ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 Januari 1901. reclames: O o ui. t). Eerste Blad. Magazijn Poststraat C 103 J. DE GRAAF Cz. Heeren-, Jongeh-. en Kinderkleeding NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincis. FEUILLETON. Kweekschool voor Zeevaart Yeruokgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 57ste JAARGANG. No. 7483. Directeur i A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts,, kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Havenpark 348, Zierikzee. Dit nnmmer twee bladen. bestaat uit VAN vooa Herfst en Winter. eBOOTE 80BTEGRING. Zeer lage prljaen. De Drukkerij van It. W. J. OCHT- MAN, naast 's Landskamer, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Druk werk, alsVisitekaartjesHuioelijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigarenzakjes, Banketzakken, enz. enz. Net werk, tot de laagste prijzen. BEKENDMAKING. Aangifte voor de Zeemilitie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee noodigen de lotelingen hunner gemeente, behoo- rerde tot de lichting van dit jaar, uit, om, wanneer zij bij de zeemilitie verlangen te dienen, zich daartoe in persoon, vóór den 1 Februari eerstkomende, op een werkdag, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 urenter Secretarie dezer gemeente aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tot de zeemilitie, komen hoofdzakelijk op het vólgende neder: 10. de zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de ver dedigingsvaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden tenzijin geval van zeer buitengewone omstandighedeneene nadere wet daartoe machtiging verleene 2°. de manschappen der zeemilitie komen in het derde dienstjaar eenmaal te zamen om gedurende niet langer dan zes weken te worden geoefend; 3®. voor de ingelijfden bij de zeemilitie duurt de dienst vijf jaren 4°. aan de manschappen der zeemilitie wordt in gewone tgden vergunning verleend tot uitoefening der buiten- landsche zeevaart; zonder die vergunning worden zy niet tot eene verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zee vaart toegelaten; 5°. gelijke vergunning wordt verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangebodenal -worden zij daarby niet aangenomen 6®. de manschappen bij de zeemilitie kunnen, in gewone tijden, vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracht 7°. zij zijn, na het bekomen van een behoorlijk paspoort, in tyd van vrede, van den dienst der schutterijen vrygesteld. Gedaan te Zierikzee, den 3 Januari 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wij ontvingen van den heer Henri Rochefort, Hoofdredacteur van het Parijsche Dagblad Vlntransigeant, het volgend schrijven: Pour les Boërs. Parijs, 20 December 1900. Hooggeachte Confrère Daar de groote mogendheden slechts sterk schijnen te zijn door het verdrukken der zwakken, zou het onwijs zijn zich de geringste illusie te scheppen omtrent den materiëelen of moreelen steun, dien zij geneigd zijn aan de heldhaftige Boeren te verleenen. Het staat daarom aan de volken, die weigeren met gekruiste armen toe te blijven zien bij de uitmoording van een ander volk, dat volk den steun te verleenen, dien de Regeeringen het zekerlijk zullen onthouden. Te dien einde heb ik in het te Parijs verschijnend dagblad Vlntransigeant, waarvan ik Hoofdredacteur ben, een denkbeeld verkondigd, dat in Frankrijk reeds tallooze bewijzen van goedkeuring en aanmoediging heeft verkregen. Het betreft de vorming van een Europeesch Comité of beter van een Universeel Comité, samengesteld uit de voornaamste schrijvers in de pers van de geheele wereld en buitendien uit de presidenten van alle groepen, gevormd om de zaak te steunen, die de bewonderenswaardige Kriigcr is komen bepleiten. Nadat, hooggeachte Confrère, uw toestemming is verkregen, zullen wij ons allen in een stad van centraal-Europa vereenigen en daar beraad slagen over de middelen om in alle landen inteekenlijsten open te stellen, welker opbrengst zal dienen om den strijdenden Boeren aan de zegepraal hunner onafhankelijkheid te helpen. Zoo gij, hooggeachte Heer en Collega, er in wildet toestemmen, deel uit te maken van dezen Bond voor de Gerechtigheid en de Vrijheid, zou ik u zeer erkentelijk