Rijksnormaallessen ADVERTENTIE!!. Dienst Zierikzee-Rotterdam sabel. Dit is het kostbaarste bont dat bestaat; het lijkt wel veel op gewoon sabelbont, maar is 1 meer grijs van kleur. Bij dit costuum hoort een mantel ook van wit «velours panne", geheel gevoerd met hermelijn. Hier is geen garneersel op, maar door de Koningin zal hierbij een boa van datzelfde prachtige kroningssabel gedragen worden. Behalve deze japon, hebben we nog eenige eenvoudigere costuums bezichtigd, alle gemaakt door firma Hirsch. Zoo was er een kleed van groen zijden fluweel, ook met een korten mantel er bij, welk costuum bestemd is om als kerkjapon gebruikt te worden. Yoor den morgen van Hr. Ms. trouwdag, vóór H. M. zich in de zilveren bruidsjapon kleedt, is een japon van wit laken gemaakt met wit wollig goed geborduurd, deze behoort ook tot de mooiste welke wij in Sen uitzet gezien hebben. De firma Hirsch maakte verder drie jacht- costuums in verschillende tinten van groen, hierbij hooren vesten van leder, juist zoo gemaakt als heerenvesten. Dan eenige wandelcostuums van covercoat in donkergroen, reseda, grijs en mauve. Ook krijgt de Koningin nog een japon van lichtblauwe gebrocheerde zijde, waarbij een jaquet van lichtblauw velours miroir. Bij elk costuum is een mantel van dezelfde kleur, maar de verrukkelijke boa van kronings sabel draagt Zij op Haar verschillende toiletten. Naar men uit Schwerin aan het Hbld. schrijft, zal het huwelijksgeschenk van den hertog-regent van Mecklenburg en van zijne gemalin aan Koningin "Wilhelmina en Hertog Hendrik bestaan uit een bijzonder kostbaar zilverwerk, uitgevoerd door drie goudsmeden te Schwerin, naar modellen welke zich bevinden in de zilverkamer van het groothertogelijk slot en afkomstig uit den zilverschat, welke in het jaar 1799 door de gemalin van den Mecklenburgschen erfprins Friedrich Ludwig, grootvorstin Helene Paulowna, uit Rusland werd medegebracht. Het bruidsgeschenk bestaat eerstens uit twee groote ovale en twee ronde terrines; op een rijk geciseleerd onderstuk staat op vier leeuwen- klauwen de terrine, welke versierd is met twee leeuwenkoppen, die ringen in den muil dragen smaakvol bewerkte ranken, opgehouden door slippen en kwasten, loopen in ongedwongen lijn om de terrine. Het deksel, eveneens rijk gecise leerd, wordt gekroond door een ananas. Hierbij behoorend zijn twee groote gelijkvormige tafel bellen, op een schotel staand. De gezamenlijke voorwerpen vertegenwoordigen een gewicht van ongeveer 100 pond. Yerder uit twee groote negen-armige, twee middelsoort zeven-armige en twee kleinere vijf- armige kandelabres en twee ovale jardinieres. De groote kandelabres hebben alleen reeds een gewicht van 34 pond. Zij zijn eveneens in Barockstijl, rijk geciseleerd, en munten uit door zeer schoone, voorname vormende armen eindigen in een Egyptischen sphinxkop, waarop een zilveren kussen rust en waarop het volle licht valt. Een volle kettingboog verleent den massieven en zwaren vormen iets bevalligs en krachtigs. De beide ook rijk geciseleerde jar- dinières zijn in haar uitvoering bepaalde kunst stukken. Zij zijn voorzien van twee handvatsels en kunnen ook als koelvaten gebruikt worden. Eindelijk nog uit vier vierhoekige, vier drie hoekige en twee ovale schalen met deksel, welke geheel passen bij de boven beschreven terrinen en evenzoo fraai geciseleerd zijn. ^.lle voorwerpen dragen het Mecklenburgsche wapen, dat in sobere wijze erin gegraveerd is. Kieswet. Een van de wijzigingen, welke bij de wet van 8 December 1900 (Stbl. no. 208) in de Kieswet zijn .aangebracht, is de volgende bepaling, welke