ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 October 1897. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 54ste JAARGANG. No. 6989 Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de# Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche JVienwsbode" BHAADSCHÖUWUNG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzke brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag <Ien SS October eerstkomende en volgende dagen eene Algemeene Brandschouwing in de woningen der ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierir7.ee, den 18 October 1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Het 'nieuwe Spaansche Ministerie beeft reeds een aanvang gemaakt met het krachtig optreden in zake Cuba en de Philippijnen, dat het bij zijn optreden heeft beloofd. Generaal Weyler is terug geroepen en zal vervangen worden door generaal Blanco, en al scheen het eerst en al werd gemeld, dat de generaal zich met hand en tand tegen zijns vervanging zou verzetten, als goed soldaat heeft hij zich neergelegd bij het besluit zjjner superieuren en zelfs heeft hg aan de New-York Herald geschreven, in tegenspraak met al de berichten die omtrent zijne houding tegenover de Regeering liepen: »Uit mijn militaire loopbaan blijkt voldoende, dat ik nooit eenige moeilijkheid heb in den weg gelegd of zal leggen tegenover de wettige Regeering, welke deze ook zjj. Ik hen altijd do eerste geweest om aan de bevelen te gehoorzamen en ze te doen uit voeren". De Gouverneur-Generaal der Philippijnen, maarschalk Primo Rivera, is ook teruggeroepen en er is besloten versterkingen naar de eilanden te zenden, iets wat wel noodig blijkt te zijn, nu de officiëele berichten melden, dat er eene gewapende expeditie op de Philippijnen is geland. Voor Spanje is het zeer to hopen, dat de verwisselingen van personen, zoowel op Cuba" als op de Philippijnen, zal leiden tot een spoedig einde van den krjjg. Of de toeBtand op Cuba veel zal verbeteren? De tjjd zal moeten leeren of de opstand daar inderdaad nog bedwongen kan worden en of de Cnbanen iets meer van de liberale dan van de conservatieve Regeering willen weten. Meldden wij de vorige maal reeds, dat er in Italië in de katholieke kringen een zekere agitatie valt waar te nemeD, en in verband met het onlangs te Milaan gehouden congres, waar door de katho lieken, daartoe zelfs aangezet door de kerkvorsten, besloten is om den politieken strijd voortaan niet meer als bloot toeschouwer aan te zien, maar on danks het bekende voorschrift van den Paus: »noch kiezer, noch gekozene", in het vervolg een werk zaam aandeel er aan te nemen. Tijdens dat congres werd beweerd, dat de H. Vader zich zou verzetten tegen het optreden der katholieken in het staat kundige leven, maar Leo XIII heeft zich onthouden, zoowel van goed- als van afkeuring. De clericalen zjjn dus aan den arbeid getogen en hebben een ernstige propaganda op het touw gezet met het oog op de aanstaande verkiezingen, maar de talrijke vergaderingen, die in de voornaamste steden van het Koninkrijk zijn gehouden, hebben zich door zooveel heftigheid gekenmerkt, dat de Regeering maatregelen heeft moeten nemen en Zondag nog twee meetings door haar zjjn verboden. Toch houdt het groote publiek zich nog weinig met deze ver anderde politiek der clericalen bezig en wordt alle aandacht ingenomen door de verhooging van de be lasting op het mobilair, waartegen van alle zijden wordt geprotesteerd. Vooral de groothandel kant zich Bterk tegen de nieuwe belasting, die door de gemeenten, met goedvinding der Regeering, .wordt geheven. De Minister van Financiën heeft de belasting ambtenaren aangespoord om met gematigdheid op te treden, maar toch heeft zjj reeds aanleiding gegeven tot ernstige wanordelijkheden. De Minister-President di Rudini ontving eene delegatie uit de kooplieden der stad Rome, om te spreken over de nieuwe belasting. De