/llltlk/IISIÜI NIEUWSBODE. Donderdag 17 Januari 1901. G o u r a n t). MIEUWSTiJPIHGEH. 1 Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7488 Directeur A. J*. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts,, kunnen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FuaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee» Onbekende brieven, le helft Januari 1904 C. de Witte, 's-Gravenhage. P. J. Jonge, x> Jongen, Kerkrade. O. Lupgens, Rotterdam. Nehemia, La. Vermule, Zonnemaire. W. Beije, De Transvaalsch - Engelsche oorlog. In de Boeren-republieken wordt de positie der Engelschen van dag tot dag ernstiger. Lord Kitchener, de opperbevelhebber, zal in het tekort aan bereden manschappen voor het oogenblik en in afwachting van de ettelijke duizenden tellende versterkingstroepen trachten te voorzien door het vormen van een korps ongeregelde ruiterij, sterk 30,000 man. Waar hij die vandaan zal tooveren, wordt er niet bij verteld. Te Johannesburg moet de toestand zoo goed als onhoudbaar zijn. Door de voort- durendè onderbreking der verbindingslijnen door de Boeren zijn de uiterst schaarsche levens middelen hongersnoodpnjzen waard geworden. Een zak aardappelen kost f 60, eieren doen 2 kwartjes per stuk, 20 kop maïs worden graag gekocht voor 42 guldenbrood, boter, bier enz. zijn voor burgers niet meer te krijgen de militaire autoriteiten hebben op alles beslag De. burgers doen alles, om het den Britten moeilijk te maken. Velen doen, alsof zij hun nog in het veld staandeambtenaren tot den vrede willen overhalen, om er stilletjes tusschen uit te kunnen knijpen, zich bij de Boerenstrijders te kunnen voegen en opnieuw op commando te kunnen gaan. Generaal Schoeman, die te Barberton door de Engelschen was gevangen genomen, vroeg en kreeg twee maanden geleden verlof naar De la Rey te mogen gaan, om hem te bewegen tot het neerleggen der wapenen. Eenige dagen later streed hij aan het hoofd van een commando tegen Bruce Hamilton aan de Vaal. Ongeveer twee weken geleden kregen 4 Boeren vergunning, Pretoria te verlaten, om onderwerping te gaan prediken bij commandant Beyers. Zij zijn nooit teruggekomen. Van het te Pretoria gevormde Burger vredes- comité heeft men "weinig verwachting. De leden van het comité zelf gelooven niet aan resultaten van hun werk. De Boeren worden integendeel steeds brutaler en vertoonen zich tot bij de voorposten van Pretoria, waar zij vee weghalen. Ten Zuiden van den Magaliesberg staan nog altijd 3000 republikeinen tegenover de colonnes van Clements, Babington en Gerdon, terwijl commandant-generaal Louis Botha zijn troepen aan de oosterlijn bezighoudt. In het Noorden van den Vrijstaat blijkt Philip Botha, die men aan het hoofd van een commando in de Kolonie waande, zich te roeren. Hij bedreigt Ventersburgweg (aan den spoorweg ten Zuiden van Kroonstad) met een groot aantal Boeren. :sEen particulier bericht meldt, dat Donderdag 1.1. een Engelsch detachement, sterk 40 man, bij Heilbron door de Boeren is overrompeld. De Engelschen zouden 11 dooden en gewonden hebben gehad, terwijl de overigen g( angen genomen werden. "Waarschijnlijk was dit detachement een vooruitgeschoven post van de legermacht van generaal Knox, die nog altijd naar De Wet zoekt. Want De Wet is en blijft verdwenen. Men »meent", dat hij zich in de buurt van Bothaville bevindt. Volgens een telegram van Central News uit Pretoria hebben Maandagavond, bij den aanval der Boeren- op Belfast, 700 Boeren het kamp der Irish Rifles overrompeld en 60 man gevangen genomen. De Boeren ontruimden de stelling echter, na haar twee uren bezet gehouden te hebben, omdat zij geen geschut vonden. De zoon van generaal Viljoen behoorde tot de gesneuvelde Boeren, Wat er van de gevangen Ieren geworden is, blijkt niet. Nu wordt ook aan de Reinisch- Westfalisclie Zeitung het fantastische verhaal van Bullers geheimzinnige gevangenschap verteld. Uit Werden aan de Ruhr wordt aan het blad geschreven »Van mijn zwager, die eenige dagen geleden uit Natal is teruggekeerd, hoorde ik, dat de geschiedenis met Bulier juist zoo is voorgevallen, als ze indertijd door de bladen is verteld. Een Boerenpatrouille had Buller met diens staf bij het baden verrast en het heele gezelschap gevangen genomen. Daar de patrouille echter te zwak was liet zij Buller weer