in art. 93 is ingelascht: »In de kiesdistricten, welke slechts één 8temdi8trict bevatten en verder in die, door den Min. van Binnenlandsche Zaken, na ingewonnen advies der Gedep. Staten, aangewezen, wordt de zitting (van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing) gehouden onmiddellijk na afloop van de werk zaamheid, bedoeld in art. 92, eerste zinsnede" (het teekenen van het proces-verbaal der stemming door alle leden van het stembureau). Als zoodanig zijn thans voor de gemeenteraads verkiezing door den Minister de volgende gemeenten aangewezen o. a. KattendijkeKruiningeu Torneuzen, Yrouwepolder en Zierikzee. Liberale Unie. Op de Zaterdag 1.1. te Amsterdam ge houden algemeene vergadering der Liberale Unie, werd met 49 tegen 29 stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur tot het urgent verklaren der Grondwetsherziening. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren B. H. Heldt, Mees, mr. A. Kerdijk en prof. mr. Treub. De laatste eer. Terwijl het stoffelijk overschot van een vrouw te Breda naar haar laatste rustplaats werd gebracht, namen eenige familieleden de gelegen heid waar en verkochten haar geheelen inboedel voor f 10. Toen de andere leden der familie terugkeerden, was alles gevlogen. Scheepsongelukken. De Etoile Beige zegt, dat te Victoria berichten zijn ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat het stoomschip «Tsukishima Marie" van de koninklijke Japansche marine, tijdens een tyfoon schipbreuk heeft geleden in de golf van Saraya, doordat het schip op een rif hep en dat 121 man van de equipage bij deze catastrophe zijn omgekomen. Ook zou het Japansche stoomschip »Mushima" eveneens zijn verongelukt in de golf van Akashi, bij welke gelegenheid 22 personen het leven verloren. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Oosterland, 26 Jan. Bij de op heden gehouden aanbesteding in de dorpsherberg van den heer J. J. Beije, door de landbouw-vereeni- ging «D. E. S." alhier, werd het leveren van Superphosphaat ad f 2.485 en Guano ad f 8.30, gegund aan den heer S. de Rijke te Sirjansland Chili-Salpeter ad f 10,08 en Katoenmeel ad f 8.24, aan den heer A. M. van Driel te Nieuwerkerk. Bij de onderlinge aanbesteding van een burgerwoonhuisje voor den heer L. van der Veer alhier, zijn aannemers: de heer L. Capelle, metselaar, de heer P. Boot, timmerman en de heer A. Kesteloo, smid. te Li8se; tot pastoor alhier is benoemd de WelÉerw Heer Opmeer, thans te Lisse. O N D E R W IJ Landbouw en Veeteelt. Cortgene, 25 Jan. Op initiatief van den heer WijckerheldBisdom, burgemeester van onze gemeente, werd heden een vergadering gehouden ten einde op te richten een onderlinge vee verzekering voor ons eiland. Die poging had succes; na voorlezing van een concept-reglement, waarvan de inhoud geen aanleiding gaf om daarin wijzigingen te brengen, werd staande de vergadering voor een waarde van ongeveer f 50.000 aan paarden en hoornvee ter verzekering aangegeven. Verder werd besloten om te Wissekerke Zaterdag een lezing te houden, ten einde belang stellenden omtrent de voorwaarden der deelneming in te lichten, waarna in een Maandag 4 Febr. te houden vergadering een bestuur zal worden benoemd. RECHTSZAKEN. Voor het kantongerecht no. 1 te Rotterdam stond Vrijdag terecht zekere G. K., oud 26 jaar, te Ooltgensplaat, een zoogenaamde wonderdokter, een man, die, na eerst koopman te zijn geweest en als zoodanig als frauduleus bankroetier te zijn veroordeeld, thans op verschillende tijd stippen onderscheiden personen geneeskundig had behandeld, zooals de aanklacht luidde, voor kwalen van allerlei aard. De wonderdokter wist de uitoefening van die praktijken dienstbaar te maken aan zijn huwelijksplannen, want zijn buitenlandsche praktijk, die de kennis der Duitsche taal noodig maakte, zooals bij beweerde, deed hem uitzien naar eene Duitsche juffer, die met hem door den echt verbonden, de winst van de opbrengst zijner praktijk zoude kunnen deelen. