gestegen. Jammer, dat daardoor aaa tal van djjken de boomen, die een lioraad der streek waren, onder de bjjl van den hakker moeten vallen. In sommige plaatsen verscfajjnen bjj nieuwen aanplant ia plaats van de statige olmen, de Canada-populieren en deze mogen nu misschien voor den handel grootere waarde krggen door veel snelleren groei, het is ongetwjjfeld waarheid, dat ze in sierlijkheid voor de olmen moeten onderdoen. De 21-jarige arbeider G. H. nit Zniddorpe, die in hechtenis was genomen als verdacht van brandstichting aldaar en voor eenige dagen gevankeljjk naar Middelbnrg werd overgebracht, bevindt zich thans weer op vrjje voeten. Tholen- In het begin der volgende maand zal door den heer A. A. Beekman, leeraar te Schie dam, een volksvoordracht worden gehouden over het belangrijke onderwerp: >oeverafschnivingen en djjkvallen in Zeeland". De heer Beekman heelt op aardrijkskundig gebied zoo'n goeden naam, dat niemand, die daarvoor in de gelegenheid is, het bgwonen der voordracht mag verzuimen. Door hot overigden van den heer J. A. Fokker is vacant gekomen de betrekking van secretaris- penningmeester van het Bestuur der Visschergen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen te Bergen- op-Zoom. Naar men ons meldde, bedraagt de daaraan verbonden jaarwedde f 3500. Zouden er liefhebbers zjjn Ierseke, 20 Nov. Deze week werd in dezo gemeente op een stuk land van den heer E. de Jonge een geraamte van een volwassen mensch gevonden. Bg het graven van gaten om boomen in te planten spitte een arbeider het boven. Het zat zeer ondiep in den grond en was nog geheel aanwezig. Zeer waarschijnlijk heeft vele jaren geleden op dit stuk land een hoeve gestaan, misschien ook is het boich geweest. Niemand kan zich herinneren hoe het ljjk op dit stuk land is gekomen, wjjl het bepaald daar vele jaren moet hebben gelegen. Niet onmogeljjk is het, dat het gedurendo de troebelen in de jaren 1809 1812 daar is neder- gelegd. Middelburg, 19 Nov. Naar het huis van bewaring is overgebracht een twee-en-twintig-jarig meisje, dat, niettegenstaande haar jeugdigen leeftijd, een gevaarljjke oplichtster bleek te zjjn. Zaterdagmiddag werden te Vlissingen twee gouden broches door oplichting verkregen en de politie aldaa*- kreeg vermoeden op het boven bedoelde meisje, dat te Vlissingen werkzaam is, doch alhier woont. De Middelburgsche politie nam haar in verhoor en confronteerde haar ook met een goud- en zilver handelaar alhier, wien verloopen zomer ook een gonden broche door oplichting was ontfutseld. Hg herkende het meisje als de daderes daarvan en dit bekende nu in den afgeloopen zomer alhier een gouden broche en te Vlissingen eenige gouden ringen, een paar gonden kettingen en twee gouden broches door oplichting te hebben verkregen. Vlissingen. 19 Nov. Aan de Koninkljjke Maatschappij »De Schelde" is door de Stoomvaart- Maatschappjj »De Rotterdamsche Lloyd" opgedragen de bouw van een dubbel schroofstoomschip van het type «Sindoro", voor den maildienst op Java. Het schip moet 1 Februari 1902 afgeleverd worden. Aanbsstedinger Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Olercq zjjn d.d. 20 November j.l. verkocht: 1 heet. 55 aren 80 cent. weiland aen het Eerste Weegje te Zieiikzee, voor f 670 1 heet. 24 aren 50 cent. weiland aan het Tweede Weegje aldaar, voor f 680; 1 hfet. 84 aren 60 cent. bouwland aan den Ouden Weg aldaar, voor f 682. Aankomende de erven mej. G. E. J. van Enck. 60 aren 20 cent. bouwland aan den Miereaweg aldaar, voor f 720. Aankomende den heer Jac. ten Haaf. Alles per 41 aren 68 cent. Een woonhuie en erve in de Krepelstraat te Zieükzee, voor f 661. Aankomende de wed. en erven J. J. Bal. Landbouw en Veeteelt. NAJAARSVERGADERING van het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering vau Landbouw