ZIEDIKZEESGIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Januari 1897. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. Plaatsing op de Kiezerslijsten. Openbare Verpachting NIEUWSTIJDINGEN. Verschjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijB per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6869. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en "Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend: dat allen, die vermeenen, 't zij uit lioofde van belasting, huur, loon, pensioen, spaargeld of examen't zij om welke andere redenen ook, welliclit op de Kiezerslijsten geplaatst te kunnen worden, zich tot het bekomen van inlichtingen kunnen ver voegen ter Gemeente-Secretarie, op ivcrlc- dagenvan des voormiddags 11 uur tot les namiddags 1 uur. Zierikzee, den 7 Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. ten Eaadhuize van Zierikzee, op Maan dag den 18 Januari 1897, des namiddags te half één uur, van de na te noemen perceelen gemeente-eigendommen 1°. pl. m. 88 c.A. Bou.wla.iKl, aan den ingang van het Eerste Weegje bij den Westhavendijkin pacht geweest bij A. Fondsg; 2°. pl.m. 8 A. Bouwland, aan de »Ronde Weel"; in pacht geweest bij S. Fondse; 3°. een perceel Gomeentoffronrtgelegen aan het Derde Weegje in den Zuidhoek bij den Middeldijk, kadastraal bekend, Sectie F No. 214, groot 35 A. 50 c.A. in pacht geweest bij nu wijlen M. Folmer; en 4°. een strook Grond, bij den Westhavendijk in de nabijheid van den Platten- of Borrendamschen Weg, kadastraal bekend Sectie C No. 548, groot 25 A. 60 c.A. in gebruik geweest bij B. Schoenmakers. De onder 1, 2 en 3 genoemde perceelen zullen worden verpacht voor den tijd van 3 jaren, eindigende met het rooven van den oogst van 1899, en het onder 4 genoemde perceel voor den tijd van 14 jaren, eindigende met het rooven van den oogst van 1910. De Voorwaarden voor de verpachting liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie. Amerika. Een origineel testament. Eenigen tijd geleden overleed te Chicago zekere James Storey, in wiens laatste wilsbeschikking een merkwaardige bepaling voorkwam. Na het grootste gedeelte van zjjn ver mogen, groot 180,000, aan zijne vrouw te hebben toegekend, bepaalde de heer Storey, dat zijn wandel stok met gouden knop en twee dollars gelijkelijk tusschen zijn beide broeders zouden verdeeld worden. Het testament voegt aan deze zonderlinge clausule ter opheldering toe, dat bedoelde wandelstok en niets meer of minder de geheele nalatenschap was, die hij van zijn vader erfde. Men vraagt zich thans af, hoe de twee gelukkige erfgenamen den wandel stok van hun broeder zullen verdoelen. Te New-York is gearresteerd een zekere Isaac Zuker, het hoofd van een bende die huizen huurde en in brand stak, om het geld, waarvoor de inboedel verzekerd was, machtig te worden. Hij bekende dat de bende in tien jaar tijds 300 branden had gesticht en de verzekering-maatschappijen had opgelicht voor anderhalf millioen dollars. Turkije. Voor het arsenaal te Konstantinopel opstootjes plaats gehad hebben: 1700 die afgedankt waren, eischten hun achterstallige soldij. Zij werden gedeeltelijk tevreden gesteld en daarna bij kleine troepjes naar Klein-Azili gezonden. Engeland. Loilllen, 6 Jan. De Times ontvangt uit Johannesburg, d.d. gisteren, bericht, dat President Krtiger in een onderhoud groote ergernis aan den dag legde over de aan Rhodes ten deel gevallen ontvangst. Hij zeide, dat hij zijn best had gedaan een goede verstandhouding tusschen de Engelschen en de Hollanders in 't leven te roepen, maar dat zijn werk was te niet gedaan door Rhodes, wiens geld, manschappen