/I!!tllv/MM!I! NIEUWSBODE. laandag 1 Januari 1900. J. DE GRAAF Cz. Magazijn Poststraat 56ste JAARGANG. No. 7328. Direct.-Uitg. 1. WAALE. Redact. A. FRANKEL. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. RECLAMES. Winter-Jassenvan af f 5 lekkers- 3 Broeken1,- Vesten- -.75 Hoeden en Petten gratis. TERUGBLIK. Heil, Zegen en Voorspoed! NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 15 regels cts. Elke regel meer IS cts. contant 10 korting. Zie Trekking Blij Bt. Wanneer de lezers en lezeressen van de Nieuwsbode dit blad in bun handen krijgen, behoort het jaar 1899 reeds tot het verleden, een jaar, dat om de merkwaardige, spannende en schokkende gebeurtenissen, die er in voor vielen, in de geschiedenis der menschheid mede tot één der belangrijkste van de scheidende eeuw mag gerekend worden. En het zal onge twijfeld niemand kunnen bevreemden, dat wij ons gedrongen gevoelen die gebeurtenissen nog eens in aller herinnering terug te roepen, alvorens wij den drempel van het nieuwe jaarhonderd betreden. Richten wij den blik op het ons allen dierbaar vaderland, dan ontwaren wij tot onze innige voldoening, dat Hollands grond de uitverkorene plek is geweest, waar in het nu verstreken jaar op initiatief van den machtigen Czar van Rusland de afgezanten der Souvereine Staten bijeenkwamen, om met elkaar van gedachten te wisselen over de middelen, die tot een verzachting en voorkoming van den oorlog konden leiden. Aanvankelijk was door den Russischen potentaat het denkbeeld van ontwapening op den voorgrond geplaatst, maar men liet deze schoone gedachte, waarvan de uitvoerbaarheid bij de nog heerschende inzichten en woelende hart stochten der volkeren niet mogelijk scheen, al heel gauw varen. In de residentie, in het geliefkoosd boschpaleis van Neerlands onver getelijke Vorstin, wijlen Koningin Sophiekwam de Conferentie, waarop geheel Europa het oog gevestigd had, bijeen, en onder het Voorzitter schap van den Russischen gedelegeerde, Baron de Staal, werden de verschillende ter tafel gebrachte voorstellen rijpelijk overwogen. Als vrucht van een nauwgezet onderzoek werd in hoofdzaak besloten: I. tot de toepasselijkverklaring der Conventie van Genève, betrekkelijk het Roode Kruis op den zee-oorlog; ÏR tot het instellen van een Permanent Hof van Arbitrage, waarvan Den Haag de zetel zou wordën, zoodat, wanneer tusschen de onderteekenaren van de geslotene overeenkomst internationale geschillen mochten rijzen, en zij een scheidsrechterlijke uitspraak wenschelijk achttende beslechting er van aan arbiters kan opgedragen worden; III. tot aanvulling van de Brusselsche Con ventie ten aanzien van de regelen en gebruiken in den oorlog. Hebben in het algemeen de door de Vredes conferentie genomene besluiten niet beantwoord aan de gekoesterde verwachtingentoch mag het gewicht van het Arbitragehof niet onderschat worden, daar toch deze instelling zich allengs in den loop der tijden zoodanig kan ontwikkelen dat zij tot heil der menschheid den oorlog zal weten te voorkomen. "Was het voor de Nederlandsche Natie een ook op prijs gesteld voorrecht, dat op haar bodem de Vredesconferentie bijeenkwam, beraad slaagde en contracteerde, ons nationaal gevoel werd door de kwetsende uitsluiting van de Zuid-Afrikaansche Republiek en den Oranje- Vrijstaat pijnlijk aangedaan. En voor velen woog de smart hierover niet op tegen de eer, die aan ons land bewezen was. Maar nog smartvoller zou het Nederlandsche gemoed getroffen worden, toen kort na de Vredes conferentie het machtig Engeland door het rusteloos zenden van troepen en kanonnen naai de grenzen van de Zuid-Afrikaansche Republiek de Regeering van dezen Staat dwong tot den ge wilden en opzettelijk uitgelokten oorlog. Belust op het koloniaal bezit van de aan goud en diamanten rijke Zuid-Afrikaansche Republiek, had de leidende Minister van Engelands Staat kunde het Transvaalsche volk, dat door de inwilligiüg van de gestelde eischen ten aanzien van het kiesrecht aan uitlanders getoond had tot elk offer den vrede te willenmits de vrijheid en onafhankelijkheid van den Staat behouden bleven, zoolang gesard en getergd, dat zijn regeering, den toeleg er van begrijpend, en niet willend wachten, totdat Engeland gereed was met een geduchte legermacht in Transvaal te vallen, in een waardig ultimatum de onver wijlde