ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Maart 1897. Directeur-Uitgever J. WAALE. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. REN NÏS G E V 1A PT" KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6899. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groots letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement8- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesclie Nieuwsbode* De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter bennis van de Ingezetenendat er op ML ti a w <1 u t£ dén SS Maart e.k., des namiddags te IS3/» nnr, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 16 Maart 1897. De Burgemeester, OH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Bur gem. en WetW. in zake den aanleg van nieuwe grind wegen in Schouwen. Benoemingen enz. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND, overwegende, dat Gedeputeerde Staten bij besluit van 6/13 Maart 1897, No. 31, hebben goedgevonden, naar aan leiding van de tegen hun besluit van 16/23 Januari 1897, No. 6 (Provinciaal blad No. 9) ingediende bezwaarschriften en in afwachting van een omtrent dit onderwerp in te stellen nader onderzoek, alsnog terug te komen op laatst genoemd besluit en de sluiting der visscherij voor 1897 te bepalen, evenals in het afgeloopen jaar gelet op Art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); maakt bekend, dat: 1°. de visscherij van 1 April tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet 2°. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoor loofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei; 3°. gedurende den gesloten vischtijd, sub 2°. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven zal mogen plaats hebben. Middei.burg, 17 Maart 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, DE BRAUW. Brazilië. Te Rio-Janeiro is het gepeupel een paleis binnen gedrongen, dat toebehoort aan prinses Isabella, de erfgename van dom Pedro II; alle meubels zijn vernield. De komst der troepen heeft aan de ver woesting een einde gemaakt. Griekenland. Athene, 18 Maart. Een telegram uit goede bron meldt, dat over de blokkade der Grieksche havens nog niets besloten is. Men verneemt ook, datjhet vertrek der Russische troepen, die voor Kreta bestemd zijn is uitgesteld. Engeland. Londen, 17 Maart. Volgens de bladen heerscht er groote bedrijvigheid in alle arsenalen; verscheiden schepen zijn aangenomen voor het transporteeren van ammunitie en oorlogs-materiaal. Het op Malta in garnizoen liggende Seaforth- regiment zal zoo spoedig rnogeljjk worden vervangen. Elke pakketboot, die naar de Kaap, vertrekt, ver voert een groote hoeveelheid oorlogs-materiaal. Eenstemmig spreken de telegrammen uit Griekenland over de krijgszuchtige stemming en de geestdrift van het volk. De correspondent der Daily Chronicle acht een oorlog met Turkjje onvermijdelijk. 4 Frankrijk. Te Toulou heeft dezer dagen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een duiker, de 33-jarige Gabriel Lepied, gehuwd en vader van een vrij groot gezin, was onder water werkzaam tot het opruimen van oude fundeeringen met het oog op de verbouwing vau een brug aan het havenhoofd van Missiessy in het marine-arsenaal, nadat men den vorigen dag onder een pjjler, die weggebroken moest worden, een dynamietmijn had doen springen. Terwjjl Lepied op een diepte van 3 meter de fundeeringen inspec teerde, stortte de waggelende pjjler in en de duiker werd onder zware steenblokken bedolven. Hij had nog tijd de gebruikelijke noodsignalen te geven en men spande alle krachten in om hem aan de oppervlakte te brengen, toen een tweede instorting volgde en een enorm blok gehouwen steen het hoofd van den ongelukkige verpletterde. Drie uren later eerst slaagde men cr in, het verminkte ljjk te voorschijn te brengen. Duitschland. Barones Hirsch schonk aan de stad Mnnchen •een kapitaal van V/x millioen francs voor de oprichting van een gesticht voor ongebnwde kraam vrouwen en herstellenden. België. De gemeente Brussel looft 5000 frs. uit voor de mooiste winkeluitstallingen. Medepland. 