Blijkens een verslag in een te Goole verschy- nend blad, heeft de jury, die uitspraak moest doen over den dood van den loods "Willem Herreman, nit Vlissingen, van wiens droevig einde wy mdertyd melding maakten, als oorzaak aangenomen >dood door toeval". De ongelukkige is nog by zya bewustzyn geweest tot omstreeks zeven of acht minuten vóór hy den geest gaf. Een der getuigen verklaarde dat hy Vrijdag 18 dezer, omstreeks kwart voor acht, zag dat de overledene trachtte aan boord van de »Calder te komen. Hy deed een sprong van den dokmuur naar het schip, dat in het Onse-dok lag- Het schip bewoog zich aohteruit op het oogenblik dat de overledene den sprong deed. maar hy deed een misstap en viel tusschen het schip en den muur. Getuige hielp den in 't water gevallene er uit te halen en zag dat het lichaam vreeselyk gekwetst was. Herreman lag omstreeks vyf minuten in en omstreeks drie minuten onder water. Toen hy er uitgehaald was, sprak hy in het eerst niet. Later zeide hy dat hij aan boord van do Calder moest gaan. Dr. Blair zeide dat hy tusschen zeven en acht des Vrijdagsavonds by den overledene geroepen werd. Toen hy hem zag, was H. nog eemgszins by kennis. Hij was aan het hoofd en het gelaat gekneusd, bloedde uit den mond en het rechteroog. Het vel op de borst was geschaafd. Al de ribben aan de rechterzyde waren gebroken, het borstbeen in twee stukken en het sleutelbeen was ook stuk. Er was eene wonde op de achterzyde van de rechterhand. Ben r.-k. priester deelt in de Noord-Br. mede Een sluwe oplichter heeft in de omstreken van Helmond op het laatst der vorige week zjjn schelm achtige praktyken uitgeoefend. Do man belt aan de pastorieën en voorgevend schipper te zyn, die anders geen tyd kan vinden om zyne devotie te houden, verzoekt hy, liefst op een ongelegen uur, te mogen biechten by den Eerw. heer pastoor of kapelaan. Wordt aan zyn verzoek voldaan, dan weet hy na het houden zyner .devotie" een roerend verhaal op te disschen over een ongeluk, dat hem aan zyn schip overkomen is gewoonlyk vraagt hy geld om een katrol te koopen, wjjl hy anders niet kan lossen. Over eenige dagen, als hy zyn vrachtloon ontvangt, zal hy het geleende terugbrengen met nog een gulden voor de armen bovendien! De man doet zich zeer devoot voor. By gaf m sommige plaatsen op, dat hy Van Gils heet en uit Made afkomstig is. Hy is met toestanden van die gemeente goed bekend. Reeds is hy op jaren; maar zjjn beste herinneringsteeken is een paar geweldige leepoogen. Op éénen Zaterdag heeft hg in de streek tusschen Helmond en Eindhoven op een viertal pastorieën zyn sluwe en goddelooze praktyk uit geoefend. Zyn doortrapte leepheid maakt eene waarschuwing niet overbodig. Te Giesen was Zondagavond een beschonken man door de politie in arrest genomen. Den volgenden morgen werd hij, onkenbaar verbrand, in de cel teruggevonden. De stevige muren hadden een voort schrijding van den brand tegengegaan. Te Naaldwyk is in een overvolle zaal van »Café Sport" door het neervallen eener petroleum lamp brand onstaan. Een paniek volgde. Stoelen en tafels werden gebroken en velen baanden zich een weg door de ruiten. Intussehen wisten twee agenten van politie de vlam uit te dooven door hun groote dienstjassen er over heen te werpen. Deze daad voorkwam groote onheilen. Het schip »de drie Gebroeders" van J. Borsje van Papendrecht, geladen met steenkolen en met bestemming naar WeBtkapelle, geraakte Zaterdag naby den Anna-Erisopolder onder Wissekerke, door het stooten lek en zonk. De opvarenden, de schipper, zyne vrouw en 2 kinderen, benevens de knecht, konden zich in een boot redden en werden liefderyk door een landbouwer opgenomen en ver pleegd. Zondag gingen zy over Goes met de boot naar Papendrecht. Het schip zit zoo diep dat er niets van te bespeuren is. Twee vryers tegelijk 1 De dienstbode van den landbouwer J. van der Lei te Surhuizum kreeg in de Kerstdagen een bezoek van twee vryers tegelyk, die voornemens waren een genoeglijken avond bij haar te slyten. Het geval gaf aanleiding tot een vechtparty. De een sneed zyn medeminnaar de kleeren stuk, verwondde hem en loste een revolverschot, dat gelukkig een schampschot was. