ZIEttlKZEESCIlE NIEIJWSBOBE. Zaterdag 21 April 1897. RECLAMES. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. Herbesteding NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post j Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6913. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" I5 regels T' Cts. Elke regel meer lö Cts. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting op Zaterdag deu 24 April ©.It., des namiddags te half twee uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de1 Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk C No. 80. op Woensdag <tcn SS April 1S97, des namiddags X uur, ten Raadhuize van Ziemkzeb, van Het onderhouden gedurende het tijd vak van 1 Mei 1897 tot en met 31 December 1901 van de Klokken Speel- en Uurwerken der gemeente ZlERlKZBE. Het bestek ligt ter inzage ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, bij wien in middels ook de noodige inlichtingen te bekomen zijn. Algemeen Overzicht. De oorlog tusscben Griekenland en Turkije is uitgebroken. Zaterdag is de Turksche gezant te Athene door zgne Regeoring teruggeroepen en de Grioksehe gezant te Konstan tin opel is op last der Turksche Regeering naar zijn vaderland terug gekeerd: de diplomatieke betrekkingen tusscheu beide landen zijn dus verbroken; bet woord is gegeven aan het zwaard. Tot het laatste oogenblik toe schijnt de Sultan zich tegen den oorlog te hebben verzet, en nadat hg er eindelijk in had toegestemd om hem te vorklaren, beeft hij aan de Mogendheden eene nota gezonden en in de Turksche bladen eene officiüele mededeeling geplaatst, dat Turkije, nadat zijn geduld uitgeput was, zich tot den oorlog verplicht rekende. De Turksche nota aan de gezanten der Mogend heden gezonden, luidt aldusDoor onze voorafgaande telegrammen heb ik u bericht dat de Hellenen de gïens waren overgetrokken op den ochtend van den 9en dezer, den bergtop van Krania, twee uur van de grens, hadden bezet, met kanonschoten het blokhuis van Valtino hadden verwoest en de bozettiugen vau Tonika, Kipli en Stroenga' hadden verbrand en dat daartoe het sein was gegeven door trompetgeschal. Na nog eens nadruk te hebben gelegd op do moeite, die de Keizerlgke Regeering zich hoeft gegeven voor het behoud van den vrede en op haar recht om de noodige maatregelen te treffen, ten einde haar grondgebied te verdedigen, wijten wij alle verantwoordelijkheid voor dien toestand aan de Grieksche Regeering, die de aan valler was. Door de ingetogenheid, waarvan zij blijk gegeven heeft en de geduldige houding, die ze heeft in acht genomen, ondanks het onbetwistbare recht om zich. te verdedigen, heeft de Keizerlgke Regeering aan de gansche wereld bewezen hoezeer de handhaving van den vrede haar ter harte ging. Maar ondanks dit, zijn hedennacht weer geregelde troepen in grooten getale en met kanonnen de grens over getrokken en hebben de vijandelijkheden geopend, die nog voortduren. Wegens deze aanvallen heeft de Keizerlijke Regeering zich genoopt gezien aan den opperbevelhebber van haar leger bevel te geven alle militaire maatregelen te nemen, die kunnen dienen om haar de verdediging van haar rechten en grondgebied tegen de overtredingen der Grieken te verzekeren. Gij weet, dat zoowel in het Kreta- vraagstuk als bij de gebeurtenissen, die er het gevolg van zijn geweest, de Keizerlgke Regeering tot het laatste toe alles heeft gedaan wat in zgn vermogen was tot het behoud van den vrede en nooit is afgeweken van de vreedzame inzichten en neigingen, die de groote Mogendheden aan den dag hebben gelegd. Maar, met minachting van het volkenrecht, hoeft Griekenland, na troepen naar Kreta te hebben