ZIEB1KZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 12 Januari 1901. (Zierik-zeesclie Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. WlEUWSTjTpiMGEÏïr Uit Stad sa Provincis. Veruohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prljH per 3 maanden ie f 1,30, franoo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7486. DlreoteurA. T. D£i LOOZES. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regek 30 Ctn. meerdere regels 10 Cts,, kunnen uiterlijk tot dea Maandags, 'Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd werden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FréLnkei., Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 155 cts. Bonten-Mutsen. Imitatie-Mutsen. Kinder-Mutsen van af 20 Ct. De Transvaalseh - Engelsche oorlog. Londen, 8 Jan. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad van den Ssten: 1500 Boeren zijn gisteren in Sutherland aangekomen. Uit Matjesfontein werd denzelfden dag aan de Daily Mail geseind: Daar de invallers den weg naar Sutherland versperd vonden, zijn zij in de richting van Calvinia getrokken. 10 Jan. Kitchener meldt uit Pretoria: de Boeren vielen in den nacht van den 7en tegelijkertijd de Engelsche posten te Belfast en "Wonderfontein, Nooitgedacht en Wildfontein aan. Zij waren onder bedekking van een dichten nevel. De Boeren werden, na hevige gevechten, De verliezen der Engelschen zijn 21 gesneuveld, onder wie een kapitein, 62 gewond, waaronder 2 officieren. De Boeren lieten 24 dooden achter. Ten Noorden van Krügersdorp is een Engelsch convooi door het commando van Beyer aan gevallen. De Boeren werd teruggeslagen met 11 dooden. De Engelschen hadden 4 man licht gewond. De redactie van de Daily Mail schrijft dat er geen twijfel aan is dat de Wet eerst de Kaapsche invallers heeft willen aanvoeren, terwijl hij er nu waarschijnlijk in geslaagd is zich heimelijk bij hen te voegen, hetgeen de Kaapsche rebellen als 't ware electriseert, die nu in massa 'zullen overloopen naar zijn zijde. Thans reeds erkent de correspondent van Reuter te Piquetbergweg, dat de Kaapsche Boeren in den omtrek alles doen om de ingevallen Boeren te helpen met paarden, levensmiddelen en in lichtingen. De Daily Mail vervolgt: Nadere bijzonderheden over de schermutseling met de la Rey aan den Witwatersrand bewijzen duidelijk de onbeduidendheid er van. De Boeren blijven de Magaliesbergen bezet houden en de la Rey heeft belangrijke versterkingen ont vangen. De correspondent van de Daily Mail te Marseille heeft Hoogedoorn geïntervieuwd. Hij bevestigde dat de Wet het plan van den inval heeft ontworpen, bijgestaan door de officieren van zijn staf. De invallers beschikken over volop schietvoorraad. Op paarden vervoeren zij maxims. Kaapstad, 8 Jan. De Boeren, die in Zuidelijke richting de kolonie doortrekken worden aanzienlijk in aantal geheetenallerwegen volgen zij den spoorweg in de richting van de Hexrivier. Zij beschikken over goede paarden en zijn goed uitgerust, terwijl Maximkanonnen op de ruggen der paarden meegevoerd worden. 9 Jan. Men werpt versterkingen op in de vlakte, die de Kaap de Goede Hoop omringt tusschen de Falsebaai en de Tafelbaai. Bericht wordt, dat verkenners, die vóór de op het grondgebied der kolonie doorgedrongen Boeren uittrekken, zich bevinden op 32 K.M. afstand van het dorp Piquetberg, op niet meer dan 112 K.M. ten Noorden van Kaapstad. De Haagsche correspondent van de Daily Mail heeft zijn blad mededeeling gedaan van de wijze, waarop dr. Leyds de recruteering voor de Boeren-strijdmachten leidt. Er worden niet alleen zoo weet de man te vertellen strijders uitgezonden om de Boeren te velde te helpen van uit Nederland, maar ook van uit België, Duitschland en Frankrijk. Ieder aan genomen recruut krijgt f 600 uit de Trans- vaalsche fondsen betaald en de contingenten worden door Kaapsche opstandelingen begeleid. Een aantal oud-gedienden is reeds in allerijl naar Hamburg vertrokken, waar zij aan boord der Duitsche booten gaan. Hun bestemming is oogenschijnlijk Namaqualand en zij stellen land verhuizers vpor. De regeling van hun inscheping is het doel van dr. Leyds' jongste bezoek aan Duitschland geweest. Maar behalve de Trans- vaalsche gezant, houden ook de heeren Eloff en Henri Rochefort, van de lntransigeant, zich met de werving