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat het huwelijks-aanzoek, gevolgd door eene verloving, den wonderdokter vrij wat klanten had bezorgd, maar tevens hoe gevaarlijk het is met wonder dokters en dergelijken zich in te laten. De getuigen waren allen zeer beslist in hunne ver klaringen, maar de beklaagde ontkende brutaal weg alles wat hem te laste gelegd was, ook dat hij geld zoude hebben ontvangen mensch- lievendheid alleen, zoo beweerde hij, was de drijfveer geweest zijner handelingen. De ambtenaar van het O. M. eischte vijf hechtenis8traffen van 2 maanden. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft voroordeeld tot f 25 boete een cokeshandelaar, die, metende met een mand zonder bodem om de vulling van den zak te vergemakkelijken, echter op eiken halven H.L. 12 liters te weinig gaf aan zijn cliëntèle, bestaande uit minvermogende menschen. KERKNIEUWS. Kerkwerve. Eerstdaags zal in deze gemeente weer een stemming moeten gehouden worden door de stemgerechtigde manslidmaten, of het beroepen van predikanten voor het eerstvolgende tienjarig tijdvak door den kerkeraad zal ge schieden of telkens door de stemgerechtigde leden der gemeente, A.s. Donderdag 31 Jan., 's avonds half 7 uur, zal alhier in het nieuwe kerkgebouw de herdenking plaats hebben van het 4-jarig bestaan van de Christelijke Jongelingsvereeniging in deze gemeente. Als spreker hoopt alsdan op te treden ds. Waardenburg van Bruinisse. Bij die gelegenheid zal voor het eerst alhier van kunstlicht gebruik gemaakt worden. Eikerzee, 28 Jan. Tengevolge van ziekte zullen de zendeling van Aken en de kaffer Jozias op a.s. Donderdagavond niet spreken in de Ned. Herv. Kerk alhier, hoewel daartoe wel, in overeenstemming met hetgeen dit blad Zater dag berichtte, het plan was gevormd. Werd in het vorig nummer vermeld, dat ds. van Broekhuizen uit Transvaal te Bruinisse in de Hervormde Kerk zou optreden, thans is bericht gekomen, dat door bijzondere omstandig heden de spreker aan dat voornemen geen gevolg kan geven. A.s. Dinsdagavond om zes uur zal in de Ned. Herv. Kerk te St.-Maartensdijk optreden ds. H. van Broekhuizen, den bekenden spreker over Transvaal. Naar men verneemt zal het Zuider Zendingsfeest dit jaar 40 Juli gehouden worden op het landgoed »Den Donck" onder Ridderkerk. Het plan om dit jaar feest te vieren in den omtrek van Woensdrecht, moest de Hoofd commissie tot haar leedwezen laten varen, omdat het haar niet gelukken mocht een deel van het schoone en zeer geschikte landgoed van den heer Cuijpers daarvoor beschikbaar te krijgen. Oude Tonge, 25 Jan. De WelEerw. Heer Klekamp, pastoor alhier, is als zoodanig benoemd Renesse. De onderwijzers der afdeeling «Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen. hielden Zaterdag een vergadering. De heer L. H. Dormaar van Renesse hield, na een levensschets van Napoleon als inleiding gegeven te hebben, een beschouwing over het gedicht des heeren Schaepman, getiteld: «Napoleon'*. Met onverdeelde aandacht werd spreker gevolgd, en het woord van hartelijken dank door den voorzitter gesproken, was het loon voor de moeite, die spreker zich getroost, en voor den zeer nuttigen arbeid, dien hij der vergadering geleverd had. Op 1 Mei a.s. kunnen bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg kweekelingen worden geplaatst. Voor bizonderheden zie men de St.