zierikzeesche nieuwsbode. BMfiRlFsiiFiii Zaterdag 16 Jnli 1898. Eerste Blad. RECLAMES. Veiling van Tiende-Vruchten. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franoo per post f 1,60. Noord-Amorika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 54ste JAARGANG. No. 7103. Directeur-Uitgever J. WAALË. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ore bezorgd worden. Groots letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels Cts. Elke regel meer 125 Cta. tegen veel verminderde prijzen, van alle voorradige Goederen. Naaml. Vennootsch. Confectie-Ml, voorheen M. Oootmmjib, Oude Blaven, ülerlkzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de openbare Veiling der Tleiule-Vruchtoii, aankomende deze gemeente, voor den jare en oogst van 1898 zal plaats hebben op Don<lor<la^ <len «1 «Juli o.k„ des voor middags te balt tien uur, op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzee, den 7 Juli 1898. De Burgemeester ea Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLENSecretaris. Afsluiting passage. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Zoiula^ «Ion W Juli u.w. het gedeelte der Wandeling, tusschen de Noordhavenpoort en de Nobel- poort, dat alsdan zal zijn afgeheind, van af des middags 12 uur, voor het publiek jfewloteii zal zyn. Zierikzee, den 15 Juli 1898. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. Nederland. IKreclil, 14 Juli. Het bericht als zoude men thans dou dader van den in 1893 in de Boterstraat alhier gepleegden moord in handen hebben, is onjuist. Zoover zjjn we nog niet. De zaak is deze: In den nacht van 23 op 24 September 1893 bezochten zekere Johannes Dikman en diens kameraad een verdacht huis in de Boterstraat, waar ook de gebroeders E. en R. K. woonachtig waren. OmstreekB halftwee vertrokken beide eerstgenoemden, op den voet gevolgd door de gebroeders K. Aan het eind van de Ljjn markt, waarvan de Boterstraat een zgstraat is, kreeg het viertal twist en werd bg die gelegenheid Dikman de doodclgke wond toegebracht. Hoe dit evenwel in zgn werk is gegaan, ligt nog in het dnister, doordien Dikman, vóór hg overleed, geen inlichtingen heeft knnnen geven en diens kameraad ook al niet veel kon verklaren, omdat hg zelf geducht klappen had gehad. Wel rezen er aanBtonda zware vermoedens tegen de gebroeders K. en heeft R. zelfs een paar maanden in preven tieve hechtenis gezeten, doch ten slotte werd ook b{j wegens gebrek aan bewgs weder in vrgheid gesteld. Sedert werd van de zaak niets vernomen tot een paar dagen geleden zekere v. d. B. aan R. K. een hand weigerde omdat hg, zooals hg zeide, moordenaars geen hand gaf. Een paar politie-agenten, die deze woorden hadden opgevangen, namen v. d. B. daarop onderhanden en vernamen toen van dezen, dat hg den moord zon hebben zien plegen en nog andere bijzonderheden, welke hg later aan het politie-bnrean bevestigde. VolgenB v. d. B., die destjjds in de Boterataat een wator en vuurnering had, zon vrees voor de gebroeders K. vele getnigen hebben weerhouden de waarheid te zeggen, of eonige modedeeling te doen. Of naar aanleiding van een en ander een nieuwe instructie zal volgen, zal wel spoedig blgken, daar de zaak thans in handen der justitie is. 