497. Directeur i A. J. DE LOOZE. IA. FRANKEL. Redacteurenj J. WAALE, alleen voor het binneu- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 0 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FuaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Dó burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Donderdag; den 7 Februari e.k. (de dag waarop het huwelijk van H. M. de Koningin zal worden voltrokken), slechts zal zyn geopend van des voormid dags 11tot 's namiddags 121/, uur, en van des namiddags 2—3 uur. Zitoirter, den 4 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, OH. W. VERMEIJS. In de Eerste Kamer is bij de behandeling der begrooting ook het hierboven genoemd vraagstuk ter sprake gebracht. Met kracht werd er op aangedrongen om niet langer deze zaak uit te stellen en werd opnieuw in het licht gesteld, dat niet alleen het belang van Dordrecht hier mede gemoeid was, maar evenzeer en misschien meer nog het belang van de vaart tusschen Holland en ZeelandBelgië. De velen, die aan deze zaak een groot gewicht hechten, worden door ons verwezen naar het desbetreffende in de Kamerverslagen. Het zijn de heeren Sterling, Rutgers, van de Putte en van der Biesen, die op zeer verdienstelijke wijs zich in de bres stelden. Wel is het bevreemdend in de rede van den heer van de Putte te lezen, dat hij het gevaar van aan den grond komen in het Hellegat zoo gering acht. Wij lezen daarUit eigen ervaring weet ik, dat in het Hellegat wel eens schepen aan den grond gezeten hébben; de grond was er los en het gaf oponthoud, maar gevaar was er niet aan verbonden. Met alle waardeering voor het overige, door den heer van de Putte aangevoerd, gelooven wij te mogen betwijfelen, of zij, die het Hellegat veel moeten bevaren, er wel zoo over denken. Het is yan algemeene bekendheid, dat het Hellegat hoogst gevaarlijk is en dat schepen, die er aan den grond geraken, dikwijls totaal verloren zijn. Da Transwaalsch - Engelache oorlog. Londen, 4 Febr. Nader wordt uit Pretoria gemeld, dat lord Kitchener tot de gecombineerde beweging om het oostelijk deel van Transvaal van Boeren te zuiveren, is overgegaan, omdat de Boeren geleidelijk weg uit het ongezonde noordoostelijke gedeelte waren afgezakt ten zuiden van den spoorweg PretoriaKomatipoort, waar zij de afgelegen posten aanvielen en telkens een spoorweg bedreigden. Reeds den 27sten Januari zijn kudden koeien en schapen, die tot onderhoud moeten dienen van de verschillende colonnes, uit Pretoria vertrokken en sinds dien hebben de colonnes zich op weg begeven als volgtuit Wonderfontein een colonne onder Smith-Dorrienuit Middelburg onder Campbell uit Eerste Fabrieken onder Albersonuit Kaal- fontein onder Knoxuit Zuurfontein onder Allantyuit Springs onder Dartnelluit Greyling- stad onder Col vile. De colonnes moeten steeds onderling met elkander in contact blijven om aldus een volstrekte zuivering van het terrein mogelijk te maken. In het zuiden neemt generaal French de hoofdleiding op zich en in het noorden generaal Lyttelton. Tot dusver hebben de colonnes weinig tegenstand ondervonden, alleen zou de collonne onder Smith-Dorrien met de Boeren in aanraking zijn geweest. Yolgens bericht uit Pretoria zou generaal Louis Botha een proclamatie hebben uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat iedere vredesafgevaar- digde, die zich tot zijn commando's zal begeven, zal worden doodgeschoten. Lord Kitchener seint aan het departement van oorlog uit Pretoria van Zondag jongstl., dat de verliezen door de Engelschen geleden bij Modderfontein, bedroegen 2 officieren gedood en 2 gewond. Het blijkt, dat de post werd beBtormd in een stikdonkeren nacht, tijdens een hevigen stortregen. De Boeren waren ongeveer 4400 man sterk en hadden een kanon en een pompom bij zich. 'De colonne van Campbell is in gevecht geweest met 500 Boeren, die met verlies teruggeslagen werden. De verliezen bedroegen aan Engelsche zijde 1 officier gedood en 1 ernstig gewond, alsmede 18 minderen gedood of gewond. De colonne onder generaal French, nabij Bethel, trok op in oostelijke richting, de Boeren voor zich uit drijvende, waarbij weinig verzet werd onder vónden. De Wet's strijdmacht wordt gemeld ten zuiden van Dewetsdorp (ten zuidoosten van Bloemfontein, nabij Reddersburg, in de richting van de Kaapkolonie). 