ZIERIKZEESCM NIEUWSBODE. Donderdag 21 Januari 1897. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. Plaatsing op de Kiezerslijsten. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. HEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6874. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De jongelingen, geboren in 1878, worden herinnerd aan hunne verplichting, om zich vóór of op 31 Januari 1897 ter inschrijving voor de Nationale Militie ter Gemeente- Secretarie aan te melden. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend: dat allen, die vermeenen, 't zij uit hoofde van belasting, huurloon, pensioen, spaargeld of examen, 't zij om welke andere redenen ook, wellicht op de Kiezerslijsten geplaatst te kunnen worden, zich tot het bekomen van inlichtingen kunnen ver voegen ter Gemeente-Secretarie, op werk- van des voormiddags 11 uur tot 1 uur. Ziebikzee, den 7 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijsten. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzei Gelet op de desbetreffende bepalingen der Wet van den 7 September 1896 (Stbl. No. 154) tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal; Noodigt bij dezen uit: de hieronder genoemde manne lijke inwoners dezer gemeente, Nederlanders zijnde, die vóór of op den 15 Mei 4872 zijn geboren, om vóór 15 Februari a.s. op de, bij elk der hieronder ver melde groepen, aangegeven gronden, te doen blijken of aangifte te doen tot staving van hun recht tot het uitoefenen der kiesverrichtingen volgens de in het hoofd dezes genoemde "Wet, voor zoover dat recht niet bij nadere bepalingen dier Wet is ontzegd of geschorst, en wel: A. de personen, die in cenc andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der rijks belastingen zijn aangeslagen wat de grond belasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door overlegging van de vóór of op 1 Maart voor voldaan geteekende aanslagbiljetten betreffende de grondbelasting, de vermogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of een of meer der eerste vijf grondslagen van de personeele belasting, te doen blijken; B. de personen, die als mede-eigenaar in de onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, in de grondbelasting zijn aangeslagen (ofschoon hun naam bij den aanslag in het kohier niet is vermeld) tot een bedrag van tenminste één gulden per hoofd, van welken aanslag aangifte behoort te geschieden op een daartoe vastgesteld en gratis ter Secretarie verkrijgbaar model; C. de personen, die: 1°. als hoofden van gezinnen of als alleen wonenden tusschen den Isfen Augustus 4896 en den 31 sten Januari 1897 hebben bewoond: a. krachtens huur en ii» dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, rnet of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, tenminste eene som heeft bedragen zooals in de bij de Wet behoorende tabel is genoemd, dat is voor de gemeente Zierikzee eene som van één gulden); b. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een en hetzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieken meter inhoud 2°. op den 31 Januari 4897 sedert den 1 Januari 4896 (dat is dus gedurende 13 maanden) bij denzelfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar (voor zooveel Zieriltzee"be treft) een inkomen hebben genoten van f 3S5 of dat zij op den 1 Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van (eveneens voor zooveel Zierikzee betreft) f 385 met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zo0 noodig ter berei king van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen mogen worden samengesteld 3°. op den 1 Februari sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van tenminste f 400, (nominaal), in geschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f 50, ingelegd uit sluitend in de Rijkspostspaarbank 4°. hebben voldaan aan de eischen van bekwaam heid, door of krachtens de Wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedr\jf of beroep. De hierboven sub O bedoelde aangiften, waarvan de modellen zijn vastgesteld en mede gratis ter Secretarie verkrijgbaar zijn, moeten behelzen eene opgaaf van naam, voornamen en woonplaats van den belanghebbende en eene door