ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Juli 1897. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6944 Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiönvan 13 regelB 30 Cts. mecrdero regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" als zoodanig benoemd bij Koninklijk be sluit, van 29 Juni jl., no. 35, brengt ter kennis van de ingezetenen dér Provincie, dat hij die betrekking heeft aanvaard. Middelburg, 2 Juli 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd ROES T. Aangiften tot plaatsing van meisjes na de zomervacantie op de school D, gelieve men te doen op Woon(«<latfl4 .Juli n.»., des namiddags tusschen 2 en 4 uur, bij het hoofd dier school, Mej. T. VISSER. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Aangiften tot plaatsing van kinderen na de zomervacantie op de school C, in de Nieuwe Boogerdstraat, gelieve men u i t e r 1 ij k ÏO Juli te doen by het hoofd dier school, de heer S. DE GRAAF. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. VERKIEZING VAN wier lieden In den Gemeenteraad van Zierikzee. Nauweljjks is de stembus gesloten, of de kiezers worden wederom opgeroepen; thans ter verkiezing voor leden van den Gemeenteraad. Op 9 dezer zal ook hier eene verkiezing plaats hebben en wel tengevolge de periodieke aftreding der H.H. C. J. van den Bont, J. van Schelven en Mr. D. v. d. Vliet, terwijl moet worden voorzien in de plaats van den heer W. C. de Crane, die gemeend heeft te moeten bedanken voor zjjn lidmaatschap van den Raad. Met het volste vertrouwen bevelen wjj de herkiezing van de drie eerstgenoemde heeren aan. Immers op verschillend gebied hebben zij allen eene waardige plaats in den Raad ingenomen, wat meermalen in de openbare vergaderingen ib gebleken, terwjjl daarenboven de heer Mr. D. van der Vliet als Wethouder in het Dagel. Bestuur zeer wordt gewaardeerd. In de plaats van den heer de Crane is candidaat gesteld de heer Mr. J. P. Can, die thans de c%didatuur beeft aangenomen. Wij verhengen ons daarin. Immers de familie Cau heeft sinds eenwen in het Bestnur dezer stad en verschillende inrichtingen eene eervolle plaats ingenomenmaar dit niet alleen: de tegenwoordige candidaat is een man, te veel en te goed bekend in onze stad, dan dat bjj onze aanbeveling zou behoeven. Kiezers I komt dan op Vrjjdag as. trouw op en kiest de heeren: J. WAM OEM BOUT. Mr. J. P. CAU. J. WAM SCHEIiWEM. Mr. O. WAM OER WEI ET. Transwaal. Pretoria, 1 Juli. De versterking van de Engelsche troepenmacht in Zuid-Afrika en het in bezetting leggen van troepen op de Transvaalsche en Vrjjstaatsche grens bljjft een zekere onrust wekken onder de Afrikaners. Evenals president Steyn dezer dagen bjj sluiting van de Volksraadszitting, heeft de Hollandsche pers herhaaldeljjk den wensch uitgesproken, dat de overbodige troepen verplaatst zouden worden. Ons land, te Kaapstad, veroordeeldt scherp den eersten minister Sir Gordon Sprigg, die gezegd heeft, dat de Boeren van do Kaap onmachtig zjja om te vechten tegen een zwakken Kafferstam, die in Betsjoeanaland met succes reeds een half jaar weerstand heeft geboden aan koloniale troepen. Het houden van een vrjjwilligorskorps in Betsjoe analand wordt ook een gevaar geacht voor Transvaal en Vrjjstaat. Zweden. Een gevaarlijke ontmoeting hadden een drietal jongelieden van 17 tot 25 jaar dezer dagen op een water bjj Christiania. Tegen middernacht rooiden zjj over het niet breede, maar zeer diepe water toen een hunner in het midden een donkere gedaante snel op de boot zag toekomen. Hij maakte er zijne makkers opmerkzaam op en