loopen, doch deed hem zweren, dat hij nooit weêr tegen de Boeren zou strijden. Vandaar ook dat de feestelijke ontvangst te Londen achterwege is gebleven". Een blad in Dar-es-Salaam bevestigt eveneens het door ons vermelde bericht van O. Portuguez. Buller zou bij Lijdenburg door een patrouille zijn overvallen en drie dagen bij Botha in gevangenschap zijn geweest. Daar dé Boeren met hem verlegen zaten, lieten zij hem op parool vrij. Londen, 14 Jan. Volgens aan het departement van oorlog ontvangen bericht, heeft de opper bevelhebber in Zuid-Afrika, lord Kitchener, besloten de pacificatietactiek tegenover de Boeren te laten varen en uitsluitend de meest gestrenge militaire maatregelen toe te passen, ter spoedige beëindiging van den oorlog. Volgens bericht uit St.-Helena zijn aldaar opnieuw 200 Boerenkrijgsgevangenen aan gekomen, van wie een groot aantal in zoo treurigen toestand waren, dat zij onmiddellijk in de ambulances ter verpleging moesten worden opgenomen. Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat 4 oud leden van den Vrijstaatschen Volksraad en een oud-lid van de regeering van den Vrijstaat, een proclamatie hebben gericht tot de burgers, waarbij zij hun stamgenooten in kennis stellen met de tegemoetkomende houding van lord Kitchener en waarvan het doel is de te veld staande Boerenstrijdmacht tot overgave te nopen. 15 Jan. Uit Bloemfontein wordt van gisteren gemeld, dat generaal Christiaan De Wet met de Boerenstrijdmacht is waargenomen bij Senekal op het grondgebied van Oranje-Vrijstaat, ten oosten van de spoorlijn Bloemfontein Kroonstad. Pretoria, 12 Jan. Hedenmorgen vielen 800 Boeren onder bevel van commandant Beyers, na de telegraaflijnen te hebben afgesneden, Kaalfontein, het derde station aan den spoorweg van Pretoria naar het Zuiden, aan. Het garnizoen bestond uit 120 man onder bevel van een luitenant. De Boeren omsingelden het station en beschoten het met kanon en onafgebroken geweervuur. Een Britsch soldaat sloop door de linie der Boeren en bereikte het station Olifants fontein, vanwaar, hij naar Pretoria om hulp seinde. Onmiddellijk werd een gepantserde trein met versterkingen afgezonden. Middelerwijl slaagde het garnizoen er in de Boeren zonder eenig verlies terug te drijven. De Boeren lieten drie gewonden op het slagveld achter. Voordat zij heengingen, vernielden de Boeren den spoorweg ten zuiden van Kaalfontein. Kaapstad, 13 Jan. Een troep Boeren van ongeveer 120 man is gezien bij Tulbaghkloof, ongeveer honderd mijlen van Kaapstad. In het district Beaufort West zwerven ook Boeren rond. Kaapstad, 15 Jan. Bericht wordt, dat 500 Boeren getracht hebben de waterreservoirs van Touwrivier af te snijden, waarvan de spoor afhankelijk is, met het doel het verkeer te belemmeren. Touwrivier is een station op een afstand van 176 K.M. langs den spoorweg van Johannesburg, 14 Jan. Er is hevig vuren gehoord in de richting van Zuurfontein en hedenmorgen zijn van hier versterkingen daar heen gezonden. De Boeren hebben blijkbaar het station Zuurfontein aangevallen, doch zijn teruggedreven. Kroonstad, 14 Jan. De Boeren zijn erg roerig langs de geheele lijn ten noorden van hier. Verscheidene kleine afdeelingen zijn het spoor overgestoken. In den laatsten tijd duiken de Boeren ook herhaaldelijk op tusschen Kroon- 1 stad en Lindley. Alle sterke afdeelingen schijnen zuidelijk te trekken om zich bij De Wet te voegen. Lord Kitchener, de opperbevelhebber in Zuid-Afrika seint naar het departement van oorlog uit Pretoria van Maandagdat com mandant Beyers Zaterdag nabij Kaalfontein den spoorweg is overgetrokken met al zijn manschappen, koers zettende in oostelijke richting. Er is geen bijzondere wijziging gekomen in den toestand in de kolonie. Het schijnt dat verschillende kleine troepen op den terugweg zijn naar Oranjerivierkolonie en eenige Kaapsche opstandelingen, die een commando bij den inval vergezelden, hebben zich overgegeven. Aan de Daily Mail wordt gemeld, dat de Boeren Clanwilliam bezet hebben. De correspondent van de Standard te Pretoria geeft bijzonderheden over den aanval, dien de Boeren Zaterdagochtend gedaan hebben op de stations Zuurfontein en Kaalfontein, tusschen Pretoria en Johannesburg. De Boeren j waren talrijk en hadden geschut bij zich, maar de Engelsche bezettingen waren gewaarschuwd, en