ZIERIKZEESdHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 Februari 1901. HEEREN-H0EDEN, (25ierik.zeesclie O o xx r el n t), RECJLA.MJES. J. DE GRAAF Cz. Weekmarkt te Zierikzee. BEKENDMAKING. Kadaster en Grondbelasting. Algemeen Overzicht. —EUWSTIJDIIIGEH. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7496. Directeur: A. j. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1,-3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts,kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend g-esehieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkel, Havenpark 348, Zierikzee. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. model löOl. Magazijn Poststraat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone "Weekmarkt, in plaats van op Donderdag 7 Februari a.s., den dag, waarop het huwelijk van H. M. de Koningin zal worden voltrokken, zal worden gehouden op VV oens dag O Februari 1901. Zierikzee, den 23 Januari 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Donderdag den 7 Februari e.k. (de dag waarop het huwelijk van H. M. de Koningin zal worden voltrokken), slechts zal zijn geopend van des voormid dags 11»/» tot 's namiddags 12»/i uur, en van des namiddags 23 uur. Ztkbikzek, den 4 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), betrekkelijk de grondbelasting Maakt bekend: dat de Staten No. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1901, van af heden op de uren dat de Secre tarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat ingevolge art. 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, door belang hebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedepu teerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier), hermeting of herschatting kan worden gevorderd. ZTKRnrxgR, den 4 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Ouder gewoonte vangen wij, wanneer geen ingrijpende gebeurtenissen op het wereldtooneel te vermelden zijn, ons Wekelijksch Overzicht aan met een schets van den oorlogstoestand in Zuid-Afrika. In dien toestand is, volgens Engelsche berichten, waarin ondanks de listige inkleeding de waarheid toch duidelijk door schemert, opnieuw voor de Boeren een verandering ten goede gekomen. In de allereerste plaats toch is het Noorden van Transvaal geheel en al van Engelschen gezuiverd. Dit blijkt uit het terugtrekken van den Britschen bevelhebber Smith Dorrien op Pretoria, die, na met de Boeren in een gevecht te zijn gewikkeld, door deze verslagen, en niet langer zijn positie tegen hen kunnende handhaven, genoodzaakt werd een schuilplaats te zoeken bij het leger van Lord Kitchener, dat de hoofdstad van Transvaal bezet houdt. Nu uit het Noorden de vijand verdreven is, worden alle Engelschen, die er verblijf houden, door Louis Botha, vermoedelijk in antwoord op hetgeen de lijkenschender ten aanzien van de gezinnen der Boeren gedaan heeft en nog doet, in groote menigte naar Pretoria gezonden, waar zij het weinige, dat er te verorberen valt, zullen hielpejc_ oppeuzelen. Ook is tengevolge van de omstandigheid, dat de Britten in het Noorden geen vasten voet meer hebben, door Schalk Burgerden waarnemenden President van Transvaal, de zetel der regeering van Pietersburg naar Botha's Berg overgebracht. In de tweede plaats schijnt het Christiaan de Wet, den beroemden Vrijstaatschen veldheer, ondanks den Engelschen generaal Knox, met wien hij eerst bij Tabanchu en vervolgens bij Winburg is slaags geweest, gelukt te zijn in de Kaapkolonie te vallen. Dit feit kan, als de juistheid er van ook langs officieelen weg mocht geconstateerd worden, van overwegenden invloed worden op den verderen loop van den strijd. Want de vraag, hoe komt het, dat de Kapenaars niet als één man zijn opgestaan, sedert de Boeren langs verschillende wegen in de Kaapkolonie zijn binnengerukt, steeds dieper doordrongen, zoodat zij thans zelfs niet eens zoover meer van Kaap stad verwijderd zijn, vindt slechts haar antwoord hierin, dat er geen leider was, in wien zij een onbeperkt vertrouwen stelden. Hun ontbrak een man, dien zij blindelings, geestdriftvol, wilden volgen. Wel sloten zich vele Kapenaars aan bij de snel voortrukkende commando's bij Aber deen zelfs voegden zich 67 bij het commando van Kreutzinger wel was de bevolking der Kaapkolonie den Boeren natuurlijk sympathiek- gezind, voorzag hen van paarden en mond behoeften, en verstrekte hun inlichtingen, die op den vijand betrekking hadden, maar