ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 Januari 1101. Winter-Artikelen, o u r a n t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz. DE NAAML. VENN. CONF.JAATSCH.9 M. 00STMEIJER. Voorh. M. OQSTMEIJER. tmmmyymy Algemeen Overzicht er ~MÏÊÜW9TIJDÏÜQ\EIS Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Oe prijs per 3 maanden iei f 1,30, franco per post j f 1,60. Noord-AmerikaTrauevaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste mmM&. te. 7484 Directeur a A., j. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 CtB. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dee Maandags, WoensdagB en Vrijdags mid dage 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKKL, Havenpark 348, Zierikzee. I5 rrgels 75 cts. Elke regel meer cts. Bonten-Mutsen. Imitatie-Mutsen. Kinder-Mutsen van af 20 Ct. AAAAAAAAAAAAAAAA, verkrijgbaar bij voorheen Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter- Winter jassen. Broeken. Jekkers. Ulsters. Wagenj assen. Kamerjassen. Vesten (met gevoerd). ■Jachtvesten. ■Truien. ■Handschoenen. ■Bontkragen. •Bontmutsen. •Petten. ■Slobkousen. ■Hoeden. flanel De Boeren zijn reeds tot Graaff-Reinet, dit is in het hart van de Kaapkolonie, door gedrongen, en trekken, de Engelsche troepen, die hun tegemoet zijn gezonden, voor zich uit drijvend, en door de met hen sympathiseerende Hollandsche bevolking van versche paarden, fourage en levensmiddelen behoorlijk voorzien, al zuidelijker voort, met een snelheid en ver metelheid, die bewondering afdwingen, zoodat het er veel van heeft, alsof zij regelrecht op Kaapstad aanrukken. Met het oog hierop heeft de gewetenlooze gouverneur Milner, één van het beruchte driespan, een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij een beroep doet op de loyale burgers in de 27 districten der Kolonie om als vrijwilligers dienst te nemen, teneinde den inval af te slaan. Het blijkt, dat meeren- deels Engelschen, voornamelijk uit de ambtenaars kringen, aan dien oproep hebben gehoor gegeven. Maar wat zullen zij, ongeoefend als zij zijn, vermogen tegen de geharde, op leven en dood strijdende Boeren, die even voortreffelijke ruiters als ervaren scherpschutters zijn. De regeering schijnt inderdaad een aanval op Kaap stad te duchten, want de stad is reeds in staat van tegenweer gebracht. Van het in de haven gestationneerde wachtschip zijn al de marine soldaten met kanonnen aan land gezet. Boven dien heeft men uit voorzorg de 1400 Boerenkrijgsgevangenen, die in een kamp waren opgesloten, ijlings op transportschepen gebracht, en deze zijn of reeds op weg naar St.-Helena, óf zullen eerstdaags daarheen vertrekken. Begint voor de Engelschen de toestand in de Kaapkolonie een eenigszins bedenkelijk karakter te verkrijgen, in den OraDje-Vrijstaat en in Transvaal is deze ook voor hen verre van roos kleurig. In den Oranje-Vrijstaat hebben de Britsche troepen Fauresmith en Jagersfontein moeten ontruimenmet zich op boerenkarren medenemend schier de geheele bevolking met al haar have en goed. Natuurlijk hebben de Boeren deze twee plaatsen, die voor hen van strategische waarde zijn,, onmiddellijk Knox wordt door De "Wet ijverig bezig gehouden, en daardoor verhinderd hulp te bieden in de Kaapkolonie, zoodat de rollen in dit opzicht zijn omgekeerd. De Wet is niet meer het wild, dat wordt opgejaagd, maar de herder, die er voor waakt, dat de wolf op een afstand van zijn schapen blijft. In de Transvaal wordt, zoowel te Pretoria als te Johannesburg, tengevolge van het ver nielen der communicatielijnen door de Boeren, en het gedurig inpalmen van convooien, gebrek geleden. De menschenslachter en lijkenschender, Lord Kitchener, inziende, dat langs den weg van geweld en gruwelen het doel, dat de Engelsche movers in Downingstreet zich voorstellen, niet te bereiken is, heeft er thans iets anders op gevonden, en poogt nu langs minnelijken weg de Boeren aan de Engelsche Kroon te onderwerpen. Vermoedelijk toch op zijn bevel heeft zich te Pretoria een vredescomité gevormd, dat samengesteld is uit vier leden van den vroegeren Volksraad en een broeder van den gevangen genomen generaal Cronjé. Aan dit comité heeft Lord Kitchener verklaard, dat hij bereid is hen, die zich alsnog onderwerpen 'willen, niet naar Ceylon of St.