Minister gaf de verzekering, dat er naar gestreefd zal worden tegenover de belastingschuldigen met de grootst mogeljjke billijkheid en welwillendheid te werk te gaan. Eene commissie, samengesteld uit den adjunct-burgemeester, den voorzitter der Kamer van Koophandel en den voorzitter der vereeniging van kooplieden te Rome, zou met den Minister-President beraadslagen over de wjjze, waarop de nieuwe belastingwet het best kan worden toegepast. Bij gelegenheid der ontvangst van die deputatie was in den omtrek van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken eene groote menigte samengestroomd. De groote meerderheid vormden ais gewoonlgk bjj dergelijke gelegenheden, troepen half opgeschoten jongens. Zonder tot heden daartoe bekende aanleiding, begonnen deze te flniten, te schreeuwen en te dringen, maar tot vier uur bleef echter alles kalm. Toen echter kwam er een compagnie militairen aanrukken, en op het sein daarvan vernielde de menigte een kar, en wierp zjj de soldaten met de stukken. Toen begon het ernst te worden; de soldaten velden het geweer en ontruimden het plein vóór het Ministerie van Buitenlandsche Zakenoproerige kreten werden gehoord, het plaveisel werd opgebroken en revolver schoten werden gelost. De soldaten vuurden terug, doodden een 17jarigen jongen en de rust werd niet hersteld voor er een drietal ernstig gewond was en 35 personen in arrest waren genomen. Zooals meestal bij dergeljjke gebeurtenissen geeft het groote publiek de schuld aan de politie, maar wie er ook de aanleidende oorzaak tot deze ongeregeld heden moge zijn, de moeilijkheden der regeering zijn er weer door vermeerderd. Italië voelt op eeno zeer drukkende wijze, dat het tot de groote mogendheden behoort; zjjne financiëele draagkracht is niet in verhouding tot zijne uitgavende bevolking wordt het voortdurend belasting betalen moede; het ziet geen resultaten er van. Vandaar telkens uitingen van ontevredenheid: nu in het Noorden, dan in het Zuiden des lands. Op Sicilië Bchijnen nu ook weer ongeregeldheden verwacht te worden ten gevolge der hoogere belastingen. Ouder den indrnk der gebeurtenissen in Grieken land en de vredesonderhandelingen, was Kreta zoo langzamerhand op den achtergrond geraakt. In het Oostenrgksche Hnis van Afgevaardigden is deze quae8tie weer eens opgerakeld. In antwoord op een vraag van den bekenden Afgevaardigde Kossuth, zeide de Minister Banffy, dat de Mogendheden baar uiterste best doen, ter verzekering van een zekere autonomie over Kreta, waarbij de snzereiniteit voor den Sultan behouden blijft, maar de Mogendheden wenscben niet langer de benoeming van den heer Numa Droz tot gouverneur van het eiland. En als 't ware ten vervolge van deze verklaringen komt het bericht, dat de Porte in een nota aan de Mogendheden verklaartgeen bezwaren te hebben tegen de autonomie van Kreta; de militaire bezetting zou worden verzekerd door de samenwerking der Europoescbe eskaders en der Tnrksche troepen. Tevens verzekert men dat de Mogendheden geen bezwaar zouden maken tegen de benoeming van een gouverneur van Tnrksche nationaliteit, mits hg Christen is en de keuze eerst wordt onderworpen aan de goedkeuring der Mogendheden. Transvaal. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat te Krügersdorp groote opgewondenheid teweeggebracht is door het volgende feit: Een zekere Smith, een agent van Cecil Rhodes naar men meent, heeft circulaires rondgedeeld, waarbij hoeven en bespanningen beloofd werden aan boeren, die Transvaal willen verlaten om zich in het gebied van de Chartered Company te vestigen. Een vijftiental boeren hadden zich reeds laten overhalen, toen de veldkornet Viljoen het bureau van Smith binnentrad, de boeren hun gebrek aan vaderlandsliefde verweet, en Smith te lijf ging deze kon met moeite ontsnappen. Later is een volksvergadering gehouden, waarin deze maatregel van Rhodes scherp werd