ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Angastns 1897. RECLAMES. CIJFER: J THOMSON'S THEE. Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 54ste JAARGANG. No. 6967. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeexohe Nieuwsbode" I5 regels TS Cts. Eike regel meer IS Cts. De BURGEMEESTEE van Zierikzee, Gelet op het schrijven van den Generaal- Majoor, Bevelhebber in de Ille Militaire Afdeeling te Breda, van 14 Augustus 1897, No. 1; Brengt bij dezen ter openbare kennis, dat jongelieden van den leeftijd van 1620 jaar, die zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1898 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den wapenhandel, uitsluitend voor den dienst der Infanterie, alsmede van hen tot den leeftijd van 24 jaar, die voornemens zij", zich als vrijwilliger voor het reserve-kader te verbinden, zich vóór of op Dinsdag deu 31 Augustus 1897 ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden, In het bijzonder worden op de gelegen heid tot het deelnemen aan de hiervoren genoemde oefeningen gewezen de jonge lieden, die ingeschreven zijn voor de lichting der Nationale Militie voor 1898. Nadere inlichtingen zijn ter Gemeente secretarie te bekomen. Zierikzee, den 16 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat op 4 September e.k. en zoo noodig ook op den llden, schietoefeningen zulleu gehouden worden van het fort te IJmuiden. De driehoek, welke als onveilig moet worden aangemerkt, wordt aangegeven door het fort en twee ten anker liggende zeil vaartuigen, een roode vlag aan den raast voerende. De afstand van deze schepen tot het fort bedraagt ongeveer 8000 M., terwijl zij ongeveer 6800 M. van elkaar verwijderd zijn. Een stoomboot zal op de dagen, dat er gevuurd wordt, voor zooveel mogelijk, waarschuwen en des gewenscht hulp verleenen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen dat er gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Bij het doen van eenige schoten wordt slechts een strook van 400 M. breedte en 600 M. lengte onveilig gemaakt. Dit gedeelte is, gedurende den tijd dat deze schoten worden gedaan, afzonderlijk door roode vlaggen afgebakend. Zierikzee, den 25 Augustus 1897, De Burgemeester voornoemd, CH. W. VE' EIJS. VLOEDPLANREN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat zij, die voor eene aanstelling tot lielper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, aan welke betrekking de navolgende belooningen zijn verbonden: bij hooge vloeden 50 cent per uur, en bij schouwing 85 cent per uur, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeente- Bouwmeester kunnen aanmelden. Nadere inlichtingen zijn bij den Gemeente-Bouwmeester te bekomen. Zierikzee, den 27 Augustus 1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.°-Secretaris. Australië. De bemanning van de sedert een jaar vermiste Noorsche bark vSeladin" is in Australië aangeland, na een avontuur te hebben beleefd, dat waardig is door den beBten schrijver van jongensboeken te worden geboekstaafd. Hun schip strandde in de maand Angastns van het vorige jaar op een onbe woond guano-eiland van de Manahikigroep in de Stille Zuidzee. De opvarenden bereikten het land, maar leden er zoo groot gebrek, dat zg trachtten in de booten een ander verblijf te zoeken. Dit gelukte op Sophia-eilandwaar zg vriendelijke inboorlingen aantroffen, in wier midden zg 300 dagen leefden, tot geheel onverwacht een stoomschip naderde en den schipbreukelingen gelegenheid gaf weder in de maatschappij terng te keeren. Drie hunner, onder wie de kapitein, waren in dien tusschentgd gestorven. Bohemen. Ook een jubilé. Te Pankraz heeft een misdadiger. Jozef Hell, zjjn 50-jarig verbljjf in de gevangenis gevierd. Hg is nn 85 jaar ond en wanneer hij 91 is, zal hg zgn tgd hebben uitgezeten". Toen men hem vroeg of hij iets te wenschen had om dien vbgzonderen dag" te vieren, antwoordde hij dat hg gaarne naar een gerechtshof zou worden gebracht om eenige lni tot gevangenisstraf te hooren ver- oordeelen 1 Oostenrijk. Uit Boeda-Pest wordt melding gemaakt van een vreeselgk ongeluk, dat in het naburige Teteny een geheel gezin en het dienstpersoneel getroffen heeft. In de villa van den rijken grondeigenaar Karl Scbmalz, die tot