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Xierikzee, 27 Dec. Heden werd ten Raad- huize alhier herbesteedde onderhoudswerken, her stellingen en vernieuwingen aan de openbare gebouwen en andere werken dezer gemeente.^ By de eerste besteding was minste inschryver de heer L. Koole voor f 2798thans by de her besteding was genoemde heer wederom de minste inschryver, doch nu voor f 3098. Het werk werd niet gegund. Herplaatst wegens misstelling). in onderstaande De Geref. Kerk te Zierikzee: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ureds. Essei Nieuwjaarsdag, 's Voorm. tien ure en s re: Idem. Herv. Kerk te Kerkwerve: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. H. REDIKBEURTEN Gemeenten van Schouwen en Duivelan<J. J. Couvée. Onnüddeffijk na afloop der godsdienstoefening verkiezing van één notabele en verkooping van zitplaatsen. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: ds. ff. J. Couvee; 's nam. twee ure: Zondagsschool. Inschrijving van nieuwe leerlingen. Herv. Kerk te Serooskerke: Oudejaarsavond. Geen dienst. Nieuwjaarsdag, 's Nam. twee ure: ds. van den Broek van Brouwershaven, (Bevestiging van Ouderling en Diaken). Herv. Kerk te Noordwelle Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Herv. Kerk te Renesse: Oudejaarsavond, 's Avonds vijf ure: ds. Rooker. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ureIdem. Herv. Kerk te Burgh: Oudejaarsavond. Geen dienst. Nieuwjaarsdag, 'sNam. twee ure: ds. Rooker Herv. Kerk te Haamstede: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. van Krevelen, Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Haamstede: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ureds. Koolstra. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure en s nai ure: Idem. Herv. Kerk te Eikerzee: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. P. J. Couvée. Nieuwjaarsdag, 's Voorin, half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Eikerzee: Oudejaarsavond, 's Avonds half zeven ure: ds. Raman. Nieuwjaarsdag, ure: twee Voorm. half tien ure en 's i twee twee Herv. Kerk te Brouwershaven: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. v. d. Broek. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. tien pre: Idem, (Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen). Geref. Kerk te Brouwershaven Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Geerling. j Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Idem. Herv. Kerk te Noordgouwe: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ureds. Drejer van Z'Nieuwjaarsdag. 'sNam. twee ure: ds. Burger van Dreischor. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure, s nam ire en 's avonds zes ureds. Wessels. Herv. Kerk te Zonnemaire: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Zeeman. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ureIdem. Geref. Kerk te Zonnemaire: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Dreischor: Oudejaarsavond, 's Avonds half zes ure: ds. Burger. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Ouwerkerk: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Kunst. Nieuwjaarsdag, 'sVoorm. tien ure: Idem. Herv. Ketk te Nieuwerkerk: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. v. d. Nieuwjaarsdag, 's Nam. twee ureIdem, (Bevestiging Kerkeraad). Kerk te Nieuwerkerk Oudejaarsavond, 's Avonds half zes ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. 9 ure, s nam. 2 's avonds 5,15 ure: Idem. Herv. Kerk te Oosterland: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Smit. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Oosterland: Oudejaarsavond, 's Avonds halfzeven ure: de heer Ploeger ^Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ureIdem. Herv. Kerk te Sirjansland: Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ureLeeskerk, D. ffcmse, Ouder].; 'snam. twee ure: ds. Smit van Oosterland. Herv. Kerk te Bruinisse: Oudejaarsavond, 's Avonds half zes ure Nieuwjaarsdag, 'sVoorm. half tien ure en snam. twee ure: Idem, (Bevestiging Ouderlingen en Diakenen). Geref. Kerk te Bruinisse: Oudejaarsavond, 's Avonds half zes ure: ds. ran Buercn. Nieuwjaarsdag, ure: Idem, s avonds vijf s Voorm. negen ure en Oud-Geret. Kerk te Bruinisse: Oudejaarsavond, 's Avonds vijf ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. negen ure, s nam. twee ure en 's avonds vijf ureIdem. Landbouw en Veeteelt. Nederlandsch Vee. Eene stem uit België. In het Handelsblad van Antwerpen geeft de heer P. Roevens uit Oorderan een schryven over de grensquaestie, d. w. z. over den invoer van Hollandsch vee. Dat de verbetering van den Belgisehen vee- Btapel dien invoer van Hollandsch fokfee behoeft, acht hij in confesso. Hij waarschuwt vervolgens tegen de 14-daagsche quarantaine der melkkoeien. Als er werkelijk by zyn met mond- en klauwzeer, maakt men van de stallen op de grenzen ware besmettingsholen. Het inspuiten met tuberculine op de grenzen wil by afschaffen. Voorts deelt hy mede, dat een koopman in vet vee dit jaar 2500 Hollandsche ossen invoerde, waarvan er niet één pokken had en wil dus de ossen in het geheel niet tuberculineeren. De quarantaine is kostbaar en nutteloos zegt hy en stelt de vraagzullen de grenzen nog lang gesloten blijven voor kweekvee, voor ossen, voor mager vee. »Zoo ja, dan geloof ik te mogen verzeker en, dat by de eerste gelegenheid de misnoegdheid zich feitelyk en tastbaar zal doen gevoelen". Het adres der Duitsche slagers aan den ryksdag, waarin de opheffing van den invoer van vee wordt aangedrongen, draagt 230,241 handteekeningen. Elf leerlingen hebben zich aangemeld voor den cursus 1899—1900 voor hoefbeslag, vanwege de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw. by verstek, wegens mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf. Die jachtwet maakt wat overtreders! In de zitting van 27 Dec. j.l. had de kantonrechter te Goes alleen maar vonnis te spreken in jachtdehcten, als: jagen zonder acte en zonder vergunning, alias stroopeD, herstellen van wildstrikken, jagen in gesloten jachttyd enz. Haarlem, 29 Dec. De politie heeft gisteren weder proces-verbaal opgemaakt tegen het bestuur van den schouwburg, en wel nu omdat het de Sprookjes van Moeder de Gans heeft laten opvoeren, zonder dat daartoe vergunning was gegeven. Het O. M. by het kantongerecht te 's Hage vorderde Donderdag, onder opmerking dat geldboete weinig uitwerking scheen te hebben, 3 weken hechtenis tegen een persoon, die margarine had afgeleverd in plaats van roomboter aan een bewoner van Rijswijk, die natuurboter besteld had naar aanleiding eener advertentie eener z.g. Coöperatieve Roomboterinriehting en Boerenbond >de Eendracht OKUIüRWlJi. Te Brouwershaven bracht de collecte voor de scholen met den bybel in de Ger. Kerk f 19.06 op. Besloten is het aantal vakken op de Ambachtsschool te Goes met één te vermeerderen en wel met schilderen. Volgens mannen van het vak is daaraan voor Zuid-Beveland bepaald behoefte, en zal het daarom aan leerlingen niet ontbreken. Ook te Zierikzee heeft men succes met dat vak. Men is voornemens daartoe oene verdieping te laten bouwen op de tegenwoordige teekenzaal, die nieuwe lokaliteit voor het onderwys in het teekenen, en de vrykomende ruimte voor het onderwys in het schilderen te bestemmen. De onkosten van die verbouwing rekent men op f 1400, door eene leening te vinden, welke leening zoo groot zal gemaakt worden, dat men vroegere leeningen er mee kan aflossen. De kosten per jaar worden gerekend op f 800, om welke te bestrijden, men hoopt op een verhoogd ryks-subsidie. In het bestuur werd gekozen (vacature-Diehl) de heer J. J. Ochtman. H K C H T S ti A REM. Post en Telegrafie. By het laatst gehouden examen voor het telegraaf-radicaal, zyn o. a. geslaagd de commies der posterijen K. A. Heyblom