ZIËBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Februari 1897. RECLAMES. CIJFER: I THOMSON'S THEE. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6887. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiènvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzee&che Nieuwsbode" 15 regels YIS Cts. Elke regel meer lö Cts. SCHOOLVERZUIM. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat door hen ter voldoening aan art. 81 der Wet op het Lager Onderwijs, is opgemaakt en ter Secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd, een staat van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaar, die zich op den 1 Januari 1.1. in de gemeente bevonden, en die niet gevonden zijn op de lijsten van schoolgaande kinderen, ingezonden door de hoofden der openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs, noch op de ljjsten der kinderen, die huis onderwijs ontvangen. Zij vestigen voorts de aandacht van belanghebbenden op de wetsbepaling: «dat ouders of verzorgers van op »dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning «van wege de gemeente verkrijgen (geneeskundige hulp «uitgezonderd), tenzij zy aantoonen, dat hunne kinderen «ten onrechte op dien staat zijn gebracht, of het niet «schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten". Zierikzee, den 15 Februari 1897. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. KEN NISGE V 1N G. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Mnandaj; <1©«» Februari e.k., des namiddags te l'/i uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 19 Februari 1897. De Burgemeester, CH. W. VERMEÜS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth., om aan Gedep. Staten vrystelling te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j; tot onderhandschen verkoop van gemeentegrond aan den heer C. J. van den Bout; tot nadere regeling der belooning van den bode van het Burgerlijk Armbestuur; tot benoeming met ingang van 1 April 1897 van een gemeentebouwmeester. Bespreking van de ai of niet wenschelijkheid om met het onderzoek van het havenplan, ingediend door den Ingenieur van der Vegt, voort te gaan, enz. Palestina. Aan den rechteroever van den Jordaan, halfweg tnSBchen Said en Kerak, heeft men dezer dagen een mozaïekvloer ontdekt, welke 10 meter lang en 5 meter breed is, en deel uitmaakte van een kapel uit de 5e eeuw. Het mozaïek is een voorstelling van Palestina en in 't algemeen de landstreek tnsschen Egypte en den Libanon. Men ziet op die eigenaardige landkaart een zeer groote stad Jeruzalem, met aan duiding van alle wegen en straten, een Doode Zee vol groote visschen, sommige grooter dan de breedte van den Jordaan. Hebron staat er niet op. Transvaal. Dat de vreemdelingenwet in de Z.-A. Republiek niet alleen uitgevaardigd is, maar ook toegepast wordt, big kt wel hieruit, dat in een week in Januari te Vereeniging, het grensstation van de spoor uit het Zuiden, 61 vreemdelingen afgewezen zgn. Amerika. Een New-YorkBch blad, de Eveninglelegrambad den persoon, die bij het raden naar bet stemmental, dat bg de laatste verkiezingen op den gekozen candidaat zou worden uitgebracht, een kosteloos reisje om de wereld beloofd. De gelukkige winner is een handelsagent te New-York William Taylor: Mac. Kinley verwierf 597,389 stemmen en Taylor bad 597,397 of 8 stemmen meer geraden! De reis zal over San Francisco, Japan, bet Suez-kanaal, Parjjs en Londen gaan. Negen en veertig andere «radera", die na Taylor het dichtst bg het werkelijke cgfer kwamen, mogen op kosten van het blad de plechtige installatie van Mac. Kinley te Washington gaan bg wonen. Griekenland. Athene, 18 Febr. Na de gemengde bezetting van Kreta hebben de mogendheden tot hare ver tegenwoordigers in Griekenland het verwjjt gericht haar niet te hebben ingelicht over het vertrek der Grieksche troepen naar Kreta; de vertraging in de mededeeling werd veroorzaakt door het omvallen van telegraafpalen. De gevluchte gouvorneur van Kreta, Berowitcb- pacha, is op het eiland Korfu geïnterviewd door een correspondent van de Asti. Hij verklaarde, dat de verantwoordelijkheid voor de onlusten geheel op de Muzelmannen valt; maar de Christenen zjjn ook geprikkeld door het uitstellen van de invoering der hervormingen. Berowitch-pacba acht een terug keer tot den Btatns quo onmogelgk. De bevolking van Korfu, waar Berowitch voor nemens is zich te vestigen, bracht hem een ovatie. Turkije. lAongtaiitlilopel. 