's f-ravcuhage, 10 Maart. Tweede Kamer). Voortgezet wordt de behandeling der regeling van de finaneiëele verhouding tusBchen het Rijk en de gemeenten on verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. Dit laatste gedeelte van het ontwerp behandelde de heer Bahlmann in zijn voortgezette redo. Zjjn hoogste wensch isvolkomen vrjjheid voor de gemeenten, om door eigen middelen in de behoefte te voorzien. Hg is met de Regeering tegen een progressieve inkomstenbelasting voor de gemeenten en wil don gemeenten niet het recht geven tot heffing van opcenten op de gesplitste inkomsten belasting. Beter ware het de opcenten op gebouwd en ongebouwd af te staan aan de gemeente met bevoegdheid van hoogere heffing. Met de voorgestelde uitbreiding van haar belastinggebied zgn de ge meenten niet geholpen 'en de forensenbelasting heeft alleen beteekenis voor groote steden alB Amsterdam en Rotterdam. Men verhoogde liever den accjjtis op het gedistilleerd, met afstand van een gedeelte dor hoogere opbrengst aan de gemeenten. De heer Van Dedem stemt ongaarne voor het ontwerp. Liever zag hg aan de gemeenten meer rgkskosten vergoed of afstand der opcenten op alle rijksbelastingen. Het ontwerp geeft geen waarborg voor een voortdurenden goeden staat der gemeente- financiën. De heer Heemskerk zocht tevergeefs eenig beginsel in do voordracht en was niet zoo voor een vol strekt verbod van progressie, had althans degresBie willen toestaan. De Minister van Financiën zeide, dat het wets ontwerp niet bedoelt alle gemeenten afdoende te helpen. Dit ware onuitvoerbaar. Hij verdedigde het stelsel van meerdere nitkeering aan de gemeenten als nadere uitwerking der wet van 1865, ten einde die vergoedingen billijker te regelen naar het zielental zonder dat in het algemeen belang een overmatige last aan de gemeenten wordt opgelegd. Wil men dat doel bereiken, men matige zijne eischen. Gelijkheid voor alle gemeenten is niet te bereiken. Daarom krijgen de grootere gemeenten hoogere vergoeding. Verdeeling van de gemeenten in categoriën is noodzakelijk. Maar largesses tegenover zekere gemeenten wil de Minister niet. Gemeenten, die jarenlang to weinig kregen moeten meer ont vangen. Het ontwerp kan geen rekening houden met toekomstige uitgaven der gemeenten. De Minister waarschuwt tegen onvoorzichtige I berekeningen voor de toekomst om daarop een hoogere uitkeering te gronden. De Minister van Binnenlandsche Zaken betoogt, dat niet teruggekeerd kan worden tot plaatselijke accgnsheffing, zijnde nadeelig voor de algemeene welvaart en belemmerend voor bedrjjf en verkeer. Door uitbreiding van belastinggebied wordt de autonomie der gemeenten verhoogd. Bepalingen voor uitwonenden zgn niet onbillijk of willekeurig. Dordrecht, 18 Maart. Gisteren is het eerste kapbintgeBtel van het hoofdgebouw der Nationale Tentoonstelling gesteld. De heer A. C. Zoethout, voorzitter der vereeniging »Vak en Kunst", bracht hulde aan eere-leöen, eere-voorzitter, voorzitter, hoofdbestuur, architecten en aannemers der gebouwen. Hg eindigde met een »leve de Burgemeester!" Aan al de werklieden werden bons uitgereikt voor vleesch en bier. CaOCfil, 18 Maart. Één zeg ge één der vele slagers heeft de prijs van het vleesch met 10 cent per kilo verlaagd. Zou goed voorgaan, ook goed volgen worden, of zouden de collega-slagers lgdende zijn aan Oost-Indische doofheid? Ook pleizierig. Wel zeker, buurvrouw mocht met pleizier meerjjden ook voor haro mand met 300 eieren was wel plaats. Door een onvoorzien toeval kantelde echter de wagen; de passagiers kwamen met den schrik vrij en de eieren vormden een reusachtige omelet op den weg. Ierseke, 18 Maart. In eene hedenavond gehouden raadsvergadering werd medegedeeld: dat mej. Deurloo, benoemd tot onderwijzeres aan school II, met ingaBg van 1 Mei a.s. in functie zal treden dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zgn opgenomen en in orde bevonden, en dat is ingekomen een schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dat het Rjjk eene subsidie heeft verleend tot een bedrag van hoogstens f 17500 tot vergrooting der haven. De Voorzitter zegt hoop te hebben, dat dit jaar de haven nog zal worden vergroot. Verder wordt eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei a.s., aan den onderwijzer A. J. van Gilst, als zoodanig benoemd te Monster. Daarna wordt benoemd tot lid van het Burgerl. of Algem. Armbestuur de heer Jacs. Sandee. Ten slotte worden eenige wijzigingen gebracht in de begrooting voor 1897, naar aanleiding van een scbrjjven van Gedep. Staten van Zeeland. Verder niets meer te behandelen zjjnde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in eene met gesloten deuren, ter be handeling van het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag, dienstjaar 1897. St. llaartcnsdUk, 18 Maart. Door inge landen van den polder »Slabbecoorne" is besloten tot verhooging van den zeedgkskruin over eene lengte van 1323 M. De kosten dier verhooging zullon gevonden worden door eene wijziging te brengen in de bestaande schuldaflossing. SclierpeniSfiC, 18 Maart. Door het vertrek van den heer Jac. Z. Risch, Rijks- en Prov. veeartB, naar Goes op 1 April a.s. verliest onze gemeente een harer meest geachte ingezetenen. Vreemd naar alles wat naar trots of hoogmoed zweemt, had hij, zoowel als zijne cchtgenoote steeds een welmeonend woord voor ieder die met hem in aanraking kwam en onderscheidden zij zich bjjzonder door een gezelligen on prettigen omgang. In de tien jaren die zjj hier doorbrachten, hebben zij zich dan ook door de hnmaniteit, die zg steeds betoonden vele vrienden verworven, die hem noode zullen missen. En dat zjj ook hulp verleenden waar zij konden zullen u de vele armen zeggen die nooit tevergeefs bij meneer en mevrouw aanklopten. We willen dan ook van harte hopen, dat het hun good moge gaan in zgne nieuwe standplaats. Staveilisse, 19 Maart. In de heden, alhier gehouden raadsvergadering werd besloten tot publieke aanbesteding van den ver- en bijbouwen van de woning, verbonden aan het gemeentehuis, teneinde die in te richten tot een kantoor der Postergen met annexe woning voor den ambtenaar. Door bet vermeerderd aantal leerlingen op de openbare school is aanvulling of liever vermeerdering van het personeol noodig. Diensvolgens werd er besloten eene Onderwijzeres met acte voor nuttige handwerken op te roepen op eene jaarwedde van f 500. Op het verzoekschrift van den heer A. F. Hansens om eene billjjke veThooging zgner jaarwedde als gemeente secretaris, op grond van den maatstaf, voorgeschreven bjj circulaire van 2 Maart 1874 no. 7 (Prov. Blad no. 26) werd gunstig beschikt en het tractement gebracht van f 375 op f 450. Haamstede, 18 Maart. Voor een volle zaal belangstellende bezoekers gaf de Harmonie Witte van Haamstede" eene uitvoering, die wel geslaagd mag heeten. De 6 muzieknummers werden zeer verdienstelijk gespeeld. De vrije- en ordeoefeningen door eenige meisjes, smaakvol gekleed, ten uitvoer gebracht wisten ieders belangstelling te wekken en getuigden niet alleen van een goeden smaak, maar bewezen ook ^at door inspanning veel genot kan verschaft worden, oefeningen eindigden in eou pruchtig tableau. Met de dolle klucht: >Eeu avontuur van Mijn heer Kikkerbil", of eene les voor oude jonge heeren, konden de oude vrijers het voorloopig doenOp die klucht volgde een zeer schoon tableau vivant: •Blindeman". De houding en gebaren der in het wit gekleede en met een roode of blauwe sjerp versierde blindeman spelende meisjes liet voorwaar niets te wenscben over. Een daverend en langdurig applaus was dan ook een welverdiende hulde voor de schoone voorstelling. Niet minder lof oogstte het lieve nastukje: »De Schoolrjjdster" in. Over het geheel genomen verdienen de leden der Harmonie •Witte van Haamstede en zg, die hebben mee- 1 gewerkt om- door hun spel een genotvollen avond I te verschaffen de waardeering der aanwezigen. Zonnemaire, 17 Maart. Na persoonlijk met eenige ingezetenen deier gemeente gesproken