De wenscheljjkheid van wederinvoering der doodstraf werd in de afdeelingen der Tweede Kamer op de bekende gronden bepleit en bestreden. In een afdeeling legden sommige leden er vooral nadruk op, dat die wederinvoering gunstig zou werken op de ontdekking der daders van zware misdrjjven. Voor het gedenkraam, dat in de Nieuwe Kerk te Amsterdam het volgende jaar als een hnlde aan Koningin Wilhelmina geplaatst zal worden, is reeds f 24,000 bijeen. Men is f 85,000 benoodigd. Nevens de Oranjes, die in Holland stadhouder zjjn geweest, is ook de vriend en raadsman van Maurits, de Friescbe stadhouder Willem Lodewjjk, afgebeeld. Onze jonge Koningin wordt voorgesteld, steunende op den Bybel, terwjjl de hand op de grondwet ligt, haar door de gerechtigheid aangeboden. Vermoedelijk door het onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer is bij een koopman in manufacturen op de Prinsengracht te Amsterdam een felle brand ontstaan, waardoor de geheele tweede verdieping van het huis is afgebrand. De bewoner, bij het ontdekken van het vuur verbjjsterd door den gloed, wierp zich in de vlammen en bekwam ernstige brandwonden aan gelaat en handen. In hun schrijven aan den gemeenteraad ver klaarden regenten van het krankzinnigengesticht te Dordrecht, tot welks liquidatie thans besloten is, dat h. i. alleen redenen van persoonlijken aard dr. Romeny hadden genoopt, eervol ontslag als le geneesheer van dat gesticht te vragen, en dat die aanvraag regenten te meer verraste, wijl zij tegen over dr. R. alle mogeljjke welwillendheid betracht en zelfs, na ampel overleg met hem, eene ontwerp- wjjziging van de hem meest hinderlijke bepalingen ter tafel gebracht hadden. H. i. vroeg dr. R. zjjn ont slag, omdat hem op den duur gebleken was, dat hij de minder welwillende stemming van prof. Winkler en andere autoriteiten op psychiatrisch gebied, bij de aanvaarding zjjner betrekking jegens hem ont staan, niet kon overwinnen. Naar men nu bericht, zgn echter in een aan den gemeenteraad toegezonden, maar geheim gehouden schrgven van dr. Romeny heel andere redenen voor de ontslag-aanvraag ontwikkeld. Vooral de voeding in het gesticht wordt in dat schrijven behandeld. Daar blijkt o. a. dat een door dr. R. ingesteld onderzoek tot de uitkomst had geleid/- dat er steeds te weinig vleesch en spek was ingekocht, ten nadeele èn van de patiënten èn van het personeel. »Toen bleek mjj duideljjk schreef dr. R. dat de medicus buiten den huishoudeljjken dienst moest gehouden worden, omdat bij anders tegen deze verminderde voedsel verstrekking zich met alle kracht verzetten zou, maar kwam ook dat gevoel van walging tegenover de tegenwoor dige ingeroeste organisatie is mjj op, dat mg noopte mjjn onmiddelljjk ontslag aan te vragen, en ik sleohts bljjven kon, indien een geheele reorganisatie tot stand kwam". Te Dordrecht heeft men op een vinkennet een levenden sperwer gevangen. Terwjjl eenige vinken zich op het net bevonden, viel plotseling deze roofvogel er op neder als op een gewenschte prooi. Te Deventer word onlangs door een handels firma een uit twee helften aaneen geplakt muntbiljet van tien gulden ontvangen. De eene helft is B 02193 en de andere D D 02321. Hoewel het in de dagbladen werd vermeld, is nog niemand met de beide andere helften opgekomen. De te Zwolle welbekende 48jarige vrouw Geertruida de Kamper, verlaten huisvrouw