bezig. Men laat, zooals gezegd, de adpirant-8tnjders als landverhuizers vertrekken en deze gaan dan via Windhoek, in Duitsch Zuid-West-Afrika, en door de Kalahari naar Betsjoeanaland, tenzij de Engelsche autoriteiten hen in Walvischbaai tegenhouden. Misschien verkiezen sommigen ook naar Kaapsche havens te gaan om zich dan daar bij de Boeren aan te sluiten. Zelfs zouden ze kunnen beproeven zich onder de Kaapsche vrijwilligers te mengen De officieele verliezenlijst toont aan, dat het gevecht bij Nauwpoort in Transvaal, op den 5en dezer, tusschen Babington en de la Rey bloediger is geweest dan Kitchener het eerst voorstelde: aan den Engelschen kant zijn toen j gesneuveld 2 officieren en 11 minderen, gewond 2 officieren en 31 minderen, en velen gevaarlijk. De correspondent van de Daily Mail te Kaap stad spreekt de verwachting uit van een maanden- langen oorlog in de KaapkolonieEngeland moet daarom voldoen aan Kitchener's verlangen en zoo spoedig mogelijk minstens 25,000 man naar Zuid-Afrika zenden. De consuls te Kaapstad maken attesten gereed voor de in Kaapkolonie gevestigde vreemdelingen om dezen te vrijwaren voor den krijgsdienst, als de krijgswet te Kaap stad afgekondigd mocht worden. Vrouwen te Johannesburg. Uit een particulieren brief uit Johannesburg ontvangen neemt Ons Land het volgende over 8 Dec. Gisteren werd geheel en al gewijd aan de arme vrouwen die nu ingebracht worden in groote getallen. De gouverneur deelde mij mede dat er toen 1700 in ons midden waren. Gisterenavond kwam een trein vol, geschat op 900 van Potchefstroom. Majoor Cavaye, de nood-officier, dacht dat we spoedig 3000 zouden hebben. Thans zijn ze verspreid over de geheele stad, totdat de schuren die op de renbaan opgericht worden, voltooid zijn, wat naar het schijnt eenigen tijd zal duren daar het materiaal van Durban moet komen. De laatste aan- komelingen zijn gehuisvest in het kaffer compound van de Robinson Deep. Ons Comité heeft schikkingen gemaakt, om de arme menschen bij hun aankomst te ontmoeten en hen te voorzien van koffie en een stukje brood. Dikwijls komen zij half verhongerd aan vooral de kinderen. De hoeveelheid voedsel, hun in het vervolg te worden verschaft, werd door den gouverneur erkend ietwat schraal te zijn, maar wij zullen doen wat wij kunnen om er wat bij te zetten. Om dit te kunnen doen, hebben wij natuurlijk geld van noode. Indien men het in de kolonie kan verkrijgen zal het zeer welkom zijn. Indien de militaire autori teiten deze vrouwen zouden toelaten in groote getallen naar de kolonie te gaan, benieuwt het mij te weten of ze door onze menschen ontvangen en onderhouden kunnen worden. Zoo ja, zullen wij doen wat wij kunnen om den gouverneur over te halen om ze te laten gaan. Ik ben bang dat onder de bestaande bepalingen wij veel lijden zullen hebben te aanschouwen. Oe oorlog in China. De Daily Chronicle ontvangt uit Petersburgsohe bron de mededeeling, dat het Russisch- Chineesche verdrag den len November 1900 werd gesloten tusschen den heer Yon Giers en Li-Hoeng-Tsjang. Het blad voegt er bij, dat het voornamelijk tegen Engeland, maar feitelyk ook tegen alle andere mogendheden gericht is. Het belangrijkste punt van het verdrag zou zijn, dat Rusland zich verplicht heeft China krachtige militaire hulp te verleenen, tegen elke mogend heid, die een deel van China wil bemachtigen. Amerika. In de ziekenafdeeling van het weeshuis te Rochester in den staat New-York ontstond Maandag brand tengevolge van een ontploffing van een stoomketel. Twee zieke kinderen en 2 verpleegsters, die zich in de afdeeliug bevonden, worden vermist. Het vuur tastte ook de overige deelen van het weeshuis aan, doch hier konden de verpleegden tijdig in veiligheid worden gebracht. Estgeianti. Londen, 10 Jan. De bladen deelen mede, dat lord Kitchener, de Engelsche opperbevel hebber in Zuid-Afrika, bij het departement van oorlog aandringt op de onverwijlde uitzending van 25,000 man versterkingstroepen. Portugal. Lissabon, 10 Jan. De Nederlandsche gezant wordt spoedig hier terug verwacht. Zwitserland. Bern, 10 Jan. De inschrijving, in Duitsch- Zwitserland geopend ten gunste van de weduwen en weezen van op het slagveld in Zuid-Afrika gevallen Boeren, heeft meer dan 100.000 francs opgebracht; te Zürich alleen 25.600 francs en te Bazel 27.000 