-Ct. van Vrijdag 1.1. Naar aanleiding der desbetreffende bepaling van de wet op den Leerplicht heeft de Raad der gemeente Eikerzee tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heeren M. T. de Loof, dijkbaas; N. Nieuwdorp, hoofd der school en W. de Vrieze, landbouwer. Dreischor. Alhier zijn benoemd tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim, volgens art. 22 der Leerplichtwet, de heeren M. J. de Vrieze, Joh. der Weduwen Pz. en A. Bijlo. Post en Telegrafie. Met ingang van 16 Februari a.s. wordt aan het post- en telegraafkantoor te Terneuzen werkzaam gesteld de brieven- en telegrambesteller F. C. van Riet, thans in gelijke betrekking te Osch. Heden overleed zacht en kalmna een langdurig en geduldig lijden, onze geliefde Echt- genoote Moeder Behuwd- en Grootmoeder Maria Krepel de Glopper, in den ouderdom van 77 jaren. Brouwershaven, 24 Januari 1904. Uit aller naam, F. VAN DEN BOUT Cz. Heden overleed zacht en kalm in het Ziekenhuis, na een operatie, tot diepe droefheid van mij en mijne vijf jeugdige Kinderen, mijn innig geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorgdragende Moeder, Cornelia Bom, in den ouderdom van ruim 39 jaren. Amsterdam, 26 Januari 1901. Vrolikstraat no. 473, 3de Etage. A. DE VLIEGER, Rijks-Ambtenaar, en Kinderen. I Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mej. Cornelia Bom, Echtgenoot van den Heer A. de Vlieger, in den ouderdom van ruim 39 jaar in het Ziekenhuis te Amsterdam is overleden. 26 Januari. MAR.5 BOM. COR.A BOMJonker. COR.s BOM. WILH.A BOMGroenleer. PIE.A VAN DER WERFF—Bom. JAN v. d. WERFF. SARA v. d. KLOOSTERBom. P. A. v. d. KLOOSTER. ADR.A KUIJPER—Bom. W.M KUIJPER. Ingezonden Stukken. Zoo ging liet. Een twintigtal burgers van Haamstede waren gezellig bijeen. Het drukke gesprek, gekruid door geestige zetten en kwinkslagen, was daarvoor het bewijs. Het was dan ook voor den voorzitter geen gemakkelijke taak om wat gang achter de werkzaamheden te zetten. Maar toch het gelukte met veel moeite, omstreeks elf uur, tot een goed einde te geraken. Wat er behandeld en besloten werd, zal ik niet vermelden, omdat de Nieuwsbode daarvoor geen voldoende ruimte kan afstaan. En nu naar huis zeker? Wel neen, we waren immers gezellig bijeen. De stem van den voorzitter had zijn invloed verloren, en het gesprek werd weer algemeen. Daar trilt het woord feestvieren langs de tafel, en treft de ooren der naastbij zittenden. Het wordt stiller, stiller, stil. Slechts één stem wordt nog gehoord. Luister. Moet Haamstede achterblijven? Moet de trouwdag van onze lieve Koningin ongemerkt voorbijgaan? Dat kan, neen dat mag nietZijn wij niet trotsch op onze flinke Wilhel- mien, die door Haar daden toont de bezitster te zijn van een koninklijke ziel? En zouden wij dan dien voor Aaar zoowel als voor ons zoo heugelijken dag niet aanmerken als een feestdag? Zouden wij geen uiting geven aan ons gevoel, dat ons blijde stemt? Klopt ons hart dan minder warm voor onze geëerbiedigde Koningin, dan dat van andere Nederlanders Neen voorwaar. Daarom, er moet, er moet feest gevierd worden. Vijf leden namen op zich om er met den Burgemeester over te spreken. Het antwoord van het Hoofd der gemeente luidde: «Mannen, er zal feest gevierd worden. .We roepen zoo spoedig mogelijk de ingezetenen bij elkaar en zullen dan verder zien". Zoo werd het slot van ons gezellig samenzijn, het begin van de feestviering. Dat het een opgewekt feest zij, niet ontsierd door wanklanken, zoodat de beelden hiervan, die de herinnering ons later zal voortooveren, aangenaam zyn en schoon. Haamstede, 26 Januari 1901. J. SPEK. 365ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 5e klasse van 25 Januari 4901. Prijs van f lOO, No. 12644. Prijzen van f 70. 