Uit Stad ew Proviwcie. een weldadigheidsloterij. Bij de trekking viel de hoofdprijs van 7000 mk. op het lot van de kellnerin. Zij verdiende het buitenkansje, want zij schijnt een brave meid te zijn, die met haar verdienste een moeder en zuster onderhoudt. Het meisje wilde eerst de winst met den schenker van het lot deelen, maar toen deze niets wilde aannemen, gaf zij een flinke som aan de armen. Nederland. Amersfoort, 25 Jan. Terwijl prof. Jan ten Brink voor de leden van het «Nut" een lezing hield, zijn uit de vestiaire der sociëteit «Amicitia" alle damesmantels en heerenjassen gestolen, die door de Nutsleden daar waren gedeponeerd. De dieven lieten alleen de hoeden achter, wel wetend dat een avondhoed van een heer weinig waarde heeft en een gebruikte dameshoed niet zoo heel veel koopers vindt. 's Nachts werd het protestantsch Militair Tehuis bezocht, waar eenig geld werd buit gemaakt en het garnizoens-naclitleger-magazijn, waar de dieven gestoord schijnen te zijn, want 's ochtends vond men op de binnenplaats eenige dekens en lakens, die weer weggeworpen schijnen. Yan de daders geen spoor. 's-Gravenhage27 Jan. Door H. M. de Koningin-Moeder is- f 3000 geschonken aan de stichting Oranje-Nassau's oord. De Koninklijke gift is bestemd tot grondslag voor de vorming van een bijzonder fonds waarvan de renten zooveel mogelijk zullen worden besteed ter tegemoetkoming in de verpleegkosten van minvermogenden. Men hoopt dat de inrichting in den loop van den zomer geheel gereed zal zijn. Botterdam, 28 Jan. Naar wij vernemen, heeft de «Holland", van de Nederl. Stoomvaart- Maatschappij, een passagiersboot, die van hier op Londen vaart, van nachtkomende van Londen, bij het binnenloopen van den Waterweg, schipbreuk geleden. 23 man zouden verdronken zijn; de kapitein is gered. Zierikzee, 28 Jan. Vrijdagavond j.l. trad de heer Beekman uit Schiedam op voor de leden van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De spreker boeide het helaas niet talrijke gehoor hetgeen het meest jammer was voor de afwezigen door zijne geestige novelle «Een oudere", welke hij vóór de pauze voordroeg. Die oudere", een gepensioneerd majoor, die altijd volop werk weet te vinden in zijn tuin of andere liefhebberijen, ook in de schilderkunst, waarin hij, uitstekend teekenaar aanmerkelijke vorderingen heeft gemaakt, ontvangt een brief van zijn in den Haag wonende gehuwde dochter in eene taal, waarvan hij niets begrijpt, zoodat hij voor haar verstand vreest en onder een of ander voorwendsel naar den Haag reist, om haar zelf in hare omgeving na te gaan. Daar komt hij in den kring der «jongeren", en bemerkt spoedig, zoowel op eene soirée als den volgenden dag op eene kunsttentoonstelling, dat het verstand zijner dochter niet gekrenkt is, maar zij onder den invloed der mode-kunst van den dag gekomen is, en meedweept met de immens-intense extase der kleur-emoties, sensaties en impressies, en zelve, hoewel zij nooit iets goéd heeft kunnen teekeneh, zich eene schilderes verbeeldt, die geen werkelijkheid, maar ideeën schildert. Het gevolg is eene tijdelijke ver vreemding tusschen den vader, die zijn gezond verstand gebruikt, en zijne meening niet verbergt, en zijne dochter, tot de genezing volgt, toen de schoonzoon, die zooals Baskes, de postbode zegt, zat geld, maar niets te doen heeft door het verlies van zijn geld tot werken genoodzaakt wordt, en de vader zijn kinderen verblijdt met het niet op de jongere, maar op de oudere wijze geschilderd portret van hun eersteling. Na de pauze volgde de levendige schildering der Reirie op de Yeluwsche heide, in tegenwoordig heid onzer achttienjarige Koningin, en de aan doening, welke