hem onderteekende verklaring betreffende de vereischten hierboven omschreven, waarop hij zijne aangifte grondt. Nog wordt het navolgende ter toelichting van het boven staande opgemerkt: De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Door den aanslag in de grondbelasting, sub A. bedoeld, worden de hoofdsom en de ri/'Asopcenten verstaan. Bij de berekening van den werkeljjken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- huur door deeling met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld sub O 2°. eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning, voor zooveel Zierikzee betreft, gerekend respectievelijk op f 50 en f 885enkel vrije kost op het bedrag dat het verschil der beide voorgaande cijfers uitmaakt, zijnde voor Zierikzee f 175, Indien liet inkomen, bedoeld sub €J 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het ge acht tot het normale bedrag te zijn genoten. Overgelegde aanslagbiljetten en bewijsstukken tot staving der redenen van aangifte voor plaatsing op de kiezerslijsten, worden na de vaststelling dier lijsten aan de belanghebbenden teruggegeven. Verhuurders van woningen en vaartuigen, alsmede de personen en de bestuurders van ondernemingen of instellingen, bedoeld in de artikelen 45, 46 en 17 der Kieswet, zijn, op -verzoolt van don Burgemeester, verplicht, binnen 1-4 da^cn tie no»- «lifire inlioUtiuffen to verschaflbu, be treffende het hierboven sub O vermelde, op straffe bij de Wet bepaald. Zierikzee, den 42 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, OIL W. VER ME IJS. Mond- en Klauwzeer. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op zijne bekendmaking van den 44 December 4896 en op de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 45 Januari j.l. a No. 415, 3e Afdeeling (Prov. blad No. 7); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij besluit van 44 Januari j.l., No. 191, Afd. M. P., heeft goedgevonden: met ingang van 45 Januari 4897, in te trekken zijne beschikking van 9 December 4896, No. 4627, Afdeeling Medische Politie (Nederl. Staatscourant van 40 Dec. 1896, No. 291), waarby het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit den kring in de gemeenten Ooster- land, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, zoodat het vervoer uit dien kring1 voortaan weer yr\j zal kunnen geschieden. Zierikzee, den 49 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen dezer gemeente, over het jaar 1897, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 20 Januari 1897. CH. W. VERMEIJS. Amerika. Zaterdag is een brand uitgebroken in een wees huis te Dallos (Texas). Vjjftien meisjes zijn verbrand en negen gewond. Do heer Flammarion deelt in de New-York Herald mede, dat de grootste zonnevlek welke ooit is gezien, thans op de zon kan worden waargenomen. Zjj heeft ongeveer zeven maal den diameter der aarde en meet niet minder dan 82000 kilometer. Met bet ongewapende oog kan zij worden waarge nomen, wanneer het eenigszins mist. Hongarije. De tooneelspeler Koloman Balie te Arad had Zaterdag tal van kennissen uitgenoodigd om de voorstelling van het stuk »De Scheidsrechter" te komen bezoeken, waarin hij een hoofdrol moest spelen. Hjj had hun beloofd dat ze zich goed zouden amuseeren. De zaal was propvol. In de eerste bedrijven gebeurde er niets bijzonders, maar in het laatste bedrijf moest de persoon die door Balie werd voor gesteld zich doodschieten, en tot groote ontsteltenis van het publiek joeg Balie zich werkelijk een kogel door het hoofd en viel dood neer. Rusland. Door een vergissing heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan te Tsarskoe Selo, waar de Russische keizerlijke familie zich thans bevindt. Terwijl de Czaar een wandeling deed in het park van het paleis, gaf hg een tuinman een teeken, dat hjj hem wenschte te spreken. De tuinman ijlde toe een schildwacht, in den waan dat de man voornemens was een aanslag op den Czaar te doen, gaf op dat oogenblik vuur en schoot den man op de plaats dood. Voor Russische geschriften over leger verzorging en andere weldadigheids-inrichtingen is door keizerin Alexandra Feodorowna een premiefonds gesticht, waartoe de keizerin 20000 