ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 13 Maart 1897. RECLAMES. CIJFER: I THOMSON'S THEE. Brandschouwing. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6896. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure "bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van AbonnemenU- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". 15 regels Cts. Elke regel meer 155 Cts. Gez. POLAK, Meelstraat, berichten de ontvangst van eene prachtige collectie stalen ZOMERSTOFFEN. De BURGEMEESTER er. WETHOUDERS van Zieiukzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op MiUiiulag; den 1£5 Maart oorst- lioinende en volgeii<le dagen eene ALGEMEENE BRANDSCHOUWING in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. ZieRik7.ee, den 8 Maart 1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Griekenland. De kwestie-Creta zal tussehen de Mogendheden niet vóór Maandag a s. wordon opgelost. Het is eene moeielijko kwestie, daar uit alle berichten bljjkt, dat zoowel de Christenen als de Mohammedan on Bchuld hebben aan de gepleegde gruwelen. In verschillende plaatsen zijn honderden moorden gepleegd. De Tnrkscbe vloot heeft bevel ontvangen om op te treden met de internationale vloot, doch van een treffon is nog geen sprake. (Zie telegram). Engeland. Ronde 400,000 pond sterling of 4,800,000 gulden bedraagt thans bet te Londen bijeengebracht fonds tot leniging van den hongersnood in Britsch-Indië. Dit is bijeengebracht in acht weken tijds. Als Koningin Victoria wèl genoeg is, zal zij op 26 Juni te Spithead de vloot-revue bijwonen aan boord van een haror jachten. Dan zal de grootste vloot bijeen zijn, die ooit in het Kanaal verscheen. Uit Southampton wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat, toen een stoomschip op het punt stond naar Zuid-Afrika te vertrekken, oen heer kwam aanstormen, zeggende, dat zijn vrouw aan boord was om met een heer nit Johannesburg te vluchten. Het paar was inderdaad aan boord, maar de vrouw weigerde beslist met haar man terug te keeren. Duitschland. Te Berlgn is weder een moord gepleegd, en wel op den bejaarden pandjeshuishouder Zeidler, in de Paukstrasse". De oude man werd de vorige week Zaterdagavond in zijn woning gevonden met gapende hoofdwonden en een strop om den hals. Hg leefde toen nog, maar was niet meer in staat tot spreken, en kg stierf, zonder dat men eenige aanwijzing omtrent den moordenaar van hem kon krijgen. Naar den dader werd tot dusver vruchteloos gezocht. Men heeft verdenking op een man, die dien middag bij Zeidler was; maar hg is tot dusver nog niet opgespoord. Er wordt geld vermist uit een lessenaar; maar dat kan hoogstens 100 Mark zijn. Men twgfelt dan ook of diefstal wel het doel van de misdaad is geweest en of die niet veeleer als een wraakoefening moet beschouwd worden. België. Koning Leopold is Maandag te Antwerpen geweest en heeft er in den foyer van den schouwburg het bestuur van de handeiskamer ontvangen. In een toespraak zeide de Koning: »Gij hebt wel de oprechtheid mijner verkleefdheid aan de belangen der haven van Antwerpen willen aannemenik hoop hare merkwaardige instellingen nog te zien vergemakkelijken. De sympathie, welke gij mijne pogingen in Congo betuigt, is mg dierbaar; ik haast mij u daarvoor met warmte te bedanken en u de belofte te doen, dat ik niets zal nalaten, om uwe kaaien te over laden met producten uit Midden-Afrika, en de Belgische fabrikaten, voor ginds bestemd". >Ik verzoek de handelskamer de hernieuwde uit drukking te aanvaarden mijner wenschen voor de ontwikkeling van den voorspoed der haven van Antwerpen, zoo nauw verbondon aan dien van België". Maar tot groote teleurstelling werd het vraagstuk van de verbetering der havenwerken on do vorlegging van de Schelde niet aangeroerd. Mon had juist verwacht dat de Koning bg deze gelegenheid het geheim ovor do voornemens der regeering zou ontsluieren. Nederland. Utrecht, 11 Maart. In de Boterstraat alhier werd in don afgeloopen nacht weder een liefdesdrama afgespeeld. Omstreeks middernacht kwam eene ongeveer 24-jarigo schoone de tapperij van de weduwe van Kouwon aldaar binnen en stond niet weinig verbaasd daar haar vroegoren beminde, die naar zij meende zich te Amsterdam bevond, aan te treffen en wel in