weldra bemerkten zij tot bon grooten schrik dat het een beer was. Op hetzelfde oogenblik was het ondier genaderd en sloeg met zjju klanwen zoo hevig tegen den boeg van het bootje, d&t het omsloeg en de opvarenden in het water vielen. Hiermede nog niet tevreden, greep de beer den jongste der drie 'jongelui beet, bracht hem ver scheidene beten toe en verwondde hem aan borst, armen en beenen. Toch gelukte het den aangevallene betrekkelijk spoedig zich aan de gevaarljjke omarmingen van bruintje to onttrekken en hij zwom jjlings weg. De beide anderen hadden zich intnsschen op de omgeslagen boot in veiligheid gesteld, toen de beer, die van den strjjd vermoeid was, zich daarop eveneens een rustplaats koos. Dat kon het lichte vaartuig niet torsen en het zonk naar de diepte met de beide jongelui, die jammer- lyk verdronken, terwjjlhetden derde, niettegenstaande zijn wonden, gelukte, zich zoo lang drijvend te honden, dat er bulp kwam. Eenige jonge meisjes, die in den daghelderen nacht langs den oever van het water wandelden, hadden het ongeluk gezien en een in de nabjjheid wonenden visscher te hulp geroepen. Frankrijk. Pai'lis, 3 Juli. De inhoud van het vriendelijk schrijven van den Czaar zal openbaar gemaakt worden in de memorie van toelichting hij de crediet-aanvrage voor do reis van den President. Bij de boerin Maignol in St. Jean-les-Jumeaux (Seine-et-Marne) werd in October 1894 diefstal gepleegd van 50,000 fr. Een zekere Vallet werd gevangen genomen, verdacht een der dieven te zijn. Hij verklaarde, dat Ondart, genaamd »de zeeman" en van den Bril, bekend onder den bjjnaam van »de doctor", de hoofddaders waren. De woning van Ondart werd te Brussel ontdekt, doch da inbreker ontkwam aan zijne straf door zelfmoord. Van dan Bril echter, die bjj verstek tot 20 jaren dwangarboid werd veroordeeld, was nergens op te sporen en bleef, ondanks de pogingen der politie, verborgen. Een paar dagen geleden is hij onder merkwaardige omstandigheden in handen dor politie gevallen. Twee agenten hielpen in den Faubourg Saint Danis een huurkoetsier op de been, die onder de wielen van zjjn wagen geraakt was en een beenwond had gekregen. In het politiebureau gebracht, herkenden twee agenten hem als den lang gezochten van den Bril. Een jong Fransch cavalerie-officier, een neef van den gezant, markies de Noaillee, en door dezen aan het Duitsche hof voorgesteld, heeft onlangs een gesprek met keizer Wilhelm gehad. Volgens do Gaulois moet de keizer daarbij o. a het volgende gezegd hebben: »Gij bezit een zeer mooi leger. Als ik Franschman was, zou ik er trotsch op zijn". Voorts zeide de keizer: »Uw voetvolk is bewonderenswaardig; maar toch geloof ik, dat het mijne niet veel bij het uwe teu achter staat. Van mijn artillerie ban ik helaas niet hetzelfde zeggen. Zoowel wat bewapening als bespanning betreft, is de Fransche artillerie de meerdere der onze. Maar ik geef de hoop niet op, eenmaal de mijne even flink te maken. Daarentegen is mijn cavalerie beter dan de uwe. En toch hebt gij een man kunnen raadplegen als generaal Gallifet, wiens theorieën reeds door mijn vader en mijn grootvader bewonderd werden. Hadt gij het gedaan, dan was uwe ruiterij de eerste der wereld geworden. Door de politieke verhoudingen was ik tot dusver verhinderd, Gallifet persoonlijk eens te ontmoeten, maar nu hij niet meer in dienst is zal ik toch eens aan mijn plan gevolg geven". Duitschland. Keulen, 3 Juli. Volgens de 'Kölnische Voïks- zeitung is gisterenavond bij Orsoy op de sleepboot Kütchen de ketel gesprongen, waardoor vier man van de bemanning