ZIEBIKZEESCIIE MITWMIOIIL Dinsdag 30 November 1897. Directeur-Uitgever J, WAALE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON, Uit Zierikzee's verleden. Verachijnt DIN8DAQ DONDEKDAG 54ste JAARGANG. No. 7007. Ady.rte.tift,, i-3 r.,.1. 30 Oh. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 54ste JAARGANG. No. 7007. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» MaandagB, Woensdags en Vrijdags middag» 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Zierikzee, Overwegende, dat de Sint-Nico laasavond dit jaar valt op een' Zondag, Geeft den ingezetenen in overweging, dit feest dit jaar te vieren op Zaterdagavond 4 Ueeeinlier u.n. Zierikzee, den 29 November 1897. De Burgemeester voornoemd, OH. W. VERMEUS. Het geschil tusschen Oostenrijk on Turkije is de wereld uit. De Sultan heeft, al was het dan ook Blechta enkele uren vóór het door Oostenryk als uiterste tydstip bepaalde moment, volledige genoegdoening verschaft en de hoop uitgesproken, dat do oplossing der quaestie de vriendschappelijke verhouding tusschen de Sou vereinen en de Regeeringen der beide landen zal doen toenemen. Toch heeft de Oosten rij ksehe Regeering het noodig geacht, ondanks dit lieve schrijven, den Sultan er aan te herinneren, dat hy, evenals Rusland, nog eene kleine schold met Turkjje heeft te vereffenen, en de Porte vindt dat allesbehalve aangenaamop deze wjjze toch blijft er van de eventuBele oorlogsschatting, door Griekenland te betalen, niet veel over en kan er van vlootuitbreiding niet veel komen. Is het geschil tusschen Oostenrijk en Turkye uit den weg geruimd, niet alzoo dat tusschen China en ISuUech- laiid. Dnitschland heeft zyn troepen doen landen op Chinecsch grondgebied en bezit genomen van e«n Chineesch fort, dat door do Chineesche bezetting verlaten werd. Wat Duitschland wil? Er zyn weinig menschen, die werkeljjk in het optreden van Dnitschland tegen China alleen zien een krachtigen maatregel om China de dwingen genoeg doening te geven voor het vermoorden der zendelingen veel meer wordt er gezegd, dat het ware doel is, de wetgevende macht te overtuigen van de nood- zakelykheid om de vloot uit te breiden, iets wat de Regeering en de Keizer vooral zeer gaarne willen, maar de Volksvertegenwoordiging te duur vond. Is dat werkeljjk het idéé geweest van de Duitsche Regeering, dan heeft zy reeds succès. De Centrum-party toch draait reeds hoe langer hoe meer by in de quaestie van uitbreiding der vloot. De Ryksdag-afgevaardigde, Prins Arenberg, heeft, in een vergadering van katholieke werklieden te Berlyn het woord voerende, in het licht gesteld, dat by een jaarlyksehen aanwas der bevolking met 600,000 zielen, die voor het meerendeel hun levens onderhoud moeten zoeken in de nijverheid en den daarmede verbonden uitvoerhandelde bevordering en bescherming van deze takken van bedryf onontbeerlijk waren. Deze bescherming kon in de harbaarsche en half barbaarsche landen van overzee alleen door de vloot verleend worden. Hoe veel de Regeering vragen zou en hoeveel de Ryksdag zon willen geven, hy weet het niet, maar hy wilde hier toch laten nitkomen, dat het een levensquaestie gold, met name voor de toekomst, en dat het vraagstuk kalm en objectief moet worden over wogen. Te Leipzig, waar de Ryksdag-afgevaardigde prof. Hasse in eene vergadering, geleid door den Secretaris van de Kamer van Koophandel, is eene motie aangenomen ten gunste van versterking der zeemacht en inwilliging van de op de begrooting daarvoor gevraagde sommen. Zooals men ziet, de geesten beginnen te werken ten gunste der marine plannen en van hoogerhand zal men wel zorgen, dat deze gunstige strooming blyft aanhouden. Tot opperbevelhebber van het smaldeel van kruisers in de Oost-Aziatische wateren is benoemd de tot vice- admiraal bevorderde