van H. M., die door het kantongerecht en de rechtbank 20 maal wegens openbare dronkenschap werd ver oordeeld, waarvan 7 maal tot opzending naar eene rjjks werkinrichting, werd Zondagochtend wegens openbare dronkenschap opnieuw opgebracht en na hare vrjjlating, des avonds opnieuw in arrest ge nomen, nu wegens bedelarjj. In de vorige week werd in 2 dagen tjjds 8 maal te Deventer proces verbaal tegen haar opgemaakt. Nu de winter aan 't komen is, beginnen weer de ongelukken met briquetten en tengevolge van allerlei onvoorzichtigheid in verband met het stoken. Zoo riep Vrjjdagmiddag een schipper, die wilde aanleggen in de vaart, Rjjn en Schie, nabij de voor malige Witte Poort te Leiden, een anderen schipper aan, om even te verhalen, ten einde ruimte te maken. Daar hg geen antwoord kreeg en de nacht lantaarn nog brandde aan de mast, keek hg in de kajuit en vond den schipper bewusteloos, natuurljjk weer door het sluiten van het luik en het branden van een briquet. De man werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Voor de betrekking van directeur van de Utrechtsche tram te Utrecht (jaarwedde aanvankeljjk f 1500) hebben zich reeds 150 sollicitanten aan gemeld, waaronder, behalve eenige vakmannen, een aantal gepensionneerde officieren, politieambtenaren, enz. Te Schiedam was de 50-jarige vrouw Korpel bezig spek te bakken op een petroleumtoestel. Terwijl zjj even bukte om iets op te rapen, had haar tweejarig kleindochtertje het ongeluk het petroleumtoestel omver te stooten, waardoor het kokende vet en het toestel op den rug der vrouw vi6l; hare kleeren vatten terstond vlam. In haren angst snelde zjj naar bniten om hulp, en het gelukte een buurman de vlammen spoedig te blusschen. Evenwel had zij reeds zoo vele en zulke ernstige brandwonden bekomen, dat de geneesheer haar vervoer naar het ziekenhuis noodig achtte. Onder smarteljjke pijnen is de vrouw aldaar bezweken. Als een merkwaardig feit in onzen tegen- woordigen tjjd mag vermeld worden, dat op Schiermonnikoog in 3 dogen tjjds door eenige jagers uit Friesland, 150 stuks hazen en ongeveer 75 stuks fazanten zgn buitgemaakt, dit is naar gissing slechts één vjjfde gedeelte van het aantal wat hier in legio rondzwerft. De jagers houden nu de lange jacht met honden. In den nacht van Zondag op Maandag was de arbeider H. M. uit Renkum, op de steenfabriek van den beer Holz te Doorweth, bij den oven in slaap gevallen en in brand geraakt. De ongelukkige is na een smarteljjk lijden overleden. Hjj laat eene vrouw en 4 kinderen na. Loting te R. eiland IJselmonde. »Achter de trom" of de teleurgestelde loteling. Aan het commando: »trek" was voldaan met een laag nummertje als resultaat. Het bevel: >onder de maat" was opgevolgd èn het signalement genoteerd. >Hebt ge reden tot vrijstelling wegens broeder- dienst, of als Ja 1 Stemmen van lotelingen: Da liegt ie meneer, hij is de eerste uit 't huishouwe, die lote most èn hjj höt nog meer broers. »Alzoo geen andere reden tot vrijstelling Jawel meheer me ouwste zuster dient 1 Algemeen gelach. >Trek 1" enz. (Historisch). Raadszitting van 29 October 1.1. te Wissenkerke. Afwezig de heeren Dieleman, Vader van 's Graven polder en D. de Regt. Was ingekomen van Gedep. Staten een schrijven, waarin men in overweging gaf de begrooting der gemeente voor 1898 te wjjzigen, ook om de kosten te kunnen bestrijden