en kanonnen niets dan onheil stichten. Ter gelegenheid van mevrouw Gladstone's 85sten verjaardag, is haar Woensdag 1.1. op Hawarden eene deputatie der Anglo-Armenische Vereeniging komen begroeten, onder aanbieding van een geschenk. Zulks gaf haren echtgenoot gereede aanleiding lot het houden eener toespraak, waarin de groote oude nog eens naar hartelust lostrok op den Sultan vau Turkije. Ofschoon de loopbaan van dezen grootsten moordenaar der wereld" sprak Gladstone tot na toe niet zonder voorspoed was geweest, waren de door hem behaalde voordeelen niettemin alle goddeloos en verdoemeljjk. Het einde van 's mans misdaden was wellicht nog niet gekomen; maar betere tijden zullen nog wel eens voor Armenië aanbreken, want de last der schande van de ver antwoordelijkheid hiervoor, die op de schouderen Ier zes groote Europeesche Mogendheden rust, zal ten langon leste te groot worden om nog langer te kunnen worden getorst. Frankrijk. Maandag verscheen te Toulon een bruidspaar voor den maire. Maar toen de gebruikelijke vragen /erdeu gedaan, klonk uit haar mond een beslist sneen". Algemeene verbazing, welke nog grooter werd, toen de bruid verklaarde, dat zij slechts naar den maire was gegaan, wjjl de bruidegom haar met den dood had bedreigd, toen zij had geweigerd hem tot man te nemen. De maire deed het onwillige bruidje huiswaarts keeren, onder toezicht van een paar agenten, die hadden te waken tegen een wraakneming van den teleurgestelden bruidegom. België. Antwerpen en Botterdam. Minister van den Peerenboom heeft een deputatie uit de Antwerpscbe Kamer van Koophandel ont vangen, die hem over de bezorgdheid in handels kringen aldaar kwam onderhouden, wegens de plannen tot overneming van den Grand Central spoorweg. De minister verklaarde dat de regeering al 't hoodige doen zal om den Duitschen transit-handel van Antwerpen, door nieuwe en gunstige tarieven te bevorderen, zoodat men geen vrees behoefde te koesteren, dat Rotterdam de Scheldestad zou over vleugelen. Hij voegde hieraan toe, dat de onder handelingen, in zake de overneming van den G. C. B., nog niet zijn afgeloopen, zij zullen echter binnen weinige dagen vermoedelijk haar beslag krijgen. MederlandL flaarleill, 7 Jan. Gisterenavond werd alhier op straat rondgevent met een afdruk van een »open brief", welke door de redactie van het Weekblad voor Wet en Hecht aan de Tweede Kamer wordt gericht in zake het overlijden van den heer D. W. Kievits, op Meerenberg. In dat adres verzoekt de redactie: 1°. het lijk te doen opgraven en het door den broeder van den overledene te doen erkennen2°. het door een commissie van doctoren in tegenwoordigheid van de pers te doen onderzoeken3°. te gelasten, dat bij het onderzoek geen Latjjn, doch zuiver Nederlandsch gesproken worde, opdat het door de getuigen goed kan worden verstaan. Door de arrond.-rechtbank te Haarlem is ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Alkmaar, opgemaakt de volgende alphabetische lijst; van aanbeveling: Mr. K. W. Brevet, advocaat en procureur te Middelburg; Jhr. Mr. W. H. Hoeufft, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee en Mr. B. J. Rasch, subst.-gliffier bij de arond.- rechtbank te Middelburg. Amsterdam, 6 Jan. Door 2 agenten van politie is gisterennacht naar het bureau Oude brug steeg gebracht een persoon, die in een perceel N. Brugsteeg een revolverschot had gelost op een 19-jarig meisje. 