ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 27 April 1897. Directeur-Uitgever J. WAALE. Plaatsing van kinderen op de school A. KEN MSGEV I N G. BEKENDMAKING. DRANKWET. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG", DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzonding eenB per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 69I4-. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groot* letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement$- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" Zitting van Commissarissen dier School in het school lokaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. Ta. Oostehman), op Woei»s<liig: «l«>n £2® April 1807, des avonds te 7" uur, tot het ontvangen en heoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. De toelating geschiedt slechts eens in het jaar. Om als leerlingen op de school te worden toegelaten, moeten de kinderen in 1891 of vroeger geboren zijn. De BURGEMEESTER van ZlERKXEE brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woen.mlntï <lo» Apvïl «.Ir., des namiddags te £2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. ZnauKZ&E, den *24 April 1897. De Burgemeester, CII. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 189G. Behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden voor 1897. Voorstellen van Burgem. en Weth. tot vaststelling eener Verordening, aanwijzende de stem lokalen voor de stemdistricten, en tot het benoemen van inwoners der gemeente tot leden of plaatsv. leden der stembureaux, ingevolge art. G1 der Kieswet, enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEnnc7.EE, Gelet op art 7 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz., zooals dit is gewijzigd bij de wet van 1G April 1885 (Staatsblad No. 78); Herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit artikel, volgens welke bepalingen alle vergunningen met den 30 April vervallen, tenzij het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór het verstrijken van dien dag is betaald. Zierik7.ee, den 2G April -1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. De Volksstem schrijft: Gedurende de laatste 12 jaren is uit Transvaalschen bodem, blijkens dezer dagen door den waarnemenden Staats-myuingenieur opgemaakte berekening, voor een waarde van meer dan 42,000,000 aan goud weggegravenverleden jaar bedroeg de goudopbrengst der Z. A. R. een waarde van 8,603,821. Wanneer de Transvaalsclie goudvelden in Ghaterland hadden gelegen, dan zou 50 percent van de winst over die 42^nillioen in de zakken der Rhodes-vrienden zijn gekomen. Nu heeft echter de Z. A. Republiek slechts een minimum gedeeltetje van die millioenen in de schatkist zien vloeien. Toch zijn de menschen te Johannesburg niet erg tevreden; zy hebben schatten verdiend met hun kompagnies, wier kapitaal doorgaans tot onmogelijke verhoudingen werd aangedikt. Nu deze aangedikte kapitalen geen bevredigende rente opleveren, loopen zo naar de regeering en klagen hun nood over den fiskalen druk, over de duurte van het dynamiet, over de spoorweg-tarieven en over honderd andere dingen meer, behalve over de abnormaal aan gedikte kapitaliseering der mijnmaatschappjjen. Waarom benoemt onze regeering niet een commissie van uitnemende boekhouders en financiers, met opdracht om eens de boeken der myn-kompagnies te onderzoeken ten einde te doen blijken waar de fout ligt dat de Witwatersrand »deep level"-mijnen niet betalen Indien werkelijk kan bewezen worden dat de schuld niet ligt bij de heeren kompagnie- promoters en kompagnie-dïrecteuren, dan zullen we de eersten zijn om