der verhooging van salaris van den Burgemeester en Secretaris, wier tractement door hen behoudens koninkljjke goedkeuring is gebracht op f 865 'sjaars; tevens om te kunnen bestrijden de teruggaaf van te veel genoten opcenten op het personeel over 1896 en om meerdere ontvangst van Rijksvergoeding voor den school- verbouw te Oamperland, de post voor teruggave van te veel ontvangen vergoeding over 1896 te verminderen. De voorzitter gaf in een breedvoerige bespreking te kennen, dat de raadsleden in een vorige ver gadering zich op een cnzuiver standpunt hadden geplaatst, wjjl zjj zich hadden laten leiden door de gedachte aan het inkomen, door do tegenwoordige titularissen uit anderen hoofde verkregen en ook dat Gedep. Staten die verhooging noodig achtte, doordat de belooningen in verband met het zielental der gemeente die verhooging werd verleend, zonder dat daardoor eenige opoffering van den kant der ingezetenen zou worden gevorderd. De heeren Janssen, Maris en Marcusse bleven bjj hunne vorige zienswjjze; de vijf overige aan wezigen veranderden van opinie. Het eindcjjfer der begrooting werd daarom nu vastgesteld op f 23,468,8371, in plaats van f 23,361,33 */a; waarna de vergadering werd gesloten. TWUEDE k41IGR Begrooting van Justitie. Bjj het afdeelingsonderzoek van bovengenoemde begrooting voor het dienstjaar 1898, werden in alle afdeelingen inlichtingen gevraagd betreffende de toepassing der vreemdelingenwet inzake de Duitschers K. Biller en L. Kronauer. In de tweedo plaats zou men wenschen te vernemen of gegrond zgn de klachten van een ingezetene van Groningen H. Heykens, omtrent de behandeling waaraan hij heeft blootgestaan, na zjjn arrestatie ter zake van een misdrijf, waarvan bij ten onrechte was verdacht. Het derde feit betrof de veroordeeling van de drie gebroeders Hoogerhuis, die thans de hun opge legde gevangenisstraf ondergaan en wier onschuld door allen in de streek waar zjj wonen, wordt volgehouden. Dienaangaande werd op den voorgrond gesteld, dat de Kamer uit den aard der zaak niet eene overtuiging kan hebben, noch ook op eenigerlei wijze zich eene overtuiging kan vormen omtrent de schuld of de onschuld van de veroordeelden. Aller minst wenschte men dan ook uit te gaan van de onderstelling, dat hier eene rechterlijke dwaling zou hebben plaats gehad. Maar waar de mogelijkheid eener dwaling niet is uitgeslotenwaar in het open baar verklaard wordt, dat men zich van de onschuld der veroordeelden overtuigd houdt; waar drie andere met name genoemde personen als de daders van het misdrijf zgn aangewezenwaar, als gevolg van een en ander eene agitatie in den lande is ontstaan onder den drukkenden twijfel dat misschien drie onschuldigen gevangenisstraf ondergaan daar scheen de vraag gewettigd, of het niet mogelijk ware in deze zaak meer licht te ontsteken. Men zou den minister erkenteljjk zgn voor alle inlichtingen, die hjj zou verstrekken. Meer in het bijzonder wenschte men te vragen: is het waar, dat bjj de justitie eene klacht is ingediend tegen een persoon, die drie anderen dan de veroordeelden in het openbaar zou hebben aangewezen? Is er niet aan gedacht tegen de drie personen, die later als de daders zgn aangeduid, eene vervolging ter zake van hetzelfde feit in ta stellen Deze vragen werden niet gedaan om aan de justitie zjjdelings een verwjjt te maken, maar uitsluitend om te trachten een middel te vinden om deze zaak zoo noodig, opnieuw grondig te onderzoeken. Provinciale Staten van Zeeland. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Prov. Staten, welke door den Voorzitter in naam der Koningin werd geopend, werd het eerst aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer D. J. Dronkers. De door den Voorzitter daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren Pompe van Meerdervoort, Moerdjjk en M. Bolle Lz., adviseerde tot toelating, waartoe werd besloten. Ter vergadering waren, deels met, deels zonder kennisgeving, afwezig de hoeren D. A. Dronkers, Snjjders, Hammacher, van Houte en Hombach. Na mededeeling door den- Voorzitter van ver schillende ingekomen stukken, hoofdzakeljjk Konink ljjke besluiten, betreffende goedkeuring van besluiten der vergadering in de zomerzitting genomen, welke alle voor kennisneming werden aangenomen, werd besloten naar de te trekken afdeelingen te renvoy- eeren tot onderzoek de verschillende voorstellen van Gedep. Staten. Tot deze voorstellen behooren o. a. 1°. Toekenning van een renteloos voorschot voor wegs ver betering aan het bestuur van den Isabella- polder benoorden Aardenburg; 2°. Vaststelling van een reglement betreffende den veeartsenjjkundigen dienst in de provincie; 3°. Afwijzing van een verzoek van den gemeente raad van Hoofdplaat, om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den Prov. Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde; 4°. Naar aanleiding van een adres van H. Nieveen te Lemmer, om concessie voor den aanleg van een stoomtramweg over den weg van 's Gravenpolder naar Goes en vergunning tot het gebruiken van den Prov. steiger te Hoedekenskerke 5°. Aanschaffing van eene nieuwe boot voor den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde; 6°. Het aangaan van een geldleening van ten hoogste f 130,000, voor het aanschaffen der be doelde boot. De verschillende afdeelingen werden vervolgens aldus saamgesteld: Tot de le afdeeling zullen behooren de heeren Huvers, den Boer, D. J. Dronkers, van Buren, van Woelderen, M. Bolle Lz., J. A. Bolle, Noordjjke, van Houte, van der Have, Ysebaert, met de heeren Rompu en Lucasse als leden van Gedep. Staten. Tot de 2e afdeeling de heeren van der Lek de Clercq, de Smidt, D. A. Dronkers, van der Meer, Hollestelle, Yader van 's Gravenpolder, Pompe van Meerdervoort, Hejjse, Hombach, Fokker, Fmjjtier, Moerdjjk, en de heeren Siegers en van WaeBberghe Janssens als leden van Gedep. Staten. Tot de 3e afdeeling de heeren Oggel, Kakebeeke, Kloppers, Maas, van Deinse, van Tejjlingen, de Jonge, Hammacher, de Bats, Moes, Erasmus, Hennequin, en de heeren van Lijnden en deSCasembroot als leden van Gedep. Staten. Naar aanleiding van een ten slotte door den Voorzitter gedaan voorstel om de voortzetting der vergadering op a.s. Vrjjdag te bepalen, wordt door den heer Hejjse voorgesteld eerst Vrjjdag 12 Nov. weder bijeen te komen, wat den heer Frujjtier aanleiding geeft een amendement in te dienen om Donderdagavond te voren de vergadering voort te zetten. Op de desbetreffende vraag deB Voorzitters ver- eenigt de heer Hejjse zich met dit amendement. Het geamendeerde voorstel van den heer Hejjse, daarop in stemming gebracht, wordt met 32 tegen 5 stemmen aangenomen; zoodat de Staten opnieuw in openbare vergadering zullen bjjeenkomen Don