afgekeurd. Amerika. Een zekere Eras mus Corning bracht te New-York voel geld bijeen door een grooten ijzerhandel. Voor ongeveer 25 jaar erfde de zoon dan ook twaalf millioen dollars of 30 millioen gulden. Deze bracht daarvan in vjjf jaren reeds vjjf millioen dollars door. Doch dat was maar een begin. Hjj gaf feesten, zooals de wereld nooit gezien had, gooide honderd duizenden weg in de politiek, legde een paarden- stoeterjj aan, die overal bekend was, en verkwistte op vele manieren zijn geld. Gelukkig gaf bg toen hg trouwde, zijn vrouw een millioen dollars, deze bleven hem nog alleen over, toen zij stierf. Thans is de voormalige millionnair als bedelaar gestorven. Zwitserland. Er is in de Alpen veel sneeuw gevallen. De meeste toeristen-spoorwegen zijn versperd, en daarom is de dienBt nu tevens maar voor dit seizoen geëindigd. Ook de kudden zijn naar de dalen teruggebracht. Rusland. Te Warschau is onlangs een 75-jarigo grijsaard tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd. Reeds in 1843 had hij zijne studiën aangevangen, maar geldgebrek noodzaakte hem, zijn studie op te geven en ergens een onderwjjzersambt te aanvaarden. Eerst 20 jaren later had hg zooveel weten te besparen om zjjne studiën weer te kunnen voortzetten. Ongelukkig voor hem echter nam hg deel aan den Poolschen opstand in 1863, met het noodlottig gevolg, dat hjj naar Siberië verbannen werd, waar 32 jaar tot dwangarbeid in de zilvermjjnen gedoemd was. Toen hem op 73-jarigen ouderdom gratie werd geschonken, keerde hij weer naar Warschau terug. Met ongeloofelijke volharding nam hjj weer zijne geliefkoosde studiën ter hand en wist na twee jaar nog den doctorstitel te behalen. Frankrijk. In de buurt van Lyon is een soort van Jack the Ripper gevangen genomen, de dader van ver schillende moorden met vreeselgke verminkingen, in de laatste jaren in het zuidwesten van Frankrijk bedreven. Hij heet Vacbor en had het vooral op jonge herders en herderinnen in de eenzame berg streken voorzien. Nadat men hem gevangen had genomen, terwjjl bij bezig was een oude vrouw te molesteeron, trachtte hij uit den trein te springen, maar een gendarme hield hem nog bij het been. Nu heeft hjj na lang loochenen bekend. Hg is in een klooster opgevoed en daarna bij het leger gegaan. Zjjn reeks misdaden begon met een moordaanslag op een meisje, dat haar verloving met hem verbroken had. Bij schoot op haar, trachtte vervolgens zichzelf te dooden en werd in een krank zinnigengesticht opgesloten, waaruit hg op 1 April 1894 werd ontslagen. Daarna is hij een zwervend leven gaan leiden en heeft in drie jaar, gedurende welke hij Blechts korten tjjd werd opgesloten wegens landlooperjj, acht afgrijselijke moorden bedreven, waarvan vier op meisjes van dertien tot zeventien jaar, een op een vrouw van 65 en drie op jongens van veertien tot zestien jaar. Hij lijdt aan erotischen waanzin en zeide door God gezonden te zijn om menschen te dooden en dat dit zijn recht en zjjn plicht was. Hjj beloofde nog nieuwe onthullingen te zullen doen. De rechter van instructie te Belley, op wiens bevel Vacher gevangen genomen werdwas op het spoor van den misdadiger gekomen door de bijzonderheden in de bladen omtrent sommige der bedreven moorden vermeld. Deze brachten hem tot de overtuiging dat zjj allen door één persoon waren bedreven en toen er eenige signalementen van den vermoodelijken dader werden gegeven, die eveneens overeenstemden, liet hij Yacher arresteeren. Nederland. Haarlem, 13 Oct. Heden middag om 12 uur had op de begraafplaats alhier de plechtige teraardebestelling plaats van den heer G. J. Sevenhuijsen, oud-secretaris en ontvanger van Brouwershaven en ontvanger van het loods wezen. Een talrijke familieschaar was aanwezig, terwijl de kist met prachtige kransen bedekt was, onder welke ook eene van den EdelAchtb. Heer Wesseling, oud-burgemeester van Brouwershaven. Toen het lijk in de