een gewillig oor te leenen aan de klachten uit Johannesburg". Amerika. Te New-York stond dezer dagen een 50-jarig man, Quinn genaamd, terecht wegens een moord, welke hij 26 jaren geleden had gepleegd. Hy had toen by een bevigen twist, te zamen met een zokoren Mac Sbay, een man doodgeslagen. Men hield hem niet in voorloopige hechtenis, maar liet hem onder borgstelling op vrije voeten, en bij hoorde niets meer van het gerecht. De zaak werd eenvoudig vergetende stukken geraakten onder oude papieren, en zy werden eerst onlangs wedergevonden. Maar nu waren zijn medebeschuldigde Mac Shay en al de getuigen, op één na, overleden. En die eenig overgebleven getuige is nu een stokoud man, wiens geheugen zoo zwak is, dat men aan zyn getuigenis geen waarde kan hechten. Onder die omstandigheden heeft het Openbaar Ministerie van den eisoh afgezien en de rechter heeft Quinn van alle rechtsvervolging ontslagen. De oorlog; tussoben Turlcije cn Griekenland. Ijiiriggn, 21 April. Vierhonderd vreemde vrijwilligex-s, waaronder 26 Engelschen, zijn gisteren aangekomen. Zjj werden met groot betoon van geestdrift ontvangen en vertrokken gisterenavond laat naar het front. De Engelschen zongen vader landslievende on oorlogsliederen. De Grieken hebben Gritsovali heroverd. Een troop óvzoni had de bergen ten oosten van het klooster Sint Joris beklommen en de Turken in de fiank getast. De Turken, die Maandag de Grieken uit Mati en Ligaria haddon verdreven, brachten 380 man Tsjerkessiseho ruitery uit Ellassón in 't void. Deze macht trok gisteren voorwaarts in do vlakte, maar kreeg een hevig vuur van een Griekscbe battery en de geweren van de évzoni. De Tsjerkessen waren genoodzaakt met zware verliezen naar Ligaria terug te trekken, en slechts een goring overblijfsel trok den Meloena-pas weer door naar Elassón. De Griekscbe infanterie werd goed bediend in dozo dagen van bard vechten. De inwoners van alle dorpen aan de grens vluchten naar Larissa; de wegen krioelen bepaald van vluchtelingen mot kudden schapen en runderen; wagens met paarden, ezels en ossen bespannen en allerlei andere voertuigen worden gebruikt voor hot vervoer van huisraad. De stad LArissa is boordevol, en voedsel is er scbaarseh. De hospitalen zijn vol. Er ia gevraagd om ziekenverpleegsters en heel kundige hulp, daar er elk oogenbük gekwotste soldaten worden aangevoerd en de chirurgische operaties zonder chloroform moeten geschieden. De tocht van de ongeregelde benden naar Turksch Thessalië is geëindigd. De aanvoorder Davelis en de anderen die er het leven af hebben gebracht, zijn terug. Een telegram uit Arta meldt dat do Turken voortgaan met zich terug te trekken naar de Pigadia- helling. Het getal gewonden wordt voor alle gevechten geraamd op 700dat der dooden is nog onbekend. Naar Vrijdag uit Athene aan de Daily Chronicle werd gemeld, heeft de kroonprins gisteren avond aan don koning geseind»Do Turken houden zich kalm vandaag, ten gevolge van do voordeeion die wij Vrydag hebben behaald: wy hebben een Turksche battery to Ligaria vernield. De Turken zyn weggetrokken uit Nezerós en Rapsiini". Het bevel van den Sultan aan Edjem pasja om de vijandelijkheden te openen begon aldus>Ik vertrouw de Osmanli-vlag aan uw handen toe. Ik verwacht van uw dapper en onversaagd karakter dat gjj den roem van de natie en de eer van ons leger zult handhaven. Uw taak is, de orde en de tucht van het leger tot het einde toe te bewaren. Tracht voort te rukken zoo ver ge kunt en vermijd elke aanleiding voor het begaan van wreedheden". Allien©, 24 April. Na het bombardement van Aghion door de Griekscbe vloot en de ver