ZlllllkZIISfJIl. NIEUWSBODE. Donderdag 5 Augustus 1897. Kermis te Zierikzee. RECLAMES. CIJFER: I THOMSON'S THEE. VLOEDPLANKEN. EERETEEKEN NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prys per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. versending eens per week, f 10,— per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6957. Directeur-Uitgever i. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" I—-5 regels 75 Cts. Elke regel meer 155 Cts. Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor Zierikzee, gedurende de le helft der maand Juli 1897 1. J. C. van Hoof, Domburg. 2. M. Ot, 'slGravenhage. 3. P. Kooiman, id. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op liet besluit van den Raad dezer gemeente van 28 Juni j.l., No. 8, waarbij is bepaald, dat voortaan bij elke afdeeling der gemeentevloedplanken in plaats van »twaalf" •twintig" helpers zullen zyn en door het personeel de na volgende belooningen zullen worden genoten: "b\J hooge vloeden: een opzichter f 0,75 per uur en een helper f 0,50 per uur by schouwing: een opzichter f 0,35 per uur en een helper f 0,25 per uur. Overwegende, dat alzoo tengevolge van die uitbreiding bij elke afdeeling helpers zullen moeten worden aangesteld MAKEN BEKEND: dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening dir gemeentevloedplanken in aanmerking wenschen te komenzich daartoe alsnog ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden vóór den 14 Augustus a.s. Nadere inlichtingen zijn bij den Gemeentebouwmeester te bekomen. Zikmhzek, den 27 Juli 1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. l.o-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. voor eervollen langdurigen ozi vvor- lieiyken dienst by de Schutteru. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 49 januari 4852 (Prov. blad No. 44), in verband met Z. M. Besluit van den 5 December 4851 (Staatsblad No. 449), houdende Instelling van een Ëereteelcen voor eervollen langdurigen en werke- lijken dienst bij de Schutterijen Roepen bij deze op, de leden der Schutterij dezer gemeente, die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het Eereteeken verlangen, om zich vóór den 46den Augustus e.k., met overlegging van dienststaten, ter Gemeente- Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 3 Augustus 1897. De Burgemeester en Wethouders-voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.o-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier zal aanvangen Maandag den Oden Sep tember e.k. en elf dagen zal duren; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 4 Sep tember e.h. in te zenden bij den Marktmeester, den heer H. VAN DUKE Jr.; en dat geen kwakzalvers, planeetlezers, horoscooptrekkers, rijfelaars, loterij-kramers, dobbelaars, berenleiders en der- gelijken op de kermis zullen worden toegelaten. Belanghebbenden worden tevens opmerkzaam gemaakt, dat desverl&ngd door hen moet worden overgelegd een bewys, af te geven door den Burgemeester, waaruit blykt, dat in hun laatste verblijfplaats geene besmettelijke ziekte heerscht of in de laatste maanden heeft geheerscht. Zierikzee, den 3 Augustus 1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.o-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. Argentinië. In zyn verslag over 1896 deelt de consnl-generaal te Buenos-Ayres, de heer L. van Riet, o.a. het volgende mede: Het is bekend, hoe het landbouwbedrijf in Argentinië reeds sedert lang in een trenrigen toestand verkeert, als een gevolg hoofdzakelijk van de voortdurende lage graanprijzen, waarbij zich nu eens late nachtvorsten of langdurige droogteD, dan weer invallen der sprinkhanen voegden. De vreeselyke plaag der sprinkhanen, vergezeld van droogten, heeft Argentinië in de jongste maanden meer dan ooit geteisterd, bet grootste gedeelte van den oogst vernietigd en daardoor aan den landbouw een nieuwen zwaren slag toegebracht. Om van de verwoestingen der sprinkhanen een duideijjk beeld te verkrijgen, moet men deze insecten aan bet werk hebben gezien. In zwermen van millioenen en milliarden zyn zy in bet vorige jaar uit het weinig bezette noorden komen aantrekken, om zich overal ver nietigend neer te laten. Tot drie malen toe zyn de sprinkhanen in