een der oudste patriciërsgeslachten van Buda-Pest behoort, werd bij het Bouper gebraden gans gebruikt. Het geheele gezin heer, vrouw, vgf kinderen, schoonmoeder en twee dienstmeisjes at er van. Ook de koetsier kreeg van het gerecht, maar hg weigerde er iets van te gebruiken. In de villa waren namelijk tal van ratten en om die te verdelgen had de vrouw des huizes het een of ander vergift klaar gemaakten toen de koetsier den vorigen dag de gans, die voor't souper gebruikt werd, zag wankelen, kwam de gedachte bij hem op of het dier niet van het vergift gegeten zon hebben en daarvan zoo duizelig was, Jnist om dien toestand, die ook de anderen opviel, werd de gans toen gedood en de koetsier verklaarde dadelijk dit hg er niets van eten zou. Natuurljjk werd de spot met hem gedreven, doch hij was niet van zgn stuk te brengen. Kort voor het souper begon, verliet hg de villa om in het koffiehuis te gaan eten en toen hij na een uurtje terugkeerde, vertoonde zich een ontzettend schouw spel voor zgne oogen; nauwelgks had namelijk het ongelukkige gezin en de twee dienstmeisjes de gans gebruikt, of ze kregen allen, tien in getal, hevige pijnen, en toen de koetsier thnis kwam, klonk hem een hartverscheurend gejammer tegemoet. Verschrikt snelde hg naar de eetzaal, en daar lagen zeven van hen te kronkelen en te kruipen over den grond en gilden het uit van pijn, terwijl de drie anderen zich onder niet minder hevige pijnen naar hunne bedden hadden gesleept. De koetsier snelde dadelijk naar den huisdokter te Boeda-Pest, en toen hij hem niet thuis vond, naar een anderen dokter in Boeda-Pest. Deze verklaarde de ziekte" voor niet gevaarlgk. Het was eene acute cholerine en de zaak zou reeds met behulp van een poeder, dat hg voorschreef, beter worden. Maar, het werd niet beter, integendeel steeds erger; van Zaterdagmorgen tot Dinsdag ver ergerde de toestand van alle vergiftigden van uur tot uur, tot eindelijk Dinsdagmorgen om 8 nur het hoofd van het gezin, de pas 44-jarige, athletisch gebouwde Karl Schmalz, onder vreeselgke pgn stierf. Juist op het oogeublik waarop hg den laatsten adem uitblies, kwam de eindelijk naar Boeda-Pest terug gekeerde huisdokter in de villa aan en beval dadelijk de overbrenging van het lgk naar Boeda-Pest, naar de Morgue; na een ingesteld onderzoek deed hij ook de overige 9 vergiftigden naar Boeda-Pest over brengen. Het was een treurig transport Voor de villa stond een groote menigte, en een luid gesDik steeg uit hunne rijen op, toen men de ver giftigden na elkander naar beneden bracht en ze zoo behoedzaam mogeljjk op den wagen laadde. Zij konden niet allen tegelgk overgebraoht worden en daarom vervoerde men ze naar gelang van bnnne pgnen; wie 't meest leed werd eerst overgebracht. De laatste was mevr, Irma Schmaltz. Toen zij in Boeda-Pest voor hare woning aankwam, was daar reeds eene reusachtige volksmenigte verzameld, die tot laat in den nacht voor het huis bleef staan. Toen men de doodsbleeke en van pgn krimpende vrouw uit den wagen nam was iemand uit de menigte zoo ruw haar toe te roepen: »Over een kwartiertje is Irma ook gestorven". De ongelukkige moeder hoorde de Jobstijding, die haar den dood van hare pas 13-j»rige dochter aankondigde, en antwoordde steurend: »Ik weet, we zijn allen vergiftigd" Het lijk van de kleine Irma, die haren vader het eerst in den dood volgde, werd juist naar de Morgue vervoerd. In den toestand van de overige acht vergiftigde personen is nog geen verandering gekomen ze zweven tnsschen leven eu dood. De schoonmoeder, de beide dienstmeisjes en de kinderen Hon a en Margit hoopt men intusschen te kunnen redden. De toestand van de moeder en hare beide zonen Karl en Jozef is hopeloos. Rusland. De President der Fransche Republiek in Rusland. In kleine mededeelingen, bijna verdwaald in den tekst der zeer uitvoerige verslagen, die de Fransche bladen te lezen geven, blijkt, dat de Frankomanie in Rusland in dwaze uiting soms niet onderdoet voor de Russomanie in Frankrgk. Wat zegt men van een dame die, toen de president door de Isaackerk wandelde, op de knieën viel van louter eerbied? Het telegraafbureau van Peterhof werkt dag en nacht door om de telegrammen te verwerken, die uit alle deelen van Rusland naar Felix