nieling van de groote depóts van levensmiddelen en ammunitie werden Grieksche detachementen aan wal gezet. Alle hoogten werden bezet, en de stad omsingeld. Het Turksche garnizoen dat 600 man sterk was, werd genoodzaakt zich. terug te trekken op de meer verwijderde hoogte, doch bleef voort gaan met vuren. Het geschut van het eskader noodzaakte hen echter ten slotte tot den aftocht. AiheilC, 24 April. De telographische gemeen schap met Larissa is verstoord. Het Grieksche leger trekt zich ordelyk terug. Groote ontroering heerscht te Athene, maar men houdt zich kalm. Larissa is geheel ontruimd. Alvorens te ver trekken hebben de troepen de kanonnen in de stelling vernageld. Men verzekert dat het Grieksche leger al zyn kanonnen en ammunitie heeft kunnen meenemen. Volgens berichten uit Athene is het Grieksche leger gedwongen, van Tirnovo en Larissa terug te trekken en zich op de tweede verdedigingslinie by Phersala te concentreeren. Dit nieuws veroorzaakt groote opschudding in diplomatieke kringen. Men vraagt zich af, of nu voor de mogendheden niet de tijd gekomen is om terstond stappen te doen, ten einde een verder oprukken van het Turksche leger tegen te houden. 25 April. -Een bloedige slag heeft op een berghelling bij Pigadia (in Epirus) plaats gehad. De Grieken trokken eerst, na een gevecht van verscheiden nren, terng. Met talrijker troepenmacht terugkeerend bezetten zij echter de berghelling. De "Grieksche verliezen zyn aanzienlijk. 'Zie telegram). Engeland. Te Londen is een meeting gehouden van acro baten en gymnasten, om te protesteeren tegen een wetsontwerp van Jesse Collings, waarin wordt voorgesteld den leeftyd, beneden welken govaarlyke kunstverrichtingen verboden zyn, van 14 tot 18 jaar te verhoogen. De heeren betoogden, dat dit de dood voor het vak zon zijn, een vak, dat gezond en voordeelig was als weinige. Het ontwerp was absoluut onnoodig, want mishandeling van kinderen was zoo goed als onbekend. Meestal waren de acrobaten- troepen verwanten onder elkander, die elkander goed behandelden en de kinderen opvoedden in hun beroep, wat vroeg begonnen moest worden. Toonde een kind geen aanleg, dan liet men het buiten het beroep, maar trachtte het niet door mishandeling te dwingen. Een der sprekers, een man van buiten- gewonen omvang, verklaarde, dat hij in 40 jaren nooit een ongeval had gehad en - onder gelach »dat is alles wat er van mij over is. Ik heb zeven of acht broers en zuBters in het vak, allen bijna even kolossaal als ik. Ons beroep is volstrekt niet gevaarlijkals het maar wetenschappelijk wordt beoefend. Veel winkeljongens zouden beter af zyn, als zij bij ons kwamen. Zij zouden beter voeding krjjgen en gezonder zijn. Italië. Toen koning Humbert Donderdag namiddag met zyn eersten adjudant, generaal Ponzio-Vaglia, naar de wedrennen bij Capanella reed, trad buiten de Sau-Giovanni-Poort een man snel op het koninklijk rytuig toe en stak met een dolk naar den koning. Hij miste hem echter, doordat do koning uitweek en in het rytuig ging staan. De koning zette daarop zijn rit naar het renterroin voort. Do mis dadiger wierp aanstonds den dolk weg en werd onmiddelljjk door twee karabiniers on een inspecteur vau politie gearresteerd. De man heet Pietro Acciarito, is 24 jaar oud en een te Artena geboren smidsgezel, sinds twee jaar zonder werk. Hij beweert den aanslag uit nood begaan en geen medeplichtigen te hebbon. Do koning werd bij zyn aankomst op het terrein met stormachtige ovaties begroot, 's Avonds hadden voor 't paleis grootsche manifestaties plaats. De koning en de koningin verschenen herbaalde malen op het balcon. De