ZIERIKZEESCHE MEI WSBODE Zaterdag 2 Februari 1901. ■IJ: HEEREN-H0EDEN, (Zierilizeesclie C o u r a n t), Eerste Blad. RECLAMES. J. DE iRAAF Cz. PIJ KW AT ER. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad est Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7495. DirecteurA. J. DE LOOZE. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels T5> cts. Elke regel meer 1£> cts. model 1901. Magazijn Posistraat. Mgtkp De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjesHuwelijkskaarten, Nota's, Kwitantiên, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, SigarenzakjesBanketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Openbare Aanbesteding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens, om van het in 16 perceelen uit te voeren werk van het graven van eene waterleiding en slootenhet maken van een rij weg met opritten en het effenen van de gronden in het Dijkwater, op Maandag den 4 Februari 1901, des namiddags 1 uur> ten Raadhuize, in het openbaar aan te besteden, afzonderlijk en in massa, vier aansluitende perceelen, beginnende bij het zesde perceel. Aanwijzing ter plaatse op Zaterdag 2 Februari 1901, van des namiddags 2'/» tot 4 uur. Bestekken zijn tegen betaling van 25 eert en teekeningen per stel van 5 stuks, tegen betaling van ƒ2 50 verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeente bouwmeester, by wien inmiddels dagelijks tusschen 10 en 12 uur inlichtingen te bekomen zijn. Hederlanid. Utrecht, 30 Jan. Bij de politie werd door een 21-jarige dienstbode aangifte gedaan, dat zij kort tevoren in den trein, waarmede zij van Amersfoort was gekomen, van haar portemonnaie met ongeveer f 22 was beroofd. Tot herstel van gezondheid, van haar meesteres eén paar weken verlof bekomen hebbende, was zij met een locaaltrein naar Utrecht gestoomd om van daar met de tram naar Jutfaas, waar haar ouders wonen, te gaan. In den trein had naast haar een boerenvronw plaats genomen, aan wier aandacht het blijkbaar niet was ontsnapt, dat de portemonnaie van het meisje, waarin deze haar plaatsbiljet had geborgen, nadat het was gecontroleerd, goed voorzien was. Zooals zij zich later herinnerde, was de vrouw langzamerhand zoo dicht tegen haar komen zitten, dat zij haar ten slotte moest verzoeken wat te willen opschuiven. Aan de halte Blauwkapel had de vrouw kort daarna overhaast den trein verlaten, terwijl op hetzelfde oogenblik het meisje haar portemonnaie vermiste. De f 22 waren haar spaarpenningen, waar mede zij haar ouders had willen verrassen. Bedoelde vrouw is wel door de recherche op gespoord, doch veel verder is men daarmede niet gekomen, daar zij beslist alle schuld ontkent. Op de Oudegracht alhier waren Dinsdag middag eenige knaapjes van 8 tot 40 jaren bezig elkaar met sneeuwballen te gooien, toen er een schip door de gracht kwam varen. Opeens veranderde nu het tooneel en werd de schipper het mikpunt der bengels en daalde in een oogenblik een aantal ballen op hem neder. De schipper, daarover boos geworden, haastte zich den kant te bereiken en sprong aan den wal. De jongens gingen ijlings op de vlucht en wisten te ontkomen op één na, het 8-jarig zoontje van den heer v. R., dat door den schipper werd gegrepen en daarna zoodanig geslagen en getrapt werd, dat het kind plotseling ineenzakte. In bewusteloozen toestand in huis gedragen, moest onmiddellijkgeneeskundigehulpwordeningeroepen en werd hersenschudding geconstateerd. Tegen den schipper, die bevreesd voor erger, ijlings naar boord terugkeerde, is een vervolging Amersfoort, 30 Jan. Alhier is gearresteerd zekere J. C., oud 26 jaar, die bekend heeft den diefstal gepleegd te hebben in de Cantine van het Remonte depót te Milligen. Ook alhier ontvreemdde hij geld en goedo.a. in de Militaire Tehuizen f 50 aan geld en in eene sociëteit twaalf jassen en mantelsook in het Militaire kleeding-raagazijn aldaar had hij weten in te dringen. Over deze aanhouding vindt men in het Utr. Dbl. de volgende bijzonderheden De burgemeester der gemeente Eemnes Jhr. C. Röell, heeft zijne woonplaats in Baarn. Zaterdagmorgen