francs. De collecte wordt nu voortgezet in Italiaansch-Zwitserland. Italië. Rome, -9 Jan. Bij de ontvangst van de Engelsche pelgrims ten Yaticane heeft de leider, de hertog van Norfolk, voorgelezen een adres aan den paus, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de paus moge komen tot herstel van zijn wereldlijke onafhankelijkheid. In zijn antwoord bracht Leo XIII den Engelschen katholieken dank voor hun kinderlijke genegenheid en ver klaarde, dat hij liever zijn pijnlijke positie draagt, dan dat hij afstand doet van zijn heilige rechten en van de voor zijn apostolisch ambt noodige onafhankelijkheid. Aan het slot van zijn betoog beklaagde de paus zich over de Protestantsche propaganda, welke zich zelfs doet gelden in het middelpunt der katholieke wereld. Yan Yaticaansche zijde worden alle geruchten tegengesproken aangaande de aanstaande afkon diging van een encycliek over de Christelijke democratie. "Wel wordt er aan de Yaticaansche drukkerij druk gewerkt, doch dit is aan een pauselijke orde. Hederland. Zwolle, 9 Jan. Yan den koetsier op de nachtpostkar van hier op Heerenveen zijn de knieën, neus en lippen bevroren. Amsterdam, 9 Jan. Het is gebleken, dat een sleeper, die der politie had medegedeeld het vermiste dienstmeisje Naatje Krijnen op den Zeedijk gezien te hebben, een paar dagen na hare verdwijning, zich vergist heeft. Door een rechercheur en den vader van Naatje zijn alle café's en andere inrichtingen bezocht, doch het meisje is nergens gevonden. Tot nu toe hangt dan ook nog een dichte sluier over het droevige geval. Door de politie zijn de brieven opgevraagd die Naatje van haar aanstaande, den marine matroos, heeft ontvangen. Hedenochtend zijn weder twee mannen, oom en neef, in een klein café op den Wester- doksdijk door kolendamp bedwelmd in bed gevonden. Beiden werden voor dood naar het Gasthuis overgebracht. 's-Gravenhage, 9 Jan. Het schijnt thans vast te staan, dat de koningin van Engeland een buitengewoon gezant zal zenden, om haar bij het huwelijk onzer koningin te vertegen woordigen. Deze vertegenwoordiger zal niet tot de koninklijke familie behooren. Overigens laten de regeerende families zich nooit door een harer leden bij een huwelijk vertegenwoordigen, dan wanneer er bloedverwantschap bestaat tusschen haar en de bruid of den bruidegom. Groothertog Wladimer en groothertogin Marie zullen van St.-Petersburg komen, omdat koningin Wilhel- mina de achterkleindochter van czaar Paul is. De koning en koningin van Wurtemberg, prins en prinses Karei van Zweden en Noor wegen, prins en prinses Christiaan van Dene marken, erfgroothertog van Luxemburg, prins en prinses van Waldeck-Pyrmont en prins Albert van Pruisen zullen als bloedverwanten van het bruidspaar bij het huwelijk tegen woordig zijn. Het hof te Berlijn zal vertegenwoordigd worden door prins en prinses Heiurich van Pruisen, maar men beweert, dat keizer Wilhelm zich gelukkig zou achten, als hij een passend middel ontdekte, om zich bij dit huwelijk, dat een overwinning heet te zijn op zijn politiek, niet te doen vertegenwoordigen. 10 Jan. (Eerste Kamer). Daartoe gemach tigd door de Kamer zal de Voorzitter een audiëntie aanvragen bij H. M. Koningin ter gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk. Goedgekeurd werden eenige wetsontwerpen van geringen omvang, voor onteigening ten behoeve van een lokaalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem voor onteigening voor verplaatsing en uitbreiding van het station te Iiozendaal en verlegging van de spoorwegen van Rozendaal naar Rotterdam en naar Breda, voor onteigening voor een spoorweg van Oldenzaal naar den Kamp enz., en tot opheffing van het wettelijk maximum voor de uitgifte van pasmunt voor Ned.-Indië. De wetsontwerpen betrekkelijk de reorganisatie van de rechterlijke macht in Ned.