Een nieuwe manier om brood te bereiden, en wel volgens de methode-Avedjjk, wordt thans in Engeland door eene maatschappij, de »N. A. P. Bread Company, limited", met een kapitaal van 3 millioen gulden uitgeoefend. Het nieuwe in deze methode, die een omwente ling in de broodbereiding beteekent, bestaat, volgens de Ned. Bakkers Crt., hierin, dat men daardoor in staat is, het geheele graan in een zeer fijn deeg om te zetten. Te dien einde wordt de beste tarwe of rogge gewasschen, vervolgens eenigen tijd in water ge weekt en ten slotte in een gepatenteerde, op een grooten koffiemolen gelijkende machine, door middel van een vermalings-, wals- en bevochtigings-proceB, in een enkelvoudige bewerking in een zoo fijn deeg omgezet, dat er geen spoor van dehontdeelen, zemelen genaamd, voor het oog zichtbaar blijft. Het brood, van dit deeg bereid, bevat alle eiwit- houdende zelfstandigheden zoowel als de phosphaten, in het tarwe- of roggegraan aanwezig, welke ver schillende voedende bestanddeelen, door de natuur in zoo overvloedige mate in de graankorrel samen gevoegd, zóó bereid worden, dat ze door de spijs verteringsorganen daaruit afgescheiden, opgenomen en verteerd kunnen worden. ZIerlkzee, 11 Oct. De heer Kooinstra zal, om de belangen der Militaire Tehuizen te bespreken, deke week optredenMaandag te Kerkwerve, Dinsdag te Eikerzee, Woensdag te Burgh, Donder dag half acht in de Ohr. School te Zierikzee en Vrijdagavond te Bruinisse. Te Klaaswaal blijft maar altijd door verschil bestaan tusschen raad en burgemeester. De gemeente raad heeft nu besloten den minister van binnenlaodsche zaken te verzoeken den burgemeester D. Kluif hoofd te willen gelasten ten spoedigste den brief, welke door dezen wederrechtelijk wordt achtergehouden, te willen overleggen aan den secretaris, om alsnog de notulen op te kunnen stellen en verder den burgemeester te willen bevelen, zich zoo te gedragen, dat door hem niet langer de administratieve werk zaamheden worden bemoeiljjkt. In de tweede plaats werd besloten de tusschen- komst van den minister van binnenlandsche zaken in te roepen, om den burgemeester te willen bevelen, den raad in de gelegenheid te stellen de notulen van 2 Januari 1897 overeenkomstig de waarheid op te maken en vast te stellen. Ter beschikking van den officier van justitie te Roermond is gesteld een in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen verpleegd persoon, die zich beschuldigt de moordenaar te zgn van den jachtopziener te Vlodrop, die vóór 4 jaar in zgn functie was dood geschoten. Hij wilde zgn geweten ontlasten, dat hem den vermoorde steeds in hopeloozen toestand voorstelde. In 't jongste nommer van De Klokwaarvan het Kamerlid Van der Zwaag redacteur is, komt een artikel voor, getiteld: Beëediging der Kamer leden en opening der Kamer, waarin deze o, a. zegt: >Ik dacht in den beginne, dat de heeren Kamer leden mjj zouden behandelen als indertjjd Domela Nieuwenhuis te beurt viel; dit bleek anders uit te komen. «Het allereerst kwam Smeenge mij begroeten (nadat ik van onze plaats reeds een groet met onzen goeien vriend Stoffel gewisseld had), toen volgden Van Gilse, Rink en nog anderen, waaronder de Katholieke afgevaardigden Nolens en Trujjen. 