Uit Stad an Provincie. maar de arme soldaten moeten er van hun ongelukkige shilling nog voor betalen. Kan een Engelsch ambtenaar, vraagt het blad, nooit eens een openhartig antwoord geven De heer Wilfrid Lawson schrijft een brief aan de Westminster Gazette, waarin hij wijst op de hopelooze vooruitzichten bij den strijd in Zuid-Afrika. Hij wijst op den toenemenden afkeer van den oorlog in Engeland zelf en zegt, dat, hoe onpopulair een bestrijding van het axioma, dat een eens begonnen oorlog moet worden doorgezet, ook zijn moge, men de feiten onder de oogen moet zien. En zelfs, al blijft de zege aan de «groote bataljons", dan zal eerst de ellende na de zg. onderwerping recht beginnen. Slechts herstel der onafhankelijkheid van de republieken kan een oplossing brengen en eerst dan zal men van de Boeren bevredigende schikkingen kunnen verwachten. «Natuurlijk", aldus besluit de heer Lawson, «bestaat er een groot bezwaar tegen dit plan en dit is dat het juist is. Maar dat is geen reden om er niet op te wijzen". Standerton, 46 Jan. Colville's colonne werd door 4000 Boeren aangevallen, van welke 400 een stormaanval deden op de cavalerie, die onze achterhoede uitmaakte en die gedwongen werd op de hoofdmacht terug te trekken, waarop de rest een aanval op onze bagage deed, doch met zwaar verlies werd teruggedreven. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen één man gesneuveld en vijftien gewond. Londen, 48 Jan. Kitchener seint uit Pretoria van hedenDe Nieuw-Zeelanders en Australiërs hebben 800 Boeren, op 43 K.M, ten westen van Yentersburg, aangevallen en volkomen verstrooid. Zij vonden vier dooden en twee gewonden. Yele paarden zonder ruiter, eenige zadels en bandelieren zijn buitgemaakt. Aan Engelschen kant één gewonde. 49 Jan. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat de toestand zeer ernstig is. Berichten uit de Midland-districten en Uitenhage melden, dat de Kaapsche rebellen de ingevallen Boeren zooveel mogelijk bijstaan. ZeBtig Aber- deeners hebben zich Dinsdag bij hen aangesloten. Men verwacht dat de reeds vermelde ontwape- nings-proclamatie de ontdekking ten gevolge zal hebben van belangrijke wapen voorraden, die vele jaren verborgen zijn gehouden. De helers van wapenen kunnen thans veroordeeld worden tot een kerkerstraf van zeven jaren. Aan de Standard wordt uit Kaapstad gemeld, dat de afkondiging van den staat van beleg in de zuidwestelijke districten is geschied wegens het opduiken van Boeren te Willowmore, slechts een goede 60 K.M. van de zeekust. Amerika. New-York, 48 Jan. Aan een gisterenavond door de «Hollandsche Yereeniging" aangericht banket, verklaarde de ex-president Cleveland, dat, indieu men er in slaagde de Filippijnen tot onderwerping te brengen, daardoor noodzakelijker wijze een gevaarlijke toestand voor de Yereenigde Staten zou ontstaan. Cleveland maakte een vergelijking tusschen de actie der Vereenigde Staten op de Filippijnen en die der Engelschen tegen de Boeren, welke hij in even heftige wijze afkeurde. Andere sprekers drukten ook hun sympathie voor de Boeren uit. De Yereeniging sprak zich ten slotte uit voor het zenden van een adres van gelukwensch, heden te richten tot Koningin "Wilhelmina, bij gelegenheid van Haar huwelijk. Engeland. De Engelsche bladen deelen mede, dat de admiraliteit heeft besloten de marine-reserve (matrozen en mariniers) in den loop van dit jaar onder de wapens te roepen, en alle gepension- neerden beneden den leeftijd van 55 jaar. "Wat daartoe aanleiding geeft, is niet bekend. Maar reeds vóór eenige dagen werd door den Londenschen correspondent van de Magdéburger Zeitung gemeld, dat het bezoek van den hertog van Connaught aan hetDuitsche hof in verband stond met dreigende verwikkelingen. Londen, '49 Jan. De berichten over den gezondheidstoestand van de Koningin luiden zeer verontrustend. Haar naaste verwanten vereenigen zich aan haar ziekbed. Een officiëel bulletin dat vanmiddag openbaar is gemaakt, zegt dat de Koningin lijdt aan groote lichamelijke uitputting, gepaard gaande met andere verschijnselen, die onge rustheid veroorzaken. Zie