dus op den aanval voorbereid. Te Zuur- iontcin werden de Boeren gemakkelijk afgeslagen, nadat zij het stationsgebouw beschoten hadden. De verdediging van Kaalfontein, waar 90 Cheshires en 25 andere soldaten uren lang den sinjd volhielden tegen 800 Boeren, van kanonnen voorzien, was een der schoonste gebeurtenissen uit dezen oorlog. De Engelschen, die zich ver- j schanst hadden, sloegen alle aanvallen af totdat de gepantserde trein met versterkingenuit Elandsfontein ontboden, aangekomen was. Toen trokken de Boeren naar het noordoosten terug, een groot konvooi en ook veel vee en schapen medevoerende. Australië. I Sydney, 13 Jan. De soldaten, die vreezen dat zij opnieuw naar Zuid-Afrika zullen worden gezonden, deserteeren in groot aantal. Engeland. De prins van Wales zal aanwezig zijn bij het door den Minister van Koloniën, Chamberlain, aan te richten feestmaal, ter viering van de J vestiging der Australische republiek wat een i ongunstigen indruk maakt in liberale en zelfs I in sommige conservatieve kringental van I liberalen weigeren, na de algemeene verkiezingen, i stelselmatig Chamberlain te ontmoeten, in het openbaar zoo min als in particulieren kring, i Londen, 14 Jan. Roberts heeft privatim aan 1 den lord-mayor van Londen en andere mayors verzocht om de plechtigheden uit te stellen, waarbij hem eereburgerschappen zouden worden aangeboden. Hij zegt, dat in de tegenwoordige ongelukkige omstandigheden in Zuid-Afrika er vooreerst geen sprake van feesten behoort te zijn. Londen, 14 Jan. Het heet, dat men zich in hofkringen ongerust maakt over den gezondheids toestand van koningin Victoria; zij moet in de laatste weken aanmerkelijk verzwakt zijn en de dokters verklaren, dat, hoewel de koningin nog langen tijd kan leven, rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat de koningin plotseling zal komen te overlijden. Vóór alles moeten hevige gemoedsbewegingen der koningin bespaard blijven. Frankrijk. Door de politie te Nizza is aangehouden een Russische vorst, Victor Nakachin geheeten en nihilist, die in het jaar 1885 wegens deelneming aan een samenzwering tegen het leven, van den Czaar, ter dood is veroordeeld en te Parijs, wegens het bezit van ontploffingsstoflen, is ver oordeeld tot driejaar gevangenisstraf en uitwijzing. De vorst hield zich te Nizza met zijn vrouw en zijn schoonvader schuil, en zijn arrestatie ging met veel moeite gepaard. I Het is nog niet uitgemaakt of de vorst te Nizza zich weder schuldig maakte aan samen- zweringsplannén, zijn aanhouding is in elk geval geschied in verband met het uitwijzingsbesluit. Hij hield verblijf in oud-Nizza nabij het Garri- baldiplein en de schoonpapa is eveneens gepakt, omdat ook hij geen recht van verblijf op Pranschen bodem had. j, Selgië. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen: »In de maand October van verleden jaar had er een gevecht plaats te IJmuiden, tusschen Holland8che visschers en de bemanning der Oostendsche sloep no. 215. In den loop van dit gevecht ontving een inwoner van IJmuiden een doodsteek. Zekere van Turnhout, stuurman van gezegde sloep, werd als dader aangezien en veroordeeld tot een jaar gevangenis. »Nu heeft zekere D. R., een Oostendsche visscher van gemelde sloep, bekend de dader geweest te zijn van dien moord". Het Ilaarl. Dagbl. informeerde te dier zake bij den Officier van Justitie, die verzekerde, dit ten stelligste te kunnen tegenspreken. Op de terechtzitting is toch door overstelpende getuigenissen bewezen, dat Van Turnhout de dader was. Reeds vroeger heeft de bemanning van de sloep beweerd, dat zekere Louis de Rijckere zelf gezegd had, dat hij den steek aan Gerrit Heilig had toegebracht, doch deze, indertijd ondervraagd, ontkende zulks ten stel ligste, terwijl ook geen der getuigen dit gezien had. Wel had De Rijckere met een mes gestoken en verwondingen aan anderen toegebracht, doch aan den moord op G. Heilig bleef hij alle schuld ontkennen, zoodat dit bericht als een los gerucht kan worden beschouwd. Brussel, 15 Jan. Tot dusver hebben zich alhier 2500 oude werklieden (vrouwelijke zoowel als mannelijke) laten inschrijven voor pensioen- verleening. Stoderland. Nijmegen, 14 Jan. In de Molenstraat is Zondagmorgen, juist even vóór het uitgaan der R. K. kerk aldaar, een telefoonpaal van ongeveer 3 