gezonden en groote oorlogs toebereidselen aan de grens te hebben getroffen, de vijandelijkheden begonnen, en de Keizerlgke Regeering kon niet anders dan een groot gedeelte haror reserve onder de wapenen laten komen, voor wier mobilisatie zg zich zeer zware offers moest getroosten en groote schade aan haar handel en aan haar landbouw moest toebrengen. Wij zijn daarom vast overtuigd, dat de Europeesche Kabinetten, lettende op de genoemdo overwegingen, in hun rechtvaardigheidsgevoel zullen erkennen, dat de geheele verantwoordelijkheid voor den oorlog uit sluitend aan Griokonland moet worden goweten. Geen verovoringsplannen koestert de Turksche Regeering tegen Griekenland, maar zij moest den oorlog aannemen, zich bevindende in staat van rechtmatig tegenweer, tengevolge van het openen van de vgandelgkheden door de Grieken, en tot het beschermen van haar heiligste rechten en haar integriteit. En wanneer de Grieksche Regeering binnenkort haar troepen van Kreta en van de grenzen terugtrekt, dan zal de Keizerlgke Regeering, om aan de wereld een nieuw bewjjs te geven van hare vredelievenöo bedoelingen, van haar kant niet achterwege blijven hare oorlogsbewegingen te staken. Aldus de nota. En al zouden we nu ook elke bewering daarin vervat niet gaarne onderschreven, de kern is waar; de laatste stoot, die het wanke lende gebouw van den vrede deed ineenstorten, werd gegeven door de Grieken, die weder bij Nezeros, een plaatsje vlak aan de Turksche grens, deze overtrokken en met de Turken slaags raakten. Turkije beoft zich werkelgk niet gehaast om den oorlog te verklaren. Maar wie nu ook de voornaamste oorzaak van het uitbreken van den oorlog is geweest, Griekenland, Turkije of de groote Mogendheden; dat is zeker, de Grieksche Regeering heeft van het begin af eene gevaarlijke rol gespeeld, toen zij toeliet dat de on- I geregelde vrijbuiteretroepen op Turksch grondgebied doordrongen. Het was gemakkelijk te voorzien, dat vroeger of later de Grieksche geregelde troepen ook in den strjjd zouden worden betrokken en dat is nu geschied. Het beweren der Grieken, dat zg bg Nezeros door de Turken zijn aangevallen, is niet erg waarschijnlijkdaartoe waren de Turken te voorzichtig. Ü8 operatie's der beide legers kunnen gemaks halve, ton einde ze later beter te kunnen volgen, onder drie hoofden worden gebracht: 1°. die in Epirns, waar aan weerszijden een aanzienlijke troepenmacht staat; 2°. in Thessaliü, waar beider hoofdmacht saamgetrokken is; 3°. op verschillende punten langs de grens, waar ongeregelde troepen of geregelde Grieksche troepen of beide de gemeen schap trachten af te sngden. Uit Epirus is reeds gemeld wat landgevechten aangaatmaar de Grieksche vloot schijnt bezig Preveza te beschieten en naar 't heet met goeden uitslag. In Thessaliü werd reeds een groote slag geslagen in den Meloena-pas, die zuidwaarts den weg beBtrekt naar Larissa, waar het Grieksche hoofdkwartier is gevestigd en waarop de Turksche opperbevelhebber, Edhem passa, het gemunt heeft, naar men gelooft. Over de geruchten tot afsnijding der gemeenschap is dat bij Karia het belangrijkste. De beweging der Grieken, en het schjjnt hun ten deelo gelukt te zijn, scheen hier om langs den kustweg op Katerina aan te trekken en zoo Saloniki te bereikenwaartegen ook de Grieksche vloot zonder twijfel zal optreden. Die kustweg is ook de eenige gemeenschapsweg, die de bevelhebber der Turksche troepen, Edhem passa, met Saloniki heeft. En wat zullen de groote Mogendheden nu doen De correspondent van de Times meldde reeds dat de ambassadeurs ontmoedigd waren over het algemeen mislukken van de pogingen van het Europeesch concert. Dat mislukken