APVERTEMTIEM. IJSCLUB „HAAMSTEDE EN BURGH". Krachtvoer, Chili, Turfstrooisel, enz. Eene groote partij Stavenisse. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot postbode te Dreischor (bodeloop DreischorSchuddebeurs) op een jaarwedde van f 250, P. Bastiaanse alhier, thans hulpbode op de tramboot Stavenisse-Zijpe-Anna Jacobapolder. Goes, 15 Jan. In het afgeloopen jaar is op het postkantoor alhier f 1.242843.8,4s ont vangen, terwijl werd uitgegeven f 1.227927.53. De betaalmeester nam f 458000 in ontvangst. Ingebracht op de R. P. S. f 331719 en uit gehaald f 291241, dus f 40478 is blijven staan. 682 nieuwe spaarboekjes werden uitgegeven het laatste van 1900 draagt tot no. 10085. Bedrag van gedeponeerde postwissels f 520248, idem der uitbetaalde f 316797. Ingevorderde kwitantiën en ^wissels tot een bedrag van f 316797. De brieven met aangegeven gelds waarde vertegenwoordigden eene waarde van f 972321. 400736 gefrankeerde brieven, 244953 enkele, 5863 dubbele briefkaarten, 945693 couranten, 481159 gedrukten van anderen aard, 8520 aan- geteekende brieven zonder en 2299 met aan gegeven geldswaarde, 10630 kwitanties, 287 pakketten uit het buitenland en 29840 gewone pakketten werden door dit kantoor met de bij kantoren behandeld. Provinciale Staten van Zeeland. Dit jaar moeten van de leden der Staten aftreden 9 liberalen, 9 anti-revolutionairen en 3 roomsche leden. In Middelburg treden af de heeren: C. J. Huvers, W. Maas en mr. P. Dieleman (allen anti-rev.) In VlissingenC. L. v. "VVoelderen, jhr. C. J. J. A. v. Teylingen (liberalen) en P. J. Siegers (anti-rev.) In ZierikzeeJ. II. C. Heyse, M. Bolle en mr. J. A. Bolle (allen lib.) In Tholen: Jhr. mr. E. A. O. de Casem- broot (lib.) In Goes: Jhr. mr. J. J. Pompe v. Meerder- voort, M. Noordijke, D. J. Oggel en W. J. Vader van 's-Gravenpolder (allen anti-rev.) In Sluis: J. Erasmus, H. G. Ilammacher en J. L. I. de Bats (allen lib.) In HulstP. Moes (anti-rev.), P. F. Fruijtier, C. IJsebaert en F. C. O. M, Ilombach (allen roomsch-kath.) In 't Gedeputeerd College treden af de heeren v. Lijnden, Siegers en de Casembroot. Cokes van 3 O cents. Deze aanslag geschiedde op één der dagelijksche rijtoertjes in den omtrek van het kasteel. De Koningin was vergezeld door drie hofdames en een bediende. Eensklaps sprong een man uit het bosch, plaatste zich in den weg en loste drie revolverschoten op de Koningin. De twee laatste misten, maar het eerste wondde de gravin van Limburg Stirum aan den arm. De schuldige werd onmiddellijk in arrest genomen. De jonge Koningin verloor hare koelbloedig heid niet. Hare eerste woorden waren: «Mijn volk mag van dezen aanslag niets weten, hij moet stil gehouden worden, want hij zou ons de kroningsfeesten bederven". Dit bevel is met de uiterste nauwgezetheid opgevolgd. Niet enkel werd in Holland een strenge controle gehouden over de telegrammen, die aan de bladen werden verzonden, maar door een overeenkomst met België werd ook daar dezelfde controle uitgeoefend. Eerst veel later is door de onbescheidenheid van eene hofdame de zaak bekend geworden. Op 't oogenblik zeggen de bladen te Londen, dat de autoriteiten in den Haag zeer strenge maatregelen nemen om Koningin Wilhelmina to beschermen tijdens de feesten van haar huwelijk. De Nederlandsche regeering ontkent noch bevestigt iets!" Ziedaar het vertelsel, zooals het te lezen is in genoemd Brusselsch blad. President Kriiger. Maandagochtend hebben in tegenwoordigheid van President Krüger de doctoren eene