begaf hij zich per rijwiel naar de secretarie te Eemnes. Onderweg passeerde hij een persoon, die een volgeladen kruiwagen bij zich had. Onder het dekkleed kwam een gedeelte van een damesmantel te voorschijn. Dit gaf hem vermoeden op diefstal, daar hij reeds met de feiten alhier bekend was. Op de secretarie gekomen, gaf hij onmiddellijk bevel aan den veldwachter genoemden persoon op te sporen en bij hem te brengen. Leiden, 30 Jan. Tijdens het kort maar hevig onweder dat hedenvoormiddag hoven deze stad woedde, sloeg de bliksem in het achterhuis van eene woning aan de Hoogwoerd. Het gebeele dak werd verbrijzeld, alsmede een gedeelte van dat der aangrenzende fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van den heer W. In den schoorsteen dier fabriek sloeg een gat van ongeveer 3 M. lengte. Er ontstond geen brand en er kwamen ook verder geen persoonlijke onheilen voor. 's-Gravenhage, 34 Jan. Hr. Ms. bruidegom is hedenavond alhier gearriveerd. Aan het Paleis werd Hij ontvangen door H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Weduwe, gevolgd door hofdames en heeren. Op de geheele reis door ons land van de grens af ontving Z. H. overal huldeblijken. De heer G. P. Dietz (geb. te Zierikzee), hoofdcommies aan het departement van oorlog, herdacht dezer dagen onder vele blijken van belangstelling, voornamelijk van de zijde der ambtenaren, zijn 40-jarige ambtsvervulling aan dat departement. Rotterdam, 30 Jan. Hedenmiddag om twee uur is het Spaansche -s.s. »Bat", metende 2300, geladen met erts, komende van Bilbao en bestemd voor hier, op de Zuiderpier te Hoek- van-Holland gestrand. Het schip zou door de sleepboot Oceaan" worden binnengebracht. De bemanning is gered. Nader verneemt men, dat het gestrande stoomschip een defect aan de machine had en binnengesleept werd door de sleepboot sOceaan". Aan 't begin van den Waterweg brak de sleeptros en liep het stoomschip aan de noordzijde op de Zuidpier. De bemanning, bestaande uit 35 koppen, waaronder de kapitein, werd met de sleepboot aan wal gebrachtook de loods Termij bracht men tegelijkertijd aan. Het s.s. »Bat" was geadresseerd aan Wm. Müller Co. alhier. 34 Jan. De »Bat" is geheel gebroken. 34 Jan. Gisteren heeft een hevige brand gewoed in het opslagpand Victoria", in de Olivier van Noordstraat, bij de heeren Ten Hope en Redele, waar verschillende goederen lagen, als: drop, biscuits, suikerwerk enz. De vuur- en waterschade is groot. Alles was verzekerd. In eene serre van de Diergaarde is gisteren namiddag brand ontstaan. Het personeel heeft zelf den brand met eigen middelen gebluscht. Goedereede. De commies 4e klasse P. van der Slikke is met 4 Maart benoemd tot commies ontvanger aan het grenskantoor te Oldenkotte. Oude Tonge, 26 Jan. Gisterenavond hield de vereeniging vliet schoolfonds voor schippers kinderen in Zuid-Holland"gevestigd in deze gemeente, haar zesde jaarvergadering. Van de vereeniging, welke 52 leden telt, waren er slechts 48 tegenwoordig, waaronder ook de eere-voorzitter, de heer J. van Schouwen, en decorrespondent, de heer E. Mast van den Bommel. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, den heer J. A. Habig, met een gepast woord was geopend, gaf de secretaris, de heer J. van Ispelen, een uit voerig en zaakrijk verslag over het zesde levensjaar van het fonds. Hieruit bleek, dat de vereeniging gestadig vooruitgaat, en haar arbeidsveld zich geregeld uitbreidt. In den loop van het jaar 4900 werden door het bestuur 40 aanvragen om ondersteuning onderzocht, en diensvolgens 8 kinderen aangenomen, terwijl eene aanvrage voor 2 kinderen te Rotterdam nog in onderzoek is. Op 1 Januari 4900 genoten reeds 8 kinderen onderstand, zoodat in dat jaar 46 kinderen geholpen werden. Daarentegen werd voor één kind voor verdere tegemoetkoming beleefd bedankt, terwijl 3 kinderen de school verlieten, zoodat op 34 Dec. j.l. nog 42 kinderen werden onder steund, en wel 4 te Rotterdam, 4 te 's-Graven- deel, 1 te Sommelsdijk, 4 te Den Bommel, 2 te Stad a/h. Haringvliet en 6 te Oude Tonge. Hiervan geniet één kind