's Namiddags volgden Houwing, Tijdens, Ketelaar, Nolting, Heldt, Schram, Kerdgk en nog e enige anderen, wier namen ik mij niet herinner. Over de ontvangst in de Kamer had ik dus niet te klagen op een beetje minder voorkomendheid had ik mij voorbereid". Zeven-en-twintig sollicitanten hebben zich aangemeld voor het ambt van commissaris van politie te Scheveningen. Gelijk bekend, is op de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1898 ƒ50.000 uitge trokken in verband met de Inhuldigingafeesten. Men verneemt, dat het grootste bedrag hiervan bestemd is voor de inrichting van het gebonw der Nieuwe Kerk te Amsterdam voor de plechtigheid, welk gebouw vier maanden vóór de inhuldiging ter beschikking van het Rgk zal gesteld worden. Ook zou, van Rjjkswege, worden bijgedragen in de kosten van ontvangst van buitenlandsche journa listen, die bjj de plechtigheid aanwezig zullen zgn. Hoe gevaarlijk het is om den stoel achter iemand weg te nemen, wanneer deze even opstaat, is weder te Utrecht gebleken. Tgdens een bruilofts partij aldaar had namelijk een der gasten iets voorgedragen, van welke gelegenheid een meisje dat naast hem zat, voor de grap gebruik maakte om zonder dat hg zullre bemerkte, zijn stoel achter hem weg te schuiven. Toen hij dan ook weder wilde gaan zitten, tuimelde hg tot groot vermaak der aanwezigen achterover op den grond, met het gevolg echter, dat hg eonige oogenblikken later bewusteloos werd opgenomen, en men genoodzaakt was de hulp van een geneeskundige in te roepen, door wien vermoedelijke hersenschudding werd geconstateerd. Dat het van af dat oogenblik met de pret gedaan was, laat zich denken. Wat er al in straatmest bij een boer kan aangevoerd wordenl De lossers van een schip met straatmest te Lekkerkerk vonden drie assignaten van het «Domaine nationaal de l'an deux de la République Fran^aise" (1793, groot 25 livre). Konden zulke dingetjes, evenals planten, in straatmest weer tot hun vollen wasdom komen, wis zouden de boeren ze er graag in gezaaid vinden. Was het bg deze drie misschien om hun kiemkracht te toonen, dat ze zoo gaaf en glad gebleven waren De paters-missionarissen A. Klerk en A. Wil- lems van het missiehuis te Roozendaal, zgn naar Midden-Borneo vertrokken. De streek, waarheen zij zich begeven, is nog wild en onbeschaafd. Allerlei gereedschappen hebben zjj medegenomen, daar zjj zelf een huis moeten bouwen. De verbouwing van de Vijfsluizen aan de Maas zal, indien alles meeloopt, eerst in het voor jaar van 1898 geëindigd zgn. Een gemeentebestuur bij Haarlem verleende desgevraagd aan een zijner ambtenaren, die na 35 jaren trouwen dienst eervol ontslag had gevraagd en verkregen, verlof om nog eenige dagen in de door hem te verlaten, doch nog niet door den op volger te betrekken woning, te verbljjven, mits door hem werd betaald een huur van ...f3 per week. In de papierfabriek >De Eendracht" te Wormerveer werd een der werklieden door een wiel gegrepen, een paar malen rondgedraaid en daarna een eind weggeslingerd. Hevig bloedende werd de ongelukkige opgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de wonden, hoewel vele, niet zoo ernstig waren als gevreesd werd. Zierikzee, ll-Oct. In de heden namiddag ten 2 ure gehouden openbare zitting van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter de heer Ch. W. Vermeys. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat Burgem. en Weth. aan den heer A. F. Hanssens op zijn verzoek eervol ontslag hebben verleend als tijdelgk ambtenaar ter gemeente-secretarie. Voorts dat op 28 September 1.1. zijn opgenomen de kas en de boeken van den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat in kas was f 445,04s, juist over eenkomende met de boeken. Ingekomen was een adres van de onderwijzers aan de Herhalingsschool voor jongens, met verzoek hunne belooning met f 25 te verhoogen. De Voorzitter stelt voor, dit adres te stellen in handen van Burgem. en Weth. Mr. Lechner stelt voor, in deze het advies der Plaatsel. Schoolcommissie in te winnen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen, die van de H.H. v. d. Bout, Franse, v. Schelven, v. Geuns en Legemaat. In behandeling komt het voorBtel van Burgem. en Weth. tot het afsluiten van het Djjkwater