gedachten- wisseling gehouden in verband met het eventueel vertrek van den President uit den Haag. Eene beslissing is nog niet genomen, wijl, hoewel de toestand zeer gunstig blijft, het vast stellen van het vertrek nog aan bezwaren onderhevig is. Bij de godsdienstoefening, Zondag in het Hotel des Indes" voor President Krüger gehouden, ging ds. van der Linden, van de Oosterkerk, voor en waren ook eenige ouderlingen van die kerk tegenwoordig. De predikant sprak naar aanleiding van Psalm 56 vers 11. De heer Yan Boeschoten deelt mede, dat als president Krüger in beterschap blijft toenemen, ZHEd. zich voorstelt aanstaande week, mogelijk reeds vóór Woensdag, naar Utrecht te vertrekken. Daar Zijn HoogEdele nog niet geheel hersteld is, zou hij gaarne zien, dat zijn reis derwaarts en zijn aankomst zonder uiterlijk huldebetoon plaats hebben. KNOKKELKOORTS. Er is aan de gemeentelijke gasfabriek' te Arnhem van Woensdag af heel wat cokes tegen 30 ets. per hectoliter verkocht. Donderdag was het aantal hectoliters reeds 1000 en Vrijdag 1200. Een aanslag tegen Koningin Wilhelmina? In de te Brussel verschijnende Patriate leest men het volgende: «Een Hollandsche correspondent (welke?) maakt bekend, dat in Augustus 1898, eenige dagen vóór de kroningsfeesten der jeugdige Koningin te Amsterdam, Wilhelmina zich be geven had naar het kasteel Soestdijk, om zich voor te bereiden voor de vermoeienis der kroning. Tijdens haar verblijf in dit vredig en stil oord werd er tegen haar een anarchistische In ons vorig nommer melddéb wij dat boven genoemde ziekte in Indië epidemisch heerscht, stoornis in de zaken teweeg brengt en zich uitbreidt. Waar deze ziekte hier te lande den meesten onbekend zal zijn, zij medegedeeld, dat de naam van «knokkelkoorts", ook wel dengue fever genoemd, door den stads-chirurgijn te Batavia, David Bylon, in 1779 gegeven werd aan een besmettelijken vorm van koorts, die zich kenmerkt door korten duur van koortsacces, door spier en gewrichtspijnen, door een huiduitslag van verschillende vormen, door gewoonlijk plotseling ontstaan en door buitengewoon uitgebreid epidemisch optreden. Er zijn weinig ziekten, die, als ze eenmaal epidemisch zijn, zooveel personen tegelijk in hevigen graad aantasten. Gewoonlijk hebben de zieken plotseling, zonder voorafgaande ver schijnselen, pijn in één of meer gewrichten er ontstaat koorts, daarna een huiduitslag die soms op mazelen, soms op roodvonk, soms op andere huidaandoeningen gelijkt, maar na 2448 uren weer verdwijnt, waarna gewoonlijk jeukte blijft bestaan. (De lijders voelen zich zeer zwak en blijven niet zelden lang sukkelen aan gewrichts- of spierpijnen. Het is een groote zeldzaamheid, dat iemand aan knokkelkoorts sterft). Strenge winter». Een napluizer in Friesland geeft een lijstje van strenge winters, waaraan we het volgende ontleenen. In 922, onder de regeering van Arnoud, begon de winter laat, eerst in April en duurde tot Pinksteren. In 994 daarentegen een zeer vroege winter, die in October begon en eerst in Mei 995 eindigde. In 1126 een zeer strenge winter, de rivieren bleven gesloten tot in Mei en menige dijk bezweek door de drijvende ijsschotsen. In 1206 vroor het zóó sterk, dat de brande wijn bevroor en er haast geen water te krijgen was. De menschen kochten stukken ijs, ontdooiden dit, om zoo drinkwater te krijgen, j Het jaar 1287 maakte het nog erger. Melis Stoke schrijft, dat toen kinderen in de wieg, j ouden van dagen te bed doodvroren. In de «Kroniek van Vlaanderen" wordt 13 Februari 1361 als de koudste dag «sedert menschen heugenis" genoemd. 