te hebben over de oprichting van een Ondersteuningsfonds voor den werkman bij ziekte, werden door dr. Wortman per circulaire belang stellenden in zulk een fonds opgeroepen ter vergadering op 16 Maart 11. bij van Splunter. Zeer velen hadden gehoor gegeven aan die oproeping en zoo waren een 60-tal personen vergaderd op dien avond om te hooren spreken over de werking van genoemd fonds. Als spreker trad de uitnoodiger op, die begon met de verklaring, dat het hem groot genoegen deed zooveel belang stelling te ondervinden en den wensch uitsprak, dat dezen avond de fondamenten konden worden gelegd van eene grootsche stichting voor deze gemeente. Verzekering, vervolgt spreker, is aan de orde van den dag. Iedere verzekering is prijzenswaard, omdat ze is een bewijs van zorg voor een verderen tijd dan den dag van morgen. 't Verleenen van steun aan die verzekeringen, welke dienen om den minderen man te helpen, waar 't geldt het betrachten van naastenliefde en het wegruimen van alles, wat nog de samensmelting van vele standen der maatschappij tegenhoudt, verdienen aller medewerking. Spreker gaf nu eene breede uiteenzetting van hetgeen hij in verschillende werken over ziekenfondsen had gevonden en bestudeerd. Een ondersteuningsfonds moet zgn eene op den grondslag van verzekering gebaseerd fonds, waarom noodig zijn ziekte-tabellen. Algemeene ziekte-tabellen zijn onder zekere reserve bruikbaar, ook voor kleinere fondsen, mits rekening gehouden wordt met de verschillende momenten, die op ziekte en den duur er van, van invloed zijn. We kunnen maar niet afgaan op het aantal gevallen, dat knechts in dé laatste jaren ondersteuning behoefden; die berekening zou zeker falen. Ziekten en ziekteduur kunnen zeer ongelijk zijn. De streek, het klimaat, maar ook het bedrijf kunnen van invloed zijn op het aantal ziekte-dagen van den werkman. Ontegenzeggelijk behoort het landbouwbedrijf tot de gunstigste bedrijven, daar de werkman hier aan minder gevaren bloot staat dan die in fabrieken, van welken aard ook. Geven statistieken aan, dat de algemeene ziektekans op den leeftijd van 2040 jaar 4 a 6 dagen 'sjaars, op die van 40—50 6V, dag, en die van 5060 8 dagen bedraagt, wij voor ons mogen gerust aannemen, dat het aantal ziekte dagen van een man op middelbaren leeftijd 4 a 5 bedraagt. Eene onderlinge verzekering is in alle opzichten voordeeliger dan eene particuliere onderneming. Grondslag moet zjjn, dat de verzekerden zichzelf dragen, doch voor onverhoopte epidemieën moet er reeds bij 't begin zekerheid bestaan, dat de vereeniging altijd kan uitkeeren. De bijdragen worden dus alleen uitgekeerd in tijd van nood, ze vormen dadelijk eene reserve. Evenals bij verzekering moet na jarenlange betaling van contributie, wanneer er redenen voor bestaan, de reserve- waarde terugbetaald worden. Reservewaarde is het gemiddelde van wat uit eigen kas over is, na uitbetaling van alle uit- keeringen en verdere onkosten. Daarom is eene uiterst nauwkeurige administratie noodig met opmaking ecner jaarlijksche balans. Iloe hoog moet de contributie zijn? Zoo laag mogelijk, omdat de draagdracht der leden gering is. De uitkeering zoo hoog mogelijk, doch niet hooger dan het loon van den werkman bedraagt, omdat er anders een premie zou bestaan op ziek zijn, terwijl de werkman er steeds belang bij moet hebben, dat de arbeid hervat wordt. Rekent men nu het dagloon op 75 cent en voor den Zondag 50 cent, dan zou het weekloon f 5 bedragen, terwijl de premie, die betaald moet worden, zou zijn 4 inaal 75 cent f 3, maar daar jong en oud lid is en dezelfde contributie betaalt, moet dit laatste verhoogd worden tot f 3,75, te betalen in 25 weken van af Mei tot Nov., als zijnde de tijd van de meeste ver diensten. Begunstigers zijn noodig: le. voor de standvastigheid van 't fondsten 2e. voor de billijkheid, omdat de landbouwers de risico ontkomen om hun vaste knechts bij ziekte uit te betalen; ten 3e. ter wille van eene zedelijke pressie op de arbeiders, die hun eigen belang niet doorzien. Daarom