5 Febr. De Times erkent, dat het onmogelijk zal wezen met de tegenwoordige strijdmacht in Zuid-Afrika, de Boeren ten onder te brengen, j De Standard en de Morning Post bevatten een telegram uit Brussel, volgens hetwelk j president Krüger een depêche zou hebben ont- i vangen uit Lourenzo Marquez, houdende bericht, dat een Boerencommando een gedeelte van den spoorweg tusschen Komatipoort en Lourenzo Marquez (op Portugeesch gebied, tusschen de Transvaalsche grens en de zee) heeft vernield. De regeering van Australië heeft officieel medegedeeld, dat spoedig verschillende contin genten, tot een totale sterkte van 6000 man, naar Zuid-Afrika zullen vertrekken. Aan de Daily Telegraph wordt van jongstleden Zondag uit Kaapstad gemeld, dat generaal Knox met Christiaan De Wet slaags is geweest bij Senekal (ten oosten van de spoorlijn BloemfonteinKroonstad) en dat de Engelschen, die door de Kaffers daadwerkelijk werden bijge staan, meer dan 100 man verloren. Het heet dat Piet Botha met 2000 man en 7 kanonnen bij Aliwalnoord de Kaapkolonie is binnengevallen. 5 Febr. Heden is alhier bericht ontvangen, dat de Boeren, onder medewerking van de Iersch-Amerikaan8che brigade, thans Lorenzo- Marques bedreigen. De Portugeesche Regeering heeft de hulp van Engelsche strijdkracht inge roepen, waarna het aldaar vertoevend eskader last heeft gekregen om onverwijld naar Lorenzo- Marques te gaan en Engelsche troepen oprukken naar de Portugeesche grens. De oorlog in China. Uit Peking wordt gemeld, dat er eenige dagen geleden weer een groot aantal inlandsche christenen op 110 K.M. ten westen van Peking gedood zijn. Engeland. Als eene merkwaardigheid wordt in de Engelsche bladen bericht, dat te Eastbourne op den sterfdag der Koningin een dame is overleden, die ook op denzelfden dag als H. M. geboren werd. In de eerste helft van het afgeloopen jaar zijn in Groot-Brittannië en Ierland op de spoor wegen 619 menschen om het leven gekomen en 3626 gewond. Onder de gedooden zijn 75 reizigers, 292 beambten en 246 andere personen; onder de gewonden 1159 reizigers, 2291 beambten en 175 andere personen. Londen, 4 Febr. De overblijfselen der Koningin zijn hedenmiddag van de Albert-kapel te Windsor naar het mausoleum te Frogmore overgebracht. De weg door het park was door troepen afgezet. De kist werd weder vervoerd op een affuit. Er boven op lagen de teekenen der koninklijke waardigheid. De Koning, de Keizer, de Koningen van Portugal, België en andere vorstelijke personeD en de dames van het koninklijk huis volgden te voet. Na afloop van den dienst reden de deelnemers naar het kasteel terug. De Koning heeft een boodschap aan zijn volk over de zeeën gericht, waarin hij gewaagt van de tallooze blijken van sympathie, die hij heeft ontvangen. Hij herinnert aan de belang stelling van zijn geliefde moeder in den vooruit gang der koloniën onder uitgebreide zelfregeering en aan haar trots over hen, die voor het rijk streden en gestorven zijn in Zuid-Afrika. Hij verklaart, dat ook hij vertrouwt op de toe wijding van de bevolking der koloniën en hun volksvertegenwoordigingen. België. Te Ghlin bij Bergen in Henegouwen zijn 16 mijnwerkers aan dreigend doodsgevaar ontkomen. De bak, waarin zij geklommen waren om de mijn te verlaten, werd opgetrokken, toen hij op de helft van den weg uit de stijlen schoot, waarnaar hij werd opgeheschen, tegen den wand van de mijnschacht sloeg en daarin bleef vast zitten. De kabel kon toen niet meer werken. 