-Helena te zenden, maar met hun gezinnen en voorraden in lagers op te nemen, die dan onder zijn bizondere militaire bescherming zouden staan. Wat lief toch van dien wolf in schapenvacht 1 Hij draagt het vredescomité op, de burgers te velde hiervan mededeeling te doen, cn van den waren staat van zaken in kennis te stellen, opdat deze weten, dat zij van Paul Krüger's pogingen om de Mogendheden tot arbitrage te bewegen, niets hebben te verwachten. Nu, de Boeren, die op hun banieren de strijdleus geschreven hebben «Onafhankelijkheid of de dood", zullen wel geen ooren hebben voor zulke voorwaarden. En vredesapostelen, die niets anders aan de Boeren hebben aan te bieden dan dergelijke conditiën, kunnen dan ook rustig te huis blijven. Lord Roberts, de man, die, om met goed fatsoen naar zijn vaderland te kunnen terug- keeren, verklaarde, dat de oorlog uit was, is in Engeland feestelijk ontvangen, en door Koningin Victoria met den graventitel en de orde van den Kouseband begiftigd. Als Enge- land's bejaarde Koningin wist, hoe ruw en gemeen deze veldheer in Zuid-Afrika heeft huis gehouden, hoe hij door zijn soldaten vaak het schuim der maatschappij de Boerenhoeven liet plunderen en verbranden, de weerlooze vrouwen en kinderen, arm en naakt, als gevangenen wegvoeren, hoe hij in waarheid toonde te zijn een kannibaal in het fraaie kleed van den gentleman, dan zou Haar Majesteit, indien zij niet geheel van vrouwelijk gevoel ontbloot is, dezen Lord niet met een graven kroon getooid hebben, maar hem veeleer een plaats hebben aangewezen in één van de donkerste gevangenissen, die Engeland bezit, teneinde te kunnen nadenken over al de af schuwelijke daden, die op zijn last en in strijd met de regelen van het oorlogsrecht verricht zijn. De Engelsche bladen spuwen vuur en vlam over de overeenkomst, die Rusland met China betreffende Mantschourije gesloten heeft. Ten gevolge van die overeenkomst komt Mantschourije, dat geacht wordt een bevolking van ruim millioen zielen te bezitten, onder het benijdens waardig protectoraat van Rusland. Wat een Russisch protectoraat beteekent, begrijpt een ieder. Het staat op den duur gelijk met een annexatie. De oorlog met China heeft dus aan Rusland geen windeieren gelegd. Na dit belang rijk voordeel behaald te hebben, is de wel willende, zelfs beminnelijke houding, die de Russische diplomatie ten opzichte van het Hemelsche rijk aanneemt, nog al verklaarbaar. Begrijpelijk is de woede van de Engelsche pers over dit Russisch-Chineesch verdrag. Zij acht het in strijd met de Engelsch-Duitsche over eenkomst. Als de Britsche buldog tegenover een machtig rijk als Rusland staat, dan blaft, maar bijt hij niet. En wat Germania betreft, zij toont haar gepantserde vuist alleen aan die staten, die zwakker zijn dan zij. Zij zal wel haar buurman bonne mine maken a mauvais jeu. Door de Engelsche officieren is te Peking een spotstuk opgevoerd, waarin de Keizerin- Weduwe, de Keizer en alle hoogwaardigheid- bekleeders in staat en kerk als caricaturen over den hekel werden gehaald. De opvoering had plaats in een Chineeschen tempel. De Chineezen zijn hierover ten zeerste veront waardigd zij noemen het heiligschennis. Domme Chineezen I wat zijt gij nog achterlijk! Dat noemen wij hier Westersche beschaving, Euro- peesche verdraagzaamheid. De Chineesche onder-officier, die op last van zijn superieuren den Duitschen gezant, baron Von Ketteler, heeft doodgeschoten, heeft zijn gehoorzaamheid aan het hem opgedragen bevel met zijn leven moeten boeten. Op de plaats zelve, waar de gezant door den kogel getroffen werd, werd hij Oudejaarsdag onthoofd. In Portugal zijn de Kamers door den Koning met een troonrede geopend, waarin in strijd met de waarheid Zijn Majesteit verklaarde, dat Portugal in den Zuid-Afrikaanschen oorlog streng