schont-hy-nacht Diederichs terwjjl schout-by-nacht Prins Heinrich benoemd is tot chef van de tweede divisie van dit smaldeel. Terwjjl het in de Kamer van Oostenrjjk nog altjjd zeer rumoerig toegaat en er zelfs met stoelen wordt geworpen en messen worden getrokken, ver gadert de begrootings-commissie voor de Oosten- ryksche delegatiezy heeft reeds de groote politieke redevoering aangehoord van den Minister van Bnitenlandsche Zaken Goluchowski, waarin hy het drievoudig verbond eene noodzakelijkheid en een gelnk voor Europa heette, maar waarin hy tevens wees op het feit dat de verstandhouding met Rusland beter was geworden dan voorheen en nauwere aansluiting met Rusland sterk aanbeval. Dit viel natuurljjk zeer in den smaak der Jong- Czeechen, die dan ook den Minister een pluimpje niet onthielden. Zy lieten het echter voorkomen alsof er vroeger tnsschen Rusland en Oostenrjjk- Hongarye openlijke tweespalt had bestaan, een voorstelling waartegen de Minister dadelijk protest aanteekende. De Dnitsch-liberalen hebben echter heel wat op- en aanmerkingen. De moorden op Creta honden maar aan, zelfs onder de oogen der Oostenryksche troepen; waarom bljjven de troepen en oorlogsschepen er, als ze die gruwelen toch niet knnnen beletten, zoo vroeg men niet ten onrechte. Het antwoord van den Minister, sassend, maar weinig bevredigend, luidde: dat de troepen en schepen Creta zonden verlaten, zoodra de toestanden daar dit gedoogden en dat de mogendheden spoedig een vasten grondslag tot het herstel van geregelde toestanden op Creta zonden vinden. Wat de Balkanstaten betreft, de monarchie zou op die staten altjjd invloed bljjven uitoefenon, maar zy wilde zich niet bemoeien met de binnenlandsche toestanden der staten. De commissie besloot een motie van vertrouwen in den Minister van Buitenl. Zaken voor te stellen. De geruststellende ver klaringen omtrent de verbeterde toestanden op Cnba bljjven aanhouden en komen nu niet meer alleen over Madrid, maar ook over Amerika, en zelfs heeft de Regeering der Vereenigde Staten zich zeer erkentelyk betoond tegenover de Spaansche Regeering voor de oplossing van het geschilpunt, omtrent het gevangenhonden der bemanning van het vrybniter- schip »de Competidor", die thans is vrjjgelaten, begonadigd door de Koningin-Regentes. Ook de moeiljjkheden met generaal Weyler zullen wel uitbljjven. In antwoord op een toespraak van eenige aanhangers, zeide hy, wel de hulde te willen aan vaarden over het leger op Cuba en voor de sol daten, die er gesneuveld zyn. Hy betreurde het, dat politieke personen woorden van medelijden gesproken hebben over de oproerige landlieden die don vjjand tot spion dienen en hem van levens middelen voorzien, en dat weer de Spaansche moeders vergeten heeft, die hare kinderen verloren. Ik wensch, aldus sprak bjj, dat myn opvolger by het toepassen van de plannen der Regeering in de gelegenheid zy den vrede tot stand te kunnen brengen. De verklaringen, die de generaal heeft afgelegd omtrent zjjne redevoering bjj zyn vertrek van Cnba, moeten zeer bevredigend zyn, zoodat er geen sprake van is, dat hjj zal worden gevangen genomen. Toch zal de generaal voor de oppositie, de Carlisten vooral, een persoon blyven, waarop zy bij" hnnne intriges tegen de Regeering zullen blyven hopen en de Regeering zal rekening' met hem dienen te honden. Op de Philippynen schjjnt de rust ook spoedig te zullen terugkeeren, zoodat voor Spanje de vele moeilyko dagen der laatste jaren voorbjj schjjnen te gaan. Amerika. In Amerika heeft zich een profeet bekend gemaakt, die »de oude Moor" genoemd wordt en veel heeft van den man in den hongertoren (Schiller's Rauber). Voor het volgende jaar voor- spelt hy: »Vreeseljjke gebeurtenissen zullen in de geheele wereld plaats vinden, sterren, kronen