der pogingen heeft niet alleen de ambassadeurs maar ook gansch Europa geleerddat het Europeesch concert krachtiger en meor eensgezind had moeten op treden om zijn doel te bereiken. Opgetreden, met het doel om Europa den vrede te bewaren, hebben de Mogendheden het door hun dubbelzinnige handelwijze daarheen geleid, dat de oorlog uit gebroken is en er juist geschiedde wat men wilde voorkomen. Hunne houding zal nu wol niet ver anderen. Faure verklaarde het in den Ministerraad, Enropa kan bg zgne houding volhardener behoeft geene verandering te komen, en die meening zal ook die wel zijn van Hohenlohewaarmede Hanotaux een langdurig onderhoud had. Één ding staat vast: De toestand is door het uitbreken van den oorlog zuiverder geworden, en bet einde zal nu spoediger zijn bereikt, dan wanneer de Mogend heden bleven handelen. De oorloc tusnohen Turkije en Griekenland. Terwijl wij hieronder de voornaamste oorlogs berichten laten volgen, vinde hier nog een plaatsje hoe over het uitbreken van den oorlog in den vreemde wordt geoordeeld. Te Parijs heeft het uitbreken van den oorlog, hoewel verwacht, toch veel indruk gemaakt. Men wil daar den verderen loop vau zaken afwachten. Te Petersburg is men er slecht over te spreken, dat Turkije den oorlog heeft verklaard, maar acht men overigens een tusBchenkomst van vreemden óf onbillijk óf ongeschikt. Te Berlijn koestert men de hoop dat Turkije zal winnen on zoo een einde aan de verwarring zal komen. Van een overwinning der Grieken vreest men daar een uitbreiding van den oorlog, als de Slavische Balkanstaten een woordje willen mee- Bpreken. Te Londen neemt men de zaken heel kalm op als iets waaraan niets te veranderen valt. Te Weenen is men van gevoelen, dat er maar eens een poosje flink moet worden gevochten. De Grieken verliezen dan en zullen wel toegeven. Te Rome eindelgk denkt men dat de oorlog wel in eenige dagen zal gedaan zijn en komt van daar ook nog de verzekering, dat de Mogendheden nog steeds in volmaakte eendracht handelen. Uit Konstantinopel werd 21 April aan den Standard gemeld, dat naar men wil Edhem pacha 4000 man versterking heeft gevraagd. Naar Saloniki werden bevelen gezonden om de reserves ten spoedigste naar de grens te doen oprukken. Een iradé werd uitgevaardigd, waarin bevolen wordt dat de vloot een zeeslag moet vermijden en onder de bescherming der forten moet blijven. Twee Grieksche koopvaardijschepen zijn in de Dardenellen buit gemaakt. Te Konstantinopel verwacht men ernstige ongeregeldheden. Aau de Daily Chronicle wordt uit Atheue gemeld, dat de regeering Woensdag een telegram uit Lftrissa ontving met de mededeeling, dat het bericht van de inneming van Damasi onjuist is. De juiste stand van zaken is onbekend. De kroonprins seinde, dat elke weg, waarlangs de Turksche troopeu in do TheBsalische vlakte zouden kunnen afdalen, door het samentrekken van zijn troepen afgesloten is. Hij kan niet uitvoerig seinen, daar hij zelf, evenals zijn broeder Nikolaas, aau het gevecht deelneemt. Aan de Times wordt uit Meluna van Dinsdag geseind dat de laatste hoogte die Tirnavo beheerscht, door de Turksche infanterie genomen is. Het Turksche leger rukt op, door de cavalerie gedekt; de militaire telegraaf is tot Meluna aangelegd. Uit Athene werd Woensdag aau de Times geseind, dat telegrammen, uit Larissa ontvangen, aandringen op het zenden van versterkingen, daar de troepen uitgeput zijn door de voortdurende aanvallen der Turken. Versterkingen worden dus ten spoedigste uit Athene gezonden. Donderdag vertrokken 2500 man, die het garnizoen vormden, naar Volo; de paleiswacht en 250 man gendarmerio zullen waar- scbgnlgk Vrijdag volgen. Uit