en het opruimen van het Sas met het daarmede in verband staande plan der Rotterdamsche Tram maatschappij tot het leggen van een dam met sluis in het Dgkwater. Aan dat voorstel ontleenen wg het volgende Naar aanleiding der motie, aangenomen in de vergadering van 10 Sept. 1.1., heeft de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij plannen ingezonden omtrent de wijze waarop het Dgkwater door den Tramweg zal worden gesneden. Die plannen zgn1°. om over het Dgkwater een brug te leggen, zooals steeds in de bedoeling heeft gelegen, en 2°. om in het Dijk water een dam te leggen, waarin een afwateringssluis en waarvan naast de tramljjn een verkeersweg zou worden aangelegd. Dit laatste plan wordt thans aan de Vergadering voorgelegd. Eene beslissing omtrent de afsluiting 7an het Dgkwater achten Burgem. en Weth. thans noodig. Zooals reeds vroeger is betoogd, is het niet mogelijk om in cijfers te brengen welken invloed het spuien van het Sas op de diepte der haven heeft en of dus het Sas moet behouden big ven, en dit wel omdat verschillende opnemingen, die hiertoe hadden moeten worden gedaan om eene juiste berekening te kunnen maken, thans niet meer kunnen genomen worden. Toch hebben Burgem. en Weth. getracht om eenige gegevens te verkrijgen, waarna bij hen de vaste overtuiging is ontstaandat onder de bestaande omstandigheden, het in het financiëel belang der gemeente is, wanneer besloten wordt het Dgkwater af te sluiten en dus niet meer te spuien. Burgem. en Weth. bespreken voorts het uit baggeren der haven, noemen dienaangaande eenige cjjfers en komen tot de conclusie, dat, wenscht men te blijven spuien, dit de gemeente per jaar minstens f 3100 kost, terwjjlwanneer men het Srs opruimt, de gemeente per jaar te betalen heeft aan meerder baggerwerk ongeveer f 540, aan aandeel in de nieuwe sluis en dam f 220 (4 pCt. van f 5500), aan onderhoud van de sluis, zooals die is geprojecteerd, pl. m. f 100 en aan bediening en bewaking van de sluis pl. m. f 50, alzoo te zamen 910, waaruit bljjkt dat het financiëel belang der gemeente meöbrengt het Sas op te ruimen, het Dgkwater af te sluiten en in het ver volg door baggeren de haven op diepte te houden. Op grond van een en ander stellen zjj alzoo aan de Vergadering voor, "tot afsluiting van het Dgk water en tot opruiming van het Sas over te gaan. Wat de wijze van afsluiting betreft, hiertoe is een plan ingediend door de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij, wat hierbjj t0r lezing is overgelegd. Burgem. en Weth stellen voor: I. tot afsluiting van het Dgkwater en tot op ruiming van de Sassluis, wanneer het Dgkwater zal worden afgedamd II. aan de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vergunning te verleenen tot het maken van een uitkeeringssluis en een dam in het Dgkwater, over eenkomstig het ingediende ontwerp, onder bepaling, dat de plannen der werken moeten worden overgelegd aan Burgem. en Weth. ter beoordeeling, benovens verschillende andere voorwaarden, ook betreffende don afbraak van het Sas omtrent de wijze van uitvoering III. aan meergenoemde Maatschappij toe te 6taan om langs de Oostzjjde van het tegenwoordige Sas sporen te leggen toor eene aldaar te maken los- en laadplaats aan de Haven, onder verschillende bepalingen. Over dit voorstel wordt uitvoerig gedebatteerd, waarvan wij de hoofdzaak in ons volgend No. zullen mededeelen. Ten Slotte wordt aangenomen par. I met 11 tegen 2 stemmen, die van de H.H. Fokker en Mulock Houwer en II en III met algemeene stemmen. Aangenomen wordt een voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van den dienst van het personeel op de Algemeene Begraafplaats, waarbjj o. a. is bepaald, dat zal worden aangesteld een eersten