en hoofden zullen vallen. Het zwarte ras zal een bloedigen kamp voeren met het blanke. De znidelyke Staten zullen in bloed zwemmen, de golf van Mexico zal rood worden van bloed". In Augustus van het volgende jaar hebben we te wachten: verval, dood, pest en instorting. Te Londen zal eveneens in die maand een vreeselyke revolutie uitbreken en de Czaar van Rnsland zal op den rand van het graf gebracht worden, maar dat alles is nog niets bjj wat in November ge beuren zal. Dan zullen namelyk voor het eerst bewoners van Mars de aarde bezoeken en er zal een vaste verbindingsweg tnsschen Mars en de Aarde gevonden worden. Voorts zal de Noordpool ontdekt worden, de kleine Koning van Spanje zal geroofd worden en over de grenzen gebracht, den Prins van Wales zal het liefste wat hy heeft ontnomen wordeD, maar van den Keizer van Dnitschland zal de hoogste wenBch vervuld worden I Een dure muggebeet. De som van f 125.000 is onlangs in Lonisville, Kentucky, voor een muggeboet betaald gewordon. Daar had de heer Amberg zich verzekerd tegen ongelukken, invaliditeit enz., voor bovengenoemde som. Eenige maanden geleden stierf hy tengevolge van de beet van een mnskiet. De verzekering- maatschappy weigerde eerst de som nit te betalen, bewerende, dat een mnggebeet geen ongeluk was in den gewonen zin des woords. Mevr. Amberg bracht de zaak voor den rechter; in twee instanties werd haar eisch afgewezen, maar voor 't hoogste Gerechtshof werd deze toegewezen en de Maatschappij veroordeeld om de 125.000 nit te betalen. België. Eene moeder, die den dood van twee harer kinderen veroorzaakte, heeft te Antwerpen terechtgestaan en is vrijgesproken. De ongelukkige, vronw Corthals, was, tot het uiterste gedreven door de aanhoudende mishandelingen van haren man, met hare vier kinderen in het water gesprongen. De vronw en haar jongste kind werden gered door twee jongens van 15 jaar, die in 't water sprongen, om haar te helpen. Haar oudste dochtertje kon alleen weer op het droge kernen maar de twee andere kinderen verdronken. De arme moeder stond nn terecht wegens haar wanhoopsdaad. Het bleek nit hare verklaringen en die van ver scheidene getuigen, dat zy een ellendig leven had by haren man, een dronkaard en een woesteling, die haar op allerlei wjjzen martelde. Het openbaar ministerie sprak ten gnnste van de beschuldigde, en de gezworenen beantwoordden de vragen betreffende haar schuld ontkennend, zoodat zy door het hof werd vrijgesproken. De twee jongens, die de vrouw en het kind uit het water haalden, traden als getuigen op, en de rechter bracht hun een woord van lóf voor hun kloek gedrag. Te Brussel bestaat het plan de bovenstad met de benedenstad te verbinden door een brng van staal, die 80 meter lang wordt en van den Bonlévard Central over de huizen der benedenstad naar de Place du Palais tegenover het Park zal loopen. Zy zal tevens door een electrische tram worden bereden, die den afstand in 4 minuten aflegt. Aan het eene niteinde daalt men dan in een lift, door de brugpeilers, in één minuut neder. Fichefet, de ontwerper, neemt aan die brug in drie jaren gereed te hebben. De Koning steunt het plan krachtig. Nederland. 'S-Gravenhajge, 27 Nov. Hare Majesteiten keeren Donderdag te 12 35, lokale tjjd, hier terng. Getroffen door het bericht dat er nog f 2000 ontbraken om te .Kota Radja" een zoo dringend noodig .Tehuis" voor onze militairen op de richten, heeft nu een bejaarde zuster der gemeente te 's Hage, steunende op Hem .Wiens het gond en zilver is" en Die de harten neigt als waterbeken", bjj vrienden en bekenden voor deze goede zaak gecollecteerd. Zy heeft nn ruim een derdigtal wel willende bjjdragen ontvangen, tot het gezamenljjk bedrag van f 1000. Een Rotterdammer heeft zich bjj de politie in Den Haag beklaagd, dat hem