Faure ver zonden worden. De President zal eenige waggons noodig hebben om alle cadeaux, die hem aangeboden zgn, naar Parijs mee te nemen. De voornaamste volgelingen van den President hebben, behalve de gebruikelijke kruisen en lintjes, titels gekregen van eereburger van Sfc. Petersburg en mooie geschenken. Dinsdagavond bereikte in de straten van de Russische hoofdstad de geestdrift voor de Franschen het toppunt. Elke Franscbman was het voorwerp van daverende ovaties. Om negen uur 's avonds zond de minister van politie naar het hotel, waar de Fransche marine-officieren dineerden, het verzoek, dat de hoeren zoo laat mogelijk zouden komen, omdat de bevolking in een zoo enthousiaste stemming was, dat ernstige ongelukken te vreezen waren 1 Alvorens te vertrekken reed Felix Faure Dinsdag avond, door kozakken geëscorteerd, door de hoofd straten van de geïllumineerde stad. Hg werd gehuldigd met groote hartelijkheid. Men drong tot voor zgn rijtuig om hem toe te juichen met een Vive la France" of »Vive Felix Faure 1" Woensdag was de dag van de militaire revue. Sedert veertien dagen had men in het kamp van Krasnoje-Selo druk gerepeteerd. Alle militaire muziekkorpsen studeerden de Marseillaise" in, de soldaten bouwden reusachtige eerepoorten. Bij de groote keizerstribune was een tribune voor bet publiek gezet met plaatsen voor duizenden, welke tegen hooge prijzen verkocht en alle genomen werden. Om kwart over elf kwam de trein met het Keizerpaar en den President te Krasnoje-Selo aan. De Czaar droeg de uniform van gardekolonel met bet grootkruis van het Legioen van Eer, de President was in het zwart met het lint van Saint- Andrée over de borst. Victoria's en landauers wachtten aan het station. Deze rijtuigen reden in grooten galop en zonder escorte de souvereinen en bun gast naar het terrein van de revue, een afstand van drie kilometer. Telkens op dien weg stonden poorten, prijkend met opschriften ter eere van Frankrgk en zgn president. Het kamp van Krasnoje-Solo is onafzienbaar hard en vlak. De Keizer geleidde de Keizerin en Felix Fanre naar de keizerlijke tribune, terwijl alle mnziekkorpsen de Marseillaise" speelden en de groote menigte juichte voor haar Keizer en voor den gast. Dan zette de Czaar zich te paard en reed tot aan den voet van de tribune. Daar plaatsten de grootvorsten en de generaals zich naast hem. Een défilé van 50.000 man begon. Eerst kwam de keizerlijke garde. Dan, aangevoerd door groot hertog Wladimir, 57 bataljons infanterie, 43escadrons cavallerie, 14 afdeelingeu Kozakken, 14 batterijen en 200 afdeelingen artillerie. Het regiment lauciers van de Keizerin werd aangevoerd door prins Lodewijk Napoleon. Bjj verschillende korpsen zag men honden meeloopen. Er werd prachtig gedefileerd. Achter de laatste troepenrg steeg een luchtballon op, dragend de Russische en Fransche vaandels en de woorden »Vive la France". De parade, die nu volgde, slaagde ook uitstekend, ondanks een zwaren regen. Toen hg de keizerlijke tribune verliet om weer in het rijtuig te stappen, nam Faure zijn hoed af om de militairen-massa, die in salunt-houding stond, te groeten. Met luide vivats werden de equipages door de menigte begroet, toen zij afreed Daar de zaal waarin het déjeuner plaats had. Om vier uur vertrokken de Czaar, zgn gemalin en Felix Fanre naar Peterhof. Des avonds was het groote park geïllumineerd, de groote weelde van licht in de lanen vol beelden en groote fonteinen was als uit een feeënrijk. In het paleis werd een galadiner gegeven, waarop de Fransche marine-officieren genoodigd waren. Het diner is gevolgd door een vuurwerk, dat de keizerlijke familie en haar Fransche gasten zagen van het terras van het paleis. Dit vuurspel slaagde, ondanks den regen, goed. In de 6traten van Peterhof was de drukte zoo groot, dat een voorgenomen rondrit van het keizerpaar en den President niet doorging. Verschillende hooge ordes werden uitgedeeld. Móline heeft aan Faure het volgende telegram gezonden Het kabinet heeft de eer mijnheer den President van de Republiek de diepe ontroering te betuigen die het ondervindt bij het vernemen van de grootsche en geestdriftige ontvangst die aan het hoofd van de Fransche regeering wordt bereid door de Russische regeering