groeve was neergelaten, nam een der aanwezigen het woord en sprak als volgt: Met een gevoel van diepen weemoed staan we hier aan uwe groeve. Wie had kunnen denken, dat we reeds thans u naar uwe laatste rustplaats zouden geleiden. Wel kwaamt ge hier ziek en zwak aan, maar we hadden zoo gehoopt, dat ge zoudt opfleuren, dat ge zoudt genieten van uwe rust. Ifetaas het heeft niet zoo mogen zijnl Den 12 Sept. kwaamt ge hier aan en juist vier weken later stonden wij aan uw sterfbed. Eu toch, wat hadt gif uw rust wèl verdiend. Vijf en veertig lange jaren hebt ge den lande cn de gemeente Brouwershaven gediend als haren secretaris en ontvanger, gediend met onkreukbaren trouw en stipte eer lijkheid. Bijna een halve eeuw iang waart gij de vriend, de raadsman, de vraagbaak van Brouwershavens ingezetenen. Steeds stond gij ieder hunner bij met uw welwillenden raad en steun. Toen dan ook in de maand Augustus de dag aanbrak, dat gij 45 jaren geleden uw betrekking aanvaarddet, toen wilden allen u toonen hoe lief zij u hadden. De gansche gemeente was ju feestdos gestoken; utve toen reeds zwakke gezondheid was echter oorzaak, dat het bij eene stille, maar oprecht gemeende hulde moest blijven. En toen op den vroegen morgen van den 12 Sept. uw rijtuig zich bewoog door Brouwershavens stille straten, toen hadden velen hun legerstede verlaten om u, hun ge liefden secretaris en vriend, een laatst vaarwel toe te roepen. Steeds mocht ge ook de achting en waardeering uwer superieuren ontvangennog heden morgen ontvingen we hiervan een bewijs: burgemeester Wesseling van Goes zond een krans als laatste hulde aan den man, dien hij zoo gaarne zijn leermeester noemde. Doch niet alleen als ambtenaar, het was vooral als vader, dat ge liefde gaf en liefde ondervondt, liefde van uwe kinderen, die van hunne vroegste jeugd leerden u lief te hebben en te beminnen. Uw gezin was een gezin, waar liefde woonde; bijgestaan door eene lieve vrouw en later door uwe trouwe zuster, wist gij uw woning te maken tot eene lieve plaats, waar uwe kinderen gaarne in hunne vacanties kwamen uitrusten en genieten. Iloe gezellig was het niet, als ge in het schemeruurtje uw trouwe vriendin, de viool, in uw arm naamt, en dan met uwe kinderen liedjes zongt, tintelende van levenslust en levensvreugd. En uwe diepbedroefde weduwe, ook zij heeft ondervonden, welk een liefdevol hart gij bezat. Door eene zorgvuldige verpleging heeft zij dan ook steeds getracht u die liefde te vergoedenja, hier aan de geopende groeve mogen we zeker met dankbaarheid verklarenzij heeft u opgepast in uwe langdurige ziekte met de meeste liefde en grootste aan hankelijkheid. God ste.-ke haar en hare beide kinderen 1 Ook voor uwe broeders en zusters waart ge steeds een liefhebbende broeder; »hij was ons aller beschermer", ver klaarde de jongste uwer broeders, staande aan uw doodbed. En uwe kleinkinderen, ze zouden hun grootvader zoo gaarne bij zich gehouden hebben; de blijken hunner liefde, zijl bedekkeu uw laatste rustplaats met de bede: •Rust zacht, lieve grootvader I" En als we nu straks van hier gaan, o, dan blijve hier slechts uw stoffelijk omhulsel, maar uw geest, uw berinne ring, te blijve voortleven in ons aller harte Brave vader, goede broeder, beste vriend, rust zacht, rust in vrede I Amsterdam, 16 Oct. In het begin van het vorig jaar bleek, dat deze gemeente door frauduleuze handelingen van een sedert overleden beambte der stadsbank van leening een schade had geleden van ongeveer f 98.000. Deze beambte was belast met de taxatie van ter beleening aangeboden paarlen en juweelen en fungeerde tevens alB controleur bij de verkoopingen. Door deze combinatie van betrekkingen gelnkte het hem gedurende een reeks van jaren een aantal panden, in waarheid louter waardeloos glas, te doen beleenen als kostbare voorwerpen. De stadsadvocaat, gevraagd, of de commissarissen der bank aansprakelijk mochten