grafdelver, die tevens berrie-zetter zal zgn, op eene jaarlgksche bezoldiging van f 300 en vrije woning. Als leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwgs worden benoemd: in plaats van Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boege, Mr. S. J. M. van Geuns en in plaats van den heer J. W. van Elzelingen, de heer A. H. W. v. d. Vegt. Tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. S, wordt benoemd de heer P. J. H. Gelucke te Voorburg, met wien op de voordracht stonden de H.H. J. H. Sauveur te Njjmegen en C. Roovers te Gorinchem. Tot leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. en in het rechtlijnig en vakteekenen aan de Burger-Avondschool wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. H. Ochtman, thans leeraar in het handteekenen aan die school. Na omvraag wordt de vergadering gesloten. Aanbestedingen, Verkoopingen en*. Ten overstaan van den notaris P. Wag is, op 9 dezer, publiek verkocht: de opstal van twee woon huizen met erfpachtsrecht aan den grond, SteiDstraat te Bruinisse, in massa, voor f 900 en 8% onkosten. Vrijdag 11. werd aan het ministerie van waterstaat enz. te 's-Gravenhage aanbesteed: het herstellen en verbeteren van rgkstelegraafljjnen in de provinciën Noord-Brabant en Zeeland. Minste inscbrjjver was de heer A. Engelbert te 's-Heerenhoek voor ƒ824. De raming was 1250. Cortjgcne, 8 Oct. Gisteren werd door de vereeniging «Landbouwbelang" in het café van den heer St. de Regt aanbesteed: de levering van 3500 K.G. zachte lijnkoeken, 7900 K.G. katoen- pittenmeel, 900 K G. grondnotenkoeken, 900 K.G. grondnotenmeel. Bovenstaande werd gegund aan den heer Iman J. van der Have te Zierikzee, reap, voor 9,75, 8, 9,75 en f 10,10 per 100 K.G. Voorts 2000 K.G. gedroogde spoeling, gegund aan de heeren C. L. Schepp Zoon te Rotterdam, voor 6,80 per 100 K.G. en 3200 K.G. maïs, ge gund aan den heer A. Kole te Colijnsplaat, voor 3,60 per 100 K.G. Alles franco op den wagen alhier. De vereeniging ia voornemens dit jaar nog een besteding van veevoeder te houden. Bcrsen-op-Zoom, 9 Oct. Dat bg de weervisBcnergen in de Ooster-Schelde malaise heerscht blijkt wederom hieruit, dat bij de deze week alhier gehouden verpachting van 13 perceelen van deze visscherjj de totale opbrengst slechts 4708 was, tegen 7230 bij de vorige verpachting. Elf dezer perceelen vonden afnemers alhier, terwijl twee in handen kwamen van de Tholensche Oestercultuur- Maatschappjj. Landbouw eu Weeteelt. Werd reeds gedurende eenige jaren de paardenfokkerij kmcht'g van rijkswege gesteund, de veefokkerij mocht zich niet in gelijke sympathie verheugen. Na jarenlang aanhouden door belanghebbenden is ook thans voor de verbetering der veefokkerij een rijks-subsidie beschikbaar, en is in onte provincie de afdeeling Zeeland van het Ned. Rundvee-Stam boek met het beheer dier subsidie en de uitvoering van de te nemen maatregelen belast. In de volgende maand zullen, als gevolg daarvan, voor het eerst door de geheele provincie keuringen gehouden worden van tweejarige stieren, waar voor belangrijke prijzen beschikbaar zijn. Wij hebben ge meend, dat om deze nuttige zaak zooveel mogelijk bekend te maken, een publicatie van het voor die keuringen geldige reglement van belang geacht mag worden. Mogen thans de Zeeuwsche veefokkers toonen, dat zij het streven der regeering, om ook dezen tak van het landbouw bedrijf te steunen, waardeeren en met een groot aantal stieren aan de aanstaande keuringen deelnemen. REGLEMENT voor dï provincie Zeeland, bedoeld in art. 3 van het reglement aangaande de onder steuning van de veefokkerij van Rijkswege. I. Van de b ij dragen en premie n. Art. 1. De gelden, door den staat overeenkomstig art. 1 van het hierboven genoemd