in een huis op het Groenewegje aldaar 5 bankbiljetten van f 60 zyn ontfutseld. Een ingesteld onderzoek leidde tot niets. Utrecht, 27 Nov. Op den Koningsweg, een der buiten wjjken alhier, werd gisterenavond de 21- jarige dochter van den aldaar wonenden houtkooper R. door een jongen man aangerand en, nadat hy haar do kleeding gedeeltelyk van het lichaam had gescheurd, op een ergerlyke wjjze mishandeld. Toen het haar eindelyk gelukte om hulp te kunnen roepen, ging de onverlaat er ijlings van door, waarna het meisje na veel inspanning de onderlyke woning bereikte, waar zy geheel uitgeput door overspanning en bloedverlies ineenzakte. De geneeskundige, wiens hulp werd ingeroepen, achtte hare onmiddellijke overbrening naar het ziekenhuis noodzakelijk. De 25-jarige dader, gehuwd en vader van 3 kinderen, werd door de politie aangehouden en na verhoor ter beschikking der justitie gesteld. Rotterdam, 27 Nov. In verband met het verdwjjnen van den agent van politie Timmer» wordt het volgende medegedeeld: De eigenaar van op den wal aan de Willemskade liggende goederen had vroeger de bewaking toever trouwd aan twee wakers, doch daar dezen niet goed de wacht bielden wat bleek uit het herhaaldelijk voorkomen van kleine diefstallen verzocht en verkreeg by een post van twee agenten van politie en ontsloeg hy' de wakers. Een dezer, reeds gernimen tjjd bjj den eigenaar in dienst, verzocht kort daarna weder in dienst te worden genomen, terwjjl hy beloofde goed te zullen opletten en de patroon willigde ten slotte dat verzoek in, zoodat hy vol staan kon met bewaking door één agent en den bedoelden waker. Deze laatste is de man, met wien Timmers op den avond van zyn verdwyning de wacht heeft gehad en met wien hy naar men zegt in twist moet geraakt zyn en daar nu vermoedens rezen, dat die waker van T. 's geheim zinnige verdwyning meer moest weten, is hg reeds vier malen by de politie in verhoor geweest, doch zonder voldoend resultaat. Sedert Woensdag worden uit de ouderlyke woning te Rotterdam twee kinderen, een jongen en een meisje van 8 en 11 jaar, vermist. Terzake van de verydelde poging om in den avond van 24 dezer den expres-trein 241 onder de gemeente Kethel te doen ontsporen, moet by een ingesteld onderzoek nog het volgende gebleken zyn Nadat de arbeider Esbenkman zich van de mannen, die hem bedreigden, had losgerukt, is hy zoo hard hy kon naar den wachter van blok X geloopen, by welk blok zich de seinpaal bevindt, waarmede aan den naderenden expres-trein het onveilige sein moest worden gegeven. Dit oordeelde hy onder de gegeven omstandigheden het meest practische, wat hy kon doen. Ware hy eerst naar den wisselwachter Kolvers geloopen om hulp te halen dat hy dit niet gedaan heeft, werd als niet voldoende opgehelderd voorgesteld dan zou hy zeer veel tyd verloren hebben om te kunnen zorgen dat aan blok X het signaal: onveilig zou kunnen worden gegeven. De wisselwachter Kolvers woont niet 80 schreden van de brng over de poldervaart. De afstand van het weggedeelte, waar de versperring werd aangetroffen, tot aan de woning van Kolvers bedraagt 275 M. Esbenkman zou derhalve 275 M. voor den heen- en even zooveel voor den terugweg hebbeu noodig gehad en oordeelde 't hierom doelmatiger zich hard loopende te begeven naar het op circa 500 meter gelegen blok X om het teeken onveilig te doen geven, ook omdat hy verwachtte, dat de bedreigde trein, in het tydsverloop, dat by noodig had om naar Kolvers te loopen en met dezen naar de hindernis terng te keeren, inmiddels zeer dicht de versperring zou zyn genaderd. Esbenkman kwam en dit wordt bevestigd door den wachter van blok X Lambertse geheel ademloos by laatstgenoemde aan. Hy was zeer ont daan en kon in 't eerst geen woord uitbrengen. 