7 Jan. Het verder onderzoek omtrent den moordaanslag in de Spinozastraat is aan de justitie opgedragen en het desbetreffende proces-verbaal in haar handen gesteld. De toestand van Maria Hock is zeer bevredigend. Zij wordt ten huize van haar meester, den heer Hertog, uitstekend verpleegd. De familie Hertog spreekt van een verdacht uitziend persoon, die eenige dagen vóór den aanslag in de eenzame straat heen en weer zwierf en in zichzelven praatte. Ook deze man is tamelijk lang. De dochter des huizes meende echter, dat hjj dronken was. Het kan natuurlijk zjjn, dat de jonge dame zich vergist en men hier werkelijk met een waanzinnige te doen heeft. Een jouÊTen is bij den commissaris van politie geweest, die verzekert den dader te zullen herkennen, en zijne aanwijzingen stemmen in 't algemeen met het reeds gesignaleerde by den moord in de "Van Eeghenstraat overeen. In de Spinozastraat heerscht onder de dienst meisjes zulk een paniek, dat er o.a. Dinsdagavond niet een de deur was uit te krijgen. Ook staat het bij de politie niet Btil van dienst meisjes, die komen vertellen dat ze door heeren zijn aangesproken. De heer, die gisteren door de politie werd opgeroepen, wijl hij op het oogenblik van den moord aanslag in de Spinozastraat had geloopen, heeft zich aangemeld, doch verklaart den bedoelden man niet gezien te hebben. Het vermoeden, dat de aanrander zich in een der portieken verscholen heeft, schijnt hierdoor bevestigd te worden. 't Is nu gebleken, dat in een der eerste dagen van December in dezelfde straat ook een aanranding met verwonding heeft plaats gehad. Omtrent de geheimzinnige aanrandingen te Amsterdam wordt nog gemeld dat in den avond van 1 December j.l., dus 18 dagen vóór de moord in de Van Eeghenstraat plaats had, in de Spinoza straat ook eon dienstmeisje door een man werd lastig gevallen. Hg pakte haar aan en wilde haar zoenen. Het meisje daarvan niet gediend, weerde hem af, o. a. zeggende: Akelige kerel, laat me gaan 1" Toen had die man gezegd>Wat akelige kerel 1" en haar met een scherp voorwerp een steek in den schouder toegebracht. Van het geval werd aangifte gedaan en hetzelfde meisje is na den moord in de Van Eeghenstraat dadelijk wederom verhoord, doch ook dit verhoor heeft tot geen verdere aan wijzingen aanleiding kunnen geven. De politie meent dat de aanvaller in de van Eeghenstraat en die in de Spinozastraat een en dezelfde persoon is. Men schrjjft uit Amsterdam van 6 Jan. aan het U. D.. Gisterenmiddag heeft een net gekleed jongmensch in de Koningstraat getracht een meisje met een mes te stekenhij is naar het politiebureau aan de St. Pietershal gebracht. Het signalement van den arrestant komt in 't geheel niet overeen met dat, door Marie Hock van haar aanvaller gegeven hij schijnt dan ook niets met den moordaanslag in de Spinozastraat te maken te hebbon. Utrecht, 6 Jan. Iemand hier woonachtig en sedert geruimen tijd weduwnaar, begon in den laatsten tijd het vrjjgezellenleven zoodanig te ver velen, dat bij besloot om maar weder een levens gezellin te zoeken. Na daarin nog al spoedig te zijn geslaagd, deed hij aan zijn aanstaande het voorstel, dat zij eerst een maand of vier zijn huis houding zou waarnemen, voordat de datum van het huwelijk werd vastgesteld. Met zjjn eerste vrouw was hij namelijk zoo maar in eens getrouwd, en schreef hy het daaraan toe, dat zij elkander eigenlijk nimmer goed hadden kunnen verdragen. Daar do aanstaande echtgenoote hier niets tegen had, was men met de zaak weldra eenB en aanvaardde zjj nu ongeveer drie maanden geleden haar nieuwen werk kring. Of haar kans, om weldra door haar meester tot diens huisvrouw te worden bevorderd, er sedert beter of slechter op is geworden, is niet bekend; toch zou men het laatste gaan denken, wanneer men weet dat zij Zondag jl. spoorloos is verdwenen met medeneming van eenige goederen en ruim ƒ200 aan geld. Dien dag was namelijk haar aanstaande echtgenoot afwezig geweest om familie te bezoeken, van welke gelegenheid zy had gebruik gemaakt om haar slag te slaan. Toen de man 's avonds thniB kwam, was het vogeltje gevlogen en met haar zjjn geld en een deel van zjjn goed verdwenen. 