menigte begaf zich gedeeltelijk naar de redactie van het socialistisch blad Avanti en wierp daar de ruiten in. De bladen beschouwen den pleger van den aanslag als een gek, dit is ook de meening der autoriteiten. Ouifschland. Te Keulen is aan het licht gekomen, dat de kaasier van oon leesgezelschap dio vereeniging jaren lang voor ongeveer 100.000 Mark heeft bestolen. Do ontrouwe beambte was o. a. vice-president vau een >Voreeniging tegon misbruiken in den Handel". Sedert in Duitscbland de verplichte verzokering van arbeidors bestaat, is voor dat dool in tien jaren tyds reeds 600 millioen gulden aan uitkeeringen ;t,gegoven. Het grootste deel daarvan word uit gekeerd wegens ongelukken. SKerl|iil, 25 April. Do laatste berichten laten geen t wij tel of het Grieksche leger is uit alle stellingen aan de Thesalische grens gedrongen en bevindt zich in deels ongeordenden terugtocht. Bij alle kabinetten bljjkt ten volle geneigdheid te bestaan om zich, gelijk vroeger voor behoud, nu voor herstel van den vrede moeite te geven. Natuurlijk moet echter, na de gewonnen ervaring, aan zoodanige stappen oen bindende verklaring van Griekenland, dat het ditmaal den weloverwogen raad van Europa zal betrachten, voorafgaan. België. Se Brusselschc Tentoonstelling. Men scbryft uit Brussel aan de II. Crt. dd, 25 April. Ik had mij er oen feest van voorgesteld u oen nauwkeurig verslag te geven van de opening der tentoonstelling door den koning op Zaterdag a. s. Zooeven vernam ik, dat die opening zonder de minste plechtigheid, dus niet door Z. M., zal geschieden. In eene vergadering vau ministers is gisteren besloten den koning niet uit te noodigen. Hierdoor wordt iedere officieole ceremonie overbodig en wordt de met zooveel moeite ingestudeerde cantate ook niet gezongen. Heden komt de openings commissie bijeen en zal, naar men hoopt, een naderen datum vaststellen, waarop de koning waardig zal kunnen worden ontvangen en de cantate uit gevoerd. De toegang voor het publiek blijft bepaald op Zaterdag 24 April om 1 uur, of liever nieuwe spoortyd klokke 13 uur. En wat mag de reden hiervan zijn? De oorzaak dezer vertraging is eenvoudig, dat er niots gereed is, zelfs de ingang bestaat nog maar uit ééne groote stellage. Van de tentoonstelling zelve is het nog moeilyk iets te zeggen; men ziet van buiten niets dan steigers. De laatste 14 dagen was het terrein voor het publiek gesloten, alleen gisteren was de afdeeling >Bruxelles Kermesse" (Oud Brussel) voor enkele bevoorrechten geopend en heeft prins Albert deze afdeeling nauwkeurig Zooals u weet is de officieele weg daarheen de Wetstraat (rue de la Loi), maar geloof my, dio weg is sedert maanden onbegaanbaar. De electrische geleidingen voor de tram en nu het macadamiseeren, plus de vele regens maken deze straat over hare geheele lengte, sedert maanden onbegaanbaarzij doet my denken aan mulle zandwegen na hevige regenbuien, behalve nog de heuvels van keien en griud, vermeerderd met de benauwde lucht van heete asphaltovens. Het schijnt dat er van hier uit naar het buiten land prospectussen in grooten getale worden ver zonden, om handel en nyverheid nit te noodigen deel te nemen aan eene tentoonstelling, zooals leugenachtig wordt voorgegeven, onder bescherming van staat en stad, in waarheid alleen een winkel, zonder de minste zekerheid en zonder eenige de minste betrekking met de officieele tentoonstelling. Men zij toch vooral op zyn hoede voor deze nieuwe soort van oplichting. Nederland. Gouda24 April. Heden, de dag van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen, was reeds vroegtijdig een massa volk óp