3) 1814. Intnsschen had de genoemde commissie zich niet bepaald tot het bestellen van twee schepen, maar tevens uitgezien naar een bekwaam scheepstim merman, die genegen zou zyn zich te Zierikzee te vestigen; zy vond dion in Wonter van Vliet, meesterknecht op eene werf te Maassluis; hy kreeg f 300 voor entrée, eene zekere som tot het aan schaffen van werktuigen en vryen overtocht; hy zette de .Willem I" op stapel, terwyl op 15 Juni 1818 met Willem Mommaas, scheepstimmerman te Zierikzee, gecontracteerd werd tot het bouwen van het vierde schip, »de Stad Zierikzee"; beide werden aangenomen voor f 7800. De 23e Juli, de dag waarop van het eerstgenoemde schip .de stevon werd geregt", waarby met de noodige plechtigheid en onder muziek, een spyker in voor- en achtersteven door de Burgemeesters, M. 0. de Crane en Mr. A. J. H. W. baron van Dopf, werd geslagen, was een feestdag; algemeen werd gevlagd en de arbeiders van het St. Jansgild de zakkedragers zetten een keurigen eereboog voor hun gebouw op de Oude Haven; het feit gaf den poütischen apotheker, P. Z. Faber, aanleiding tot het vervaardigen van eenige klinkdichten, die gedrukt zynkortom, velen gaven, ieder op zyne wjjze, uitdrukking aan de verwachting van allen, die eene toekomst tegemoet zagen, ryk aan voor spoed en welvaart. De in Holland bestelde schepen waren intusschen op den bepaalden tyd geleverd en men begon ze nit te rnsten om in December 1818 te kunnen zeilen. Allereerst komt dus aan de orde de be manning; deze iB vastgesteld op zeven man, benevens één of meer jongens, per schip, n.l. een schipper, een stuurman en vyf matrozen, onder wie een kok, onder de matrozen by loting aangewezen, een .bnntganger", wiens functie tegenwoordig in het bedryf onbekend is, en een .schotter", de man, die de beuglynen nitschiet en van wiens handigheid het voornamelijk afhangt, of de beug op de jniste plaats den bodem der zee bereikt. Men besloot, om voor de hand liggende redenen, »op deel" te varen, d. i. zóó, dat de verdienste der bemanning afhangt van de opbrengst der vangst, in dier voege, dat de schipper ontving l3/s deel, dé stuurman 1 deel, ieder matroos 1 deel, één jongen deel, de tweede jongen y, deel, en een deel werd bepaald op f 18 van elke f 600 bruto- opbrengst; de kok, de bnntganger en de schotter ontvingen bovendien f 5 per jaar in eens, en eindelyk was een aandeel in de visch in natura voor de geheele bemanning bestemddit aandeel, .Jan Kap" genaamd, werd echter in geld omgezet en berekend tegen f 24alles ongerekend het onderhond aan boord. De schepen werden van proviand voorzien water, bier en genever als drank; thee en koffie waren alleen voor zieken bestemdverder enorme hoeveelheden scheepsbeschuit van vischtnig en van aas. Het aas, waarvan men zich by de visschery te zonte bedient, is de prik of negenoog (petromyzon flnriatillns), die tot de familie der lampreien behoort, maar kleiner is en den vorm heeft van een kleine paling. Deze visch wordt gevangen langs Waal en Ryn tot in Duitschland, in Engeland en in België. Het is voorgekomen, dat een Zierikzeesche hoeker een aparte reis naar Engeland maakte om prikken te halenby gebrek aan prikken bediende men zich, maar met minder succes, van stukken haring. Deze prikken moeten met groote zorg worden behandeld en bewaard, en, als een geschikte plaats voor dat laatste doel, had men het oog laten vallen op de Ronde Weel. Het vischrecht hierin echter was, voor f 3 per jaar, verpacht aan de Wed. F. W. J. den Boer, die zeer bereid was de Weel aan do Directie der Visschery af te staan, maar tegen betaling van f 6 'sjaars per schip. Men ziet, niet ieder was even onbaatzuchtig. Dat aanbod verwekte dan ook gerechtvaardigde veront waardiging by de Commissie van Toezicht en zy wendde zich te dier zake tot het Gemeentebestuur. Dit verklaart, dat