onderwijs op een bizondere school en de overige op de openbare. De penningmeester, de heer Hagens, deed hierna rekening en verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waaruit bleek, dat ontvangen was van den Staat der Nederlanden een subsidie vanf 300, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een subsidie van - 400, da'ii üftldo eener te Rotterdam ge- houden collecte- 480.20 aan ingekomen giften- 43, uit de hier en daar geplaatste busjes gelicht- 42.40 j van een collecte bij den schippersbond - 4.505 aan opbrengst van oud papier - 0.60 aan jaarlijksche bijdragen van de leden - 42.50 Samen f 649.905 waaruit zijn bestreden de volgende uitgaven voor ondersteuning der kinderen f 443, aan porto's- 0.97 aan bodeloon- 2.50 voor het vaste fonds afgedragen - 50, Samen f 496.47 zoodat het saldo over 4900 bedraagt f 4 53.435 welk bedrag in de Rijks-postspaarbank is belegd. Met algemeene stemmen werden als bestuurs leden herkozen de aftredende heeren J. A. Habig, hoofd der school, en J. van Ispelen, notaris. Nog werd het bestuur door de ver gadering gemachtigd voortaan het jaarverslag te doen drukken en in ruime mate te verspreiden, opdat het goede doel en de werkkring van het schoolfonds meer en meer naar buiten bekend worden, en vooral vele welgezinden mogen worden opgewekt de vereeniging met hunne gaven te steunen, ten bate van het arme schipperskind. Aan het slot der vergadering bracht de eere voorzitter een warme hulde aan het dagelijksch bestuur, den voorzitter, secretaris en penning meester de eigenlijke drijvende kracht der vereeniging, voor hunnen onverdroten ijver en belanglooze toewijding aan de goede zaak. Zierikzee, 4 Febr. Het programma der op 3 dezer in de sociëteit »Ons Genoegen" te geven soirée musicale bestaat uit de volgende nos. 4. Verlovings-Hulde, N. A. Bouwman; 2. Ouverture: Der Maurer und der Schlosser, Auber3. Stabat Mater, Rossini; 4. Reisebilder, Fantaisie, A. Resch; 5. Vive le soldat, Marsch, A. Trempler; 6. Estudiantina, Valse, Waldteufel7. Berceuse de Jocelijn, Godard; 8. Fantaisie sur le Barbier de Séville, Rossini; 9. Menüetto, J. Hay dn; 40. Lebe der Herzog, Marsch, Wenzél. Dit muzikale programma zal worden afgewisseld door vier voordrachten. Het geheel belooft dus een aangenamen avond en wij vertrouwen alzoo, dat ook thans wederom de sociëteit »Ons Genoegen" haar naam zal handhaven. Zooals bekend is, zijn leden met ééne dame vrij, voor meerdere dames is de entrée 25 cts. en voor vreemdelingen 75 cts. Als 't waar is, wat de Haagsche brief schrijver van de Anih. Ct. omtrent de jongste reis van den Duitschen Keizer over Vlissingen naar Engeland weet te vertellenheeft de activiteit van de Maatschappij Zeeland" haar een nieuwen lauwer doen verwerven. Hij zegt nl. Van den Keizer gesproken, mag ik wel een kleine bijzonderheid hier inlasschen, omdat zij onze nationale stoomvaartmaatschappij »Zeeland" betreft. Op zijn reis naar Londen had hij onderweg vernomen, dat de Britsche kruiser »Minerva", die hem te Vlissingen zou aan boord nemen, wegens ongunstig weer niet tijdig in onze haven zijn kon. Vandaar zijn vraag bij aankomst te Vlissingen: Wanneer kan ik 1 over?" De Duitsche Consul had reeds over j 't geval met den wakkeren directeur der »Zeeland", den heer van Woelderen, gesproken en deze had terstond een reserveboot stoom op doen maken, zoodat hij, bij den Keizer geroepen, 1 zeggen kon: Wanneer U. M. beveelt". Men kan begrijpen dat deze activiteit op den vorstelijken reiziger een uitmuntenden indruk maakte; zij is opnieuw een goede reclame voor de verdienstelijke Maatschappij in quaestie. Stavenisse, 34 Jan. De storm der laatste week is ook hier niet zonder uitwerking gebleven. Aan de waterkeering van het calamiteuse waterschap Stavenisse zijn 660 M2. Vilvoordsche en 55 M2. bezaltglooiing erg beschadigd, gepaard met grondverlies en schade aan be- kramming en bezoding. Aan den Margaretha- 1 polder, behoorende tot genoemd waterschap, zijn twee gaten, een van 50 en een van 460 M2. het laatste wordt van noodbeslag voorzien. Het water