gezelschap van eene medebewoonster dier straat, met wie zg reeds sedert lang op voet van oorlog leefdo. Na herhaalde malen te hebben beproefd de aandacht van den jongen man tot zich te trekken, hetgeen haar evenwel niet gelukte, omdat deze haar blgkbaar niet wilde zien, verliet zij ijlings de tapperij, doch keerde reeds weinige oogenblikken later terug en trad toen dadelijk op hom toe on vroeg hern of hg even met huar naai' buiten wildo gaan, daar zij hem wenschte te spreken. Toen hg dit beslist weigerde, haalde zij onverwachts een groot broodmes voor den dag en bracht hem daarmede, vóór dat hij het had kunnen voorkomen, twee diepe sneden aan den hals toe, waarna zg het mes wegwierp en, gebruik makende van de verwarring, zich verwijderde. Do verwonde, die tengevolge van het vele bloed verlies spoedig het bewustzijn verloor, werd nadat aan het politiebureau het eerste verband was gelegd, onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, daar zgn toestand niet buiten gevaar werd geacht. De daderes werd kort daarna door de politie in baar woning gearresteerd. Hedenmorgen werd alhier met een der spoor treinen eene vrouw aangebracht, die tussehen Amersfoort en Utrecht in den troin hot loven had geschonken aan een zoon. Bg aankomst alhier werd zg naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. Zij reisde met haren man en vijf kinderen. 's Graven Iiage, 10 Maart. (Tweede Kamer). Aangenomen met 51 tegen 15 stemmen het wets ontwerp tot onteigening van een watermolen in den polder »de Oosteren Ban van Schouwen". Naar men wil weten zou 't voornemen bestaan, de Eerste Kamer der Staten-Generaal nog vóór het Paaschfeest bijeen te roepen om de door de Tweede Kamer afgedane ontwerpen van wet in de afdeelingen te onderzoeken en die na Paschen in behandeling te nemen. 's Gl'ftvenliagC, 11 Maart. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid, na aanneming van eenige door de Regeering en de Oommissie van rapporteurs voorgestelde wijzigingen, zonder hoofdelijke stemming in zijn geheel Aangenomen. Rotterdam, 10 Maart. In verband met de brutale inbraken in de laatste nachten in het centrum der stad, als Oppert en Weste Wagenstraat, gepleegd, houdt de politie scherp toezicht op alles wat haar verdacht schijnt, en werden een paar malen personen gearresteerd, die op verdachte wgze hier of daar waren aangetroffen en bij fouilleering in het bezit bleken van niet zoo heel onschuldige voorwerpen. Ook in den afgeloopen nacht is in den Oppert door de politie der 2e afdeeling een persoon gearresteerd, wiens uiterlijk haar niet veel vertrouwen inboezemde en die op verdachte wijze een paar malen daar langs de huizen had geloopen. Naar het politie bureau overgebracht en gefouilleerd, bleek hg in het bezit van een nijptang en een hamer, alsmede van eenige sleutels, alles te zanien echter nog geen reden om iemand in arrest te houden, zoodat de man weer op vrije voeten werd gesteld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag deed de politie een inval in een bierhuis in de De Ruytor- straat te Rotterdam en vond daar een groote hoe veelheid manufacturen, waaronder 15 volle stukken stof, sigaren, thee enz., vermoedelijk afkomstig van diefstallen, in den laatsten tijd op Fegenoord en het terrein van het station Maas gepleegd en te zamen vertegenwoordigende een waarde van ongeveer f 500. De goederen, die een grooten bakwagen vulden, werden in beslag genomen en naar het politie-bureau gebracht. De kastelein en drie 20-jarige mannen zijn, als verdacht van medeplichtigheid aan die diefstalen, gearresteerd. Iemand, die onbekend wenscht tö blijven, schonk aan het Israëlietisch weeshuis te Rotterdam f 10,000. middelburg, 11 Maart. Eindelijk is en wel in de waterleiding nabij Souburg het Igk ge vonden van de sedert eeDige maanden vermiste vrouw uit deze gemeente, die destijds van bezoek bij familie te Ritthem huiswaarts keerend, bg het missen der tram te voet willende gaan, vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakte. Ierscke, 11 Maart. Gisterenavond tussehen 8 en 9 uur, terwijl de bewoners afwezig waren, is in deze gemeente ingebroken bg J. L. Iz., wonende in de Scheldestraat. Ontvreemd werd een bedrag in geld van f 975, benevens eenige gouden en zilveren