hoopte spreker op algemeenen steun, en die hoop is voorloopig niet beschaamd. Moet contributie en uitkeering voor ieder gelijk zgn? Zeker is er iets voor om jonge leden bij kleinere premie gelijke uitkeering te geven, maar hierdoor wordt de administratie zeer bezwaard en daarom liever gelijke premies en gelijke uitkeeringen. Iloe lang uitkeeren voor denzelfden zieke? Moet Uit ge schieden den geheelen duur der ziekte, óf tot invaliditeit óf ongenceslijk-verklaring, wat bij iedere ziekte wel in 3 maanden tijds intreedt I Hier moeten Armbestuur en 't fonds voeling met elkaar houden, om de zaken goed te laten marcheeren. Kan de werkman de contributie missen? Spreker had bij velen informatiën ingewonnen en zjjn antwoord op die vraag is dan ook ja. En dat was te deuken. Als de werkman tot f 12 kan betalen per jaar voor een begrafenisfonds, dan kan hij zeker f 3,75 missen voor dit ondersteuningsfonds, daar het voor hem z. i. van meer belang is, dat hij zekerheid bezit, van door eene algemeen voorkomende oorzaak, als ziekte, tijdens zijn Jeven van armoede bewaard te zijn, dan gelden te ontvangen voor zijne begrafenis. Wordt over 't algemeen veel te veel voor begrafenisfondsen betaald, de werkman zal zeker zijn eigen belang in 't oog hebben, als hij de kleine bijdrage voor dit ondersteuningsfonds afzondert. Kleine gemeenten zijn het meest geschikt voor zulke fondsen, omdat men elkanders belangen beter overziet en bedriegelijk ziek zijn gemakkelijker voorkomt. Wie zal men aannemen als lid? Mannen van 18 tot 60 ii 65-jarigen leeftijd, die dag- of weekloon genieten, gezond en van goed gedrag zijn. Bij latere toetreding, als het fonds reeds werkt, dan Lagere leeftijdsgrens, b.v. 50 jaar, óf hooger contributie. Het aannemen van vrouwen als leden stelt 't fonds aan groote moeilijkheden bloot, waarmede alle londsen hebben te strijden gehad. Maar billijkheidshalve zijn vrouwen, hoofden van huisgezinnen, aan te nemen. Is nu zulk een ondersteuningsfonds in deze gemeente bestaanbaar? Sprekers antwoord was ja, en om de aangevoerde redenen vroeg hij hulp en steun. Hjj noodigde ieder dei- aanwezigen uit te teekenen op eene daarvoor neergelegde lijst en achter hun naam het bedrag hunner jaarlijksche bijdrage te voegen. En het resultaat? Spreker was zeer tevreden en zag in dit begin een welslagen der onderneming. Bij hen, die verhinderd waren ter vergadering op te komen, zal de lijst ter inteekening worden gepresenteerd. Spreker had ook reeds aangegeven op welke manier het Bestuur z. i. zou moeten worden samengesteld. Geheel uit de bijdragers en het zou bestaan met goedvinden der ver gadering uit Voorzitter, Secretaris, Boekhouder, 3 Penning meesters en 6 Commissarissen, terwijl Burgemeester en Wethouders dezer gemeente als Raad van Toezicht zou fungeeren 1 Successievelijk werden gekozen de H.H.: C. J. lloeke Iloogenboom, Voorzitter; G. Brandt, Secretaris; P. Verseput, Boekhouder; M. Hooze, M. J. Rage en J. M. van den Bout, Penningmeesters, en M. van der Bijl met nog 5 andere heeren als Commissarissen. Van de Commissarissen moet één lid zijn van 't Armbestuur en één geneesheer als adviseur. En hiermede was de taak van den spreker geëindigd. Dank komt hem toe voor de vele moeite, door hem aan gewend om het fonds op te richten. Dien dank kan een ieder hem toonen, maar inzonderheid de werkman, voor wien hij ook hier weer in de bres springt. De niet-werkman, 't zij werkgever of rustend burger, door naar zijn krachten bijdragen te verleenende werkman, door als één man deel te nemen aan het fonds, waarvan dr. Wortman den hoek steen heeft gelegd niet alleen, maar ook de gevels heeft helpen opbouwen. Belangeloos heeft hij er zich aan gewijd. Geen beteren dank kan en wil hij ontvangen! NoordgOUlve, 18 Maart. De aanneming van de wet voor den aanleg van den tram is hior vrjj koel opgenomen. In de kom wapperde geen enkele vlag; buiten de kom ééne. Moet uit deze koelheid eene onverschilligheid voor den tram, eene antipathie tegen den tram afgeleid