zijn neutraliteit gehandhaafd had. Was soms de aan Groot-Brittannië gegevene toestemming om over Beira (Portugeesch grondgebied) troepen te vervoeren, die bestemd waren deel te nemen aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog, soms een daad van neutraliteit? Men schijnt in het kleine Portugal zonderlinge begrippen van onzijdigheid te hebben. Ook deelde de Koning aan de volksvertegen woordigers mede, dat Portugal's betrekkingen met de mogendheden van vriendschappelijken aard waren. Ook al weer een vorstelijke onwaar heid. Met ons land althans bestaat niet alleen paar aanleiding van het incident Pott, maar ook nog uit andere oorzaak, een zeer koele verhouding, die nog wel eens het gevolg kon hebben, dat onze regeeriog aan de Staten-Generaal het voor stel deed de invoerrechten op de Portugeesche wijnen aanmerkelijk te verhoogen, wat zeer zeker voor de wijnverbouwers in Portugal een aanmerkelijke schade zoude wezen. Natuurlijk werd met grooten ophef van het bond genootschap met Engeland gewag gemaakt. Wie zal echter van die alliantie het meeste profiteeren Zeker niet Portugal? De Berlijnsche gemeenteraad heeft ter her innering aan het 200-jarig bestaan van het koninkrijk Pruisen een lofwaardig besluit genomen. Hij heeft namelijk bepaald, dat een fonds van f 600.000 zou worden gesticht om met het oog op den in de hoofdstad van het Rijk heerschenden woningsnood den kleinen, onbemiddelden man te helpen aan goede en goedkoope woningen. Tengevolge van het groote gebrek aan arbeiders woningen toch zijn oogenblikkelijk de huishuren in Berlijn tot een verbazende hoogte gestegen. Voor de huisjesmelkers een gulden tijd. Ten gevolge van het jongste raadsbesluit zal daarin nu wel eenige verandering komen. 0e Traitmalsch Engelsche oorlog. Het goede hart der Boeren en hunne eigenaardige gemoedelijkheid verloochenen zich toch nooit. Toen zij op eersten Kerstdag bij Vrijburg, 1 het convooi van 25 wagens met proviand, kleeren, tabak en hooi, op eene waarde geschat van j 50.000 pd. st. of f 600.000, hadden buitgemaakt, na het geleide van 25 man, dat in het geheel geen tegenstand bood, te hebben ontwapend, waren zij zoo iu hun schik over hun buit, dat zij hunne gevangenen, alvorens hen los te laten, van top tot teen uit de veroverde kisten in nieuwe khaki-pakken staken Londen, 4 Jan. Volgens bericht uit Kaap stad van gisterenavond, zijn met uitzondering van Kaapstad, Paarl, Caledon en Stellenbosch, nu al de zuidwestelijke districten der Kolonie in staat van beleg verklaard, terwijl officiëel erkend wordt, dat het aantal Boeren op het grondgebied der Kolonie 5000 bedraagt. Op den eersten dag, dat de inschrijving van vrijwilligers ter keering van den Boereninval geopend was, hebben zich te Kaapstad wel een aantal personen aangemeld, doch dit zijn voor de overgroote meerderheid handels- en winkel bedienden, die volkomen ongeoefend zijn, terwijl bovendien de noodige paarden ontbreken. In de plattelandsdistricten wordt de- gelegenheid tot dienstneming eerst over enkele dagen open gesteld en men vreest dat de deelneming gering zal wezen, terwijl bovendien niet uitgemaakt zal kunnen worden of de dienstwilligen tot de betrouwbare elementen behooren. Volgens bericht uit Sydney is bij de regeering der Kolonie ingekomen het aanbod van 5000 Australiërs om naar Zuid-Afrika te vertrekken. Aan het station Fraserburg-Road is aan gehouden een zending bussen, gemerkt «Con densed Milk" en bevattende 3000 kogels, 500 donderbusjes en 150 K.G. dynamiet. Men meent dat deze zending bestemd was voor Hollanders in de Kolonie, Engelsche onderdanen, i Louren§o Marques, 4 Jan. Alhier loopt het gerucht, dat generaal Louis Botha een groote overwinning heeft behaald op% de Engelschen, waarbij hij zich meester maakte van eenige kanonnen en een aantal gevangenen medevoerde. Kaapstad, 5 Jan. De Eerste Minister had hedenmorgen een langdurig onderhoud met Sir Alfred Milner, 't welk tot uitslag had, dat op staanden voet een bizondere ministerraad werd bijeengeroepen. Een belangrijke