worden geacht voor de geleden schade, beantwoordde die vraag bevestigendbij besluit van den Gemeenteraad werd die vraag echter onderworpen aan het oordeol van drie rechtsgeleerden bniten Amsterdam, mr. Vlie- lander Hein alhier, prof. Oppenheim te Leiden en jhr. mr. De Brauw alhier. Eenstemmig waren deze van oordeel, dat de grieven, tegen commissarissen der bank in te brengen, betreffende onachtzaamheid bij het vaststellen der instructiën, niet wjjzen op grove schuld aan die zijde en dat zelfs, schuld aangenomen, het causaal verband tusschen het niet nemen van gewenschte maatregelen en de geleden schade niet is aan te nemen. Op grond van dit advies stellen B. en W. van Amsterdam nu den Raad aldaar voor, de geleden 6chade, netto f 94,750 (98,000 min de borgtocht) af te schrijven van het kapitaal der bank, groot f 743,554. 'S-G raven hage, 16 Oct. Vormoodeljjk komt de Tweede Kamer 16 November bijeen. Voor het bespreken van plaatsen voor een voorstelling van Sarah Bernhardt stond Donderdag ochtend te 's Hage de eerste persoon reeds te half vijf aan den schouwburg. Te tien minuten vóór vjjf uur kwam nommer twee en te negen uur waren reeds 130 nommers uitgegeven. fSerjSen-op-ZooiML 16 Oct. Gisteren morgen bad aaD het station alhier een treurig ongeval plaats. Zekere Hoogmoed had het ongeluk tusschen twee buffers van een rangeerenden suiker- biotentrein te geraken, met het noodlottig gevolg, dat hg inwendig zwaar werd' gekneusd en meer dood dan levend per rjjtuig naar zijn woning werd vervoerd. De hoer Lambert de Ram, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Bergen-op-Zoom, zal 15 December voor eenigen tijd naar Suriname ver trekken. Verncuzcn. Voor de vacante betrekking van Secretaris dezer gemeente hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. In de zitting van Donderdag benoemde de Kamer van Koophandel eene commissie, tot het ontwerpen van een adres aan de regeering, waarin op verbetering van verschillende zaken, ten behoeve van de zeevaart te Terueuzen wordt aangedrongen. Het voornaamst genoemde punt betreft het maken van een houthaven met opslagplaatsen, daar het is voorgekomen dat schepen de haven moesten passeereu uit gebrek aau j plaats om de lading te lossen. Daar de begrootingen voor het volgend jaar reeds zijn opgemaakt, zal met het zenden van het adres worden gewacht tot de plannen voor verbetering voor het kanaal Gent—Terneuzen, thans ontworpen, definitief zullen zijn vastgesteld, wat, naar vermoed wordt, het begin van het volgend jaar 't geval zal zjjn. Aan Ged. Staten van Zeeland zal worden gewezen op de wenscheljjbheid van het maken van een wachtlokaal voor passagiers, ter plaatse waar de nieuwe aanlegpont ten dienste van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde komt te liggen. Met de uitvoering van de werken voor het leggen der ponten is men reeds geruimen tijd bezig en de ponton met toeleidende brug zjjn hier gearri veerd. Gocg, 15 Oct. Aan de oproeping van het hoofd-comité voor de kroningsfeesten alhier wordt nog al gehoor gegevenin verscheidene straten, als de Lange Kerkstraat, Papegaai, Lange Vorst- en Ganzepoortstraat zjjn reeds buurtcommissiën gecon stitueerd, in de Korte Kerkstraat en de Nieuwstraat zjjn dergelijke commissiën in wording, terwjjl zeer zeker nog meer straten zullen volgen. Die commissiën hebben het verstandige beilnit genomen eene geheel vrijwillige wekeljjkscbe of maandeigksche contributie te heffen, liever dan een vrjj groot bedrag in eens, dat door sommige buurt- genooten met moeite zou kunnen worden bjjgedragen. Israëlieten, Roomsch-Katholieken, Anti-revolutio nairen en Liberalen reiken elkaar trouw de hand. Mocht dio eensgezindheid ook in andere opzichten mogeljjk bljjken, dan in het organiseeren van een waardig kroningsfeest! 