AANBESTEDING ADVERTEMTIEil. G. VEENSTRA, STRANDGOEDEREN VERGADERING VERGADERING Volks-Koffiehuis te Zierikzee. De noodige verbouwingen en herstellingen, in vier pereeelen. zekeren Blasius Montanari, in dien avond te Middelburg gepleegden diefstal. Aan dezen beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd de heer jhr. mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg. Voorts zijn nóg naar de openbare zitting van die rechtbank verwezen 1°. Zeven Arnemuidsche jongens, die zich in den namiddag van 18 November j.l. op den Nieuwlandschen weg schuldig hebben gemaakt aan het plegen van ontuchtige handelingen tegenover A. v. d. B., een meisje, dat te Nieuw en St.-Joosland woonachtig is en tengevolge dier aanranding eenigen tijd onder geneeskundige behandeling is geweest 2°. P. K., oud 23 j.. rijtuigpoetser, geboren te Goes, wonende te Oost- en West-Souburg, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij te Middelburg en te Vlissingen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heeft wegge nomen in diverse winkels aldaar op verschillende tijdstippen kleine geldsommen, die hij op slinksche wijze bemachtigde door voor kleine inkoopen groot geld in betaling te geven en dan met het kleine gelddat hij terugkreegtevens het groote geld op te strijken en zich daarmede ijlings ,te verwijderen. Aan den beklaagde is de heer mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd; 3°. A. C. d. B., oud 54 j., secretaris en ontvanger der gemeente Wemeldinge, geboren te 's Gravenpolder, laatst wonende te Wemeldinge, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij tu8schen 1 Januari en 18 October 1900, althans tusschen 1 Januari 1896 en 18 October 1900 te Wemeldinge: a. terwijl hij ontvanger dier gemeente en als zoodanig met de ontvangsten dier gemeente belast was, opzettelijk verschillende gelden tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1503.91|-, toebehoorende aan de gemeente Wemeldinge, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden hij in voormelde betrekking van gemeente-ontvanger in ontvangst genomen en onder zich hadwederrechtelijk zich heeft toegeëigendb. terwijl hij loontrekkend ontvanger der Ned. Herv. gemeente te Wemel dinge was en als zoodanig belast was met de ontvangst van de aan die gemeente verschuldigde gelden, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1140.85^, toebehoorende aan evengenoemde Herv. gemeente, althans aan een ander dan aan hem, beklaagdewelke gelden hij in laatst- gemelde betrekking in ontvangst genomen en onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toe geëigend. Aan den beklaagde is de heer mr. J. A. Heijse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. A. C. Misseghers, de wegens den bekenden moord te Koewacht veroordeelde, is Zaterdag naar de strafgevangenis te Leeuwarden over gebracht, tot het ondergaan zijner straf. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Evang.-Luth. Gem. te Zierikzee de heer F. Pont, Theol. Cand. en Proponent te Leeuwarden. Nieuwerkerk. De inwijding van de nieuwe Gereformeerde Kerk zal plaats hebben op Donderdag 31 Januari a.s., 's avonds zes ure. De inwijdingsrede zal gehouden worden door ds. van Bueren van Bruinisse. O N P E R W IJ S. Tijdens het ijsvermaak, dat nu weer tot het verleden behoort, maakten zich enkele bladen, die nu juist zoo erg niet op de leerplichtwet gesteld zijn en haar bij voorkeur sleerdwang- wet" noemen, zeer bezorgd over de richtige toepassing dier wet. Zoo kon men in de Zeeuw een treffend verhaal lezen van jongens in een zekere gemeente, die de tusschenkomst van den burgemeester inriepen, om een vrijen middag te krijgen, van een hoofd der school in diezelfde plaats, dat bij den burgervader aanbelde, om zijne tusschenkomst, omdat zoovele kinderen om verlof vroegen. De autoriteiten zaten daar, mag men het bericht gelooven, met de handen in het haar, omdat ze niet wisten, hoe aan de bepalingen der wet te ontkomen en wisten er niets anders op te vinden, dan voorloopig voor een namiddag verlof te geven, die dan ais den vrijen »maandschooltijd" zou beschouwd worden. Een ander blad, de Standaard, riep, nu het ijs de leerlingen tot schoolverzuim scheen te lokken, met den dichter Tollens uit »'t Was of natuur verbood den toeleg door te dry ven'', waarop de Zutfensche Courant antwoordde met de aanhaling van een dichtregel van denzelfden poëet »t Was Neêrland