en Veeteelt in Zeeland", gehouden te Middelburg den 8en November 1900. Van het Uitvoerend deel is afwezig de heer J. J. van Weel, wegens familieaangelegenheden; alle afdeelingen zijn door twee afgevaardigden vertegenwoordigd. Verder zjjn tegen woordig de Directeur van het Ryks-landbouwproefstation te Goes, de Rijks-landbouwleeraar en de Zuivelconsulent in deze provincie. Na de opening, met een woord van welkom aan de aan wezigen, wijst de Voorzitter er op, dat deze vergadering de eerste is na het bekend worden van de verloving van Hare Majesteit de Koningin, Beschermvrouw dezer Maatschappij. Hij stelt daarom namens het Uitvoerend deel voor, Hoogst- dezelve per draad den gelukwensch van het Hoofdbestuur over te brengen, welk voorstel, geestdriftig toegejuicht, onmiddellijk ten uitvoer wordt gebracht. Het verzonden telegram luidt: Aan Hare Majesteit de KoninginI «De afgevaardigden van het Hoofdbestuur van de «Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland", voor de eerste maal te Middelburg vergaderd na het heugljjk bericht Uwer Majesteits verloving, geven aan de Hooge Beschermvrouw hunner Maatschappij de verzekering van hunne warme belangstelling in deze voor het levensgeluk Uwer Majesteit zoo gewichtige gebeurtenis, die ook aan het Vaderland ten zegen moge strekken". Hierop ontving de Voorzitter, nadat de vergadering reeds gesloten was, het volgende antwoord «Hare Majesteit de Koningin betuigt de «Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" Hoogst- derzelver dank voor de aangeboden gelukwenschen". De Adjudant van Dienst, Van Hoogstraten. 2. De notulen der zomervergadering van het Hoofdbestuur worden onveranderd vastgesteld. 3. Naar aanleiding van vroeger genomen besluiten enz., wordt medegedeeld, dat er geene klachten over de verzending van het daandblad werden gehoorddat aan den Directeur- Generaal, chef van de afdeeling Landbouw, gevraagd is om de Verslagen non de Proefvelden weder in het laatst van Januari te doen verschenen, in plaats van in April, zooals dit jaar het geval is geweest; en dat het Uitvoerend deel geen heil ziet om gehoor te geven aan den wensch «dat de geboorte van ingevoerde hengsten in het buitenland moet blijken uit het veulenboek", dewijl met dat veulenboek toch allerlei knoeierijen kunnen plaats hebben. Na eenige bespreking sluit zich de vergadering aan bg dit advies van het Dagelijksch Bestuur. 4. Besloten wordt in 1901 eene tentoonstelling te Middel burg te houden, naast de gewone afdeelingstentoonstelling, van paarden, runderen enz., die bg keuringen of tentoon stellingen reeds pryzen verworven hebben, om daardoor een overzicht te krijgen van de resultaten van hetgeen Rijk, Provincie en Maatschappij gedaan hebben voor de bevordering van de belangen van Landbouw en Veeteelt. Voor deze keur- tentooustelling wordt door de Maatschappij eene som uit getrokken van f 1000. Men zal zich verder wenden aan de Provinciale Staten, aan de gemeente Middelburg en ook aan particulieren, met het verzoek deze tentoonstelling door ruime geldelijke ondersteuning mogelijk te maken. 5. Aan ieder der vijf onderwijzers uit Zeeland, die dit jaar de landbouwakte verwierven, zal eene gratificatie worden uitgereikt van f 25. Omtrent de voorwaarden, onder welke in het vervolg deze gratificaties verleend zullen worden, zal in de volgende Hoofdbestuursvergadering eene nieuwe regeling worden vastgesteld. Aan de leerlingen der landbouwcursussen, die hun diploma verwerven, zal door de Maatschappij een boek vereerd worden. 6. De afdeelingen der Maatschappij zullen voortaan de kosten dragen van het frankeeren van het Maandblad. De subsidie van f 25 voor den provincialen veearts op Noord-Beveland blgft gehandhaafd. 