de been. En dat vermeerderde niet weinig, toen door tien eitra- treinen en twintig ettra-booten duizenden bezoekers werden aangevoerd. Het weêr was fraai, zoodat alles medewerkte om een bezoek te brengen aan de oude Pjjpenstad. Precies ten 1 ure stoomde de Koninklijke trein binnen en werden H.H. M.M. ontvangen door eene commissie uit het Dag. Bestuur en den Gemeenteraad. Nadat H.H. M.M. waren uitgestegen, hield de burgemeester, do heer B. L. Martens, een korte welkomstgroet. Vervolgens werden bouquetten aan geboden en daarna namen H.H. M.M. plaats in de reeds heden morgen herwaarts gezonden hofrijtuigen. De stoet bestond uit 7 afdeeÜDgen, waarvan de laatste was rijtuigen met vertegenwoordigers van de voornaamste Nederlandsche dagbladen. Een blij gejuich werd overal vernomen. In de Crabethstraat werd H.H. M.M. een sierlyk bouquet aangeboden. Aan het eind dier straat waren trofeeën en vlaggen aangebracht, terwyl daar recht tegenover de stoomboot Volharding", benevens aken en tjalken versierd gemeerd lagen. Op de Varkens- markt, een echte volksbuurt in deze gemeente, steeg de geestdrift ten top, toen de beide Vorstinnen, steeds wuifende daardoor reden. Opgetogen, ja zenuwachtig, was de vreugde in deze buurt. De weg, die H.H. M.M. vervolgens passeerde naar de St.-Janskerk, word overal met gejubel vervolgd. In deze beroemde kerk bezichtigden H.H M.M. het merkwaardigste met de meeste aandacht. Deze kerk is lang 117 ol, breed 45 el 70 dm. en hoog 24 el 18 dm. Nadat twee barer voorgangsters door brand vernield werden, is deze tegenwoordige kerk gebouwd in 1552; de beroemde glazen in deze kerk zjjn geschilderd door de gebroeders Crabeth. Vervolgens werd door H.H. M.M. de Stearine- fabriek Gouda" bezocht. Deze fabriek was smaak vol versierd en II.H. M.M. werden allo inlichtingen gegeven, die zjj mutgroote bolitugstelliug vernaaien. Vandaar gingeu H.H. M.M. naar de pijpen- en aardewerk-fabriek der firma P. Goedewaagen Zoon, waar Zy natuurljjk wederom feestelijk werden ont vangen en alles bezichtigden. Vandaar ging de tocht wederom naar hot Stad huis, waar H.H. M.M. feestelijk worden ontvangen en door den burgemeester in hartelijke bewoor dingen dank word gezegd voor het bezoek aan Gouda gebracht. H.M. do Koningin Regontos dankte don burge meester voor zijno welgemeende woorden en ver klaarde zich mede namens de Koningin hoogst erkentelyk voor de treffende blijken van gehechtheid der Goudsche bevolking, die H.H. M.M. zeer had getroffen. Hierna onderhielden de Koninklijke gasten zich zeer vriendschappelijk met de aanwezige autoriteiten, bezichtigden nog do Raadzaal en gebruikten eenige ververschingen, tot dat het uur van vertrek ge slagen was eu men zich naar het station begaf, om de reis naar Amsterdam te aanvaarden. In het paviljoen betuigden H.H. M.M. den burgemeester nogmaals dank voor de schitterende ontvangst, haar in Gouda bewezen. Aan de armen van Gouda is door H.H, M.M. eene gift van f 750 en aan de kerkeknechts eene gift van f 50 geschonken. Benoemd zijn tot Officier der Oranje Nassauorde, de heer Martens, burgemeester, en tot ridders in die orde de H,H.H. IJssel do Schepper, A. Goe dewaagen, G. Straver en A. van Reedt Dortland. Amsterdam, 24 April. Hedennamiddag ten ruim 6 ure arriveerden alhier H.H. M.M. de Koninginnen. Spoedig daarop vertoonden Zij zich op hot balkon van hot Paleis en werden door duizonden begroet. Morgonvoormiddag wordt door H.H. M.M. de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond voorganger is alsdan ds. P. J. Romjjn. 's Namiddags wordt een bezoek gebracht aan Artis. 