derdag 11 dezer, des avonds te 7 Va nre en voort zetting Vrijdag d. a. v. des morgens te 10 ure. De vergadering wordt hierna gesloten en de leden begeven zich naar hunne afdeelingen. Landbouw en Veeteelt. De landbouwcursus te Breda werd de vorige week geopend met acht leerlingen in de eerste en zes in de tweede klasse. Als directeur van den cursus is opgetreden de heer P. A. van Bloppoel, wien voor Bpeciale onderwerpen nog twee onder- wjjzers ter zjjde staan, waaronder een paardenarts. Uit Bergen-op-Zoom schrjjft men over den oogst der beetwortelen dat die, wat de opbrengst betreft, zéór tegenvalt. Niet meer dan 22 4 25,000 kilogram per hectare wordt gerekend. Er zgn dan ook fabrieken, welke reeds de halve campagne hebben afgewerkt en dus tot 1 December zullen werken. De meeste fabrieken zullen vóór 15 December hebben geëindigd. Wanneer niet binnen enkele dagen regen valt, zullen de fabrieken moeten stil liggen, wegens watergebrek. Nog nooit is het voorgekomen, dat in de geheele maand October geen regen van eenige beteekenis is gevallen. De Zoom is bjjna uitgeput. Nu de tjjd weer aanbreekt, dat de landbou wers bij de suikerfabrikanten groote hoeveelheden pulpe aankoopen voor de voedering van hun vee, is het wellicht niet ondienstig er aan te herinneren, dat men met het gebruik van pulpe als veevoeder zekere voorzichtigheid moet in acht nemen. Pulpe wordt gewoon lijk slechtB in den winter gebruikt, als het ander veevoeder verre op begint te geraken. Nu werd in 1895 in Frankrjjk eene vreemde ziekte waargenomen bij ossen, die in eene groote suikerfabriek onder meer met pulpe gemest werden. De dieren, die door deze ziekte werden aangetast, werden als bjj tooverslag verlamd, namen weinig of geen voedsel meer en stierven meestal den derden dag. Het onderzoek bewees, dat de ossen gestorven waren door de werking van schadelijke bacteriën, welke ook in goede pulpe voorkomen, maar die zich soms ontzettend vermenigvuldigen in natte, ingekuilde pulpe. De schadeljjke werking kan men verminderen door de pulpe rijkelijk met zout te vermengen. Aan te raden is verder, vooral in het laatst van het seizoen, naar beter voedsel voor het vee uit te zien-, terwjjl pulpe, die in den kuil zeer nat en waterig geworden is, beter op den mesthoop dan in den veestal thuis behoort, wjjl juist in deze pulpe de schadeljjke bacteriën in groote hoeveel heden voorkomen. RECHTSZ4KEN. Door de rechtbank te Dordrecht is vonnis ge wezen in de strafzaak contra A. M. v. Drongelen en L. H. Murray, beiden te Klaaswaal, wegens eenvoudige beleediging (van den heer Dirk Kluif- hoofd, burgemeester van Klaaswaal), die ieder tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis werden ver oordeeld. De eisch tot schadevergoeding werd afgewezen omdat niet van materieels schade gebleken was, maar de rechtbank heeft uitgemaakt, dat de hand' ling van de beklaagden was beleedigend en gelast, dat het vonnis op kosten van de beklaagden aan het gemeentehuis te Klaaswaal zou worden aan geplakt. De beklaagden zgn in de kosten veroordeeld, die tot op de uitspraak evenwél niets bedragen. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotter dam was Zaterdagmiddag gedagvaard Johanna Hendrika H., wonende te Schiedam. Haar was ten laste gelegd op Zaterdag 5 Juni 11., toen zjj uit de branderij van haar vader aan de Boterstraat te Schiedam kwam met een emmer met moutwjjn, aan de rijksambtenaren W. Bjjl en C. J. van Wjjk geweigerd hebben in de branderjj binnen te treden. Bekl. ontkende positief de tenlastelegging. De beide rijksambtenaren, die als getuigen gehoord werden, zeiden, dat de juffrouw, in de bank der beklaagden aanwezig, de ware schuldige niet was, doch vermoedeljjk hare zuster Catharina Maria H.; zjj volhardden om die redenen niet bjj hun proces verbaal, daar eene vergissing der namen heeft plaats gehad. De rjjks-advocaat, mr. E. E. van Raalto, vroeg op die gronden vrijspraak voor deze bekl., evenzoo de ambtenaar van het O. M., bij monde van mr. Mazel. De verdediger van bekl., mr. Jos. van Raalte, kon zich met het requisitoir van het O. M. zeer wel vereenigen, er bij voegende, dat gebleken is, dat >rjjks-ambtenaren zich ook wel eens vergissen". De Haagsche rechtbank heeft P. H. Frlinkel, wegens den bekenden diefstal met voorafgaande bedwelming van de bestolen weduwe aan de Turfmarkt aldaar, veroordeeld tot 7 jaren gevan genisstraf. De Hooge Raad heeft den kantonrechter te Goes bevoegd verklaard kennis te nemen van de zaak tegen De B., huisvrouw van L., verloskundige te Amsterdam, beklaagd van het buiten noodzaak uitoefenen van het beroep van genees- of heelkun dige te Krabbendjjke. De zaak is naar genoemd kantongerecht teruggewezen. KEBfcHlEI] WS. Bjj de herstemming voor twee gemachtigden van het kiescollege voor de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse zgn uit de vijf candidaten de heeren Q. Hage met 35 en J. Potter met 34 Btemmen gekozen. Te Dordrecht heeft Zondagavond de nieuwe RemonBtrantsche Gemeente hare eerste bjjeenkomst gehoudtn, waarin dr. H. Y. Groenewegen, uit Rot terdam, als voorganger optrad. Hij sprak naar aanleiding van het bekende woord van Luther »Hier sta ik; ik kan niet anders; God helpe mg". Onder zgn gehoor in het overvolle gebouwtje waren prof. Tiele, de voorzitter der algem. ver gadering dr. Tideman, de vertegenwoordiger van het Semenarie dr. de Ridder, voorts ds. Steen, vroeger te Dordrecht, ds. Picard e. a. In deze bjjeenkomst werd o. m. gecollecteerd een bankbiljet van f 100, een van f 25 en een muntbiljet van f 10. De gemeente telt op dit oogenblik reeds 170 leden en 100 begunstigers. Naar wjj vernemen, is door den heer v. M., uit Amsterdam, onlangs in Duitschland overleden, aan het Ned. Zendelinggenootschap eene som van 80 4 100 duizend gulden gelegateerd. O N D E R W IJ s. De uitslag der verkiezing van twee leden in het hoofdbestuur van het Nederl. Onderw. Genootschap is, dat dat 208 afdeelingen aan de stemming deel namen en een stembriefje van onwaarde verklaard werd. Uitgebracht zgn voor de vacature-G. Kappen- burg Pz. 2839 geldige stemmen, blanco 25, on waarde 4, zoodat de volstrekte meerderheid 1420 stemmen was. Daarvan bekwamen J. J. Eekmann 49, A. H. Gerhard 1522, A. J. Schreuder 60 en J. Stamperius 1204 stemmen; allen aanbevolen door het hoofd bestuur. Voorts waren enkele stemmen op anderen ver deeld. Gekozen is alzoo de heer A. H. Gerhard (Am sterdam). Voor de vacature-L. Gerhardt (Utrecht) waren uitgebracht 2851 stemmen, waarvan 20 blanco en 1 van onwaardevolstrekte meerderheid alzoo 1426. Uitgebracht werden op de heeren J. J. Dikker 1373, Thodon van Volzen 496 en H. Wuite 982 stemmen. Vóór 13 December a.s. moet horstemming plaats hebben tusschen de heeren J. J. Dikker en H. Wuite. Wegens het bedanken van mej. Diepenhorst voor hare benoeming tot hoofd der bewaarschool te Kruiningen, is thans als zoodanig benoemd mej. B. Zwart te Gorredjjk. Post en Telegrafie. De klerk der postergen en telegrafie C. A. Schrijver te Rotterdam, is met ingang van 1 November belast met de functie van waarnemend directeur te St.