terugroeping eischte van de aan de grenzen samengetrokkene Britsche troepen. Toen Chamberlain binnen den in het ultimatum gestelden termijn hierop afwijzend beschikte, trokken de Boeren, die verwonderlijk snel gemobiliseerd waren, onmiddellijk de grenzen over, en Enge lands regeering had, wat zij wilde, ofschoon naar haar zin eenige maanden te vroeg, den oorlog. Maar het Transvaalsche volk zou in dezen vrijheidskamp niet alleen staan. Vertrouwend op God, zijn goed recht en voortreffelijke ge weren vond het tevens verknochte bondgenooten en getrouwe, wakkere strijdmakkers in de Oranje-Vrijstaters, die zich terstond met de Transvalers solidair hebben verklaard. Wij zullen hier geen relaas geven van de vele geleverde veldslagen, noch een beschrijving van de sterke positiëndie thans door de Boeren in Natal en in het noorden van de Kaapkolonie worden ingenomen. Algemeen bekend is, dat, Gode zij dank! tot heden toe onze dappere J stamverwanten de zege glorierijk bevochten hebben, en dat zij slechts in het gevecht bij Elandslaagte, waar zij, een handjevol, tegen over een overweldige overmacht van den vijand stonden, moesten wijken. Maar dit gevecht, waarin de Engelsche lanciers de gewonden en gevangenen schandelijk beroofden en wreed aardig vermoordden, is bloedig gewroken. Al de lanciers toch, die aan dit gevecht hebben deelgenomen, ten getale van omstreeks 600, zijn op een vijftal na door de Boeren later zonder genade doodgeschoten. Vurig hopen wij, dat de Boeren in het nieuwe jaar evenzoo voorspoedig zullen zijn in den strijd voor vrijheid, vaderland en recht, als zij dit tot nu toe zijn geweest, want wij i zijn overtuigd, dat door geen adressen, hoe goed ook bedoeld, maar alleen door nederlaag op nederlaag de Brit tot het opgeven van zijn rooftocht naar Transvaal kan bewogen worden. De derde belangrijke gebeurtenis, die in het verstreken jaar de gemoederen in de geheele wereld fel bewogen, en langen tijd in spanning heeft gehouden, is geweest het voor den krijgs raad te Rennes gevoerde Dreyfus-proces. Wij hebben in een afzonderlijke rubriek van dit blad dagelijks uitvoerig verslag gegeven van de verhooren en den verderen loop van dit proces, zoodat wij veronderstellen mogen, dat de her innering daaraan nog te levendig is om er thans op terug te komen. Alleen wenschen wij er op te wijzen, dat, alhoewel over den onschuldig veroordeelde door den krijgsraad onder aan neming van verzachtende omstandigheden een daarmede strijdig «schuldig" opnieuw werd uit gesproken, voor het forum der menschheid de wreed gemartelde van het Duivelseiland in zijn naam en eer volkomen hersteld werd. En hoe verschrikkelijk en bedroevend de Dreyfuszaak op zichzelve ook moge geweest zijn, zij biedt toch twee voorname lichtpunten aan, en wel deze I. schonk zij ons de gelegenheid de gespierde mannelijke taal van een Zola, de moedige, edele houding van een Picquart, en de vurige, wegslepende verdediging van een Labori te bewonderen II. liet zij ons aanschouwen het schoone verschijnsel, dat allerwege, op schier den ge- heelen aardbodem, het rechtsgevoel in die mate ontwaakt wasdat men behoefte gevoelde daar aan in het openbaar uiting te geven. De nieuwe President der Fransche Republiek, Loubetdie Felix Faure was opgevolgdmaakte van het constitutioneele recht van gratie, dat met het oog op de gevallenwaarin een onrecht vaardig of een te hard vonnis gewezen is, aan elk staatshoofd is toegekend, gebruik, om aan Dreyfus zijn vrijheid te hergeven. De drie belangrijkste gebeurtenissen van dit jaar, de Vredesconferentie, het Dreyfus-proces, en de Zuid-Afrikaansche oorlog, hebben wij in dit artikel besproken, omdat wij het oude jaar niet wilden eindigen zonder daaraan een kort woord gewijd te hebben. In het volgend nummer zullen wij eenige oogenblikken stilstaan bij die politieke lotgevallendiealhoewel van niet zóó ingrijpenden aard, toch een herdenking waar dig zijn. Maar alvorens dit hoofdstuk te besluiten achten wij het noodig ons te kwijten van een ernstigen plicht, waarvan de vervulling ons des te aangenamer is, omdat hij volkomen in over eenstemming is met onze diepste gevoelens. Waardeerend toch het vele goede en schoone, dat wij hier gevonden hebben, en erkentelijk voor den steun, die ons ten deel viel, is het ons een behoefte om bij den aanvang van het jaar 