de aanschouwing opwekt bij de duizenden toeschouwers, in 't bijzonder bij de schoone door de officieren bewonderde juffrouw Marie, en de in het tentwagentje haar verge zellende tante en Mietje de naaister. Vrijdagavond ten 7 ure, had in de Chr. school een feestelijke vergadering plaats ter herdenking van het 32-jarig bestaan der Geref.Jongel. Ver. »In Gods Woord zy onze kracht De vooriitter der Ver. J. C. Bilius sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en verzocht ds. Esselink de ver gadering met gebed en psalmgezang te openen. Dit geschiedt zijnde, sprak Zijne Eerw. eenige toepasselijke woorden. Vervolgens brachten secretaris, penningmeester en biblio thecaris verslag uit aangaande den toestand der Ver., welke als zeer gunstig mag geconstateerd worden. Ook werken met succes een Suppletiefonds voor behoeftige schoolgaande kinderen, benevens een Cents-Ver. tot instandhouding van Militaire Tehuizen. Hierna krijgen het woord afgevaardigden van Zuster- Véreenigingen achtereanvolgens beklommen den katheder: de afgevaardigde der Chr. Jongel. Ver. »Samuel" te dezer stede, die van Middelburg, Goes, Wemeldinge en Brouwershaven, allen met welgemeende felicitatiën en min of meer pittige voordrachten. De feestvierende Ver. stak nu ook de handen uit den mouw. De leden derzelve gaven eenige mooie samenspraken ten beste. Deze, welke getiteld waren: «Snork en zijn Geloof"; «de Zwarte Geus"; «een uurtje Theorie"; «in de Rechtszaal" en «Brommeijer en zijn Personeel", werden met een aandachtig gehoor vereerd en hartelijk gelach begroet. Ook werden door de Zang-Ver., onder directie van den heer Mulder, eenige schoone liederen gezongen en de feestvreugde niet weinig verhoogd met het ronddienen van heerlijke comsumptie door dames met vriendelijke gezichtjes en helder witte schortjes. Teneinde van zulk een ryk agenda gekomen was de avond als 't ware omgevlogen. De voorzitter houdt een kort sluitingswoord, waarm hij begunstigers en begunstigsters dank zegt voor hunne talrijke opkomst, den afgevaardigden voor hunne gewaardeerde bij dragen en inzonderheid allen, die tot het welslagen van het feest hebben medegewerkt de sympathie der Ver. betuigt. De heer Mulder, eerelid der Ver., sluit op gebruikelijke wijs dezen feestavond, Gode de eer gevend voor het genot daar gesmaakt, waarna onder het slaan van het midder nachtelijk uur en eenige verkwikkende regendroppelen, allen voldaan huiswaarts keerden. Er woei Zaterdag, maar vooral Zondag gedurenden den dag, en nog sterker des nachts, een hevige storm, zooals wij dien zelden hier beleefd hebben. Het water stond hoog, en kwam op de Nieuwe Haven tot de kleine steentjes. Yan gemeentewege werden tijdig vloedplanken aangebracht, en door de ingezetenen van de Oude - en een deel der Nieuwe Haven werden tot beveiliging tegen het wassend water kistingen aan hun woningen gemaakt. Gelukkig, dat het doode-tij en geen springtij was. Hier en daar heeft de storm eenige schade veroorzaakt. De postboot is hedenochtend niet gevaren. De boot op Rotterdam aanvaardde de reis niet op den bestemden tijd, maar ruim een uur later. De nachtpost kwam eerst om half twaalf van ochtend binnen. Tengevolge van den storm zit de beurt schipper A. van der Hucht, die van hier op Middelburg vaarttegen den Yal van Zuid- Beveland met den mast uit het spoor gestooten vast aan den grond ligt niet gevaarlijk. Zijn roeiboot ligt 500 a 600 meters ver van het schip. De beperking van het met beladen voer tuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepalingopgeheven, met ingang middernacht tusschen den 25 en 26 dezer. Benoemd tot agent van politie 2e klasse alhier, J. Stoel, arbeider