zijn, indien gij uw voorloopig bewijs van sympathie en adhassie wildet zenden aan het bureau van den lntran sigeant, 144 rue Montmartre, Parijs. Wij zullen u vervolgens mededeeling doen Yan bet tijdstip waarop, en de plaats waar onze vergaderingen zullen worden gehouden, vanwaar de redding der beide Zuid-Afrikaansche Republieken kan uitgaan. Aanvaard, Mijnbeer en Collega, de betuiging van mijn hoogachting. HENRI ROCHEFORT. Aan den Heer HENRI ROCHEFORT, Hoofdredacteur van V lntransigeant te Parijs. Mijnheer Wie ons blad, waarvan wij de eer hebben u dit nummer toe te zenden, eenigszins kent, weet, met welke gevoelens jegens de Zuid- Afrikaansche Republieken wij bezield zijn, die de eer hebben het lezend publiek er van ten opzichte van de wereldgebeurtenissen voor te lichten. Aan u, Mijnheer de Redacteurdie, wat zeer begrijpelijk is, met den inhoud van onze courant in het geheel niet bekend zijt, deelen wij ter inlichting mede, dat onze ziel dagelijks gefolterd wordt door de groote smart, dat wij niet aan zijde van onze stamverwanten tegen het roofziek Albion kunnen medestrijden. Uit die mededeeling mogen u volkomen duidelijk worden zoowel onze zienswijze ten opzichte van den door Engeland uitgelokten oorlog, als onze gezindheid jegens onze dappere stambroeders, die gedwongen werden tegen een meer dan tienvoudige overmacht dien oorlog te voeren. En nu ter zake. Met groote belangstelling hebben wij kennis genomen van bovenstaand schrijven, dat wij de eer hadden bij de intrede van het Nieuwe Jaar van u te ontvangen. Reeds lang wisten wij, dat door u en uw geestverwanten een sympathie voor de Boeren aan den dag werd gelegd, die alle kenmerken droeg uit het hart te zijn opgeweld. Tot de luisterrijke ontvangst in het groote, machtige Frankrijk van Zijn Excellentie Paul Krüger, den President der Zuid-Afrikaansche Republiek, hebt gij en uw partijgenooten on betwistbaar het initiatief genomen, en zonder eenigen twijfel ook den grooten stoot gegeven. Het zou ondankbaar wezen dit niet waar- deerend te erkennen. Maar toch in weerwil van onze waardeering, vermogen wij geen gevolg te geven aan uw oproeping in uw schrijven om onder uw leiding een Europeesch Comité te helpen vormen tot verschaffing van finantiëelen steun aan de strijdende Boeren voor de zegepraal van hun zaak. Te versch immers nog ligt in ons geheugen de betreurenswaardige rol, door u en uw geest verwanten gespeeld in een drama, dat al de beschaafde volkeren der aarde met ontzetting vervuld heeft, uw schoon vaderland in opspraak en aan den rand van don afgrond heeft gebracht. Frankrijk's vijanden juichten toen over zijn zedelijken val, maar Frankrijk's vrienden, waartoe ook wij behooren, waren diep ter neergeslagen. Gij, Mijnheer de Redacteur 1 hebt destijds de kracht van uw geest, en de macht van uw pen in den dienst gesteld van hen, die er recht- streeksch belang bij hadden martelaren als schuldigen, en schuldigen als martelaren voor te stellen. Mede door uw toedoen werd een aanzienlijk deel der Fransche natie ten aanzien van de waarheid op een noodlottig dwaalspoor geleid. Zelfs werd in uw blad een even dwaze als valsche bewering wereldkundig gemaakt, die niet weinig tot de grove misleiding der groote massa heeft bijgedragen. Gaarne zouden wij over dit alles den sluier der vergetelheid willen werpen, gaarne zouden wij willen medewerken u door een schoone daad gelegenheid te geven bet verleden uit te wisschen, maar waar door u en uw geestver wanten tegen beter weten in, en alleen uit partijschap, in dezelfde richting wordt voort- gearbeid, daar meenen wij u onzen steun in deze te moeten onthouden. Nedsrland. 's-Gravenhage, 3 Jan. De Tweede Kamer heeft heden het ontwerp tot goedkeuring van het huwelijk der Koningin zonder stemming aangenomen. 's-Hertogenbosch, 2 Jan. De eene krach volgt hier op de andere; Maandagmiddag heeft zich de heer van Weert verwjjderd, administrateur der Godshuizeu, d. w. z. van verschillende liefdadige instellingen hier ter stede en van het groote krankzinnigengesticht »Yoorburg" te Yught, tevens president der Liedertafel! Wat dat wil zeggen, begrijpt ieder, die met Bossche toestanden bekend is. Deze zaak schijnt geheel op zichzelf te staan, en met de N.