4*ravenhagc, 6 Jan. Het was gisteren de eerste keer, dat Koningin Wilhelmina hier in den Schouwburg een voorstelling by woonde. De Vorstinnen, die klokslag half acht er aan kwamen, werden in de vestibule van de Kon. loge ontvangen door den heer L. Wichers, lid van den Raad van Beheer van het »Ned. Tooneel". Ter eere van dit eerste bezoek der Koningin was de trap naar de loge aan weerszijden met sier gewassen getooid en prykten in de anti-chambre hoeken van groen, waartusschen seringen, clivia's en oranjebloemen waren aangebracht. Zoodra waren Hare Majesteiten niet in de loge aangekomen, of het publiek stond op om de Vorstinnen te begroeten, terwijl het orkest het >Wilhelmns" (oude toonzetting) aanhief en eerst nadat deze be groeting was afgeloopen, namen de Koninginnen, die ieder een bouquet van rozen en anjers in de hand hadden, haar door de directie aangeboden, haar zetels in. De jeugdige Koningin zag er lief nit in haar wit kleedje, laag uitgesneden aan den hals, waaraan de briljanten van een kleinen collier fonkelden, terwyl een broche van diamanten de borst sierde. Een witte sortie met breeden, donzen kraag werd H. M. echter spoedig omgeslagen. De Regentes was in het donkergrijs satjjn en droeg de gewone witte kanton hoofdbedekking. Bij HH. MM. bevonden zich baronnesse Rengers, hofdame ridder Huijsen van Kattendjjke, kamer heer, en kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant. In de hofloge hadden plaats genomen jonkvronwe Van de Poll; gravin Van Limburg Stirum, hof dames, en luit. London, ordonnance-officier. Onmiddelljjk nadat de Vorstinnen gezeten waren, rees het tooneelgordijn omhoog en werd de >Gys- breght van Aemstel" met slechts korte tusschen- poozen, die door het orkest werden aangevuld, afgespeeld. In die pauzen begaven zich velen, vooral dames, naar de zijde van de zaal waar zij de Koninginnen recht tegenover zich konden zien. Omstreeks 11 nur verlieten de Koninginnen den Schouwburg, bjj haar vertrek met hetzelfde hulde betoon als bij aankomst uitgeleid. Dezer dagen kwamen te 's Gravenhage eenige invloedrijke personen samen, die meenen dat het wenschelijk is bjj de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer de belangen van den landbouw, in zijn vollen omvang, niet uit het oog te verliezen. Eene ljjst is vastgesteld van datgene, wat, in het belang van den landbouw, voor de naaste toekomst van regeering en volksvertegenwoordiging in hoofd zaak moet worden verlangd. Men wilde echter die lijst niet beschouwd zien als een vast, onveranderd aan te nemen verkiezingsprogram, maar als een leiddraad bij de bespreking van de landbouwbelangen, in verband met de aanstaande verkiezingen. Eén punt is weggelaten, nl. dat der beschermende rechten, waarover de meeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenstemmigheid zonde kunnen verkrjjgen. Als no. 1 is vermeld: een ministerie van land bouw, handel en njjverheid. 