telegram). Frankrijk. Parijs, 48 Jan. De Londensche correspondent van de Matin heeft een lid van de Britsche regeering ondervraagd naar aanleiding van de jongste geruchten, aangaande de mogelijkheid van een scheidsrechterlijke beslissing tusschen Engeland en Transvaal. De minister verklaarde, dat Engeland onder geen voorwaarde eenig voorstel zou aanvaarden, van wien of onder welken vorm het moge komen. Een scheids rechterlijke beslissing is onmogelijk, daar de Republieken handhaving van de onafhankelijk heid verlangen en Engeland vast besloten is de Republieken op te heffen. Engeland zal den strijd tot het einde toe doorzetten. Waarschijnlijk zullen velen onzer lezers zich het Parijsche drama nog wel herinneren uit 4890 van de vermoording van den deurwaarder Gouffé bij eene demi mondaine, Gabrielle Bompard, aan huis. Het lijk werd in een mand verwijderd. Gabrielle Bompard is als medeplichtige tot twintig jaren dwang arbeid veroordeeld en Eyrand, de eigenlijke moordenaar, is ter dood gebracht. Sedert zijn er tien jaren verloopen. Gabrielle Bompard heeft dus de helft van haar straf uitgezeten. Haar gedrag in de gevangenis moet voorbeeldig zijn geweest. Door haar gehoor zaamheid, haar werkzaamheid enz. heeft zij getracht haar wandaad te doen vergeten. Alle rapporten van de besturen der gevangenissen, waarin zij is geweest, zijn gunstig. Ook is haar dossier nu opgezonden ter onderzoek of er grond is, haar van de voordeelen van de wet-Bérengerdie dezer dagen op eenige berouwvolle zondaars zal worden toegepast, te laten genieten. Duitschland. Berlijn, 18 Jan. Naar aanleiding van het jubileum van Pruisen, zijn telegrammen gewisseld tusschen den Keizer en Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Het telegram van den Keizer luiddeHet feest dat door de genade Gods jegens mijn huis mij vergund wordt te vieren, leidt na den Schepper mijn blik op de Nederlanden. Aan het groote stamhuis van Oranje hebben wij de deugden te danken, welke de Groote Keurvorst sierden. Aan dit huis ook danken wij de heer lijke vorstinnen, welke aan Pruisen zijn eersten Koning geschonken heeft. Ter herinnering daaraan en voorts aan het feit, dat de Neder landers onze eerste matrozen zijn geweest en een Nederlander onze eerste admiraal was, heb ik, als geschenk aan mijn marine, de oude «Eerenmarsch" van de Nederlandsche vloot verleend. Moge God onze beide huizen steeds genadig zijn, evenals in de dagen van voor- en van tegenspoed onzer voorvaderen. Mijn marine echter zal zich de uitspraak van admiraal De Ruyter tot de hare maken«Het is mij liever, dat ik door niemand geprezen wordt en dat ik, naar mijn geweten vrij handelende, mijn bevelen zoo kan uitvoeren als ik wil". WILHELM. Het telegram van de Koningin luidde als volgt 's-Gravenhage, 47 Jan. Zijne Majesteit den Duitschen Keizer, Slot te Berlijn. «Ik dank u van heelerharte voor uw mij zoozeer gelukkig makend telegram, alsmede voor de gevoelens, die er u toe brengen aan den morgen van dezen gedenkwaardigen dag ook te denken aan mijn land, mijn voorvaderen en onzen grooten De Ruyter. Ten diepste word ik getroffen door uw waardeering en erkenning voor den voor zoo langen tijd reeds heengegane. Ten zeerste verblijd ben ik door de verleening van onzen ouden eeremarsch als parademarsch aan uwe marine. Gij weet hoe innig ik deelneem aan het beteekenisvolle feest van heden. Ik herhaal u de allerhartelijkste en meest vriend schappelijke gelukwenschen. WILHELMINA. Nederland. Amsterdam, 19 Jan. Behalve het verdwenen meisje had dezer dagen hier nog een andere geheimzinnige verdwijning plaats met den heer de B., leeraar in de wiskunde aan een der H. B. S. m. 5. j. c. 's Morgens was genoemde heer nog voor de klas verschenen en had opgeruimd zijn werk verricht, doch bij het heengaan toonde hij zich minder opgewekt voor het uiteengaan der klas moet hij zelfs geroepen hebben: «jongelui, je ziet me nooit meer terug En inderdaad, de heer de B. is sedert niet meer in de school teruggekeerd. Zijn familie weet echter niets van zijn tegenwoordige verblijfplaats af, maar vreest voor zelfmoord, 't Vreemde van deze geschiedenis is, dat ook de politie geen spoor van den verdwenen leeraar heeft kunnen ontdekken, ofschoon zij daartoe alle pogingen in het werk stelde. 