'a-Gravenliage, 14 Juli. Op 11 Juli j.l. verdween, 's morgens vroeg, heimeljjk uit haar dienst alhier, een meid, zich noemende Rika driepas, uit Aardenburg, ongeveer 21 jaren. Uit haar spraak en uiterlijk blgkt, dat zg een Zeenwsche of Belgische is. Zg had bg zich een tamelgk grooten bruinlederen handkoffer. Haar naam is een valsche. In de maand Mei j.l. logeerde zg onder den naam van S. Brandt uit Sluis, in het Te Huis voor dienstboden. Daar maakte zg zich schuldig aan diefstal van een koffer met goed, die nn in beslag genomen is. De naam S. Brandt iB zeer waarscbgnlgk ook valsch. Na haar vertrek uit haar dienst worden vermist tal van voorwerpen van waarde, kleedingstnkken, geldstukken enz. De commissaris van politie der 2e afdeeling verzoekt de aanhouding en opzending van deze verdachte, alsmede opsporing en inbeslag neming van de gestolen voorwerpen. Een vrfjer en een vrgster kregen hedenochtend aan het Kanaal twist. Het meisje sprong in het water, maar haar vrger, geholpen door een voor bijganger, bracht haar weer spoedig op het droge. Of zg zich daarna weer verzoend hebben, weten wg niet. In een kaaswinkel aan de Veenkade alhier heeft een winkelier bg ongeluk een stukje van den vinger van een meisje afgesneden, doordien dit meisje een stukje kaas wilde wegnemen, terwgl de winkelier bezig was met sngden. Rotterdam, 13 Juli. In het hótel »Do Gouden Kat", op de Gelderschekade, is heden door een inspecteur vaa politie aangehouden de 22-jarige Duitacher V., een kantoorlooper nit Hamburg, ver- daoht van verdnistering van 7300 mark ten nadeele van zgn patroon. Een Amerikaan, die in zgn gezelschap was, werd na verboor vrijgelaten, omdat hem niets ten laste gelegd kon worden. Op de aanhonding van den voortvlnchtigen Dnitscher was een belooning van 300 mark gesteld. Zaailislag, 12 Juli. De uitslag der heden gehouden stemming voor den gemeenteraad is, dat herstemming moet plaats hebben tuasohea de heerea M. de Jonge, die 160 en W. de Klerk Jr., die 110 stemmen verkreeg. De heer Adr. de Kraker had 85 stemmen. Koudekerke, 11 Jnli. Ruim een 70 ingezetenen dezer gemeente gaven gehoor aan de oproeping van het voorloopig comité ter bespreking van bet a.s. kroningsfeest, hetwelk bier gevierd zal worden op Dinsdag 30 Augustus. Voor de feestcommissie werden de navolgende heeren gekozen: Mr. Jan Loeff, dr. J. J. van der Harst, P. J. Terwoeit, H. J. Bos, J. C. de Koster, J. A. Contant, J. Roose, C. L. van Noppen, H. Meyler, J. M. Jansen, P. Maas Wz., G. ten Brink, M. de Kan, C. Sanderse en L. Schnmmann tot eere-voorzitter werd bg acclamatie benoemd burgemeester de Brnin van Melis- en Mariekerke. Het voorloopig feestprogramma bevat: bedoeling der armen, tracteeren der schoolkinderen, zang- en muziekuitvoering, illuminatie en het afsteken van vuurwerk. §t.-9Iaar(eu«dU k. In de alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de reke ning der gemeente aangeboden, alsook die van het weezen-armbeetnur over het jaar 1897. De gemeenterekening gaf aan in ontvang f 20782.04s en in uitgaaf f 19239.83. Voor de weezen-armen-rekening bedroegen die cijfers respect, f 5562.64 en f 5838.80. Verder werd een snppl. kohier voor den hoofdei, omslag vastgesteld en eene reclame behandeld tegen den aanslag in dien omslag. De ingekomen stukken bevatten o. a. a. een schrgven van het bestuur der inrichting voor doofstommen-onderwgi te Rotterdam, in houdende dat het derde doofstomme kind van Jobs. de Viet met 1 September a.s. op dezelfde voorwaarden ten laste der gemeente kan opgenomen worden als de twee andere b. een schrgven van Gedeputeerde Staten, be helzende dat ten behoove van C. Knuist, verpleegde in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, zoolang die verpleging duurt, eene subsidie van rijkswege zal worden verleend ad f 40 en vanwego de provincio ad f 75 c. een schrgven van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwjjs te Bergen op Zoom, inhoudende het verzoek om adhesie te hechten aan oen door genoemde commissie