7. Met algemeene stemmen (één blanco) wordt de heer mr. P. C. J. Hennequin herbenoemd als voorzitter der Maatschappij, welke betrekking hij aanneemt. 8. Met algemeene stemmen wordt de heer J. J. van Weel herbenoemd als afgevaardigde der Maatschappij naar het N. L. C. 9. Met 13 van de 19 stemmen wordt de heer H. J. Dorst Lz. te St. Annaland benoemd tot lid der Keurings commissie, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer C. J. Labrijn. 10. Voor ingevoerde hengsten zullen in Januari uitgeloofd worden twee pryzen, ieder van f 1000, twee van f 800 en één van f 600. 11. De cursus in het hoef beslag is afgeloopen. De kosten bedroegen in twee jaar f 3855,70, waarvan f 2800 gevonden wordt uit subsidies van het Rijk, de Provincie en den Wilhelminapolder. Er slaagden 51 leerlingen in het verkrijgen van een diploma, dat uitgereikt werd na een examen, afgenomen door de heeren van Rijssel, districtsveearts te Dordrecht, J. de Vries, plaatsvervangend districts veearts te Zaltbomrael, van Horsen, onderwijzer in het hoefbeslag aan de veeartsenijschool te Utrecht, en Larmerie, wachtmeester aan de ry- en hoefsmidsschool te Amersfoort, aan welke commissie van examen do secretaris der Maatschappij als secretaris was toegevoegd. 12. Yorkshire-varkens, aangekocht te Frederiksoord, zijn thans ingevoerd in vijf afdeelingen; voortaan zijn goede exemplaren te bekomen in den Wilhelminapolder, voort gesproten uit ouders, door den heer Hanken, directeur van dien polder, rechtstreeks uit Engeland ingevoerd. 13. Voor de bevordering der paardenfokkerij heeft de Provincie voor ieder der twee volgende jaren eene subsidie verleend van f 2350; van den Minister werd f 1100 ant- vangen boven de reeds vroeger toegekende som. Omtrent een voorstel van de afdeeling Tholen, om de keurmeesters voor tentoonstellingen te doen benoemen door het Hoofdbestuur, wordt besloten tot toepassing by de ten toonstelling in het volgend jaar. Onderzocht zal worden of het Rijk ook subsidies verleent voor het geven van cursussen over paardenkennis. Na eene uitvoerige bespreking over de aanhangige wet op de rijkskeuring van hengstenwaarbij de Voorzitter verklaart een bepaald tegenstander te zijn van keuring op bouw, gaDg en stand, wordt met algemeene stemmen besloten, dat men aan de provinciale keuring, zooals die thans is ingericht, de voorkeur geeft boven de voorgestelde rijkskeuring, terwijl, indien de rijkskeuring komen moet, 11 van de aanwezigen, naast eene keuring op erfelijke gebreken, eene keuring wenschen op bouw, gang en «tand, en 8 zich daartegen verklaren. 14. De zuivelconsulent geeft een verslag van zijne werk zaamheden sedert de laatste algemeene vergadering, waarvoor de Voorzitter hem dank zegt, terwijl hij de aanwezigen aanspoort, om het houden van zuivelcursussen zooveel mogelijk te helpen bevorderen. 15. In de Provincie zijn, naast eene winterschool te Goes, thans 17 wintercursussen voor landbouwkunde, die bezocht worden door 204 leerlingenvoor vijf dier cursussen worden de leden benoemd van de Commissie van Toezicht. Aan de heeren Swaving en Vorsterman van Oyen wordt dank gezegd voor hunne bemoeiingen om betere voorwaarden in 't leven te roepen voor de aanbesteding van meststoffen en voederartikelen. 16. Van de verslagen der afdeelingen zal gebruik gemaakt worden bij het voorbericht van den almanak. 