sieraden. De politie doet ijverig onder zoek, doch het mocht nog niet gelukken eenig spoor te ontdekken. Dinsdag werden door eene Engelsche firma alhier gekocht, en per expresse scheepsgelegenheid naar Engeland verzonden, ruim 600.000 oesters, wegende van 40 tot 55 K.G., gemiddeld tegen een prgs van f 8.50 per 1000 stnks. Tegen J. Otte (zie vorig nummer) is proces verbaal opgemaakt wegens storing eener openbarev godsdienstoefening. %iei*ik xec, 11 Maart. De verandering, die in het Kon. besluit betreffende het aantal lessenaars in de stembureaus voor de verkiezingen zal worden gebracht, zal hierin bestaan, dat, in plaats van 1 lessenaar op de volle honderd kiezers, 1 lessenaar op de 200 kiezers zal worden voorgeschreven, der halve 5 op elk duizendtal, het wettelijk maximum kiezers voor één stemdistrict. Op do markt te Goes waren de Zeeuwsche eieren Dinsdag al buitengewoon goedkoopf 2,50 de hoogste, 2 de laagste prgs per 104 stuks. Voor gemeente-veld wachter te Kapelle (jaar wedde f 400, benevenB vrij. schoeisel en kleederen) hebben zich een 40-tal sollicitanten aangemeld. In het dorp Graauw (Zeeuwsch-Vlaanderen) is men begonnen met de voorbereidende werkzaam heden van de droogmaking van het >Verdronken land van Saeftingen". Overal worden rieten keeten voor de polderwerkers opgericht en ook heeft men eeh aanvang gemaakt met het bouwen eener zoo genaamde zootelkeet, waar de werklieden na afloop der bezigheden rust en verkwikking zullen kunnen vinden. In den van Alsternpolder zijn ook reeds een 60 man aan 't werk. Spoedig denkt men met het leggen van don grooten dijk to beginnen. Doordien de gevangenissen te Breda en te 's Hertogonbosch geheelbevolkt zijn, kunnen er vooreerst geen strafvonnissen worden uitgevoerd. micrikz.ee, 12 Maart. In ons vorig No. vestigden wij de aandacht op de tentoonstelling der Kinematograaf, voorstellende levende photographiën, in de voorzaal der Sociëteit Ons Genoegen". Door onvoorziene omstandigheden kon de tentoonstelling Woensdagavond niet voortgaan, doch zal, naar wij vernemen, hedenavond worden hervat, naar wij hopen thans met goed snccès. De Staatscommissie voor verbetering van den Dordtschen Waterweg heeft, naar het Dagil. van Z.-H. en 's-Gr. verneemt, haar rapport aan H. M. de Koningin-Regentes ingediend. Is genoemd blad wel ingelicht, dan luidt do conclusie eenparig voor het uitvoeren van werken aan de Oude Maas. De commissie acht dit de eenige practiach uitvoerbare weg, om den toegang van uit zee naar Dordrecht to verbeteren. Dat men ook in ons land nog wel wat aan durft op het gebied van wielrijden, blijkt wel hieruit, dat men bezig is een maatschappij op te richten tot exploitatie van een rijwielenfabriek, met een kapitaal van twee millioen gulden. Te Doesburg heeft, in eene buitengewoon bijeengeroepen vergadering van den Gemeenteraad, de Voorzitter mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Mr. A. W. M, C. Yer Hiiell aldaar, dat door dezen bij olographisch testament aan zgn geboortestad, Doesburg, is vermaakt eene som van f 50,000 alB bijdrage voor een vaste brug over den IJsel. De Raad besloot den heer Yer Hüell zijne groote ingenomenheid daarmede te betuigen, onder kennis geving, dat te zijner tijd de gift met oprechte dank baarheid zal worden aanvaard. Te Winschoten wordt sedert eenige dagen te vergeefs gezocht naar eenig spoor van den veehandelaar D. Beishuizen, die den lsten Maart naar de Winschoter markt ging, maar sedert niet weer te Heiligerlee 2gn woonplaats is terug gekeerd. Tot dusver heeft geen der ingestelde onderzoekingen, noch het dagelijks onder politie toezicht dreggen tot eenig resultaat geleid. Zijn pet en stok zgn drgvende in het Winschoter- diep gevonden. B. had doorgaans veel geld bg zich. Op een aanvraag van het burgerlgk armbestuur te Oosterwolde om plaatsing van 3 weesjes, waar voor een geringe tegemoetkoming kan worden verstrekt, hebben zich niet minder dan 97 personen aangemeld. Zooveel concurrenten belooft ook al geen blijde toekomst voor de weesjes. De gezinnen, die den vorigen herfst uit het Oldambt (Groningen) naar Chili vertrokken, zijn daar goed thuis. Zware boomen moesten geveld en tot asch verbrand worden, om daarmee den bodem te vermengen. Deze is rijk aan salpeter