'De 16 mannen bevonden zich in den hoogsten nood. De minste beweging, die zij maakten, kon den bak, die schuin hing, doen omslaan en hen in den afgrond storten. Hun roerloos zitten was nog een erger marteling voor hen, daar ijskoud water hun van uit den mjjnmuur druppel voor druppel op de verkleumde leden viel. Hun roepen klonk weg in de ruimte. Maar gelukkig had men boven hun toestand vermoed. De ingenieurs namen onmiddellijk het reddings werk ter hand. Huilende en klagende kwamen de gezinnen van de mannen wier leven aan een zijden draad hing, intusschen aansnellen. Honderd pogingen om de vastzittenden uit hun netelige positie te verlossen, mislukten. Eindelijk gelukte het tegen middernacht, na een uiterst j zorgvuldige voorbereiding, den bak vlot en in j het rechte spoor te krijgen en al de mannen te redden. De vader van Sipido, den 16-jarige jongen, die verleden jaar in het station te Brussel op den prins van Wales (thans de koning van Engeland) schoot, heeft aan koning Leopold en aan koning Edward YII om gratie voor zijn zoon gevraagd. Brussel, 5 Febr. Tot dusver hebben zich 322 gemeenten van België, vertegenwoordigend 2^ millioen burgers, verklaard ten gunste van het beginsel van een scheidsrechterlijke beslissing in het Engelsch-Transvaalsche conflict. ■•derland. Rotterdam, 3 Febr. Bij laag water staat er 7 voet op het achterdek van de »Bat". Het voorschip steekt dan 10 voet boven water uit. De achterluiken zijn weggeslagen, terwijl de voorruimen nog dicht zijn. De twee achter ruimen, de machinekamer en het ruim daarvoor staan vol water. Rondom het schip staat bij laag water 13 voet. Het schip zinkt reeds eenigszins in het zand weg, doch het blijft recht zitten en heeft geen slagzij. Lloyds salvage agent is te Hoek van Holland. De lading uit het voorruim kan niet worden gelost, daar alsdan het schip vermoedelijk zal breken. De positie van het schip is niet gunstig, daar het aan het eind der pier liggend, zeer is blootgesteld aan de zee. Bij zeer laag water zou waarschijnlijk ook nog ruim drie boven komen. De inventaris en de goederen der bemanning zijn geborgen. De schepelingen vertrokken gisterenmiddag naar Rotterdam. Het s.s. »Bat", waarmede de Berging- Maatschappij Yan Maassluis druk bezig was te lichten, is Dinsdagnacht gebroken, zoodat 't schip verloren is en door dynamiet opgeruimd moet worden. Rozendaal, 4 Febr. De directie van de Zuid-Nederlandsche Stoomtram-Maatschappij te Breda heeft aan het gemeentebestuur alhier concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram, van het nieuwe station, door de kom der gemeente, in aan sluiting met de bestaande lijn SteenbergenBreda. Oude Tonge, 3 Febr. De oudste ingezetene dezer gemeente, mej. wed. J. Waare, geboren Rosveld, is 1 Februari op 94-jarigen leeftijd overleden. De heer G. Swinkels, rijks-ambtenaar, welke tijdelijk van hier naar Maassluis was verplaatst, is weer als zoodanig in deze gemeente Ook in deze gemeente zal op 7 Februari een buitengewone bedeeling verstrekt worden aan behoeftigen van alle gezindten. Aan de leerlingen der openbare- en bewaarschool is men voornemens een feestje te bereiden, en zoo mogelijk een feestgave uit te reiken. Zierikzee, 6 Febr. De Staatscourant no. 29 bevat de statuten van de naamlooze vennootschap bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee. Doel: het drijven der zaken van commissionnair in effecten, kassier en bankier. Duur25 jaren. Kapitaal, f 100,000, verdeeld in 200 aandeelen van f 500 elk. Directeur: Jacob Hoogenboom; commissarissenMr. J. P. Cau, Mr. H. C. Moolen- burgh en Mr. J. A. Bolle. Programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Te Haamstede: 9£ uurFeestrede in de Ned. Herv. Kerk door ds. van Krevelen, met opluistering van muziek (dir. de heer Spek). II Kinderfeest in de school met muziek. III Salutschoten. 25 Volksspelen, bestaande in mastklimmen, zakloopen, ringloopen, ringrijderij per velocipède. 7 Fakkeloptocht met muziek door de gemeenten Haamstede en Burgh. 7| Illuminatie. 9~ j> Vuurwerk, na afloop daarvan muziek in de school. Te Burgh: 10 uurSchoolfeest. 11J Luiden der klok. 1Ringrijderij, na afloop daarvan eenige volksspelen, alswedloop met hinder nissen, zakloopen enz. 