en natie. Het verzoekt mijnheer den President aan Hun keizerlijke Majesteiten de eerbiedige betuiging van zijn dankbaarheid en die van geheel Frankrgk, dat meer dan ooit de handen toesteekt aan de bevriende natie, aan te bieden". Petersburg, 25 Aug. Aan het ontbijt te Krasnoje Selo stelde president Faure een dronk in, waarin hij opnieuw de oprechte verzekering gaf van de innige vriendschap van het Fransche leger voor het Russische, alsook vau zijn bewondering voor het Russische leger. Uit de verfee juicht het Fransche leger het Russische toe, zeide Faure; in deze plechtige dagen druk ik het gevoel uit van wederzijdsch vertrouwen en wapenbroederschap. De Czaar antwoordde: Ik hef mijn glas op ter eere van onze kameraden, van het dappere Fransche leger, dat ik de gelegenheid gehad heb te bewonderen bjj Chalons, en ik reken mij gelukkig, de waardige vertegenwoordigers van dat leger hier te zien. Engeland. Londen, 25 Aug. Lord Salisbury heeft tot de mogendheden een circulaire gericht, waarin hij voorstelt te Athene te vragen, welke inkomsten Griekenland zou kunnen aanwenden voor de betaling van een jaarlijksch bedrag van 250000 ponden aan Turkije en in welken vorm Europa te Athene een contróle op de geldmiddelen zon kunnen invoeren. Al wederom een kink in den vrede-kabell De Fransche, Russische en Engelsche gezanten te Athene hebben nu aan hunne Regeeringen doen weten, dat Griekenland slechts in staat is twee van de gevraagde vier millioen Turksche ponden aan oorlogsschatting te betalen. Deze mededeeling komt wel een weinig ter elfder ure, nadat men Turkije eerst met zooveel moeite van 4ya millioen deed afkomen tot vier. Maar het openen van dit nienwe gezichtspunt zal noodzakelijkerwijs weer nieuwe onderhandelingen noodzakelijk maken. Frankrijk. De correctionneele rechtbank te Pargs heeft uit spraak gedaan inzake den brand van den Weldadig heidsbazaar. Baron de Mackau is veroordeeld tot een boete van 500 francs; de beambte Bailac tot één jaar gevangenisstraf en een boete van 300 frs. de andere beambte Bagrachow tot 8 maanden gevangenisstraf en een boete van 200 frs., alles voorwaardelijk. De drie veroordeelden komen in hooger beroep. In de laatste dagen zijn de prijzen van het brood gestegen in die mate, dat overal zekere opgewondenheid heerscht, vergaderingen worden gehouden, verzoekschriften aan de regeeriDg worden gezonden, 't Zgn niet alleen socialistische bijeen komsten en socialisten, die zich beklagen over den grooten druk, die door de stjjging der broodprjjzen vooral op den kleinen man wordt gelogd. De ver zoeken aan de regeering gelden alle gedeeltelijke opheffing van de invoerrechten op de buitenlandsche granen in Frankrgk. Het ministerie van landbouw heeft in een nota uiteengezet dat er nog geen reden is om te spreken van hongersnood-prijzende verhooging van prijs bedraagt hoogstens 10 A 15 centimes op de twee kilo, zoowel van het brood van het beste meel als dat van tweede soort meel. Overigens zijn deze stijgingen ook vroeger voorgekomen, en niemand beklaagde zich. De minister tracht de gebruikers gerust te stellen: er zal brood genoeg zijn, met het Amerikaansche graan en dat van Frankrgk, dat, zij de oogst ook minder goed dit jaar, voldoende zal blijken om het land te voeden. Duitschland. Te Berlijn heeft een dubbele moord op twee vrouwen, die in de Këuiggriitzerstraat aldaar woonden, groot opzien gebaard. Het waren de 71-jarige wed. Schnltze en baar 51-jarige dochter, die, hoewel zeer rgk, daar zonder eenige bediening woonden. Sedert ongeveer 14 dagen waren zij verdwenen, men wist niet waarheen, dit raadsel is nu op sombere wijze ontsluierd. Onder allerlei rommel zgn de beide ljjken, in een kist verborgen, in een kelder van 't huis ontdektde dood der eene is vermoedelijk aan verworging toe te schrijven, die der andere aan verbrijzeling van den schedel. Van den moord wordt verdacht zekere Jozef Golnczi, een uit Oostenrijk afkomstig schoenmaker, die in 't benedenhuis een winkel gehuurd had en die ook reeds een tiental dagen verdwenen is, waarschijnlijk is bij over Engeland naar Amerika gevlucht. Een couranten bericht over het verdwijnen der vrouwen en waarschijnlijk nog meer een toenemende lijklucht gaven aanleiding tot een politie-onderzoek. België. Te Antwerpen is een zwemwedstrijd gehouden tusscheu den Ned. kampioen op de lange en korte baan E. Douwes Dekker, van Bodegraven, en Kermans, Belgisch kampioen over 1896. Laatst genoemde won zonder moeite en legde de baan van 600 meter af in 12 m. 2 sec., terwijl Douwes Dekker er 12 m. 26 sec. over deed. Nederland. 