vele landstreken verschenen, by hun eerste bezoek als vliegende insecten, dan als springende en ten Blotte weder als vliegende. Tegen het Bpringend gedierte kan men zich nog eenigszins weren, bv. door bet land te omheinen met blikken of zinken platen, of door er slooten omheen te maken. Maar wel diep en breed moet men graven, want eene kleine sloot is binnen enkele minuten gevuld met de levende massa, die zich mijlen ver voortschuift over de uitgestrekte vlakten. Tegen de vliegende sprinkhanen daarentegen is de mensch bjjna weerloos. In zwermen, zóó dicht en zóó groot, dat men ze op een afstand voor regenwolken aanziet, komen ze, meestal tegen 3 of 4 uur in den middag, een landgoed overvallen. Men kan trachten den vijand door geruisch te verdryven, door groote vuren en rook, men kan paarden met dit doel op de weide laten loopen, of arbeiders met stokken en doeken gewapend uitzenden, alles is meestal geheel vergeefsch. De insecten blyven op het terrein, dat zjj zich eenmaal hebben uitgekozen, vliegen als ze worden opgejaagd, van de eene plaats naar de andere, maar verdwynen meestal eerst, wanneer er niets meer van hun gading te vinden is. Ze tasten alles aan; weiden, tarwe- en maïsvelden, boomen en struiken; zy vreten gras, granen en groenten, vruchten, bladeren en zelfs den bast van de boom takjes. Ze zjjo overal, bedekken den grond, de gewassen, de boomen van den voet tot den top; zij zitten daar naast, onder en boven elkander, op elkander, soms zelfs in hoopen zóó zwaar dat stovige takken onder hun gewicht afbreken. Hun vreten maakt een geluid Jé 't zacht knetteren vau een vuur, en even snel als een vuur verrichten zy het werk der verwoesting. Hen uiterst treurigen aanblik biedt eene streek, door de sprinkhanen bezocht. Het is alsof een adem des doods er over heen Boomen en struiken zyn van hun bladeren beroofd en op de korenvelden ziet men slechts de kale halmen. Was de natuur nog kort te vorefi in een groen kleed gehnld, men waant thans bijna een winterlandschap voor zich te hebben. Nog gisteren rustte het oog des landbouwers met welgevallen op zijne een rjjken oogst belovende akkers, beden reeds zyn de vruchten van een geheel jaar van inspanning en arbeid verloren. Transvaal. President Krüger neemt gestadig in beterschap toe. De koude heeft zich thans alleen op de oogen gezet, zoodat deze eenigszins gezwollen zyn. De landswerkzaamheden gaan desniettemin geregeld voort, en dagelyks vergadert de Uitvoerende Raad ten huize van den President. De Volksstem geeft het volgende ter over weging: De onlangs alhier genomen proeven met zwaar geschut, bestemd voor de verdediging der Trans- vaalsche hoofdstad tegen blanke vjjanden, geeft aanleiding tot bittere overwegingen. Het groote komplot van Rhodes en de thar.s ontwjjfelbaar geworden medeplichtigheid aan het gecharterd verraad van hooggeplaatste Britsche regerings personen, heeft tot noodzakelijk gevolg gehad, dat de Boeren-republieken omvangryke geldsommen moeten spandeeren aan vestingen, kanonnen en verder oorlogstuig. En waar zoo dringende behoefte in ons land was aan de verwezenlijking van tal- rjjke werken des vredes, worden thans tienduizenden ponden verslonden, door gebiedend aoodig geworden verdedigings-middelen tegen herhaling van het onder de vleugels van een bevriende mogendheid gepleegd verraad. Dezelfde flnancieele firma's, die bet meest hebben bygedragen tot het gecharterd geknoei tegen de Z. A. Republiek, razen tbanB weer het hardst over beweerde zwaren druk van Transvaalscbe belas tingen op do goudnjj verheid. Als die lieden het hun toevertrouwde geld niet misbruikt hadden voor goddelooze doeleinden, had onze regeering een veel nuttiger bestemming kunnen gegeven hebben aan de enorme sommen, thans uitgelegd voor af wering van nieuw verraad. Indië. Uit Semarang wordt d.d. 28 Juni aan de Soer. Ct. geseind: Mevrouw WijberB vermoordde hedennacht haar driejarig kind en pleegde daarna zelfmoord door middel van carbol. •Als oorzaak worden huiselyke onaangenaamheden genoemd". Omtrent dit drama deelt De Loc. van 28 Juni de volgende by zonderheden mede: Heden nacht morkte een patrouille, die over het Zeestrand ging, dat iemand het venster van een der daar staaiide woningen binnenklom. Zy