17. Tegen het advies van het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur is door Gedeputeerde Staten het nieuw ont worpen Reglement van de afdeeling Zeeland van het N. R. S. onveranderd ter goedkeuring voorgedragen aan de Provinciale Staten. Ia dat Reglement toch worden hoogere prijzen uitgeloofd aan vereenigingen, die een stier aanschaffen, dan aan particulieren. Dit werd door het Uitvoerend deel afge keurd, omdat particulieren bij aankoop en verlies steeds in ongunstiger conditie verkeeren dan vereenigingen. Deze meening vindt algemeen instemming bij de vergadering, terwijl één der aanwezigen nog mededeelt, dat die bevoor rechting van vereenigingen in eene vergadering van de afdeeling Zeeland van het N. R. S. is aangenomen met 13 tegen 9 stemmen, terwijl er onder die 13 nog 6 zyn, die geen rundvee houden. De Voorzitter betreurt het, dat het Gedeputeerd College zich zoo weinig richt naar de op aanvrage gegeven adviezen van het Hoofdbestuur. Mededeeling wordt gedaan van eene ongunstige beschikking der Hooge Regeering op het verzoek van de afdeelingen Hulst en Oostburg dezer Maatschappij, om voor Zeeuwsch- Vlaanderen open handel te bekomen met België. 18. Andermaal wordt aangedrongen om by de Regeering aan te vragen om de fairbanken voor het wegen van bieten te doen ijken. Besloten wordt aan de Provinciale Staten aan te vragen om de provinciale keuring bij invoer van vee in deze provincie op den ouden voet te herstellen, omdat op verschillende plaatsen gebleken is, dat het uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het rundvee een gevolg is van den invoer van vee uit andere provincies. De heer Swaving waarschuwt tegen het gebruik van eene meststof, die als kaïniet in den handel wordt gebracht en een ruw kalizout is, dat te veel chloor bevatverder maakt hij opmerkzaam, dat bij den aankoop van snperphosphaat en amrnoniak-superphosphaat meer gelet moet worden op de strooibaarheid, dan op het vochtgehalte, omdat het zich kan voordoen, dat bij een zeer laag vochtgehalte de strooi baarheid veel te wenschen kan overlaten; ten slotte brengt hij een monstersteker en eene verpakking voor monsters ter tafel, die door de aanwezigen met belangstelling worden gezien en over welker doelmatigheid het oordeel algemeen gunstig is. Daarna wordt de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten. Mr. P. C. J. HENNEQUIN, VooriUter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretaris. Burgglalg. De bietencampagne mag voor dit jaar weer ala geëindigd beschouwd worden. Wares verleden jaar aan dit voor Westeljjk Schouwen zoo belangrgke veer 81/1 millioen K.G. peeën aan gevoerd, gewogen en verzonden, tbans bepaalt zich het aantal tot 6.618.611 millioen K.G., welke ver mindering hoofdzakelijk moet gezocht worden iu de geringe» e opbrengst per H.A. Ali curiositeit kan tevens gemeld worden, dat onder de aangevoerde suikerbioten er zich één bevond, die het respectabele gewicht van 6!/j K.G. (13 pond) bad. Het aantal door mond- en klauwzeer aan getaste runderen in de gemeente Zaamilag bedraagt reeds 56. Het is misschien niet kwaad, nu mond- en klauwzeer allerwege in onze omgeving begint te heerschen, aan het volgende te herinneren. Smetstof wordt overgebracht door vee, personen, zuivelproducten, gereedschappen enz. Koop dus in dezen tjjd geen vee aan, en is dit noodzakeljjk, dan alleen vee, waarvan gjj de herkomst kent en weet dat het gezond is, en niet met ziek vee in aanraking is geweest. Weer alle personen van uw vee en uit uw laud of stal, die met ziek vee in aanraking komen. Gebruik geen fabriekswei of karnemelk, wanneer bg een fabrieksboer de ziekte heerscht. Gebruik geen koedekken on andore voorwerpen of gereedschappen, die met ander vee in aanraking zjjn geweest, vóór deze met kokond water goed behandeld te hebben. Vertoont een dier ook maar eenig ver- scbjjnsel van de ziekte, geef dadeljjk kennis aan den burgomeester en laat, zoo eenigsziis mogeljjk, één persoon, die met bet andere vee niet in aanraking komt, het dier voeren, drenken, melken en oppassen en daarvoor afzonderlijk gereedschap gebruiken. De bgeenkomst van de afdeeling Zeeland vau het Paardenstamboek was slecht bezet: enkele bestuursleden en 8 gewone leden waren Dinsdag in de «Prins van Oranje" te Goes