decimeter middellijn door midden gebroken en met groot geraas op de straat terechtgekomen. Een andere paal in diezelfde straat is eveneens gebroken en omgevallen, in zijn val een gat makende in het dak van het hotel »de Stad Kleef". Indien het eenige minuten later gebeurd was, zou de straat vol menschen geweest zijn en zou het zeker niet zonder ongelukken afgeloopen zijn. Een derde paal, op den Oranjesingel, vertoont zoodanig neiging tot vallen, dat het daaromheen gelegen terrein door de politie afgezet is. Oorzaak van dit alles was de zware rijp, welke zich aan de draden had gehecht. Tiel, 14 Jan. Hedennacht heeft hier een droevig ongeval plaats gehad. De heer H. en echtgenoote gingen te ruim 9 uur, nadat alle kinderen zich ter ruste hadden begeven, uit, de zorg van het kleinste kind aan de dienstbode P. S. opdragende, die daarvoor in de binnenkamer mocht verblijven, om zoo doende over het kind in de wieg in de huis kamer het oog te houden. De kachel, waarbij de dienstbode plaats nam, is voorzeker hard gaan branden, terwijl zijzelve in de onmiddellijke nabijheid in slaap schijnt te zijn gevallen, ten minste te ongeveer half twaalf werd het meisje uit hare verdooving wakker en gevoelde dat hare kleederen overal aan het lijf schroeiden, waardoor zij als overdekt was met brandwonden. Ijlings vliegt zij op, roept aan de trap naar de oudste der kinderen, loopt naar de keuken en ijlt vervolgens brandende de straat op. Gelukkig is één der overburen, een zekere Tr., nog wakker en komt op het angstgeschrei aanvliegen. Dadelijk werpt hij eenige jassen om het lichaam, terwijl anderen met water de vlammen blusschen. Het meisje werd in de woning van Trieschein gebracht, terwijl de heer H. werd gewaarschuwd. Oogenblikkelijk werd geneeskundige hulp verleend door dr. A. Mijn- lieff en werd de patiënte per vigelante naar het ziekenhuis vervoerd. Ondanks de vele zorgen, die aan het arme schepsel nog verleend werden, bezweek zij hedenmorgen reeds, zonder haar bewustzijn te hebben verloren, doch ook na ondraaglijke pijnen te hebben geleden. In de Tielsche Ct. kan men lezen: »Men kon Pluto niet langer houden. Daarom werd besloten het dier bij een bloedverwant, wonende 14 uur van Tiel, een goed tehuis te bezorgen. Het eerste deel der reis werd per boot, de rest per spoor afgelegd. Maar nauwe lijks heeft Pluto in zijn nieuw logies een uur aan den band gelegen, of hij weet zich los te wringen en loopt weg. Na een zwerftocht van 12 dagen, waarbij hij over of door twee breede rivieren moest, is hij behouden, maar brood mager bij zijn ouden meester te Tiel terug gekeerd. »Toen hij zijn plaats door den ruigharigen Oscar zag ingenomen, en nadat hij overtuigd was, dat hij weer in genade was aangenomen, rustte hij niet, voor de indringer de oude plaats aan hem had afgestaan. »De vorige week hebben de veerlieden te Arnhem een hond, drijvende op een ijsschol, aan wal geholpen. Kan dat Pluto ook geweest zijn?" Haarlem, 15 Jan. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben heden met 41 van de 71 stemmen tot lid der Eerste Kamer gekozen voor de plaats die is opengevallen door het overlijden van mr. M. C. van Hall, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer voor het district Beverwijk. Leiden, 14 Jan. De 86-jarige weduwe Yan RossenDe Bruin, wonende Dijkerhof (Van- der-Werffstraat) is door verbranding om het leven gekomen. De vrouw, aldus meldt het L. Dagbl. bewoonde geheel alleen het huisje en had Zondagmorgen tot halfacht een buurvrouw op visite gehad, hetgeen meermalen gebeurde. Maandagmorgen half acht zou dezelfde buurvrouw even bij haar inwippen, doch vond haar achter de deur liggen met een gebroken petroleumlamp (looplamp) naast zich, zoodat zij vermoedelijk met die lamp, brandende, in de hand door de kamer heeft geloopen en toen gevallen is. De buren hadden niets verdachts gehoord, zoodat zeer waarschijnlijk de vrouw door den val bewusteloos is geraakt en niet om hulp heeft kunnen roepen. 's Gravenhage, 15 Jan. Uit de plannen van de feestcommissie bij gelegenheid van Harer Majesteits huwelijk, tot viering van die gebeur tenis in de Hofstad, blijkt onder andere, dat in de eerste plaats eenige dagen vóór het huwelijk een uitdeeling aan de armen en behoeftigen zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1