aan den minister gericht adres, waarvan de strekking is do H. B School met 3-jarigen cursus aldaar te veranderen in oen met 5-jarigen cnrsn». Na toelichting van den voorzitter wordt mot algomeeno stemmen besloten aan het verzoek der commissie te voldoen. Xlerlkzee, 15 Jnli. Naar wg vernemen zullen aan de vlootrevue voor H. M. de Koningin op het Holiandsch Diep bg Moerdjjk in Septem- tember aanstaande do volgende oorlogsschepen deelnemen: de paotaerdekschepen Holland", Zeeland" en, bjj mogeljjke terugkomst nit Curasao ook het id. Friesland", do pantaerschepen >Piet Hein" en »Evertsen", de schoeners »Zeohond" en Dolfijn", de monitors Krokodil" en >CorberuB", de kanonneerbooten >Brak", >Hadda" en >Hefring", eonige torpedobooten en een paar stoom-landsvaar tuigen. De vloot zal Btaan onder bevel van den schont-bg-nacht F. K. Engelbregt, uit de directio te Willemsoord. Tot commies ter secretarie van Roermond is benoemd de heer F. Adriaanse van Middelburg, thans tjjdelgk als zoodanig werkzaam. Bg den landbouwer C. Cornelisse onder Middelburg is een wonderkalf geboren. Na een dracht van 14 maanden is eon dier geboren precies gelijkend op een otter. Het voorste doel van 't lichaam is veel zwaarder dan het achterdeel en het dier heeft slappe oorea. In een talrjjk bezochte vergadering der liberalo kiesvereeniging te Onde-Tonge werd met overgroote meerderheid besloten den boer Dirk Breesnee te Nieuwe-Tonge te royeeren als lid der vereeniging, wjjl door hem is gehandeld in strjjd met art, 22 van het reglement, door een andere candidatuur te bevorderen dan die gesteld was door de kiesvereeniging. Te Bergen-op-Zoom is voor de stoomzontziederg der firma J. H. Kok A Zonen in de haven aldaar losfaeuue het grootste vaartuig, dat daar ooit is binnengevallen, de boot Jonker", met een lading van 750.000 K.G. ruw zout nit do Neckar aangevoerd. Te Bergen-op-Zoom is door de viischerjj Schot" een zeeengel (Squatina Angelos) gevangen, van ruim Meter lengte. Deze visch komt veel aan de kust, doch wordt zelden gevangen. Hjj voedt zich met jonge viBch. Hoewel niet byzonder fijn van smaak, is deze visoh toch eetbaar. Men verneemt, dat aan de crediteuren van den voormaligen gemeente-ontvanger te Schiedam binnenkort 14T/10 hunner vorderingen zal worden uitgekeerd, zoodat aan de gemeente nog circa f 8500 tea goede zal komen voor het tekort in de gemeentekas. Door onder het eten met een vork in een klein wondje in de bovenlip te prikken is te Amsterdam een huisvader na een vreeseljjk ljjden aan bloedvergiftiging bezweken. In het gasthuis, waar bjj ter verpleging was opgenomen, was de lgder niet te houdenhg wilde met alle geweld in zgn eigen huis in de schoot zjjner familie den laatsten adem geven. Z'n verzoek werd toegestaan. Als verdacht van medeplichtig te zgn nan den diefstal bg een goud- en zilversmid aan de Prinsen gracht te Amsterdam, is de zoon des huizes in arrest genomen. Op do kermis te Waalwjjk zgn drie kinderen te zien, twee meisjes en een jongen, die op een leeftijd van 5, 7 en 8 jaar reeds 73, 79 en 89 kilogram wegen en toch zeer evenredig gevormd zgn. Volgens het oordeel van enkele genoeskundigen zouden het drie toekomstige reuzen zgn. Metje G., wed. van L. de H., te Nieuwe- Pekela, was zoo gelukkig door de Rechtbank vrijgesproken te worden van een aanklacht van mishandeling. Of het nn dientengevolge was of wel dat er andere redenen voor waren, aan het mensch werd daarop een meer dan gewone attentie geschonken. Eerst werd ze uit eens anders huis gehaald en naar eigen haard en gezin gebracht door tal van jongelieden. Te huis gekomen werd op de