31 Augustus 1898 zou dan om meer dan eene reden een gezegenden dag zjjn. De zelfverloochenings-week van het Heilsleger is weder begonnen. Het vorige jaar was de opbrengst dier week f 13000, thans hoopt de heer Clibborn dat dit bedrag tot f 20000 zal stjjgen. Voor de toevluchten, voor de arme ongelnkkigen die daar komen, voor de reddingshuizen, voor de landkoloniën is veel geld noodig. De medegedeelde kennisgeving van den burge meester kan al dadelijk dienst doen. Staveilisse. In de 11. Vrijdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld de begrooting voor den dienst 1898. De ontvangsten en uitgaven wgzen een cijfer aan van f 11878.28*. Onder de inkomsten komen voor: van eigendom men f 200, hoofdelijke omslag f 2600, uitkeering Rijk f 3667, opcenten personeele belasting f 1403.405, vorgoeding onderwijskosten f 1550, schoolgelden f 370, haven- en kadegelden f 1200, vergunningsrechten f 143.75 en hondenbelasting f 80. Onder de uitgaven komen voor de volgende postenhuishoudelijk bestuur f 1431, onderwjjs f4658.40, onderhoud eigendom men /1360, aflossingen en rente f 1654.25, geneeskundige dienst f 395, politie, schutterjj, brandweer en straatverlichting f 739.24, terwijl er een post van f 562.93* voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken. De rekening over 1896 en de begrooting voor 1898 van bet plaatselijk armbestuur werden eveneens goedgekeurd en vastgesteld. Als lid van genoemd armbestuur werd met (algemeene stemmen herbe noemd de heer M. van Lujjk. BruiniSge, 18 Oct. De werkzaamheden ter opruiming van het voor den wal gezonken vaartuig zijn de geheele week voortgezet. Vrijdag mocht het eindelijk gelukken het schip geheel en al op te rnimen, zoodat de vaart weder vrjj is. Men schrijft ons van BruitliSie »In antwoord op het in De Zeeuw van Dinsdag 12 October geplaatste stuk, omtrent de verhooging der jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris van Bruinisse het volgende: De discussies van de eerste vergadering worden vrij uitvoerig vermeld en zijn jnist weergegeven. Van die van do tweede wordt echter met geen enkel woord gerept. In de eerste was volgens het bericht zelf in De Zeeuwhet meerendeel der leden van oordeel, dat, omdat nu eenmaal voor de ambtenaren gegeven werd, het ook aan hen moest gegeven worden, niettegenstaande de secretaris uitdrukkeljjk verklaarde, dat het aan de welwillend heid van den Raad werd overgelaten. ToDgevolge eener andere berekening stellen Gedep. Staten daarna voor, de jaarwedden op f 800 te bepalen en de uitkeering op f 400 (niet op f 300, zooali het bericht schrijft). En nu oordeelen plotseling de leden anders en wordt het in do vorige ver gadering voorop gezette beginsel prijs gegeven. Dit tengevolge van beraadslagingen, wier inhoud, in tegenstelling van die van de eerBte vergadering, niet vermeld wordt. Men oordeele nu zelf ik herhaal de woorden van De Zeeuw of hier niet door een der leden de kaart is gelegd, die oorzaak werd van zoo groote wjjziging in het oordeel der vergadering. I Zierlkzee, 18 Oct. De najaarsvergadering der Vereenigiüg van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen en Duiveland zal alhier gehouden worden op Dinsdag den 26sten dezer ten Stadhuize, waarin o. a. zullen behandeld worden de volgende onderwerpen regeling der gemeente-financiën volgens de wet van 24 Mei 1897 (Staatsbl. No. 156) i de vereenvoudiging van de inrichting van de gemeente-rekeningen in Zeeland, en de wenBchelijkheid om het Reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie zoodanig te wijzigen, dat reeds bij de eerste Bebouwing tegen nalatigen proces-verbaal zal kunnen worden opge maakt. Verleden jaar zijn te Utrecht 60,400.000 centen voor Nederlandsch-Indië aangemunt. Of de inlander blij is met zooveel nieuw kleingeld? In geonen deele. Ouderwetsch als hjj iB, rekent bg nog altjjd bg den duit en nu mogen wjj hem honderd maal voorrekenen, dat tien centen geljjk zjjn aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1