verschillende buitenlandsche couranten, die correspondent iün bevatten van het oorlogstooneel, zgn de volgende bijzonderheden samengelezen De Turksche Generaal Hafiz Pacha is als een held gestorven. Hij reed te paard, aan het hoofd van zgn troepen, in den Meluna-pas een mikpunt voor de vijandelijke kogels. Men ried hem aan van zijn paard te stijgen. »Dat deed ik nooit in den Russischen oorlog", was het antwoord van den ouden krijgsman, waarom zou ik het nu doen Een kogel in zijn linkerarm bewees hoe noodig het was, en kort daarna kreeg hg er een in de rechterhand. Maar zelfa toen wilde de fiere man geen afstand doen van zgn commando, tot hij ten slotte daartoe werd gedwongen door een derden kogel, die een eind maakte aan zgn lgden. De gedoode Grieken worden, volgens een corres pondent, met behoorlijken eerbied door de Turken behandeld daarentegen verhaalt hij, dat de Grieken in sommige gevallen doode Turken van hunne uniformen hebben beroofd. De Turken moeten vol bewondering zgn over de dapperheid, waarmee de Grieken in de Melunapas hebben gestreden. »Aan alle kanten", zegt een berichtgever van Reuter, »zijn voorbeelden te zien van de vreeBelijke uitwerking van het Turksch geschut. De bommen schijnen juist op het rechte oogenblik ontploft te zgn vaak midden onder aanrukkende drommen. De Grieken lijden ongetwijfeld zeer door hun gebrek aan geschut. Ik heb zelf gezien, hoe zg trachten het moorddadig vuur dor Turken te beantwoorden, maar bijna onmiddellijk moesten terugtrekken, omdat het al te erg was". (Zie telegram). Oostenrijk. Op Witte Donderdag heeft in het paleis te Weenen de voetwasschiDg van 12 oude mannen door den keizer plaats gehad; hij heeft dit sedert zijn komst op den troon slechts eenmaal nagelaten, in 1889, na den dood van aartshertog Rudolph. De keizerin heeft de voetwassching van 12 oude vrouwtjes sedert 1883 niet meer verricht. Zij zendt de maal tijden en geschenken, die er mee verbonden zgn, aan de ieder jaar daarvoor aangewezen oudjes thuis, maar laat ze zelf voor haar voetbad zorgen. Weenen, 21 April. Hier twijfelt men er niet aau, of het deu Turken gelukt door een der bergpassen te breken en in de vlakte aan gene zjjde hun overmacht te ontwikkelen. De tusschen- komst der mogendheden zal echter niet van een Turksche overwinning bij Larissa afhangen, doch eerst dan volgen, als Griekonland zelf om bescherming vraagt en kolonel Vassos van Kreta terugroept. Vervult Griekenland deze laatste voorwaarde, dan kannen de mogendheden reeds vóór een beslissenden slag tusschenbeiden komen. Hongarije. In een plattelandsgemeente van het Hongaarsche district Arad werd onlangs de schoolmeester ziek onder verschijnselen van trachom (Egyptische oog ontsteking). Toen het gerucht van 's schoolmeesters ziekte zich in de gemeente verspreidde, belegde de schoolcommissie onmiddellijk een vergadering om te beraadslagen hoe men in deze handelen moest. De dorpsgeestelijke stelde voor, den leeraar met het oog op zijn toestand uit zijn betrekking te ontslaan. »Waaraan leidt de meester dan eigenlijk vroegen de vergaderden. >Aan Trachom", was het antwoord van den prediker. Trachom? Dat moet een vreeselijke ziekte zgn, want wjj kennen haar niet. Waarde broeders, meende de geestelijke, het is een ziekte, die de geheele gemeente ten gronde kan richten. De leden der schoolcommissie keken elkander ontsteld aan en de wijze schoolpraosses meende dan te moeten concludeeren, dat trachom een kwaal moest zijn, in allo opzichten overeenkomende met mond- en klauwzeer. Het komt er wel mee overeen, maar precies hetzelfde is het niet, bracht de geestelijko thans weer in 't midden. Nu verklaarde