present. Wegens afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter fungeerde de heer van Gorsel als president. Het getal leden is 390. Er werden 18 keuringen gehoudon van 189 paarden, waarbjj 15 hengsten en 33 meniën werden ingeschreven. In het afgeloopen jaar waren in Zeeland 51 hengsten ter beschikking, waarvan in Schouwoi Duiveland 8. De afgevaardigde naar de algemeene vergadering zal moeten stemmen vóór het voorstel om van de regeering voorschriften te verkrjjgen op den invoer van paarden. Getracht Z8l worden om verbetering te krijgen in de wjjze, waarop de paarden thans per spoor worden vervoerd en van do tarieven. De heeren P. Maas, A. Meeuwse en J. Peper zullen het fiaantiëel beheer onderzoeken. De zomervergadering in 1901 zal gehouden worden in het hotel de Commercie te Middelburg tjjdens de tentoon stel ling. De heeren Voorbeytel en van Weel zullen de afdeeling vertegenwoordigen op de algemeene ver gadering te Rotterdam. Tot keurmecjters voor 1901 werden benoemd de heeren L. Louter te IJzendjjke, A. Govaert te Wnstdorpe en le luit. Momma te Bergen-op-Zoom. De rekening over 't afgeloopen jaar beloopt f 1386,81 in ontvang en f 987,69 in uitgaaf, alzoo goed slot f 398,82. Do begrooting voor 't volgende jaar is f 1280, waarbg f 500 voor prgzen op de tentoonstelling te Middelburg. Dit laatste werd op vooistel van den heer Wagtho zóó geregeld, dat de afdeeling Middelburg zou ontvangen f 175 terwgl f 325 ter beschikking van het bestuur blgft. Prgzen zullen worden toegekend aan paardec, waarvan de eigenaars in Zeeland wonen, en die leden van de vereeniging zgn. Dekboekjes moeten in het vervolg uiterljjk 15 October worden ingeleverd die later inkomen bljjvea buiten beoordeeling. E H T A K WK De drie personen, die door de Belgische politie gevangen waren genomen als verdacht van mis handeling en verwonding van Fr. de Mey en P. Buy te Overslag zgn weer op vrge voeten. Nu de Mey niet, zooals ieder vermoedde, gestorven is en de hoofdschuldige te Middelburg gevangen zit, heeft de Belgische justitie geen termen gevonden de voorloopige gevangenhouding van de verdachten te verlengen. Zaterdag zgn velschillende personen van Over slag te Middelburg door den rechter van instructie gehoord. Maandag zgn weer anderen verschenen. De Belgische getuigen zgn heden (Woensdag) te Gent gehoord. In de zitting van het kantongerecht te Goes, op Maandag 19 Nov., is de nieuwbenoemde griffier, mr. P. v. d Grab, geïnstalleerd. Natnurljjk werden door den kantonrechter en den ambtenaar van het openbaar ministerie de gebruike lijke toespraken gehoudendie door den beer v. d, Orab werden beaitwoord. Bedankt voor het beroep naar de Ev.-Luth. Gem. te Zierikzee door den heer J. E. T. Junoè, cand. te Arnhem. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Den Bommel door ds. J. N. Ledeboer te Buurse. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Nes op Ameland door den cand. G. A. van den Bergh ven Eysinga te Hulst. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Werkendam door ds. J. H. Donner te Nieuwdoip; voor Grgpskerke (Walcheren) door ds. H. Buitenhuis te Vreeswjjk. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft tot voorzitter van hot Kerkbestuur benoemd den heer O. R. van Lelyveld, pred. te Goes, in plaats van da. A. Scholte, die met 1 Januari uit het Kerkbestuur treedt. De beroeping van H. Kwint, predikant bg de Herv. gemeente te Nieuw- en Sint-Joosland, naar Gorinchem, eerst wegens beweerde informaliteit door het classikaal bestuur van Dordrecht gedesap- probeerd, toen door het kiescollege opnieuw op hem uitgebracht, is nu, wegens onvoltalligheid van den kerkeraad, niet bekrachtigd kunnen worden. De heer 8. Spaans, predikant bg de doops gezinde gemeenten te Goes en te Vlissingea, komt voor op het drietal bg die gemeente te Eakbuizen. ilellssant, 14 Nov. Het vroolgk wapperen der vlaggen rondom de nieuwe katholieke pastorie en kapel, kondigde reeds vroeg dea bigden dag aan, door do r.