roebel heeft bijgedragen. De vele Dnitsche officieren, die tegenwoordig in Rusland de taal komen leeren, mogen voortaan alleen in plaatsen van Midden-Rusland en dan nog slechts tjjdeljjk vertoeven. De bekende DuitBche chirurg Bergmann is Maandag telegrafisch naar St. Petersburg ontboden. De Czaar moet geopereerd worden om te voorkomen, dat een beenig uitwas, die hjj na de op zijn Japansche reis bekomen verwonding heeft gekregen, grooter wordt. Engeland. De Engelsche bladen melden, dat een Engelscbe matroos onlangs op «en uitgaanspartijtje zich >te goed" deed aan tweehonderd achttien oesters, gevolgd en vergezeld door een behoorljjke hoeveelheid brood en stout. Toen deze Gargantna dit dammetje gelegd bad, verklaarde hjj, dat bij nu wel eens wat anders wilde eten! Dr. Jameson mag nn eiken dag, als het weder niet te guur is, een rijtoer doen. Hij verlangt er zeer naar, om met den beer Cecil RhodeB een onderhond te hebben bjj diens aankomst in Engeland. Frankrijk. Twee doizend francs in den buik van een varken Dat zeldzame feit heeft zich, volgens oen bericht in het Petit Journal, voorgedaan te Rodez. Een grondeigenaar in de buurt van Millau, bad te Rodez l een varken gekocht en geslacht. Bjj het openen van het dier vond hij in diens maag eon metalen doosje, waarin twee bankbiljetten van 1000 francs. De biljetten waren onbeschadigd! Duitschland. Kleef1, 18 Jan. De Dinsdag overleden prins Albrecht van Waldeck-Pyrmont is gisteren alhier plechtig begraven. Nog was de kist niet in de groeve neergelaten, of er verspreidde zich de ongeluks tijding, dat de villa van den overleden prins in brand Btond. Het bleek waarheid te zijneene kaars der rouwdecoratie was omgevallen en had de vlammen aan de dunne kripgordjjnen meegedeeld, zoodat in een oogwenk de geheele eerste verdieping in lichte laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat bet geheele gebouw letterljjk leegbrandde. Op 't oogenblik staat alleen nog een ruïne. Eene juffrouw van het personeel sprong in wanhoop uit een raam der bovenverdieping en sloeg daarbjj zoo ongelukkig op het terras neer, dat zjj een schedel breuk bekwam. llreilierliavcil, 16 Jan. Uit de verhan deling voor het Seeamt alhier bljjkt, dat de bemanning van het Bremer barkschip Smidt, dat voor eenige dagen door de Nederl. sleepboot Titan als wrak te Hamburg werd binnengesleept, op de laatste reis van Iquique naar Hamburg verschrikkeljjk geleden heeft. De Smidt, aan de reederjj Siedenburg, Wendt en Co. te Bremen behoorend, vertrok 24 Mei van het vorige jaar met een lading salpeter van Iquique naar Hamburg. De bemanning telde 21 koppen. Door windstilte werd bet schip in den Stülen Oceaan zoolang opgehouden, dat het eerst na 106 dagen den Equator passeerde. Reeds na 90 dagen begon bet drinkwater zoo naar salpeter te smaken, dat bet bijna ongenietbaar werd. Kapitein Gerdes en 6 man werden door scheurbuik aangetast en 1 man stierf. In een op 11 en 12 October woedenden orkaan ging de ganscbe takelage overboord eu het sohip sprong lek. Hierbjj werd de timmerman zwaar gekwetst en stierf den 28 October. Den volgenden dag brak de kop van bet roer, zoodat het schip geheel stuurloos werd. De storm woedde voort en het scheepsdek was bijna voortdurend onder stort zeeën bedolven. Toch werd den 18en October, toen eon schoener hulp aanbood, assistentie afgewezen, daar men een stoomschip hoopte te ontmoeten, dat het schip op Bleeptouw zou nemen. Den lsten November stierf de kapitein. Toen de proviand reeds geheel verbruikt en de bemanning totaal uit geput was, kwam eindeljjk in den nacht van 9 Nov. het Engelsche stoomschip Hollywell in 't gezicht, dat de bemanning van het ongelukkige schip aan boord nam. Tjjdens dit reddingswerk brak een zware stortzee over het schip, die een matroos in zee slingerde, en de ongelukkige verdronk onder de oogen van zjjn redders. De verhandeling is verdaagd om de watertanks van de Smidt aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Zaterdag is te Hamburg een gemengde com missie van werkgevers en werklieden bijeengekomen. Dezen eischten de wegzending van de nieuwe werk lieden en wederaanneming van alle werkstakers, welke eischen verworpen