gedood werden. Op een vergadering van de werkstakende mijnwerkers uit het kolenbekken Zrits-Weiseofels is, daar de ondersteuningsgelden uitbljjven, besloten een deel der eischen te laten Bchioten en zoo spoedig mogeljjk aan de woikstaking een einde te maken. België. Het zevenjarig zoontje van baron de Loë te Mheer, is te Middelkerke (België) op noodlottige wijze om het leven gekomen. In de duinen spelende, werd het door instortend zand bedolven en levenloos daaronder uitgehaald. Het lijkje is naar Mheer over gebracht. Nederland. '8-Graveilbae;e, 3 Juli. Wist men gisteren te vertellen, dat van verschillende zijden werd verzekerd, dat den heer Rdell een opdracht tot Kabinetsformatie was verstrekt, dit bericht was kennelijk voorbarig. Eerst gisteren is de vice- president van den Raad van State ten paleize ontvangende voorzitter der Tweede Kamer, heden eerst naar het Loo ontboden, was toen nog niet geconsulteerd; het spreekt vanzelf, dat onder die omstandigheden van een opdracht nog geen sprake kan zijn. Nog voorbariger zijn de berichten vau sommige bladen, die al zekere personen voor bepaalde porte feuilles, zooals voor Marine, doodverven. Dit zijn natuurlijk hoogst onhandige proefballonnetjes. Naar men verneemt, wordt in Haagsche kringen het plan overwogen, om in een eerbiedig adres de aandacht van H. M. de Koningin-Regentes te vestigen op het gevaar, dat het dierbaar leven en de gezondheid van H. M. de Koningin bedreigt bij een eenigszins langdurig verblijf in den, door de uitwaseming der grachten verpesten dampkring der koninklijke residentie. Men zou daarom H. M. in overweging geven den terugkeer van het Hof naar Den Haag niet te doen plaats hebben vóór dat, hetzij van wege de gemeente, hetzij van wege het rjjk, hetzij door samenwerking, afdoende verbotering gebracht zal zijn in een toestand, die wel is waar voor de ingezetenen alleen gedurende de zomer maanden nagenoeg ondragelijk is, doch in alle seizoenen het weerstandsvermogen der gestellen tegen ziekte-invloeden ondermijnt. Deze motiveering wordt gestaafd door de statistiek, welke over eene reeks van jaren steeds een hooger percentsgewijs sterftecijfer aanwijst voor de Haagsche buurten die aan grachten, dan voor de zoodanige, welke op eenigen afstand van deze besmettings haarden gelegen zijn. Dordrecht, 3 Jnli. De uitvoering van Peter Benoit's kindercantate »Do Wereld in", door 3500 kinderen, zal op Woensdag 7 Juli op het terrein der tentoonstelling plaats hebben. De kinderen, die aan de uitvoering deelnemen, zjjn leerlingen van openbare en bijzondere scholen, en verpleegden van het weeshuis in het Kromhout. Als plaats voor de uitvoering is gekozen de houten dansvloer rondom den muziektempel, waar voor dit doel een tribune wordt opgericht. De uitvoering geschiedt onder generale directie van den heer E. Erdelmann, met begeleiding van de muziek van Hutschenrujjter uit Utrecht. Sedert November reeds is de heer Erdeimann met de voorbereiding voor de cantate bezig, waarbij steedB een krachtige Bteun werd ondervonden van verscheidene hoeren onderwijzers, die gedurende j al dien tjjd hun De vrije Zaterdagmiddagen opofforden om bij het instudeeren en de repetities behulpzaam te zijn. Middelburg, 2 Juli. Heden ochtend kwam per trein van 11.37 alhier aan de nieuwbenoemde commissaris der Koningin in Zeeland, de heer mr. A. J. Roest, die Donderdag op het Loo in handen van H. M. de KoniDgin-Regentes den ambts eed had Op het perron werd hij opgewacht door de heeren P. J. Siegers, W. A. graaf van Lynden en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, leden