'S Graveuliage, 25 Aug. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen tegen de aanstaande opening der Staten-Generaal in de residentie terugkeeren en een acht- of tiental dagen alhier verblijven. Het huwelijk onzer jonge koningin is in de buitenlandsche bladen al ontelbare malen besproken en nu eens verlooft een journalist vooral wan neer bet in den komkommertijd is haar met een Duitschen, dan weer met een Deenschen of een Engelschen prins en kort geleden nog met den graaf van Turin. H. M. leest weinig bladen of liever slechts één Haagscb blad, dat die huwelijks paartjes natuurlijk achterwege laat, zoodat zij er nooit iets van verneemt, maar dezer dagen zag de koningin al die geruchten onder elkaar in volgorde meegedeeld en zeide: »Wel neen, zóó trouw ik niet en ook niet zoo spoedig. Ik moet minstens 6 maanden den tgd hebben om er over te denken en dan een geheel jaar verloofd zgn". Dinsdagavond heeft de lieve straatjeugd in de residentie een nieuw gebouwd huis aan den Parallelweg, bewoond door een bejaarde dame, die men voor een tooverkol houdt, omdat zij eenigszins excentriek is, bestormd. De beide spiegelruiten werden van boven tot onder stuk gebombardeerd, dat hooren en zien verging, en de buren niet in staat waren de vernielers te verjagen. Na deze verwoesting trok men af en de politieagenten vonden niets dan bergen glasscherven en verbouwreerde buren. De Rekenkamer gaat secuur I De Algemeene Rekenkamer zag zich verplicht eene boete van f 10 op te leggen aan een arron dissementsschoolopziener, die nalatig was gebleven in het doen van rekening ter zake der hem ver strekte f 75 voor uitgaven, bedoeld in art. 22 van het K. B. van 31 Dec. 1891, Stbl. no. 254. Daar de schoolopziener weigerde de boete te betalen, werd het bedrag ingehouden op het abon nement voor reis- en verblijfkosten, den belang hebbende in zijn betrekking bijgelegd. Rotterdam, 26 Aug. Tijdens een kort maar hevig onweder, sloeg de bliksem hedenmiddag in de voddenpabhnizen van den heer Mock, Linker Rottekade alhier. In een oogwenk stond de boel in vlammen. De brandweer, die met 2 stoom- en 8 bandspuiten werkte, wist de vlammen tot de 20 M. diepe bovenverdieping te bepalen. De goederen in de benedenverdieping en de aangrenzende panden leden groote waterschade. Alles was door assurantie gedekt. Donderdagnacht te 3 uur namen bewoners vau pand 133 aan de Isaac Hubertstraat een brand lucht waar, doch konden niet ontdekken vanwaar die kwam. Men waarschuwde een paar agenten, die in de buurt surveilleerden en nadat dezen eenigen tgd gezocht hadden, ontdekten zg brand op de 2e étage (achter) van bovengenoemd pand, bewoond door het gezin van den bakkersknecht J. L. Teree, (man, vrouw on vier kinderen). De bakker was afwezig en do buren wisten te vertellen dat de vrouw en haar kinderen lagen te slapeneen ernstige reden das om beangst te zijn voor het leven van dat vijftal menschen. De agenten besloten ras zich toe gang te verschaffen, want op hun herhaald kloppen en roepen kregen zij geen gehoor. Met een sleutel, die een der buren leende, opende de politiemannen de deur en toen zg naar binnen gingen, kwam hun een dichte rook te gemoet. Het eerste wat de agenten deden was te zorgen dat er versche lucht in het vertrek kwam om, mochten de slapen den bewusteloos zijn, hen voor stikken te behouden. Door het leven dat de binnendringenden gemaakt hadden waren do in zulk een groot gevaar verkeerenden wakker geworden. Zij konden zich over een waranda naar de buren begeven, waar zij ongedeerd aankwamen. De agenten, die geen kaDS zagen bet begin van brand met eigen middelen te blusschen, maakten alarm, met het gevolg dat de sectiespuiten spoedig op het terrein kwamen. Het begin van brand was intusschen een uitslaande brand geworden. De brandweer mocht er in slagen deze te beperken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1