-k. ingezetenen vau onze gemoente zoolang verbeid. Een statige en breede stoet rgtuigea van verre, meldde de naderende plechtigheid der inwjjding. Ten 10 ure wjjdde de pastoor der parochie de nieuwe Sint Jozepbskapel in. daarbjj geholpen door den WelEerw. beer H. V. IJzermans, rector der r.-k. weeshuizen te Rotterdam. Na de inwgdiog namen de EdolAchtb. Hoer burgemeester en de wethouders alhier, de heeren van het r.-k. kerk- en armbestuur der parochiekerk, de aannemer C. Tieleman en de schilden C. van As en Ph. van Velzen plaats voor het altaar. Alsnu besprak da ZeerEerw. beer paitoor met een kort woord de stichting dezer kapel, bracht warme hulde aan Z. D. H. deu bisschop van Haarlem, die aan het vroom verlangen van wjjleii jhr. Herman Joseph Diart van Melissant, in zoover mogelgk vervulling gaf, aan de toewjjding en piëteit van den architect A. Bruniags te Haarlem, de zorgzame leiding van den opzichter W. A. Hemsing van Amsterdam ei de degelijke uitvoering van bet werk door den aan nemer O. Tieleman, aan do fijne geestesgaven der schilders en smeden on besprak daarna het doel der inwgding, n.l. het kerkgebouw te stempelen tot een huis Gods, een huis des gebods, waar God verheerlijkt, aangebeden, gedankt en gesmeekt wordt. Na deze korte toespraak had de plechtige H. Dienst plaats, die begeleid werd door het zaugkoor «Caecilia" van Middelhamis, onder de leiding van den bekwamen organist den heer K. H. Officier en opgedragen werd door den pastoor der parochie, met assistentie van den ZoorEerw heer pastoor We v© van Ooltgens- plaat en de ZeerEsrw. heer rector IJzermans. In het koor had de ZeerEerw. heer Kleekamp, paatoor te Oude Ton ge, plaats genomen. Met den lofzang «Te Deum laudamus, U God! loven wjjeindigde te 12V4 ure de eenvoudige doch schoone plechtigheid, De heer C. Tielema», benoemd tot kerkvoogd en de heeren L. Grootenboer en P. Lodder, her benoemd tot notabelen der Herv. Gem. alhier, hebben die benoeming aangenomen. OUPBItWIJ», Tot hoofd der openbaro school aan den Kruisdjjk (gem. Groede) is benoemd de heer A. Beerens, onderwijzer te Schoondjjke. Tot onderwijzer aan de openbare school te Stoppeljjk, voor welke betrekking zich zes sollici tanten hadden aangemeld, is benoemd de heer A. F. Schuerman te St-Jansteen. De heer D. Remjjn, onderwjjzer te Goes, is benoemd tot onderwjjzer aau de R. N. L. te Goes, in plaats van wjjlen don heer J. D. v. d. Berge. SommelsdUk. De heer B. B. Arlman heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte schoonschrgven m. 0. Hg heeft zjjne opleiding ontvangen van den heer van 't Hof, hoofd der school te Melissant, die reeds meer jongelieden voor deze acte heeft opgeleid. Pout en Telegrafie. Tegen 1 Mei 1901 is eervol ontslagen de brievengaarder te Wolfaartsdgk, de heer M. West- strato. Da postrit Goes—Wolfaartadjjksche veer is aangenomen door de firma Molhoek te Goes en wel tegen 1 December a s. Als postbeambte op den rit zal dienst doen de postbode J. 0. Jeronimus, terwgl zgn kameraad J. Janisse is verplaatst naar Oostburg. t ISSCHERIJ-BERICHTEIV In de laatste 20 jaar werden geregeld af en toe kreeften in de Schelde bg het mossel- en oester- korren of in de zoogenaamde weervisscherjjen gevonden, waarbg eohter is gebleken, volgens ont vangen mededeelingen bjj het Visscherjjbeituur, terwgl ook wjj exemplaren onder het oog kregen, dat sommige dier exemplaren, door niet-deskuodige visschers gevangen, als kreeften werden beschouwd, terwgl het niets anders waren dan een soort krabben, bekend onder den wetenschappelgken naam van Galathea intermedia, dieren die in het oog van