van Gedeputeerde Staten, benevens don heer mr. W. Polman Kruseman, griflier der Staten. Na door die heeren verwelkomd te zijn, nam de commissaris met den heer Kruseman plaats in een landauer, om zich naar het hotel »De nieuwe Doelen" te begeven, waar hij voorloopig zijn intrek neemt. Zeer kort na zijne aankomst bracht de heer Roest een bezoek aan den heer jhr. mr. W. M. de Brauw, terwijl hg heden middag ook eenigeu tijd vertoefde in het gebouw van het gewestelijk bestuur. GOCS, 3 Juli. Meer uitgebreid geven wij thaDS de toespraak van onzen nieuwen Burgemeester, de heer Wesselink: De heer Wesselink nam het woord na de toespraak van den waarn. Burgemeester, en ving aan met dank te betuigen aan den heer Ramondt, voor de tot hem gerichte woorden. Spr. verklaarde dat het voor hem oen groote eer was tot hoofd over eene zoo schoone gemeente benoemd te zijn. Hij bracht daarvoor zijn dank aan H. M. de KoniDgin-Regentes, den Commissaris der Koningin en den Minister. >Het zal u niet onbekend zijn", vervolgde spreker, >dat ik niet onvoorbereid deze taak aanvaard. Reeds elf jaren heb ik het ambt van burgemeester bekleed, waarvan de laatste jaren in Harlingen, eene gemeente van ruim 10.000 zielen. Toch maakt mg dat niet overmoedig. Elke gemeente toch heeft have ei_ eischen, waaraan moet worden voldaan. Van ver schillende zijden is spr. reeds op de hoogte gekomen van den toestand dezer gemeente, o.a. uit de afscheidsrede van zijn voorganger, waaruit hem tevens gebleken is, dat ook hier, evenals voor vele gemeenten, de floanciëele toestand de kardinale quaestie is. Hg vond in genoemde rede echter ook aanleidiug om te vertrouwen, dat, waar Goes, niettegenstaande tegenspoeden, zich flink staande had gehouden, de zaken der gemeente tot een goed einde kunnen worden gebracht. Daarom fier het hoofd omhoog! Waar wij het »Luctor et Emergo" in het oog honden, daar zullen en kunnen wij overwinnen. Hij noemde het echter voor zich een moeieljjke taak de opvolger te zijn van een man, zóó hoog aangeschreven, zóó geacht om zijn karakter, zijne onpartijdigheid en zijne bekwaamheden, eu daarom die betrokking des te eervoller, omdat zij plichten oplegt, die niet zoo gemakkelijk te vervullen zijn- Hij belooft echter alles iu het werk te zullen stellen, wat de belangen, de eer en den voorspoed van Goes kan bevorderen. Daartoe verzocht bij aller medewerking, inzonderheid die der wethouders, der raadsleden, van den secretaris en van alle overige gemeente-ambtenaren. Van zijn voorganger verklaarde hg vernomen te hebben, dat alle ambtenaren hier hun plicht doen. Welnu, dat zal voor spr. de taak aangenaam en gemakkelijk maken. »Gjj kunt mij nog geen vertrouwen schenken", zoo eindigde spreker, »doch begint met mij te vertrouwen en ik zal alles aanwenden om mij dit waardig te maken. Hiermede aanvaard ik het presidium dezer vergadering. En als niemand verder het woord verlangt, sluit ik deze vergadering". Het talrijk aanwezig publiek gaf luide teekenen van instemming en verliet de zaal met don uitroep »leve de burgemeester'." TholCll. De afgeloopen week is eene inspanning geweest voor ons fanfarencorps »Concordia". Het heeft, behalve de gewone repetitiën, bij drie personen serenades gebracht. Eerstens bij de herkozene raadsleden en Zaterdag bij den vice-voorzitter van het corps, die zijn 35jarig huwelijksfeest vierde. Gewoonlijk brengt Concordia" alleen bij het gouden feest eene serenade, maar nu het niet alleen hun vice-voorzitter, doch de man was, die uit eigen middelen hen al verschillende uitstapjes heeft