1442 gaf zooveel koude, dat de rivieren tot den bodem bevroren, de visschen stierven. De koude hield aan tot in Mei, zoo vertelt Reigers berg in zijn «Zeeuwsche Kroniek", j In 1457 een barre winter van 11 October tot Maart, gevolgd door een zeer drogen zomer j van Mei tot medio October viel geen druppel water. I In 1468 bevroor de wijn in den kelder, evenals in 1480. Reigersberg zegt van het laatste jaar iLanck, stranck, vorst, dieren tijd, koude snee iDede den menschen bedrijven wee' In 1511 was de Maas vóór Rotterdam zóó i sterk, dat men van alle kanten met paarden en j rijtuigen haar bereed en een hoefsmid voor «Het oude Hoofd" een hoefstal plaatste om de paarden op 't scherp te zetten, j In het laatste van Februari plotselinge dooi, eene Rotterdamsche processie naar Charlois, uit circa 5000 personen bestaande, zakte door het I ijs en velen verdronken. In 1564 reed men met paard en rijtuig op de Zuiderzee, in Maart 1609 liep men van Harlingen naar Enkhuizen. 1612, 1667 en 1674 gaven strenge winters. In het laatste jaar liep men 3 April nog over de Zuiderzee, 7 April was het reeds zóó warm, dat jongens gingen zwemmen in de trekvaart naar Haarlem In 1709 lag de Maas van Maassluis tot den Briel bevroren, men reed met paard en wagen van Harlingen naar Enkhuizen. Er viel dooi in, doch 26 Februari 1710 passeerde men weer de Maas vóór Rotterdam met paard en wagen. 1740 gaf een zeer kouden en langen winter. Den 12en Maart was het ijs nog 20 duim dik, 13 Mei waren te Parijs nog geen bladeren aan de boomen te zien. Er was groot gebrek en in October 1741 viel opnieuw een strenge winter in. 1763 gaf een winter met Paascheieren op de Maas te Rotterdam, evenals 1774. De 83-jarige Jan Bark smulde er toen van op 31 Maart. Op oudejaarsavond 1784 viel de vorst in met 40° Fahrenheit, de Noordzee was zoo ver men zien kon ééne ijsvlakte en men reed over haren rug van Noordwijk naar Scheveningen I Die winter duurde langer dan 4 maanden. In April lagen de stadsgrachten nog dichtgevroren. De 19de eeuw gaf wel eenige strenge winters, maar lang niet zoo streng als de opgenoemde. Over den brand in het weeshuis te Rochester (Yer. St.) wordt nog het volgende medegedeeld Wegens de strenge, plotseling ingevallen koude werden de ketels, die de verwarmingsbuizen verzorgden, tot op het uiterste verhit. Één ervan ontplofte dientengevolge, waarbij gloeiende kolen in alle richtingen werden geworpen. Dit was de eigenlijke oorzaak van de catastrophe. De houten balken van het gebouw vatten vlam, en, toen kort daarna ongelukkiger wijze nog een tweede stoomketel sprong, stond het geheele gebouw in brand. Verscheidene lokalen waren reeds na eenige oogenblikken van iedere verbinding afgesneden, zoodat het niet lukte, de verpleegden te waar schuwen. Yele weezen en oppasters sprongen uit de derde verdiepingde meesten bekwamen ernstige wonden. Aan de onverschrokkenheid der brandweer is het te danken, dat vele levens gered werden. De bewoners der omliggende huizen stelden bedden, kleederen en voedsel ter beschikking van de kinderen en boden bij de redding goede hulp. 26 weezen en 2 verpleegsters zijn in de vlammen omgekomen. Zwaar gewond zijn 30 kinderen en oppasters. Vamlerbildt's nalatenschap. De nalatenschap van Cornelius Yanderbildt, ten bedrage van ruim 72,5 millioen dollars of f 185,000,000, is onder zijn erfgenamen ver deeld. Het nieuwe hoofd der familie, de 23- jarige Alfred Gwynne