aan Mej. den Boer wel het vischrecht in de Ronde Weel is verpacht, maar dat niets belet do prikken daarin tydelyk in bakken te bewaren, en vergunt dat dan ook, zonder ver goeding. Voortaan is een der boekhouders belast met het toezicht daarop en ontvangt den weidschen titel van .Directeur der Prik weel". Aan aas be- steedde men het eerste jaar f 620. De eerste twee schepen zeilden nit in December 1818. Op 12 Jannari daarop liep de .Willem I", het eerste op de Zierikzeesche werven gebouwde Bchip, van stapel; op li Februari d. a. v. de .Stad Zierikzee", en terstond werd de kiel gelegd van vier andere: »'t Eiland Schouwen", de .Pieter Mogge", de .Zeeland" en »de Kroonprins". In Maart 1819 deed de .Willem I", kapitein G. Vry- land, zyn eerste reis; in April de .Stad Zierikzee", kapitein J. Nobel; in Augustus 1819 »'t Eiland Schouwen", gevoerd door M. Verschoorin October de .Zeeland", schipper M. den Bogerd. Deze zes schepen de .Zierikzeesche Visschery", gevoerd door schipper Ary van Vliet, die dronk, evenals zyn stuurman M. den Boer, standjes had met zyne bemanning en daarom spoedig is vervangen door Marinns Groenewegenen de .Zierikzee's Welvaren", kapitein H. Krakeel, meégerekend deden tot November 1819 samen dertig reizen, brachten aan 2836 levende kabeljauwen, 170 heil botten, die deels te Zierikzee, deels in Brabant werden verkocht België en Nederland waren toen één, en het tameljjk hooge invoerrecht op visch van vroeger was afgeschaft, ofschoon iedere gemeente voor zich eene zekere belasting bleef heffen benevens 785 ton zoutevisch, en besomden in 't geheel f 20983,25. Hiervan is betaald 4 rente op de aandeelen, f 2500 op het Grootboek geplaatst voor het vroeger vermelde .inalienable"-fonds en de rest besteed aan de nitrnsting der schepen, die in December 1819 zouden vertrekken. Dit was dus het resultaat van het eerste jaar; men mocht het niet bepaald ongunstig noemen, want men behoefde eigenlyk met de visschery niet te verdienen; als zy slecht» kon blyven bestaan, dan zou zy hierdoor alleen reeds aan haar doel, de bevordering van de welvaart der stad, beant woorden; want het voordeel, dat eene dergelyke industrie oplevert, is nauwelyks te hoog te schatten men rekende, dat toen ongeveer honderd gezinnen alleen op de werven en schepen een bestaan vonden, ongerekend diegene, die andere takken van nyver- heid, in verband met de visschery, beoefenden of die, arm of gebrekkig, door touw-plnizen en der gelyke, een eerlyk stuk brood verdienden. Op 1 December 1819 zeilde de zeven schepen sterke visschersvloot uit, nadat Zondag 28 November, op verzoek van de Directie, in de St. Lievenskerk de visscherspreek gehonden was door Ds. I. A. Dompeling, die sprak naar aanleiding van Deuteron. 28 vs. 8 .Gezegend zult gy zyn in de stad". Hiermede werd een oud gebruik in eere hersteld, waaraan men zich in de laatste dertig jaren der vorige eenw getronwelyk had gehondenop den eersten Zondag in Mei en den tweeden Zondag in November placht eene groote schare in de St. Lie venskerk saam te stroomen »om God's zegen over de visschery af te smeeken en te danken naar .tydsgelegenheid". En dat de toeloop zoo groot was, grooter dan anders; dat zelfs buitenlui zich in aanmerkelyk aantal vertoonden, dat kwam, omdat het de eenige gelegenheid was, waarby de Groote Kerk 's avonds werd gebruikt; zy werd dan door tallooze kaarsen verlicht, tot groot alarm van het heirleger vleermuizen, die in het dak der kerk huisdenmenige predikant vond het daarom een twyfelachtig voorrecht, de visscherspreek te houden, al waren er, die, minder bang voor die diertjes, hunne preek niet bekortten en de gemeente behoorlyk lieten genieten van den grootschen aanblik der verlichte kerk. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1