en bekomt door de asch nu ook kali en phosphorzuur in vol doende mate, waardoor wel de geilheid der gewassen afneemt, maar de deugd er van toeneemt. Volgens laatst ontvangen schrijven, was het eerst verbouwde gewas even goed als de gewassen op de vette Groninger klei. De nieuwe kolonies schijnen thans al goed bevolkt, althans 20 dezer vertrekt de laatste boot van Antwerpen, waarmee, vooreerst, nog emigranten uit ons land kannen gaan. Naar men nit Indië verneemt, zal aan den heer Palm, ontvanger der tolrechten te Karang Antoe, eerstdaags een bedrag van circa f 100,000 door de regeering uitbetaald worden, als premie voor de door dien ambtenaar kort geleden gedane aanhaling van rnim 66 picols clandestiene opium. Landbouw en Veeteelt. De N.R.CtTweede blad, van 11 Maart schrgft: »Heden houdt de Bond van Nederlandsche suikexfabribanten met hun Belgische collega's, die >in Zeeland bieten koopen, te Brussel eene vergadering >ter bespreking der beetwortel-quaestio. Bijna eiken dag vergadert thans de BoniT\ Wjj cursiveeren dien laatsten zin. En waarom? Om daarop de volle nadruk te laten vallen. Het bljjkt thans ten duidelijkste dat de fabrikanten rekening gaan honden met de boeren en hunne billijke eischen. Tot nog toe zgn die niet gesteld. Immers het heette steeds: ze zien reikhalzend naar de voorschotten uit, en wij stellen de wet naar eigen goeddunken. Tot nog toe wilden zij van geen onderhandelen met de boeren, in het ontwerpen van het contract weten, het zaad hun door den fabrikant verstrekt moesten zij voor lief nemen. Zg (de boeren) waren de machines. Thans echter is aan die wille keur het hoofd geboden, en staat tegenover den Bond van suikerfabrikanten, een leger van aaneen gesloten landbouwers, die bij monde van hnn afgevaardigden, in de vergadering op 6 Maart te Goes, zich beslist hebben uitgesproken, niet te zullen overgaan tot het zaaien van beetwortelen op de voorwaarden, thans door de fabrikanten gesteld. Nu moge do heer Vorsterman vau O jen schrijven, »het verlangde aantal H.A. is niet bereikt" en »elk onderteekenaar is van zijne verbintenis ontslagen", het is een voldongen feit, dat de fabrikanten rekening houden met de 8733 H.A., vertegenwoordigende meer dan van de opbrengst. In hun welbegrepen eigenbelang zullen de aan- eongesloten boeren niet uiteengaan, al konden ze dit wegens het verstrijken der dato eener schrifteijke overeenkomst, neen, hun woord geven ze. Tot hoe lang? Tot zij overwonnen heihen! En de vrucht dier overwinning zal dan de oorzaak worden een bljjvenden Bond van landbouwers te organiseeren over geheel Nederland, tegenover den Smkerfabrikanten-Bond. ('orfsenc, 11 Maart. Hedenvoormiddag ver gaderden ae landbouwers, die geteekend hadden om niet te contracteeren op de voorwaarden nu door den Bond van Suikerfabrikanten gesteld. Hoofdzakeljjk was deze vergadering belegd om bet verslag te hooren van de afgevaardigdon, de heeren van Langeraad en P. Msas Lz, Deze vergadering werd gepresideerd door den hoer P. Tazelaar Nz., die begon met te zeggen, dat voor een boe veelheid van 10000 Heet. niet was geteekend en ieder was ontslagen van de verplichting om geen bieten op een contract van Bondsfabrikanteu te sluiten; echter drong spreker er op aan om vol te houdenniet te contracteeren op voorwaarden door den Bond nu gesteld. Het verslag dat daarna door de afgevaardigden werd uitgebracht, bleek nog al af te wijken van de verslagen, die men daarvan in de bladen las; er waren namelijk 4 fractie's en geen eensgezindheid, wat echter niet wegnam dat allen daarin overeenstemden, om niet te contracteeren bg voorwaarden als nu door HH. Bondsfabrikaoten zijn gesteld. Nadat door derf voorzitter heeren afgevaardigden dank wordt betuigd voor bun uitstekend verslag, wordt er nogmaals door spreker op gewezen en aangedrongen om niet te contracteeren op voorwaarden door den Bond nu gesteld, terwijl het zeer wenscheljjk werd geacht zich aan te sluiten bij don Bond van landbouwers, die suikerbieten verbouwen staande de vergadering traden 17 personen als lid toe en zal er per annonce een oproeping gedaan worden, om zich voor dien Bond als lid aan te geven, als zijnde dit de beste Vereeniging, waarbij men voor de tegenwoordige en eventueel toekomstige omstan