1900 een jaar met het oog op de aanstaande opening van den nieuwen verkeersweg voor SchouwenDuiveland van veel gewicht aan al de gemeenten van deze eilanden vooruitgang en bloei toe te wenschen, en aan alle lezers en lezeressen van de Nieuwsbode, zonder uitzonde ring, een van ganscher harte Nederland. Zierikzee» 29 Dec. Verslag van de ver gadering der Schippers-Vereeniging »Schuttevaer") afdeeling Schouwen-Duiveland, gehouden te Brou wershaven in het Hötel Kloet. De voorzitter opende de vergadering, en heette de aanwezigen harteljjk welkom. Twee leden der Vereeniging, die door sterfgeval haar waren ont vallen, en steeds tot bloei der Vereeniging hadden medegeleefd, werden in warme bewoordingen herdacht. Daarna las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd werden goed gekeurd. De rekoning der kas sloot met een batig saldo van f 17.19s. De volgende voorstellen werden behandeld 1°. een verzoek aan de regeering om verbetering van het vaarwater Hellegat, omreden dit vaarwater bjj windstilte niet te bereiken is, hetzjj bjj tb of vloed 2°. een verzoek tot het verkrggen van een mistklok, zoowel op het eindo van het kanaal Wemeldinge, als op het einde van het kanaal Hansweert 3°. een verzoek tot het daarstellon van een herkenningsteeken in de haven te Brouwershaven bg de OoBtpunt; 4°. aan te vragen een roode ton op den Blinden- dam aan de Oostzjjde der haven te Brouwershaven 5°. bg de regeering aan te dringen op een wjjziging van de wet, die op het stoom- en zeil- vermogen betrekking heeft; 6°. aan te vragen een gasboei in de plaats van een roode kogelton op het eind van de Zandkreek bg de Slurf; 7°. aan te vragen uitdieping der haven Ossesluis bg Brouwershaven. De twee aftredende bestuursleden, de heeren Jacob de Waal en W. Ribben s, werden met alge- meene stemmen herkozen. Tot afgevaardigden voor de aanstaande algemeene vergadering, die gehouden zal worden te Sliedrecht, werden gekozen de heeren A. W. van Buuren en H. de Rjjke, die zich hun benoeming lieten wel gevallen. Niets meer aan de orde zjjnde, bedankt de voorzitter den secretaris voor bet goed bpheer der kas en de richtigo waarneming van zjjn overige werkzaamheden en de aanwezige leden voor hun tegenwoordigheid. Daarna werd de vergadering gesloten. In Ooitelgk Zuid-Beveland was het vroeger een algemeene gewoonte, dat in de dagen vóór Kerstmis armen en behoeftigen de polders doorgingen, om bg den boer Kerstkoren te bedelen. ThanB ziet men nog wel enkelen zulk een bedelreisje maken, maar het is toch slechts weinig, in vergeljjking van voorheen. Eensdeels ligt dit aan de mindere goedgeefschheid der pachters, maar anderdeels vindt het ook zgn grond in de mindere armoede, welke thans onder den werkenden stand aldaar heerscht. Het was voor velen anders wel de moeite waard, dewjjl de aldus bijeengegaarde tarwe en erwten voedsel versohaften voor een groot deel van den winter. Deze min of meer gedwongen belasting van den landbouwer zal allengs tot het verleden gaan behooren. In het westelijk deel van Zuid-Beveland, waar deze bedelarjj zeker nog meer in stand wordt ge houden, bemoeit de politie zich er mede. Eenige burgemeesters uit die streek waarschuwen per advertentie de vele bedelaars om Kerstkoren, dat in hunne gemeenten geen verlof daartoe gegeven wordt. gingen een man en vrouw van Schoondjjke een bezoek brengen aan hunne ouders. Tjjdens het bezoek werd de vrouw een weinig ongesteld. De man zette de vrouw op een kruiwagen (wegens de gladheid) en na 10 minuten was hun gezin met een lid vermeerderd. Tot leden der Jury voor den op 9 Januari ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vereeniging »de IJsclub" te Leeuwarden te houden wedstrjjd in 't sehoonrjjden zgn benoemd de heeren Jbr. A. E. Barnaart te Vogelenzang; H. van Gorkum te Zwolle; C. van Epenhuysen te Zwjjndrecbt; O. A. A. Dudok de Wit to Amsterdam G. D. Ribbius te Deventer; F. 0. H. van Haeften te Amsterdam. Eersten Kerstdag werd een gezin te Dubbel dam verrast met de geboorte van het32e kind. Ongeveer 150.000 passagiers heeft de tram te Amsterdam op de Kerstdagen vervoerd. Thans zgn te Amsterdam reeds 3000 diamant werkers geheel en 1000 gedeelte! jjk werkloos. 