-Annaland. Colflnsplaat. Met ingang van 1 Januari zal de concessionaris van de telephoon alhier het bodeloon, dat door de geadresseerden buiten de kom der gemeente voor het bestellen van tele grammen verschuldigd is en dat gel jjk staat met rjjkstarief, voor eigen rekening nemen. Aan het hulpkantoor der postergen te Stave- nisse werd in de maand October in 26 inlagen ingelegd f 882,10, terwjjl er 1 terugbetaling ad 15 plaats had. Er werden 2 nieuwe boekjes uitgegeven. MABKTBEB1CHTE1I. Botterdam, 1 Nov. De aanvoer was heden wederom niet groot. Tarwe jarige, kan vorige prijzen opbrengen en bracht derhalve op per heet. van f 7.25 4 f 8.40 en extra puike nog daarboven. Nieuwe- was in de beste soort als voren te plaatsen, overigens moest 15 ct. verlaging worden inge willigd. Per heet. f 6.50 4 f 8.40, extra puike nog daarboven en per 100 kilo f 10 4 f 10.50. Rogge traag en tot vorige prjjzen niet geheel op te ruimem, ƒ5 4 f 5.70. Gerst. Winter-, ontbrak heden, Zomer kan door kleine aanvoer opbrengen Per heet. f 4.10 4 ƒ4.80 en per 100 kilo 6.90 4 f 7.75. Chevalier- onveranderd per 100 kilo f 8.75 4 9. Haver was heden iets flauwer. Per heet. f 2.50 4 f 3.40 en per 100 kilo f 6.45 4 f 6.80. Witte boonen als voren. Per heet. f 7 4 ƒ9.50. Bruine boonen onveranderd. Per heet. 6.50 4 f 7.80 en puike nog daarboven. Blauwe Erwten, kooksoort, puike kwal. onveranderd, doch mindere soort 20 ets. lager. Per heet. van f 6.50 tot f 7.40 en extra fijne kwal. nog daarboven. Niet-kokende 6 4 f 6.60. Vlas. Aanvoer op heden 11266 steen blauw, 1050 steen wit en 1500 steen Groningsch. Op het land was tamelijk veel handel in de betere sooiten en werd ruim 50 stuivers betaald voor goed draadvlas, terwjjl te Dordrecht eene partjj van ruim 1000 balen oud, 1894er gewas, tot geheime prjjzen verkocht werd met bestemming naar Duitschland. Een partjj wit vlas vond op de markt van heden tot flinke prjjzen koopers. L jj n z a a d. Zaailijnzaad met kleinen aanvoer doch flinke vraag tot hoogere prjjzen naar kwal. Men besteeddef 8.25 4 9.25 per heet. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer op heden circa 15000 balen. Men besteedde f 1 voor groote en kleine per 50 K.G., puike kwal. Aardappelen. Spuische jammen f 3.30 4 3.75, Overm. jammen f 3,75 4 4, Geldersche blauwe 2.60 4 2.70, Zeeusche blauwe ƒ2.50 4 f 2.60, dito jammen 2 95 4 3.75, Champions f 2.80 4 3, Pooters 1.90 4 2. Op de veemarkt waren aangevoerd 69 paarden, 1663 magere en 700 vette runderen, 643 vette- en graskalveren, 52 nuchtere kalveren, 21 schapen of lammeren. Runderen le qual. 64 ct., 2e qual. 60 ct., 3e qual. 50 ct.Kalveren le qual. 80 ct., 2e qual. 75 4 65 ct., alles per K.G. Ossen le qual. 64 ct., 2e qual. 60 ct., 3e qual. 50 ct.stieren le qual. 56 ct., 2e qual. 52 ct., 3e qual. 46 ct. Handel vlug. Stieren 70 4 170, graskalveren 20 4 45, melkkoeien f 140 a f 220, kalfkoeien ƒ160 a 215, vaarzen f 45 4 120, paarden 40 4 140 per stuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 2