deu niet-deskundige, wat het voorste gedeelte betreft, wel wat op kreeften gelgken, maar die met doze niets gemeen hebben en volstrekt geen waarde bezitten. De deskundige, die naar het voorkomen van kreeften en de mogeljjkheid der voortteliig in de Schelde een onderzoek instelde, beweerde, dat de eenige plaatsen, die in de Schelde aan de eischeu voor voortteling voldoen, de met eteenen bestorte onderzeesche verdedigingswerken langs de zeedjjken zgn en dat om over de geschiktheid der Schelde als bekken tot voortteling alleen dan voldoende zou kunnen geoordeeld worden, wanneer telken jare door loslatingen van jonge kreeften, een kreeftstnpel verkregon en behouden kon worden, een proef neming, die nog al heel wat geld kon kosten. Wjj betwjjfelen of vooreerst tot deze proef zal worde» overgegaan, maar hoe het zjj, het sporadisch voorkomen van kreeften op de Schelde dateert niet uit de laatste jaren, daar in de «Tegenwoordige Staat" (19e deel) reeds wordt gezegd: «kleine en groote krabben en zelfs kreeften worden aan de Zeeuwsche hoofden veel gevangen", en m dunkt ons, dat die vangsten wel in verband konden staan met het ontsnappen van elders aangevoerde; wat toch lezen wjj verder in genoemd werk bg de beschrijving van Zierikzee? «Met eenige der kleine Hoekertchepen, die bunnen" in hebben, wordt ook jaarljjks naar Noorwegen om kreefton gevaren; dikwjjls wordt er van het voorjaar, tot diep in den zomer veertig, ja vjjftig ladingen met kreeften aangebracht, welke beloopen van zes- of acht- tot twaalfduizend stuks iedere lading". Alzoo een getal van minstens 40 X 8000 stuki of 820,000 exemplaren. Ook Smallegange spreekt er van in zgn kroniek en de bekende Zierikzeesche natuur kundige Job Baster zegt in zgn «Natuurkundige Verlustingen" omstreeks 1765, dat ten dien tgde de aangevoerde hoeveelhoid kreeften tot 620,000 per jaar bedroeg. De proef met de oesterteelt in de Wester- Schelde heeft tot resultaat, dat de oesters goed gegroeid doch niet vet zgn. Voortzetting van onderzoekingen in het volgende jaar zal beter in staat stellen om een oordeel te vellen over de geschiktheid van het water in verband met de weergesteldheid van den zomer dan na één proefjaar mogelgk is. Tot de dieren, die in onze watereu voorkomen, behooren ook de alom bekende krabben, die evenwel in onze provincie zeker maar zelden worden gegeten het zou ons evenwel niet verwonderon, dat velen mot eenige verbazing vernemen, dat de krabbea- visscherjj, ook op de Zeeuwsche Stroomen, een tak van njjverhoid is, en wel eon, die nog al beteekenis heeft, vooral op de Wester-Scheldehet dier mogo voor der Zeeuwsche kiesche smaak niet gewild, in België, zulle 1 daar wil men ze wel. Werd de vangst in het laatste jaarverslag der Visschergen geschat op 234000 K.G., een waarde vertegenwoordigende van f 11750, daar spreken de cjjfer» genoeg voor zich zelf, om te bewjjzen, dat de vangst werkeljjk beteekenis heeft. Van het bedrag f 11750 is alleen de Wester-Schelde vertegenwoordigd met f 8750. Brulnlgge, 20 November. Honnelen. In do vorige week zgn verzonden naar Antwerpen 500 ton, prjjs le kwal. f 3, 2e kwal. f 2,50 per ton; naar Mechelen 750 ton, 2e kwal. prjjs f 2,25 per ton; naar Brussel 450 ton, prjjs 25 30 ets. per mand; naar de markt te Parjjs 1800 balen, le kwal. f 2,50 per baal; naar de markt te Londen 1500 balen, le kwal. f 2,40 per baal; naar Birmingham, Hull e> Goole 600 balen, 2e soort prjjs f 2 per baal; aaar Holland 450 toa, prjjs f 2 per ton; hier aan de haven te ontvangen f 1,80 per ton. In de laatste jaren was niet zooveel vraag naar mossels als thans en werden ook niet zulke prgzen besteed. ISoMelzaad. Aangevoerd 350 toa, prjjs le kwal. f 2,50; 2e kwal. 1 tot 0,80 per ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1900 | | pagina 2