's-Gravenhage, 49 Jan. Hertog Hendrik wordt den 30en dezer hier verwacht. Wij vernemen uit den Haag dat, nadat Z. H. Hertog Hendrik in den echt zal zijn verbonden, aan den Gemaal van H. M. de Koningin het recht zal worden toegekend den titel te voeren van Prins der Nederlanden, met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. Tevens zal de Hertog bij zee- en landmacht a la suite geplaatst worden met den rang onderscheidenlijk van schout-bij-nacht en generaal- majoor. De Keizer van Duitschland wordt bij de voltrekking van Hr. Ms. huwelijk vertegen woordigd door Prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk. Speciale gezantschappen van vreemde regee ringen worden niet verwacht. De vorstelijke gasten, die in de residentie verwacht worden ter bijwoning van de voltrekking van het huwelijk van H. M. de Koningin en de daarmede gepaard gaande feesten ten Hove, zijn tot heden de volgende; Groothertog van Mecklenburg-Schwerin Prins Hendrik XVIII Reuss en Prinses Charlotte Reuss (geboren hertogin van Mecklen burg) Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; Prins Ulrich von Schönburg-Waldenburg Erfgraaf Erbach; Prins Albert van Pruisen (Regent van Brunswijk) Prins Hermann van Schönburg-Waldenburg Yorst en Yorstin van Bentheim-Steinfurt; Vorst en Vorstin van Schwarzburg-Rudolstadt Prinses Thekla van Schwarzburg-Rudolstadt; Prins en Prinses Henri van Schönburg; Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach; Yorst van Wied en Prinses Louise; Erfprins en Erfprinses van Wied; Hertog Paul Friedrich van Mecklenburg- Schwerin Yorst en Vorstin van Waldeck; Grootvorst Vladimir van Rusland en Groot vorstin Vladimir Grootvorstin Hélène; Hertog Hendrik van Mecklenburg; Groothertogin Marie van Mecklenburg- Schwerin Hertog-Regent van Mecklenburg-Schwerin; Hertogin van Albany en Prinses Alice; Prinses Adolf van Schwarzburg-Rudolstadt; Hertogin Sophie Charlotte van Oldenburg; Hertog en Hertogin Paul Friedrich van Mecklenburg, alien met hun gevolg. Oude-Toiige, 48 Jan. Gisterenmorgen is een hit van C. Leijdens uit de Zuidzijde (gem. den Bommel), die voor een kar was bespannen om kolen uit een schip aan de Kaai te halen, achteruit in de Kaai geloopen. Door de hulp vaardigheid van verscheidene omstanders werd het dier spoedig op de wal gebracht, en mocht den eigenaar zich verheugen volstrekt geen schade te lijden. Zierikzee, 24 Jan, Zaterdagavond waren door den Burgemeester dezer gemeente de in gezetenen tot een vergadering in de Concertzaal bijeengeroepen, teneinde te beslissen, of op den huwelijksdag der Koningin al of niet te dezer stede zou feest gevierd worden. Aan die op roeping hadden velen gevolg gegeven. Met een inleidend woord opende de Burgemeester de bijeenkomst, het doel er van kortelijk in het licht stellend. De heer mr. D. van der Vliet was van gevoelen, dat het koude, wisselvallige jaargetijde voor een feestviering minder geschikt was, en stelde daarom voor, haar uit te stellen, en te doen samenvallen met het verjaringsfeest der Koningin op 34 Augustus. Wei zoude hij het passend vinden, indien op den huwelijksdag, den 7den Februari, een flinke uitdeeling onder de armen van alle gezindten gehouden werd. Dit voorstel wordt, voor zoover het tweede gedeelte er van betreft, door den heer J. A. de Bruyne ondersteund. De heer van den Ende, en met hem de overgroote meerderheid der vergadering, zijn van oordeel, dat het eigen aardiger is op den huwelijksdag zeiven feest te vieren. Nadat hiertoe besloten is, stelt de voorzitter aan de vergadering voor, om aan het Bestuur van «Nut en Genoegen" de leidiDg van het feest op te dragen. Met zitten en op staan wordt dit voorstel aaugenomen. Hierop wordt de vergadering geschorst, teneinde aan het Bestuur van genoemde Yereeniging de gelegenheid te geven tot het nemen van een beslissing, of het al of niet de hem gegeven opdracht zal aanvaarden. De vergadering her opend zijnde, verklaart het Bestuur zich hiertoe op de