1355 2557 6334 NIETEN. 1214 1381 2562 9609 12633 1369 1431 2572 12607 20162 WELDADIGHEID. DIAKENEN der Ned. Herv, Gem. alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk ten behoeve hunner Armen is gecollecteerd een muntbiljet van f 10. Zierikzee, 28 Januari 1901. Diakenen voornoemd, F. C. VAN DER VLIET, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. CORRESPONDENTIE. Bij het ter perse gaan van dit blad hadden wij nog geen Marktbericht ontvangen. Vereenigde Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij en. en tusschengelegen plaatsen v.v. Januari- Van Zierikzee Dinsd. 29 'sm. *8,u, f8,30 "Woen8. 30 Dond. 31 Vrijdag 1 Zaterd. 2 Zond. 3 Maand. 4 $,30 *9, f9,45 §10,— f10, Februari. Van Rotterdam Dinsd. 29 'sm. f8,30 u. §9,30» *10,— flO,— Woens. 30 Dond. 31 Vrijdag 1 Zaterd. 2 Zond. 3 Maand. 4 f 10, §10, Burgh (Sch). Brouwers haven. ouwerkerk. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot en Vader H. JONKER in den ouderdom van 63 jaar en ruim 10 maanden. Dreischor, 27 Januari 1901. H. L. JONKER, geb. Homan en Kinderen. Nog treurende over het verlies van mijne 2 Kinderenwerd ons hart wederom diep getroffen, door het overlijden van onze dierbare Echtgenoot, Zoon en Broeder M. P. FAASSE, in leven Brievengaarder te St.-Filipsland, na een langdurig doch geduldig lijdenin den ouderdom van 37 jaren en 3 maanden; zwaar valt ons dit verlies, doch wij willen berusten in Hem die geen rekenschap geeft van zijne daden. St.-Filipsland, 27 Januari 1901. Wed. M. P FAASSEMeijer. A. FAASSE. A. FAASSE Az. N FAASSE—Meijer. D. M. FAASSE. N. FAASSE—Kunst. Het kindje, ons 15 dezer geschonken, is tot onze diepe droefheid ons op 26 dezer door den dood ontnomen. Vlissingen, 28 Januari 1901. A. GAST. J. M. GAST—Capelle. Dank aan allen, die ons blijken van belangstelling gaven op 26 Januari j.l. Oosterland, 28 Januari 1901. L. KLEINEPIER en Vrouw. Op den 3 Februari aanst. hoopt mijn geachte Man en onze geëerbiedigde Vader Behuwd- en Grootvaderde Heer FRANS BOLIER, zijn 70sten Geboortedag te herdenken. Uit aller naam, B. Jz. V Bij mijn vertrek naar Ned. Oost-Indië roep ik aan Familie en Vrienden een hartelijk vaartwel en tot weerziens toe. Nieuwediep, 28 Januari 1901. A. L. VAN ZUIJEN, Ziekenverpleger. A/b. H.M. Pantserdekschip «Noord-Brabant". ALLE op 1 Febr. 1901 verschenen en betaalbaar gestelde biniieil" en buitenlandsche Coupons worden be taald ten Kantore van R. KOOLE ZOON. ALLE op 1 Febr. a.s. verschenen en betaalbaar gestelde binnen» en buitenlandsche Coupons worden be taald ten Kantore van C. M. BAL. VERGADERING Woensdag 30 Januari, 's avonds half zevenbij L. HANSE te Serooskerketer bespreking Feestplannen 7 Februari. Dienst per «Schelde I". «Schelde II". f «Stad Zierikzee". ZIERIKZEE. JONGELIEDEN (van minstens 44 jaar), die tot deze lessen met 1 April wenschen toegelaten te worden, moeten zich uiterlijk 21 Febr. e.k. schriftelijk aanmelden bij ondergeteekende met overlegging van 1°. hun geboorteacte 2°. één of meer getuig schriften 3°. een verklaring van ouders of voogden (formulier hiervan op aanvrage ver krijgbaar). Tevens is gelegenheid tot plaatsing op de voorber. klasse, waarvoor minstens 12 j, leeftijd vereischt is. De Directeur der R. N. L VAN DER HAVE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 10