niet meer vreemd, natuur de wet te stellen". Men had zich werkelijk onnoodig ongerust gemaakt, dat met de bepalingen der wet de hand gelicht zou worden. Men had over 't hoofd gezien, dat de wet niet gebiedt»er zal school zijn", maar alleen »als er school is, moeten de leerlingen het onderwijs bijwonen". Vacantie toch kan er ten allen tijde gegeven worden, op voorstel van het hoofd der school, na goedkeuring van Burgem. en Weth. en den Districts-Schoolopziener. Bovendien komt in sommige leerplannen de bepaling voor, dat de Burgem. in bijzondere gevallen vacantie kan geven. Yan die bepalingen van wet of leerplan werd een ruim gebruik gemaakt, zoodat des morgens alle klassen flink bezet waren en er des namiddags vacantie werd gegeven. Daarbij werd nog dit voordeel gewonnen, dat niet als vroeger des namiddags de meeste klassen voor een groot deel ontvolkt waren en dus met de weinige aanwezige leerlingen den schooltijd tot groóte verveling van onderwijzer en leerling zoowat doorgeworsteld moest worden. Benoemd tot onderwijzeres te Middelharnis mej. J. A. van Buuren, aldaar. Zonnemaire, 19 Jan. Door den Baad dezer gemeente zijn benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim de heeren J. Yerse- put, L. K. Kluit, J. van Nieuwenhuize, D. Deïst en P. Verhulst. V isscherfj -Berichten Tholen. Het vervoer der mosselen heeft de vorige week plaats gehad over de tram TholenBergen-op-Zoom, daar de scheepjes, die deze altijd naar Antwerpen vervoeren, wegens ijsgang daarin verhinderd werdentotaal werden een 700 balen verzonden, die ongeveer f 2 per baal opbrachten en voor rekening van Antwerpsche handelaars waren. Ierseke, 20 Jan. Yan 1017 Januari werden uit deze gemeente verzonden 610,000 oesters, waarvoor besteed werden de volgende prijzen imperialen f 55 a f 63; oesters van 70 K.G. f 35 a f 42idem van 60 K.G. f 15 a f 20 idem van 50 K.G. f 9 a f 12 idem van 40 K.G. f 3 a f 5. President Krüger. Te Utrecht zal president Krüger zijn intrek nemen in het hotel des Pays-Bas. Ook de Zuid-Afrikaansche Deputatie gaat naar Utrecht. De president vertrekt er Dinsdag a.s. heen, indien de weersgesteldheid 't dan toelaat. Prof. Snellen zal een lichte operatie verrichten aan de oogen van den president, waarop voor den president een tijdperk van volslagen rust zal moeten volgen, waarna hij waarschijnlijk weder naar Den Haag zal komen. Uit Utrecht schrijft men nader: Omtrent het verblijf van president Krüger alhier kan worden medegedeeld, dat in het Hotel des Pays-Bas voor hem en zijn gevolg, bestaande uit achttien personen, tegen Dinsdag a.s. zijn besproken vijf salons met de noodige slaapvertrekken. De vertrekken van den presi dent zijn gelegen op de eerste verdieping, omdat hij daar volstrekt niet kan gestoord wordeü, zelfs door de feestelijkheden die dikwijls in den wintertuin van het hotel plaats vinden. Tot het gevolg van president Krüger behooren de familiën Eloff en Grobler, alsmede dr. Heij- mans, zijn secretaris, de heer Boeschoten, en het driemanschap, allen met hunne bedienden. Logies is voorloopig besteld voor een maand. Namens president Krüger is bij het Utrechtsch comité voor ontvangst bericht ontvangen, dat Z.H.Ed. volgaarne door dat comité zal worden ontvangen, en ook bereid is later een officieel bezoek aan Utrecht te brengen. In verband hiermede heeft genoemd comité een groote openbare vergadering belegd, ter bespreking van de voor de ontvangst te nemen maatregelen. Huwelijk der Koningin. Naar men met zekerheid verneemt, is de intocht van het koninklijk echtpaar te Amsterdam bepaald op Dinsdag 5 Maart. Het aantal vorstelijke gastendat bij het huwelijk wordt verwacht, bedraagt tot dusver 33. Ter gelegenheid van de huwelijksvoltrekking hebben vijf officieren van het groothertogelijk Mecklenburgsch fusilier regiment no. 90, waarbij Z. H. hertog Hendrik a la suite verbonden is, een uitnoodiging ontvangen van koningin Wil- helmina. De gasten vertrekken 3 Februari uit Rostock en keeren 9 Februari terug. Volgens sommige bladen bestaat het huldeblijk van het Nederlandsche leger aan II. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk uit een schilderij, door J. Hoynck van Papendrecht, voorstellende de eerste ontmoeting van Neder landsche en Pruisische troepen in den avënd van den slag bij Waterloo, nabij Maison du Roi. Dit geschenk gaat vergezeld van eene oorkonde, vervaardigd door den heer Eckstein, directeur der topographische inrichting, benevens eene beschrijving van de op de schilderij voorgestelde gebeurtenis, door het lid der commissie, generaal- majoor Wüppermann. Deze documenten zullen worden aangeboden in eene, met toepasselijke ornamenten versierde, zilveren doos. Openbare Raadsvergadering te Zierikzee, op Maandag; 31 Januari 1901. In de heden gehouden raadszitting werd het verzoek van den heer J. Bartels, om te worden ontslagen van erfpacht, ingewilligd. Aan den .heer B. J. Kerpestein wordt voor de tijdelijke waarneming der betrekking van onderwijzer aan school A, in de plaats van den onderwijzer M. de Bil, wien tot herstel van gezondheid tijdelijk verlof is verleend, een be looning van f 50 per maand toegekend. Besloten wordt met 6 tegen 5 stemmen, om de Feestcommissie ter gelegenheid van het huwe lijk van de Koningin uit de Gemeentekas te geven f 400, voor bedeeling van de armen en de tractatie van de schoolkinderen. Het voorstel om f 75 beschikbaar te stellen voor het uitreiken van medailles aan de school kinderen wordt verworpen. Besloten wordt de Commissie tot wering van het schoolverzuim uit vijf leden samen te stellen. Tot leden van die Commissie worden benoemd de heeren Kloppert, van der Kun, J. van Balle- gooijen, D. Mulder en A. G, Kijn. Op voorstel van den heer Fokker wordt aan de Commissie ter bestrijding van de onvermij delijke uitgaven f 50 jaarlijks toegekend. Voor de verbetering der gronden van het Dijkwater wordt f 14000 beschikbaar gesteld. Het voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging of aanvulling van art. 69 der algemeene politie-verordening wordt verworpen. Benoemd worden tot regentes van het Burgerweeshuis Jonk- vrouwe J. E. Schuurbeque Boeije; tot tiendingangers, de heeren van de Stolpe en D. Yiergever tot lid van de Plaatselijke Schoolcommissie de heer mr. C. de Witt Hamer; tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer F. A. de Klerck. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 21 Januari 1901. Mijnheer de Redacteur I Toen eenige weken geleden in den gemeenteraad een lid, naar aanleiding van de voorgenomen reparatie van het riool op het Kraanplein, tot den Burgemeester de vraag richtte of er ook gevaar bestond dat bij hoog tij het water op die wijze in de stad drong, werd door den burgemeester daarop geruststellend geantwoord. Nu echter dagelijks het Kraanplein passeerende en ziende hoe het water buiten den muur met elk tij wast en daalt, geloof ik dat ieder, deskundige of niet-deskundige, het met mij eens zal zijn, dat als we te avond of morgen buiten gewoon hoog water krijgen, de halve stad onder water komt te staan en de ellende en schade niet te voorzien zal zijn. Of denkt de Burge meester misschien, dat het stapeltje losse steenen, daar als een kring tot onze geruststelling opgestapeld, het water zal tegenhouden? Het komt mij voor, dat er onverwijld maat regelen genomen moeten worden om aan dezen zeer gevaarlijken toestand een einde te maken. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname. Hoogachtend, X. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 21 Januari. Benoemd tot Ontvanger der Registratie en Domeinen en tot Bewaarder van Hypotheken, Kadaster en Scheepsbewijzen te Zierikzee en tot Betaalmeester aldaar, de heer A. Meijlink, thans Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hoorn. De toestand van de Koningin van Engeland is hachelijk. H. M. is dus nog niet, zooals hier hedenmiddag het gerucht liep, overleden. Red. Rotterdam, 21 Januari. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel on veranderd, stil. Binnenlandsche geen noteeringen. Afgedane iets hoogere prijzen. Vlas, op het land flink opgeruimd, bevredigende prijzen. Aanvoer 18187 steen blauw, 40 a 54 stuivers; 1000 steen Groninger, 38 a 48 stuivers; 1000 steen geel, 300 steen wit, 38 a 44 stuivers, grootendeels verkocht op de markt. Lijnzaad stil, hooge vraagprijzen, f 11.50 a f 13. Aardappelen, Zeeuwsche Blauwe f 3.20 a f 3.40. Ajuin en Kaas geen aanvoer. YEE. Aangevoerd 314 Runderen, 62, 56, 52 ct. 140 Kalveren, 85, 75, 60 ct., traag. 425 Schapen, 58, 52 ct., vlug. 518 Varkens, 45, 44, 42 ct., lichte 42, 40 ct., redelijke handel. Bevallen van eene Dochter, G. C. FLOHIL—Bartelse. Zierikzee, 18 Januari 1901. De Heer en Mevrouw ELDntVerlinde geven hierdoor kennis van de geboorte van eene Dochter. St.