te Middelburg en mej. P. J. Weber te Tholen. ÜME&HIECWS. Beroepen by de Geref. Gem. te Rotterdam ds. J. Visser te Ierseke. Bedankt voor het beroep naar Borsele, door den heer J. Gouverneur, candidaat te Rotterdam. In 't belang der gemeente kon de kerkeraad de door den beroepene gestelde voorwaarde om eiken Zondag slechts één keer te prediken, niet aannemen. Zonnemaire, 28 Dec. In het vorige jaar was het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier ontbonden, wegens het niet vereischte aantal lid maten. Nu dit aantal echter weer boven de 100 is, werd de verkiezing van een nieuw college nood zakelijk. Bij de daarvoor gehouden stemming werden t leden met groote meerderheid herkozen, en voor de 3 andere, die overleden waren, in de plaats benoemd de heeren: M. Kroon, Js. Verseput en D. Deïst. In de op heden gehouden vergadering van 't kiescollege alhier, werd de heer Js. Verseput als ouderling gekozen, in plaats van den heer C. van der Werf, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Zierikzee, 30 Dec. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van 23 dezer waren gedag- C. J. van N., 26 jaar, schippersknecht te Bergen op Zoom en J. C. van den A., 45 jaar, schippers knecht te Leur, beklaagd van gewelddadig verzet, gepleegd tegen den ryksveldwachter J. V. te Sirjans land. No. 2 was niet verschenen. De officier van justitie, Mr. van der Kun, vor derde tegen ieder der beklaagden 5 maanden ge vangenisstraf. Mr. A. J. E. Fokker concludeerde als verdediger voor No. 1, tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank veroordeelde heden ieder der beklaagden tot 2 maanden gevangenisstraf. Voorts deed de rechtbank uitspraak in zake D. R. F., oud 34 jaar, scharenslyper te Zierikzee. Beklaagde werd schuldig verklaard aan mishande ling, zwaar licbamelyk letsel tengevolge hebbende, en veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. Tevens werd hg veroordeeld om aan A. H., arbeider alhier, wegens schade vergoeding to betalen f 50,25. De vrouw van beklaagde werd vrygesproken. Verder werden nog veroordeeld: C. P., 31 jaar, arbeider te Zierikzee, wegens diefstal, tot 1 maand gevangenisstraf; K. C. V., 20 jaar, pakhuisknecht te Zierikzee, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechteniB J. F. V., 29 jaar, boerenknecht te Oud-Vosmeer, Haagsche Brieven» 's-Gravenhage, December 1898. .Finis coronat opus"het einde kroont het werk. De Tweede Kamer is naar huis gegaan vóór Kerstmisheeft de Staatsbegrooting afgedaan en heeft voorkomen de noodzakelijkheid om door verhooging van den accjjns op wyn en gedistilleerd de middelen met de uitgaven sluitende te maken. Eigenljjk is dit het geheele streven geweest by deze begrootingscampagne. Niet, dat^ die ver hoogingen op zichzelf zoo slecht zyn, welke bezwaren er ook tegen zyn ingebracht van belang hebbende wynkoopers en menschlievende drank- bestryders, maar de Kamer begreep dat men alleen in de uiterste noodzakelijkheid nieuwe lasten moet opleggen en die noodwendigheid niet vast staat, waar do begrcotingen over 't algemeen geen blyk gaven van de bezuinigingszucht die in tyden van geldschaarschte een allereerste plicht is te achten. Men heeft door amendementen weten gedaan te krygen dat er een niet onaardig bedrag geschrapt zou worden en de Regeering zelve heeft by nota van wjjzigingen ook een aardig bedrag haror aanvragen laten vallen, zoodat per slot van rekening het tekort tot een bedrag is gereduceerd, waarvoor geen nieuwe belastingen noodig zyn. Tot zoover heeft de Kamer dus haar plicht betracht en kon gerust het Kerstfeest gaan vieren. Het eigenaardige is alleen dat hy, die het meest van den schraplust te lyden heeft gehad, de Minister van Oorlog, het eigenlyk het minst ver diend had. Zoo iemand, dan heeft by er naar gestreefd zyne begrooting binnen de perken te houden niet alleen, maar ook door zyn stekel van verkorten oefeningstyd der militie heeft hy getracht in den geest der Vertegenwoordiging de militaire uitgaven