waar schuwde de bedienden en één hunner, de huisjongen, gaf van het geval kennis aan zyn meester, onder byvoeging dat de indringer zich in de kamer van mevrouw ophield. Werkelijk bemerkte de heer doB huizes dat iemand, onraad bespeurend, onder het bed zjjner echtgenoote een schuilplaats gezocht had. Bij liep naar buiten om de gardoewachters te roepen, maar toen hij met dezen terugkwam, was de heer niet meer onder het bed en ook nergens meer te vinden. Vervolgens scbynen tusschen man en vrouw zeer onaangename woorden gesproken te zyn. Hedenochtend kreeg het parket bericht, dat op bet Zeestrand moord en zelfmoord gepleegd was. Mevrouw had eerst haar dochtertje, een meisje van drie of vier jaar, na het arme kind een doek om het hoofd gebonden te hebben om bet schreeuwen te beletten, den hals afgesneden met een scheermes en vervolgens zelf carbolzuur ingenomen, aan de gevolgen waarvan zij omstreeks elf uur onder hevige pynen bezweek. Amerika. Er wordt eerlang in de Vereeaigde Staten een stoomschip, de Portland", verwacht, met2millioen dollars aan goud uit de pas ontdekte goudvelden van Kloudyke. De regeering overweegt buitengewone maatregelen tot bescherming van dat stoomschip op de reis; want er liepen geruchten van roofplannen. Een jong getrouwd paar te San Francisco heeft een nieuwe manier gevonden om de witte broodsweken door te brengen. De bruidegom gaf zyn wenBch te kennen, dien tjjd in een boom te wonen, en daar de bruid hier niets op tegen had, liet hij in een grooten boom een soort pavilloen bonwen, dat natuurljjk heel klein, doch allerliefst ingericht it, en het idéé van een nestje goed j weergeeft. De warande geeft tusschen de takken door een 1 mooi uitzicht, het jonge paar heeft boeken genoeg meegenomen, om den tyd te korten, als die soms wat al te lang mocht vallen en daar een touw ladder, die naar believen uitgehangen en opgetrokken kan worden hun eenig verbindingsmiddel met de aarde vormt, zyn zy voor ongewenschte bezoeken gevrijwaard. Het is een heel nieuw denkbeeld, maar zal menigeen toch wel wat vervelend en eentonig voorkomen. Er is een machine uitgevonden, die in één minuut 12,000 lucifers vervaardigt. Zij ontvangt de ruwe blokken hout, die zy in stokjes snjjdt en door verschillende oplossingen voert, droogt en in doozen pakt. Turkije. Een treffend Btaaltje van heldenmoed heeft mevrouw Meynier, de echtgenoote van den Franschen consul in oen Armenisch plaatsje te zien gegeven. Een bende Turksche soldaten had naar de gewoonten van bet land, de bewoners van bet sta-ljo omgebracht. Er waren nog een driehonderdtal over, die door den Franschen consul gered werden. De heer Meynier vroeg en kreeg voor hen vergunning om zich te begeven naar de naaste Europeesche haven. Maar het was zeer waarschijnlijk, dat de ongelukkigen, als zy alleen vertrokken, onderweg vermoord zouden worden. De consul kon hen niet vergezellen, daar zyn bezigheden hem terughielden. Toen besloot mevrouw Meynier met hen te gaan. Mevrouw Meynier had twee jonge kinderen, waarvan zy er een nog zelf voedde, maar niette min zou zij vertrekken. De beide kinderen waren aan het hoofd der colonne, zij zelf volgde achteraan, om te zorgen voor het leven van hen, die zy wilde beschermen. Veertien dagen lang trokken zij door een vijandig land en niet eenmaal schoot zij te kort in wat zy haar plicht achtte. Eens op een dag wilde de gouverneur der provincie de doorreis van de bannelingen beletten. Toen liet mevr. Meynier hare beide kinderen de rivier overgaan en verklaarde zy, dat zij niet zou oversteken, voordat haar troep haar was voorgegaan al zouden baar kinderen van honger moeten sterven. De pacha werd bevreesd en gaf toe en zoo redde de moed van een vrouw driehonderd menschenlevens. Konstailtinopel, 2 Aug. De gezanten hebben Zaterdag den tekst van het oatwerp vredes verdrag goedgekenrd, zooals hg ten gevolge van de vroegere beraadslagingen is geworden. Hij werd hierop medegedeeld aan Tewfik Pasja, die zich in beginsel met verscheiden gedeelten vereenigen kon, doch voorbehoud op andere maakte. De gezanten moeten besloten zyn hun tekst onveranderd te handhaven. Frankrijk. Een voddenraper in de Parjjsche voorstad Nanterre heeft dezer dagen bjj het uitzoeken van zga voddeff