17 Febr. Er zjjn orders gegeven voor de uitrusting van twee eskaders, waar van het eerste over vgf dagen naar Kreta uitstevent. Engeland. Te Birmingham iB een kind van negen maanden vermoord door een kat. De kleine lag bg de ouders in bed. Bij zjjn ontwaken zag de vader, dat de kat op het gelaat van het kind lag. Hij verjoeg het dier, maar de kleine was reeds gestikt. Men heeft dezer dagen te Londen in de maag van een grooten kabeljauw een limonadeflesch gevonden, met een papier er in, dat van eene treurige «geschiedenis der zee" sprak. Het was een haastig uitgescheurd blad van een zakboekje, waarop te lezen Btond: «Schoener «Lucio" gestrand, 86 mjjlen van Dnnnet Head. God helpe ons. J. Clunas, Ghent, Lerwick". Dertien duizend werklieden op de scheepB- bonwwerven aan de noordoostkust hebben den arbeid gestaakt. Ze eischen van 1 April af een half penny per uur loons verhooging; de werkgevers willen sleohts 66a farthing toestaan (een penny is 4 farthing). Nederland. Amsterdam, 18 Febr. Een winkelier aan de Noordermarkt alhier heeft bg de politie aangifte gedaan van het volgende: Dinsdagmorgen kwam een persoon bij hem aan den winkel om eenige stoelen te koopen. Zg kwamen overeen elkander op eene aangewezen plaats te ontmoeten, van waar zij gegaan zjjn naar een café aan de Prinsengracht. Even daarna kwam in dat café een persoon, die een weddenschap aanging om f 50 wanneer de klant van den winkelier, binnen een uur tjjds f 500 disponibel kon stellen. Klager bad daarop zjjn klant de f 500 ter hand gesteld, waarop de wedder de f 50 heeft uitbetaald. Beide personen, de wedder en de klant, zjjn daarop gaan spelen en de winkelier heeft zijn klant, die steeds verloor, telkens geld voorgeschoten, tot een bedrag van f 600. Na afloop verzocht de klant den winkelier om met hem naar de beurs te gaan om iemand te spreken van de Twentsche Bank, die hem de/-600 zou terugbetalen. Aan de Twentsche Bank komende, is bedoelde persoon plotseling verdwenen. 's Gravenhage, 17 Febr. Tweede Kamer). Het wetsontwerp van den heer Pyttersen (bakkers wet) en een wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen ongelukken zjjn naar de afdeelingen gezonden. De geloofsbrieven van de heeren de Bieberstein en Qnarle8 van Ufford, nienwgekozen leden voor Sittard en Hilversum, worden goedgekeurd. De heeren de Bieberstein en Quarles van Ufford worden door den griffier in de vergaderzaal geleid en daar zij reeds door de Koningin-Regentes zijn beëedigd, worden zij door den voorzitter geluk gewenscht en nemen zij zitting. De heer de Bieberstein neemt plaats naast den heer Mutsaers en de heer Qnarles van Ufford naast den heer Lohman. Tegen Donderdag zgn aan d« orde gesteld ont werpen betrekkeljjk de provinciale kiesdistricten en de kamers van arbeid. (Zie telegram). De heer de Savornin Lohman heeft eene inter pellatie aangekondigd over het ontslag van dr. Bredius. Rotterdam, 17 Febr. Aan de spoorweg- haven W. Z. op het terrein van de Staatsspoorweg alhier stond hedenmorgen halfnegen een goederen trein der Staatsspoor over het goederenterrein. Even na het vertrek van deze derailleerden twee goederen wagens, welke omkantelden en verbrijzeld werden, hetgeen vrij aanzienljjke schade en vertraging ver oorzaakte. In eer der hooge remkasten van de verbrgzelde goederenwagens bevond zich de 52-jarige remmer Buys, die zeer ernstig gewond onder de verbrgzelde waggons werd uitgetrokken door den hoofdcondncteur Bekkers. Weinige oogenblikken later gaf hij den geest. Aan boord van het vaartuig van den beurt schipper op Zonnemaire zjjo gisterenavond, toen dit vaartuig lag aan de Oosterkade achter het politie bureau, ontvreemd 15 liter brandewijn en 10 liter jenever in kruiken aan dek staande. Middelburg, 18 Febr. In de Woensdag namiddag gehouden raadszitting kwam o. m. in behandeling het adres der Commissie van beheor over den Yeerschen straatweg om machtiging tot het aanvragen van concessie tot heffing van tolgeld op dien weg, waaronder thans opgenomen heffing van tolgeld (2l/t cent) voor rg wielen. Door Bnrgem. en Weth. was voorgesteld, om voor zooveel van den Raad afhangt de gevraagde machtiging aan die Commissie te verleenen, ook wat betreft de heffing voor rjjwielen. Met 8 tegen 4 stemmen evenwel verwierp de Raad het voorstel betreffende de rijwielen. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot afwijzing van het verzoek van den heer C. D. Nagtglas Versteeg te Busaum, om vergunning tot aanleg van electri8che geleidingen boven of onder gemeente-: wegen, werd na eene zitting met gesloten deuren aangenomen. Door wjjlen Vrouwe J. C. Ackermans, wed. van den heer van der Feen, te Middelburg, is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar gelega teerd een som van f 1000, vrij van successierechten. ColUngplaal, 17 Febr. In eene gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuw-Noord- Bevelandpolder is met algemeene stemmen aan genomen het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het gerechteljjk onteigenen van gronden, benoodigd voor het leggen van een inlaagdjjk. Daar de eigenaars dier gronden geen genoegen hebben genomen met het aanbod van het polderbestuur, was men genoodzaakt toe te passen art. 2 der wet van 28 Aug. 1851 (8t.bl. no. 125). Geersdtlk* 16 Febr- Heden hield het MuBschengilde zgne jaariijksche vergadering in het lokaal van den heer P. Willemsen. Ingeleverd waren 1321 musschen of daaraan gelijkstaande. Door af wezigheid van den heer Witte Hage die het hoogste getal (299) had ingeleverd, werd de heer D. J. de Kan, die daarna 't hoogste getal (167 stuks) had ingebracht, als koning benoemd. De avond had een prettig verloop en het bleek dat, al is ons gehuchtje klein, men zich op znlke avonden wellicht prettiger amuseeren kan dan in groote steden. Stavenisse, 18 Febr. Hedenavond gaf de Redergkersvereeniging »S. N. B." (Streven naar Beter) van St. Maartensdijk, alhier in het hotel van Dalen een gecostumeerde opvoering van eene historisch-dramatische schets in 6 bedrjjven of 10 afdeelingen van Willem Tigchelaar, een en ander getrokken uit de laatste dagen der de Witten en andere bronnen, door I. Broekhof Bz. De bezoekers werden verplaatst in het jaar 1672. Reeds meer opvoeringen heeft genoemde Vereeniging het kunst lievend publiek van deze gemeente in vorige jaren gegeven en steeds tot aller voldoening. Geen wonder dat de goede naam haar ook nü voorliep. Gerust kan men verklaren, dat de Vereeniging »S. N. B." een groot snccès met dit betrekkelgk zware stuk heeft in geoogst. Neemt men in aanmerking de vele moeieljjkheden en bezwaren, waarmede eene dergelijke dorpsvereeniging gewoonlijk te kampen heeft, dan kan men geruBt verklaren, zonder namen te moeten noemen van dames of heeren, die het stuk ver tolkten, dat de Vereeniging over zeer goede krachten beschikt. Een «tot weerziens" wordt »S. N. B." da«. ook toegeroepen! Zonnemaire, 17 Febr. Maandagavond 11. trad de heer J. A. de Brnyne van Zierikzee alhier voor de leden van 't Nutsdepartement op met eene «Causerie over de verkeersmiddelen te land". Met aandacht werd ze aangehoord, evenals de monoloog van Paileron, genaamd «de Pop". Mocht de tram er aanstaanden winter nog niet zgn, tochwenschen we dat de heer de Bruyne zich daardoor niet laat weerhouden, ons nogmaals met een spreukbeurt te vergasten. Noordgouwe, 18 Febr. Op de voorloopige kiezerslijst komen alhier 143 kiezers voor, n.l. 133 belastingkiezers, 9 loonkiezera en één als houder van een Zierikzee, 18 Febr. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de aflevering van de bij de Nationale Militie in te lgven man schappen dit jaar zal plaats hebben als volgt: Op Dinsdag 2 Maart: te Middelburg, op de bovenvoorzaal van het Raadhuis, des voormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche Spoorboot die te 6 uren van Zierikzee zal afvaren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld; op Woensdag 3 Maartte Middelburg op de bovenvoorzaal van het Raadhuis, des voormiddags te 10 uren, die der gemeenten Baarland, Borssele, Driewegen Ellewoutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, '8 Heer Abtskerke, 's Heer Arendskerke, 's Heeren- hoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Nisse, Oude- lande, Ovezande en Wolfaartsdjjk op Maandag 8 Maart: te Middelburg op de bovenvoorzaal van het Raadhuis, des Toormiddags te 10 uren, na aankomst der Zeeuwsche Spoorboot die te 6 uren van Zierikzee zal afvaren, die der gemeenten gelegen in SchouwenDuiveland en Noordbeveland op Woensdag 10 Maart: te Tholen