'g-Gravenhage, 30 Dec. De uitnodi gingskaarten voor het Nieuwjaar-galabal ten Hove zgn rondgezonden. De Koningin-Moeder heeft f 250 geschonken voor het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indië ge vallen militairen. Roermond, 27 Dec. Een agent der volks telling, met eene portefeuille, waarin blauwe, witte en roode kaarten, onder den arm, potlood en pel in de hand, opent de deur eener woiing, en om zgn aanwezigheid te doen opmerken, roept hg: Hallo volk", waarop uit een binnenkamer het leuke antwoord volgt: >Gaot mdr veurbie meister, geen postpapier neudig". Goes, 30 Dec. Op eersten Kerstdag hield de afd. Z.- en N.-Beveland van den Bond >De Post" op het slot Oostende hare vierde jaarbjjeenkomst. Niettegenstaande het minder aangename weör en den slechten toestand der wegen, kon de opkomst der leden bevredigend genoemd worden. Een paar commiezen der post vereerden de bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid. De afd. telt 19 leden en 7 donateurs; 4 leden en 3 donateurs traden toe, terwgl 8 leden en 2 donateurs bedankten. De aftredende bestuursleden Beenhakker en Aurooy werden herkozen. De ontvangsten hebben bedragen f 69,05 en de uitgaven f 50,35. De vereeniging beschikt thans over eene kas van f 56,20. De avond werd op de genoegeljjkste wjjze door gebracht, temeer omdat de leden hunne vrouwen hadden meegebracht. De keuken van den heer Koens had voor een uitstekenden maaltjjd gezorgd, waaraan door 25 personen werd deelgenomen. Op voorstel van Burgem. en Weth. heeft de gemeenteraad de betrekking van waagmeester op geheven. De titularis J. Visser is overleden en het gebruik, dat van de waag gemaakt wordt, is onbeduidend. Tegenover eene uitgaaf van f 20 als jaarwedde van den waagmeester, staat eene gemiddelde ontvangst van f 4,96 per jaar. Mocht de een of ander van de waag gebruik wenschen te maken, dan zal daartoe toch gelegenheid zgn. De begrooting der gasfabriek wordt vastgesteld op f 24636,74, met een gasprjjs van 7J/S ct. per M*. (eeu halven cent per Ms. hooger dan in 1899). Tegen dit laatste verzette zich de heer v. d. Pjjl; wel waB die verhooging noodig geworden door stjjging in prjjs der gaskolen (van 71 tot 88 cent), maar hg wilde de gemeente 1 ct. per M3. meer laten betalen voor de straatverlichting. Op dit voorstel gingen de leden van den Raad niet in, temeer wjjl bg daling der prjjzen van de Bteenkolen, de gas prjjs ook wel zal minderen. Een voorstel om de loonen der lagere beambten van de gasfabriek te verhoogen, vond evenmin genade in de oogen der raadsleden. De gewone herbenoemingen in vaste commission hadden vervolgens plaats. Slechts één verandering kwam hierbjj voor. De heer W. F. K. Lenshoek, naar elderB vertrokkenwerd als lid van het Burgerljjk Armbestuur vervangen door den heer P. A. de Liguy, waarbjj de Raad eene uitstekende keuze deed. Aan het slot werd door enkele leden geklaagd over jj8- en sneeuwopruiminghet strooien van zand bjj gladheid. De Burgemeester antwoordde daarop afdoende, dat men niet alles overal en tegeljjkertjjd doen kan. Een nieuw soort brood. Een nieuwe dienstbode, paB van het land in de stad, komt bg den bakker en vraagt heel beleefd: >Kompelemont van mevrouw, een kwartje Luthersche broodjes". Mevrouw had foze-broodjes gezegd. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Donderdag werden ten overstaan van den notaris de Ronde Bresser publiek verpacht de gronden, toebehoorende aan het Burgerlgk Armbestuur van 's Heer-Arendskerke en Heinkenszand. De geheele opbrengst wsb f 5781 of f 2010 meer dan bg de vroegere onderhandsche verpaohtingen. Gemiddeld f 80 per H.A. BECHTSZAKEH. De justitie te Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld in een der grootste zaken in manufac turen aldaar. Het geval betreft ontduiking van invoerrechten op groote schaal, waarbjj gebruik is gemaakt van valsche facturen. Naar 't schjjnt, loopt deze fraude reeds over een geheel tjjdvak en over zeer belangrjjke bedragen. De justitie heeft ver schillende boeken, rekeningen en andere bescheiden in beslag genomen en enkele leden van het per soneel der firma gehoord, omdat deze, hetzg dan als medeplichtigen bewust, of op last der patroons tot vervalsching in geschrifte hadden meegewerkt. Het onderzoek in deze belangrjjke zaak is op gedragen aan den rechtercommissaris Mr. Fentener van Vlissingen en den substituut-officier Mr. Regout. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1900 | | pagina 1