volgende voorwaarden bereid: 4°. dat de Burgemeester het eere-voorzitter schap van het Feestcomité op zich neme, waar toe deze zich bereid verklaarde; 2°. dat het Bestuur tot vorming van het Feestcomité zich eenige ingezetenen als leden assumeere 3°. dat, daar «Nut en Genoegen" niets in kas heeft, de gemeente een toelage geve. Wat het laatste punt betreft, deelt de Burge meester aan de vergadering mede, dat het Dagelijksch Bestuur der gemeente bij den Raad een crediet van f 400 heeft aangevraagd, waar voor f 80 voor medailles aan de schoolkinderen, f 70 voor illuminatie van het Stadhuis en f 250 voor de bedeeling der armen zouden bestemd worden. Wordt het crediet toegestaan, dan is het Feestcomité ontheven van de taak de armen te bedeelen. Hij twijfelt niet, of men zal, als men bij de ingezetenen aanklopt, wel de noodige gelden ter bestrijding der kosten voor de feest viering bijeenkrijgen. Wil de Feestcommissie bij den Raad aankloppen, dan moet zij dit tijdig doen, daar reeds Maandag raadszitting is. Met een opwekkend woord, en het uitspreken van de verwachting, dat een feest moge gevierd worden, Zierikzee waardig, sluit de Burgemeester de vergadering. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, is, bij het thans ingevallen dooiweder, beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingang middernacht tusschen den 20 en 24 dezer. De Nieuwjaarscollecte heeft te Scherpenisse opgebracht f 431. In eene te Terneuzen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar werden met op één na algemeene stemmen als voorzitter en onder-voorzitter resp. herbenoemd de heeren II. C. E. van IJselsteijn en J. A. van Rompu, die de herbenoeming aannamen. Uit goede bron vernemen wij, dat van de op 46 Januari j.l. gehouden verloting, als hoofdprijs een kapitale hofstede met ruim 45 Iiect. wei- en hooiland te Oudewater, of f 25000 aan contanten, is gevallen op no. 52218. Deze hoofdprijs werd gewonnen door vier vee- koopers te Weesp, die nog niet zijn besloten of men het geld of de hofstede zal accepteeren. Wel een overtuigend bewijs, dat gemelde hof stede de waarde van f 25000 zal overtreffen. De overige 999 prijzen zijn verdeeld aan andere houders van loten in deze deelneming. Kerkwerve, 21 Jan. Gisterenmorgen had in deze gemeente een droevig ongeval plaats. De 75-jarige P. II., met een gebrekkigen broeder samenwonende, schijnt iets buiten te hebben willen verrichten. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij daarbij een toeval gekregeneen oogenblik daarna vond men hem tenminste dood liggende op het ijs in het daarop staande water, te weinig evenwel om daarin te verdrinken, als men gezond er invalt. Zonnemaire, 21 Jan. De lijst, die gecir culeerd heeft tot het verkrijgen van gelden om armen en schoolkinderen op 7 Februari a.s. te tracteeren, heeft f 450 opgebracht. Haamstede, 48 Jan. Aan den heden op onze ijsbaan gehouden wedstrijd in het schoon tijden namen zes paren deel. De eerste prijs werd ook thans weder behaald door mej. M. J. Yis van Haamstede en den heer M. J. Yis van Burgh. De tweede prijs verkregen mej. D. Moelijker en den heer C. Moelijker, beiden alhier, terwijl de derde prijs werd toegekend aan mej. E. W. Boot en den heer W. Yis, beiden alhier. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren J. Boot en P. Hanson alhier en J. den Boer te Burgh. Een groot aantal belangstellenden, zoo van hier als van elders, woonde den wedstrijd bij. Sirjansland, 21 Jan. Vrijdagnamiddag werd er door de heeren Jacob de Rijke, C. Hoogerhuis en M. Verhoek een ringrijderij georganiseerd, waaraan ruim een veertigtal personen deel namen. De uitslag was als volgt: de eerste prijs werd behaald door C. F. Hanse Dz., de tweede door J. J. de Rijke Jz., de derde door J. Bal Jz., de vierde door Jac. Tintel Jz. en de vijfde of de laatste door P. J. Quist Jz. Bruinisse, 19 Jan. Een jongen uit deze gemeente, elders zooals men dat noemt uit winterneven, maakte zich met nog een paar andere knapen schuldig aan het afsnijden van paardenstaarten. Toen zij haar trachtten te verkoopen, werd naar de herkomst er van gevraagd en kwam de zaak aan 't licht. St.