-Filipsland, 19 Januari 1901. Op den 18den Dec. 1900 overleed tot onze droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. de Wed. van wijlen den Heer G. Beije, geboren Grietje van Lillo, in den ouderdom van 85 jaar en ruim 4 maanden. Harrisjiith O. R. C., Zuid-Afrika, 28 December 1900. E. K. DALEBOUT. P. J. K. DALEBOUTBeije. JAN K. DALEBOUT. Klein- GILLES N. J. K. DALEBOUT. kinderen. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 33 jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Zoon, Schoonzoon en Broeder, de Heer S. PAPEVELD. Zierikzee, 19 Januari 1901. Namens de Familie: Wed. S. PAPEVELD—Elscot. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heere, tot onze diepe droefheidalleronverwachts door den dood van ons weg te nemen onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Pieter Hoogenboom, in den ouderdom van bijna 76 jaren. Wij zijn bedroefd, maar ook getroost vertrouwende, dat hij op den dag des Heeren de eeuwige rust is ingegaan. Kerkwerve, 20 Januari 1901. Mede namens onze Kinderen, Zuster, Behuwd- en Kleinkinderen, J. HOOGENBOOM. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan A. M. E. VAN DISHOECK te Zierikzee, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen vóór 1 Febr, a.s, Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd Zoontje en Kleinzoontje LEENDERT, in den leeftijd van 4 jaar. Burgii, 19 Januari 1901. C. VAN DER KLOOSTER. L. M. VAN DER KLOOSTER-Beije en verdere Familie. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder Dina van Westenbrugge, Weduwe van J, van den Houten, in den ouderdom van 80 jaar en 5 maanden. Ouwerkerk, 20 Januari 1901. Namens hare bedroefde Kinderen en Kleinkinderen. MAARTEN VAN DEN HOUTEN Jz. Voor de $;ele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen waarde Broeder, Oom en Behuwdoom den Heer L. SERIERbetuigen wij onzen hartelijken dank. Stavenisse, 22 Januari 1901. M. J. SERIER. J. C. BROODMAN—Serier. C. BROODMAN. De ondergeteekende roept aan al zijne Familie en ware Vrienden een hartelijk vaarwel toe bij zijn vertrek naar Rotterdam. St.-Maartensdijk, Januari 1901. C. G. J. BENTSCHAP KNOOK Cz., Vrouw en Kinderen. De ondergeteekendevoorheen Geneesheer te Scherpenisse, maant hen, die hem nog iets verschuldigd zijn, ten ernstigste aan, dit spoedig te voldoen, hetzij aan zijn adres te Steenwijk, hetzij aan zijnen Boekhouder, den Heer M. A. KIEVIT Pz. te Scherpenisse. Med. Doet.', Arts. SÊÊÊÊB^ Door de vergadering van belang- stéllendengehouden op Zaterdag 19 Januari j.l., is de wenschelijkheid uit gesproken, om bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin hier ter stede feest te vieren. De regeling van dit feest is opgedragen aan de Bestuursleden der Sociëteit Tot Nut en Genoegenalhier. Deze hebben enkele Heeren, van verschillende richtingen, uitgenoodigd, om met hen samen te werken tot het welslagen dezer feestviering, welke zal bestaan uit bedeelingen aan de armen, tractatie der schoolkinderen, muziekuitvoeringen enz. Tot bereiking van het beoogde doel hebben zij de financieële medewerking noodig der burgerij. Daartoe zal in den loop dezer week bij de ingezetenen worden rondgegaan tot inzameling van giften. De Commissie hoopt op flinke bijdragen, ten einde in de gelegenheid te zijn op waardige wijze feest te kunnen vieren. Zierikzee, 21 Januari 1901. De Commissie CH. W. VERMEIJS, Eere-Voorzitter. H. C. VAN DEN ENDE, Voorzitter. A. G. KIJN, Penningmeester. F. C. VAN DER VLIET, Secretaris. Voor de eerste maal worden opgeroepen tot reclame rechthebbende op de ondervolgende 857 blokken Lood, wegende elk pl. m. 40 K.G. en gemerkt »Compania Minerade Penoles", en voorts 65 halve blokken van datzelfde Lood. Brouwershaven, 22 Januari 1901. De Burgemeester-Strandvonder VAN BUUREN. Landbouw-Societeit C E R E S", Zonnemaire, Woensdag 23 Januari aanstaande, voor middags tien ure. Plechtige opening. Inschrijvingsbiljetten Kunstmest. En verder voorkomende zaken. Aandeelhouders »Fairbank Onderling" Vrijdag 25 Januari, bij J. J. Beije, Oosterland, des voormiddags 10 ure. De Secretaris, A. A. VISSER. Op Woensdag 23 Januari a.s., 's nam. 3| uur, zal ondergeteekende, namens het Bestuur van het Volkskoffiehuis, in het te verbouwen pand, staande in de Krepelstraat aldaar, trachten aan te besteden: Bestek en teekening liggen ter kennisneming ten kantore van den Architect L. KOOLE Wz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 6