woning van Metje een waar bombardement gehouden en (Leven er nog minder ruiten heel dan op den dag, waarop de aanklaeht wegens mishandeling werd ingediend. Een groot publiek woonde de voorstelling bg. Dt zomer van 1898. Te Harlingen viel Woensdagavond omstreeks 5 uur sneeuw. Prov. Staten van Zeeland. Iu de Donderdag 1.1. voortgezette Zomervergadering, die door 38 leden werd bijgewoond (afwezig waren de heeren Kloppers, Hombach, van Baren en de Sraidt), kwam allereerst in behandeling een voorstel van Gedep. Staten om aan den heer A. J. de Nood, eervol ontslagen adjunct-commies der tweede klasse ter Provinciale Griffie van Zeeland, uit de Provinciale fondsen tot wederopzeggens toe eene toelage van f i54 per jaar te verleenen. De beer da Nood zag zich door den toestand zijner gezond heid genoodzaakt uit zijne betrekking van adjunct-commies eervol ontslag te vragen. Het ontslag werd hem met ingang van 1 Augustus a.s. verleend. Do heer de Nood was sedert 1875 ter Griffie werkzaam, en wordt nu gepensioneerd op f 346. Wijl dit bedrag Gedep. Staten onvoldoende voorkomt voor dien ambtenaar om behoorlyk in zijn levensonderhoud te voorzien, stelden ze voor, dit bedrag uit de Provinciale fondsen tot f 500 aan te vullen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt daarna het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van liet verzoek van ingezetenen van Hoedekens- kerke en omliggende gemeenten om een «mildere regeling" van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, Bij de behandeling van dit voorstel wordt door verschillende leden het woord gevoerd. De heer van der Lek de Clercq betreurt, dat door Gedepu teerden aan het verzoek niet kun worden voldaan; met de gevraagde uitbreiding zou Hoedekenskerke gebaat zyn. Hij geeft in overweging om Donderdag en Zaterdag te varen op die gemeente. De heer Hu vers ondersteunt dit denkbeeld. De heer van Deinsc wil. hoe gaarne hij overigens ook zag dat dit deel der Provincie meer begunstigd werd, eerst Gedep. Staten een onderzoek doen instellen in zake het veevcr»ocr bovendien wil by Gedeputeerden niet aan vaste vaardagen binden. De heer Siegers verdedigt het voorstel namens Gedep. Staten: de dienst kan niet worden uitgebreid dan ten koste van Tcrneuzen. Wat betreft veranderen vaardag, daartegen bestaat geen bezwaar. De heer van der Lek de Clercq heeft van de zijde van Temeuzcn gehoord, dat men zich daar wel eenige opoffering getroosten wil. De heer Potnpc wijst er op, dat het passagiersvervoer niet zoo gering is als men laat voorkomen: 418 passagiers zyn in 1 jaar aan boord gekomen, dat is 8 per keer. Hij denkt dat de boot op een ongeschikten dag vaart. Indien dc boot op Maandag of Donderdag voer dan zou hy veel meer veevervoer verwachten in verband met de markten te Gent. Hy hoopt, dat in elk geval iets voor Hoedekenskerke zal gedaan worden. Da heer van Deinsc stelt daarom bij amendement voor, om 2 keer per weck te varen, aan de prudentie van Gedep. Staten overlatende welke dagen. De heer van der Lek de Clercq kan zich met dit amen dement vereenigen. De heer van Rompu ontraadt aanneming van het amen dement, dat ten slotte met 22 tegen 16 stemmen wordt verworpen. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel van Gedep. Staten aangenomen. In behandeling komt vervolgens het voorstel van Gedepu teerden tot aankoop en inrichting ran een huis, bestemd roor de Prov. biblioteek. De hoer Hennequin kan zich met het voorstel niet ver eenigen. Z. i. behoeft bij de bestaande gelegenheid in de Abdij-gebouwen geen nieuw gebouw te worden aangeschaft. Hij motiveert daarom zijn stem, die hij tegen het voorstel zal uitbrengen, ook omdat 1°. de kosten te hoog zijn en 2°. de plaats voor Prov. biblioteek niet gelukkig gekozen is. De som van f 30.000, geraamd door Gedep. Staten, om het huis in de Lango Delft aan te koopen en in te richten voor bibliotheek, zal nog verhoogd worden door aanstelling concierge enz. De heer Loois geeft in overweging de behandeling aan te houden tot de najaarszitting en zoo Gedeputeerden gelegen heid tc geven een volledig bestek te doen ontwerpen. De heer gtaaf van Lijnden verdedigt het voorstel namens Gedep. Staten, dat met algemeene stemmen op die van den heer Hennequin na wordt aangenomen, (de heer Heyse, bij den aankoop persoonlijk betrokken, onthoudt zich van roede stemming). Daarop komt aan de orde een tweetal voorstellen van Gedep. Staten om aan de gemeente Veere f 500 en aan de gemeente Nisse de som van f 222.50 uit de Prov. kas, als subsidie in de kosten harer huishouding voor 1898, te ver leenen. Na eenige discussie, waaraan deelnemen de heeren Hennequin, van Waesberghe Jansens en Heyse, wordt het voorstel met 30 togen 7 stemmen wat Veere en met 31 tegen 6 stemmen wat Nisse betreft, aangenomen. Het voorstel van Gedep. Staten, daarna in behandeling komende, luidt: aan het slot van art. 94 van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland bij te voegen: «Gedep. Stalen kunnen, ingeval van doorbraak van den dijk. op verzoek van belanghebbenden, eene nieuwe schatting bevelen, waarvan de kosten voor rekening van den calamiteuzen polder komen. Deze nieuwe schatting geldt voor een nieuwen termijn van 10 jaren, ingaande op 1 Mei van het dienstjaar, volgende op dat waarin de schatting heeft plaats gehad". Dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van een adres van de gezamenlijke eigenaars van de gronden in den cala miteuzen Annapolder om wijziging van het bovenbedoelde artikel in den aangegeven zin. Na discussie, waaraan deelnemen de heeren Heijse, van Rompu en Hammachcr, wordt het voorstel aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel van Gedep. Staten om in te trekken punt 2 van het besluit van 10 Juli 1872 en vast te stellen de grens tusschen de werken tot zeewering of oeververdediging van het calamiteuze waterschap Stavenisse en die van den Oml-Kempenshofstedepolder, zooals die is aangewezen op de (hierbij gevoegde) kaart, en waarvan de beschrijving is als volgt: »De grenslijn gaat door het snijpunt van de buiten-kruin- lynen van den zeedijk van den Margaretbapolder en den zeedijk van den Oud-Kempenshofstedepolder. Zij deelt den hoek, door beide buiten-kruinlijnen gemaakt, groot 108° 5' midden door". Aan de orde komt nu een voorstel van Gedeputeerden tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden. Naar aanleiding van het verslag der afdeelingen omtrent dit voorstel stelden Gedeputeerden nader voor, om 2 van art. 876ts van bedoeld reglement te lezen als volgt: Gedep. Staten kunnen, na zoo noodig Burgem. en Weth. en, indien het een weg betreft welke van kunstbedekking is voorzien, ook de onderhoudsplichtigen te hebben gehoord, van dit verbod ontheffing en onder daarbij te stellen voor waarden vergunning verleenen tot het berijden der wegen met een daarin te noemen motor- rytuig. De heer Hammacher stelt een amendement voor op art. 87 en te lezenHet is verboden gebruik te maken van meer dan 2 paarden in bespanning. Hiervan zijn uitgezonderd rytuigen bestemd voor personenvervoer. De heer de Casembroot ontraadt dit amendement, dat na eenige gedachten wisseling met 19 tegen 18 stemmen wordt aangenomen. De heer Fokker meent, dat Gedep. Staten