en onbezoldigd rijles- veldwachter te Kerkwerve. "Wij herinneren allen, die nog niet op de kiezerslijsten voorkomen, dat zij zich daartoe vóór 15 Februari moeten aanmelden ter secre tarie hunner gemeente. Ellemeet. Het huwelijk van II. M. de Koningin zal, naar wij vernemen, niet onop gemerkt voorbijgaan. De schoolkinderen n.l. zullen bij die gelegenheid getracteerd worden. Eikerzee, 26 Jan. Bij gelegenheid van het huwelijk onzer Koningin zal door de jeugd in deze gemeente een schoolfeest worden gevierd. Teneinde de kosten daarvan te kunnen bestrijden, heeft er eene lijst ter inteekening gecirculeerd, die eene totale opbrengst gaf van f 29.50. Haamstede, 28 Jan. In eene op Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van belangstellende ingezetenen, door den heer burgemeester belegd op daartoe gedane uitnoodiging, is besloten den 7 Februari a.s. feestelijk door te brengen. Er werd eene feestcommissie benoemd, bestaande uit heerenC. M. Bolle Lz., M. G. Hoolboom, W. Yis, J. van der Giessen, E. C. de Rijke, C. Moelijker, J. Tibout, N. Tibout en F. Kik. Burgh- en Westlandpolder, 28 Jan. Bij het afzenden van dit bericht kon nog niet worden bepaald of door den hevigen storm van heden nacht schade was aangebracht aan de zeewerende werken van dezen polder. Het water steeg tot 1^ M. boven peil. Oosterland, 28 Jan. Bij gelegenheid van de voltrekking van het huwelijk van H. M. de Koningin, zullen de schoolgaande kinderen alhier, door of vanwege het gemeentebestuur, op chocolademelk enz. worden getracteerd en als wij goed zijn ingelicht, zal aan behoeftige menschen op dien dag, gelijk als met de troons bestijging, eenige ververschingen worden verstrekt. Bruinisse, 26 Jan. Door de afdeeling Bruinisse van de Ned. Yisscherij-Yereeniging werd gisterenavond in de Conferentiekamer alhier eene goed bezochte vergadering gehouden. Yan de 55 leden waren er 46 tegenwoordig. Na opening door den tijdelijken voorzitter, de voorzitter, de heer M. Otte, was door ongesteld heid niet ter vergadering, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voor lezing werd gedaan van verschillende ingekomen brieven, o. a. van onzen afgevaardigde in de Tweede Kamer, den heer J. J. van Kerkwijk, waarin deze mededeelde, dat hij, naar aan leiding van het verzoek der afdeeling aan den Minister van W. H. en N. om de postverzending over Steenbergen te doen plaats hebben, de noodige stappen gedaan had en de zaak onder zocht zou worden. Yan den directeur van het postkantoor was een schrijven ingekomen, waarin hij zich bereid verklaarde, een derde lichting van de hulpbus te doen plaats hebben, mits de gemeenteraad voor het aanbrengen van licht bij de bus zorgde. Laatstgenoemd college had echter, zooals bij ingekomen schrijven bleek, besloten daartoe niet over te gaan, omdat op 15 M. van de bus zich eene lantaren bevindt, en de bestellers bovendien van een lantarentje voor zien zijn. Yan de afdeeling Tholen was een verzoek ingekomen inzake de afdamming van de Een dracht, ten behoeve van de ontworpen tramweg. Deze afdeeling meende, dat die afdamming voor de visscherij te Tholen zeer nadeelig zou zijn en had daarom besloten zich per request tot de betrokken Ministers te wenden om daartoe niet over te gaan. Besloten werd het request der zuster-afdeeling te steunen. Nu werd door den heer Zwier Yisser, directeur der Yereeniging, eene rede gehouden. Eerst besprak deze den toestand der Yereeniging in 't algemeen. Wel, zeide spreker, was in 't af- loopen jaar veel tegenwerking ondervonden, waarover hij in bijzonderheden uitweidde, maar toch was er groote vooruitgang te constateeren, daar het ledental steeds