een alge- meene opstand barstte niet los. Een zich aansluiten bij de Boeren in massa, dat deed men niet. Nu kan dit anders worden. De Wet is de gevierde met roem overladene oorlogsheld, die den gezonken moed deed herleven, de gehate Engelschen in hun overwinningen stuitte, en door zijn snel, stoutmoedig en vastberaden optreden aan den oorlog een geheel andere wending' heeft gegeven. Hij is de man, die door zijn handig krijgsbeleid het zoover heeft weten te sturen, dat de positie der Engelschen thans hachelijk, op den duur onhoudbaar is geworden. Zou het te verwonderen zijn, wanneer zijn verschijning in de Kaapkolonie het sein werd voor een algemeenen opstand? En breekt die los, dan moet de hoofdmacht van het Engelsche leger Transvaal en Oranje-Vrijstaat ontruimen. Alvorens ons echter verder te verdiepen in de gevolgen van een dergelijke gebeurtenis, zullen wij eerst nog nadere berichten afwachten. Want hoewel de inval van Christiaan de Wet in de Kaapkolonie hoogstwaarschijnlijk waar is, zekerheid daaromtrent kunnen wij niet geven. In Engeland begint wegens de vele offers aan menschenlevens, de stijgende oorlogskosten, en niet het minst wegens het ontwakend bewust zijn, dat de oorlog met de Boeren nog jarenlang kan duren, en in dat geval Groot-Brittannia geheel zal uitputten, zich een al sterker en sterker wordende drang naar verzoening en vrede te openbaren. Zelfs in de proclamatie, die Lord Kitchener naar aanleiding van de troonsbestijging "van den prins van Wales op de markt vóór het gouvernementsgebouw te Pretoria voorlas, is van dien drang een spoor aanwezig. Want daarin heet Edward VII niet Keizer, Koning of Suzerein, maar Opperheer van en over Transvaal. Men meent in Engeland met dien titel, en op den grondslag daarvan te kunnen komen tot een vergelijk met Transvaal. Hoe zal men bedrogen uitkomenImmers vooreerst mag en zal Trans vaal zijn lot nooit afscheiden van den Oranje- Vrijstaat. De gedacktengang der Boeren kan niet anders dan deze wezen, óf beide zullen uit de rij der onafhankelijke volken verdwijnen, öf beide zullen zelfstandig blijven voortbestaan. En ten tweede: de strijdleus der Boeren in dezeD oorlog was en is nog Onafhankelijkheid of de Dood". Geen band van welken aard ook, wenscht men nog met Engeland. De Boeren willen een vrij volk van vrije burgers wezen. En niet eer zullen zij de wapenen nederleggen, voordat zij dat geworden zijn. Over de begrafenis van Koningin Victoria zullen wij zwijgen. Dergelijke vorstelijke ter aardebestellingen, die ontzettend veel geld ver slinden, gelijken meer op een mooie maskerade dan op een plechtige uitvaart. De menigte ver dringt zich om het schitterend schouwspel bij te wonen, niet om den vorst of vorstin de laatste hulde te bewijzen, maar uit nieuwsgierigheid naar de* belangwekkende vertooning. De Duitsche Keizer bevindt zich nog steeds in Engeland, waar hij ook zijn 42sten geboortedag gevierd heeft. Zijn oudste zoon is er thans ook. Beiden zijn er met eerbewijzen overladen. De Keizer werd tot veldmaarschalk van het roem rijke Eogelsche leger benoemd, ontving ter gelegenheid van die benoemiDg een prachtig zwaard, en verkreeg, daar hij reeds in de orde van den Kouseband was opgenomen, de eere- teekenen er van in diamanten van Kimberley. Aan Lord Roberts, den bekenden wolf in schapen vacht, zond hij een telegram, waarin deze woorden voorkomen»Het doet me genoegen te weten, dat ik één van uw kameraden zal zijn". Wij twijfelen er niet aan, of beiden zullen wel goede kameraden worden, zij passen bij elkaar; de Keizer, die zijn naar China vertrekkende soldaten liefderijk op het hart drukte geen kwartier te gevenLord Roberts, die zijn troepen gelastte al de hoeven te verbranden, die zich binnen een bepaalden afstand bevinden van een spoorlijn, die door de Boeren beschadigd was. Maar niet alleen den Keizer vielen hooge onderscheidingen te beurt, maar eveneens zijn zoon, den Kroon prins, die zich voortaan mag tooien met den Kouseband. Toen Edward VII hem die orde uitreikte, hield hij een toespraak, waarin de woorden, die betrekking hadden op de verzekering van den vrede en den voortgang der wereld beschaving, onze aandacht trokken, niet omdat zij zelfs de minste waarde hebben, maar omdat zij, vormend een schrille tegenstelling met de werkelijkheid, de strekking hebben de domme menigte te misleiden. Niet alleen om grootmoeder te begraven, niet alleen om een titel, diamanten en een