-Brab. Bank niets te maken te hebben. Numansdorp, 2 Jan. Gisteren had alhier een treurig ongeluk plaats. De stoker A. J. A. Stee- gens, van de veerboot »Numansdorp", wilde aan de Nieuwehaven uit de nog in beweging zijnde tram stappen, met het noodlottig gevolg dat hij onder de tram geraakte, waardoor zijn hoofd geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige bleef op de plaats dood. De overledene was slechts 26 jaren oud, woonde te Schiedam en was nog slechts kort in dienst van de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij. Zierikzee. Naar wij vernemen, zal a.s. Maandag ten 7 ure, in de Kerk in de Sint- Domusstraat alhier optreden prof. Biesterfeld van Kampen. Hij zal spreken over»Het Christendom, de eenige weg tot het waarachtig menschelijke". We twijfelen niet, of velen zullen zich opmaken, om dien begaafden spreker te gaan hooren. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari 1901 benoemd tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabantdr. H. Goemans te Zierikzee; dr. H. A. H. van der Heyden te Tilburg; L. K. van der Harst, apotheker te Middelburg J. B. van Kalmthout Pzn., apotheker te Goes; en tot plaatsvervangende leden: T. F. Martin, genees-, heel- en verloskundige te Hulst; dr. B. J. Holster te KlundertM. N. Baert, apotheker te Ylissingen; H. J. Spitzen, oud apotheker te Ginneken. Door den directeur der openbare werken in Ned.-Indië is tijdelijk belast met de leiding de werken en opnemingen aan de Solo-rivier, de ingenieur 2e klasse W. Elenbaas. te Leiden. III. (Slot). Nog even een bezoek gebracht aan het keurig onderhouden plunjemagazijn, waar al dat mooie goed de weinig verwende nieuwelingen ligt te wachten; de scheepjeszaal door, met modellen, om de jongens al vast wat namen van touwtjes enz. te leeren, en dan langs het kombuis waar in twee enorme ketels op een ouderwetsch scheepsfornuis het voedsel voor zooveel grage magen door de scheepskoks bereid wordt. Anderen zijn bezig het vleesch in rantsoenen van vier ons baksgewijs op te binden, waarbij Gerrit de kweekschoolpoes begeerig zit toe te kijken. Nu juist treedt een partij aan om te drinkendat gaat óók al geregeld om de zooveel uur, elk één mokje water. De badinrichting, een cadeau van de Amsterdamsche subcommissie, is model ingerichtvijf kamerijes naast elkaar voor warme douches, met een kijkgaatje in de deuren voor den korporaal die toeziet dat zij er zich wasschen ook. En daarachter staat de brandspuitvervolgens langs timmermanswinkel, wapenkamer en droogkamer naar de victualiën- bergplaats, met ruime voorraden kaas ('t rantsoen is 0.035 K.G. in de week en 0.04 K.G. 's Zondags", zegt technisch de bottelier), vaatjes gort, stroop, koffie, suiker, erwten enz. Zoo de groote speelzaal in, waar ze Zaterdags aan vader en moeder brieven mogen schrijven, en waar ze 's avonds zich samen amuseeren met allerlei spellen, met de boeken uit de bibliotheek, fluitjes en trom petten, en de harmonica van 't gouvernement en in de kas heeft ieder zijn kistje of doosje met zjjn jongens-eigendommetjes. De dokters kamer ligt aan den overkant van 't portaal behalve de keuring geven de leerlingen zelf hem met allerlei ongemakken, vaak door verr waarloozing van vroeger tijd, handen vol werk. Maar nu vlug naar boven; want daar is plunje-inspectie. Dat moet voor sommigen dier verwilderde en vervuilde nieuwelingen wel de verbazendste vertooning van alles zijn. Stelt u voor dat de jongens hier leeren hun plunjezak model uit- en in te pakken. Ieder heeft op den grond glad in 't vierkant den overtrek van zijn matras uitgespreid. Daar moet nu, op een centimeter juist, elk stuk kleeren, opgerold ter vastgestelde lengte, breedte en dikte, op zijn plaats worden neergelegd. Dat is een gewurm met die onhandige handen van al die jongens die geknield over hun spullen heen gebogen liggen, moeizaam metend en passend elk rolletje, persend met de knieën, duwend en rekkend. En de korporaals met hun maatstokjes zien onmiddellijk of een stuk een streepje te breed of te smal isdan weer uitrollen, weer opnieuw, in de bepaalde, vastgestelde vouwen, het stam boeknummer naar boven. Ik heb den reglementairen plattegrond van de ^uitpakking der plunje" voor mij liggen, alles geteekend wiskunstig