laten maken, zooalB uaar Antwerpen, Brussel, Amsterdam enz., waren de werkende leden er voor, nu eene uit zondering te maken. Dat het den heer A. J. de Wit Andriessen eene aangename verrassing was, bleek uit de wijze, hoe bij na afloop der serenade het geheele corps in zijn tuin ontviDg en onthaalde. Door den finantieelen steun van bo vengenoemden heer zal het corps binnenkort een uitstapje maken naar Brussel. - De collecte voor don gewapenden dienst heeft alhier f 15,77 Va opgebracht. Voor een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin-Weduwe Regeutes is door de commissie f 160,79 '/j ontvangen. Zicrikzec, 5 Juli. Gisteren morgen ten half 12 ure arriveerde alhier het stoomschip Schelde I" met ruim 200 passagiers uit Rotterdam. Ten half 1 ure kwam de stoomboot »Stad Zierikzeo" met ruim 500 passagiers uit Antwerpen, waaronder ook het gezelschap »de Vrjje Antwerpenaren" met daarbij behoorend Muziekgezelschap. Dit gezelschap begaf zich met muziek naar den Tuin der Sociëteit »Ons Genoegen", waar door een gedeelte van het corps eeuige zangstukken werden uitgevoerd; natuurlijk was een talrijk publiek in den Tnin. De resp. stoombooten vertrokken ten 4 en 5 ure weder naar Antwerpen en Rotterdam. Dat een en ander een groote drukte in onze stad gaf, zal elk begrjjpon. Aan de Polytechnische school te Delft is voor hot 2de gedeelte technoloog o.a. geslaagd do heer W. Locker de Bruijne. De heer W. A. Vogel aai-, arts to Middelharnis, is benoemd tot geneesheer aan het burgergasthuis te Aardonburg. Naar wij vernemen is door do firma Diepen- brock, Reigers, eigenares der Ulftsche Ijzergieterij, met de Nationale Levensverzekering-Bank te Rotterdam eene overeenkomst gesloten met het doel, do verzorging van den ouden dag hunner werklieden. Door de storting van eene som in eens, telkens uit hot voor do werklieden bestemde aandeel in de overwinst te vindon, wordt aan elk lid van het personeel van 15 tot 50 jaar oud in den ouderdom van 60 jaren, de nitkeering van eene som in eens verzekerd, terwijl zij die van 15 tot 30 jaren oud zjjn daarenboven verzekerd worden voor een wekelijks uit te betalen pensioen, aanvangende in den 60-jarigen leeftijd. Het bedrag der uit te keoren som in eens en van het peusioen is natuurljjk afhankeljjk van den leeftijd der werklieden op den dag der storting en van het aantal der stortingen. Het verheugt ons van deze overeenkomst melding te kunnen maken, die het bewijs oplevert, dat het besef van de wenschelijkheid van dergelijke ver zorging van werklieden meer en meer veld wint. Moge het voorbeeld der firma Diepenbrock, Reigers veel navolging vinden l Wat men al niet vervalscbt! In het Maandblad tegen vervalsehingen waarschuwen de heeren dr. van Hamel Roos en Harmsen tegen vervalscht zout. Die vervalsching bestaat in de bijvoeging van oen niet onaanzienlijke hoeveelheid zwavelzuur soda. Behalve dat de smaak door deze toevoeging er niet beter op wordt, is zij als schadelijk voor de gezondheid te beschouwen, daar, zooals bekend is, de zwavelzure soda (het zoogen. Glauberzout) sterk pnrgeerende eigenschappen bezit, welke natuurlijk lang niet ieder gestel op den duur verdragen kan, gegeven daarbij het feit, dat vele personen een betrekkelijk groote hoeveelheid zout verbruiken. Buitendien wordt de kooper weder door toe voeging vau een product van veel geringer waarde bedrogen. Het is inderdaad teekenend, dat zelfs voor een zoo goedkoope levensbehoefte als zout, de knoeiers nog een goedkooper surrogaat weten uit te denken zij het dan ook ten koste van de gezondheid der