digheden, betreffende den hietenverbouw, zich kan aansluiten. StAVenisse, 11 Maart. Aan het jaarverslag over 1896 van den Secretaris-Onderzoeker van het toestel Excelsior", bestemd tot onderzoek van het suikergehalte der te leveren bieten, ontleenon wij het volgende: >In het campagnejaar 1896 bedroeg het hoogst verkregen suikergehalte 15.2 het laagste 10.55 terwijl er een gemiddeld gehalte van 14.55 werd verkregen. Het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk 16.1, 13.5 en 14.27, waaruit men ziet, dat het gemiddelde gehalte dit jaar alhier iets hooger was dan in 1895. Schei'peillsse, 11 Maart. Bij bekkenbeslag werden de ingezetenen bekend gemaakt dat er Vrijdagavond in het schoollokaal eene bijeenkomst van eenige heeren zal plaats hebben en waarop ieder ingezetene uitgenoodigd wordt, ten einde te spreken over de oprichting eener vereeniging, die ten doel stelt, om te voorzien in de schade die geleden wordt door sterfte onder de varkens. Door den districts-veearts te Dordrecht is op de hofstede van den landbouwer I. K. Hage alhier een geval van besmettelijke vlekziekte bij een varkon geconstateerd. 11 E C H TS» A R E 1%. ÜEierikxee, 12 Maart. De arrondissements rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van C. K.landbouwer, wonende te Ellemeet, thans gedetineerd. Beklaagde werd schuldig verklaard aan meineed, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één jaar. Door het Openbaar Ministerie was gevorderd 2 jaar. Verder werd uitspraak gedaan in de zaak van P. J. H., visscher te Clinge, beklaagd van overtreding van het reglement op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, (het vangen van mosselen beneden de voorgeschreven maat en het niet over boord werpen daarvan). Door den Ambtenaar van het O. M. bg het Kantongerecht, mr. van Geuns, werd gevorderd eene boete van 3, subs. 2 dagen hechtenis. De gemachtigde van beklaagde, mr. D. J. Wolfson, advocaat-procureur, bekende dat beklaagde zich had schuldig gemaakt aan hetgeen hem was te laste gelegd, maar was van meening, onder overlegging van verschillende stukken, dat hier bestond een geschilpunt van burgerlgk recht, en vroeg doarom schorsing der zaak, totdat over dat punt zou zgn beslist. De Kantonrechter wees het verzoek tot schorsing af en werd beklaagde ontslagen van rechtsvervolging. Door den Ambtenaar van het O. M. bij het Kan tongerecht werd tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. De Substituut-Officier van Justitie, mr. v. Eeten, vorderde op daartoe aangevoerde gronden, veroor deeling van beklaagde tot eene boete van f 3. Mr. Wolfson, ook namens beklaagde voor de rechtbank optredende, bleef bij bet door hem aangevoerde voor den Kantonrechter persisteeren. Bg vonnis van heden werd de rechtsvervolging tegen den beklaagde geschorsttotdat over het geschilpunt van burgerlgk recht zal zijn beslist. Door L. A. van D., arbeider en M. van P., koopman, beiden wonende te Oudvosmeer, is hoogor beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij zij wegens mishandeling en beleediging van ambtenaren, gedurende de rechtmatige uitoefening hunner be diening, zgn veroordeeld, respectievelgk tot 3 - en tot 2 maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie, die voor beklaagden had gevorderd 6 en 3 maanden gevangenisstraf, is ook van dat vonnis in hooger beroep gekomen. AIKddelbui'g, 12 Maart. De arrondissements rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van P. B. v. W. te Sckoondijke en J. F. M. to Ooatburg, beiden beschuldigd van moord-aanslag met doodelijken afloop, gepleegd op Jac. van Mulo te Schoondijke. Zg werden veroordeeld ieder tot 4 jaren gevan genisstraf. De eisch was 6 jaren. KERkMIEIWS. Bedankt voor het beroep naar de Eorv. Gem. te Pernis door ds. E. Waardenburg te Goedereode; voor de toezegging van beroep naar de Herv. Gom. te Oost- en West-Souburg door den cand. A. Troelstra te Utrecht. Volgens het Kerkeljjk Handboek voor 1897 zijn bg de Ned. Herv, Kerk 311 predikants-vacatures, bg do Evang.-Lnth. 7, bg de Doopsgezinde 15, bij de Chr. Geref. 35 en bij de Geref. Kerken A en B 229. Het voornemen om een tweede predikant bg de Doopsgezinde Gemeente te Middelburg te beroepen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1