toenam en de Yereeni ging reeds veel ten voordeele der visschers heeft kunnen verrichten. Ook in Zeeland nam het ledental steeds toein verschillende visschers- plaatsen waren de meeste schippers toegetreden. Vrijdagavond werd een afdeeling te Brouwers haven opgericht met ruim 40 leden. Te bejammeren was het, dat in deze gemeente, waar de afdeeling slechts 55 leden telt, nog zoovelen niet hadden kunnen besluiten als lid toe te treden. Bruinisse met zijn' aanzienlijken handel in mossels en andere schelpdieren kon eene der bloeiendste afdeelingen worden. Spreker dankte het bestuur voor zijnen steun en in zonderheid den heer Jac. de Waal, die èn als secretaris èn als lid van het hoofdbestuur steeds met alle krachten ten bate der Vereeniging werkzaam was. Verder werden de punten voor de algemeene vergadering, te Amsterdam te houden, besproken. In 't bijzonder werd van gedachten gewisseld over het te stichten pensioenfonds, de afechaffing der consenten en het tot stand brengen van eene onderlinge assurantie. Tot afgevaardigde naar die vergadering werd benoemd de heer W. Jumelet Mz., terwijl de heer Andr. Jumelet als plaatsvervanger werd aangewezen. Ver volgens werd de aanstaande vlootrevue der Zeeuwsche visschers door den directeur ter sprake gebracht. Alle aanwezigen verklaarden zich tot medewerking bereid. Zeker verdient de spreker den dank der vergadering voor de heldere wijze, waarop hij de belangen der Yisscherij-Yereeniging uiteen zette, voor de geestdriftvolle woorden, waarmede hij de vlootrevue bij de vergadering inleidde. Zeker zullen alle leden hem met genoegen weder in hun midden zien optreden. Waar thans nog velen van verre blijven, is het te hopen, dat ook zij zich zullen aansluiten. Hoe grooter toch het aantal leden der afdeeling wordt, hoe meer invloed zij naar buiten kan uitoefenen, hoe krachtiger zij de belangen van alle visschers kan behartigen. Stavenisse. Den 24 Januari 1.1. is alhier aan den vooroever der waterkeering van den polder »Oud-Kempenshofstede" waargenomen een val, bij peilraai 15, ten oosten der werken van 1881 en volgende jaren, over een lengte van ongeveer 80 M. langs de laagwaterlijn bij een breedte van circa 20 M. Scherpenisse, 26 Jan. Alhier is tegenover den jachtopziener Opree, die men reeds meermalen in den laatsten tijd benadeeld heeft of heeft gepoogd te benadeelen, weder een stukje uit gehaald, dat beneden alle critiek is. Bedoelde jachtopziener is huurder van den regenbak aan de Herv. Kerk op de begraafplaats. Deze bak nu is door één of meer booze lieden met petro leum bedorven. Daartoe hebben zij zich te avond of nacht op den doodenakker begeven, zijn over het hek geklommen, dat de regenbak omgeeft, hebben het slot van het deksel verbroken en zoo hun lage daad uitgevoerd. De deugnieten hebben gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat er waarschijnlijk watergebrek zou ontstaan en dan zou de verkoop beginnen en nü dit drinkwater te bederven, is het doel geweest van hunne laakbare handeling. Kan men zich een daad van minder allooi voorstellen dan deze? Men zegt, dat de jachtopziener, tevens nacht wacht, die in alle opzichten een prompt en ijverig ambtenaar is, schadeloos zal gesteld worden. Moge het der politie gelukken de daders in handen te krijgen, dan zouden zeker de wenschen van vele ingezetenen be vredigd zijn. Tholen, 24 Jan. Door ingelanden van de Yrije Polders onder Tholen en ook die van Broek- en Rooland is met algemeene stemmen besloten geen subsidie te verleenen aan den heer Nieveen te Lemmer, voor den tramweg StavenisseTholenOud-Yossemeer. Door den raad dezer gemeente is besloten het adres, houdende aanvraag om