7 Jan. Bjj de Tweede Kamer is door de regeering aangevraagd een verhooging der jaarwedden van ambtenaren van het openbaar ministerie bjj de kantongerechten van 1200 tot 1600. Blijkens het afdeelingsverslag der Kamer werd de voorgestelde regeling der financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten door een aantal leden in beginsel goedgekeurd, evenals de voorgestelde uitkeeringen naar het zielental en wegens gemis van inkomsten van accijusen. Veel bezwaar ontmoette echter de regeling van een verhoogde bijdrage voor gemeenten, waar de kosten der armenzorg bjjzonder hoog zjjn. Het behoud van het geficeerde 4/c der personeele belasting werd door velen gewenscht, evenals ver ruiming van het plaatselijk belastinggebied, waarbij Velen de voorkeur gaven aan de heffing eener plaatseljjke bedrijfsbelasting. De Forenzen-belasting bevredigde velen. Op 31 December 1896 heeft te Berlijn de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en het Duitsche Rijk, tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. Ciiocs, 6 Jan. In 1896 verminderde do be wolking dezer gemeente met 48 personen, waardoor zij thans bedraagt 3129 van het mannel. en 3645 van het vrouwelijk geslacht, samen 6774. 51 paartjes werden door den echt verbonden. Geboren werden 205 tegen 103 sterfgevallenin do gemeente vestigden zich 391, tegen 544 die haar verlieten. -De heer J. L. Goemans Jr., arts, geboortig van Goes, is benoemd tot assistent aan het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. $t.-Alllialail<l, 7 Jan. In de maand December j.l. is in de Rijkspostspaarbank op het hulpkantoor alhier ingebracht 10095,67 en terugbetaald ƒ958,70. Uitgegeven werden 12 boekjes. Over 1896 is ingelegd 49904,83 en terugbetaald 28586,31, terwyl 65 boekjes zjjn uitgegeven. Herbenoemd tot lid van het weezen-armbestuur alhier, om daarin zitting te hebben als lid uit den Raad, de heer P. Geluk, terwyl de heer D. Qnakke- laar weder is aangewezen voor de geneeskundige behandeling der weezen over 1897. Naar wij vernemen bestaat bjj Regenten van het weezen-armbestuur alhier het voornemen, om, na verkregen machtiging daartoe, over te gaan tot het stichten van een weeshuis, waarin de weezen aan hunne zorg toevertrouwd, zullen worden ge plaatst. Tot nu toe geschiedt de verzorging der weezen in het huisgezin. StavenKsse, 7 Jan. Door het Rijkstelefoon kantoor zyn in het laatste kwartaal 1896 verhandeld 539 berichten, n.l. 259 verzonden en 280 ontvangen. In 1895 bedroegen deze cijfers respectievelijk 606, 318 en 288 en in 1894 waren zij 417, 234 en 183. In het geheele jaar 1896 werden er verhandeld 2024 berichten, n.L 1095 verzonden en 929 ontvangen. In 1895 bedroegen deze cjjfers 1565, n.l. 818 ver zonden en 747 ontvangen, terwyl zjj in 1894 waren 1286, 696 en 540. Een aanmerkelijke vooruitgang is er dns op het kantoor alhier waar te nemen. Volgens den regenmeter alhier viel er in het laatste jaar alhier 633,6 m.M. regen, tegen 513 in 1895; 784 in 1894; 655,5 in 1893; 742,5 in 1892 en 849 in 1891. De meeste regen viel in het af geloopen jaar in de maand Augustus, zjjnde 112,4 m.M. en de minste in Februari en Mei, zjjnde 3 en 9,1 m.M. Sinds eenige jaren bestaat alhier een zoo genaamd ziekenfonds, ten doel hebbende armen en behoeftigen zieken versterkende middelen, volgens geneeskundig voorschrift te verschaffen. De financiën ervan staan onder leiding en con- tróle van het diaconie-armbestuur. Naar men ver neemt, is de grootste belangstelling van de ingezetenen voor genoemd fonds zeer verminderd, zoodat er zelfs sprake is om het fonds op te heffen. Het is evenwel zeer te hopen, dat er eens flinke pogingen, van invloedrijke zijde, worden aangewend om te voor komen, dat genoemde weldadige instelling bezwijkt. Gaat men alleen eens na, wat b.v. het gevolg is van het niet bljjven voortbestaan van het fonds: voor arme zieken wordt dan aan de huizen der particulieren gevraagd om voedsel, alsmelk, eieren, wijn enz. Hoeveel malen zal er dan niet om reden er