worden? Geenszins. Men is hier algemeen een enkele zwart-gallige uitgezonderd voor den tram. »In ons isolement ligt onze kracht" niet. Waarom dan die koelheid? Wel, omdat de Noordgouwenaars blijven bejam meren, dat het tram-comité afgeweken is van zgn oorspronkelijk plan en dat de Gemeenteraad terug gekomen is op zgn besluit. Gedachtig aan het gevleugelde woord van een staatsman: »Het mooie is er nu af' zullen de Noordgouwenaars de handen maar in de schoot leggen. Uw correspondent staat dus, wat den tram aan gaat, op non-activiteit. Zierikzee, 18 Maart. Gisterenavond werd ten huize van mej. de Wed. Kanaar eene vergadering gehonden onzer Afdeeling der Maatschappij van Ngverheid, die ook toegankelijk was gesteld voor de leden der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Als spreker in deze gecombineerde vergadering zou optreden de heer C. J. Hocke Hoogenboom, ten einde de Suikerwetten en de Beetwortel-suiker industrie te behandelen. De Voorzitter, de heer H. A. W. van der Vecht opende de vergadering met een kort woord, waarin hg het doel dezer vergadering herinnerde, nl. dat zij slechts tot voorlichting zou dienen, den heer Hoogenboom dank toebracht voor de welwillend door hem op zich genomen taak en hem thans het woord verleende. De heer Hoogenboom begon met te wjjzen op den Strijd die in den laatsten tjjd schier overal bestaat omtrent de Suiker-industrie, waarbij de groote vraag steeds is: bescherming of niet. Hij geeft vervolgens een duideljjk overzicht van de invoering en werking der Suikerwetten van 1867, 1891, 1894 en eindelijk de Noodwet. Spreker acht den lagen prijs van de beetwortels ongemotiveerd, toont dat uit verschillende becijferingen omtrent de fabrieken en meent dat deze thans zeer goed den prgs van f 9 kunnen betalen. Om dien prgs te bohalèn is echter aaneen sluiting der landbouwers een eerste vereischté. •Eendracht maakt macht" zij ook hierin hunne leuze, en indien zij die in beoefening brengen, dan zullen de 31 fabrieken de honderden landbouwers □iet langer kannen onderdrukken, en zullen deze laatste kunnen zeggendat zij worstelende ontzwommen zijn. Deze op duideljjke wijze uitgesproken rede werd met applaus" begroet. Aan het debat namen deel de HH. H. C. v. d. Ende, P. O. Olivier, J. A. de Brngne, M. C. Mnlock Houwer en C. W. van Oeveren. De heer v. d. Ende vraagt naar den tegenwoordigen prgs die de heer Vlekke betaalt. De heer Olivier betoogt dat niet de Wet, maar de kwade toeleg der fabrikanten den toestand beheerscht. De heer de Brngne vraagt of er geen coöperatieve Suikerfabriek is op te richten. De heer van Oeveren betoogt dat hg in dezo beschermende rechten zou wenscben en wjjst op de resultaten daarvan in verschillende landen. Al deze sprekers werden door den heer Hocke Hoogenboom beantwoord, en voorzeker was de Voorzitter de tolk van al de aanwezigen, toen hg den Spreker zijn dank betuigde voor de duidelijke wijze, waarop hg zijne meening omtrent dit gewichtig vraagstuk had uiteengezet. Knoeierij met boter Van wege de gezondheidscommissie te Middelburg werden 25 monsters boter onderzocht, alle als echte boter gekocht. Hiervan waren 14, dus 56 natuurboter en 11, dus 44 kunstboter! Kan de boter te Zierikzee ook niet eens worden onderzocht? Wij weten wel dat er geen gezondheids-commissie bestaat, maar wij weten ook, dat er zeker deskundigen te vinden zullen zijn, die zich met dat onderzoek belasten. - tn een hulde aan Beelaerts van Blokland schrijft de Standaard: •Ook in 'Transvaal zal verslagenheid de gemoedeven in de regeeringskringen aangrijpen. De toestand is er nog zoo hachelijk. Gevaren dreigen van allen kant. En zie, juist op het oogenblik, dat geoefend diplomatisch talent ook bjj do besprekingen in Europa voor Krüger en de zjjnen zoo goud waard was, ontvalt hun nu de man, die alle vroegere onderhandelingen gevoerd had, en wiens eenzame positie als gezaut maakt, dat bjj zjjn sterven zelfs geen kanselier achterblijft. om de tvaditiën voort te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1