Vanderbildt, krijgt van het nagelaten kapitaal 44,5 millioen dollars. Zijn beide broeders moeten zich ieder tevreden stellen met 7,5 millioen, zijn zuster Gertrude met 8,5 millioen en de weduwe met 2 millioen en verder de paleizen in New-York en Newport, benevens een lijfrente van 250,000 dollars. De oudste zoon, Cornelius, moest volgens het testament eigenlijk maar 1,5 millioen ontvangen; men heeft hem echter vrijwillig nog 6,000,000 dollars toegestaan om hem voor kommer en gebrek te behoeden. Gertrude is gehuwd met den heer Harry Peine Whitney, terwijl Alfred verloofd is met miss Francis Ormond French, dezelfde die eens het aanzoek van prins Henri van Orleans van de hand wees. Ingezonden Stukken. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Januari. Maans- ouderdom. 16. 17. 18. 19. 20. Zo. 21. 22. 23. 27 28 29 2.55 n. 2 3 4 H.W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. 11, 9 11,52 0,18 0,54 1,19 1,46 2, 7 2,29 2,52 3,13 3,36 3,52 4,16 4,31 L.W. 4,47 5,20 5,54 6.22 6,56 7,13 7,40 7,47 8,16 8.23 8,54 8,59 9,27 9,32 10, 6 10, 9 TELEGRAMMEN. Pretoria, 16 Januari. Een commando van 300 Boeren nam een belangrijk convooi bij Rhenosterkop, ten noord oosten van Pretoria. Ondertrouwd MARINUS YERMEULEN Jz. en PIETERNELLA SEGBOER Jd, Oud-Yossemeer, Schouwen, 15 Januari. Menschen, menschen, wat een iesvlakte, wat een lange baine van naigenoeg een aolef uure lank aan die Langendiek bie Brouwershaivend. En gezurgd, dat er voor wordt, dat is de piene waird Verscheie Jannen binnen der eiken dag met flienke bezems om 't losse goedje aistig weg te vaigen. Och, liefebbers van 't ies, vergeet deze Jannen niet! Noe, vele onderden komme eiken dag van wied en zied, zeis uut Noordgouwe, Dreister en Haimstie ier rondzwiere en de kastelein Bakker is van aoles om den inwendige mensch te versterke, ruumschoots verzie. En Zaterdag was het rienkrieë; toen ging Merien van Brouwershaivend mit den pries strieke en vandaige was 't weer rienkrieë in toen ging Cornelis uut den Osse er mee deur. Menschen, menschen zukke vette kenienen en anden. Kom toch, menschen, kom is kieke nair den Langendiek JILLES. Mijnheer de Redacteur! Zou het niet wenschelijk zijn den marktdag van 7 Februari a. s. te houden op 6 Februari? ZitRUtzEE Eenige ingezetenen dezer gemeente. MARKTRERICHTEN. Rotterdam, 14 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 335 vette runderen124 vette kalveren, 759 schapen of lammeren, 477 varkens. Koeien en ossen 25 tot 32 ct., stieren 24 tot 30 ct., kalveren 38 tot 46 ct., schapen 20 tot 26 ct., lammeren 20 tot 30 ct., varkens 18 tot 23 ct. en lichte varkens voor export 20 k 21 ct. per kilo. Door den laten en onregelmatigen aanvoer van runderen is het moeilijk noteering te geven, omdat, behalve uit Zevenbergen en Zeeland, alleen 2e en 3e kwaliteit ter markt waren, waardoor de handel aanvankelijk lusteloos was, doch toen het vee per spoor en tram aangevoerd werd, begon daarin eenige levendigheid te komen. Kalveren met zeer tragen omzet voor export, omdat, hoewel de laatste berichten uit Londen iets gunstiger luidden, in 't laatst der voorgaande week enorme verliezen geleden zijn. Op het wolvee had dat ook een nadeeligen invloed. De aanvoer van varkens was ook zeer onregelmatig, evenwel de handel werd daarin steeds vlugger. Aardappelen. Zeeuwsche Spuische jammen f 3.50 f 4, dito blauwe f 3.20 a f 3.40, dito bonte f 3.30 a f 3.50, Geldersche blauwe f 2.50 a f 2.70, Brielsche kralen f 4 f 4.25, Flak- keesche jammen f 2.50 