werden. Er zal'een com missie van drie patroons on drie werklieden gevormd worden om een besluit tot bijlegging van het geschil te ontwerpen. Desnoods zal dit ontwerp aan een scheidsgerecht worden onderworpen. Zes en zeventig groote stoomschepen liggen nog sedert verleden jaar in de haven. België. Charleroi, 19 Jan. Voor de rechtbank alhier is heden de eisch tot echtscheiding van den PrinB van Chimay behandeld. De Prins eischt echtscheiding de plano, d. w. z. zonder onderzoek, omdat de feiten volgens hem voldoende blijken uit de processtukken en de algemeene bekendheid. Op verzoek van het Openbaar Ministerie is bevolen de zaak met gesloten deuren te behandelen, om de vele dagbladschrijvers, waarvan er zelfs uit Parijs en Berlijn waren overgekomen, te beletten de bij zonderheden van ditschandaal-proces bekend te maken. Nederland. Leiden, 19 Jan. Zondag waagden zich drie jongens op het broze ijs van den Rjjnburgschen Singel bjj de voormalige Marepoort alhier. Weldra zakten de drie waaghalzen allen er door. Aan hulp geroep was geen gebrek; met planken en dreggen kwam men spoedig aanloopen. Een der omstanders zjjn naam worde aan de vergetelheid ontrukt: het is P. Brugman gaat het ijs op, springt den jongens na, duikt en brengt er één aan wal. Ander maal begeeft hij zich te water en brengt ook een tweeden jongen op het droge. Do man waagt zich ten derden male op het ijs om den derden jongen onder het jjs te zoeken, ook deze poging gelukte hem, hoewel de drenkeling, zekere J. Wagemaker, meer dood dan levend scheen te zijn, aangezien men alle middelen moest toepassen om de levens geesten bjj hem weer op te wekken, hetgeen eindeljjk gelukte, waarna hjj naar het ziekenhuis iB over gebracht. 's Gravcilhage, 19 Jan. Gisterenavond ten 9 ure kwam de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot eene korte vergadering bjjeen. De vergadering werd daarna uitgesteld tot hedenmorgen 11 ure. Toen werd aangevangen met de behandeling der Staatsbegrooting voor 1897. 19 Jan. De Kamer ving heden het begrootingsdebataan met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1897. De heer Van don Biesen besprak in den breede den huidigen toestand hier te lande, zoowel op maatschappelijk als op zedelijk gebied, ging de oor zaken van die toestanden na en wat in de toekomst is te verwachten. De maatschappelijke toestand is zijns inziens hoogst treurig door vrjjen invoer, door kwjjning van het boerenbedrijf, ontvolking van het platteland en den ondragelijken druk der belastingen tengevolge van de alles verslindende oorlogs- en marine-uitgaven. Do treurige zedeloosheid openbaarde zich in woorden, in een geest van verzet, in echt breuk en andere ondeugden, op het tooneel aanschouweljjk voorgesteld. De oorzaak van dien toestand ligt, meent spreker, in de neutrale opvoeding op de openbare schoolin de vrijheid van vereeniging en van drukpers en in de materialistische strekking van de hoogere wetenschap. Hjj beschouwde do vrijmetselarij als de grootste ramp der maatschappij, als een verderfelijke secte, die den Christeljjken gods dienst aantast en ieder gevestigd gezag ondermjjnt. En dat weren van den godsdienst buiten de maatscbappjj openbaart zich in den strijd tegen het clericalisme. In de toekomst voorspelt hjj van het voortdurend regeeren van het liberalisme eene socialistische omwenteling en daarom moest de strjjd van het geloof tegen het ongeloof worden voortgezet, over tuigd als hjj is, dat de geloovige partij ten slotte zal overwinnen. De heer Sickesz onthield zich van politieke bespiegelingen en bepleitte meerdere Staatszorg voor den landbouw, echter niet in protectionistischen en agrarischen ziu als Duitschland doet en ook niet met het doel om het grondbezit hoogere pacht te verzekeren, doch alleen in het belang der ontwikkeling van het landbouwbedrjjf, zoowel in tijden van druk als van voorspoed. Tegenover de eenzijdige bevoordeeling van den handel was de landbouw steeds stiefmoederljjk behandeld en weinig geapprecieerd, waarin echter verandering kwam sedert de Regeering zich de belangen van den landbouw, op aandrang van dien tak, meer aantrok. Maar behoorlijke Staatszorg voor den landbouw maakt