te doen verminderen zonder de defensie te schaden. En nu is het ook opmerkelyk, dat dieselfde Minister zyne begrooting schier ongerept er door zou gehaald hebben, als hy op zyn stuk was blijven staan. Hy had ter voltooiing van de stelling—Amsterdam, een werk dat nog jaren moet duren omdat men het zoo langzaam heeft voort gezet, de fundamenten van 5 nieuwe forten en de inrichting van twee aangevangen forten gevraagd. En van dat alles heeft hy niets gekregen dan de voortzetting van één aangevangen fort. Hoe dat komt Heel eenvoudig, de Minister Eland liet zich de fundamenten van de vyf nieuwe forten ont futselen, door niet krachtig van zich af te slaan en verzette zich eerst te laat met eenigen merk baren tegenzin tegen het amendement dat zyn tweetal voortgezette forten tot één terugbracht. Tegenover het wegnemen van alle twee, had hy de portefeuille-quaestie gesteldindien hy hetzelfde had gedaan tegen het wegnemen van één van twee, had hij zeker overwonnen. Want, laten we 't eigenlyk bekennen, een Minister van Oorlog als deze is moeilyk te ver vangen. Een Minister, die zuinig wil zyn, militaire hervormingen van belang invoert of wil invoeren, die den persoonlyken dienstplicht tot stand bracht en de legerorganisatie aandurft; een Minister die daarby den tegenstand der militaire kommandanten tart en steun zoekt by de Kamer, zulk een Minister is een ware zeldzaamheid en behoorde eigenlyk in een Barnum-museum thuis. Hem te laten glippen voor eenige tonnen gouds, ware eigenlyk zelfmoord plegen en dat doet een Ver tegenwoordiging ook niet gaarne, te minder omdat het toch eigenlyk niet baat, want de tonnetjes goud voor forten, die nu zyn vervallen, moeten het volgend of daarna volgend jaar weer paraissoeren, tenzij men besluite om do stellingAmsterdam niet te voltooienmaar dan zouden de millioenen, sedert jaren daaraan besteed, letterlyk in het water zyn geworpen. Uitstel van executie, anders is de schrappingsmethode niet, en indien Minister Eland wat meer geloof in eigen kracht had getoond, wat minder moedeloos ware geweest, dan zou hy zeker het pleit gewonnen hebben. Dat heeft men gezien met zyn collega van Marine, die in één jaar tyds de Kamer twee groote pantserschepen heeft doen slikken. In 't voorjaar trad hy op en haalde het schip er door, waarover zyn voorganger was gestruikeld, en nu wist hy zyn tweede schip almede in veilige haven te brengen, terwyl zeer waarschynlyk een volgend jaar zyn derde schip er ook zal doorkomen en dit alles zonder dat de Misister de portefenille-quaeBtie heeft behoeven te stellen, alleen omdat hy over tuigend weet te praten en weet wat hy wil. Nu heeft de Minister van Marine dit voor, dat de marine-chefs hem steunen, wat by den Minister van Oorlog niet erg het geval Bchynt te zyn. Al thans zyn verhaal over de proeven met den verkorten oefeningstjjd was alles behalve opbeurend. Er bleek uit, dat men er lang niet mede ingenomen was, en als dat het geval is, dan begrypt men dat de chefs niet veel moeite zullen doen om de proeven te doen slagen. Er werd dan ook reeds gemompeld dat Minister Eland er aan zou denken om heen te gaan, doch die geruchten zyn weer bopaald tegengesproken, zoodat het Kabinet ook ditmaal ongedeerd uit den strjjd is gekomen, al kan men niet beweren dat zyne inwendige kracht is versterkt, Ook het feit dat de heeren Lely en Borgesius, leden van de Kamer en van het Kabinet, zich onthielden by de stomming over het amende ment dat den Minister Eland een fort ontnam, is aanvankelijk slecht uitgelegd. Men beweerde dat die Ministers hun ambtgenoot in den steek lieten, doch officieus is later verzekerd, dat dit geenszins het geval is geweest, doch dat beide Ministers, in overeenstemming met hun ambtgenoot, zich hebben onthouden, omdat zy dezen geen triomf wilden bezorgen met medewerking van een deel van het Ministerie. Indien die laatste uitlegging juist is, dan wijst zij zeker op de meermalen uiteengezette ongewenschtheid der Vereeniging van 't Kamer