f 3, wadde f 2.30 a f 2.50, Fransche bollen f 2.40 a f 2.60, Duitsche roode f 2.40 a f 2.60, poters f 1.50 a f 1.70 per heet. Geen aanvoer en zeer weinig vraag. Zeeuwsche eieren f 5.30 a f 5.50, Overmaassche dito f 5.50 f 5.70 de 100 stuks. Ylas. Aangevoerd op de markt 9785 steen blauw Hollandsch, 700 steen wit Zeeuwsch en 850 steen Groningsch. Op de markt zoowel als in de afgeloopen week op het land heerschte levendige vraag en werd alles tot verhoogde prijzen opgeruimd. Lijnzaad hooger. Dinteloord, 16 Januari 1901. Heden overleed te Alblasserdam onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mevrouw de Wed. W. von Lindern de Haan, in den leeftijd van bijna 62 jaar. ZiERrKZEE, 15 Januari 1901. H. ARNOLD—de Haan. J. TH. ARNOLD. Hartelijken dank aan allen, die tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Yader blijken van belangstelling toonden. Noordgouwe, 16 Januari 1901. Uit aller naam, JOHs. YAN DER WERFF. Dank aan allen, die blijken van belang stelling gegeven hebben op 12 dezer. Oosterland, 16 Januari 1901. L. MEERMAN. PRO DEO. - Bg vonnis der Arron- dii»oments-Rechtbank te Zierikzee van 30 October 1900, is het tusschen JAN WAGEMAKER veld- arbrider. wonende te Brouwerihavea en CORNELIA PRIEMIS wettelgk wonende te Brouwershaven, tha«>s verblg»ende te Poortvliet, bestaande huwelgk ontbonden verklaard door echt scheiding. De Procureur .au deo eiicher, D. VAN DER VLIET. PRO DEO. - Bg vonnis der Arron- diss«ajents-R"chtbaDk te Zierikzee van 9 October 1900 is hot tusschen ELIZABETH CORNELIA BIJN A GTE zosder beroep, wonende te Scherpenisse en ADRIAAN LAB AN, vroeger wonende te Scherpenisse thans zonder bekesde woon- of ver blijfplaats bestaande huwoigtr ontbonden verklaard door echtscheiding. De P-ocureur der eischeres, D. VAN DER VLIET. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan de ingeze tenen van St.-Maartensdijk en omstreken, voor het genoten vertrouwen, dat hij zoovele jaren heeft mogen genieten als Voerman, terwijl hij zijn opvolger L. RIEDIJK in dezelfde gunst als zijnde een waardig en vertrouwd persoon, kan aanbevelen. Met alle achting C. G. J. BENTSCHAP KNOOK. Bij het overnemen van bovenge- noemde Voermanszaak, beveelt de JhI.-X.JL, ondergeteekende zich aan bij de ingezetenen van St.-Maartensdijk en omstreken als Voermanen hij hoopt het vertrouwen van zijn voorganger waardig te worden, belovende een prompte en nette bediening. St.-Maartensdijk, Januari 1901. w L. RIEDIJK Voerman. "WEDSTRIJD in het Sclioonrijden voor paren, op Vrijdag 18 Januari aanst., om 3 uur des namiddags. Deelname tegen 50 cent het paar. Aan melding tot 2 uur des namiddags op de Ijsbaan. HET BESTUUR. Ring- en Hardrijderij op Schaatsen, ijs en weder dienende, te Moriaanshoofd, op Vrijdag 18 Januarides namiddags. Het BESTUUR der Landbouw- vereeniging «V. Z. O. S." verzoekt den leden de biljetten in te vullen voor opgaaf: en in te leveren bij de Heeren L. Koopman of Verwer, vóór op op Maandag 21 Jan. a.s. Levering Februari 1901. De Notaris Mr. J. C. YAN DER LEK DE CLERCQ zal, op Maan dag 21 Januari 1901, des voorm. 10 ure, op de Buitenplaats «Heesterlust" onder Schud debeurs, publiek verkoopen: bestaande in: 9- en 10-jarig buitengewoon zwaar Elzen- en Esschen HAKHOUT, in het Bosch aan den straatweg En op Maandag 28 Januari 1901, des voorm. 10 ure: Het overige van genoemd Bosch en elders, alsmede HAKHOUT op de Buitenplaats «Weelzicht" en aan den Öint-Jooatdijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 3