bij art. 87 een zaak regelen, welke nog niet voor regeling vatbaar is. De invoeging van het artikel bedoelt een bepaling en beperking in bet leven te roepen, welke verder gaan dan de wetgever bedoeld heeft. Hij zal dan ook stemmen tegen het voorgestelde gewijzigde artikel en hoopt op verwerping. Later komt veel beter gelegenheid om het reglement te herzien en dit punt (het verbod om wegen te berijden met rij- of voertuigen, welke door eene mechanische kracht worden voortbewogen) alsdan nader te regelen. De heer Maas vindt de bepaling zeer noodig. De heer Fokker verlangt hoofdelijke stemming over de wijziging, welke met 27 tegen 10 stemmen wordt aangebracht. Het voorstel van Gedep. Staten wordt daarop aangenomen. In behandeling bomt nu het voorstel v&n Gedep. Staten om niet in te willigen het verzoek der heeren W. F. K. Lenshoek es., namens de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Beveland, om het tot dusver voor den afkoop van den tol op den weg tusschen Goes en 's-Gravenpolder betaalde bedrag van ƒ800 voor de eerstvolgende 25 jaar te verminderen tot f 600 per jaar. De heer van Woelderen verklaart voorstander te zyn van opheffing der tollen in de provincie. Aanneming van dit voorstel zou een schrede achterwaarts zijn en geeft de ver gadering in overweging te besluiten, om indien blijkt dat f 800 niet kan worden opgebracht, door de provincie met f 600 genoegen zal worden genomen. De heer Heijse kan zich daar niet mede vereenigen: zoolang nog tolgeld in de provincie geheven wordt, zou het toestaan onbillijk zijn tegenover andere gemeentebesturen. De heer Pompe, die een groot voorstander is van het beginsel, dat zij, die van iets het meeste gebruik maken, ook het eerst geroepen zijn om de lasten te dragen, in casu deze tolgeld heffing, zou liever gezwegen hebben, wijl het zijn district betreft. Waar Gedeputeerden den afkoop wenschen te houden op jaarlijks f 800 en de adressanten het willen gereduceerd zien tot f 690, stelt hy een midden- qjler van 736,50 voor, welk cijfer ook in de aanvraag genoemd wordt De heer van Waesberghe Janssens spreekt rijne verwonde ring uit dat de gemeentebesturen op Zuid-Beveland bezwaar maken tegen f 800. De provincie rnoet reeds zooveel betalen aan dien weg; in andere deelen der Provincie, zooals de weg Hulst—Walzoorden, leveren de wegen zelfe nog bate op. Daarom stelt hy voor, om het voorstel van Gedep. Staten onveranderd aan te nemen. Nadat de heeren de Jonge, van Waesberghe Janssens, Lucasse, van Woelderen, Heijse en Pompe nog het woord over deze zaak gevoerd hebben, wordt het amendement van Woelderen, om het verzoek der adressanten in te willigen, met 29 tegen 8 stemmen verworpen; en met 19 tegen 18 stemmen dat van den heer Pompe om den afkoop jaarlijks op f 736,50 te stellen. Daarna wordt het voorstel van Gedep, L aten, om het verzoek niet in te willigen, aangenomen. Thans is aan de orde behandeling van het adres van den gemeenteraad van Hontenisse, om de tolheffing op de Prov. wegen af te schallen. Reeds meermalen werd een dergelijk verzoek tot de Staten gericht, doch steeds afgewezen, het laatst in 1893. De vergadering was steeds van meening, dat de Provincie de opbrengst der tolgeldheffing niet kan missen. De gemeente Hontenisse zou het ongerief van de tolheffing kunnen doen vervallen en ook den druk ver minderen, indien tij met de overige belanghebbenden er toe mocht willen overgaan, de heffing van tolrecht op den weg van Hulst naar Walzoorden af te koopen, evenals thaiis reeds met andere wegen in Zuid-Beveland en Schouwen geschiedt. Tegen zoodanigen afkoop van de tolheffing, ook op den weg van Hulst naar Walzoorden, zal vermoedelyk bij de Staten wel geen bezwaar bestaan. Aan de bespreking, hierop volgende, nemen deel de heeren van Waesberghe Janssens, Fruytier, Heyse, v. d. Have en Hammacher. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Gedep. Staten daarop aangenomen, om aan Hontenisse mede to deelen dat geen termen bestaan tot afschaffing der tollen op de Prov. wegen, doch dat de Staten bereid zyn een ver zoek om afkoop der tolheffing op den weg van Hulst naar Walzoorden in gunstige overweging to nemen. Aangenomen wordt conform het voorstel van Gedep. Staten het toestaan in gewytigden vorm van een renteloos voorschot van f 3380 aan het Bestuur van den Margaretha- polder voor keibestrating van een weg. Conform het voorstel van Gedeputeerden wordt ingewilligd een verzoek van ondernemers van den stoombootdienst tusschen Walzoordeu en Vlake om een steiger te mogen opruimen ten zuiden van de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland bij de halte Vlake. Overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten wordt, naar aanleiding van bet verzoek der Kamer van Koophandel •n Fabrieken te Middelburg, om ondersteuning van het door haar tot den Minister van Waterstaat gerichte adres in zake de keuze van een waterweg van Dordrecht naar zee, besloten die adhaesie te verleenen. Reeds in November jl. hebben een aantal belanghebbenden bij de vaart op het Hellegat, zich tot Gedep. Staten gewend met het verzoek om de pogingen te steunen, welke werden aangewend om ver betering van het vaarwater het Hellegat te verkrijgen; nadat Gedeputeerden den Hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat, alsmede den Inspecteur van het Loods wezen in het 4e en 5e district hadden gehoord, verzochten ze den Minister by de keuze van de richting van den waterweg van Dordrecht naar zee, ook op de belangen van de Zeeuw- sche stroomen te willen letten. Conform het voorstel van het Gedep. College werd door de Staten voor kennisgeving aangenomen een adres van eenige Provinciale veeartsen, waarin deze verzoeken dat door de Staten niet worden overgegaan tot de vaststelling van een nieuw reglement op den veeartsenijkundigen dienst ter vervanging van het bestaande reglement op dit onderwerp. Wijl de Staten reeds een paar dagen vóór het adres inkwam een besluit hadden genomen, heeft het adres zyne reden van bestaan verloren. Door de Staten wordt voorts zonder discussie aangenomen een vooistel van Gedeputeerden om gedurende de jaren 1899 en 1900 aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, een jaarlijksch subsidie van f 700 te verleenen, onder voorwaarde, dat gedurende die jaren 1°. een subsidie van ten minste f 700 per jaar van wege het Rijk of anderen, worden verstrekt; 2°. door de Maatschappij een minimum-bedrag van f 400 per jaar tot dit doel worden beschikbaar gesteld, en 3°. na afloop van elk jaar aan Gedep. Staten worden ingezonden eene rekening en verantwoording van alle ter zake ontvangen en uitgegeven gelden, onder bijvoeging van een verslag. Een verzoek van het Bestuur der Maatschappij tot bevor dering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-vlaandcren's westelijk deel om een Provinciaal subsidie, gedurende 3 jaar ad f 150 'sjaars ten behoeve van een snoeicursus, onder vond nog al tegenstand. De heer Hammachcr stelde als amendement voor, om het bedrag terug te brengen per jaar op f 125, later gewyzigd tot f KW subsidie gedurende 8 jaar, mits door Ryk en Maatschappy zelve gelyke som werd bygedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1898 | | pagina 1