dan van medisch advies geen sprake kan zjjn, te veel of iets verkeerds aan de patiënten gegeven worden? Hoe dikwjjls kan men dan last hebben van het gedurig vragen aan de huizen? Op de eene of andere wijze zal het fonds, mits goed aangepakt, wel inleven kunnen worden gehouden. Donderdag-avond gaf de Rederijkerskamer »0. V. W." alhier hare, voor dezen winter, eerste uitvoering in het hótel »De Gouden Leeuw". Op gevoerd werden een drama in 2 bedrijven: »De dronkaard en zyn zoon" en een kluchtspel in 1 bedrijf: »De rooverboofdman" of >Een tooneel- uitvoering te Niemansdorp". Door gebrek aan krachten had de vereeniging enkele jaren gesluimerddoor bjjkomen van nieuw jong bloed is ze weder verrezen. Voornameljjk het kluchtspel, dat dan ook zeer goed gespeeld werd, wekte uit den aard der zaak de lachspieren van het opgekomen publiek op. Een snccès zjj de vereeniging in haar verder werken en streven toegewenscht! Zierikzee, 8 Jan. Lotelingen van de lich ting 1897, die zich aan een examen wenschen te onderwerpen, ten einde, als dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, geplaatst te worden bjj het korps hunner keuze, behooren zich vóór 20 Januari e.k. schriftelijk te wenden tot den commandeerenden officier of garnizoenscommandant, ter plaatse waar zjj verlangen het examen af te leggen. In die schriftelyke aanvrage behooren de lotelingen te vermelden hunnen naam, hunne voor namen, hunne woonplaats, alsmede het wapen of het korps waarbjj, en het garnizoen of de garni zoenen, waarin zij bij voorkeur hunne militieplicht wenschen te volbrengen. Het programma van het examen is als volgt: 1°. het schrijven van eene goed leesbare band; 2°. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel; 3°. de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen; 4°. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten; 5°. eenige bekendheid met de Vaderlandsehe geschie denis 6°. voldoende kennis der aardrjjkskunde van Neder land. Te Boschkapelle zyn de laatste feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar door enkele polderjongens, die met die dagen over waren, op erg schandelijke wijze doorgebracht, waardoor menig bewoner van die gemeente allesbehalve heeft feest gevierd. Bjj den een zegt de Midcl. Gt. heeft men ruiten ingegooid, bjj den ander een deur stuk getrapt. Een algemeen geacht man werd van achter zijn kachel gehaald en in zjjn eigen woning mishandeld, een vrouw in haar huis op den grond gegooid on haar muts stuk geknipt. Een polderjongen van Stoppeldjjk werd door twee der belhamels zoodanig mishandeld, dat hij een oog kwjjt is en spoedig naar Utrecht moet, ten einde te trachten het andere nog te behouden en nog verscheidene anderen hebben slagen en wondon opgeloopen. Toen dezer dagen de maréchaussees te Boschkapelle verschenen, werden ze door de lieve poldergasten alles behalve netjes ontvangen. Dat er processen-verbaal zjjn opgemaakt is te begrjjpen. In enkele streken van Noord-Brabant heeft men de vreemde gewoonte zich het hoofdhaar soms met petroleum te wssschen. Dit had eene dienstbode van den landbouwer J. K., te Knecbtsel, ook gedaandaarna ging ze een vuur aanleggen, terwjjl de haren nog niet geheel en al droog waren. Een vonk kwam bij haar hoofd en het haar vloog in brand, terwyl het meisje van angst en pjjn in zwjjm viel. De jjlings toegeschoten huisgenooten doofden de vlammen, doch het hoofd is met brandwonden overdekt. Te Spaarndam heeft een vader aangifte gedaan van de geboorte van zyn 23ste kind, waarvan er 15 in leven zijn. Gelukkige kerel l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1897 | | pagina 1