een papier met effecten ter waarde van 30,000 francs gevonden. De brave man deed wat zyn plicht was. Hij bracht het verloren kapitaal naar de politie en deze had spoedig den eigenaar opgespoord. Duitschland. Voor eenige maanden kwam een uitgebreide smokkelarij van vee uit Nederland over de Duitsche grenzen, voor twee jaren gepleegd, aan het licht. Tengevolge daarvan werd een streng onderzoek by verschillende landbouwers en veehandelaren, nabij de Duitsche grenzen wonende, ingesteld, met het resultaat, dat dit gewichtige proces voor de Rechtbank te Münster Vrydag 6 Augustas a.s. zal behandeld worden. Berltin, 2 Aug. Men heeft nog altoos zelfs geen goed overzicht van de verliezen, zoo aan menschenlevens als aan goederen, door het nood weer van de laatste dagen in Silezische, Boheemsche en Saksische gebergten geleden. Alleen in het armoedige Silezische berggebied wordt het verlies, voor zoover het te schatten is, nu reeds op meer dan twaalf millioen mark begroot, terwijl men tot nu toe in de overstroomde streken 183 dooden heeft geteld. Hiervan alleen in het Saksische Wei8tritz-dal 63. Maar uit vele door het water van het verkeer afgesneden plaatsen ontbreekt nog alle nader bericht. Aan de zuiderhelling der Schneekoppe b.v. is het vaak door touristen bezochte hotel Bergschmiede met al de menschen die er in waren, ten gevolge van bergstorting en hoog water, geheel verdwenen, zonder dat men weet hoevele menschen en wie daarby verongelukt zyn. In de ondergeloopen Sak sische kolenmynen staat veertig voet water, en maanden lang zal het duren eer dit water verwij derd is. Men kan gerust spreken van de vreeseljjkste catastrophe, sedert eeuwen aan deze bergstreken overkomen. De algemeen voorgestelde en begonnen inzamelingen van geld zullen niet voldoende zyn, zoodat hulp van staatswege te verwachten is. België. De Antwerpsche Gemeentefeesten. De beroemde jaarljjkscbe feesten van Antwerpen, welke dit jaar belangrijk zyn zullen, hebben plaats van 7 tot 15 Augustus aanstaande. Zeil- en roeiwedstryden, wielryderskoersen, inhul diging van het gedenkteekon »de Wael", paarden- koersen, prijskampen van Maatschappijen vormen bet gewone programma dezer feesten. Maar er is een li«htstoet en men weet dat te Antwerpen de eerstelingen dezer feestelijkheden plaats grepen. Dit jaar zal eene som van ongeveer 20.000 franken als premiön uitgedeeld worden tusschen de Maat schappijen die aan dezen stoet deel zullen nemen en welke op 10 en 15 Augustus zal uitgaan. Eindelijk zullen de liefhebbers van kerkeljjk prachtvertoon met vreugde vernemen dat de luister rijke processie van O.-L.-Vrouw op Zondag 22 Augustus uitgaat. Voor de talrijke vreemdelingen, die de Brusselscho Tentoonstelling bezoeken, is dit eene eenige ge legenheid, om de uitbundige volksvreugde eens van nabjj te bezichtigen, welke de jaarljjksche gemeente feesten verwekken in de aloude wereldstad van handel en kunsten. Nederland. Apeldoorn, 3 Aug. Onze gemeente was Zaterdag met vlaggen versierd ter eere van den nieuwen burgemeester, den heer H. P. J. Tutein Nolthenius, uit Vlissingen, die zjjne intrede alhier zou houden. Eene groote stoet wachtte den burgemeester aan het station op. Op de roepstem van het Bestuur der Vereeniging tot »Veraangenaming van het Verbljjf te Apeldoorn" hadden een aantal deputatiën van Corporation en Vereenigingen gehoor gegeven, zoomede een eerewacht van ongeveer 30 man, benevens de Muziek-Vereeniging de Harmonie. In optocht reed de stoet naar het gemeentehuis, alwaar de heer Tutoin Nolthenius door den Raad werd ontvangen cn verschillende toespraken werden gehouden, welke den heer Nolthenius deden kennen als een welwillend, hartelyk man, die vol toewjjding de belangen der gemeente zal bevorderen. Met krachtige stem sprak de burgemeester daarna de tallooze menigte toe, die vol belangstelling voor deze feestelijkheid was bijeengekomen, en die de rede met een luid gejuich beantwoordde. Daarna geleidde de Btoet den burgemeester naar diens woning. Des avonds was er in Park Tivoli concert, waar bjj eenige personen, benevens de eerewacht en de werkende leden der Harmonie, aan den nieuwen burgemeester werden voorgesteld. Onze gemeente heeft thans weder een burgervader, die aldaar een