subsidie, niet in behandeling te nemen voor het antwoord is ontvangen op een reeds in Aug. 1900 gericht schrijven aan den concessionaris. Tot heden heeft geen enkele gemeente of waterschap op het eiland Tholen eenige toezegging gedaan, zoodat, nu de betrokken gemeente- en polderbesturen de onderneming niet steunen, ook door het rijk wel bezwaar zal gemaakt worden de subsidie van f 300.000 te geven, terwijl ook de f 150.000 van de provincie niet zullen erlangd worden. De belang hebbenden in het eiland zouden over 20 jaren 4 a f 5000 subsidie hebben moeten geven. Intusschen is aan den concessionaris een jaar verlenging van conceseie door Gedep. Staten toegestaan. St.-Maartensdijk. Tengevolge van den ruimen financiëelen steun, der commissie ge schonken, zal op den huwelijksdag der Koningin, behalve volksspelen, ook eene bedeeling aan behoeftigen gehouden worden. De koninklijke scherpschutters-vereeniging »Wilhelmina" zal mede dien dag tot een feestdag voor hare ver eeniging maken. Behalve parade en eene militaire marsch, zal des avonds een broederlijk feestelijk samenzijn plaats hebben, wat voor de leden recht genoeglijk belooft te wezen. St.-Filipsland, 28 Jan. A.s. Yrijdag zal bier een paartje uit den Anna-Jacobapolder in den echt verbonden worden. Zoo iets is natuurlijk niets geen bizondersmaar wel vermeldingswaard is het, dat de bruiloftsstoet waarschijnlijk niet per rijtuig naar het dorp komt, maar voor dat doel een extra-tram zal bestellen. Al had ze ook de sympathie van velen, wie had een jaar geleden kunnen denken, dat de tram zoo in en in populair zou worden. Hoe is het mogelijk, dat er nog autoriteiten en corporatiën kunnen zijn, die het tot stand komen van zoo'n door en door gemakkelijk middel van vervoer tegenwerken, althans niet steunen Trotsch zijn we op die neutrale school op wielen en waarschijnlijk is de tijd niet meer ver van ons, dat veer- en riemkarren bij ons nog sléchts bestaan om ons te doen herinneren, hoe we vroeger gesukkeld hebben en alleen da&r nog gebruikt worden, waar men nog niet doordrongen is van het groote belang van een snel, goedkoop en gemakkelijk middel van vervoer. Oud-Vossemeer. In de Donderdag gehouden vergadering van onze muziek- en zangvereeniging werd een hartelijk woord gewijd aan den over leden penningmeester, A. H. Ridderhof, die gedurende een kwarteeuw zoowel als penning meester en als werkend lid den grootsten steun aan de vereeniging had verleend; in zijn plaats werd benoemd de heer D. J. Ampt Gz. Tot directeur werd benoemd de heer J. L. Jansen in plaats van den heer F. J. Ampt. Yan de schuld ten laste der muziekvereeniging zal f 30 worden afgelost, waarna nog f120 schuld blijft. In den loop van Februari zal een concert gegeven worden. De zangafdeeling had een batig saldo van f 22.525 Middelburg, 26 Jan. Dat de zaak van den Transvaalschen oorlog in onverminderde, ja in klimmende mate de belangstelling van velen blijft trekken, bleek Yrijdagavondtoen de Middelburgsche afdeeling van de Chr. "Werk lieden vereeniging «Patrimonium" een Transvaal- avond had georganiseerd. Reeds lang vóór den aanvangstijd was de Groote Schuttershofzaal alhier als een ei gevuld, terwijl daarna honderden de toegang moest geweigerd worden. Als spreker trad op de heer M. J. Pretorius, de 25-jarige zoon van het Kaapsche parlementslid Pretorius en bloedverwant van hem, die Pretoria zijn naam gaf, die, na als spion de Boerenzaak meermalen met levensgevaar gediend te hebben (op zijn hoofd is door de Engelsche regeering een zeer hooge premie gesteld) op aanraden van President Krüger naar Nederland uitweek, om aan de Yrije Universiteit te Amsterdam zijne studiën in de rechtsgeleerdheid aan de Kaapsche Universiteit begonnen te voltooien, teneinde later voor het vertrapte recht der Zuid-Afrikaansche Republieken te kunnen pleiten en zijn volk te dienen met zijn wetenschap. De meeting werd geleid door Dr. L. Wagenaar, die met een kort woord den spreker introduceerde. Deze stond achtereenvolgens stil bij Engeland's imperialisme, dat alles aan zich wil onderwerpen, al wordt het recht met voeten getreden, wie de oorzaak is (Cecil Rhodes, de zoon van een predikant, die doodarm naar Z.