-Indië werd zonder stemming goedgekeurd. De Kamer is daarop gescheiden, vermoedelijk tot 28 Januari. Met zekerheid kan thans worden bericht, dat de weg dien het vorstelijk bruidspaar zal nemen om zich van het Paleis naar de Groote Kerk te begeven, anders is dan in enkele bladen van heden is medegedeeld. De stoet zal van het Paleis door de volgende straten gaanPaleisstraat, Oranjestraat, Parkstraat, Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Gravestraat, Groenmarkt tot aan de kerk. Dezelfde weg in omgekeerde volgorde (derhalve niet door de Prinsestraat enz.) zal terug naar het Paleis gevolgd worden. Aan den eigenaar van een bovenhuis, tegenover de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waar de huwelijksstoet van H. M. zal afstappen, moet f 1600 geboden zijn voor het verhuren van die woning bij deze gelegenheid. Rotterdam, 10 Jan. Naar men verneemt, heeft de Ned. Amerikaansche Stoomvaart-Mij. (Holland-Amerika-Lijn) met zeer goede financieele resultaten in het jaar 1900 gewerkt, zoodat een dividend van circa 10 °/Q zal kunnen worden voorgesteld. De rivier vóór de stad is heden nog altijd met zwaar drijfijs bedekt, uitgenomen een strook langs den zuidelijken oever, die daarvan vrijwel door den^ zuid-oostelijken wind is bevrijd. Stoombooten van den havendienst, voorzien van ijsploegen, houden de vaart in de Koningshaven tot aan het Maasstation open voor de stoom schepen. De geringe dooi heeft op de zwaarte der afkomende ijsmassa's nog geen invloed. 's-Hertogenbosch, 9 Jan. Als een bewijs hoe na het voorgevallene met de Noord- Brabandsche Bank de angst den menschen om 't hart is geslagen, kan dienen, dat uit de Nutsspaarbank de vorige week voor een bedrag van f 10,000 aan kleine inlagen werd gehaald, terwijl de R.-Kath. Spaarbank een bedrag van f 20,000 uitbetaalde. Enkele dorpen dezer provincie worden bijzonder door de ramp getroffen, zoo o.a. het dorpje Yessem achter Eindhoven, dat voor een bedrag van f 110,000 N.-Br. Bank betrokken is. "Welk een ramp voor den boerenstand, die grenzeloos vertrouwen in deze instelling had. Den Bommel. De Nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente f 124.75 opgebracht. Door de ingevallene vorst heeft de stoom boot »Den Bommel" den dienst tusschen deze plaats en Rotterdam gestaakt. Zierikzee, 11 Jan. Het Zierikzeesche Musschen- gilde hield Dinsdag 8 Januari hare tweede jaarlijksche algemeene vergadering ten huize van den heer van Meteren. Tegenwoordig waren 44 leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, en den leden een hartelijk welkom had toegeroepen, verzocht hij den secretaris de notulen voor te lezen, en nadat deze waren goedgekeurd, werd rekening en verantwoording gedaan van het afgeloopen jaar. Nadat de rekening in orde bevonden was, werd den Boekhouder verzocht mede te deelen, hoeveel musschen of daaraan gelijkstaande het afgeloopen jaar had opgebracht. Het bleek toen een getal te zijn van 2512, waarna J. J. van den Houten tot Koning, W. Douw tot Hoofdman, en K. Verbeke tot Deken verheven werden, als zijnde de hoogste inleveraars. Nadat de werkzaamheden waren afgeloopen, en niemand der leden nog iets in het midden had te brengen, sloot de voorzitter de vergadering, den leden verder een gezelligen avond toewenschend. Men bleef nog lang vroolijk bij elka&r. De toestand van het lid van Gedep. Staten, den heer van Waesberghe Jansens te Hulst is steeds vooruitgaande. De heer W. C. van Oordt, vroeger rijks ontvanger te Oude Tonge, en sedert als waar nemend adjunct-controleur der directe belastingen en van het kadaster te Breda werkzaam geweest bij de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, is thans benoemd tot rijks-ontvanger te Oudewater. Stavenisse. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter viel er in 1900 in deze streek 633.9 m.M. regen, tegen 641.5 m.M. in 1899, 587.45 m.M. in 1898 en 750.6 m.M. in 1897. In de gisterenavond alhier gehouden ver gadering van de aandeelhouders der weegbrug: »Luctor et Emergo" werd besloten 30 °/0 dividend uit te keeren over het dienstjaar 1900. St.-Annaland. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht f 275,25 tegen f 255,50 in het vorige jaar. Oud-Vossemeer. Men deelt ons mede, dat zekere A. B., het vorige jaar als smidsknecht alhier werkzaam, die laatst te Bergen-op-Zoom een rijwiel moet verduisterd hebben en daarna naar Antwerpen uitweek, waar hij zich, volgens gerucht, aan minder goede handelingen tegenover een Zeeuwsche mosselschipper schuldig maakte, te Rozendaal is aangehouden. Het vervoer van rijtuigen over het veer werd deze week, wegens ijsgang, gestaakt, daar de veerpont op veilige plaats werd geborgen. Het vervoer per roeiboot kan nog regelmatig geschieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1