reglement toegestaan, worden na aftrek van de noodzakelijke kosten, bedoeld in de laatste alinea van dat artikel, bestemd voor: Bijdragen voor het onderhoud van stieren, die minstens 2 breede tanden hebben. Art. 2. Voor de toekenning dier bijdragen wordt de provincie verdeeld in zeven keuringskringen. De eerste kring bestaat uit Walcheren de tweede uit Schouwen en Duiveland; de derde uit Tholen en St. Philipsland; de vierde uit Zuid-Beveland; de vijfde uit Noord-Beveland; de zesde uit Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk deel), en de zevende uit Zeeuwsch-Vlaanderen (Oostelijk deel). De toekenning geschiedt na keuring, over elk dier kringen vergelijkenderwijze, onder dien verstande, dat voor bijdragen alleen in aanmerking komen stieren, die: a. op zichzelf beschouwd waardig zijn om te worden bekroond b. in den kring, waar de keuring plaats heeft, tehuis behooren of aldaar worden gestationeerd, en c. in een der Rundvee-Stamboeken zijn opgenomen of ter opneming daarin worden aangeboden. Art. 3. De bijdragen worden tot drie verschillende be dragen gegeven. De verhouding dier bedragen is als 3 2 1. In de kringen, genoemd in het voorafgaand artikel, worden beschikbaar gesteld in den eersten kring 2 bijdragen van elke categorie; in den tweeden kring 2 idem, derden 2 vierden 3 vijfden 1 zesden 2 zevenden 3 Wanneer de bijdragen, voor een dezer kringen uitgeloofd, niet ten volle kunnen worden uitbetaald, kunnen de vrij vallende gelden door het bestuur van de afdeeling Zeeland van het N. R. St., op voordracht der keuringscommissie, worden gebruikt tot het verleenen van bijdragen aan stieren in kringen, waar meer bekroningswaardige dieren dan beschikbare bijdragen aanwezig waren. Art. 4. De aanneming van eene onderhoudsbijdrage verplicht den eigenaar van den stier om dat dier tot den len Mei van het jaar, volgende op dat, waarin de keuring plaats heeft, ter dekking beschikbaar te houden in den kring, waarin het gekeurd werd, tegen een dekgeld, de som van 2,50 niet te boven gaande. Art. 5. Eigenaren van stieren, waarvoor bijdragen zijn toegekend, ontvangen, met afwijking van het in het vooraf gaand artikel bepaalde, deze ook, wanneer het dier sterft, of wanneer het door eenig gebrek, buiten toedoen van de eigenaars, niet meer aan de gestelde voorwaarden voldoet. De eigenaren, wier stieren in de in de voorafgaande alinea vermelde gevallen verkeeren, zijn verplicht binnen drie dagen na den dood of na het ontstaan van het gebrek daarvan per aangeteekenden brief kennis te geven aan den voorzitter van het bestuur van de afdeeling Zeeland van het N. R. St., die onverwyld een onderzoek doet instellen en daarvan in de eerstvolgende bestuursvergadering verslag doet. Het bestuur voornoemd beslist, zoo noodig na den stierenhouder te hebben gehoord, of de bijdrage al of niet mag verleend worden. II. Van de keuringscommissiën. Art. 6. In elk der kringen, genoemd in art. 2 van dit reglement, wordt eene keuringscommissie benoemd. Elke commissie bestaat, behalve uit het door den Minister van Binnenlandsche Zaken, overeenkomstig art. 3, 2e alinea van het algemeen reglement te benoemen lid, uit den inspecteur van het N. R. St. onder wiens ressort de betrokkene kring behoort, en drie leden, te benoemen door het bestuur der afdeeling Zeeland van dat stamboek. De benoeming van laatstgenoemde leden geschiedt voor den tijd van drie jaren uit dubbeltallen, opgemaakt door de leden van het N. R. St., afdeeling Zeeland, in den kring, waarvoor de commissie moet keuren. Tot opmaking dier dubbeltallen worden de leden in elk der kringen voornoemd in vergadering bijeengeroepen door de commissarissen, bedoeld in het huishoudelijk reglement voor de afdeeling Zeeland van