bereikte bij vloed eene hoogte van 4.60 M. boven gewoon hoogwater- peil. Door ingelanden van den polder Oud- Kempenshofstede is met meerderheid van stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den heer H. Nieveen te Lemmer, om subsidie voor den geprojecteerden stoomtram Stavenisse Nieuw-V ossemeer Uit het jaarverslag van den boekhouder der weegbrug I alhier blijkt, dat er in 4900 opgewogen werden: 4757574 K.G. aardappelen, 552974 K.G. uien, 479540 K.G. granen, 4504423 K.G. pulp, 4393764 K.G. suikerbieten en 418 stuks vee. Aan de aandeelhouders werd een jaardividend van 44 pCt. uitgekeerd. Als voorzitter werd herbenoemd de heer L. J. Dorst en als weger P. J. de Vos. St.-Filipsland, 30 Jan. Een afsluithek aan den overweg in den Henriëttapolder, dat wellicht door den sterken wind opengewaaid was en zoodoende dwars over de tramlijn hing, werd door de tram van 6 uur 30 aan stukken gereden terwijl één der lantarens van de locomotief verbrijzeld werd. 34 Jan. Blijkens achterstaande annonce zal de heer A. de Winter uit Breda alhier a.s. Woensdag in de »Druiventros" optreden. Het pogen van de vereeniging: dEendracht bindt" om het Fliplandsche publiek in de gelegenheid te stellen, dien, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland zoo gunstig bekenden karakter-komiek, in eenige zijner meest pakkende voordrachten te hooren, verdient aller steun. ^Eendracht bindt" getroost zich natuurlijk een groote finantiëele uitgaaf, maar rekent dan ook op een ruime opkomst van het publiek. We houden ons dan ook overtuigd, dat de recette op dien avond, de verwachting van het bestuur verre zal overtreffen. Oud-Vossemeer. Dezer dagen werd onze gemeente bezocht door een in het vorige jaar geslaagde veearts, thans nog zonder standplaats, die het voornemen schijnt te hebben zich alhier te vestigen; een aantal landbouwers is bereid bij vestiging hem financieel te steunen. Aan den zeedijk van den Vanhaaftenpolder is bij den jongsten storm nog al schade ongeveer 40 M3. grond werd weggeslagen en 600 M2. bezoding vernietigd. Onmiddellijk werd door dijkwerkers door het leggen van krammat en noodbeslag voorloopig tegen uitbreiding der schade voorzien. Alhier is Woensdag overleden de heer J. Duijnhouwer, vroeger tal van jaren president kerkvoogd der Ned. Herv. gemeentede overledene was ook een reeks van jaren lid van het college van zetters. Goes, 34 Jan. Heden is door de Eerste Kamer aangenomen de begrooting voor Binnen- landsche Zaken en daarmede is de overneming van de Hoogere Burgerschool door het Rijk een feit geworden. Thans is de tijd aangebroken voor een of andere dankbetuiging door de burgerij aan den Burgemeester, aan wiens door tastend optreden zij deze belangrijke zaak voor een groot deel te danken heeft. In het lokaal Samuel" trad als spreker op de heer J. J. B. Fanoy, kapitein van het Indische leger, die uit persoonlijke ervaring kon spreken over den invloed van den Christelijken arbeid onder de soldaten van dat leger. Vier leden van het Muziekgezelschap »Hosanna" zijn met den voorzitter, den vaandel drager met vaandel, uitgenoodigd om mede te werken aan de huldebetuiging door dilettanten muzikale vereenigingen op Maandag a.s. 's na middags half 4 aan H. M. de Koningin. De Werklieden-Vereeniging »Eigen Hulp" heeft in 4900 f 949 uitbetaald aan 61 leden, wegens ziekte en bovendien f 90 bij overlijden van leden. De vereeniging telt thans 206 leden, haar kapitaal bedraagt f 2943. Door een burger van Goes is alsnog een poging gedaan om op 7 Februari uit particuliere bijdragen aan de behoeftigen een bedeeling te geven. Een loffelijk idéé voorzeker, maar er is in den laatsten tijd zooveel gevraagd, dat de kans op succes niet groot kan genoemd worden. Mogelijk nemen de armbesturen die taak wel op zich, maar ook van deze corporaties wordt zooveel gevergd, dat zij misschien huiverig zijn om extra-bedeelingen uit te reiken, niet omdat er extra-nood is, maar omdat er een feestelijke stemming in de lucht zit. Mogelijk valt het nog mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1