verbruikers. Zierikzcc, 5 Juli. Wij vernemen, dat in de maand September eene vergadering dor Liberale Kiesvereenigmg alhier gehouden zal worden, waarin, behalve de beslissing ten opzichte der Liberale Unie, ook zal behandeld worden eene door het Bestuur voorgestelde reglementswijziging, strekkende om in het reglement eene verbodsbepaling op te nemen tegen het onderteekenen door de leden van andere candidatenljjsten dan die, welke van de Vereeniging zelve uitgaan. Met weörzin, maar toch om te doen zien hoe de tegenpartij in Zeeland zich uitlaat over onzen geachten afgevaardigde, den heer J. J. van Kerkwijk, nemen wij het volgende over uit de Zeeuw van Zaterdag 1.1. »Koo" uit Zierikzee heeft een tegenhanger, een maat gevonden in »Piet" uit Amsterdam. Gelijk men weet is 't Kamerlid Van Kerkwijk in zijn district bekend als onze Koo. Thans is door 't radicaal liberaal bondgenootschap te Amsterdam tot lid der 2e Kamer gekozen een koffiehuis- houder P. Nolting, voorzitter van verschillende werklieden en werkUedenzangvereenigingen. De verkiezing van dezen staatsman heeft geleid tot ver schillende blijde manifestaties ter zijner eere, bij eene waarvan een werkman een toespraak hield, waarna de vergadering onder een geestdriftig sLang leve Piet" uiteenging. Een zoo groote mate van populariteit pleit voor den man dien ze geniet. Toch kan zij spoedig voorbij zijn. Maar wanneer Piet het zoolang uithoudt als Koo, kunnen beiden tevreden zijn. De Zeeuwdie steeds spreekt van ^beginselen van personen scheiden enz.", die het zou betreuren als afgevaardigden beleedigd worden, spreekt nu van »Koo" en Piet. Wat Piet aangaat weten wij natuurlijk niet zooveel als de Zeeuw schijnt te weten, doch wjj hopen ook, om dit nu eens zóó uit te drukken, dat onze Koo het district nog lang moge vertegen woordigen. Nog iets, ook aan het adres van de Zeeuw: het is toch wel eigenaardig, dat wij het met onzen af gevaardigde de heer J. J. VAN KERKWIJK nu al 34 jaar hebben volgehouden. Wjj wenschen u hetzelfde succes!!! In de Janssteeg te Utrecht wiBt Donderdag avond een ongeveer 5-jarig knaapje, dat een oogenblik alleen in een kamer was gesloten, een fleschje carbol machtig te worden, dat op de tafel was bljjven staan, waarna hjj het aan den mond zette en gedeelteljjk leegdronk. Op het hulpgeschrei van den knaap, dat heel gauw een brandende pijn gevoelde, snelde de moeder too on bracht hem, zoodra zij had bemerkt wat er was gebeurd, naar bet naastbjjzgnd politiebureau, waar hjj door een geneeskundige werd behandeld, om vervolgens ter verdere verpleging in het ziekenhuis te worden opgenomen. Do toestand van den kleine waa Zaterdag nog niet bniten gevaar. Te Nieuwediep heeft door het springen van een petroleumtoestel een binnenbrandje plaats gehad, ten huize van een zeeofBcier. De kleederen der dienstbode kwamen met do brandende petroleum in aanraking en vatton mede vlam. Het meisje sprong direct in de binnenhaven, waardoor het vuur werd gedoofd. Haar lichaam is met brand wonden overdekt, doch deze zijn niet gevaarljjk. Het binnenbrandje werd spoedig gebluscht. Terwjjl een bakker te Woudrichem even voor de woniDg van een zjjner klanten stil hield, waren een paar kinduren, die daar op straat speelden, bjj de kar gekomen, toen het grootste op het idóe kwam het andere kind voor de aardigheid aan een wiel van de hooge kar vast te binden, wat dan ook gelukte. De bakker, die evenmin als iemand iets van dat alles gezien of bemerkt had, reed verder, zoodat het kind reeds eenige keeren met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1