in het voor portaal van hot Raadhuis, des voormiddags te 10 uien, die der gemeenten gelegen in 8t. Philipsland en Tholen en die der gemeenten Kapelle, Katten- dgke, Kloetinge, Krabbendjjke, Krniningen, Rilland- Bath, Schore, Waarde, Wemeldinge en Ierseke, Met ingang van den len April a.s is door den minister van financiën benoemd tot deurwaarder der directe belastingen te Hansweert L. Poling, thans in geljjke betrekking te Delfzijl. Na een vergelijkend examen, waaraan door 24 sollicitanten werd deelgenomen, is door Ged. Staten de heer J. van de Kreke te Oude Tonge tot tweeden klerk ter provinciale griffie van Znid- Holland benoemd. Dezer dagen is bg een dd. schutterij een 2e luitenant benoemd. TbanB vraagt de vader, oud- majoor-kommandant dier schutterij, aan intrekking van dat besluit. Hg acht zich als staatsburger daartoe verplicht, omdat de schutterij in tgden van gevaar geroepen is met het leger het vaderland te verdedigen getuige de Memorie van Antwoord van den Minister op de begrooting van Oorlog voor 1897 terwijl zgn zoon, als zijnde vrggeloot voor de militie, nog nimmer een geweer heeft gehanteerd m. a. w. dat hij voor zgn nieuwe betrekking niet geschikt is. Verleden zomer kwamen twee zeer deftig uitziende dames bg een fabrikant in de Friesche gemeente Opsterland en kochten voor ongeveer f 3000, te leveren in de Transvaal. Toen echter de verkooper op deH bepaalden tijd het geld niet ontving, ging hij nader onderzoek doen en is hem gebleken, dat hg beetgenomen is door Als blijk van Hr. Ms. hooge belangstelling in de Tentoonstelling van Ng verheid en Kunst, te Dordrecht, van Juni—Sept. te houden, heeft de Koningin-Regentes een groote en een kleine zilveren medaille en een groote bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin, benevens een drietal dergelijke medailles met de beeltenis van H. M. de Koningin-Regentes, beschikbaar gesteld. Die goede buitenlui! Een drietal agenten van politie te Zwolle hebben op de pondenboter markt van verschillende boeren en boerinnen de te koop geBtelde stukken boter nagewogen. Tegen een viertal, wier Btukken boter (19 stnks) elk van 1 tot 3 gram te licht waren, is proces-verbaal op gemaakt. Wanneer deze weder met te lichte boter ter markt komen, zullen hun namen en woonplaatsen worden vermeld. Te Haarlem heeft men weer eens eenige monsters melk onderzocht, waaruit opnieuw bleekhoe schandeljjk met dit artikel geknoeid wordt. In een monster werd zelfs 50,5 percent dus ruim de helft! toegevoegd water gevonden! Soms was de melk afgeroomd, niet zelden hadden afrooming en watertoevoeging beide plaats. Nog geen 15 van de 100 monsters waren normaal. De namen der knoeiers zijn bekend. Als men ook in onze provincie eens oen onder zoek naar een en ander instelde; wat zou dan het resultaat zgn? Onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen werd Woensdagmorgen te Schiedam het hnweljjk voltrokken van het paartje, waarvan de bruidegom 17 en de bruid 16 jaren telt. Jl. Maandagnacht is bg een ingezetene to Heinkenszand door een kwaadwillige een hoeveelheid petroleum in den regenbak geworpen, waardoor het water onbruikbaar is geworden. Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan, die een onderzoek instelde dat tot heden nog vruchteloos was. Door den minister van financiën is vastgesteld het model-aanslagbiljet voor de personeele belasting naar de nieuwe wet. Daaruit blijkt dat de aanslagen voor een vol jaar ook in het vervolg in 10 termijnen betaalbaar zijn. Die termijnen vervallen op den laatsten dag der maanden Februari tot en met November van het belastingjaar. De belastingkantoren zullen gesloten zgn op den laatsten werkdag der maand, den Nieuwjaarsdag en de algemeen erkende Christelijke feestdagen. Te Beesel (Limburg) kwam dezer dagen een deftig gekleed heer bij den herbergier S. en vroeg om daar een koffertje tot den volgenden dag te mogen laten staan. Toen hij echter niet terugkeerde, deed de herbergier aangifte bg den burgemeester. Bij onderzoek bleek, dat het achtergelaten koffertje den ransel en de sabel van een koloniaal bevatte, toebehoorende aan den koloniaal H. v. N,, die de grenzen over is met een minderjarig meisje uit Roermond. Sedert den sneeuwstorm van 29 Januari miste een veehouder in het Friesche dorp J. een zijner schapen. Alle nasporingen