oud-bekende en oud-inwoner is. Hy heeft namelyk alhier zyn eerste jeugd doorgebracht, tydens zyn vader alhier burgemeester was. üaarleill2 Aug. Onze schutters waren heden dan al zeer oproerig. Een hunner wilde een officier te Ijjf en werd hy daarvoor door de politie ingerekend en, nog vóór het paradeveld was bereikt, werd een tweede uit de gelederen verwijderd, omdat hjj niet recht kon loopen. Na afloop van dó parade stonden de officieren bjjeen op het Doelenveld. Opeens komt een schutter op het groepje aan en zegt tegen zyn kapitein zeg, waarom heb je mij beboet?" •Omdat je uit de pas liep". Zoo, dan had je de heele boel moeten beboeten, want er was er geen één in de pas; dat is nou de tweede maal dat je mjj dat lapt, en de eerste keer heb ik betaald, maar nou verd ik het, zie je". De kapitein»het is goed, je kunt gaan". Ja, dat denk je maar". De bataljons-commandant bemoeide zich daarop met de zaak, bracht den Bchutter onder het oog dat, als bij te reclameeren had, dit in de eerste plaats op een anderen toon moest geschieden en het trouwens nu de tyd niet was, en nn wondt de schutter zich zoodanig op, dat feitelijke insubordinatie geen wonder zou geweest zyn. Wat", riep hjj uit", jelui zoudt wel willen dat ik hier op den grond ging liggen, bè, en dat jelni dan op me konden trappen, maar dat denk je maar"; en tot zyn kapitein, mijnheer K. je bent nog niet van mij af, hoor". Door de heerljjke schutterij wet, kon deze schutter vrgeljjk den Doelen verlaten, om buiten er op te stoffen, dat hjj zyn officieren eens de waarheid had gezegd. Alleen de schuttersraad kan hem over een dag of acht voor zich laten komen. Bjj een twist beet Zondag 1.1. te Haarlem een man zijn tegenpartij den neus af. Als eene bijdrage van de wilskracht van dr. T. C. Winkler, dezer dagen te Haarlem overleden, meldt men Hij werd, na slechts het gewone lager onderwys te hebben genoten, te Leeuwarden in eene grutterjj opgeleid en trad later zelf in zoodanige zaak op. Zyn geest reikte echter verder. Hy wilde geneeskundige worden. Ofschoon reeds gehuwd en vader van eenige kinderen, wist hjj weldra de noodige kennis van bet Fransch, het Duitsch, het Engelscb en het Latjjn te verwerven. En toen ging hjj op ruim 30-jarigen leeftjjd naar Haarlem om daar de lessen van de klinische school te volgen, waar hy binnen betrekkelijk korten tyd met goed gevolg het examen als genees-, heel- en verloskundige aflegde en zóó verder op de baan der wetenschap voortschreed. Amsterdam, 3 Aug. Ten huize van den notaris G. O. Terlaak, Hemonylaan alhier, werd een sterke gaslucht waargenomen, wat tengevolge had, dat gisterennamiddag een gasfitter bezig was naar een lek te zoeken. Wel wat onvoorzichtig gebruikte hjj daarbjj een lichtje en de noodlottige gevolgen bleven niet uit. Plotseling werd een geweldige knal gehoord; de vloer in de gang Bprong opende marmeren bedekking in stukken, bet plafond en de muren in de gang scheurden en in de wanden werden gaten geslagen; al de deuren op de gang uitkomende, werden min of meer beschadigd en in een voor kamer aan de straat werden de meubels door elkaar geworpen. De ontploffing was zoo hevig, dat ook op de hoogere étages alle deuren uit de Bloten werden geslagen en in het vrjj diepe huis van de tuindeur alle ruiten werden verbrijzeld. Aan de straat leek het in de woning een ware ruïne. De gasfitter werd in het gezicht en aan de handen gekwetst, en na door de brandweer, die terstond na de ontploffing gealarmeerd was, ver bonden te zjjn, naar het gasthuis vervoerd. Verder kwamen gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor Dezer dagen werd tot den heer J. B. de B., die aan een der bankinstellingen te Amsterdam f 5000 gewisseld had, het verzoek gericht zjjn adres bekend te maken. Deze heer heeft aan dit verzoek voldaan en toen is gebleken, dat deze oproeping haar grond vond in het feit dat bjj het wisselen ongeveer f 2000 te veel was uitbetaald, iets wat de wisselaar, die een uitgebreide handelszaak heeft, eerst later bij bet opmaken van de kas ontdekte. s Ciravenlia^C2 Aug. Het uitgezochte weder dat heden de feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van H,M. de Koningin-Regentes Br

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1