de praeses wanneer de gemeente door den zieken leeraar met ondergang bedreigd wordt, dan bljjffc ons niets anders over dan hem dood te schieten en zoo de gemeentenaren voor het dreigend gevaar te behoeden. Dit voorstel werd eenparig en onder levendigen bjjval aangenomen, doch gelukkig nog niet direct ten uitvoer gelegd, omdat men het eerst aan den burgemeester ter goedkeuring wilde overleggen. Aldus geschiedde het in den jare 1897. Spanje. Maart, die zijn traditie getrouw zich ook nu weer alles behalve als een lentemaand heeft gedragen, is in Spanje zeer heet geweest. In de laatste 37 jaar had men haar zoo niet gekend. De hitte bedroeg soms 18,4° C. of nagenoeg tweemaal zooveel als het gemiddelde in 't genoemde aantal jaren. Er is nu plotseling weer een ommekeer gekomen; van den zomer in den winter, zoodat te Madrid veel gevallen van longontsteking voor komen. België. Eene zonderlinge ontmoeting had Woensdag morgen te Oostende de bemanning van de O. visch- sloep 20, een half uur nadat deze de haven verlaten had. Nabjj de »Stroombuik" bemerkten 2ij namelgk een man, die al zwemmende trachtte de schuit te bereiken. Het was, zooola later bleek, een net gekleed jongeling uit Brussel, die van het boven- hoofd was gegleden en zonder dat dit door iemand gezien was, door den feilen stroom zeewaarts was weggevoerd. Ruim een uur zwierf hij al rond, toen bij door de genoemde bemanning werd ontdekt en opgenomen. In de haven gekomen, bad hjj nog kracht en lust om in een jol te springen eu naai den kant te roeien. Nederland. 's Gravenhage, 22 April. HH. MM. de Koninginnen zullen 30 dezer van Amsterdam rechtstreeks naar het buitenland vertrokken. Na een oponthoud van twee dagen te Stuttgart, alwaar HH. MM. incognito een familiebezoek zullen brengen, en een verblijf van 10 12 dagen te Weenen, zullen de Koninginnen een verbljjf maken te Alt Anssee in het Salzkammergut, en omstreeks half Juni in het vaderland terugkeeren. De heer Gediking, hoofd eener school te 's Gravenhage, heeft het onderwjjs bij H. M. de Koningin geëindigd en bjj zgn vertrek ontvangen een portret van H. M. de Koningin. Door H. M. de Koningin-Regentes werd de heer Gediking benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dordrecht, 22 April. In een de vorige week gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Nationale Tentoonstelling alhier, onder presidium van den nieuwen voorzitter-generaal F. A. vau Braam Houckgeest, zijn verschillende bólangrjjke mededeelingen gedaan. Zoo bleek o. a. dat de Maatschappij Auer's gloei- licht 60 apparaten ter verlichting gratis disponibel heeft gesteld; dat het vendel van Oud-Dordrecht gevolg zal geven aan de uitnoodiging van den burgemeester van Hanau, om in die stad tijdens het bezoek van keizer Wilhelm exercitiën uit te voeren, dat het terrein door electriciteit verlicht zal worden, waartoe 1 ketel met 2 machines en 3 dynamo's in werking zal worden gesteld, en dat besloten is, aan de schoolkinderen die onder geleide van hunne onderwijzers de Tentoonstelling willen bezoeken, toegang te verleenen tegen 5 cts per kind en per Uit de rapporten der verschillende Commissies vernam men o. a. het volgende Als reclame-middel zullen weldra geïllustreerde boekjes met kijkjes van Dordt en de Tentoonstelling, in drie talen gratis verspreid worden. Ook wordt onderhandeld over de uitgifte van gecombineerde reis- en entréebiljetten. Uit het verslag der Verhuur-Commissie bleek, dat het voor sommige onderdeelen geteekende bedrag reeds de raming overschrijdt. Van de talrijke winkels der winkelgalerij zijn er nog maar 4 over, ook Oud-Dordt is voor een groot gedeelte reeds verhuurd. De