-Afrika toog en nu millionnair is met zijn kliek), hoe er aan vankelijk succes was, maar dat gevolgd werd door nederlaag op nederlaag, de beschrijving van enkele personen als Joubert, Botha, Lemmer, De la Rey en Cellié (die den Britschen opper bevelhebber Roberts bijna gevangen genomen heeft), om daarna eenige episoden mede te deelen uit zijn eigen spionnenleven. Spreker zeide, dat het er eenmaal van komen moetAfrika voor de Afrikaanders, Canada voor de Canadeezen en Engeland voor de Engelschen. Spreker is overtuigd, dat de overwinning aan de zijde der Boeren zal zijn, zij het dan ook niet in de eerstvolgende toekomst. Dr. Wagenaar bracht ten slotte spreker den dank der vergadering. De Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria" gaf ter afwisseling eenige gepaste liederen te hooren. De opbrengst van den avond (ongeveer f 45) is bestemd voor het Middelburgsche Dames- Comité, dat, zooals door de sprekers werd op gemerkt, zich zoodanig weerde, dat men er overal over spreekt en over schrijft. Terneuzen, 24 Jan. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de raad met 9 stemmen tegen 1 stem aangenomen eene motie van de heeren van IJsselsteijn, Harte, van de Yelde en Yisser, waarbij in principe wordt besloten tot het bouwen van een zieken huis, voldoende aan de behoeften dezer plaats, doch ook rekening houdende met de groote vermeerdering der bevolking en den toestand der gemeente-financiën en waarbij aan Burgem. en Weth. wordt opgedragen zoo mogelijk bij de eerstvolgende begrooting één of meer plannen, ook met berekening der exploitatiekosten, aan den gemeenteraad over te leggen. Huwelijk der Koningin. De akte van aangifte van het huwelijk luidt als volgt Wij Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Hertog van Mecklenburg, Yorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargard enz. enz., oud 24 jaren, wonende te Schwerin, zoon van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Friedrich Franz H, Groothertog van Mecklenburg, Yorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargard enz., enz., en van Hare Koninklijke Hoogheid, Hoogstdeszelfs Gemalin Marie Caroline Auguste Prinses van Schwarzburg, en Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de Gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau enz., enz., enz., oud 20 jaren, wonende te 's-Gravenhage, dochter van wijlen Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg enz., enz., enz., en van Hare Majesteit Hoogst deszelfs Gemalin Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Waldeck en Pyrmont Geven bij deze, ingevolge artikel 105 van het Burgerlijk Wetboek, Ons voornemen te kennen met elkander een huwelijk aan te gaan. Schwerin, den 18 Januari 1901. 's-Gravenhage, den 21 Januari 1901. (get.) HEINRICH WLADIMIR ALBRECHT ERNST, Herzog zu Meoklenburg. (get.) WILHELMINA. Het kleed, waarin H. M. de Koningin Haar eerste audiëntie te Amsterdam en ook Haar intocht in de hoofdstad zal doen, is (volgens de Tel.) een japon van wit «velours panne", geheel met wit geborduurd, en gegarneerd met kronings-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 9