's AvondsVuurwerk. Tot de feestelijkheden te Middelburg op a.s. Donderdag behooren ook een drietal avond voorstellingen (in de Concert- en Gehoorzaal, in het Schuttershof en in den Schouwburg). Voor die voorstellingen uit te voeren door muziekgezelschappen, zangclubs enz. waren kaarten te verkrijgen Dinsdag- en Woensdag middag van 11 tot 3 ure. Als een bewijs van het animo om van deze voorstellingen te profiteeren, mag wel vermeld worden, dat reeds Dinsdagmiddag lang vóór 3 uur al de kaarten van beschikbare plaatsen waren verkocht. Door den gemeenteraad van Wemeldinge is de geschorste secretaris en ontvanger A. C. de Blinde ontslagen. Men meldt ons uit Antwerpen, d.d. 2 Febr. Ieder van ons heeft al eens het genoegen gehad een gouden bruiloftsfeest bij te wonen, of ten minste een gouden bruiloftspaar te zien. Maar elf zulke paren bij elkander te zien, dat is zeker iets buitengewoons. Dit buitenkansje hadden w|j Maandag 1.1. ter gelegenheid van het jubelfeest der echtelingen Van GelderMertens in de Brederodestraat alhier. De inrichtingscommissie had de eigenaardige gedachte opgevat, tot dit feest al de nog in leven zijnde paren uit te noodigen, die in vroegere jaren hun gouden bruiloft vierden. Van de veertien hadden er tien de uitnoodiging aangenomen. Men kan denken wat schoone stoet het was, die al deze jubilarissen, in prachtige rijtuigen met twee paarden bespannen, voorafgegaan van in het wit gekleede meisjes, naar de kerk heen- en terugbracht. Na den dienst werd een groote receptie gehouden, met uitvoering eener cantate, over handiging van geschenken, lezing van gedichten, enz. Tijdens het banket, dat daarop volgde, kwam de schepen Goemaerein plaats van den burgemeester, door ongesteldheid verhinderd, de jubilarissen namens de stad gelukwenschen. 's Avonds genoten wij van een wandelconcert, waaraan vier fanfaren-maatschappijen deelnamen, en was er - natuurlijk bal in alle lokalen. Of er geflikkerd werd! Noordgouwe, 5 Febr. Vrijdagavond had alhier de aangekondigde soirée plaats in de zaal van den heer Coomans. De Zierikzeesche jongelui hebben ons getoond, dat dilettanten door ijverige studie eene benijdenswaardige hoogte in de kunst van voordragen kunnen bereiken. Ook de gegeven muziek was voor treffelijk, evenals het accompagnement. De groote opkomst bewees, dat Noordgouwe's ingezetenen de hun door den heer Coomans aangeboden gelegenheid om een prettigen avond te hebben, zeer op prijs stellen. Wij vonden het heel aardig, dat de jongelui nog een collecte in de zaal hielden voor de armen onzer gemeente, welke collecte ongeveer f 5 opbracht. De Volks voorstelling, die Zaterdagavond gegeven werd, was zeer goed bezet, terwijl de feeststemming ook toen niets te wenschen overliet. Bruinisse, 6 Febr. Ook hier zal de huwelijks dag der Koningin eenigszins feestelijk gevierd worden. In den voormiddag zullen de muziek verenigingen eene muzikale rondwandeling houden en de zangvereenigingen eene uitvoering geven. Des namiddags is er schoolfeest; terwijl des avonds illuminatie zal ontstoken worden en de muziek- en zangvereenigingen uitvoeringen zullen geven. Aan de armen wordt dien dag eene feestgave uitgereikt en in de scholen worden de leerlingen onthaald. I Scherpenisse, 5 Febr. Aan den gemeente- I veldwachter alleen is het te danken, dat alhier op 7 Februari ook een bedeeling aan de armen zal plaats hebben. Hij heeft voor dat doel f 89,75 bij de ingezetenen gecollecteerd en nu in handen gesteld van het gemeentebestuur. De giften zullen bestaan in steenkolen en brood. Op de vergadering van den Dijkraad van het Cal. Waterschap Scherpenisse is besloten dit jaar den dijkhoek, gelegen tusschen de dijkpalen 23 en 24, door bezinking en steen- bestorting te voorzien over een oppervlakte van 16000 M2. Dit werk zal een uitgaaf vorderen van ruim 62000 gulden. Vlissingen, 4 Febr. De justitie uit Middelburg, heeft heden, vergezeld van dr. Butner, het lijk geschouwd van de Zaterdag overleden dochter van den zeeloods M. alhier. Door het geneeskundig Staatstoezicht is alhier een quarantaine-vaartuig in orde gemaakt, teneinde te dienen op de rivier de Schelde wanneer zich eventueele gevallen van besmettelijke ziekte in de Scheldehaven voordoen. Het schip is forsch en comfortable ingericht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1