meer genoemd Stamboek. Voor die vergaderingen gelden de bepalingen, omschreven in voornoemd reglement. De leden zijn bij aftreding dadelijk herkiesbaar, terwijl in tusschentijdsche vacaturen geheel op dezelfde wijze wordt voorzien. Tusschen de leden van eenzelfde commissie mag geen bloed- of aanverwantschap bestaan tot in den derden graad. Art. 7. Aan de keuringscommissiën wordt een secretaris toegevoegd. De secretaris heeft geen stem en kan voor meer dan eene of voor alle commissiën worden aangesteld. Zijue benoeming geschiedt telkens voor den tijd van één jaar door het bestuur der afdeeling Zeeland van het N. R. St. Art. 8. De keuringscommissiën benoemen uit hun midden voorzitters. Bij ontstentenis van den voorzitter treedt het oudste lid in jaren als zoodanig op. Geen vergadering of keuring mag plaats hebben, indien niet minstens drie leden tegenwoordig zijn. Art. 9. Voor iedere keuring, die zy bijwonen, ontvangen de drie door het Stamboek-bestuur te benoemen leden ieder 6. Eene gelijke vergoeding wordt toegekend aan den secre- De prijzen voor de in November a.s. te houden kéu- ringen bedragenvoor 1ste prijs f 45, 2de prys f 30 en 3de prijs 15. taris der keuringscommissie voor elke door hem bygewoonde keuring. III. Van de keuringen. Art 10. In eiken kring worden ten minste op zooveel plaatsen als er stellen-bijdragen beschikbaar zijn, keuringen gehouden. Art. 11. Het Bestuur van de afdeeling Zeeland van het N. R. St. bepaalt in overleg met de keuringscommissiën de gemeente, den dag en het uur waarop de keuringen zullen gehouden worden en zorgt dat tijd en plaats der keuringen tijdig worden bekend gemaakt. Art. 12. Om aan eene keuring te kunnen deelnemen wordt vereïscht aangifte bij den voorzitter van de keurings commissie, minstens een half uur vóór het voor de keuring gestelde uur. Het deelnemen aan de keuring bewijst dat de eigenaar van den aangegeven stier bereid is zich aan de in dit reglement gestelde eischen te onderwerpen. Art. 13. Zoo spoedig mogelijk geeft elke keuringscom missie verslag van de in haren kring gehoudene keuringen met opgave van de volgorde der dieren, welke bekronings- waardig zijn, en de door elk dier dieren behaalde punten. Zoodra al die verslagen zijn ingekomen, stelt het bestuur der afdeeling Zeeland van het N. R. St., ook met inacht neming van het bepaalde in art. 3 laatste alinea van dit reglement vast, aan welke dieren bijdragen moeten worden toegekend. IV. Van het geldel ij k beheer. Art. 14. Het geldelijk beheer uit dit reglement voort vloeiende wordt gevoerd door den penningmeester der afd. Zeeland van het N. R. St. Art. 15. De uitbetaling der onderhoudsbijdragen geschiedt dadelijk nadat de springlijsten, die gratis aan de eigenaren zullen verstrekt worden, behoorlijk ingevuld aan den pen ningmeester zullen zijn teruggezonden. Die lijsten moeten, om aanspraak op de bijdragen te kunnen maken, vóór 1 Juni het jaar volgende op de keuringen ingezonden zijn. Art. 16. Jaarlijks in de maand Februari doet de penning meester rekening en verantwoording over het afgeloopen kalenderjaar aan het bestuur. Deze rekening wordt overigens ingericht op de wijze, aan gegeven in art. 10 van het in het hoofd aangehaalde regle ment aaDgaande de ondersteuning van rijkswege aan de veefokkers. Het vee dat verleden week uit Selzaete naar Sas van Gent was teruggezonden, omdat men vreesde dat bet met ziek vee in aanraking gekomen was, is, door tusschenkomst der autoriteiten, weer naar België ingevoerd mogen worden, tot groot genoegen van slagers en kooplui, die alle mogelijke moeite doen om de veemarkt van Sas van Gent tot bloei te brengen. Voortaan zal iederen Dinsdag een bekwaam veearts het vee aan de lijn keuren, waardoor de