prachtig zwaard in ontvangst te nemen, is de Duitsche Keizer naar Engeland overgekomen, maar ook om een finantiëele aangelegenheid te regelen. Het Duitsche socialistenblad Vorwartsdat steeds goed ingelicht wordt, en vermoedelijk zijn hof berichten aan de hoogste kringen ontleent, deelt namelijk mede, dat de moeder van den tegen- woordigen Duitschen Keizer aan haar broeder, den toenmaligen Prins van Wales, die, wat elk mensch overkomen kan, in groote financiëele ongelegenheid verkeerde, het sommetje van 24 millioen geleend heeft. Nu de Prins van Wales Koning van Engeland geworden is en erfgenaam van de rijke nalatenschap van wijlen Koningin Victoria, nu acht men het tijdstip gekomen, deze geldelijke kleinigheid te vereffenen. In Oostenrijk is de Rijksraad door den Minister-President Körber geopend. Deze wees Weigel, den afgevaardigde van Krakau, een Pool, als den president van de vergadering aan. Nauwelijks had Weigel de vergadering in het Duitsch toegesproken, of daar begon het lieve leventje. Waarom spreekt gij niet Poolsch of Czechisch", werd hem van verschillende kanten toegeroepen. Hij hield zich van den doove, en sprak voort. Aan het einde van zijn rede gekomen, bracht hij hulde aan de nagedachtenis van Engeland's Koningin, Victoria. Daar had men de poppen aan het dansen: »Leve de Boeren" werd geroepen, »Weg met de Engelschen, weg met die bende van moordenaars en brand stichters, de duivel moge hen balen". En zoo ging het voort. Men moge dergelijke uitroepingen in een volksvertegenwoordiging zeer oneerbiedig en onstaatkundig vinden, wij verkneukelden ons, toen wij ze lazen. Met China hebben de verbondene Mogend heden nog geen vrede gesloten. Li-Hung-Chang en Prins Tsjing hebben aan de generaals en deze aan de afgezanten, die te Peking over de vredes-voor waarden beraadslagen, te kennen gegeven den wensch, dat aan de Chineezen de verboden stad moge ingeruimd worden, opdat voor den terugkeer van den Keizer maatregelen kunnen genomen worden. De gezanten hebben het verzoek van de hand gewezen. De Tranavaalsch - Engelsche oorlog. Londen, 4 Febr. De ambtelijke verliezenlijst wijst uit dat majoor Lloyd van de Suffolks den 25sten Januari is gesneuveld in een gevecht bij Twjjfelaarverder zijn bij die gelegenheid majoor Maude van de cavalerie, een luitenant 1 en een dozijn manschappen gewond. Tien man- j schappeD worden als vermist opgegeven tusschen Twijfelaar en Wonderfontein op den 28sten 1 Januari. Generaal Smith-Dorrein meldt dat hij 1 den 25sten Januari op marsch negen man van j het Essex-regiment aan vermisten heeft verloren. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad de 1 bevestiging van het bericht dat De Wet met een corps van vijftienhonderd man en twee kanonnen 1 de Oranje-rivier overtrok en de Kaapkolonie in is getrokken. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld dat 400 Boeren den 29sten een batterij van zestig stampers van de mijn Modderfontein en een van honderdzestig stampers van de Van- Rhijnsdeep hebben vernield. 2 Febr. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat er tusschen de Boeren en een deel van de strijdmacht van kolonel de Lisle versterkt door manschappen van Bethune, enkele gevechten hebben plaats gevonden, op moeielijk terrein in het district Clanwilliam. Tegenover de overmacht trokken de Boeren terug na de Engelschen blootgesteld te hebben aan een krachtig vuur. Engeland. Begrafenis Tan Koningin Victoria. Cowes, 1 Febr. Vanmiddag om half drie was het eerste gedeelte der begrafenisplechtig heden afgeloopen. Het stoffelijk overschot van de koningin was op de affuit van een kanon door de nauwe straten van Cowes gevoerd, waar troepen geschaard stonden; daarna was het aan boord van het koninklijk jacht »Alberta" gebracht, waar het neergezet werd in een paviljoen van rood fluweel, op het dek opgericht. De stoet, die van Osborne House naar de aanlegplaats trok, was zeer eenvoudig, maar indrukwekkend. Achter de kist, waarop de kroon, de schepter en de rijksappel lagen, gingen te voet twee groepen van aanzienlijken. De koning, de keizer en de hertog van Connaught liepen vooraan in de eerste groep; de koningin, de prinsessen Christiaan en Louise, in de tweede. Toen het lijk aan boord van de Alberta" gebracht werd, roffelden de omfloersde trommen langdurig, en kanonschoten vielen van de oorlogs schepen, die in een rij van 46 K.M. tusschen Cowes en Portsmonth lagen. Portsmouth, 4 Febr. 5 