waren te vergeefs, totdat men het arme dier den llen Februari onder de sneeuw op het ijs eener Bloot vond, geheel afgemat en ten deele aan pooten en kop ontveld. Het beest leefde nog, hoewel het niet minder dan 13 dagen zonder voedsel onder de sneeuw had doorgebracht. Nu wordt het een aardigheidje met de aan randingen van dienstmeisjes! Of zouden ze ook aangerand willen zgn? Ook te Groningen heeft eene dienstbode, Neeltje G., 23 jaar, in dienst bij den heer G., veehandelaar aan den Singelweg, kennis gegeven aan de politie, dat zg Maandagavond nabjj de Emmabrug door een manspersoon met een groot mes in de borat gestoken en aan de hand verwond was. De commissaris van politie is na een nauwkeurig onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat men zich voorloopig aldaar nog niet ongerust behoeft te maken, daar o.a. ge bleken is, dat de niets beteekenende wondjes, aie bedoelde dienstbode aan de linkerhand vertoonde, waarschijnlijk met een speld of dergelgk voorwerp zgn toegebracht, terwijl overigens van verwonding geen spoor te vinden was. Er is indertjjd veel gelachen om het kruimelige halve centje, dat de minister laat betalen voor een briefkaart, ongerekend de port van 21/, cent. Maar toen wist men de beteekenis er nog niet van. In het afgeloopen jaar werden, ruw berekend, ongeveer 160,000,000 briefkaarten bier te lande verzonden. Deze leveren dus 160 millioen halve centjes op, dat is f 800,000. Al die nietige halve centjes, voor het karton van een briefkaart betaald, vormen dus in één enkel jaar het eerbiedwaardig sommetje van 8 ton gouds! Zierikzee, 18 Febr. Gisteren avond werd ten huize van Mej. de Wed. Kanaar alhier gehouden eene vergadering der Liberale Kiesvereeniging, waarbg 53 leden tegenwoordig waren. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de rekening over het vorige jaar, waaruit bleek dat deze sloot met eeu batig saldo van f 30,88 */2. In de plaats van den heer C. J. Bethe, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. van der Vliet Cz., nadat de heer J. van Schelven (die mede op de voordracht stond) verklaard had niet in aanmerking te willen komen. De voorzitter, de heer J. A. de Brnyne, deelde mede, dat van 32 personen aanvragen waren gekomen om op de kiezerslijsten geplaatst te worden. Het aantal kiezers bedraagt thans 1021, terwijl er vroeger slechts 550 waren. De commissie van bijstand heeft in deze zaak wederom uitmuntend Hij geeft vervolgens inlichtingen omtrent het recht van reclame, wanneer men ontdekt dat men nog niet op de kiezerslijst is geplaatst. Vervolgens bracht de secretaris van afdeeling A, Mr. van Geuns, verslag uit over het behandelde in de vergadering der «Liberale Unie" op 14 Nov. 1896, waarheen hij met Jhr. Röell afgevaardigd geweest was. Op de hem eigene boeiende wjjze, leidde Mr. van Geuns zijne aandachtige hoorders als het ware in die vergadering, toekende de verschillende hoofdpersonen daarin en deelde mede wat in die vergadering is behandeld. De hoofdrraag was, volgens Spr.: Zullen wij ons blijven houden aan de „Liberale Unie?"" Ter beantwoording dier vraag, deelt hij in hoofdzaak mede wat op die vergadering der «Liberale Unie" is behandeld en hoe over verschillende punten is gesproken, waaruit blgkt dat het programma der «Unie" niet zooveel veranderd is, en dat daarin do democratische lijn niet te ver is gegaan. Bg bespreekt vervolgens de bekende clausule in het programma van urgentie, betrekkelgk de bindende voorwaarde voor de candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, daarbg herinnerende aan de woorden van den voorzitter der «Unie" en de brochure van die Vereeniging. Spr. meent daaruit te mogen bewijzen, dat het nooit de bedoeling der «Unie" was geweest om de afgevaardigden als het ware te binden. Hij meent echter dat de «Liberale Unie" volkomen heeft begrepen, dat men moet schenken klaren wgn en men moet weten wat wjj er aan hebben. Met nadruk wees hg er op, dat het niet noodig is, dat een candidaat zich houden zal aan de letter van het program der «Liberale Unie", maar hg zich in hoofdzaak met dat program kan vereenigen. Het is hem dan ook aangenaam, ook namens het geheele bestuur, te knnnen verklaren, dat bij zich vereenigt met het thans aangenomen programma der «Liberale Unie",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1