kooplui eenigszins gewaarborgd zullen zgn voor afkeuring te Selzaete. ReneSSe. Alhier doen zich eenige gevallen van vlekziekte onder de varkens voor en in de gemeente Serooskerke is het mond- en klauwzeer uitgebroken. BECHTSZAkEfl. Inzake J. W., 41 jaar, visBcher te Terneuzen, appèllant en geappèlleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ternenzen, waarbij hg ter zake van het visschen in gesloten vischtijd met ander dan geoorloofd vischtuig, werd veroordeeld tot 1 boete, subs l dag hechtenis, is jl. Vrgdag door de rechtbank te Middelburg het vonnis des eersten rechteis vernietigd en appèllant en geappèlleerde vrijgesproken. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Vrouwepolder ds. J. Hoekstra te Heteren. Bedankt voor bet beroep naar St.-Lauren« en Brigdamme door ds. B. M. Mantz te Baambrugge. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Kruiningen door den cand. B. v. d. Werff te Kampen. In de Amsterd. Volksbode komt in de bekende quaestie tusschen de hh. dr. Knyper en Boissevain het navolgend schrgven vau den predikant G. J. Vos Az. voor: Bo8sevain contra Kuyper. »Dr. Kuyper zoekt, in Het Handelsblad, her opening van 'tproces dat hg, in 1886, voor de bevoegden zoolang mogelijk rekte, zelfe voor de duizendmaal vervloekte en vertrapte Synode, en vol strekt verloor. Ditmaal voor onbevoegdenden burgerlijken rechter of een eereraad (bestaande bjjv. uit juristen, die niets van de Kerk begrijpen en uit doleerende kiezers?), in de eerste plaats voor een publiek, dat van beurszaken goed op de hoogte is, doch ook aan politiek doet. De genoemde-proceszoeker betrekt ook mg in zgn opzet. Ik zal echter met alle beantwoording zoolang wachten, tot mijn Keerpuntnog niet een maal besproken weerlegd schijnt. Hij, of wie ook der zjjnen, kan aangaande deze kwestie schrgven wat hg voor zijne zaakjes nuttig acht, aan mg zal niets te verdienen vallen dan mijn zwijgen. Alle desbevoegde rechters en alle deskundige bevoegden hebben geoordeeld dat geen kerkeraadslid- kerkmeester, geschorst zijnde, allerminst met een beroep op een vernietigd reglement daden mag doen als de bedoelde, omdat zij, die het deden, misdrijven van revolutionairen aard en verwoestende strekking pleegden. Dat oordeel is mij, en zij allen eerlijken menschen meer dan voldoendo. En ik zal nooit die daad van eigen richting bedrijven of bevorderen, om on bevoegden te brengen in eens anders huishonden. Tot zijne bekeering wensch ik dr. Kuyper een lidpenningmeester der Vrije" toe, die door zgn Bestuur geschorst zijnde, hem belet te werken en te eten. Independenten worden het beat honoê- opatisch genezen. Ook laat ik aan de voortreffelijke pen en den eerlijken blik van den heer Boissevain gaarne het strgdvoeren over. Daarvan geeft zgn antwoord, in het nr. van 3 dezer, dat, natuurlijk, die beide eischen afwijst, doch, naar zgne bevoegdheid, de zedelijke zpde van het gepleegde geweld in verband vooral tot Kuyper'b politieke beteekenis blijft be handelen, opnieuw een hoog te waardeeren bljjk. G. J. Vos Az." O H P E R W IJ Eikerzee, 9 Oct. Onder voorzitterschap van den heer H. M. Poldermans, hoofd der school te Ellemeet, hielden de leden van de afdeeling «Westelgk Schouwen" van het N. O. G. hunne ge wone maandelgksche vergadering. Ditmaal waren allen opgegaan naar Eikerzee, om ten huize van den heer du Claux, met wien zij voor de laa+ste maal zouden vergaderen, bijeen te komen. Nadat de vergadering geopend was, de notulen waren voorgelezen en tor verkiezing van 2 leden voor het Hoofdbestuur op de heeren J. Stamperius en H. Winte respectievelijk 7 en 9 stemmen waren uit gebracht, nam de voorzitter het woord en herinnerde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 2