wordt tegemoet gezien. Londen, 5 Jan. De Westminster Gazette schat het aantal op het grondgebied der Kolonie opereerende Boeren op minstens 10.000. Bericht wordt, dat een groot aantal Hollanders uit de Kolonie in het geheim sinds de laatste dagen uit de westelijke provinciën noordwaards trekken, vermoedelijk om zich bij de invallers te voegen. Sir Alfred Milner is benoemd tot gouverneur van Transvaal en van de Oranjerivier-kolonie, bij zijn betrekking van Hoogen Commissaris voor Zuid-Afrika. Hutchinson, tot nu gouverneur van Natal, is benoemd tot gouverneur van de Kaapkolonie. Mc. Oallumgouverneur van New Foundland, is benoemd tot gouverneur van Natal. Majoor Goold-Ademsresident- commissaris van het Betsjoeanalandprotectoraat, is benoemd tot luitenant-gouverneur van de Oranjerivier-kolonie. Engsland. Londen, 4 Jan. De Standard stelt het vertrek van Hertog Hendrik van Mecklenburg uit 's-Gravenhage op rekening van de by hem gewekte ontevredenheid over de beraadslaging in de Kamer aangaande de positie, welke hij in Nederland zal innemen. Een dertiental Londensche handelshuizen zijn insolvent verklaardzij kunnen niet aan hun verplichtingen voldoen tengevolge van tegen- geslagen speculatiën in West-Australische mijn- waarden. Men spreekt van een deficit ten bedrage van twee millioen pond sterling en er staan er nog een aantal op springen. Zwitserland. Bern, 5 Jan. In twee weken tijd heeft de op het grondgebied der Zwitsersche republiek geopende inzameling voor de weduwen en weezen der Boeren 75,000 francs opgebracht, waarvan 26,000 in Zurich en 21,000 in Bazel. FiFinkrijti. Vrijdag, is in de kerk Saint-Denis in de Turennestraat te Parijs een lijkdienst gehouden ter nagedachtenis van de aan de zijde der Boeren in Zuid-Afrika gevallen Franschon, ter gelegenheid waarvan de kerk geheel versierd was met de vlaggen der republieken naast die van Frankrijk. De geestelijke hield een patri ottische redevoering, waarbij hij kolonel De Villebois Mareuil loffelijk herdacht. Onder de aanwezigen bevond zich de consul-generaal van Transvaal, de heer Pierson. Quiltohl«nd. De Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach is Zaterdagavond te Weimar overleden, in den ouderdom van 82 jaar. De overledene mocht zich verheugen in de achting en liefde zijner onderdanen en van geheel Duitschland. Herhaalde malen bracht hij bezoeken aan ons land en ons Hof. Op 8 Oc-t. 1842 huwde hij met prinses Sophia Louisa, dochter van onzen Koning Willem H. Ook na den dood van zijne echtgenoote bleef hij de betrekking van bloedverwantschap met het Huis van Oranje onderhouden. Nederland. Zutphen, 5 Jan. Gisteren is door het spoorwegpersoneel, bij het openen van een goederenwagen, komende van Amsterdam, een 8-jarige jongen gevonden, die bijna verkleumd was van de koude. Hij verklaarde te Amsterdam aan de Handelskade met andere jongens te hebben gespeeld en zich in een goederenwagen te hebben verstopt, waarna de wagen werd gesloten en vervolgens in beweging was gebracht. Na aan het goederenstation te Zutphen flink verwarmd en gevoed te zijn, is hij ter beschikking gesteld van de politie aldaar, door wier tusschenkomst de jongen naar zijne woonplaats is teruggebracht. Woensdrecht, 4 Jan. Alhier werd onlangs in den gemeenteraad het sluitingsuur der her bergen besproken. Men kon het niet eens worden over het antwoord op de vraag, of het 10 of 11 uur moest zijn. Daarom werd besloten de ingezetenen zeiven in de gelegenheid te stellen zich daaromtrent te verklarenhetgeen bij publicatie bekend gemaakt werd. In de jongstgehouden zitting van den Raad deelde de voorzitter mede, dat twintig adressen waren ingekomenvoorzien van 200 hand- teekeningen, om het sluitingsuur op 11 uur te bepalen, en geen enkel voor 10 uur. De voorzitter stelde toen voor, het sluitingsuur op 11 uur vast te stellen, hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen. Amsterdam, 5 Jan. De parkwachter P. de Jong, dienstdoende in het Vondelpark bij de mmm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1