een afzonderlijk Ministerie voor dat belang noodzakelijk, ook om een einde te maken aan de tweeslachtige organisatie. De heer Sassen protesteerde tegen te zwaren belastingdruk op den grond, drong aan op krachtige zorg van den landbouw in den geest van Denemarken. De heer Breebaart Bluit zich hierbjj aan en wjjst op den slechten toestand der grondverhuurders. Voorts betoogde hij, dat de toestand der veldarbeiders en werklieden op het platteland niet zoo slecht is als sommigen beweren. Hij wenschtookeenafzonderljjk Landbouw-Ministerie, en invoerrecht op huiden en vet, zoolang de vleeschaccijns niet zjjn afgeschaft. De heer Muller protesteerde tegen den eenzjjdigen aandrang tot behartiging der landbouwbelangen. De landbouw is thans reeds meer bevoordeeld dan handel en nijverheid. Hjj bestrijdt een afzonderlijk ministerie van landbouw. (Zie Telegram). 's Gravenhage, 19 Jan. Naar wg ver nemen is de datum van bgeenroeping der Tweede Kamer nog niet bepaald vastgesteld. Het kan 16 maar ook 28 Februari zjjn. Vergoeding aan deurwaarders wegens vermin dering van inkomsten ligt niet op den weg van den Staat, aldus verklaart de Minister van Justitie. Het aantal onbewoonde perceelen in Den Haag bedroeg 1 Januari j.l. 1307, waarvan 261 met een huurwaarde beneden de f 200, 443 panden van f 200—f 400, 203 van f 400—/" 600, 222 van f 600—/ 800 en 178 van f 800 en hooger. Een soldaat uit een naburig garnizoen wan delde Vrjjdag den Wassenaarscben weg op en werd door de Koningin achteropgereden. De militair bracht het voorgeschreven saluut niet. De man beweert het rijtuig niet te hebben zien aankomen, maar een Bergeant en een agent van politie beweren, dat hjj H. M. moet hebben opgemerkt. Hoe het ook zij, de man is onder geleide" naar zijn korps teruggebracht en de gewichtige zaak zal nader worden onderzocht. De vader van dezen jongeling verzoekt aan Het Vaderland hierover het volgende te plaatsen: Geachte Redactie! Wat ouders al niet kunnen ondervinden, die kinderen in dienst hebben als militieplicbtigen Mjjn zoon was voor het eerst in zjjn diensttijd met 8 dagen verlof te mijnent. Wat heeft hij nu voor vreeselgks gedaan, dat hij na 4 dagen is opgebracht als een groot misdadiger, door een gewapend onderofficier en twee manschappen naar de garnizoensplaats Leiden? Hjj gaat gebukt onder de verpletterende beschuldiging, dat hjj op den Wassenaarschen weg H. M. de Koningin niet de noodige eerbewijzen heeft bewezen bij bet passeeren van het rjjtuig. Dit heeft een onderofficier opgemerkt en het verder met een opgesmukt rapport aan het plaatseljjke militaire bestuur ingediend; maar nu is de quae6tie, dat mjjn zoon in tegenwoordigheid van dit beBtuur met nadruk heeft verklaard, dat hij het rjjtuig niet heeft opgemerkt. Dit alles mocht niet baten, hij werd deB anderen daags gearresteerd en voor dit beweerde verzuim op genoemde wjjze opgezonden naar zijn garnizoensplaats Leiden, onder de oogen van hom, die sedert vele jaren burger van de residentie, weerloos mocht aanschouwen dit aanlokkelijk militaire machtsvertoon tegen zijn eigen kind! Dit tot aanmoediging van voor lief hebber jj in dienst tredende jongelui, die, zooals mijn zoon, geen socialistische begrippen zijn toegedaan. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zjjn, UEd. dw. Dienaar, W. H. BRASKAMP, Oud-Onderofficier der cavalerie". Rotterdam, 18 Jon. Hedenmorgen om kwart voor 11 waren een aantal werklieden van den aannemer G. Key, alhier bezig met bet verbinden van tien opstaande jjzeren spanten door een houten gording, op een nieuw ketelhuis op het terrein der Naamlooze Vennootschap van den Bergb's Margarine Limited aan de Nassaukade. De spanten stonden niet loodrecht en moesten nu uit een kleine over helling opgetrokken worden. Het scbijnt dat de werklieden daarbij te bard getrokken hebben, met het gevolg dat de spanten oversloegen en neerstortten op den bodem. Een oogenblik was het een ontzettende verwarring, de werklieden, 25 ongeveer in getal, met hun baas Godron, snelden, voor zoover zij ongedeerd waren, de ruimte uit, maar gingen, toeu de schrik wat bedaard was, terug om de gevolgen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1