afd. Oude Kunst belooft zeer belangrgk te worden, de waarde dor inzendingen in deze afdeeling beloopt circa Vï millioen gulden, van verschillende zijden werden bewgzen van sympathie ondervonden, waarbij H. M. de Koningin-Regentes in de eerste plaats mag genoemd worden. Ook gemeentebesturen en musea bleven niet achter, zoo zullen b.v. de musea te Assen, Deventer, Maastricht, Hoorn, Alkmaar, Amsterdam en Middelburg e. a. een deel hunner kunstschatten voor deze afdeeling afstaan, desgelijks de gemeentebesturen van Gorinchem, Hasselt, Monnikendam, Hoorn, Oudewater, Enk huizen, Tiel, Zierikzee, Zutfen, Vlaardingen en Schoonhoven e. a. Tot zoover de mededeelingen. Van de besluiten vermelden wij o.a. dat naast de doorloopende entréekaarten a f 12.50, ook bgkaarten voor huisgenooten f 10,verkrggbaar zullen worden gesteld. De vergadering benoemde tot eereleden de Ministers van Marine en Oorlog. Bovengenoemde Tentoonstelling is nu zoover gevorderd, dat de inzenders zullen worden uit- genoodigd met de opstelling hunner inzendingen, vooral die van grooten omvang, niet op 15 Mei maar reeds op 1 Mei een begin te maken. Het hoofdgebouw is geheel voor de ontvangst der inzendingen gereed, de décorateur is bezig er de laatste hand aan te leggen. Ook het machinegebouw is gereed; deze week worden de machine en de ketels gesteld voor de electrische verlichting en voor de krachtsoverbrenging naar de machines ia het hoofdgebouw. Middelburg;, 20 April. Hedenmorgen ge raakte op het Molenwater een paard, bespannen voor een boerenwagen, op hol. De jeugdige voerman werd van den wagen geslingerd, kwam onder de wielen terecht en werd zwaar gekneusd en met gebroken ribben opgenomen en naar het gesticht voor ziekenverpleging overgebracht. Het paard dat in zijn dolle vaart voortrende, werd eenigen tijd daarna tot staan gebracht. In het droge dok bevindt zich thans tol verdere afwerking de op de werf »de Schelde" gebouwde kruiser Zeeland". Het schip, waaraan door vele handen gewerkt wordt, zal eenige weken in het dok blijven. Goes, 22 April. De commissie voor het inzamelen van gelden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes bestaat uit de heeren J. M. Kakebeeke, voorzitter; M. de Jonge Jz., secretaris en E. F. van Kalmthout, penningmeester. Voorts de heeren J. J. Ramondt, J. Buijse, Dr. Z. Th. Diehl, D. Cappon, P. v. d. Meulen, J. Plazier, A. R. Breetveld, J. Adam en A. Schrijver. In deze commissie zijn alle richtingen en standen behoorlgk vertegenwoordigd. Woensdagnamiddag begaven zich een negen tal jongelieden vanNisse, meerendeels jonge arbeiders door het natte weder werkloos, naar een der z. g. weelen, op een half uur afstands van de kom dei- gemeente. Zes er van gingen visschen, drie andoren waagden zich in een oucle boot en staken, onvoor zichtig genoeg, van den wal. Do schuit, die lek was, zonk echter weldra; een der jongens die een weinig zwemmen bon, wist zich te redden, de beide anderen, twee broeders van 19 en 17 jaar, ver dronken. De kameraden waren te ver af om tjjdig te helpenbovendien ontbraken hun in den beginne alle hulpmiddelen. DeDzelfdon namiddag zijn de lijken opgevischt. De ouders der verongelukten zgn eerzame arbeidersmenschen en hadden langzamer hand aan hunne zonen een wolkomen steun bij de dagelijksche broodwinning verkregen. Hun toestand wekt algemeen het medelijden op. Wigsenkerke, 20 April. De brandspuiten, warempeltjes daar valt hier doorgaans letterlijk niets op aan te merken en ik geloof dat do meeste gemeenten op 't platteland bij onze zullen moeten achter vallon, wat dat betreftdaarom viel hot mjj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1