-Maartensdijk, 19 Jan. Heden had in de herberg van den heer M. Polderman een bijeenkomst plaats om de wenschelijkheid te bespreken om den dag van 7 Febr. a.s., waarop de huwelijksvoltrekking van H. M. de Koningin zal plaats hebben, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij voor- en tegenstanders het woord voerden, werd besloten zich te bepalen tot het laten uitvoeren van eenige volksspelen. De bedoeling is om van de eventueel ingekomen giften prijzen aan te schaffen, welke uitsluitend den behoeftigen stand zullen ten goede komen, terwijl tot mededinging naar die prijzen alleen zullen toegelaten worden diegenenwie een kleine tegemoetkoming in den wintertijd hoogst welkom is. De commissie is samengesteld als volgt: W. M. Rijnberg, president; G. Polder man, vice-presidentC. Sneep, secretarisJ. A. van Sas, penningmeester; terwijl tot commis sarissen gekozen werden de heerenA. Groene- wege, D. Gaakeer, A. M. Westerweel, J. van Bezooijen en J. C. Westerweel. Tot ontvaDger der directe belastingen te St.-Maartensdijk is benoemd W. G. S. L. de Vletter, thans ontvanger te Zweelo. Vlissingen, 48 Jan. Alhier is gisterenavond een vereeniging tot stand gekomen, ten doel hebbende behartiging der belangen van hande laren en neringdoenden. In een druk bezochte bijeenkomst zijn de volgende punten besproken 4°. slechte betalers; 2°. oneerlijke concurrentie 3°. het zooveel mogelijk invoeren van één- tot driemaandelijksche rekeningen; 4°. vervroegd en normaal sluitingsuur en 5°. normaal etens uur. Nadat omtrent een en ander de hoofd punten waren vastgesteld, werd er nog aan toegevoegd6°. Zondagsrust. Onvoorwaardelijk traden als lid der vereeniging toe 63 personen; 7 personen, die voor de punten 45 bezwaren hadden, traden voorwaardelijk toe, terwijl 4 persoon verklaarde zich niet te kannen aan sluiten, omdat hij het verkoopen met cadeau's, dat verboden is voor hen die lid zijn, niet kan nalaten. Een bestuur is gekozen, dat een reglement zal ontwerpen en daarna aan de vergadering ter goedkeuring voordragen. Landbouw ©n Veeteelt. Men schrijft in het Rotterd. Nieuwsblad: «Dat menig landbouwer weinig gunstige verwachtingen koestert van de onderhandelingen tusschen- de Goesche vereeniging van suiker bietentelers en den bond van suikerfabrikanten (waarbij de quaestie loopt over den prijs en voorwaarden der zoogenaamde tel-quel contracten) mag men afleiden uit het feit, dat één agent op het eiland IJselmonde, nu reeds, met de gebruikers van 87 H.A. een overeenkomst heeft getroffen voor levering der peeën op suikergehalte, tegen nauwelijks 50 H.A. voor de teelt in 4900". RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift van de Middelburgsche recht bank zijn naar de openbare terechtzitting verwezen a. H. D., 25 j., straatmaker, geboren te Koudekerkewonende te Middelburg, aldaar gedetineerd, ter zake dat hij in den avond van 9 Januari j.l. te Middelburg, in het Kerspel, uit een blikken doosje, staande in een ongesloten kastje, in de gesloten werkplaats van Blasius Montanari, tot welke hij zich den toegang had verschaft, door te klimmen door een ruit in een deur, toegang gevende tot die werkplaats, welke ruit eerst door hem verbrijzeld is, heeft weg genomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, twee bankbiljetten, ieder van f 60, 4 bankbiljetten, ieder van f 25, drie muntbiljetten, ieder van f 40, en een hoeveelheid rijksdaalders en guldens, alles te zamen tot een bedrag van f 334, toebehoorende aan voornoemden Montanari, althans aan een ander persoon dan aan hem, verdachte. In* deze zaak is de heer mr. H. Oele, advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. b. P. J., oud 49 j., werkman en leurder, geboren te Vrouwepolder, wonende te Middelburg, aldaar gedetineerd, ter zake dat hij in den avond van 9 Januari j.l. te Middelburg opzettelijk van Adrianus Dekker als geschenk heeft aangenomen een muntbiljet van f 40 en 4 rijksdaalders, wetende dat dat geld afkomstig was van een door voornoemden Dekker, ten nadeele van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 5