uur 's avonds. De vaart van de Alberta" tusschen de dubbele rij oorlogsschepen heen, waaronder zeven vreemde oorlogsschepen, heeft ongeveer twee uren geduurd. Het voorbijvaren van het jacht met het lijk der koningin was een onbeschrijfelijk plechtig en indrukwekkend schouwspel. Zoodra de Alberta" naderde presenteerde de bemanning van slagschip of kruiser het geweer, terwijl de muziek een treurmarsch aanhief; de kanonnen vuurden iedere minuut een salvo af, zoodat gedurende den geheelen overtocht het kanon gebulder en de droefgeestige muziek zich voort durend liet hooren. De zee had in geen gunstiger toestand kunnen zijn. Om bij vijven kwam de Alberta" in het gezicht van Gosport, waar het jacht met het stoffelijk overschot van de koningin vannacht blijft liggen. Sloepen van de oorlogsschepen zullen er de wacht bij houden. Londen, 2 Febr. De lijkstoet kwam om kwart over eenen aan het Paddington station aan, na de straten te zijn doorgetrokken, die overal met zwarte en purperkleurige draperieën waren behangen en met een ontelbare menigte toeschouwers waren bezet. De stoet was vandaag uitsluitend uit de landmacht samengesteld, terwijl de ceremoniën gisteren door de zeemacht werden verricht. Duizenden manschappen van alle wapenen, waaronder graaf Roberts met zijn veldmaarschalkstaf in de hand, maakten het eerste gedeelte van den optocht uit. Daarna kwam de lijkkist, die evenals gisteren door de naaste familieleden werd gevolgd. De lijkkist, waarop de teekenen der koninklijke waardigheid lagen, was op een eenvoudig affuit geplaatst, terwijl zij boven op het kanon zelf lag. Acht roomkleurige paarden, door koninklijke postiljons bereden, trokken het affuit, en maakten het glanspunt uit van den optocht. Vooraan het gevolg van de lijkkist gingen de koning, de Duitsche keizer en de hertog van Connaught. De eerste twee hadden het uniform van Engelsch veldmaarschalk aan. Dan kwampn de koningen van Portugal, Griekenland en de vreemde prinsen. Alles bij elkaar volgden ongeveer 40 personen. De trein vertrok van Paddington om tien minuten over half twee. Om half drie kwam de trein te "Windsor aan. Toen de lijkstoet daar geheel klaar was om van het station te vertrekken, weigerden de artilleriepaarden voor het affuit, die lang in een kouden wind hadden gestaan, te eenenmale, wat men ook probeerde, vooruit te gaan. De koniog was erg ongerust, en iedereen was bevreesd, dat er een ongeluk had plaats gehad. De lord Marchal wist niet wat te doen, toen eenige matrozen kwamen en hunne diensten aanboden. De paarden werden gauw afgetuigd; de strengen werden in een lang koord aan elkaar gebonden, de matrozen gingen voor het affuit staan, en trokken het tot aan den kathedraal van St. George. Bij dén dienst in den kathedraal, die zeer in drukwekkend was, werd kerkmuziek van Gounod, Tsjaikowski en Spohr gegeven. De aartsbisschop van Canterbury sprak den zegen uit. Na den dienst gingen koningen en prinsen en de chefs van de vreemde missies naar het kasteel te Windsor, waar de koning hen ontving. De stoet heeft zich van het Victoria station in beweging gesteld, geopend door een officier van den generalen staf, de muziek der garde, een regiment der vrijwillige scherpschutters, een regiment vrijwilligers der genie, de artillerie van Tynemouth, de yeomanry van Warwickshire een detachement koloniale troepen, 4 bataljons militie, een compagnie veldartillerie en tal van andere vertegenwoordigingen uit het leger. Dan volgden een viertal muziekkorpsen, de hofmaarschalk, twee gouden stafdragers en eindelijk het affuit dragende het stoffelijk overschot. Hierna volgde koning Edward te paard, met aan zijn rechterzijde de keizer van Duitschland en links de hertog van Connaught, J gevolgd door de leden der koninklijke familie te paard, de opperstalmeester te paard en 4 rijtuigen, elk bespannen met 4 paarden, voor de koningin en de prinsessen. Het escorte sloot den geweldigen stoet. Frankrijk. Parijs, 2 Febr. Volgens de New-York Herald j koesteren de mogendheden der Triple-Alliantie de hoop, dat de regeerings-wijziging in Engeland een einde zal maken aan den oorlog. Duitschland zou Engeland geraden hebben een einde te maken aan de moeilijkheden in Zuid-Afrika ter gelegenheid van het huwelijk van koningin Wilhelmina der Nederlanden. Een scheids rechterlijke beslissing zou verzekerd zijn. 1 Engeland zou toestemmen in vredesvoorstellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1