nauwkeurig in vier kante en langwerpige vakkenTegen den bovenrand van den overtrek in een parallelogram de pijjakkerdaarop links het baadje, rechts de lakensche broek met muts, mutsenlint, zijden doek en handschoenen; daarnaast de schoenen in het schoenenzakje, de laarzen in het laarzen- Ën nu komt in het midden naar beneden een lange rij van evenwijdige, gelijke rechthoekige vierhoeken: vier baaien hemden, drie witte hemden, vier witte broeken, twee witte onder broeken, de werkbroek. Dan links daarnaast een aaneengesloten rijdrie paar katoenen, drie paar wollen sokken, handdoeken en zakdoeken en het naaizakje. Dat naaizakje is ook model opgepakt met sajet, naaldenkoker, garen, enz. Hieronder, op een afstand van zóóveel centimeter, ligt de baaien onderbroek. Rechts een rij, gelijkvormig aan de linksche: bovenaan linnen boezeroenen, gestreepte katoenen heraden, witte mutsen en bonte voorschoten; dan gestreepte borstrokken; vervolgens de overtrek van het hoofdkussendaaronder, flankend met de baaien onderbroeken, het loopzakje met borstel, kammen enz. En o weewanneer de 'witte onderbroeken bóven de witte broeken in de rij liggen, de wollen bóven de katoenen sokken. Want juist zóó gesjord past alles in den zak Stelt u voor dit in de perfectie door een straatjongen van een paar maanden geleden. En op die wijs leeren de jongens zindelijkheid en netheid. Zóó, en 's morgens, als ze hun kooi model moeten sjorren, zich gezicht en bovenlijf moeten wasschen tot voldoening van den korporaal, zich moeten opknappen voor de inspectie door den bij de Kweekschool gede- tacheerden officier, en 's Maandags als zij in de kuipen met zeep van het gouvernement hun eigen goed leeren wasschen Want de jongens zingen zelf Het eerste wat wij aan boord moeten leeren, Is zindelijkheid op lijf en kleeren, En een goed matroos, die zijn werk verstaat, Herken je aan zijn open en zindelijk gelaat; AI lapzalft hij ook de stagen en liet want, Hij is net in den dienst van het Vaderland. Dan moet je 't ook nog als een wet beschouwen, Om 't schip tot in 't ruim toe schoon te houën En daarom is 't daaglyks van voren af an Schrobben, spoelen en poetsen wat je maar kan. Tweemaal in de week met water en met zand, Dat je gratis hebt in ons Vaderland. Wie zoo'n slordigen, sjokkerigen, vaak ver vuilden jongen heeft zien komen, en hij ziet hem dan wéér aan 't eind van den cursus, frisch en blozend, breeder en grooter geworden, vlug en leenig, keurig in zijn smettelooze uniform, en met gezonde opgewektheid in zijn klare oogen, die voelt 't nut van de Leidsche Kweek school, en hij moet wel betreuren, dat de jongens daar in den regel maar zes maanden blijven. Dan rijst onwillekeurig de vraag of 't wellicht niet beter ware deze jongens niet naar de »Wassenaer" te Amsterdam te zenden en hen hier te houden onder leiding van den directeur, de onderwijzers en instructeurs die hen nu eenmaal kennen, om hen in Leiden den cursus te laten voortzetten die anders volgt in Amsterdam, jra de kleinere stad, zonder veel gevaren, waar ieder de jongens goed gezind is en op hun gangen mee toezicht houdt, zoo heilzaam in de gevaarlijke jaren van omstreeks de zestien. Wij meenen dat 't wel goed zou zijn deze vraag eens te overwegen, vooral nu de Kamer binnen eenigen tijd opnieuw over subsidie voor deze Kweekschool zal hebben te beslissen. En de jongens zingeii Als je deu naam van raatroos wilt behouëa, Moet je bekend zijn met al de touwen Dan sta je aan het roer, dan weer aan het lood, Dan zit je omlaag en dan weer op de kloot: En dan klim je maar vlug, als een kat, in 't want, En dat doe je dan voor Koning en Vaderland. Je moet op de nok de steekbout kunnen leggen, Touwen kunnen steken op ankers en dreggen Bekwaam met de naald zijn als een zeil soms scheurt, De marlpriem en 't vet gebruiken op zijn beurt; Roeien als de giek van den Ouwe wordt bemand, Zóó dat er een ieder van watertandt. Dan moet je ook nog met 't kanon manoeuvreeren, En als soldaat met het geweer exerceeren, Met de sabel en de bijl, met 't pistool en de piek Moet je ook wezen zeer handig en zeer kwiek, Opdat de vijand je niet overmant, Die loert op den Koning en het Vaderland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1901 | | pagina 1