lidmaatschap en het Ministerschap. Een Kamerlid, dat niet vry is zyn stem uit te brengen, omdat hy de stemming onzuiver zou maken, en dat zich onthoudt van zyn stemplicht in een oogenblik van parlementair of politiek gevaar, voldoet zeker niet aan de vereischten van een volksvertegenwoordiger. De kiezers hebben toch aanspraak dat hun af gevaardigde in oogenblikken van gevaar meewerkt. Is intusschen de vrees voor een bres in het Ministerie vervallen, ook een ander college van gewicht heeft een gevoelig échec geleden, n.l. de commissie voor de Parysche wereldtentoonstelling. Haar voorstel, om boven de aanvankelyk toegestane som van 3 ton te gaan, is verworpen en zy ziet zich dus verplicht tot groote zuinigheid. Hoe zy of de Regeering nu vorder zullen handelen, of men een volgend jaar toch niet weer met een aanvrage zal komen als het nypt, wie kan het voorspellen? De Regeering heeft sterk doen uitkomen, dat zonder die overschrijding zy buiten staat zal zyn subsidiën te geven voor speciale zaken, daar de 3 ton bestemd zyn voor plaatsruimte en algemeene onkosten, zoodat per slot van rekening niet heel veel moois is te verwachten voor al het geld dat er voor wordt besteed, maar de Kamer liet zich niet vermurwen en hield de koorden van de beurs toe, zoodat de bezoekers van Parys in 1900 van Nederland niet het fraaiste beeld zullen krygen te zien. Overigens is ook dit jaar weer, evenals altoos over de Watorstaatsbegrooting, een der belangrijkste en kostbaarste, heengevlogen. De Kamer verlangde naar het einde en was niet te houden. Water- en spoorwegen, postery en telegrafie, snelden voorbjj en ter nauwernood was er tyd om eenige belangen te berde te brengen. Dat is het voordeel van de laatste hoofdstukken en ondanks de algemeene erkentenis, dat het niet zoo moest gaan, schynt verandering niet mogeljjk. Nu moet de Eerste Kamer nog vóór Nieuwjaar de Indische begrooting aannemen. UithetRegeerings- antwoord is gebleken, dat eene commissie is benoemd voor de Solo-vallei-quaestie, bestaande uit 4 leden, waarvan twee in Indië alles zullen gaan opnemen, om dan met de twee anderen een rapport op te maken. Men hoopt gereed te komen vóór het volgend jaar om een beslissing te kunnen nemen over voortzetting al dan niet vóór de volgende Indische begrootmg. Zoo schikt zich alles weer door onderzoek en rapport. Men heeft het in Den Haag weer gezien met den brand in de brood- en meelfabriek. Er is erg gekritiseerd en de Gemeenteraad heeft zich laten sussen met een brief van een Amsterdamschen confrère van onzen brandweerchef, waarin deze alles goedkeurt wat deze heeft gedaan en het ver lies van 4 man voorstelt als een noodzakelijkheid. Nu heb ik echter hooren vertellen, dat de brand- wachts vry zyn in de keuze van hun standpunt en dat het toezicht op hun plaatsing heeft ont broken door den grooten omvang van den brand. Dit is, dunkt mij, de hoofdzaak. Dat men het boeltje maar had moeten laten branden is onzin voor ieder die van naby deze vuurpoel heeft gezien en het gevaar voor de omgeving, maar dat de brandwachts niet worden gedirigeerd, of althans dat niet op hnnne handelingen en op hun plaats wordt gelet, dit is een veel rechtmatiger grief, omdat daarvan het belang by eiken brand kan worden waargenomen. De vorige brandweer- kommandant begon dan ook altoos, op het tooneel van den brand komende, de geheele ruimte te overzien en na te gaan of zyne manschappen gevaarljjk stonden. Dit schynt thans niet gebeurd te zyn, of althans niet voldoende. ÏELË&RI II MJEIV 'S-Gravenhage, 30 December. De Eerste Kamer heeft de Indische begrooting aangenomen zonder stemming, na uitvoerige discussie over de motie—v. d. PuUe, tot uitstel der organisatie van het inlandsch bestuur, welke eindigde met de verklaring van den Minister van Koloniën, dat hy bereid is vóór 1 Juli de aan gevoerde bezwaren te overwegen, zonder zich tot het ongebruikt laten van het crediet te verbinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1898 | | pagina 2