25 April. Heden waren wederom tal van in gezetenen, die in de week geen gelegenheid daartoe hebben, op de been om H.H. M.M. de Koninginnen te zien en to begroeten op don weg naar de Nieuwe Kerk. Ds. Romijn had tot tekst Joh. 20 20: »De discipelen waren verblijd als zij deu Heer zagen". Ten 2 ure werd het gebruikelijk bezoek aau Artis gebracht. De weg daarheen werd door ver schillende wijken genomen. Het bezoek duurde langer dan gewoonlijk. Omstreeks half 4 uur werd een uitgestrekte rijtoer ondernomen, waarin nu ook een gedeelte van het voormalig Nieuwer-Amstel bezocht werd. Op dien toer werden H.H. M.M. de ondubbelzinnigste blijken van belangstelling gegeven. Ten half 5 ure waren H.H. M.M. terug op het Paleis. Aan het klein diner ten Hove zaten mede aan ds. Romijn en de Voorzitter van Artis, de heer Beuker. 's-Oravenhage, 24 April. De Eei Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Maandag 26 April, des avonds te half negen. De oude Bamberg, de vroeger zoo populaire goochelaar te 's-Gravenhage, een der zoons van den eersten hofmechanicus van dien naam, schynt tegenwoordig in zeer beklagenswaardige omstandig heden te verkeeren. Vrijdagnacht heeft de politie hem in treurigen toestand gevonden aan de Nieuwe Haven. Ierseke, 24 April. Vrijdagmorgen zonk, in het gezicht der haven, een hoogaats, geladen met oesters, thuis behoorende in deze gemeente. De opvarenden werden, juist bij tyds, door den havenmeester met een roeiboot gered. Onder oesterkweekers te Ierseke circuleert een adres aan den minister van financiën, waarin verzocht wordt de vrijkomende gronden der Bergscho oesterbank bij de aanstaande verpachting in kleine perceelen aan te bieden, teneinde de mededeeling voor kleinere kweekers mogelyk of gemakkelijker te maken. ISruiltiSSe, 26 April. Gisteren deed bet Leger des Heils hier zijne intrede. Nadat vergeefs naar lokaliteit omgezien was, trad 's avonds een mannelijke heilsoldaat, vergezeld van eene vrouwe- ljjke dito, in de open lncht op. Daar er door hot mooie weer en den Zondag vele wandelaars op de been waren, was het gehoor nog al talrijk. Mocht het gelukken een lokaal te krijgen, dan was men voornemens nogmaals op te treden. Door Ingelanden van den polder Bruin isse is benoemd tot gezworen de heer J. van Vessem. Tot leden van den dijkraad werden gekozen do heeren: L. van Meurs en M. 0. Krepel. Noord wel Ie, 26 April. Het alhier bestaande musschengilde mag zich in voortdurenden bloei verheugen. Onder koningschap van den heer N. Dalebout, die 165 musschen geleverd had, is het ledental tot 23 geklommen. Het geheele aantal geleverde musschen bedroeg dit jaar 660duiven 1 duiveneieren 2; musscheneieren 377; 't vorige jaar, toen de heer C. Stool met 247 musschen koning was, was het aantal gevederden 944; waaronder duiven 10; en eieren 1066. Xlerikzee, 26 April. Men scbryft ons uit Grand-Rapids (N.-A.) d.d. 2 April 1.1. het volgende »Dat onze vroegere landgenoot en welbekende paarden-dresseorder, de heer P. Jonker Tz., ook Amerikaansche paarden weet af te richten, blykt wel hieruit, dat hij dezer dagen door een paar Engelsche sportmannen is aangesteld als pikeur, om dezen zomer paarden af to richten. Men ziet dan ook genoemden heer dagelijks bezig met zijn vurige rossen te drosseeren voor de aanstaando hard- dravoryenmot zeldzame onverschrokkenheid en vaste hand woet hy hen tot gehoorzaamheid te dwingen. Hij zal dan ook met vier le klasse hard dravers aan verschillende wedrennen deelnemen. De heer Jonker, dio nog slechts één jaar hier is, staat hoog aangeschreven bij de AmerikaanBcbe sportmannen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1